هشدار پکن؛ توافق هسته‌ای ایران در مقطعی حساس قرار دارد

جهان،   4000125119

سخنگوی وزارت خارجه چین با محکومیت اقدام تروریستی اخیر در تاسیسات نطنز گفت، توافق هسته ای ایران اکنون درمقطع حساسی قرار داشته و ضرورت دارد که برجام در اولین فرصت به حالت اولیه بازگردد.

هشدار پکن؛ توافق هسته‌ای ایران در مقطعی حساس قرار دارد

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری چهارشنبه بعد از ظهر خود به وقت تهران به پرسش‌های خبرنگاران درباره موضوعات  داخلی و بین‌المللی از جمله آخرین تحولات در امور هسته‌ای ایران پاسخ داد.

به گزارش وبگاه «وزارت خارجه چین» «ژائو لیجیان» از سخنگوی وزارت خارجه چین در زمینه حمله تروریستی اخیر به تاسیسات هسته‌ای نطنز و محکومیت آن از سوی  ایران گفت: «چین خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران را به شدت محکوم می‌کند. ما قاطعانه با حمله به تاسیسات هسته‌ای مخالف هستیم. این یک مسئله جدی است و می ‌تواند عواقب غیر قابل پیش بینی و غیر قابل ارزیابی داشته باشد».

وی افزود: «چین کاملا خواهان حل و فصل سیاسی مسئله هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک است. موضوع هسته ای ایران اکنون در یک مقطع حساس قرار دارد. آنچه ضرورت دارد این است که برجام در اولین فرصت به حالت اولیه برگردانده شود و از حقوق و منافع مشروع و قانونی همه طرفها محافظت شود. امیدواریم که همه طرفها بتوانند فضای و شرایط لازم را برای این امر ایجاد کنند.»

این دیپلمات چینی در پاسخ به سئوال خبرنگار «خبرگزاری فرانسه» در زمینه اعلام ایران مبنی بر آغاز  غنی سازی اورانیوم 60 درصدی گفت: «موضوع هسته‌ای ایران در یک مقطع حساس قرار دارد. چین از همه طرف‌های مربوطه می‌خواهد که خونسرد باشند و خویشتنداری کنند، در مورد حمایت از برجام اجماع کنند و از اقدام‌هایی که باعث تشدید تنش‌ها می شود خودداری کنند. وظیفه فوری این است که برای بازگشت بی قید و شرط ایالات متحده به برجام و لغو کلیه تحریم‌های مربوطه تلاش کنیم تا شرایطی فراهم شود که این توافق در مسیر صحیح قرار گیرد.»

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین که سه‌شنبه به منظور شرکت در دور جدید مذاکرات وارد وین شد، در گفت‌وگویی درباره این نشست اعلام کرد، حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته‌ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات، قوی‌تر کرده است. دست ما الان بر خلاف آن‌چه ممکن است بعضی‌ها فکر کنند در مذاکره بسیار پر‌تر است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 3. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 4. الگوی بزرگ میدان

 5. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 7. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 9. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 10. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 12. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 13. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 14. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 15. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 16. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

 17. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

 18. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

 20. شورای رقابت با مردم !

 21. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 22. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

 23. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

 24. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 25. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

ابر آروان

آخرین عناوین