چرایی علاقه ایرانی به برگزاری جشن کریسمس

گروه تعاملی الف،   4001014011 ۴۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرایی علاقه ایرانی به برگزاری جشن کریسمس

گروه تعاملی الف - نقی عبدالجوادی دستجردی:

جشن کریسمس که آیین بزرگداشت میلاد حضرت مسیح (ع) است، یکی از جشن‌های قدیمی است که همه ساله توسط مسیحیان سراسر جهان از جمله هم وطنان مسیحی، ارمنی، آشوری، کلدانی و ... برگزار می‌شود. چند سالی است که برگزاری این جشن علاوه بر هم وطنان فرق مسیحی در میان برخی از هم وطنان مسلمان هم طرفدارانی پیدا کرده است. لذا در سال‌های اخیر و در ایام کریسمس جنب و جوش خاصی توسط تعدادی از هم وطنان در بازارهای ایران در این ایام دیده می‌شود.

خرید درخت کریسمس و تزیین آن در منازل و یا مغازه‌ها از جمله این فعالیت‌ها است. البته برگزاری جشن و شادی آن هم برای پاسداشت میلاد یکی از پیامبران اولوالعزم به خودی خود نه تنها اشکالی ندارد بلکه امری پسندیده و قشنگ است. ولی وقتی برگزاری یک جشن کم کم جای جشن‌های ملی و مذهبی را بگیرد آن موقع جای اشکال دارد و نگران کننده است. به عنوان مثال میلاد امام دوازدهم شیعیان در سال‌های گذشته و آن هم به صورت خودجوش توسط مردم کوچه و بازار بسیار با شکوه برگزار می‌شد. البته الآن هم برگزاری جشن میلاد امام زمان (ع) همه ساله توسط نهادهای بعضا دولتی و حکومتی و هیئت‌های مذهبی در حال انجام است. ولی متاسفانه حضور مردمی آن هر سال کم رنگ تر و کم رنگ تر می‌شود.

یا جشن نوروز که نه تنها توسط ایرانی‌ها، بلکه توسط مردم بسیاری از کشورهای همسایه همه ساله‌ها برگزار می‌شود. ولی متاسفانه برگزاری آن در کشورمان به دلایل زیادی همه ساله کم رنگ تر و کم اثرتر می‌شود، به گونه ای که بیم آن می‌رود روزی برسد که جشن‌ها و آیین‌های ملی و مذهبی آن قدر بی رنگ و بی اثر شوند که دیگر به فراموشی سپرده شوند و جای آن را آیین‌ها و جشن‌های دیگر از جمله کریسمس، هالووین، عید پاک، والنتاین و غیره بگیرند.

همه کسانی که سنی از آن‌ها گذشته است می‌دانند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شماری از مقام‌های مذهبی و دولتی نه تنها به برگزاری جشن نوروز بی توجه و کم توجه شدند بلکه عمدا یا سهوا سعی در کم رنگ کردن آن داشتند. به طور مثال در آغازین سال‌های انقلاب عده‌ای پیشنهاد کردند به جای برگزاری جشن نوروز ایام دهه فجر را جشن بگیرند. یا عده‌ای پیشنهاد کردند به جای نوروز اعیاد قربان، فطر و یا نیمه شعبان را جشن بگیرند. همین کم توجهی‌ها و بی توجهی‌ها و یا حرکات نوروز ستیزانه و ایجاد دو قطبی‌های کاذب میان طرفداران جشن‌های ملی و مذهبی، علاوه بر کم رنگ کردن جشن‌های ملی و مذهبی، شماری از مردم از جمله جوانان را بر آن داشت که به جای پاسداشت آیین‌ها و جشن‌های ملی و مذهبی سراغ جشن‌های دیگر از جمله کریسمس بروند.

بنابراین کم رنگ شدن جشن‌های ملی و مذهبی دلایل زیادی دارد که جا دارد توسط نهادهای فرهنگی کشور مورد توجه قرار گرفته و آسیب شناسی شوند. از جمله این دلایل می‌توان به کم توجهی و بی توجهی حکومت به آیین‌های ملی، رویکرد نهادی و دولتی کردن هرآنچه جنبه مردمی دارد، مثل برگزاری جشن‌ها و رویدادها، لج بازی مردم با هر آن چیزی که رنگ حکومتی دارد، مشکلات اقتصادی و موارد دیگر اشاره کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۶۰۸۴۳۰۷:۵۴:۱۸ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
چرا از نظر شما برگزاری جشن کریسمس یا هر جشن دیگری مکروه است؟ برگزاری جشن ها باعث نشاط فکری می شوند. ضمن آنکه کریسمس گرامی داشت تولد حضرت عیسی (ع) است.
ناشناس۲۳۶۱۰۳۷۱۰:۱۸:۲۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
کسی نگفت جشن نگیرید حرف اینه که ۱۵ شعبان و ۱۳ رجب و عید فطر و عید قربان رو هم باید بهش بها داد که داریم بهش اهمیت نمیدیم
ناشناس۲۳۶۱۴۲۰۱۵:۲۶:۲۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
کی اهمیت نمیده؟!! از تعطیلی به مناسبت عزاداری ها کم کنند وبه تعطیلات جشن ها اضافه کنند آنوقت خواهید دید که مردم خیلی هم اجر می گذارند .
ناشناس۲۳۶۱۰۴۰۱۰:۲۰:۳۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
طبق شرع ترویج مراسمات دیگر مذاهب حرام است
عمران۲۳۶۱۳۵۴۱۴:۲۲:۲۷ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
دوست عزیز اگر تاریخچه کریسمس را بررسی کنید میبینید که میلاد مسیح از لحاظ مذهب مسیحیت بسیار ساده برگزار میشده و خبری از درخت و تزیینات و بابانوئل و هدایا نبوده، این رسوم اضافی از آیینهای غیرمذهبی بعضا شمال اروپا که از پیش از مسیح رواج داشته در مسیحیت تلفیق شدند.
ناشناس۲۳۶۰۸۵۰۰۷:۵۹:۵۷ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
چرا عده ای به خود جرأت می دهند تا در کوچکترین موضوع افراد و جامعه اظهار نظر کنند؟ به شما چه مربوط است؟
ناشناس۲۳۶۰۸۵۲۰۸:۰۳:۱۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
از کی تا به حال جشن گرفتن برای تولد یک پیامبر اولوالعزم کاری زشت تلقی شده است؟
ناشناس۲۳۶۰۸۵۹۰۸:۱۳:۲۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
بهانه ای است برای جشن مردمی نه دولتی و مردم به جشن وشادی علاقه دارند که کمبود ان در کشور احساس میشود
ناشناس۲۳۶۰۸۶۲۰۸:۱۶:۰۲ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
حالا مثلا جشن های خودشون هم چی هست؟
ناشناس۲۳۶۰۸۷۳۰۸:۲۵:۴۸ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
پول بی حساب و .. بجای هزینه کریسمس ،‌ از کمک به محرومین در این ایام حرفی زده نمی شه
علی۲۳۶۰۸۷۸۰۸:۲۹:۳۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
وقتی ارزش های قدیمی یک جامعه مورد حمایت قرار نگیرند جامعه دچار بی هویتی و گمگشتگی میشه، هنوز مسئولان اصرار دارند بگویند روز طبیعت و مردم کماکان می گویند ۱۳ بدر واقعا چه انتظاری دارید؟؟؟
ناشناس۲۳۶۰۸۹۱۰۸:۴۲:۲۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
شما نگران نوروز نباشید. نوروز سر جاش می مونه
ناشناس۲۳۶۰۹۳۲۰۹:۲۱:۳۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
چرا شب چهارشنبه سوری ، چراغ همه پارکها خاموش بود؟! چون ناامن شود و خانواده هایی که نوان خروج از شهر را ندارند جایی برای جشن نداشته باشند؟ وقتی ایرانی نیستید و نمی فهمید از بین بردن جشن های ایرانی، جشن و شادی را از بین نمی برد بلکه به ایام دیگری و جشن های ملت های دیگری تغییر میکند.
ناشناس۲۳۶۰۹۶۲۰۹:۴۲:۴۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
قضیه همان دهان بینان هستند که هر روز دنبال تنوع هستند ولی قلیلی بیش نیستند
ناشناس۲۳۶۰۹۶۸۰۹:۴۵:۱۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
تا آنجا که ما می‌دانیم عید نوروز جز مهمترین عید سال هست و مردم خانه تکانی و دید و بازدید می کنند و بیشترین تعطیل پس آدرس غلط نده
ناشناس۲۳۶۰۹۶۹۰۹:۴۶:۵۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
لجبازی! پس بگو چرا در غرب به خصوص اروپا 40درصد به بالا بی دین هستند نگو لج باز هستند!
ناشناس۲۳۶۰۹۷۹۰۹:۵۱:۳۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
عقده همین
ناشناس۲۳۶۱۰۴۲۱۰:۲۱:۱۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
عقده چشم تو هم چشمی
مهدی۲۳۶۰۹۸۷۰۹:۵۵:۴۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
مراسمات ملی مذهبی خیلی وقت است کمرنگ شده شما الان متوجه شده اید؟ از دهه هشتاد به این طرف جشن های ملی مذهبی رو به افول گذاشته.
ناشناس۲۳۶۱۰۴۴۱۰:۲۲:۲۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
ساعت خواب محرم و صفر که نماد آن هست بیشتر شده
ناشناس۲۳۶۱۱۱۷۱۱:۳۶:۳۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
اتفاقا دهه هشتاد اوج برگزاری نوروز بود اما دهه های شصت وهفتاد اگر نوروز جشن گرفته میشد انگار گناهکار بودی.
ناشناس۲۳۶۱۱۹۶۱۲:۳۳:۳۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
لطفا مطلب را کامل و با دقت بخوانید. نویسنده در بند ماقبل آخر به این مورد اشاره کرده که کسانی در سال های اول انقلاب دنبال جایگزین برای نوروز بودند.
ناشناس۲۳۶۱۰۲۲۱۰:۱۲:۱۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
وقتی فرهنگ خودمان ، زیباترین جشن ها را دارد ، چرا باید به آنها بی توجهی کنیم که سر از کریسمس در آوریم ، جشن نوروز به مناسبت شروع سال خورشیدی ، جشن یلدا به مناسبت پایان شب های بلند و شروع دوباره روزهای طولانی ، جشن مهرگان به مناسبت آغاز سال زراعی ، کدام یک از اینها نکته بدی دارد که به آن توجه نمی کنید
ناشناس۲۳۶۱۰۵۶۱۰:۳۴:۰۰ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
فاز بیخود نده برادر. نوروز به هیچ وجه کمرنگ نشده. در آینده هم نمی شود.
ناشناس۲۳۶۱۰۹۵۱۱:۱۴:۵۰ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
وقتی جشنهای مهرگان و تیرگان و سده تضعیف شود جای آن را کریسمس و ولنتاین خواهد گرفت
ناشناس۲۳۶۱۱۰۱۱۱:۲۱:۲۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
کریسمس جنبه مذهبی دارد مثلا ارامنه روز پنجم ژانویه را روز تولد مسیح میدانند نزدیکی کریسمس و تحویل سال نو موجب شده عده ای جشن های سال نو را جشن مذهبی تصور کنند . روز شمار تاریخ میلادی تاریخ رسمی تمام کشور های دنیا بغیر از ایران و ژاپن و اسرائیل است مثلا اعراب در مکاتبات و تاریخ تولد و مدارک رسمی از تاریخ میلادی استفاده میکنند حتی چینی ها که روز شمار کهن خود را دارند در مدارک و مکاتبات تاریخ میلادی بکار میبرند . هند با اقلیت مطلق مسیحیان در کنار سایر مذاهبش تاریخ رسمی اش میلادی است کشور های کمونیست که با مذهب سر ناسازگاری داشتند هم سال نوی میلادی را جشن میگرفتند .
ناشناس۲۳۶۱۱۰۳۱۱:۲۳:۳۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
اینا یه مشت بچه پولدارن امثال من هیچ نمی دونن جشن کریسمس کی هست
ناشناس۲۳۶۱۴۵۷۱۵:۵۹:۲۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
تازه مردم عادی هم این کارها نمی کنند
ناشناس۲۳۶۱۱۱۸۱۱:۳۶:۴۴ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
نوروز کمرنگ نشده ولی مردم توان خرید اجیل و برگزاری میهمانی و خرید لباس نو ندارند بنابراین به طریقی فرار می کنند غیر از نوروز رفت و امد هم کم شده چون مواد غذایی و میوه گران است
ناشناس۲۳۶۱۶۱۴۱۸:۲۸:۳۸ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
اونوقت درخت و اینا مجانیه ؟!!
ناشناس۲۳۶۱۱۲۵۱۱:۴۲:۱۲ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
پاراگراف آخر و چهارم لپ مطلب رو گفتن
ناشناس۲۳۶۱۳۶۷۱۴:۳۷:۴۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
شما نگران جشن های ملی هستید؟ طبق اصول مکانیک نیوتن هر عملی دارای عکس العملی است. نتیجه تلاش برای حذف عید نوروز جشن سده سیزده بدر گرایش مردم به سمت برگزاری هالوین ولنتاین کریسمس و ... است
ناشناس۲۳۶۱۵۲۷۱۷:۰۱:۴۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
پس بگو بر اساس قانون نیوتن با سد سازی دین مسیحیت در اروپا گرایش به دین ها دیگر در آنجا روزافزون شده! دست بردارید از حرف های مسخره و تو خالی
ناشناس۲۳۶۱۳۷۰۱۴:۴۰:۲۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
ایرانیها ، به دنبال شادی هستند ، حالا به هر بهانه که شده.
ناشناس۲۳۶۱۳۹۹۱۵:۰۳:۳۲ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
دلیلش توهم کلاس داشتن است وقتی حتی دختر شهریار اسطوره فوتبال ایران کنار درخت کریسمس عکس میندازه از بقیه چه توقعی دارید حالا باید گفت قدرت نفوذ تمدن غرب بیشتر است یا شرق
ناشناس۲۳۶۱۴۱۴۱۵:۲۴:۱۵ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
مگه ما جشن مذهبی هم داریم ؟! ما می تونستیم به جای وفات امامان تولد آنها را تعطیل کنیم وجشن بگیریم اما آقایان مبلغان دین تصمیم برعکس گرفته اند !! چرا چون اصولا جشن گرفتن را بلد نیستند وشادی مردم برایشان اهمیتی ندارد !!
ناشناس۲۳۶۱۴۲۹۱۵:۳۵:۰۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
مگه میشه مسلمان باشی واز تولد عیسی مسیح دلشاد نشوی وجشن نگیری ؟!
ناشناس۲۳۶۱۵۴۴۱۷:۲۲:۵۱ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
همین تعیین تکلیف که چگونه باید شاد بود خود ریشه مشکلات است حتم بدانید که اگر مردم به نوروز هم مانند کشورهای همسایه با رقص و شادمانی بپردازند آنهم مکروه و ناپسند میشود
ناشناس۲۳۶۱۷۹۳۲۱:۱۹:۵۸ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
من کریسمس را دوست دارم چون پر از رنگ و نور است... چهار شنبه سوری که بیشتر به جنگ می ماند تا جشن... سیزده به در که تبدیل به خرابی طبیعت شده ...
حسن۲۳۶۱۸۰۶۲۱:۳۳:۱۶ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴
وقتی صدا وسیما ومراکز فرهنگی رسمی بیست وچهارساعت پمپاژ غم وغصه وماتم وعزا واندوه دراجتماع دارند مردم برای فرار رو به کریسمس ولنتاین می آورند.
سعید۲۳۶۲۱۴۶۰۸:۵۱:۴۳ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
وقتی در مورد چیزی نمیدونم در موردش نظر نمیدم شما هم همین کارو کنین وقتی کلا چیزی از جشن و دلایل فرهنگی اجتماعی جشن گرفتن نمیدونید در موردش نظر ندید .
ناشناس۲۳۶۲۵۶۲۱۴:۱۷:۳۹ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵
مهم اینه که فرهنگ خودمون رو هم حفظ کنیم حرام و مکروه نیست ولی فرهنگ خودمون رو اولویت بدید
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما