طغیان سرخک در همسایگی ایران/آماده باش به دانشگاه‌های علوم پزشکی

گروه سلامت الف،   4010111062

در پی ادامه طغیان بیماری سرخک در افغانستان معاونت بهداشت وزارت بهداشت ضمن ارائه هشدارهای لازم به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تاکید کرد آمادگی کافی برای مقابله با شرایط لازم را داشته باشند.

طغیان سرخک در همسایگی ایران/آماده باش به دانشگاه‌های علوم پزشکی

به گزارش خبرگزاری مهر، کمال حیدری گفت: طغیان شدید سرخک در افغانستان همچنان ادامه دارد و از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۴۸ هزار و ۳۶۶ مورد ابتلاء و ۲۵۰ مورد مرگ به همراه داشته که از این تعداد ۱۴۲ مورد مرگ در کودکان بوده است.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت نسبت به افزایش نگران کننده موارد سرخک در این کشور هشدار داده به ویژه این‌که پوشش پایین واکسیناسیون با شیوع بالای سوﺀتغذیه در افغانستان همراه شده است.

معاون وزیر بهداشت بیان داشت: در طی دو هفته گذشته نظام بهداشتی کشور افغانستان عملیات واکسیناسیون تکمیلی برای ۱.۲ میلیون کودک در ۴۹ شهرستان از ۲۴ استان این کشور را به اجرا گذاشته است تا شاید بتواند همه گیری یاد شده را مهار کند.

افزایش موارد وارده سرخک به ایران

حیدری افزود: به تبع همه گیری شدید سرخک در افغانستان، در طی ماه‌های اخیر تعداد موارد وارده کشور رو به افزایش بوده و بیماران در استان‌های مختلف شناسایی شده‌اند که می‌تواند وضعیت حذف بیماری سرخک را در کشورمان متأثر کند.

وی با اشاره به اینکه ضروری است اقدامات لازم در جهت خنثی سازی این مساله صورت گیرد، گفت: باید موارد تأخیری نوبت اول و دوم MMR (واکسن پیشگیری سرخک، اوریون و سرخجه) در اسرع وقت شناسایی و نسبت به واکسیناسیون آنها اقدام شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: آموزش و بازآموزی کارکنان بهداشتی و واکسیناتورها در خصوص نحوه نگهداری، بازسازی واکسن و تزریق صحیح آن باید انجام شود.

حیدری اظهار داشت: در تمامی شهرستان‌ها پوشش نوبت اول و دوم MMR باید بالای ۹۵ درصد باشد. معیار محاسبه پوشش نیز سامانه‌های الکترونیک سلامت هستند. لذا باید ورود داده‌های واکسیناسیون در سامانه‌ها، مورد تاکید و نظارت دقیق قرار گیرد.

وی، حساس سازی و هشدار به مراکز بهداشتی درمانی (سرپایی و بستری) اعم از دولتی و خصوصی در خصوص طغیان سرخک را مورد تاکید قرار داد و گفت: در برخورد با هرگونه تب و بثورات جلدی ماکولوپاپولر بلافاصله اقدامات جداسازی تنفسی برای پیشگیری از انتقال احتمالی سرخک به سایرین باید انجام شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: گزارش فوری هر گونه تب و بثورات جلدی (بخش دولتی و یا خصوصی) الزامی است تا به سرعت بتوان در جهت تأیید و یا عدم تأیید آزمایشگاهی آن اقدام کرد. تأخیر در شناسایی و یا عدم گزارش موارد سبب چرخش ویروس سرخک در جامعه و عدم کنترل آن می‌شود.

حیدری خاطرنشان کرد: بررسی اپیدمیولوژیک کامل موارد، جستجوی دقیق منشأ ابتلاء و تهیه نمونه ویرولوژی برای تعیین ژنوتایپ ویروس برای طبقه بندی نهایی بیمار نیز الزامی است.

واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی

معاون بهداشت وزارت بهداشت، اولویت قرار دادن واکسیناسیون تکمیلی با واکسن MR در مناطق تجمع اتباع غیر ایرانی (به ویژه برای جدیدالورودها) و اطمینان حاصل کردن از ایمن شدن اتباع غیر ایرانی در کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: ذخیره مکفی از واکسن MR و یا MMR برای پاسخ سریع به طغیان در همه دانشگاه‌ها باید فراهم باشد.

حیدری تصریح کرد: ضرورت دارد مسافرین به کشور افغانستان نسبت به بیماری سرخک و علائم آن اطلاع رسانی شوند و همچنین از واکسینه بودن خود مطمئن باشند. در صورت شک به سابقه واکسیناسیون، دریافت یک نوبت MR توصیه می‌شود.

ایران سال گذشته موفق به دریافت گواهینامه حذف سرخک از سازمان بهداشت جهانی شد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

   2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

   3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

   4. معمای تورم خرداد ماه !

   5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

   6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

   7. دزدی از کامیون در حال حرکت

   8. رعیتی با زندگی شاهانه !

   9. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

   10. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

   11. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

   12. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

   13. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

   14. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

   15.  ریشه‌ها را بخشکانید !

   16. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

   17. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

   18. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

   19. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

   20. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

   21. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

   22. به این میگن اعتماد بنفس

   23. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

   24. درحالی که فرمانده ارشد بر روی عرشه بود، ایرانی‌ها پیام خود را فرستادند!

   25. یک رفتار ظریف تربیتی از شهید بهشتی که هنوز از یادها نرفته است

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما