چگونه از سرقت آثار هنری شهری جلوگیری می کنند؟

گروه فرهنگی الف،   4001225008

سازمان زیباسازی شهر تهران همه ساله المان‌های متعددی را به فضای شهری اضافه می‌کند و از طرفی در طول سال خبرهایی مبنی بر سرقت تعدادی از این آثار هم به گوش می رسد. شلوغی شهر از المان ها و آثار حجمی هم دغدغه دیگری است که از سوی هنرمندان و کارشناسان مطرح می شود.

چگونه از سرقت آثار هنری شهری جلوگیری می کنند؟

حال در همین راستا تصمیم گرفتیم گفت‌وگویی با مجید قادری ـ معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی شهرداری تهران ـ درباره تهمیداتی که برای جلوگیری از سرقت آثار هنری اندیشیده اند داشته باشیم و برنامه این سازمان را برای ساخت، نصب و ساماندهی آثار هنری در سال آینده و همچنین اقداماتشان در سال ۱۴۰۰ را جویا شویم.

او در ابتدا درباره برنامه سازمان زیباسازی برای جلوگیری از سرقت آثار هنری شهری به ایسنا می‌گوید: بنای ما بر این است که کمترین سرقت را داشته باشیم ولی تهمیداتی که برای جلوگیری از سرقت آثار هنری شهری صورت می‌گیرد، صفر تا صدی نیست و امنیت صد درصدی را حتی برای بانک ها هم نمی‌توان متصور بود. با این همه اگر به آمار نگاه کنیم، سرقت‌ها نسبت به ۱۰ ـ ۱۵ سال گذشته کاهش یافته است. تا جایی که بتوانیم برای حفاظت از آثار ارزشمند نگهبان می‌گذاریم و اطراف آنها دوربین نصب می‌کنیم؛ اگرچه که وظیفه ما تنها نصب و جانمایی این آثار است و محافظت از آنها برعهده مسوولان مکانی است که اثر در آن قرار داده می‌شوند.

در ادامه از او درباره برنامه این سازمان برای سال آینده نسبت به نصب و تولید المان‌های جدید هنری شهری و ترمیم آنها می‌پرسیم. می‌گوید: سازمان وظیفه دارد که مرمت آثار هنری ساخته شده توسط هنرمندان را به صورت مستمر و با برنامه ریزی منظم انجام دهد که این امر به طور متناوب طی سالیان مختلف انجام شده است. در سال ۱۴۰۱ هم بنا داریم که یک بار به طور کامل شهر را از منظر المان‌های شهری بررسی کنیم تا هم آثاری که موجود هستند و شاید استانداردهای لازم را نداشته باشند از سطح شهر جا به جا کنیم و هم آثاری که نیاز به مرمت دارند را با اولویت بندی در اسرع وقت ترمیم کنیم.

قادری تصریح می‌کند: بنا داریم که در سال جدید المان‌های فاخر برنزی شهر را به مرور گسترش دهیم و قطعا در سال ۱۴۰۱ چند اثر فاخر، به مجموعه گنجینه شهر تهران اضافه خواهد شد. همچنین در میادین و معابر، المان‌های مختلف حجمی ساخته خواهد شد و برگزاری سمپوزیوم‌های حجمی نیز در دستور کار ما برای سال ۱۴۰۱ قرار دارد.

از او می‌پرسیم که چقدر قصد دارند این برنامه‌ها را با همکاری انجمن مجسمه سازان پیش ببرند؟ می‌گوید: برای ما اولویت هنرمندان هستند ولی تا جایی که بتوانیم از ظرفیت انجمن‌ها هم استفاده خواهیم کرد تا مردم شاهد اتفاقات هنری خوبی در سطح شهر باشند.

«بهتر نیست که ساخت المان‌های شهری با همکاری انجمن‌ها صورت بگیرد؟» پاسخ می‌دهد: لزوما اینگونه نیست که هنرمندانی که انجمن معرفی می‌کند کاری بسازند که صد درصد مورد تأیید باشد یا اگر انجمن معرفی نکند کار بدی ساخته شود. یک امر بینابینی است و بالاخره هنرمندان پیشکسوت هم برای خود سبک و سیاقی دارند و حتی اگر در انجمن‌ها عضو نباشند باید از هنر آنها بهره مند شد.

او درباره اقداماتی که طی چهار ماه گذشته داشته‌اند، می‌گوید: در چهار ماه گذشته بالغ بر ۳۰ سردیس و حدود ۳۰ المان حجمی به سطح شهر اضافه شد. البته نمادهای حجمی مناسبتی هم در دستور کار ما قرار دارند؛ مثلا انارهای شب یلدا یا تخم مرغ‌های نورزوی، نمادهای حجمی هستند که به صورت مناسبتی در سطح شهر نصب می‌شود. همچنین بر اساس اولویت آثار و همکاری هنرمندان، ماهانه به طور میانگین بین پنج تا ۱۰ اثر مرمت می‌شود.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  5. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

  6. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

  7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

  8. حکایت کارتخوان و پزشک

  9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

  11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

  12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

  16. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

  17. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

  18. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

  19. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

  20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

  21. به این میگن اعتماد بنفس

  22. کار عجیب صدا سیما| استفاده از مدل مرد برای توضیح مشکلات شرعی کاشت ناخن!

  23. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

  24. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

  25. محدودیت جدید برای افتتاح حساب و صدور دسته‌چک/ چه خدماتی بدون کد اسکان ارائه نمی‌شود؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما