جلسه هیات دولت: روحانی: برجام مصداق بارز تعامل سازنده و مذاکره بین المللی است/ درمورد وضعیت کرونا و امکانات بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان سیاه نمایی می شود

سیاسی،   4000423045 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهور با اشاره به ثبت ۲۳ تیرماه در تقویم کشور به عنوان روز گفت و گو و تعامل با جهان، گفت: با اقدامات و تلاش های دولت یازدهم برای از بین بردن تحریم های ظالمانه و غیرقانونی دشمن، ۲۳ تیرماه سال ۹۴ و در ۱۰۰روز اول فعالیت این دولت توافق موقت با ۱+۵ بدست آمد و با این توافق ادامه تحریم ها علیه ایران متوقف شد.

روحانی: برجام مصداق بارز تعامل سازنده و مذاکره بین المللی است/ درمورد وضعیت کرونا و امکانات بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان سیاه نمایی می شود

به گزارش الف، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت خاطرنشان کرد: یکی از اهداف بسیار مهم دولت تدبیر و امید احقاق حقوق ملت در زمینه مسائل فناوری های مدرن، نجات اقتصاد، تجارت و تولید کشور بود، گفت: این هدف اصلی و مهم ما در دولت یازدهم بود و به نحوی در دولت دوازدهم هم تکرار شد.

روحانی با بیان اینکه با تلاش های انجام شده و مقاومت و ایستادگی ملت، توانستیم قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران را که ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل تصویب شده بود، لغو کنیم، افزود: در تاریخ سازمان ملل چنین اقدامی بی نظیر یا کم نظیر است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه کسی تصور نمی کرد پرونده مطالعات ادعای موسوم به "پی ام دی" حل شود و یا اینکه فعالیت های غنی سازی ایران به صورت قانونی پذیرفته شود، گفت: کاری که دولت یازدهم در این زمینه انجام داد اقدامی ارزشمند در تاریخ کشور در زمینه فعالیت های سیاسی و روابط بین المللی است.

رئیس جمهور افزود: دولت با رأی مردم و وعده‌ای که به مردم داده بود در ظرف 100 روز قدم‌های مهمی را برای شکستن تحریم برداشت و در فروردین 94 به توافق کلی با 6 کشور رسیدیم و در 23 تیر 94 با 1+5 به توافقی تحت عنوان برجام دست یافتیم و در دی ماه 94 نیز برجام اجرایی و تحریم‌ها برداشته شد همه دستورالعمل‌های لازم نیز از طرف اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام و ابلاغ گردید.

روحانی اظهار داشت: نتیجه این توافق این است که از طریق گفتگو و تعامل سازنده می‌توان مسایل پیچیده و مهمی که بین کشورمان و کشورهای بزرگ و حتی سازمان‌های بین‌الملل وجود دارد را حل و فصل کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در نتیجه مذاکرات هسته ای و در عمل همه دیدند که توانستیم فروش نفت و میعانات را از حدود یک میلیون بشکه به 2 میلیون و 700 هزار بشکه برسانیم و با درآمد حاصل از آن سرمایه‌گذاری‌ در کشور در بخش‌های آب، برق، پتروشیمی و فولاد شروع شد و بخش بزرگی از موفقیت ما در جنگ اقتصادی ریشه در سرمایه‌گذاری‌های سال‌های 94 الی 96 دارد.

روحانی گفت: اینکه می‌گفتیم هم سانتریفیوژها می تواند بچرخد و هم زندگی مردم، در عمل محقق شد و طی سال 95 و 96 و ابتدای سال 97 تورم یک رقمی داشتیم که در تاریخ کشور سابقه نداشته است. همچنین در سال 95 شاهد رشد اقتصادی 2 رقمی بودیم و در دنیا رتبه اول را داشتیم. این اقدامات بزرگ در سایه مذاکره و تعامل سازنده حاصل شد و هر کسی حرف دیگری بزند، دروغ می‌گوید.

رئیس جمهور با بیان اینکه صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا و ضدانقلاب از ابتدا با برجام مخالف بودند، اظهار داشت: وقتی یک فرد مجنون سیاسی در آمریکا روی کار آمد او را تحت فشار قرار دادند و به وی گفتند اگر از برجام خارج شوی دیگر برجام باقی نخواهد ماند و کافی است فقط 24 ساعت تحمل سیاسی داشته باشی، اما این محاسبه نیز اشتباه از آب در آمد و ترامپ هر روز بیشتر تحت فشار قرار داشت.

روحانی خاطر نشان کرد: از طرفی در داخل و خارج کشور تبلیغ می‌کردند که صنعت هسته‌ای فروخته شد در حالی که این صنعت با قدرت باقی ماند و سازمان انرژی اتمی در ماه‌های اخیر نشان داد که با چه توانمندی‌ای می‌تواند در مدت زمان کوتاهی غنی‌سازی 20 درصد و  60 درصد انجام دهد. حتی اگر روزی نیاز داشته باشیم و برای رآکتوری نیاز به 90 درصدی هم باشد می‌توانیم آن را انجام دهیم و در مسیر فعالیت صلح آمیز، هر کاری می‌توانیم انجام دهیم.

رئیس جمهور ایستادگی و مقاومت مردم را پشتوانه اصلی مذاکره دانست و گفت: مذاکره بدون ایستادگی مردم، هدایت‌های مقام معظم رهبری و با وجود اختلاف و تنش پیش نمی‌رود پس ما آنچه نیاز بود در سایه مذاکره به دست بیاوریم را به دست آوردیم.

روحانی با اشاره به مشکلات ناشی از جنگ اقتصادی برای اقتصاد کشور و معیشت مردم ، گفت: به طور متوسط در سال بایستی 60 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته باشیم که در این مدت این درآمد  بسیار کاهش یافت و دولت بدون تکیه به درآمد نفت کشور را اداره کرد و امروز همه مشکلاتی که وجود دارد بخاطر وضعیت واردات است.و اگر واردات به موقع انجام شود، زندگی مردم نیز روال عادی خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه سالانه 40، 50 میلیارد دلار جنس وارد می‌کنیم و همین‌قدر هم باید درآمد داشته باشیم، گفت: اگر بخواهیم به نقطه مطلوب برسیم بایستی در کشور سرمایه‌گذاری انجام شود در غیر این صورت کارها به درستی پیش نمی‌رود.

روحانی با اشاره به روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در آمریکا، گفت: این فرد در دوره تبلیغات انتخاباتی اعلام کرد که در صورت پیروزی به برجام برمی‌گردد و در این راستا در اولین اقدام نسبت به برجام نامه‌ای که ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل داده بود را پس گرفت و همزمان اعلام کرد که قصد دارد به برجام بازگردد.

رئیس جمهور با ذکر این نکته که ای کاش همه به اصول 60 و 113 قانون اساسی احترام می‌گذاشتیم، گفت: چنانچه اصل 60 قانون اساسی حاکم بود و لطمه نمی‌خورد که در اوایل آذرماه لطمه خورد، در اسفند تحریم برداشته می‌شد و امروز شرایط دیگری در کشور حاکم بود.

روحانی با بیان اینکه امروز یک سفره آماده‌ای فراهم شده است، گفت: قاعدتاً فرصت دولت دوازدهم را از دستش گرفتند و امیدواریم دولت سیزدهم بتواند این کار را تکمیل کند ولی به هر حال متأسفیم که 5، 6 ماه فرصت از دست رفت.

رئیس جمهور افزود: دولت یازدهم و دوازدهم اقدامات متنوعی در عرصه تعامل سازنده انجام داده است که از آن جمله می‌توان به روند آستانه، توافق در دریای خزر، روند مذاکرات 3 جانبه طرح صلح هرمز و ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد و اینکه فقط از برجام در زمینه تعامل سازنده سخن گفته می‌شود به این خاطر است که برجام یک مصداق مهم در تعامل سازنده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالب مطرح شده درخصوص کرونا و وضعیت امکانات بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: اینکه با سیاه‌نمایی گفته می‌شود  مردم سیستان و بلوچستان تخت و بیمارستان ندارند، دروغ است و بر اساس آخرین گزارش‌ها در استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر 5272 تخت وجود دارد و 540 تخت بیمارستانی فقط در یک سال اخیر در این استان اضافه شده است. لذا نباید حرفی نادرست و ناروا مطرح شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در بخش برق هم که مردم در روزهای اخیر دچار مشکل شدند عمدتاً به دلیل خشکسالی‌های بی‌نظیر و کم‌سابقه در 50 سال اخیر بوده است. بارندگی نسبت به پارسال 52 درصد کمتر شده است، خشکسالی و گرمای شدید و از طرف دیگر افزایش مصرف بخش صنعت در این مشکل تأثیرگذار بوده است.

روحانی با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم 20 هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است،گفت:به طور متوسط سالانه 2500 مگاوات تولید داشتیم که از دولت‌های قبل بیشتر است. ضمن اینکه 16 هزار و 309 مگاوات ظرفیت نیروگاهی نیز در دست تکمیل است که طی ماه‌ها و سال آینده به افتتاح خواهد رسید و برای افزایش 19 هزار و 925 مگاوات برق نیز اقدامات قانونی و مجوزهای لازم تهیه شده است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سالروز بهزیستی و تأمین اجتماعی، اظهار داشت: در زمینه بهزیستی و تأمین اجتماعی نیز اقدامات بزرگی در این دولت انجام شده است. بازنشستگان 2 دهه در انتظار همسان ‌سازی بودند که این دولت در سخت‌ترین شرایط و در جنگ اقتصادی کرونا این کار را در سال 99 انجام داد.

روحانی افزود: این دولت بود که همه را تحت پوشش بیمه درمانی و سلامت قرار داد و 2 میلیون و 300 هزار نفر از روستائیان و عشایر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۹۲۹۹۵۱۱:۳۹:۱۵ ۱۴۰۰/۴/۲۳
باشه تو و دولت موفق تو پیروز تو خیلی خوب،جان مادرت این چند روز و حرف نزن بیشتر از این مردم و عذاب نده تا تموم شی راحت بشیم
ناشناس۲۰۹۳۰۴۵۱۱:۵۲:۰۲ ۱۴۰۰/۴/۲۳
برجام نمونه بارز کشور فروشی و تاراج نوامیس کشور بود
ناشناس۲۰۹۳۴۴۰۱۳:۳۵:۲۸ ۱۴۰۰/۴/۲۳
برجام روی تمام خیانتهای تاریخ ایرانو سفید کرد
ناشناس۲۰۹۳۵۷۸۱۴:۰۷:۳۹ ۱۴۰۰/۴/۲۳
تاریخ راجع به این دولت بی تدبیر و ناامید قضاوت میکنه
ناشناس۲۰۹۳۲۷۱۱۲:۵۵:۴۸ ۱۴۰۰/۴/۲۳
رشد اقتصادی نفتی با سرکوب اقتصادی می شود فاجعه سال های بعد این حرف های تو بیشتر برای خام اندیشان غرب زده کارایی دارد
ناشناس۲۰۹۳۳۰۷۱۳:۰۵:۰۱ ۱۴۰۰/۴/۲۳
مدیر کلید و تدبیر در کشور ما همه چیز سیاه نمایی است . شما خوبی و دور و بریات
راه۲۰۹۳۳۸۵۱۳:۲۲:۵۵ ۱۴۰۰/۴/۲۳
برجام رکورددار خباثت در تاریخ ایرانه برجام واضح‌ترین و مستندترین خیانته _____ نیازی به سیاه نمایی نیست ننگ با رنگ پاک نمیشه
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 2. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 3. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 4. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 5. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 6. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 7. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 8. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 9. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 10. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

 11. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

 12. پاسخی به ابهامات سقف جدید کارت به کارت

 13. ارسال کمک های پزشکی قطر به ایران برای مقابله با کرونا

 14. آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

 15. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 16. قالیباف: بودجه یعنی زندگی دولت و مردم/ هر جا کسری بودجه داریم دست در جیب مردم می‌کنیم

 17. رایزنی امیرعبداللهیان و همتای انگلیسی/ آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران

 18.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

 19. رئیسی دستور داد: حق‌الزحمه معوقه معلمان را پرداخت کنید

 20. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

 21. انتقاد غریب آبادی از رویکردهای دوگانه آمریکا و انگلیس در فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا

 22. طرح شفافیت آرای نمایندگان اصلاح شد+ متن نهایی

 23. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 6. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 7. سردرگمی سیستماتیک مردم

 8. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 9. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 10. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 11. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 14. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 15. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 16. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 17. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 20. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 21. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 22. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 23. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 24. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 25. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. سردرگمی سیستماتیک مردم

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 6. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 7. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 8. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 9. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 10. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

 11. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

 12. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

 13. سرتان را بگیرید بالا

 14. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

 15. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

 16. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

 17. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

 18. امیرعبداللهیان: مردم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

 19. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 20. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

 21. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

 22. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

 23. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

 24. معجزه قرن

 25. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

آخرین عناوین