معاون پارلمانی رئیس جمهور: لایحه بودجه در دولت نهایی شد/ دولت در مذاکرات شتاب‌زده عمل نمی‌کند

گروه سیاسی الف،   4000915040

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: ۳۶ نماینده درباره انتصاب فامیلی تذکر داده اند. ما از آنها خواستیم مصادیق این انتصاب ها را به ما اعلام کنند ولی آنها گفتند نگاه ما این است که این چنین انتصاب هایی انجام نشود یا گفتند ما از رسانه ها شنیدیم که تقاضای ما بررسی دقیق از سوی نمایندگان است.

لایحه بودجه در دولت نهایی شد/ دولت در مذاکرات شتاب‌زده عمل نمی‌کند

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی در نشست خبری امروز (دوشنبه - ۱۵ آذر) خود با بیان اینکه ما بر تعامل مجلس و دولت تاکید داریم،  اظهار کرد: باید از حاشیه و مسایل تنش زا در رابطه بین دو قوا پرهیز کنیم تا دود برخی اختلافات به چشم مردم نرود.

وی ادامه داد: در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی تعامل خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفت؛ فقط وزیر آموزش و پرورش رای نیاورد که همیشه انتخاب وزیر برای این وزارتخانه با چالش و حساسیت همراه بوده است.

 

در ۱۰۰ روز گذشته، رییس جمهور ۵ بار در مجلس حضور یافتند

معاون پارلمانی رییس جمهور با بیان اینکه دنبال قیاس با دولت قبل در تعامل با مجلس نیستیم، افزود: برخی نمایندگان که با رییس جمهور جلسه دارند اعلام می کنند حتی یکبار موفق نشدیم با رییس جمهور قبلی جلسه داشته باشیم. هر دو هفته چندین مجمع استانی برگزار شده است‌. تاکنون رییس جمهور  با ۹ مجمع استانی جلسه داشته اند و همه نمایندگان این مجامع نظرات خود را اعلام کرده اند. در این صد روز رییس جمهور پنج بار در مجلس حضور یافتند.

 

مصوبات مجلس بدون وقفه ابلاغ می شود

حسینی خاطرنشان کرد: مصوبات مجلس بدون وقفه ابلاغ می شود و یک مورد هم نبوده که به تاخیر بیفتد. جلسات سران سه قوه هم منظم برگزار می شود. برنامه ریزی انجام شده، معاون اول با کمیسیون های مجلس دیدار خواهد داشت که جلسه اول با کمیسیون اقتصادی برگزار شده است.

لایحه بودجه در دولت نهایی شده است

وی گفت: لایحه بودجه در دولت نهایی شده است. قرار شد تعامل و هماهنگی بیشتری با کمیسیون برنامه و بودجه شود و یکشنبه آینده لایحه با حضور رییس جمهور  تقدیم مجلس شود.

وی تاکید کرد: این دولت، دولت پاسخگوست و به ابهامات و سئوالات پاسخ می دهد.

حسینی افزود: ۱۴۰ لایحه از دولت قبل باقی مانده بود که دولت جدید باید بر اساس آیین نامه دولت و مجلس درباره آنها اظهارنظر کند که بررسی ۹۴ لایحه در دولت ادامه می یابد، درباره ‌۱۵ لایحه تقاضای استرداد شده است و سایر موارد هنوز در مرحله رسیدگی است.

 

نمایندگان قانع شوند که به جای طرح، لایحه تهیه شود

معاون پارلمانی رییس جمهور با بیان اینکه ۵۵۷ طرح از سوی نمایندگان مطرح شده است، گفت: نگاه رییس جمهور این است که طور کلی، لایحه تهیه شود؛ زیرا در تهیه لایحه کار کارشناسی دقیق تری انجام می شود و مسائلی مثل بار مالی آن دقیق تر بررسی خواهد شد. باید نمایندگان قانع شوند که به جای طرح، لایحه تهیه شود.

نمایندگان واقع بین باشند

وی اظهار کرد: از نمایندگان توقع داریم محدودیت های دولت را در نظر داشته باشند. برخی نمایندگان توقع ۲۰ پروژه بزرگ دارند که اجرای همه آنها در توان دولت نیست. انتظار داریم نمایندگان واقع بین باشند.

حسینی بیان کرد: ۲۵۵ مورد سوال از دولت انجام شده است و به ۴/۵ برابر قبل رسیده است که این حق نمایندگان است، ولی اگر وزرا دائم قرار باشد به سوالات پاسخ دهند به کار خود نمی رسند. ۱۰۰ سوال را فقط سه نماینده مطرح کرده اند. بیشترین سوال از وزارت نیرو شده است. وزیر جدید که نقشی در مسایل کم آبی نداشته است، ولی ۳۹ سوال از او طرح شده است‌. برنامه ریزی برای حل بحران آب انجام شده است و دولت توان خود را برای حل بحران به کار برده است. عهد دولت ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال است نمایندگان صبر کنند اگر کم کاری شد، سوال کنند ولی تازه کار شروع شده است.

 

نمایندگان بجای تذکر از ما توضیح بخواهند

۳۶ نماینده درباره انتصاب فامیلی تذکر داده اند،‌ اما ...

حسینی با اشاره به اینکه رییس جمهور و معاونان رییس جمهور در دسترس نمایندگان هستند، گفت: نمایندگان بجای تذکر از ما توضیح بخواهند. ‌۳۶ نماینده درباره انتصاب فامیلی تذکر داده اند. ما از آنها خواستیم مصادیق این انتصاب ها را به ما اعلام کنند ولی آنها گفتند نگاه ما  این است که این چنین انتصاب هایی انجام نشود یا گفتند ما از رسانه ها شنیدیم که تقاضای ما بررسی دقیق از سوی نمایندگان است. اگر ما در پاسخ به نمایندگان کوتاهی کردیم، نمایندگان تذکر و سوال خود را از تریبون اعلام کنند. نمایندگان توقع کار از دولت دارند و توقع ما هم این است که دولت تضعیف نشود.

 

باید سازوکاری برای پاسخ دولت در مجلس در نظر گرفته شود

معاون رییس جمهور با بیان اینکه پاسخ ما به سوالات و تذکرات رسانه ای نمی شود، گفت: ما بلافاصله به سوالات پاسخ مکتوب می دهیم ولی سازوکاری برای رسانه ای کردن پاسخ به تذکرات و سوالات وجود ندارد. باید سازوکاری برای پاسخ دولت در مجلس در نظر گرفته شود. گاهی سوالات و تذکرات خیلی محترمانه بوده و حاوی توهین نیست اما تلقی کم کاری دولت در حوزه ای می شود ولی پاسخ دولت رسانه ای نمی شود.

وی در پاسخ به این پرسش که نظر دولت درباره طرح صیانت از فضای مجازی چیست، اظهار کرد: طرح صیانت از دوره دولت قبل مطرح بود که وزیر ارتباطات به عنوان نماینده دولت در جلسات مجلس حاضر می شد؛ فعلا طرح به مرکز پژوهش ها برگشت.

 

رویکرد دولت کاهش فاصله طبقاتی است

در بودجه حقوق کارکنان پلکانی افزایش می یابد

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه طرح های معیشتی از سوی دولت برای کارگران تهیه شده است، گفت: تاکید رهبری این است که هر طرح و لایحه پیوست عدالتی داشته باشد. رویکرد دولت کاهش فاصله طبقاتی است. در بودجه حقوق کارکنان پلکانی افزایش می یابد. در دولت برای کاهش فاصله طبقاتی کار می شود و رییس جمهور تاکید دارند توجه بیشتری به اقشاری که درآمد کمتری دارند، شود. پروژه ساخت مسکن می تواند به اشتغال و بهبود وضع معیشتی اقشار کم درآمد  کمک کند. طرح جلوگیری از تعطیلی کارخانه ها دنبال می شود تا کارگران بیکار نشوند. طرح پرداخت وام برای اشتغال زایی دنبال می شود.

رییس مجلس برای ایجاد تعامل دو قوه وقت می گذارند

حسینی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نقش رییس مجلس در ایجاد تعامل دولت و مجلس، گفت: رییس مجلس نقش سازنده ای در تعامل دولت و مجلس داشته اند. در رای اعتماد و لوایح مطرح شده رییس مجلس کمک کرده اند. در لایحه رتبه بندی معلمان اختلافاتی وجود داشت که رییس مجلس نقش آفرینی کردند تا لایحه پیش برود یا در رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نقش موثری داشتند. رییس مجلس برای ایجاد تعامل دو قوه وقت می گذارند.

دوره طلایی برای ایجاد تغییرات است

وی تاکید کرد: رویکرد هیات رییسه و نواب رییس مجلس هم پرهیز از حاشیه و ایجاد تعامل دولت و مجلس است. الان دوره طلایی برای انجام اصلاحات و ایجاد تغییرات است. تاکید رهبری بر تغییر ساختار بودجه است امسال و این دوره، دوره مناسبی برای کارهای جدی در بودجه است.

 

رویکرد دولت این است که بودجه با کسری بسته نشود

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از نحوه مواجهه مجلس با لایحه بودجه چیست، گفت: بودجه یک لایحه است که دولت آن را تهیه کرده و مجلس بررسی می کند. ممکن است در بودجه تغییراتی ایجاد شود، ولی این تغییرات نباید اساسی باشد. برای تهیه بودجه میان دولت و مجلس تعامل شکل گرفت. سازمان برنامه و بودجه برای هماهنگی بیشتر در خصوص لایحه بودجه با نمایندگان جلسه داشته است. رویکرد دولت این است که بودجه با کسری بسته نشود؛ زیرا این مسئله موجب افزایش تورم می شود. توقع ما هم این است که سقف بودجه را نمایندگان جابه جا نکنند و مطالبات نمایندگان با توجه به ظرفیت های دولت و کشور در نظر گرفته شود تا هزینه ها بیشتر از درآمد نباشد.

توقع ما این است که نمایندگان بخشی نگری نکنند

وی با بیان اینکه تعامل خوبی بین دولت و مجلس برای بررسی بودجه شکل می گیرد و مشکلی هم بوجود نمی آید، افزود: به هر حال هر چه مجلس تصویب کند، دولت آن را اجرا خواهد کرد. با این حال توقع ما این است که نمایندگان بخشی نگری نکنند. توجه به مسائل استانی مهم است اما نباید طرح هایی مطرح شود که اجرای آن در توان دولت نباشد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که چرا تعداد سوالات نمایندگان از دولت سیزدهم نسبت به دولت دوازدهم در یک دوره زمانی مشابه چهار و نیم برابر شده است، خاطرنشان کرد: شاید نمایندگان در آن مقطع امیدی به حل مشکلات و دیدار با رئیس جمهور و مطرح کردن مسائل خود نداشتند، اما در این دوره از دولت توقع زیادی دارند. ۲۲۰ نماینده هم از رئیس جمهور حمایت کردند بنابراین مطالبات بیشتری دارند اما با این حال نمایندگان محدودیت های دولت را هم در نظر بگیرند و در طرح مسائل خود بخشی نگری نکنند.

تیم مذاکره کننده ما با اختیار کامل در مذاکرات حضور یافت

توافق زمان‌بر است و دولت شتاب‌زده عمل نمی کند

حسینی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص روند مذاکرات هسته ای بیان کرد: تیم مذاکره کننده با ایده های خاص و تیم جامع وارد مذاکرات شده اند و برخلاف دوره های قبل تیم کاملی دارند که حتی از نظرات معاونت حقوقی هم استفاده می کنند. آن ها متون پیشنهادی خود را آماده کرده اند و حالت انفعال ندارند. به هر حال آمریکا برای بازگشت به برجام باید تحریم ها را بردارد. تیم مذاکره کننده ما با اختیار کامل در مذاکرات حضور یافته است و از منافع کشور دفاع می کند. در دوره گذشته هم هشت سال مذاکره شد و این گونه نبود که در دور اول مذاکرات به نتیجه برسد. توافق زمان بر است و دولت شتابزده عمل نمی کند. در گذشته می گفتند هر توافقی بهتر از عدم توافق است همین موجب برخی خطاها در توافق شد اما این بار کار دقیق تر در حال انجام است.

رئیس جمهور تهران را در پاستور و کشور را در تهران نمی بیند

رسانه ها موفقیت های دولت را هم ببینند

وی در پاسخ به برخی انتقادها از رئیس جمهور در رسانه ها گفت: رئیس جمهور تهران را در پاستور و کشور را در تهران نمی بیند. رئیس جمهور و اعضای دولت پیگیر حل مشکلات هستند و دیدیم که رئیس جمهور و معاون اول به مناطق زلزله زده کشور رفتند. رئیس جمهور در مقابل مجلس با خانواده بیماران دیدار کرد و پیگیر حل مشکلات آنان شد. الان که برای حل مشکلات امیدواری به وجود آمده است برخی که خودشان در ایجاد این مشکلات سهم دارند، مدعی و طلبکار شده و سعی می کنند انتظارات را بالا ببرند تا بگویند کاری نشده است. در گذشته واردات واکسن را به FATF منوط کرده بودند اما رئیس جمهور وقت گذاشت، خودش تماس گرفت و هماهنگی ایجاد کرد و موانع برداشته شد. اقدامات دیگری مثل مسئله کم آبی، حمله سایبری یا قطعی برق هم مدیریت شد اما برخی چشمان خود را به روی موفقیت ها بسته اند. ما توقع داریم که رسانه ها موفقیت های دولت را هم ببینند. دولت هم انتقادهای معقول را می شنود.

حسینی در پایان درباره محورهای اصلی بودجه ۱۴۰۱ گفت: رشد اقتصادی، جذب سرمایه گذاری، کسب درآمد توسط دستگاه ها و استان ها، کنترل تورم و نقدینگی، ایجاد اشتغال، هدایت نقدینگی به سمت تولید، عدالت محوری، کاهش فاصله طبقاتی، آمایش سرزمینی، افزایش اختیارات استانداران و نظارت پذیری از ویژگی های بودجه است. در این بودجه ردیف ها کاهش یافته اند و بودجه قابل فهم و ساده شده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 2. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 3. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 4. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 5. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 6. افشای جدیدترین اسرار از خاندان سعودی؛ ملک سلمان کجاست؟

 7. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 8. دیدار با شمخانی در مترو

 9. پشت پرده حمایت آمریکا از عامل اصلی ورشکستگی لبنان

 10. معاون وزیر: محصولات کشاورزی ما آلوده نیست، این فتنه دشمن است

 11. از پستونک طلا تا کله‌‌پاچه طلاکوب/ مخاطب نمایش زندگی تجملاتی چه کسانی هستند؟  

 12. تجمع جمعی از کارکنان محیط زیست در مقابل مجلس

 13. به بهانه سفر رئيسی به روسيه

 14. بزودی با سونامی گردشگری مواجه‌ می شویم

 15. مشاو بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 8. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 9. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 10. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 11. ارتفاع پست !

 12. ضرغامی بر مزار شجریان

 13. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 14. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 15. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 16. مضحکه نوبل؟!

 17. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 18. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 19. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 20. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 21. آب در دل کویر تکان خورد

 22. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 23. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 24. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 25. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 2. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 3. ضرغامی بر مزار شجریان

 4. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 5. مضحکه نوبل؟!

 6. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 7. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 8. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 11. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 12. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 13. سردار حاجی‌زاده: آزمایش موفق موتور اول ماهواره برها انجام شد

 14. امیرعبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

 15. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 16. مخبر: اجازه نمی‌دهیم جمهوری اسلامی از مسأله فساد آسیب ببیند

 17. آنچه بعد از درگذشت رفسنجانی رخ داد

 18. روایت سردار حاجی‌زاده از توصیه حاج قاسم به روحانی/ رئیسی: نظام پرداخت حقوق باید فوری اصلاح شود/ دولت مجبور به حذف ارز ۴۲۰۰ است؟

 19. تکذیب ادعای دستور رئیسی برای صدور حکم علی عسگری

 20. روایت نیکزاد از علت حذف ارز ۴۲۰۰/ مشورت رئیسی با لاریجانی و خرازی و جلیلی قبل از سفر به روسیه/ اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان از نگاه مرعشی

 21. شلیک پهپادهای انصارالله به قلب ابوظبی/ آیا امارات به سرنوشت عربستان دچار می‌شود؟

 22. بازی جدید آمریکا برای امتیازگیری در وین

 23. اتمام حجت رئیسی با بانک‌ها/ گزارش خطیب‌زاده از آخرین وضعیت مذاکرات وین/ دستور اژه‌ای برای تخریب بنای قوه قضائیه در حاشیه رود چالوس

 24. دیدار با شمخانی در مترو

 25. دلایل سازمان سنجش برای برگزاری مجدد کنکور از دانشجویان قانونی نیست

آخرین عناوین

بلیط هواپیما