حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ آیا مسئله اساسی این است؟

گروه سیاسی الف،   4000822158 ۸۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ آیا مسئله اساسی این است؟

در هفته‌های اخير حذف، ادامه يا تغيير شيوه پرداخت ارز 4200 توماني به يكي از موضوعات مهم و اساسي موردبحث در فضاي سياسي- اقتصادي كشور تبدیل‌شده است. رئیس‌جمهور نيز روز سه‌شنبه، هيجدهم آبان ماه تعدادي از اقتصاددانان را در پاستور دورهم جمع كرد تا درباره مسائل اقتصادي بخصوص موضوع ارز 4200 صحبت و گفت‌وگو كنند.

سيد ابراهيم رئيسي روز چهارشنبه، نوزدهم آبان ماه در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی لایحه دو فوریتی تأمین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای معیشت اقشار آسیب‌پذیر که به پیشنهاد سازمان برنامه‌وبودجه در جلسه پنجم آبان هیئت‌وزیران با قید دو فوریت به تصویب رسیده را به مجلس ارائه کرد.

 لایحه 27 هزار میلیارد تومانی برنامه حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی کالاهای اساسی و برنامه جبرانی معیشت اقشار، سرآغاز یک تصمیم مهم و تأثیرگذار در مجلس خواهد شد.

درباره ارز 4200 توماني تقريباً بين تمامي اقتصاددانان اجماع وجود دارد كه در حال حاضر با چند نرخي شدن ارز براي عده‌ای رانت فراواني پديد آمده است. همچنين آن انتظاري كه از پرداخت ارز 4200 توماني و متعادل شدن قيمت كالاهاي اساسي وجود داشت رخ نداده است. از سوی دیگر مشکلاتی درباره تأمین و نقل‌وانتقال ارز نیز به دلیل تحریم‌ها وجود دارد. باوجوداین اجماع نظر اما برخي اقتصاددانان معتقدند حذف اين ارز موجبات به‌هم‌ریختگی بیشتر بازار و افزايش قيمت كالاهاي اساسي خواهد شد و فشار مضاعف به طبقات و اقشار ضعیف‌تر جامعه تشدید می‌شود.

بر اساس اين ديدگاه برخي بيان می‌کنند بااینکه هدف‌گیری اين ارز دقيق و كامل نبوده و به نتايج پیش‌بینی‌شده دست نيافته اما ضرورت دارد ادامه يابد. از سوي ديگر برخي نيز معتقدند می‌باید با حذف ارز 4200 توماني، حتماً می‌باید راه‌های جايگزين براي حمايت از اقشار ضعيف و آسیب‌پذیر در اولویت قرار گیرد.

 بحث مهمي كه وجود دارد اين است كه فرايند تدوين بودجه و تغییر ساختار آن در دستور كار دولت است و لذا می‌باید تصمیم عاجلي براي اين موضوع اتخاذ شود. درواقع موضوع مهم و حياتي آن است كه دولت سيزدهم و مجلس یازدهم در برابر تصميم حساس قرارگرفته و می‌باید بهترين تصميم درباره اين مسئله اقتصادي اتخاذ شود. از اين بابت برگزاري جلسه رئیس‌جمهور با اقتصاددانان حتماً‌ اقدام مثبتي بوده است.

 اما ضرورت دارد ازآنجاکه تبعات چنين تصميمي بر عموم مردم و اقشار مختلف جامعه تأثیر دارد گفت‌وگو و بحث درباره ارز 4200 تومانی در فضاي اجتماعي و رسانه‌ای با حضور مخالفان و موافقان انجام گيرد. اين مسئله علاوه بر این‌که موجب می‌شود تا طرفين استدلال‌ها و بحث‌های خود را ارائه دهند درنهایت بهترين تصميم نيز اتخاذ شود. در اين صورت همراهي مردم با سياست اتخاذشده نيز بيشتر خواهد بود و احتمال موفقيت آن افزايش خواهد يافت.

يكي از مشكلاتي كه موجب شد اعتراضات آبان ماه 98 به وجود آيد اعلام یک‌باره افزايش قيمت بنزين بود كه براي برخي طبقات اجتماعي اين تصور را پديد آورد آينده بسيار سختي به لحاظ اقتصادي و معيشتي پيش‌رو دارند؛ چراکه تجربه ثابت كرده است معمولاً افزايش قيمت حامل‌های سوخت منجر به افزايش سرسام‌آور كالاها و اقلام ديگر می‌شود. در آن مقطع زماني هيچ تصميم جبراني نيز عملاً توسط دولت براي كمك به مردم و كسب آرامش ذهني آن‌ها صورت نگرفت و برخی تصور کردند در یک بن‌بست قرارگرفته‌اند.

با تمام اين توضيحات ضرورت دارد گفته شود براي موفقيت هر تصميم قانون و سیاست مهمی بايد بين نهادها و سازمان‌های تصميم گير اجماع وجود داشته باشد، تصميم می‌باید بر پايه بحث و گفت‌وگوی كارشناسي در منظر افکار عمومی گرفته شود و همراهي حداكثري نخبگان جامعه نيز وجود داشته باشد. از سوي ديگر می‌باید دلايل و فرايند اخذ چنين سياست و قانوني براي مردم توضيح داده و تلاش شود تا كمترين تبعات و پيامد را براي آن‌ها به همراه داشته باشد.

