بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

محمد فیروزی، گروه اقتصادی الف،   4000915114 ۱۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی که برخی تحلیل‌ها حاکی از آینده روشن بازار ارز در سایه توافق مذاکرات هسته‌ای هستند، برخی تحلیل‌ها از تاثیرگذاری جو روانی حاکم بر جامعه نسبت به این بازار تاکید دارند. 

بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

به گزارش الف، یک روز بعد از اینکه در عصر روز جمعه (12 آذرماه) مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+4 در هتل کوبورگ وین به دلیل اخذ نظر مشورتی طرف‌های اروپایی حاضر در این مذاکرات با پایتخت‌هایشان متوقف شد تا در هفته آینده مجدد گفت‌وگوها از سر گرفته شوند، قیمت ارز در بازار آزاد از کانال 30 هزار تومان عبور کرد. 

در واکنش به این موضوع بانک مرکزی از طریق صرافی ملی کماکان سیاست تزریق ارز به قیمت 27 هزار تومان را ادامه داد و روز یکشنبه حتی 107 تومان قیمت را پایین آورد. با این حال در بازار ارز برخی تحت تاثیر جو روانی حاکم بر جامعه تقاضای بیشتری داشتند و دلار کماکان میل به صعود داشت. 

بازار تحت تاثیر عوامل سیاسی

در این رابطه کامران ندری، استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) معتقد است نوسانات ارزی این روزها بیشتر تحت تاثیر عوامل سیاسی است تا اقتصادی و به خبرنگار الف می‌گوید: در روزهای اخیر در برنامه‌های اقتصادی دولت تغییری ایجاد نشده است. موضوعات مرتبط با آینده اقتصادی و بودجه‌ای موثر بر بازار ارز هم مطرح نیستند. 

این اقتصاددان می‌افزاید: نوسانات چند روز گذشته بازار ارز منهای روزهای تعطیل تحت تاثیر اخبار مثبت و منفی است که از نتیجه مذاکرات برجامی به گوش می‌رسند. 

سیگنال‌دهنده‌ها در حال جولان دادن 

از نگاه برخی فعالان بازار ارز در روزهای گذاشته اخبار چندان خوشایندی از حال و هوای مذاکرات هسته‌ای به داخل مخابره نشد، بنابراین دلیل گرانی‌های ارز چندان عجیب نیست. البته سایت نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی حال و هوای بازار ارز را بیشتر مربوط به سیگنال‌دهنده‌ها و افرادی می‌داند که قصدشان سوء استفاده و سوداگری در بازار ارز است. 

سایت خبری الف نیز پیشتر در این زمینه طی گزارشی هشدار داده بود که برخی ذینفعان بازار ارز می‌خواهند در بازار از طریق نوسان‌گیری سوداگرانه سودجویی کنند. (لینک)

بازار نسبتا آرام شده است

با همه این حرفها در روز سوم هفته جاری به نظر می‌رسد «تاحدی» بازار رنگ و بوی با ثباتی به خود گرفته است. البته چنین سیگنالی در بازار هنوز خیلی قوی نیست اما نمودارهای قیمتی دلار در روزهای اخیر می‌تواند موید این قضیه باشند. 

نمودار قیمت دلار در ماه‌های اخیر

با این حال هنوز فضای انتظاری برای مذاکرات هسته‌ای در روزهای آینده اصلی‌ترین محرک بازار ارز محسوب می‌شوند و نوسانات احتمالی قیمت و میل به صعود تحت تاثیر این موضوع است. 

برخی کارشناسان این ثبات نسبی و ضعیف را ناشی مداخله بازارساز در بازار می دانند که طی آناقدام به جمع آوری ارز‌های کف بازار کرده است. درحالی‌که برآورد می‌شود معادل 40 میلیارد دلار در خانه‌های مردم ارز ذخیره شده باشد که عرضه و فروش آنها می‌تواند در بازار تحولات جدی ایجاد کند. 

چرا ممکن است ثبات شکل گرفته باشد؟

اصغر سمیعی، رئيس اسبق کانون صرافان به تازگی در گفت‌وگو با سایت رویداد 24 می‌گوید امکان دارد دلیل ثبات نسبی فعلی حاکم بر بازار این باشد که بازار در قیمت‌های فعلی به نوعی با احتیاط به استقبال مذاکرات رفته است.

رئیس هیئت موسس کانون صرافان توضیح می‌دهد دلیل دیگر این است که - اگر بخواهیم به تیم اقتصادی دولت جدید خیلی خوش‌بین باشیم- ممکن است بازارساز با دخالت صحیح در بازار، از ریزش مصنوعی و تلاطم غیر واقعی رو به پایین، با تزریق منفی (یعنی خرید ارز) و به موقع جلوگیری کرده و باعث ثبات نسبی در این مقطع شده است.

اظهار نظر مقامات غربی وزن بیشتری دارد!

اما از نگاه ندری، اقتصاددان چند عامل در شرایط جو روانی بازار ارز موثر هستند که یکی از آنها اعتماد مردم به سیاست‌گذاری‌ها و مدیریت کلان کشور است، وی در این رابطه به خبرنگار الف می‌گوید:‌ اقتصاد ایران در سال 97 سخت‌ترین شرایط تحریمی را تجربه کرد. در آن مقطع ارتباطات ما با دنیا قطع شد اما اگر  آمادگی برای مقابله اقتصاد با تنش های تحریمی در دوره ای پیشین وجود داشت، اقتصاد ایران باید خودش را با شرایط تحریمی انطباق می‌داد. حداقل اوضاع کشور نباید خراب‌تر از دوره‌های مشابه قبل می‌شد. 

 این اقتصاددان با اشاره به اینکه اخبار منفی که از سمت غربی‌ها مخابره می‌شود نیز بر فضای عمومی جامعه اثر زیادی دارد، تاکید کرد: وقتی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفری کرد و در مصاحبه‌ای بعد از بازگشت از بی‌فایده بودن سفرش به ایران سخن گفت این صحبت‌ بر فضای اقتصادی ایران تاثیر زیادی داشت. اما اگر یک مقام ایرانی همین امروز مصاحبه کند و نسبت به اوضاع کشور ابراز امیدواری کنید همان تاثیر را نخواهد گذاشت. 

وی تاکید می‌کند:‌ انتظار و تصمیم‌ها در میان فعالان بازار هم براساس نظرات فردی مثل گروسی بیشتر است تا اینکه این افراد نگاه کنند وزیر اقتصاد ایران چه نظری را مطرح می‌کند. 

دلار 18 هزار تومان می‌شود؟ 

با وجود این نگاه نه‌چندان خوشبینانه استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع)، وی معتقد است اگر در مذاکرات هسته‌ای وین اتفاقات خوبی برای طرف ایرانی بیفتد تاثیر آن بر بازار ارز مثبت خواهد بود. 

این موضوع در تحلیل نشریه اکونومیست با خوشبینی بیشتری منعکس شده است. این نشریه در گزارشی اعلام کرده نرخ دلار در سال ۲۰۲۲ در ایران به ۲۰ هزار تومان می‌رسد و در سال ۲۰۲۳ باز هم کاهش پیدا می‌کند و ۱۸ هزار تومان می‌شود.

واحد اطلاعاتی اکونومیست پیش‌بینی کرده آمریکا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ میلادی، بخشی از تحریم‌های نفتی ایران را لغو می‌کند و همین مساله سبب رشد جزئی در اقتصاد ایران می‌شود. 

انتشار لایحه بودجه 1401 با بازار چه می‌کند؟

هرچند گزارش اکونومیست چشم‌انداز مثبتی را پیش‌روی بازار ارز ترسیم کرده است و با وجودی که یک سیگنال نامحسوس و نسبی ثبات در این بخش دیده می‌شود، اما انتشار لایحه بودجه دولت در سال 1401 بعد از تقدیم آن به مجلس طی روزهای آتی می‌تواند یک تاثیر مهم بر بازار ارز داشته باشد.

به خصوص که چندی پیش در خبر یکی از خبرگزاری ها آمده بود دولت در لایحه بودجه سال آینده قیمت دلار را در کانال 35 هزار تومان لحاظ کرده است که اگر صحت این خبر تایید شود انتظار افزایش قیمت در روزهای آینده چندان بعید نخواهد بود. با این حال عملکرد رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های اقتصادی که اصلی‌ترین مرجع اعلام قیمت‌های ارز و رصد تحولات این بازار هستند بسیار مهم خواهد بود و لازم است این رسانه‌ها در روزهای اخیر بسیار مسئولانه عمل کنند و مراقب سیگنال‌ دادن‌های غیرواقعی در بازار باشند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۲۵۶۴۶۰۹:۲۲:۴۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بازار ارز در ایران، تابع انتظارات تورمی و سیاست خارجی کشور است. ضمن آنکه چشم انداز اقتصادی روشنی متصور نیست.
ناشناس۲۳۲۵۷۰۶۱۰:۰۹:۲۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بازار ارز به کنار، با بازار مسکن، بازار خودرو، بازار مواد غذایی... می خواهند چه کار کنند؟؟؟
ناشناس۲۳۲۵۸۴۴۱۱:۱۷:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
برای هر کدام یک سامانه بازرگام درست می کنند!!
ناشناس۲۳۲۶۰۲۱۱۲:۴۱:۲۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی قرارگاه مرغ تشکیل داده بود اما حتی قیمت مرغ را نتوانست کنترل بکنه !
ناشناس۲۳۲۶۰۶۲۱۳:۰۲:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اصلاح طلبان اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید پاسخگو باشند.
ناشناس۲۳۲۶۳۰۷۱۴:۵۲:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
رییسی هم بازرگام تشکیل داد!!
ناشناس۲۳۲۵۸۷۹۱۱:۳۷:۳۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
وزیر صمت روزی که از مجلس رای اعتماد گرفت، قول کاهش قیمت خودرو تا پایان سال را داد! پراید 180 تومنی، ال 90 نیم میلاردی را باید کجای دلمان بگذاریم؟
ناشناس۲۳۲۶۰۰۲۱۲:۳۲:۵۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
ماه قبل وزیر صمت درباره طرحی در این وزارتخانه صحبت کرد که قرار است در آن قیمت تولیدات صنایع در کشور، فارغ از نرخ ارز شود!!!
ناشناس۲۳۲۶۰۰۴۱۲:۳۳:۰۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی هم قول رونق اقتصادی و کاهش قیمت دلار و خودرو و عزت پاسپورت ایرانی را داده بود اما هیچکدام محقق نشد.
ناشناس۲۳۲۶۰۴۴۱۲:۵۴:۱۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
زیباکلام: روحانی حتی یک وعده خود را عملی نکرد.
ناشناس۲۳۲۵۹۶۲۱۲:۱۶:۳۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
خراب کاری های دولت روحانی در 8 سال گذشته به راحتی قابل جمع کردن نیست.
ناشناس۲۳۲۶۰۲۳۱۲:۴۲:۴۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
ببین ساختن چقدر سخته ولی ویرانی اسونه .
ناشناس۲۳۲۶۲۰۷۱۴:۰۷:۰۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اصلا دولت روحانی خرابکار عالم. مگه شما نمیگفتین معیشت مردم رو به مذاکرات گره نمیزنیم. یه بار رفتین مذاکره دلار از ۲۶ تومن شد ۳۱ تومن!
ناشناس۲۳۲۷۱۳۷۲۲:۳۷:۲۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
نتیجه می گیریم مذاکرات باعث افزایش نرخ ارز می شود و باید متوقف بشود.
ناشناس۲۳۲۶۸۲۹۱۹:۲۳:۰۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اگر قابل جمع کردن نبود که چرا این همه رئیس و وزیر وعده وفت دادن؟ همون موقع انتخابات میگفتن قابل جمع کردن نیست تا تکلیف معلوم میشد!
ناشناس۲۳۲۸۹۹۰۰۰:۴۹:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۸
۸ سال بعد را هم خواهیم دید
ناشناس۲۳۳۰۸۹۴۲۲:۲۸:۰۸ ۱۴۰۰/۹/۱۹
شما آب طهارت بر روی عملکرد دولت جدید نریزید.
آریابان۲۳۲۶۳۳۰۱۵:۰۲:۳۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
آنقدر وابستگی روانی به دلار زیاده که اگر زمستان پیش روی برف بیاد و نیاز به برف روبی داشته باشیم، برف روبان پارو بدست هم دستمزد آن روز خود را با نرخ دلار !!!!! طلب خواهند کرد
ناشناس۲۳۲۵۷۰۹۱۰:۱۰:۴۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
جالب است که قیمت های اجناس تناسبی هم با قیمت دلار نداره و قیمت اجناس چندین برابر قیمت دلار بالا رفته است
ناشناس۲۳۲۵۹۵۸۱۲:۱۵:۲۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
تورم افسارگسیخته بدلیل 9 برابر شدن حجم نقدینگی در 8 سال گذشته است.
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۳۲۵۷۱۳۱۰:۱۳:۵۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بجای چوب حراج زدن به اموال دولت برای جبران کسری بودجه باید ثروت های حرام و نامشروع افسانه ای و گنج قارونی و ثروت های باد اورده ناشی از تلاطمات اقتصادی را ملی کرد نا هم تعادل اقتصادی به جامعه باز گردد و هم مفسدین اقتصادی به مجازات لازم برسند
ناشناس۲۳۲۶۹۰۲۲۰:۰۴:۳۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اموال دولت را همان صاحبان ثروت های حرام و نامشروع می‌توانند بخرند که باز بصورت تصاعدی این ثروت های مردم را در دیت میگیرند
ناشناس۲۳۲۵۷۵۶۱۰:۳۷:۳۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
سیاست خارجی روحانی غلط بود به همین دلیل قیمت ارز و طلا و مسکن و خودرو و ... 10 برابر شد.
ناشناس۲۳۲۵۸۸۹۱۱:۴۲:۰۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
هر چند دولت بگوید معیشت را با برجام گره نمیزنیم ولی بداند که معیشت و اقتصاد با برجام گره خورده است و آثار و شواهد چیزی جز این را نشان نمیدهد
ناشناس۲۳۲۶۰۴۰۱۲:۵۲:۳۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
نتیجه برجام 100 برابر شدن تحریم ها و 10 برابر شدن قیمت دلار و طلا و خودرو و مسکن و لوازم خانگی و موبایل و لوازم یدکی و موادغذایی و پوشاک و غیره بود.
ناشناس۲۳۲۶۰۷۶۱۳:۰۸:۴۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان برنج 4 هزار تومان و پراید 17 میلیون بود با برجام قیمت همه اقلام 10 الی 15 برابر شد.
ناشناس۲۳۲۹۰۸۷۰۳:۱۸:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۸
البته بعد از تضعیف برجام و خروج آمریکا از برجام این اتفاقات و تحریمها باعث گرانی شد.
ناشناس۲۳۲۵۹۹۹۱۲:۳۰:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پایان کار دوران روحانی را میتوان با پایان حمله مغول به ایران مقایسه کرد زیرا همه چیز نابود شده بود.
ناشناس۲۳۲۵۶۴۹۰۹:۲۴:۱۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
رییسی دلار 24 هزار تومن تحویل گرفت، اکنون دلار 31،100 تومن است. یعنی 30% افت پول ملی. این روند تا کجا پیش خواهد رفت؟
ناشناس۲۳۲۵۷۳۳۱۰:۲۵:۵۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
چندی پیش آقای جلیلی فرمودند دولت باید پیگیر شود سرنوشت آن ۶۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ که معلوم نیست چگونه هزینه شده است
ناشناس۲۳۲۶۵۱۳۱۶:۳۰:۰۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
خود جلیلی باید پاسخگوی خیلی چیزها باشد.
ناشناس۲۳۲۵۷۴۱۱۰:۲۹:۴۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
رئیسی دلار را با نرخ 27 هزار تومان تحویل گرفت هنوز 3 ماه نگذشته این قدر دروغ نگوئید.
ناشناس۲۳۲۵۹۱۴۱۱:۵۶:۱۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دلار مرداد 1400قیمت 24تومن بود .سری به اینترنت بزنید متوجه میشین
ناشناس۲۳۲۵۹۸۹۱۲:۲۶:۳۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اول شهریور ماه که دولت جدید مستقر شد قیمت دلار 27 هزار تومان بود فقط 3 ماه گذشته اینقدر فراموشکار نشدیم که سرچ کنیم !
ناشناس۲۳۲۵۹۹۶۱۲:۲۹:۱۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دلار 24 هزار تومانی در بهمن و اسفند ماه 99 و شروع کار بایدن بود از اول امسال نرخ دلار بین 26 تا 28 هزار تومان در نوسان است.
ناشناس۲۳۲۶۰۰۸۱۲:۳۴:۳۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی در مرداد ماه امسال رسما"اعتراف کرده بود که خزانه کاملا"خالی است.
محمد طاهر۲۳۲۶۷۵۶۱۸:۴۲:۵۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
این هم از تله های دولت قبل بود ، در ماه آخر دلار پاشی در بازار و یکی دیگه هم افزایش حقوق کارمندان در ماه آخر که دولت رییسی را در مخمصه قرار دهد ، هرکس کمترین مطالعه ای داشته باشد این قضیه را درک می کند
ناشناس۲۳۲۵۷۴۳۱۰:۳۰:۴۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
آن هم در مدت 100 روز!!
ناشناس۲۳۲۵۷۴۹۱۰:۳۲:۵۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
با این سیاست‌های نادرست سیاسی و اقتصادی، قیمت دلار به راحتی می‌تونه تا چند سال آینده به میلیون‌ها تومان برسه.
ناشناس۲۳۲۶۰۳۲۱۲:۴۶:۵۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
سیاست خارجی کشور از سال 92 اشتباه بود به همین دلیل صادرات نفت صفر شد و اقتصاد ته دره رفت.
ناشناس۲۳۲۵۷۷۲۱۰:۴۳:۴۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
در هیچ دولتی نرخ دلار 10 برابر نشد اما این تراژدی غمناک در دوران روحانی اتفاق افتاد.
علی۲۳۲۵۸۴۶۱۱:۱۹:۰۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
آن زمان که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باعث شد تحریم ها برداشته نشود و مدام تکرار میشد نان مردم را به برجام گره نزنید باید فکر اینجا را میکردیم
ناشناس۲۳۲۶۰۵۰۱۲:۵۶:۵۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
مجلس با طرح غنی سازی 60 درصدی و افزایش ذخائر اورانیوم دست دولت را در مذاکرات پُر کرد با دست خالی نمیتوان از دشمن امتیاز گرفت.
ناشناس۲۳۲۶۰۵۵۱۲:۵۸:۳۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
درختی (برجام) که 8 سال ثمر نداد هرگز ثمر نخواهد داد.
ناشناس۲۳۲۶۰۶۰۱۳:۰۰:۵۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی باید پاسخگو باشد چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد ؟!
ناشناس۲۳۲۷۰۳۸۲۱:۲۵:۵۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
عجله نکن،جوجه رو آخر پاییز میشمارند.
ناشناس۲۳۲۵۶۵۲۰۹:۲۷:۱۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روزهای سخت تر ارزی در راه است. بنده خدا عبدالناصر همتی پیش بینیش در این مورد درست بود.
ناشناس۲۳۲۵۷۱۷۱۰:۱۵:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
در نوسان قیمت ارز بیشترین سود به دولت میرسد دولت با ایجاد نوسان ارزی می خواهد قسمتی از کسری بودجه را جبران کند
ناشناس۲۳۲۵۷۵۰۱۰:۳۳:۳۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
نمایندگان مجلس دهم و یازدهم که با ترک فعل تفحص از بانک مرکزی را انجام نداده اند باید محاکمه و مجازات کرد اگر نمایندگان امتیاز بگیر چند سال پیش که تفحص از بانک مرکزی را در صحن مجلس اجرایی کرده بودند جلوی هرز رفتن ۶۰ میلیارد ارز ۴۲۰۰ و ذخایر طلای بانک مرکزی هم گرفته شده بود در ضمن فساد بزرگی را که آقای میر سلیم سوت زنی کردند برای مردم شفاف سازی فرمایید
ناشناس۲۳۲۵۷۵۹۱۰:۳۹:۰۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
همتی اگر بلد بود ! چرا دلار را 11 هزار تومان تحویل گرفت و 27 هزار تومان تحویل داد ؟!
رها۲۳۲۷۹۰۰۱۳:۵۶:۵۹ ۱۴۰۰/۹/۱۷
همتی دلار رو 19 تحویل گرفت دو 18 ماه تو 13 تا 14 نگه داشت،
ناشناس۲۳۲۵۶۵۳۰۹:۲۸:۰۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
این دولت برنامه مشخص اقتصادی ندارد. پس کجا رفت آن 7000 صفحه برنامه؟
ناشناس۲۳۲۵۷۷۵۱۰:۴۵:۲۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
گندی که اصلاح طلبان زدند قجرها نزدند قیمت دلار را 10 برابر گران کردند.
ناشناس۲۳۲۵۸۴۹۱۱:۲۱:۲۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
ببینیم شما چه میکنید
ناشناس۲۳۲۶۰۱۹۱۲:۴۰:۱۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی همه رکوردهای قبلی را با فاصله زیاد جابجا کرد بعید میدانم کسی بتواند رکورد او را بشکند.
ابی۲۳۲۶۲۱۸۱۴:۱۰:۱۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
نگران نباش شب دراز است و قلندر بیدار.گندی که روحانی تو 8 سال زد رو رئیسی تو یک سال میزنه مطمئن باش
ناشناس۲۳۲۷۱۹۵۲۳:۲۴:۲۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قضاوت در مورد عملکرد دولت رئیسی خیلی زود است زود قضاوت نکنیم که بعدا"پشیمان خواهیم شد.
ناشناس۲۳۲۵۶۵۹۰۹:۳۲:۰۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دولت در لایحه بودجه 1401، فروش یک میلیون و پانصد هزار بشکه نفت با قیمت 53 دلار برای هر بشکه را کرده است! با روند سیاست خارجی و مذاکرات برجامی این امر محقق نخواهد شد. ضمن آنکه قیمت نفت هم بالا حساب شده است.
ناشناس۲۳۲۵۷۶۲۱۰:۴۰:۴۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
خوشبختانه همین الان روزانه 1/5 میلیون بشکه صادرات نفت داریم و قیمت نفت هم حدود 70 دلار است.
ناشناس۲۳۲۵۹۹۴۱۲:۲۷:۳۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
با آن قیمت از ما نمیخرند بعد به جای پول کالا می دهند
ناشناس۲۳۲۶۰۷۱۱۳:۰۵:۵۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
چین نفت ایران را به قیمت جهانی می خرد و دلار و یورو می دهد اگر فعالان اقتصادی بپرسید بیشترین پرداخت ها به ایران در شرایط تحریم از طرف چین بوده است.
ناشناس۲۳۲۹۷۸۷۱۴:۵۷:۲۲ ۱۴۰۰/۹/۱۸
چین فعلا پول خریدهای سالهای قبلش را بخاطر تحریم نتوانسته بدهد. و بابت نگهداری پول هم کارمزد برمیدارد.
ناشناس۲۳۲۵۷۸۰۱۰:۴۷:۴۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
حمید رضا صالحی، عضو اتاق بازرگانی تهران: بابت تهاتر نفت و کالا، هم امتیاز می‌دهیم و هم تخفیف. هر کالایی با هر قیمتی به ما بدهند باید بپذیریم.
ناشناس۲۳۲۵۶۶۱۰۹:۳۳:۵۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
با حذف ارز 4200 از اقتصاد کشور، قیمت کالاها چندین برابر خواهد شد.
ناشناس۲۳۲۵۶۶۳۰۹:۳۶:۰۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
وقتی رییسی در مصاحبه پریشب اعلام می کند که کسری بودجه سنگینی داریم که باید برای آن چاره ای شود، یعنی حال اقتصاد کشور بسیار بد است.
ناشناس۲۳۲۵۷۴۸۱۰:۳۲:۵۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی کشور را با 1500 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل داد.
ناشناس۲۳۲۹۸۷۰۱۶:۱۳:۳۸ ۱۴۰۰/۹/۱۸
آقای رئیسی قول داد اقتصاد را اصلاح کند.
ناشناس۲۳۲۵۸۰۰۱۰:۵۸:۳۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
جالب است که رییس سازمان برنامه بودجه اعلام کرده که بدون لحاظ کردن برجام، رشد اقتصادی کشور در سال 1401 حدود 8 درصد خواهد بود!!!!!
ناشناس۲۳۲۵۹۶۷۱۲:۱۹:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
میانگین رشد اقتصادی کشور در دوران روحانی صفر بود اگر 6 سال رشد اقتصادی 8 درصدی داشته باشیم تازه به شرایط اقتصادی سال 90 خواهیم رسید.
ناشناس۲۳۲۵۹۷۱۱۲:۲۰:۱۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
برجام باعث تشدید تحریم ها و کسری بودجه دولت و رشد اقتصادی منفی شد.
ناشناس۲۳۲۵۶۶۴۰۹:۳۷:۰۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پیش بینی دلار 50 هزار تومنی تا شب عید و حتی زودتر دور از ذهن نیست.
ناشناس۲۳۲۵۷۵۳۱۰:۳۵:۴۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
درامدهای ارزی دولت از طریق صادرات نفت و غیرنفتی و پتروشیمی افزایش یافته نرخ ارز در روزهای اینده کاهشی است.
ناشناس۲۳۲۵۸۵۴۱۱:۲۳:۱۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
آره کاملا معلومه!
ناشناس۲۳۲۵۶۶۸۰۹:۳۹:۲۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
الآن چند سال هست که رسانه‌ها و مسئولین ادعا دارند که یا ثبات در بازار ارز خواهیم داشت یا کاهش! ولی چیزی که مردم می‌بینند این است که قیمت‌ها هر روز بالاتر می‌روند و همه وعده‌های مسئولان هم توخالی هستند. تا موقعی که نقدینگی با سرعت در حال رشد هست، منتظر کاهش قیمت‌ها نباشید. دلار ۱۸ هزار تومانی خواب و خیال است. زندگی دکمه عقب‌زدن ندارد. پول ملی دیگه بی‌ارزش شد رفت. الآن هم اگر اوضاع به همین صورت ادامه پیدا کند و برای کنترل نقدینگی و سرعت افزایش آن کاری نشود، تا چند سال آینده دلار از یک میلیون تومان هم بیشتر خواهد شد.
ناشناس۲۳۲۵۶۷۱۰۹:۴۲:۰۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
کسی که می گوید اقتصاد را به خارج گره نمی زنیم، یعنی هیچی از علم اقتصاد نمی داند.
ناشناس۲۳۲۵۶۹۴۰۹:۵۹:۳۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دقیقاً. اقتصاد یک جزیره مستقل و دور افتاده نیست.
ناشناس۲۳۲۵۷۴۶۱۰:۳۲:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی چرخ اقتصاد و چرخ زندگی مردم و چرخ سانتریفیوژ را همزمان پنچر کرد.
ناشناس۲۳۲۶۶۴۵۱۷:۴۵:۰۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
سولاخ کرد
امیر۲۳۲۵۶۸۵۰۹:۵۱:۲۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
این حرفها مصرف تبلیغاتی دارد و بدون چاپ پول هیچ منبعی برای پرداخت ندارید .
ناشناس۲۳۲۵۷۶۵۱۰:۴۲:۱۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دولت در 3 ماه گذشته بدون استقراض از بانک مرکزی و بدون چاپ پول حقوق ها را پرداخت کرده است.
ناشناس۲۳۲۵۸۴۰۱۱:۱۴:۰۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پس از کجا آورده؟؟؟
ناشناس۲۳۲۵۹۴۳۱۲:۰۹:۴۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
3/5 میلیارد دلار ازاد شد و منابع مالی دولت تامین شد.
ناشناس۲۳۲۵۹۸۵۱۲:۲۵:۰۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
مدرکی برای آزاد سازی دلار داری؟ تازه حقوقها را به دلار داده؟
ناشناس۲۳۲۶۰۰۹۱۲:۳۴:۴۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پس داری اعتراف می کنی که اقتصاد کشور به برجام و سیاست خارجی کشور ربط دارد.
ناشناس۲۳۲۶۰۳۴۱۲:۴۸:۳۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
با برجام فقط 1/7 میلیارد دلار ازاد شد اما حالا بدون برجام 3/5 میلیارد دلار ازاد شد.
ناشناس۲۳۲۶۰۳۶۱۲:۴۹:۴۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
عراقچی : نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۲۳۲۵۶۸۶۰۹:۵۱:۳۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
گره زدن چرخ اقتصاد به مذاکره و برجام اشتباه فاحشی بود که در 8 سال گذشته صورت گرفت و اکنون هم اثر منفی اون در بازار ارز مشاهده می شود.
ناشناس۲۳۲۵۷۷۳۱۰:۴۴:۲۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
الان که دوستان شما چرخ اقتصاد رو به برجام گره نزدن
ناشناس۲۳۲۶۰۱۲۱۲:۳۷:۰۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دولت قبل بدنبال گدایی از امریکا و اروپا بود اما الان الویت دولت مبادلات تجاری با 15 کشور همسایه است.
ناشناس۲۳۲۶۰۴۳۱۲:۵۴:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
از حساب خودش پرداخت کرده است . ؟
ناشناس۲۳۲۵۷۸۵۱۰:۴۹:۵۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: یک جفت لاستیک تولید داخل حدود ۹ میلیون تومان باید فروخته شود، کمتر از ۱۲ میلیون تومان به دست رانندگان کامیون نمی‌رسد؛ و لاستیک خارجی که قیمت یک جفت آن ۱۴ میلیون تومان باید باشد تا حدود ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
ناشناس۲۳۲۶۰۱۷۱۲:۳۸:۳۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قیمت لاستیک و لوازم یدکی خودرو در دوران روحانی 15 برابر گران شد و بسیاری از کامیون داران بیکار شدند.
ناشناس۲۳۲۶۰۴۷۱۲:۵۶:۱۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
عادت شده یک جمله را بدون فکر و منطق ، مرتب تکرار کنید . کدام برجام ؟ کدام مذاکره ؟ کدام گره ؟ آن طرف ترامپ از برجام خارج شد و این طرف را هم که همگان بهتر می دانید ، حافظه ما را که زنگار نگرفته.
ناشناس۲۳۲۵۶۹۹۱۰:۰۳:۲۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
افسوس و صد افسوس و بیچاره ملت ایران
ناشناس۲۳۲۵۹۷۴۱۲:۲۱:۳۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
ملت ایران چوب انتخاب غلط شون در سالهای 92 و 94 و 96 را می خورند خود کرده را تدبیر نیست.
ناشناس۲۳۲۶۷۹۴۱۸:۵۹:۰۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قبل از روحاني همه چیز گل و بلبل بود؟تورم چقدر بود وقتي محمود رفت؟ما یادمون نرفته
ناشناس۲۳۲۵۷۲۶۱۰:۲۲:۳۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
یک استاد اقتصاد از دانشگاه امام صادق رسیدن دلار به ۱۸ هزار تومن را در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات محتمل دانست. یک سوال ساده: با دلار ۱۸ هزار تومنی دولت حقوقها با نرخ فعلی را از کجا پرداخت خواهد کرد و سایر هزینه ها با نرخ فعلی را، مثلا هزینه پروژه های عمرانی را که قرارداد آنها با نرخ فعلی با پیمانکاران منعقد شده است چطور تامین خواهد کرد. اصلا آیا دولت تمایلی به این کار خواهد داشت؟
ناشناس۲۳۲۶۹۳۲۲۰:۲۷:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
مطلبو نخواندی. اکونومیست گفته!!!
علی۲۳۲۵۷۹۰۱۰:۵۲:۵۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
هر کسی را بهر کاری ساختن.
ناشناس۲۳۲۵۸۲۰۱۱:۰۵:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
هر چقدر دلار ۵ و۶ هزار تومانی روحانی آمد این هم میاید
علی۲۳۲۵۸۴۸۱۱:۲۰:۰۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
چه شد میخواستیم اقتصاد را به خارج از ایران و برجام گره نزنیم
ناشناس۲۳۲۵۹۸۰۱۲:۲۲:۵۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دلار 33 هزار تومانی و سکه 16 میلیونی و پراید 170 میلیونی ثمره برجام است.
ناشناس۲۳۲۵۸۶۴۱۱:۳۱:۱۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قرار بود سرنوشت اقتصادی مملکت را به قیمت ارز گره نزنند!
ناشناس۲۳۲۵۹۸۲۱۲:۲۳:۵۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
حذف دلار از مبادلات تجاری کشور بهترین راهکار خنثی سازی تحریمهاست.
ناشناس۲۳۲۶۰۵۳۱۲:۵۷:۳۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
باید مانند زمانه پاره سنگی، داد و ستد کالا در مقابل کالا کرد!!!
ناشناس۲۳۲۵۸۷۸۱۱:۳۶:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
ظاهرا خوابید!!
سیدعلی۲۳۲۶۱۰۹۱۳:۲۴:۲۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
به خدا پدر مردم درآوردید دیگه بسه خدا هست طبقه کارگر بابدبختی زجر میکشند
ناشناس۲۳۲۶۳۲۹۱۵:۰۲:۱۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
تحلیل گران نخبه که تورم و فساد اقتصادی را نتیجه ناتوانی مدیریت اقتصادی و نه عدم تعامل با جهان و تحریم ها عنوان می‌کردند کجایند ؟ آیا هنوز بر سر ادعاهای خود هستند ؟
ساسان۲۳۲۶۴۳۴۱۵:۵۲:۵۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
زشته بخداو صفحه انگلیسی اکونومیست رو خوندم نوشته تا پایان سال ایرانی دلار میشه 45 هزار تومن بعد ایشون فرموده 18 هزار تومن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۳۲۶۵۶۸۱۷:۰۷:۲۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
خوب شد گفتید. پس نخریم
حقگو۲۳۲۶۷۳۴۱۸:۳۲:۱۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اگه یک صفر از پول ملی کم بشه چرا که نه؟!!دلار ۱۸ هزاری رو هم میبینیم!!!!! یادمه زمستان ۹۷ یه اقتصاددان درباره دلار ۲۷ تومنی برا دو سال بعد خبر داده بود.همه اونو عوامل دشمن دانستن.من که دیگه هر وعده از مسئولان میشنوم عمیقا نگران میشم.تصور میکنم عموما مردم اینجور هستن.کاش مسئولین درک میکردن سرعت سقوط اعتماد،باور،انصاف،و....رو در جامعه.
ناشناس۲۳۲۶۷۸۱۱۸:۵۴:۰۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پيشنهاد حذف پنج صفر از پول ملي ايران و تغيير نامش به چرك كف دست را ميكنم
ناشناس۲۳۲۷۳۲۸۰۳:۰۵:۲۹ ۱۴۰۰/۹/۱۷
اصولگرایان ایندفعه بد موقع دولت رو تحویل گرفتند. این تیم با نفت 120 دلار و 6 سال بدون تحریم اون خروجی رو داشت الان که دیگه واویلاست!
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما