نامزدهای مشتاق ریاست جمهوری دنبال چه هستند؟

احمدرضا هدایتی،   4000128076 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامزدهای مشتاق ریاست جمهوری دنبال چه هستند؟

گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است که تاکنون بیش از 80 نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال 1400 به طور رسمی یا غیررسمی اعلام آمادگی نموده و نامشان در رسانه‌ها مطرح شده و یا به شکلی بر سر زبان‌ها افتاده است. 

گرچه این استقبال به نوعی بیانگر این واقعیت است که به‌رغم دروغ‌پردازی بیگانگان، نظام اسلامی همچنان از مقبولیت لازم در افکار عمومی ملت ایران و به‌خصوص نخبگان برخوردار است، با این حال از آنجا که این اعلام آمادگی‌ها هم از نظر کمیت و هم به لحاظ تنوع گرایش‌ فکری و سیاسی و سلایق اجتماعی کاندیداهای مورداشاره کم سابقه است، لذا این افراد را می‌توان در چند گروه متفاوت دسته‌بندی کرد.

گروه اول؛ کسانی هستند که خودشان هم می‌دانند که از جهات مختلف فاقد صلاحیت‌های لازم برای کاندیداتوری هستند و قطعاً رد صلاحیت خواهند شد، اما طبق رول سنوات قبل در همراهی با خواسته ضدانقلاب و دشمنان این مرز و بوم، عمداً و به زعم خودشان با هدف ضربه زدن به نظام اسلامی و مخدوش ساختن عملکرد شورای محترم نگهبان، اقدام به ثبت نام می‌کنند. 

گروه دوم؛ افرادی هستند که صرفاً با هدف کسب تأیید صلاحیت از شورای نگهبان برای سایر مقاصد ثبت‌نام می‌کنند و پس از اخذ تأیید صلاحیت، رسماً از گردونه رقابت‌ها خارج می‌شوند.

گروه سوم؛ افرادی هستند که اگرچه ممکن است صلاحیتشان تأیید شود، اما خودشان هم می‌دانند که شانس موفقیت در رقابت‌ها را هم ندارند، لیکن در پی استفاده از این فرصت برای محک زدن شرایط خود و مطرح شدن نامشان در افکار عمومی برای پیشبرد کارشان در زمینه‌های دیگر هستند.

گروه چهارم؛ افراد عمدتاً وابسته به احزاب و جریان‌های سیاسی هستند که رسانه‌ها از آنها به‌عنوان ضربه‌گیر نام می‌برند و هدف آنها این است که اگر احتمالاً فرد اصلی مورد نظر حزب و جناح سیاسی آنها ردصلاحیت شد، با حضور خود به‌عنوان جایگزین، شانس موفقیت حزب و جناحی که به آن وابسته هستند، برای کسب موقعیت موردنظر را افزایش دهند.

گروه پنجم؛ افرادی هستند که از همان ابتدا قصد حضور جدی در رقابت‌ها را ندارند و در واقع صرفاً از سرخیرخواهی، اعتبار و موقعیت اجتماعی خود را وقف کمک به پیروزی دیگران می‌کنند و در زمان مناسب به نفع فرد اصلح موردنظرشان از ادامه رقابت‌‌ها کناره‌گیری می‌کنند.

گروه ششم؛ افرادی هستند که تا حد زیادی واجد شرایط لازم هستند و صلاحیت آنها نیز تأیید خواهد شد، اما از نظر افکار عمومی نیازمند کسب تجربه بیشتر هستند و لذا احتمال رأی آوری آنها کم است، اما ورود آنها به صحنه رقابت‌های انتخاباتی و مطرح شدن نامشان در رسانه‌ها و افکار عمومی جامعه، می‌تواند شانس موفقیت آنها در دوره‌های بعدی را افزایش دهد.

گروه هفتم؛ افرادی هستند که تصویر و برداشت درستی از موضوع ندارند و لذا بر این باورند که توانایی لازم برای قبول این مسئولیت سنگین را دارند و چون مانعی هم برای ردصلاحیت آنها وجود ندارد، وارد میدان می‌شوند، در حالی‌که چون فاقد صلاحیت کافی در حد مورد انتظار هستند، اگر صادقانه وارد میدان شوند و برای جلب نظر افراد جامعه از روش‌های نامتعارف و ناجوانمردانه مثل؛ تخریب دیگران، دادن وعده و عیدهای کاذب، دادن شام و ناهار، اهدای تسهیلات و امکانات و امثال آن استفاده نکنند، معمولاً با عدم استقبال افکار عمومی مواجه می‌شوند. 

گروه هشتم؛ افرادی هستند که ممکن است واجد شرایط نسبی باشند اما به دلایل مختلف از جمله؛ گمنام بودن، شرایط شغل قبلی، تخریب توسط گروه‌های رقیب یا رسانه‌های معاند و حتی عدم وابستگی جناحی، قادر به جلب اعتماد مردم در حد مورد نیاز نیستند. 

گروه نهم؛ افرادی هستند که از جهات مختلف واجد بیشترین و بهترین شرایط هستند و احتمال موفقیت آنها وجود دارد و این گروه همان کسانی هستند که مردم باید از بین آنها اصلح را برگزینند. 

بدیهی است که، حتی در بهترین شرایط نمی‌توان مدعی شد که کاندیداهای تأیید شده توسط شورای نگهبان، همگی دارای تمامی شرایط مورد نظر در بهترین و کاملترین وضع ممکن هستند، زیرا تأیید صلاحیت‌ها صرفاً به این معنا است که افراد مذکور علاوه بر این‌که واجد شرایط عمومی ثبت‌نام هستند، از نظر قانونی نیز تاکنون مرتکب هیچ‌گونه جرمی نشده‌اند و به عبارت دیگر فاقد مشکل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی محرض و ثابت شده هستند.

 به عبارت دیگر اگرچه همه داوطلبینی که صلاحیتشان تأیید می‌شود مجاز به ادامه حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی هستند، اما حضور آنها لزوماً به این معنا نیست که همه افراد تأیید شده از نظر توانایی اداره امور کشور در یک سطح هستند و یا حتی نمی‌شود چنین استنباط کرد که فرد اصلح در بین آنها برای تصدی این مسئولیت، جامع الشرایط مطلق است.

این نکته مهمی است که همه ما باید مورد توجه قرار دهیم، تا در جامعه انتظاری بیش از توان فرد ایجاد نشود. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۲۴۷۱۸۱۴:۲۳:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۲۸
احمدی نژاد به گروه هشتم بیشتر میخوره
ناشناس۱۹۲۴۷۹۲۱۴:۴۶:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۲۸
احمدی نژاد بیشتر با گروه نهم همخوانی دارد .
ناشناس۱۹۲۴۸۶۹۱۵:۱۳:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۲۸
در وضعیت حاضر که اصلاح طلبا هنوز یک نامزد جدی معرفی نکرده اند احمدی نژاد بهترین گزینه برای نامزد ریاست جمهوری و نجات انتخابات از رخوت موجود میباشد .
ناشناس۱۹۲۵۰۱۱۱۶:۱۰:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۲۸
از قضا با حضور آقایان احمدی نژاد و سید محمد خاتمی انتخابات بسیار پر شور خواهد شد .
ناشناس۱۹۲۴۷۴۶۱۴:۳۳:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
یک عده ای هم می‌آیند که برای شغلهایی غیر از ریاست جمهوری زنبیل بگذارند.
ناشناس۱۹۲۴۷۴۸۱۴:۳۴:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۲۸
طرف هیچ سابقه کار و مدیریت درست و حسابی نداره اومده ثبت نام کرده . اینا میخوان آمار رد صلاحیتها رو بالا ببرن و عیه نظام تبلیغات کنند
ناشناس۱۹۲۴۸۰۵۱۴:۵۱:۲۷ ۱۴۰۰/۱/۲۸
وقتی نام کسانی در لیست دیده میشود که اصلا با معنای سیاست رمأنوس نیستند ، طبیعی است که هر کسی به خود اجازه نامنویسی بدهد . رئیس جمهور یعنی رئیسِ مردم . رئیسِ مردم باید قلبا به آزادی های مشروع و مشروح مردمش در قانون اساسی احترام بگذارد .
ناشناس۱۹۲۵۰۰۵۱۶:۰۸:۱۶ ۱۴۰۰/۱/۲۸
عزیز برادر خودتو بخواب نزن .
ناشناس۱۹۲۵۰۱۷۱۶:۱۳:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۲۸
آدمی که خودشو بخواب زده را نمیتوان به سادگی از خواب بیدار کرد . تا کی توهم ؟
ناشناس۱۹۲۴۸۴۷۱۵:۰۶:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۲۸
به نظرم بهتر اصلاح طلبان از همین حالا اعلام کنند که کاندیدایی ندارند تا مردم انتخاب بهتری داشته باشند
ناشناس۱۹۲۴۸۶۴۱۵:۱۰:۳۶ ۱۴۰۰/۱/۲۸
خود اصلاح طلبان از بس از مردم نا امید هستن اعلام میکنند برنده انتخابات 1400 اصولگرایان می باشند
ناشناس۱۹۲۴۸۷۱۱۵:۱۴:۰۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
فقط احساس تكليف نه مقام نه رانت نه قدرت كه اينها همه جيفه دنيا هستند
ناشناس۱۹۲۴۸۷۹۱۵:۱۷:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
اصلاح طلبان بازنده انتخابات 1400 هستند چرا؟ چون دولتشان (دولت روحانی) آنچنان عرصه را بر مردم تنگ کرد که روی آن را ندارند که باز به مردم وعده و عید بدهند
ناشناس۱۹۲۴۹۰۵۱۵:۲۵:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
1- از اصلاح طلبان که هنوز چهره جدی برای نامزدی دیده نمیشود . 2- شخصیت هایی مانند عارف نیز بیشتر به اصولگرا شباهت دارند تا اصلاح طلب. بدون حضور طرفداران کثیر و سنتی اصلاح طلب در انتخابات پیش رو میتوان از حالا تعداد رأی دهندگان را پیش بینی کرد و این اصلا به صلاح کشور نیست .
ناشناس۱۹۲۴۹۱۷۱۵:۲۹:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۲۸
رقابت درون جناحی میان اصولگرایان انتخابات جالبی خواهد بود . خوبیش اینه که دو سال بعد بعضیا دیگه نمیتوانند ادعا کنند چون مردم انتخاب غلط انجام دادند وضعیت اینچنین شده !
ناشناس۱۹۲۴۹۲۵۱۵:۳۴:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۲۸
اگر حضور اصلاح طلبان کمرنگ و نمادیک باشد، انتخابات تک جناحی پیش رو معنایی نخواهد داشت .
ناشناس۱۹۲۴۹۳۶۱۵:۴۰:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۲۸
در انتخابات امسال چهره های ضعیفی مانند عارف و کواکبیان نیز از میان اصلاح طلبان کاندید شوند اما این انتخابات در واقع یک رقابت درون جناحی میان اصولگرایان خواهد بود .
ناشناس۱۹۲۴۹۴۴۱۵:۴۴:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۲۸
اگر میخواهید بازنده انتخابات باشد همون آقای جهانگیری اصلاح طلب رو معرفی کنید
ناشناس۱۹۲۵۱۲۴۱۶:۵۷:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۲۸
انشاالله انتخابات خوبی خواهیم داشت . البته هر کسی فکر جرزنی در سر داره و بعد از بازنده شدن میخواد بگه که تقلب شد یا مهندسی شد بهتره از الان نیاد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  13. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  14. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  15. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  16. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  17. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  18. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

  21. شورای رقابت با مردم !

  22. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  23. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

  24. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  25. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

   2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

   3. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

   4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

   5. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

   6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

   7. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

   9. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

   10. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

   11. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

   12. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

   13. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

   14. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

   15. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

   16. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

   17. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

   18. آیت اله رئیسی روز عید سعید فطر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند

   19. کوتاه، اتوبوسی و کلنگی؛ داستان ادامه دار مدیریت های دولتی!

   20. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

   21. رئیس ستاد انتخابات کشور: ان‌شاءالله مصوبه شورای نگهبان درباره شرایط ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری اجرایی می‌شود/ آخرین آمار واجدین شرایط رای دادن

   22. سعید محمد: سفره و معیشت مردم گروگان برجام شده است/دولت باید مقتدر باشد/مردم از بی دولتی خسته اند

   23. وعده‌های انتخاباتی جهانگیری و فرار از پاسخگویی

   24. واکنش کدخدایی به دستور روحانی: کسانی ثبت‌نام کننده انتخابات تلقی می‌شوند که مدارک مصوبه شورای نگهبان را دارا باشند

   25. جزییات جدید ترور جنایتکارانه شهید سردار سلیمانی

   آخرین عناوین