نمکی: با افزایش سفر خیلی از نقاط کشور قرمز خواهد شد/ موافق سفرهای نوروزی نیستیم

اجتماعی،   3991227067

وزیر بهداشت با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در ایران گفت: سفر بع معنای انتقال ویروس و جمعیت سیال است با این روند ما در تشدید بیماریابی در سراسر کشور ضربه می خوریم بر همین اساس ما موافق سفر نیستیم و مهلت می خواهیم یک ماه این ویروس یابی تشدید شود.

نمکی: با افزایش سفر خیلی از نقاط کشور قرمز خواهد شد/ موافق سفرهای نوروزی نیستیم

به گزارش برنا؛ سعید نمکی، وزیر بهداشت ضمن تقدیر از همه افرادی که در جریان مقابله با کرونا فعالیت کردند، گفت: همکاران من در سالی که گذشت نه تنها به بیماران کووید 19 خدمات ارائه دادند بلکه سایر بیماران سرویس دریافت کردند.

او افزود: امسال علی رغم گرفتاری ها برای اولین بار در هر ماه 1000 تخت به تخت های کشور اضافه شد که این آمار را در قبل و بعد انقلاب شاهد نبودیم همچنین حدود 1400 پروژه بهداشتی و درمانی در اقصا نقاط کشور تا اردیبهشت افتتاح می شود و 13 هزار تخت به تخت های کشور اضافه شده است.

به گفته نمکی تا کنون 2500 تخت آی سیو به منابع بیمارستانی اضافه شده است.

او با اشاره سفرهای نوروزی تصریح کرد: موضع وزارت بهداشت در خصوص سفر ها مشخص است و مطلقا موافق سفر ها نیستیم و نبودیم و نخواهیم بود. از سال گذشته تا کنون مولفه هایی به نام ویروس جهش یافته انگلیسی اضافه شد و باید مطالعه کنید تا مشخص شود این ویروس در کشورهای انگلیس و آلمان و... چه کرده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یک ماه ویروس جهش یافته در کشور می چرخد و هنوز مرگ های کشور دو رقمی است، افزود: نظام درمان انگلیس ضعیف نیست اما آهنگ گرفتار کننده این ویروس پیش رونده تر از نظام های قوی سلامت دنیا است و ببینید چبا کشورهای پیشرفته چه کرده اما ما توانستیم کشور را با ثبات حفظ کنیم.

او ادامه داد: خوزستان به عنوان یکی از پایگاه های ویروس جهش یافته در ایران بوده است که به لظف خدا و تلاش همکارانم روزهای ملایم تری را طی می کند و به جرات می گویم در سراشیبی کنترل بیماری در استان خوزستان هستیم اما نگران سایر استان ها و استان های مرکزی هستیم که موارد متعدد ویروس جهش یافته را می بینیم.

نمکی عنوان کرد: مولفه دیگر سفر نقل و انتقال این ویروس به نقاظ آلوده و یا آبی است. سیاست ما این است تا طرح تشدید بیماریابی را در استمرار طرح شهید سلیمانی ادامه بدهیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: سفر یعنی انتقال ویروس و جمعیت سیال. با این روند ما در تشدید بیماریابی در سراسر کشور ضربه می خوریم بر همین اساس ما موافق سفر نیستیم و مهلت می خواهیم یک ماه این ویروس یابی تشدید شود.

او گفت: می دانیم تاب آوری مردم کم شده است اما خط مقدم این ویروس تاب آوری کمتری دارد. نمی توانم از منطقه ای که آلوده ویروس جهش یافته نیست به منطقه دیگر پرستار اعزام کنم در صورتی که در مورد ویروس ووهان این دغدغه را نداشتیم. 2 دقیقه برق بیمارستان خوزستان قطع شد و پس از 2 دقیقه که راه اندازی شد نزدیک 70 مریض در معرض خفگی بودند. تاب آوری ما دو دقیقه است و ما نباید زمین گیر شویم.

نمکی اظهار کرد: سفر ها بر مبنای رنگ بندی بود که دو گزینه رنگ بندی بر مبنای وضع موجود و دیگری رنگ بندی بر اساس مداخله گری را ارائه کردیم. دوستان ستاد کرونا رنگ بندی آبی و زرد بیشتر بر مبنای شاخص های قبلی و بدون مداخله ویروس جهش یافته را پذیرفتند و ما بنا به تبعیت عزیزان در ستاد کرونا هستیم و سیاست ما اعلام تک صدایی است.

به گفته وزیر بهدشات طبق تاکیدات رهبر معظم اعلام رنگ بندی ها با ما و اعمال با سایرین است.

او ادامه داد: با افزایش سفر خیلی از نقاط کشور قرمز خواهد شد. اکر یکی از اقوام را در نقاط آبی آلوده کنیم صله رحم نیست. در دید و بازدید های عید سعی کنید با فضای مجازی این اتفاق را رقم بزنید و پروتکل ها را رعایت کنید.

او با اشاره به آخرین وضعیت واکسن رونا گفت: سعی کردیم واکسن داخلی را راه اندازی کنیم و از همه عزیزان موثر دعوت کردم و شهید فخری زاده، دوستان بنیاد برکت و.. را دعوت کرددم چرا که می دانستم دنیای سرمایه داری دنیای خودخواهی است و اگر سیر شد و هم پیمان قسم خورده نداشت واکسن به سایر نقاط دنیا تعلق پیدا می کند.

نمکی با بیان اینکه  80 درصد واکسن دنیا در 6 کشور تولید می شود، افزود: به همین دلیل ما تولید داخل را شروع کردیم و واکسن های مختلفی را به عرصه آوردیم امید داریم تحول بنیادی در واکسن سازی ایران انجام شود اما پیش از آن واکسن خارجی وارد می کنیم.

او با اشاره به برخی دلالی ها در جریان واردات واکسن گفت: هر کسی که دلش برای مردم می سوزد و می تواند واکسن را بهتر از ما بیاورد این کار را انجام دهد ولی ما به دلالی ها میدان نمی دهیم و نمی گذاریم دلالان در این امر دخالت داشته باشند. اگر کسی فکر می کند ما واکسن با کیفیت نمی خریم خودش ورود پیدا کند. این گونه نیست. از منابع معتبر واکسن می خریم و امیدوارم در اسرع وقت گروه های آسیب پذیر مانند کادر بهداشت و درمان و بیماران خاص و افراد مسن را واکسن بزنیم و امید دارم بحث واکسن در روزهای آتی سرعت پیدا کند.

نمکی در پایان تصریح کرد: از برخی دوستان گلایه دارم چرا که برخی منابع را دریافت نکردیم و روزهای سختی می گذرانیم. سعی می کنم با صبوری کاستی ها را حل کنم و تقاضا می کنم در این جدال نابرابر با ویروس بیشتر دست ما را بگیرند و شرمنده همکارانمان در استان ها نباشیم. بار دیگر سال نو را تبریک می گویم و امیدوارم سال 1400 با آرامش و سلامت و توانمندی بیشتر سپری کنیم و ایرانی سالم و آباد داشته باشیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

  2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  7. درباره یک تصمیم

  8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

  10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

  11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  12. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  13. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

  14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

  15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

  20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

  22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

  25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

  ابر آروان

  آخرین عناوین