از اعتراض تا آشوب

مهدی محمدی، گروه سیاسی الف،   4010223071 ۳۵ نظر، ۲ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
از اعتراض تا آشوب

 

۱- تغییر الگوی اعتراض به ‘آشوب گرم’ بخشی از برنامه تولید زخم علیه ایران است. دشمنان ایران هیچ علاقه ای به همراهی با اعتراضات مردم ایران، تلاش برای کاهش آن یا حتی تلاش برای ‘نمایندگی’ آن ندارند. اساسا اعتراض برای آنها چندان دلچسب نیست. آنچه برای آنها موضوعیت دارد فقط آشوب است.

۲- درسال های گذشته زیرساختی که امریکا، سعودی و امارات با محوریت اسراییل سعی در ایجاد آن درون ایران داشته اند، هیچ نشانی از تلاش برای حمایت از اعتراضات ندارد. این زیرساخت کاملا برای ‘خشونت پرشدت علیه مردم’ با محوریت اوباش با هدف تولید حداکثر خسارت، مناسب سازی شده است.

۳- این پروژه آشکارا تمایلی به حمایت از جامعه ندارد مگر اینکه تصمیم به خشونت علیه خود و ‘خودزنی’ گرفته باشد. فشار تحریمی بر طبقه متوسط برای احساس فقر و فشار بر طبقه فقیر برای احساس فلاکت، تلاشی برای براندن جامعه است نه قوی تر کردن آن. برای امریکا در ایران جامعه قوی خطرناک است.

۴- جامعه ایرانی در مقابل پروژه تبدیل اعتراض به آشوب تا حد قابل توجهی واکسینه شده است. علت اصلی این است که درک می کند هدف بانیان آشوب بدتر شدن وضعیت تا آستانه ‘ویرانی’ است. این جمع بندی جامعه ایرانی که ‘هر مشکلی داریم باید درون خودمان حل کنیم’، اکنون جزو ارکان امنیت ملی ایران است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۰۱۳۴۰۱۸:۳۳:۵۰ ۱۴۰۱/۲/۲۳
1_ اصلاحات اقتصادی یک ضرورت است و مردم هم باید بدانند انتهای آن به نفع کشور و خودشان است 2- دولت هم باید بداند اصلاحات اقتصادی بخش زیادی از مردم را با مشکلاتی مواجه میکند. لذا باید فکری به حال حمایت از مردم بکند. 3_ دولت باید نظر منتقدان و کارشناسان را مورد توجه قرار بدهد و اگر کار اشکالی دارد اصلاح کند
ناشناس۲۵۰۱۹۰۳۰۷:۰۱:۳۰ ۱۴۰۱/۲/۲۴
ثبات اقتصادی از ارکان اقتصاد هست که در سایه دراین اقتصادی با توجه به ثروت ملی به دست می آید
ناشناس۲۵۰۲۱۵۵۱۱:۲۱:۳۲ ۱۴۰۱/۲/۲۴
سال 89 هم زمانی که می خواستن یارانه ها رو حذف کنن و به مردم 45 تومن بدن می گفتن با سود حاصل از این صرفه جویی چنان خواهند کرد. اما هیچ کاری برای کشور نکردن
ناشناس۲۵۰۱۹۰۴۰۷:۰۳:۳۶ ۱۴۰۱/۲/۲۴
همه مسئولان باید به مردم پاسخگو باشند. عدم پاسخگویی، یعنی شانه خالی کردن از پذیرفتن اشتباهات و تبعات آنها.
ناشناس۲۵۰۱۹۶۳۰۸:۲۰:۰۷ ۱۴۰۱/۲/۲۴
دولت ادعا کرده ۲۳ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی کرده است اگر این مبلغ را تقسیم بر رقم یارانه پرداختی کنید آمار واقعی یارانه بگیران بسیار پایین تر از تعداد اعلامی است و این در حالی است که دولت باید اسناد رسمی این هزینه کرد را به مجلس بدهد تا نمایندگان از اصل هزینه کرد دولت آگاه شوند ملا نصر الدین گفت وسط دنیا همین جا است که من ایستاده ام هر کس قبول ندارد بیاید متر کند حال روز دولت فعلا مثل ملا نصرالدین است
ناشناس۲۵۰۱۳۵۲۱۸:۳۹:۱۷ ۱۴۰۱/۲/۲۳
اگر روزنامه کیهان و اخبار 20:30 صدا و سیما به آنانی که اعتراض مشروع دارند، تخصیص داده شوند، نه تنها بسیاری از مشکلات مملکت حل خواهند شد، بلکه دیگر کسی به شبکه های مجازی و ماهواره ای مراجعه نخواهد کرد.
ناشناس۲۵۰۱۳۶۰۱۸:۴۹:۳۷ ۱۴۰۱/۲/۲۳
اگر هست باید برای همه باشد. اگر نیست باید برای همه نباشد. وقتی عدالت رنگ می بازد، زبان اعتراض گشوده می شود.
ناشناس۲۵۰۱۳۶۶۱۸:۵۴:۰۹ ۱۴۰۱/۲/۲۳
تناقض بین گفتار و کردار یک انسان از او فردی متظاهر در ورای دیدگان مردم ترسیم می کند. اگر این انسان مسئولیتی در سیستم داشته باشد، خسارت نه تنها به خودش بلکه به سیستم وارد می شود.
کاوه۲۵۰۱۳۷۸۱۹:۰۴:۰۱ ۱۴۰۱/۲/۲۳
بله ، آشوب به پا کردن و سوار موج اعتراضات شدن دقیقا همان چیزی است که دنبال آن هستند. یکبار برای همیشه بیایید وحدت ملی و دفاع از ارزشها را ملاک کار قرار دهید تا دهان یاوه گویان برای همیشه بسته شود.
ناشناس۲۵۰۱۳۹۴۱۹:۱۳:۱۱ ۱۴۰۱/۲/۲۳
وقتی احزاب رسمی توان بسیج مردم را ندارند و نمیتوانند یک تجمع هدفمند برگزار کنند طبیعی است عده ای آشوبگر میان تو جمعیت و با شعارها و رفتارهای آنارشیستی و غیر قانونی تجمع رو به آشوب تبدیل میکنن آش همین و کاسه همینه
ناشناس۲۵۰۱۳۹۸۱۹:۱۶:۴۹ ۱۴۰۱/۲/۲۳
باید اعتراض برسمیت شناخته شود. مردم بیایند و حرفشان را بزنند. در اینصورت دیگر آشوب شکل نمی‌گیرد
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۵۰۱۴۰۲۱۹:۱۸:۳۲ ۱۴۰۱/۲/۲۳
واقعا هیچ تدبیر و اندیشه ای در کار دولتمردان نیست وقتی دولت قصد این تغییر بزرگ اقتصادی را داشت باید از ماه ها قبل تکلیف دهک بندی را با بانم اطلاعاتی صحیح انجام میداد نه اینکه طرح را اجرا کند و جمعیت بسیار زیادی را که به مراتب بیش از ۱۱ میلیون نفر هستند را کنار میگذاشت طبق تعریفی که سازمان یارانه ها از افراد دهک دهم کرده بیش از نیمی از خانوارهای کشور جزو دهک دهم میشوند قطعا مسولان آمار سازی کرده و عده بسیار کمی مشمول یارانه هستند که همین موضوع باعث افتراق و دو دستگی میان اقشار جامعه و بروز ناهنجاری ها خواهد شد مسولان سریعا بخود آیند و تدبیر عقلانی نمایند
ناشناس۲۵۰۱۴۰۶۱۹:۲۱:۰۶ ۱۴۰۱/۲/۲۳
دولت ها نباید با بی تدبیری طرح های در ذات خوب را طوری عمل کنند که در نتیجه درست از کار در نیاید و موجب بروز خسارات برای کشور و عده ای را هم خواسته و نا خواسته اسیر و گرفتار نا تدبیری دولتمردان شوند
ناشناس۲۵۰۱۴۲۱۱۹:۳۰:۵۰ ۱۴۰۱/۲/۲۳
وقتی قیمت مرغ میشه 60 هزارتومان چطور میشه انتظار داشت بقیه اجناس و اقلام خوراکی تو قیمت قبلی باقی بماند. تا کی میشه با نظارت قیمت اجناس دیگه رو ثابت نگه داشت؟ نه عزیزم بازار خودشو بالانس میکنه و دیر و زود قیمت دیگر اقلام به همین نسبت بالا میره.
ناشناس۲۵۰۱۴۲۵۱۹:۳۲:۰۵ ۱۴۰۱/۲/۲۳
با اتش زدن بانک و خسارت زدن به اموال عمومی کدام مشکل حل شده که این بار بشود
ناشناس۲۵۰۱۴۳۳۱۹:۳۶:۲۱ ۱۴۰۱/۲/۲۳
کدوم‌اعتراض در رسانه ملی پوشش داده می شود؟ برای کدام اعتراض و تجمع مجوز صادر می شود؟ کدام اعتراض نتیجه داده است؟
ناشناس۲۵۰۱۴۳۴۱۹:۳۷:۰۵ ۱۴۰۱/۲/۲۳
سیاست یارانه طرحی بود که در کاسه دولت احمدی نژاد گذاشتند تا هم اقتصاد کشور را بتدریج ویران کنند و اشتقاق و افتراق و دسته بندی میان افراد جامعه و شکافت ایجاد کنند یارانه عملا که دردی از مردم دوا نکرد هیج بلکه باعث شد تفرقه میان اقشار جامعه بوجود آید یارانه راهکار اصلاح اقتصادی نیست نیازمندان واقعی باید از طریق سیاست های تامین اجتماعی پشتیبانی شوند و به مرور که توانمند شدند از چتر حمایتی دولت خارج شوند
ناشناس۲۵۰۱۴۵۰۱۹:۴۸:۴۳ ۱۴۰۱/۲/۲۳
متاسفانه دولت سردرگم است.
ناشناس۲۵۰۱۴۵۲۱۹:۵۰:۰۴ ۱۴۰۱/۲/۲۳
حداقل از سال 90 به این سو رسانه های رسمی کشور , نهاد اجرایی و ارکان آن را زیر ضربه انواع اتهامات از جمله جریان انحرافی،تجمل گرایی , غربگرایی، بی برنامه گی، رانت خواری و عافیت طلبی گرفته اند. اکنون انتظار نداشته باشید ملت به راحتی به برنامه های نهاد اجرایی اطمینان کنند!
ناشناس۲۵۰۱۴۷۹۲۰:۱۵:۰۷ ۱۴۰۱/۲/۲۳
پس چرا سامانه بازرگام فعال نیست؟!!
عمران۲۵۰۱۴۸۰۲۰:۱۵:۱۲ ۱۴۰۱/۲/۲۳
۱- عامل اعتراضات اقتصادی گره خوردن معیشت به حاکمیت است. اقتصاد دولتی، انتظار تامین معیشت، و پس مانده ی ذهنیت تاریخی خان-رعیتی عامل اصلی این گره است. جناح حامی آقای رئیسی تا قبل از به دست گرفتن دولت خود با پیش کشیدن دغدغه های معیشتی این گره را کور تر کرد. ۲- دشمنان ایران از ایجاد آشوب حمایت میکنند ولی لزوما عامل آن نیستند. عامل اصلی سکانداری حکومت در معیشت مردم است. این سکان باید به مردم برگردد و دولتزدایی بشود. تمام نهادهای عریض و طویل و بودجه بگیر که خروجی مفید ندارند باید تعطیل بشوند. چون نقش مصرف کننده را دارند و باری بر روی دوش مردمند.
ناشناس۲۵۰۱۴۹۷۲۰:۲۹:۵۴ ۱۴۰۱/۲/۲۳
من طرفدار اعتراض قانونی هستم. آشوبگران از مردم سو استفاده میکنند و اعتراضات را به انحراف میکشند
ناشناس۲۵۰۱۵۵۰۲۱:۱۴:۵۸ ۱۴۰۱/۲/۲۳
4تا مزدور ریختند آتش زدن و فکر کردن مردم همراهی می کنند
ناشناس۲۵۰۱۵۵۱۲۱:۱۶:۴۶ ۱۴۰۱/۲/۲۳
متاسفانه برخورد مسئولان با معترضان همانگونه است که با آشوبگران
ناشناس۲۵۰۱۵۶۹۲۱:۳۳:۳۲ ۱۴۰۱/۲/۲۳
باید طبق قانون اساسی امکان و فضای فیزیکی لازم برای اعتراضات فراهم شود
ناشناس۲۵۰۱۶۲۹۲۲:۲۹:۵۸ ۱۴۰۱/۲/۲۳
اعتراض مسالمت امیز حق قانونی و مسلم مردم است در واقع با نادیده گرفتن این حق از سوی مسولین زمینه برای خشونت مهیا میشود چه شد قولهای مسولین بعد از اعتراضات بنزین برای آزادی تجمع قانونی ؟
عمران۲۵۰۱۶۶۶۲۳:۰۵:۳۶ ۱۴۰۱/۲/۲۳
پرسش: چرا در لیبرال دموکراسی غربی چنین اتفاقاتی کمتر رخ میدهد؟ پاسخ: چون مردم هرگاه ناراضی بشوند میتوانند هر مقام حاکمیتی را به راحتی با ساز و کار انتخابات تغییر بدهند. نیاز به شورش و آشوب بوجود نمی آید. الان اگر مردم از شورای نگهبان ناراضی باشند ساز و کار تغییر در این شورا دقیقا چیست؟
نامور۲۵۰۱۶۹۵۲۳:۳۳:۵۲ ۱۴۰۱/۲/۲۳
در همان لیبرال دمکراسی مورد نظر شما هم اینگونه نیست که هر وقت عده ای خواستند قانون اساسی را عوض کنند. درباره شورای نگهبان اگر نیاز به تغییر قانون اساسی باشد راهش در خود قانون اساسی آمده است و قطعا راهش آشوب خیابانی نیست. و بهتر است راههای قانونی طی شود.
ناشناس۲۵۰۲۳۳۰۱۴:۴۲:۳۶ ۱۴۰۱/۲/۲۴
راهش چیه؟
ناشناس۲۵۰۱۷۰۶۲۳:۴۵:۱۲ ۱۴۰۱/۲/۲۳
در ايالات متحده آمريكا طبق ماده 5 قانون ايالات متحده در مورد شيوه بازنگري قانون اساسي هر موقع كه دو سوم اعضاي هر دو مجلس (نمايندگان و سنا) لازم بدانند، كنگره متمم هايي بر اين قانون اساسي پيشنهاد يا بنا به درخواست قوه قانونگذاري دو سوم همه ايالات انجمني براي پيشنهاد متمم دعوت خواهد كرد، در هر يك از دو صورت مزبور پيشنهادها هنگامي از هر لحاظ نافذ و معتبر و جزء اين قانون اساسي خواهد شد كه به وسيله قوه قانونگذاري، سه چهارم همه ايالات يا در انجمني با حضور سه چهارم آنان به تصويب نهايي برسد
ناشناس۲۵۰۱۶۹۳۲۳:۳۰:۱۰ ۱۴۰۱/۲/۲۳
صف مردم از آشوبگران همیشه جدا بوده این وظیفه مردم و دولت است که نگذارند آنها وارد صفوف مردم بشوند
ناشناس۲۵۰۱۷۶۱۰۰:۴۷:۵۳ ۱۴۰۱/۲/۲۴
وقتی به اعتراضات به حق مردم پاسخ مثبت داده نشود ، در دراز مدت به آشوب کشیده می شود . مسلم است که بیگانگان ، هم بدشان نمی آید . اما آیا مسئولین دولت های مختلف تا کنون به اعتراضات پاسخ داده اند ، اصلا اعتراضات را به رسمیت می شناسند ؟
ناشناس۲۵۰۱۷۶۴۰۰:۵۰:۴۱ ۱۴۰۱/۲/۲۴
تا آنجا كه بنده از اين و آن مي شنوم خيلي از افراد اين يارانه جديد شامل شان نشده است !! من جمله بنده حقوق بگير دولت !! .. و حالا نه يارانه اي بر اي اين دسته از افراد در كار است و نه قيمت هاي قبلي !
سلام۲۵۰۱۷۹۷۰۱:۲۳:۵۰ ۱۴۰۱/۲/۲۴
بی برنامگی (عملیاتی)، بی توجهی به وضعیت و الزامات اجرا آسیب زیادی خواهد داشت حتی اگر هدف و نیت و همت درست باشد!
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. مدینه فاضله موهوم؟!

 2. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 3. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 4. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 5. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 6. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 7. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 8. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 9. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 10. رئیس دفتر صدام مُرد

 11. یک فروند جنگنده شکاری در اصفهان سقوط کرد

 12. مدیرعامل تراکتور: افرادی که در تبریز سنگ زدند، هواداران تیم‌های رقیب بودند!

 13. اولین فیلم از دوربین مداربسته هنگام ریزش متروپل

 14. جزئیات کشف نوزاد ۲ روزه از سطل زباله‌ای در نازی آباد

 15. توضیحات یارانه ای عبدالملکی درباره درآمد فرزندان مجرد

 16. هنر هندوانه فروش !

 17. برخورد اتوبوس با پنج خودرو در كرج‌‌ ‌‌

 18. ۳۲ میلیون حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه؟!/ هشدار نسبت به عدم ثبت «رسمی» ازدواج در پی تعیین «حق ثبت»

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. مدینه فاضله موهوم؟!

 3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 8. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 12. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 13. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 14. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 15. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 19. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 20. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 21. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 22. سقف افزایش اجاره بهای مسکن در تهران مشخص شد

 23. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 24. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 25. اتهامات عجیب یک وکیل

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 3. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 4. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 5. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 6. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 7. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 8. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

 9. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 10. روحانی: نیاز امروز کشور گشایش اقتصادی، رفع عزتمندانه تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری‌ داخلی و خارجی است

 11. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 12. خطیب نمازجمعه تهران: قوه قضاییه با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند برخورد کند

 13. انتقاد شدید کیهان از رشیدپور

 14. سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

 15. امانت بودن قدرت و ودیعه الهی بودن اعتراض

 16. مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

 17. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 18. دادستان کل کشور: مردم را باید مرتب در جریان روند اصلاحات اقتصادی قرار داد

 19. توییت فعال رسانه ای خارج از کشور درباره ترور شهید صیادخدایاری

 20. سلام فرمانده 

 21. توضیحات سردار شکارچی درباره ترور شهید صیادخدایی/ دستور اژه‌ای درباره بازار خودرو/ نظر علی مطهری درباره طرح اصلاح یارانه‌ها

 22. چرا بیت رهبری در خیابان جمهوری بنا شد؟

آخرین عناوین

بلیط هواپیما