در برنامه ضیافت عنوان شد؛  حاج ملاعلی کنی؛ قهرمان مبارزه با جریان نفوذ و سلطه غرب 

اجتماعی،   4000203022

پژوهشگر تاریخ ایران گفت: قرارداد رویتر یک تهاجم همه جانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بر ایران بود که با تلاش جریان نفوذ داخلی و صهیونیزم بین الملل علیه کشورمان شکل گرفت که با مجاهدت ملاعلی کنی جلوی اجرای آن گرفته شد. لذا ایشان را باید قهرمان مبارزه با جریان نفوذ و سلطه غرب دانست.

حاج ملاعلی کنی؛ قهرمان مبارزه با جریان نفوذ و سلطه غرب 

به گزارش الف در هشتمین شب از برنامه ضیافت، کتاب زندگی علمی و مبارزاتی "آیت الله ملاعلی کنی" فقیه قرن سیزدهم و چهاردهم هجری با حضور دکتر موسی فقیه حقانی استاد دانشگاه و معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران تورق شد. 

حقانی در خصوص سیره این مجاهد عارف اظهار داشت: آیت الله ملاعلی کنی در سال ۱۲۲۰ در منقطه کَن تهران به دنیا آمد. خانواده ایشان باغدار و کشاورز بودند و آن زمان مرسوم بود که فرزندان ذکور وقتی به ثمر میرسیدند باید به کمک خانواده می رفتند و پدر ایشان هم چنین تفکری داشت. اما چون ملاعلی به درس علاقه داشت، تلاش خود را کرد تا خانواده اش را راضی کند و در بیست سالگی موفق شد برای ادامه درس به تهران و به مدرسه مروی برود. 

ملاعلی کنی؛ شاگرد خاص صاحب جواهر
وی افزود: ایشان در مدرسه مروی خوش درخشید و نبوغ خودش را نشان داد و از آنجا به اصفهان رفت و در محضر حجت الاسلام ثانی فرزند حجت الاسلام شفتی کسب فیض کرد. پس از آن به نجف رفت و در محضر بزرگانی همچون مرحوم شیخ محمد حسن نجفی "صاحب جواهر" کسب فیض کرد که دوره شاگردی مرحوم صاحب جواهر، بیشترین تاثیر را در ایشان داشت به طوری که صاحب جواهر، ملاعلی کنی را به عنوان شاگرد خاص خود میدانست. ملا حسن نجفی فقط به ۴ نفر اجازه افتا و صدور حکم داد که یکی از آنها مرحوم ملاعلنی کنی بوده است.

حقانی بیان داشت: ملاعلی، به قدری در محضر صاحب جواهر در فقه و اصول تبحر پیدا کرد که وقتی دست به قلم شد و کتاب قضا و شهادت را نوشت، مرحوم آقابزرگ تهرانی میگوید کتاب ایشان به قدری دقیق و دارای نکته است که نسبت به کتاب استاد خودش برتری دارد. 

این پژوهشگر تاریخ بااشاره به دوران تحصیل سخت و پرمرارت ملاعلی کنی اظهار داشت: ملاعلی کشاورززاده بود و مکنتی نداشت. هم حجره ای او نقل کرده است که ایشان هفته ای یکبار به مسجد سهله می رفت و نان خشکها را جمع میکرد و در طول یک هفته از این طریق سدجوع می کرد تا بتواند درس بخواند. 

تعیین خراج برای ایتام و معسرین
وی ادامه داد: ملاعلی کنی یک رفیق خوب هم به نام "شیخ انصاری" داشت که با او ۲۰ سال رفاقت داشت و زهد شیخ انصاری در ایشان بسیار مؤثر بوده است. البته ملاعلی وقتی به تهران می آید با زحمت شروع به کار و کارآفرینی می کند. او قناتی را به آب می رساند و چون بین مردم مشهور به تقوا بود، مردم کَن از ایشان آب اجاره میکردند و اعتقاد داشتند که آب قنات ملاعلی به محصولات آنها برکت می دهد. به این ترتیب زندگی ایشان رونقی می گیرد و همین مسئله موجب می شود که دیگران سطح زندگی او را با شیخ انصاری مقایسه کنند. در صورتی که مکنت ایشان صرف امور عام المنفعه می شد. 

حقانی خاطرنشان کرد: ملاعلی آن زمان، مراکزی را تأسیس کرده بود و برای نگهداری از ایتام و بیمارانی که توان مالی و درمانی نداشتند مقرری می داد. 

تجزیه، تضعیف و نابودی ایران؛ راهبرد غربی ها در همه دورانها
معاون پژوهشی موسسه مطالعات تاریخ ایران با اشاره به مبارزات ملاعلی کنی بیان داشت: دوره ای که ملاعلی کنی به تهران می آید دوره مهمی است. استعمار از ابتدای قاجاریه متوجه ایران می شود چرا که ایران در همسایگی هند و در واقع دروازه فتح هند بود. ضمن اینکه چند دهه قبل از قاجاریه، ایران یک بار هند را فتح کرده بود و در هر صورت امکان تکرار آن وجود داشت؛ لذا روسیه و انگلستان که نمی خواستند این اتفاق تکرار شود، بنا را بر تضعیف ایران گذاشتند و راهبرد چهارگانه ای را در این زمینه دنبال کردند.

وی افزود: اولین راهبرد آنها، تجزیه ایران بود که روسها در قفقاز و انگلیسی ها در هرات به بخشی از اهداف خود رسیدند. دومین راهبرد تضعیف ایران بود؛ سومین راهبرد نفوذ در ساختار سیاسی و نهایتا نابودی ایران را دنبال می کردند. در واقع راهبرد کلی استعمارغرب در برخورد با ایران همین است. چرا که آنها امروز هم سعی در پیاده کردن همین راهبردها دارند و با صراحت و وقاحت می گویند پنج ایران کوچک بهتر از یک ایران بزرگ است. البته ۴۲ سال است که این حرف را تکرار می کنند ولی امروز خودشان به استیصال افتاده اند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر بیان داشت: در اینجا منطق حاج ملا علی کنی بسیار مهم است. او پشت این قرارداد چیزهایی را دید که افراد عادی قادر به درک آن نبودند. او به شاه می گوید کمپانی هند شرقی با پایگاهی که در هند ایجاد کرد کل

هندوستان را بلعید، حالا شما با این امتیازاتی که به مدت هقتاد سال به انگلیس داده ای، مگر دیگر ایرانی باقی می ماند؟ دوم اینکه مردم بعد از این به او مالیات می دهند و درآمدهای کشور همه به دست آنها می رسد. اگر بخواهی سپاه تشکیل بدهی احتیاج به حقوق دارد. حقوق آنها از کجا میخواهی بدهی. اگر با حمله نظامی خارجی روبرو شوی با کدام توان نظامی میخواهی جلوی او بایستی؟ اگر رویتر و ملکم خان علیه تو کودتا کنند چگونه مقابله میکنی؟ 

وی افزود: ملاعلی نکته مهم دیگری که یادآور می شود این است که اصلا با این قرارداد، دین وعلما نابود می شوند. اگر روزی خطری متوجه کشور شود چه کسی میخواهد مردم را به جهاد دعوت کند؟ بنابراین حاج ملاعلی کنی در مقابل یک تهاجم فرهنگی سیاسی اقتصادی و اجتماعی ایستاد. 

قرارداد رویتر درهای ایران را کاملا به روی غرب باز کرد
به گفته حقانی، اغلب اندیشمندان غربی معتقد بودند که قرارداد رویتر درهای ایران را کاملا به روی غرب باز کرد. وی در این باره گفت: این قرارداد البته اثرات مخربی گذاشت اما چون حاج ملا علی کنی محکم ایستاد و شاه را تهدید کرد که اگر ملکم خان را عزل نکنی و قرارداد را فسخ، خودت باید با سلطنت خداحافظی کنی، تا زمانی که ایشان زنده بود دیگر کسی آن قرارداد را پیگیری نکرد. 

این استاد دانشگاه ادامه داد: اما به محض اینکه ایشان رحلت کرد چند ماه بعد، پسر رویتر ادعای غرامت می کند که امتیاز بانک شاهنشاهی و تنباکو را واگذار می کنند اما نمی دانستند که اگر چه ملاعلی رحلت کرده اما میرزای شیرازی در سامرا و مرحوم شیخ فضل الله نوری و مرحوم میرزای آشتیانی در تهران هنوز هستند و ایستادگی میکنند و به این ترتیب نهضت تحریم شکل گرفت که به نهضت تنباکوو بعد از آن به مشروطیت رسید و در نهایت به انقلاب اسلامی منجر شد. بنابراین باید گفت ملاغی کنی با سلطه غرب و جریان نفوذ که تاعمق دربار قاجار سرایت کرده بود، مقاومت و مبارزه کرد. 

حفظ عظمت ایران و نظام اسلامی؛ توصیه امروز ملاعلی کنی به ما
حقانی حفظ عظمت ایران و اسلام را از جمله مهمترین آرمانهای ملاعلی کنی خواند و گفت: خواسته های ملاعلی کنی در انقلاب اسلامی و با تاسیس نظام اسلامی به ثمر نشست. لذا قطعا نفی غربگرایی و نفی چشم دوختن به بیگانه و صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی که فقط محدود به ایران نیست و مظلومان جهان را شامل می شود و از آرزوی ملاعلی بود که یک حکومت اسلامی و مستقل در ایران شکل بگیرد که به برکت انقلاب اسلامی، محقق شد، از توصیه های امروز حاج ملاعلی خواهد بود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 3. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 4. الگوی بزرگ میدان

 5. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 7. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 9. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 10. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 12. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 13. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 14. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 15. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 16. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

 17. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

 18. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

 20. شورای رقابت با مردم !

 21. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 22. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

 23. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

 24. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 25. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

ابر آروان

آخرین عناوین