اگر فرايندي غیرازاین براي اخذ چنين تصميم و قانون سختي در پیش‌گرفته شود نه‌تنها احتمال موفقيت اجراي آن كاهش می‌یابد بلكه مردم نيز ممكن است مقاومت داشته و نارضايتي به وجود آيد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۸۹۲۶۵۰۶:۲۵:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
در هيچ كشوري اينقدر در مورد يارانه وارز ترجيحي وطبقه هاي مختلف اجتماعي بحث نميشود در حاليكه دولت براي محرومين جامعه حمايتهاي كافي را اعمال نمي كند مي خواهد با افزايش قيمت كالاهاي اساسي از انها حمايت كند وواقعا اين اقدام نابود كردن ٦٠ميليون نفر كه زير خط فقرند ميشود البته اين قشر عظيم ساكت هم نخواهند نشست
ناشناس۲۲۸۹۵۹۹۰۹:۵۲:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
برای شنیدن مشکلات مردم لازم نیست رئیس جمهور سفر کنه. مشکلات مردم مشخصه: بیکاری، عدم رونق کسب و کار، تورم افسار گسیخته، فساد فراگیر و ... و مردم منتظر نتیجه هستن.
ناشناس۲۲۸۹۶۸۴۱۰:۲۴:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
با انتصابات فامیلی به جای شایسته سالاری نمی توان مشکلات کشور را جمع کرد.
ناشناس۲۲۸۹۷۱۷۱۰:۴۲:۵۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
مضاف بر اینکه با شعار و حرف زدن و داد و بیداد الکی جلوی دوربین هم نمیشه مملکت رو اداره کرد
ناشناس۲۲۸۹۶۱۵۰۹:۵۹:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
واقعا برای این دولت متاسفیم یعنی نمیخواد حتی به گندم و دارو هم ارز ترجیحی بده اگه واقعا اینقدر مشکل داره تا شب جمعه ای براش جمع کنیم
ناشناس۲۲۸۹۷۶۵۱۱:۰۱:۵۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
شما می خواهید کشور علمی اداره شود آن وقت ارز ترجیحی رانتی هم می خواهید که کارساز نیست؟ چقدر پارادوکس دارید
ناشناس۲۲۸۹۶۱۶۱۰:۰۰:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
چقدر هیاهو کردید برای دلار 4200 تومانی و معروفش کرده بودید به دلار جهانگیری !!!!! از دو حال خارج نیست این رفتار شما ، یا فقط از روی خصومت کور جناحی بوده و یا از روی نا آگاهی از مشکلات در هر حال ملت هزینه این رفتار تفرقه افکنانه را می پردازد و مملکت هر روز در منجلاب ساخته دست نادانان فرو میرود . افسوس که کار از دست اهل فن خارج شده و هرکسی خود را صاحب نظریه صحیح میداند . البته اینکه از رانت این ارز سوء استفاده شود همیشه باید نگران و مراقب بود .
ناشناس۲۲۸۹۸۴۱۱۱:۵۴:۲۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
جهت اطلاع اگر همان اوایل به جای دادن ارز 4200 که اقتصاد را خراب کرد و نصف پول ها بر باد رفت و یا خارج شد از کشور و دستکاری نمی کردن با این ارز الان بازار آزاد کمتر می بود هیچ تورم هم کمتر می بود و می توانستند برای اقشار ضعیف سوبسید بدهند تا فشار کمتری وارد شود و الان هم به خاطر آن سیاست غلط دچار تناقض هستند که آیا تبعات اجتماعی دارد یا نه
ناشناس۲۲۸۹۶۲۷۱۰:۰۳:۵۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
دولت نمیتواند از مسولیت پرداخت یارانه شانه خالی کند!!حتی کشورهای پیشرفته هم برای کالاهای اساسی مردمشان یارانه پرداخت میکنندتاکنترل این بازار به دست سودجویان نیفتد...اما درمورد سایر موارد باید گفت زمانی دولت میتواند یارانه ها را قطع کند که قبل از آن میزان ریال دستمزدها را با میانگین دستمزدهای کشورهای منطقه معادل سازی نماید.هرگونه اقدام غیر از این یعنی فرار مسئولین کشور از مسئولیت.
ناشناس۲۲۸۹۲۸۶۰۷:۰۱:۵۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
مسئله اصلی کاهش سرعت اینترنت است و بعدا حذف ارز ۴۲۰۰ تومنی است !!!
ناشناس۲۲۸۹۴۵۵۰۸:۵۸:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
اگر مدیریت جهادی جایگزین مدیریت ناقص قرار گیرد و سوء مدیریت‌ها جمع شود قطعاً دیگر مشکلی باقی نمی‌ماند.
ناشناس۲۲۸۹۵۵۱۰۹:۳۵:۰۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
الان که دیگه حاکمیت یکدست شده از امروز به بعد چون کسی نیست که کاستی ها و مشکلات را گردن او بیندازند مردم را مقصر همه مشکلات معرفی میکنند
ناشناس۲۲۸۹۵۵۳۰۹:۳۵:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
دیگه چه کسی باید بیاد سر کار تا مدیریت جهادی مد نظر حضرتعالی محقق شود ؟!!!!!!!!!!!
ناشناس۲۲۸۹۸۷۳۱۲:۱۸:۰۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
الان می خواهند مدیریت جهادی اعمال کنند امثال شما گارد می گیرید و نمی خواهید وضع درست شود!
ناشناس۲۲۸۹۵۷۹۰۹:۴۵:۰۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
یعنی توی این دولت فخیمه هم مدیریت جهادی مورد ادعای شما جایگزین مدیریت ناقص نشده ؟!
ناشناس۲۲۸۹۴۶۳۰۹:۰۰:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۴
رئیس سازمان بسیج: ۹۸۲ گردان سایبری شهرستانی و ۲۵۰۰ گردان سایبری حوزه‌محور راه‌اندازی شده است.
ناشناس۲۲۸۹۴۶۵۰۹:۰۱:۵۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
در طی ۱۰۰ روز مرغ ۲۰ درصد و دلار ۲۵ درصد گران شده. به طبع ان همه چیز در طی ۱۰۰ روز حداقل ۲۰ درصد گران شده با این فرمان اگه بره تا یکسال میشه ۶۰ درصد.
ناشناس۲۲۸۹۶۲۱۱۰:۰۱:۰۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
این همه انتقاد از ارز 4200 تومانی آقای جهانگیری شد و آنرا عامل بدبختی مردم دانستند و حالا آنرا به بهانه افزایش نیافتن قیمتهای کالاهای اساسی حذف نکردند... خدایا از این همه سیاسی کاری و جناح بازی خسته و بیزاریم...
ناشناس۲۲۸۹۶۴۸۱۰:۱۰:۰۴ ۱۴۰۰/۸/۲۴
همین طوری پیش بره مالکان پراید جزء ثروتمندان حساب میشن . یعنی باید در فکر استخدام راننده باشند!
ناشناس۲۲۸۹۷۰۱۱۰:۳۷:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
دولت نرخ رسمی مرغ گرم رو در لیست ۲۵ تاقلم کالا ؛ اعلام کرده ۳۱۰۰۰ تومن . هیچ جای تهران قیمت مرغ کمتر از ۳۶۰۰۰ تومن نمیتونی پیدا کنی .
ناشناس۲۲۹۰۵۰۰۱۷:۵۱:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
مرغ فروش خیابان فلسطین پایین تر از جمهوری مرغ ۳۱ تومانی داره
ناشناس۲۲۸۹۴۶۹۰۹:۰۲:۵۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
کمر مردم زیر بار هزینه های اجاره مسکن،دوا و درمان، سد جوع و . . . شکسته است.
مدیر نجومی بگیر مرفه بی درد حیف نون۲۲۸۹۵۵۰۰۹:۳۴:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تا خرد شدن کامل کمر مردم هنوز فاصله داریم
ناشناس۲۲۸۹۳۲۱۰۷:۲۸:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
چرا مسئولان لجبازی میکنن با سرنوشت مردم و مملکت ؟ چرا هر راه بی فایده ای رو میخوان طی کنند الا مذاکره با بزرگان دنیا رو که دقیقا راه اصلی فائق آمدن بر مشکلات این چند دهه در کشور است ؟
ناشناس۲۲۸۹۷۲۲۱۰:۴۴:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
عزیزم یک کمی حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را به کار ببر و اگر هم نمی دانی تاریخ اقتصادی کشور خصوصا در این 60 سال اخیر بخوان تا کمتر سوتی بدهی
ناشناس۲۲۹۰۶۰۵۱۸:۵۴:۲۴ ۱۴۰۰/۸/۲۴
آقای تاریخ اقتصاد! صدای خرد شدن استخوانها زیر بار گرانی را نمیشنوی؟!
ناشناس۲۲۸۹۳۴۳۰۷:۵۷:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
حذف ارز 4200 بازی با آتش است.
ناشناس۲۲۸۹۴۸۱۰۹:۰۸:۲۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
وقتی ملت ایران صبر کرده و در برابر افزایش قیمت‌ها نجابت به خرج داده و سختی‌ها را تحمل کند، دشمنان‌ ناامید می شوند.
ناشناس۲۲۸۹۵۳۰۰۹:۲۷:۲۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
خوب شد این واژه " دشمن " اختراع شد که همه چیز رو بندازید گردن دشمن :)
ناشناس۲۲۸۹۵۱۲۰۹:۲۱:۰۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
منظورت کاسبان این رانت است؟
ناشناس۲۲۸۹۵۱۳۰۹:۲۱:۱۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به مراتب خطرناکتر از ویروس کروناست
ایرانی۲۲۸۹۳۴۵۰۸:۰۰:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تمامی دلایل انجام اینگونه تصمیمات اقتصادی این است که مسئولین معتقدند که گران شدن کالاها تنها در یکی دو ماه اول سروصدا ایجاد میکند. چنانچه بتوان مردم را در این مدت کوتاه با وعده و عید و مقداری پول یارانه راضی نگه داشت، دیگر مشکل حل شده و همانند دوره احمدی نژاد و روحانی هر چقدر هم که هزینه ها بالا برود، دیگر با اعتراضات اساسی روبه رو نخواهیم شد.
mostafa.kamali95@yahoo.com۲۲۸۹۳۵۰۰۸:۰۴:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تنها راه نجات کشور و انقلاب توزیع صحیح ثروت در کشور است و این امر میسر نمیشود مگر آنکه اول از همه تمامی ثروت های حرام و نامشروع افسانه ای و گنج قارونی و بتدریج تا تمامی ثروت های بالاتر از یک زندگی خوب و مطلوب ملی گردد
ناشناس۲۲۸۹۵۰۷۰۹:۱۹:۰۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
یک زمان تصویب کرده بودند که ایران در سال 1400 سرآمد کشورهای منطقه شود!!
ناشناس۲۲۸۹۷۲۵۱۰:۴۵:۲۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
آن موقع افراد... نیامده بودن سر کار تا با گدایی 20 سال کشور را معطل دشمنان کنند
ناشناس۲۲۸۹۸۴۶۱۱:۵۷:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
جالبه اقتصاد را معطل دشمنان کردن و درجا زدیم ولی در صنعت نظامی یا علمی که معطل نکردیم سر آمد دنیا هستیم
ناشناس۲۲۸۹۳۵۵۰۸:۰۶:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
آتش زنندگان برجام در دولت روحانی به یکباره حامی برجام شدند مخالفان ارز 4200 تومانی ، همواره جهانگیری را مسخره و متهد رانت خواران میدانستند . عجیب یک بوم و دو هوایی در این مملکت حاکم است دولت جدید باید ادامه دهنده راه دولت قبل باشد .
ناشناس۲۲۸۹۳۵۹۰۸:۰۷:۳۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
کشور جالبی داریم . اقازادها اختلاس میکنند و در امریکا با پول بیت المال 1000 کار منکر میکنند . مردم نجیب ایران به خاطر اختلاس ها دچار فقر و سختی قرار میگیرند بعد امامان جمعه به جای اینکه از مسولین گله کنند به مردم میتازند که شما ها گناه کردید و داریدتقاص گناهانتان را میدهید
ناشناس۲۲۸۹۳۷۵۰۸:۱۴:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
مصوبه‌ای به دردبخوری از مجلس و دولت برای کاهش گرانی‌ها ندیدیم
ناشناس۲۲۸۹۴۷۷۰۹:۰۶:۴۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
امروز ملت آگاه ما سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید، بشارت بر ملتی است که سختی را تحمل کرده تا به عزت برسد
ناشناس۲۲۸۹۵۳۶۰۹:۲۸:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
از زبون ملت صحبت نکن خواهشا .
ناشناس۲۲۸۹۵۳۹۰۹:۳۰:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
پس این فضیلت ها کی میخواد به دست بیاد ؟ اینهمه تحمل کردیم سختی ها رو ! پس کو فضیلت ؟
ناشناس۲۲۹۰۲۵۴۱۵:۳۵:۱۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تا پانصد سال آینده خواهی دید.
ناشناس۲۲۸۹۵۴۹۰۹:۳۴:۰۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
صدیقی: مردم اگر خدا را در نظر می‌گرفتند به مشکلات مبتلا نمی‌شدند
ناشناس۲۲۹۰۶۱۶۱۸:۵۸:۲۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
مردم درمانده شده اند کم زیر بغلشون هندونه قرار بده.
ناشناس۲۲۸۹۵۱۶۰۹:۲۲:۳۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
جناب سرهنگ کو جهش تولید ؟ کو بهبود معیشت مردم ؟ کو اشتغالزایی جوانان تحصیلکرده ؟
ناشناس۲۲۸۹۶۷۰۱۰:۱۷:۰۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
وقتی هیچکس سرجای خود نیست
ناشناس۲۲۸۹۳۷۸۰۸:۱۵:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تا دامادها منصوب می شوند، چیزی درست نمی شود.
ناشناس۲۲۸۹۴۶۲۰۹:۰۰:۲۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
دولت داماد سالار
ناشناس۲۲۸۹۶۹۰۱۰:۳۰:۲۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
داماد سالار سردرگُم
ناشناس۲۲۸۹۳۸۰۰۸:۱۶:۴۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
اقتصاد کشور ما نشان داده که نمی تواند آزاد باشد لذا بهترین شیوه برای اداره اقتصاد کشور همان اداره کشور با اقتصاد دولتی و کمک اقتصاد بهش تعاون می باشد بخش آزاد اقتصاد به جز سرقت منابع ملت کاری انجام نمی دهد
ناشناس۲۲۸۹۳۸۱۰۸:۱۶:۵۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
واقعاً خجالت آور است که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی را در گرو افزایش رسمی قیمتها و حذف ارز ترجیحی جستجو می کنید! تنها راه برون رفت از مشکلات کشور تعامل سازنده با دنیا و عادی سازی روابط سیاسی و اقتصادی با دنیا و به تبع آن رفع تحریمها و جایگزین شدن افراد شایسته، متخصص، متعهد و قانون گرا و ضدفساد در مناصب دولتی و حکومتی است.
ناشناس۲۲۸۹۸۸۶۱۲:۲۲:۳۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
معنی خجالت را هم که عوض کردین!!! خجالت این است که کار درست را عقب می اندازید تا امثال شماها با تفکرات غلطتی که دارید آشوب درست نکنید!
ناشناس۲۲۸۹۳۸۳۰۸:۱۷:۲۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
کلا مردم برای چی زنده هستند
ناشناس۲۲۸۹۴۷۰۰۹:۰۳:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
خدايا ما را نجات بده از اين وضعيت
ناشناس۲۲۸۹۳۸۸۰۸:۱۹:۰۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
حذف ارز ۴۲۰۰ تومنی از خوراک دام ؛ خوراک انسان را تحت الشعاع قرار داده
ناشناس۲۲۸۹۵۱۷۰۹:۲۳:۱۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
الان که خوراک دهنده دام ها به خاطر عدم وجود خوراک با این قیمت از چیزهای دیگر استفاده می کنند و یا از بازار آزاد می خرند
ناشناس۲۲۸۹۶۱۳۰۹:۵۷:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
دامدارها به جهت نبودن نهاده های دامی مجبورن دام های آبستن خود را به کشتارگاه برده و ذبح کنند . بدون شک مسئولان توی اون دنیا باید پاسخگوی این اقدام غیر انسانی باشند
بنام۲۲۸۹۳۹۵۰۸:۲۱:۳۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
همینطور تیشه به ریشه ارزش پول ملی میزنند. مشکل اصلی تورم در کشور بی ارزش شدن هر چه بیشتر ریال است نه نکات دیگر. برای محار تورم باید ارزش ریال در مقابل ارزهای دیگر بالا برود. با حذف ارز 4200 یک تورم بزرگ دیگر در انتظار خواهد بود. بعددوباره چاپ اسکناس بدونه پشتوانه و باز تورم بعدی و همینطور این چرخه میره جلو. مثل تا بحال.
ناشناس۲۲۸۹۸۷۸۱۲:۲۰:۱۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
بی ارزش شدن پول به خاطر تورم است و این الفبای اقتصاد است
ناشناس۲۲۸۹۳۹۹۰۸:۲۲:۳۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
با حذف ارز ۴۲۰۰ی ؛ اون ۱۱۰ تومنی رو که میدن قطعا قیمت یک شونه تخم مرغ خواهد شد
ناشناس۲۲۸۹۵۲۲۰۹:۲۵:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
عزیزم ارز 4200 برای چند اقلام محدود است که به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد واین 100 هزار تومان هم کمک معیشتی است نه کل هزینه خرید آن محصول!
ناشناس۲۲۸۹۸۶۹۱۲:۱۳:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
روی بار روانی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم حساب کن.
ناشناس۲۲۸۹۴۰۱۰۸:۲۳:۴۴ ۱۴۰۰/۸/۲۴
نماینده تبریز: ما تصویب کردیم در بودجه امسال ارز 4200 تومانی حذف شود اما بعدا به این نتیجه رسیدیم که امکانش وجود ندارد. این کار یعنی تورم شدید!
ناشناس۲۲۸۹۵۲۸۰۹:۲۷:۰۴ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تورم شدید!!! آدرس غلط به شما دادن اولش شاید 4 الی5 درصدی افزایش تورم داشته باشد ولی بعد از چند ماه به خاطر آزاد شدن دست دولت تورم کمتر می شود
ناشناس۲۲۸۹۴۱۰۰۸:۲۹:۲۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
چه خوب با یارانه ۱۱۰ تومنی میتونم ۲ بار در ماه برم آرایشگاه
ناشناس۲۲۸۹۴۶۰۰۸:۵۹:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
و میشود ۳ کاسه کوچک سیرابی برای عصرانه من !
ناشناس۲۲۸۹۴۹۹۰۹:۱۶:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
بنده نیز ۲۰۰ هزار تومان بر روی آن ۱۱۰ هزار تومن میگذارم و برای تعویض روغن موتور پراید مدل ۷۹ خود اقدام میکنم .
سیراب خور حرفه ای .۲۲۸۹۵۷۵۰۹:۴۴:۲۹ ۱۴۰۰/۸/۲۴
سیرابی رو از کجا میخری کاسه ای ۳۰ تومن ؟!!!!! توی محله ما یه کاسه آب سیرابی با ۲ تا پَره هزار لا میدن ۸۰ هزار تومن
همون سیرابی خور بالایی۲۲۸۹۶۱۷۱۰:۰۰:۲۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
خوب شما مجبوری ۲ کاسه سیرابی بخوری و کارت ملی ات رو گرو بذاری
ناشناس۲۲۸۹۴۱۲۰۸:۳۱:۲۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
حذف ارز 4200 تومانی مصداق این بیت است : خانه از پای بست ویران است خواجه در پی تزئین نقش ایوان است
ناشناس۲۲۸۹۴۱۸۰۸:۳۴:۲۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
دولت به جای ارایه لایحه ۲ فوریتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومنی از ارزاق و معیشت مردم بی بضاعت ؛ لایحه دوفوریتی حذف حقوق های نجومی رو از نجومی بگیران مرفه بی درد رو به مجلس بفرسته
ناشناس۲۲۸۹۴۳۸۰۸:۴۶:۳۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
مردم در قبال تحمل اینهمه سختی معیشتی و اقتصادی در طول این چند دهه در زندگی خود ، قرار است چه چیزی بدست آورند ؟! یکی پیدا شه جواب من رو بده خواهشا
ناشناس۲۲۹۰۶۳۰۱۹:۰۵:۵۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
کی همچین قراری باهات گذاشته ؟
ناشناس۲۲۸۹۴۵۳۰۸:۵۷:۳۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
یک بخشی از عوامل کاهش تورم حذف این ارز است
چوپان راستگو / لیسانس مکانیک گرایش سیالات۲۲۸۹۴۹۳۰۹:۱۴:۰۱ ۱۴۰۰/۸/۲۴
اگر شما کارشناس اقتصاد هستی ؛ ما این تورم را با جان و دل میخریم ولی این ارز حذف نشود !
ناشناس۲۲۸۹۴۷۴۰۹:۰۵:۴۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
اون ۴ قلم لبنیات کم چرب بی خاصیت رو که قرار بود ۱۰ درصد ارزون بشه رو کِی و از کجا باید تهیه کنیم ؟!!! کلا هیج جا پیدا نمیشه و کلا تولیدشون خوابید علی برکت الله !
ناشناس۲۲۸۹۴۷۵۰۹:۰۶:۲۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
ای کاش رئیسی در همان قوه قضاییه میماند
ناشناس۲۲۸۹۶۸۱۱۰:۲۴:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
نخیر لازم است ایشان در قوه مجریه بماند تا مردم از نزدیک با نحوه عملکرد مدیریت جهادی و میدانی نیز آشنا شوند
ناشناس۲۲۸۹۵۰۰۰۹:۱۷:۰۶ ۱۴۰۰/۸/۲۴
چرا ارزش لیر سوریه و افغانی اینقدر سقوط نکرده؟! چرا ارزش ریال را بالا نمی برید؟
ناشناس۲۲۸۹۶۲۳۱۰:۰۲:۴۷ ۱۴۰۰/۸/۲۴
در افغانستان و سوریه مسئولان دارای مدرک سهمیه ای نیستن و با رانت و فامیل بازی و سفارش پدر زن ؛ پست و مقام نگرفتند
ناشناس۲۲۸۹۷۱۵۱۰:۴۲:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
آیا می دانستی در زمان قاجار ارزش پول آن موقع ایران بیشتر از پول انگلیس بود و بعد کم کم بی ارزش شد از همان موقع بعد پهلوی و الان هم همین طور
ناشناس۲۲۸۹۵۴۵۰۹:۳۳:۰۸ ۱۴۰۰/۸/۲۴
کارهای اقتصادیمون هم مثل پروژه های عمرانی ملی میمونه یک پی کنده میشه به یک هدفه دیگه اخر سر ده سال خالی میمونه بعدش کلا قضیه عوض میشه یا پرش میکنن یا اصلا کلا یه چیز دیگه در میاد اونم با نازل ترین کیفیت
ناشناس۲۲۸۹۶۴۰۱۰:۰۷:۵۲ ۱۴۰۰/۸/۲۴
با ۱۵ سال سابقه ،و مدرک کارشناسی، از سازمان جهاد دانشگاهی تبریز کلا ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومن حقوق میگیرم ،به صورت پیمانی ،آیا با این حقوق چیکار میتوان کرد ؟خواهشا راهنمایی کنید
ناشناس۲۲۹۰۶۲۴۱۹:۰۳:۵۵ ۱۴۰۰/۸/۲۴
خیلی میگیری من با نصف این دارم فعلا نفس میکشم منتظرم ببینم نفسم کی بند میاد
ناشناس۲۲۸۹۸۸۳۱۲:۲۱:۳۳ ۱۴۰۰/۸/۲۴
متاسفانه دولت از گذشته درس نميگيرد حذف ارز ٤٢٠٠ ت و پول پاشي بقول دكتر رضائي باعث تورم شديد خواهد شد عجبا با وجود اقتصادانها از جمله دكتر رضائي چگونه اين لايحه حذف ابه مجلس داده شده است
ناشناس۲۲۹۰۶۲۲۱۹:۰۲:۴۰ ۱۴۰۰/۸/۲۴
تنها راه برون رفت حذف بودجه بعضی نهادهاست که وجودشان برای مردم 2 ریال سود ندارد که هیچ 20 ریال هم ضرر دارد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

  2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

  3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

  4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

  5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

  6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

  7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

  8. ارابه های مرگ همچنان می تازند

  9. ارتفاع پست !

  10. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

  11. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

  12. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

  13. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

  14. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

  15. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

  16. آب در دل کویر تکان خورد

  17. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

  18. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

  19. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

  20. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

  21. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

  22. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

  23. پلیس و «زرنگ‌بازی»های ما !

  24. آقای زیبا کلام کدام نژاد پرستی ؟

  25. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما