زن و شوهرها از دو راهی "همسر" یا "خانواده" دوری کنند

گروه اجتماعی الف،   4010230034
زن و شوهرها از دو راهی "همسر" یا "خانواده" دوری کنند

یک روانشناس با بیان اینکه در یک ازدواج موفق باید رابطه درستی با خانواده همسر شکل گیرد، گفت: زوجین نباید هرگز همدیگر را در موقعیتی قرار دهند که بین همسر و خانواده خود یکی را انتخاب کند، چرا که اینگونه همسر درگیر مسائلی می‌شود که نهایتا به بن بست می‌رسد.

دکتر مژگان احمدپور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نحوه ارتباط درست با خانواده همسر اظهار کرد: باید در تمام مراحل زندگی همراه همسر باشیم و این امر را درک کنیم همانطور که ما خانواده‌ای داریم، همسر ما نیز خانواده‌ای برای خود دارد و برای جلوگیری از بروز تداخل و اختلاف نظر باید حد و مرزهای این رابطه مشخص شود، نه اینکه کاری کنیم همسرمان میان ما و خانواده‌اش یکی را انتخاب کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه خانواده همسر بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند و با برقراری تعادل میان نیازهای خود با آنها می‌توانیم در ارتباطات خود هماهنگی ایجاد کنیم، درباره اینکه چطور می‌توان حد و مرز رابطه خود با خانواده همسر را مشخص کرد؟، افزود: برای مثال نباید در مقابل خواسته‌ها و به ویژه توقعات نا به جای خانواده همسر که دور از توانمان است سکوت کنیم، در عین حالی که ما موظف نیستیم تمام انتظارات و توقعات و خواسته‌های آنها را عملی کنیم اما هنگام مطرح کردن خواسته‌ها باید به سخنانشان گوش دهیم و پس از شنیدن خواسته‌هایشان با دلایل منطقی، خواسته ‌آنها را رد یا قبول کنیم، اینگونه از لجبازی در ارتباطمان با آنها جلوگیری می‌شود.

وی همچنین توصیه کرد که زوجین روی باورها و مواضع خود بدون لجبازی بایستند و هر رفتاری که از سوی خانواده همسر، آنها را بهم می‌ریزد را بدون رو در بایستی با خانواده همسر مطرح کنند.

احمد پور تصریح کرد: زوجین باید بدانند که تصمیم گیرنده نهایی در زندگی مشترک زن و شوهر هستند و هیچکس نمی‌تواند بدون خواست زوجین برنامه خود را به آنها تحمیل کند.

این روانشناس معتقد است که زن و شوهر باید بدون واسطه و بدون اینکه کسی را میانجی خود و همسر قرار دهند با هم صحبت کرده و خواسته‌ها و باورها و مسائلی که باعث کدورت می‌شود را با همسر مطرح کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه زوجین باید خودشان باشند نه اینکه به خاطر خواسته خانواده همسر به شخص دیگری تبدیل شده و اصطلاحا نقش بازی کنند، خطاب به زوجین خاطر نشان کرد: سعی کنید خودتان باشید و تبدیل به فردی که خانواده همسر آن را می‌خواهد، نشوید. شما به خاطر خودتان و نه دیگران زندگی می‌کنید پس نیازی نیست خود را به خاطر خانواده همسر تغییر دهید. فقط به آنها احترام گذاشته، با آنها دوستانه رفتار کنید و به صحبت های آنها گوش دهید و نهایتا واقع بینانه آنچه خودتان به آن باور دارید را انجام دهید.

به گفته وی، زوجین به هنگام بروز اختلافات خانوادگی در خانواده همسر فقط باید شنونده باشند، آرامش خود را حفظ کنند و در درگیری های خانوادگی آنها دخالت نکنند. در مقابل نیز اگر بحثی پیش آمد که به‌ زوجین مربوط می‌شد، باید با حفظ احترام و خویشتن داری، مؤدبانه بر سر مسائل مهم و بزرگ مذاکره کرده و از کنار مسائل کوچک و کم اهمیت گذر کنند و آنها را نادیده بگیرند.

احمد پور در پایان سخنان خود تاکید کرد: به هنگام بروز مسائل و اختلاف با خانواده همسر، از دریچه نگاه خانواده همسر به مسائل نگاه کنید، احترام آنها را حتما نگه دارید و بی طرفانه و از روی دلایل منطقی موضع بگیرید و سعی کنید با صحبت کردن و بیان نظرات این اختلاف نظرها را کاهش دهید.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 5. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 6. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 8. حکایت کارتخوان و پزشک

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 14. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 15. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 16. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 17. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 18. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

 20. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

 21. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 22. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

 23. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 24. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 25. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما