مخالفت دولت انگلیس با قرار دادن سپاه در فهرست «تروریستی»

  4020415113

 دولت انگلیس با قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» مخالفت کرد.  

به گزارش فارس، دولت ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس پاره‌ای از درخواست‌ها برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» را رد کرد. 

روزنامه گاردین گزارش داد دولت انگلیس در عضو ملاک‌هایی که به موجب آنها می‌توان حامیان و شرکت‌های مرتبط با یک نهاد را در فهرست تحریم‌ها قرار داد گسترش داده و از این طریق مجادله‌های طولانی در درون دولت انگلیس در خصوص مسئله سپاه را حل و فصل کرده است. 

این نظام تحریمی جدید برای اولین بار به وزرای دولت انگلیس امکان خواهد داد بر مبنای فعالیت‌های یک فرد در خاک انگلیس و نه فقط در داخل ایران به اعمال تحریم علیه او بپردازند. 

دولت انگلیس پیش از این ایران را به تلاش برای ربودن یا قتل شهروندان آن کشور متهم کرده است. «مت جاکز»، رئیس پلیس «ضدتروریسم» انگلیس بهمن‌ماه گذشته مدعی شده بود تهدیدهای مرتبط با روسیه، چین و ایران در سال‌های گذشته چند برابر شده‌اند. 

روزنامه گاردین نوشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج و پلیس امنیت اخلاقی ایران پیش از این تحریم شده‌اند اما اقدام علیه سپاه هر گونه ارتباط با این سازمان، مراودات مالی با آن یا حمایت از فعالیت‌هایش را اقدامی مجرمانه تلقی می‌کرد. 

به نوشته گاردین، انجام چنین اقدامی علیه سپاه می‌توانست موجب شود که کل حکومت ایران در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» تلقی شود، چرا که سپاه یکی از بخش‌های محوری ساختار نظامی ایران است. 

تحلیلگران مانور کشورهای غربی از جمله انگلیس روی انجام چنین اقداماتی علیه سپاه پاسداران را بخشی از جنگ ترکیبی این کشورها برای مجاب کردن ایران به پذیرش توافق هسته‌ای، بدون لحاظ شدن بندهای ضامن منافع اقتصادی ایران می‌دانند.

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه سال گذشته در وین برگزار شد اما بعد از آن دچار وقفه شد. به گفته کارشناسان، برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام، از زمان در دست گرفتن قدرت در کاخ سفید بوده است. 

کشورهای غربی از طریق به راه انداختن جنگ رسانه‌ای-تبلیغاتی طی ماه‌های گذشته در تلاش بوده‌اند مقاومت ایران برای پافشاری در خصوص منافع این کشور را بشکنند. جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

کشورهای غربی در همین راستا سال گذشته جنجال رسانه‌ای گسترده‌ای درباره قصد اتحادیه اروپا برای ممنوع کردن سپاه در کشورهای عضو این اتحادیه به راه انداختند. با آنکه پارلمان اروپا با تصویب طرحی به قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های اصطلاحا تروریستی رأی مثبت داد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چند روز بعدتر گفت که انجام چنین کاری مستلزم رأی دادگاه است و بروکسل امکان انجام آن را ندارد.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. درباره میدان شهید صدام حسین!

 2. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 3. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 4. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 5. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 6. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 7.  زلنسکی، قهرمان شکست خورده یا نادان بازنده!؟

 8. ساسی مدیای آقای عبدی !

 9. کاتولیک‌تر از پاپ؟!

 10. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 11. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 12. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 13. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 14. حق انتخاب از میان دو مجرم !

 15. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 16. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 17. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 18. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 19. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 20. زباله ها را هم نزنید !

 21. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 22. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 23. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 24. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 25. صالحی: «اختلاس» با «عدم رفع تعهد ارزی» تفاوت دارد/ در پرونده چای، ارز ترجیحی داده نشده است

آخرین عناوین