جهانگیری: به مردم حق می‌دهیم ناراحت باشند/ روحانی خواست نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کنم/ مدعیان نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند

سیاسی،   3991224116 ۱۰۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون اول رییس جمهور گفت: مردم در شرایط سخت و دشواری هستند و باید به آنان حق داد که نگران بوده و گلایه داشته باشند و حتی از گله هم بالاتر، از مسئولان ناراحت باشند. به هر حال، زندگی مردم در شرایط بسیار سخت است.

جهانگیری: به مردم حق می‌دهیم ناراحت باشند/ روحانی خواست نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کنم/ مدعیان نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در گفت‌وگو با ایرنا، درباره تلاش‌های دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی اظهارداشت: دولت در این هفت و سال و نیم که از عمرش گذشته، کارهای مهمی انجام داده است ولی باید بپذیریم مردم در شرایط سخت و دشواری هستند و باید به آنان حق داد که نگران بوده و گلایه داشته باشند و حتی از گله هم بالاتر، از مسئولان ناراحت باشند. به هر حال، زندگی مردم در شرایط بسیار سخت است.

وی افزود: وقتی دولت در سال ۹۲ شروع به کار کرد، ما در سیاست خارجی دچار یک شرایط بسیار سخت و بحرانی بودیم و پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل بود. قطعنامه‌های متعددی علیه ایران وضع شده بود، تحریم‌های متعددی در زمینه‌های مختلف نفت بانک و حمل و نقل را داشتیم اما در عین حال تحریم‌ها سقفی را تعیین کرده بود که می‌شود گفت این تحریم‌ها فشاری بر دولت و حکومت بود تا آن را وادار کند در زمینه مذاکره به توافقی برسند.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: در زمینه اقتصادی هم شرایط بسیار سخت بود. ما هم با تورم بسیار بالایی حدود ۴۰ درصد در سال ۹۲ روبه‌رو بودیم؛ هم با رشد اقتصادی منفی ۷ درصد در سال ۹۱ مواجه بودیم. علاوه‌ بر این سرمایه‌گذاری کشور طی سالیان متمادی منفی بود.

سه هدف‌گذاری دولت یازدهم در عرصه کلان

جهانگیری با اشاره به وقایع سال ۸۸ و نگرانی‌های جدی ایجاد شده در این زمینه تصریح کرد: مسائل سیاسی داخل کشور که بعد از ۸۸ اتفاق افتاده بود، عمیق بود. جریان‌های سیاسی و قوای سه گانه به یکدیگر با دید منفی نگاه می‌کردند. در این شرایط دولت در سال ۹۲ چند هدف‌گذاری اصلی کرد.

وی با بیان اینکه هیچ جای دنیا نیست که اقتصاد با سیاست خارجی‌ رابطه یک به یک نداشته باشد، خاطرنشان کرد: به هر میزان که سیاست خارجی به سمت تنش و مشکل می‌رود، وضع اقتصادی سخت می‌شود و به هر میزان اقتصاد بزرگ و توانمند می‌شود، می‌تواند پشتوانه محکمی برای مسائل سیاست خارجی باشد. برای همین هدف‌گذاری اول حل مسائل سیاست خارجی بود.

معاون اول رییس‌جمهوری، هدف‌گذاری دوم را حل مسائل داخلی برشمرد و اظهارداشت: حل مسائل داخلی، تفاهم ملی و انسجام داخلی برای دولت بسیار مهم بود. مسئله سوم نیز حل مسائل اقتصادی بود که در این بخش تا سال ۹۶ دستاوردها در این هدف‌گذاری‌ها مثبت بود.

جهانگیری افزود: این در حالی بود که تقریباً در مدت دو سال و نیم از چهار سال اول آقای دکتر دولت روحانی تحریم‌های قبلی وجود داشت و هیچ تحریمی تا دی ماه سال ۹۴ کم نشد و سال ۹۴ (با توافق برجام در تیرماه همان سال) بود که تحریم‌ها رفع شد.

وی با بیان اینکه تورم را با وجود تحریم‌ها تک‌رقمی کردیم، تصریح کرد: در این مدت، رشد اقتصادی مثبت شد به گونه‌ای که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی را در سطح دنیا داشتیم. در طول هشت سال قبل دولت یازدهم، متوسط اشتغال ۱۴ هزار شغل بود ولی ما به بالای ۵۰۰ هزار شغل متوسط در سال رسیدیم. در مجموع، یک اقتصاد رشد مثبت و اشتغال‌زا حاکم شد.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه در آن زمان انسجام داخلی هم خوب بود و برجام هم به عنوان یک راهکار موفق بین‌المللی به دست آمد و در خارج از کشور بزرگترین موفقیت دیپلماتیک قرن لقب گرفت، یادآور شد: سال ۹۶ همین وضعیت را داشتیم. البته در مواقعی گاهی یک یا دو ماه اتفاقی در اقتصاد پیش می‌آمد اما همه اینها گذرا بود و اقتصاد روند خود را طی می‌کرد. من تعبیری داشتم که ما اقتصاد را از ته دره بیرون ‌آوردیم. سرعتش کم بود ولی پیش‌بینی می‌کردیم سرعتش در دور دوم با همان روند اضافه شود.

دامنه خطرناک جنگ اقتصادی برای مسئولان درجه یک هنوز جا نیفتاده است

جهانگیری با اشاره به برخی سنگ‌اندازی‌ها عنوان کرد: واقعیت این است که در همان دوره اول، بعد از برجام عده‌ای در داخل کشور سعی کردند به هر روش ممکن چوب لای چرخ دولت و استفاده از منافع برجام بگذارند. برجام می‌توانست در همان ماه‌های ابتدایی میلیاردها دلار پول برای سرمایه گذاری به ایران بیاورد.

وی به سفر رییس‌جمهور چین به ایران اشاره کرد و گفت: رییس‌جمهور چین در آن زمان به ایران آمد. اصرار داشتیم توافقی که انجام می‌شود را کمی معطل کنیم اما مسئولان همراه رییس‌جمهور چین در همان سفر، اصرار داشتند قرارداد راه‌آهن برقی تهران به مشهد حتماً امضا شود و توافق با یک بانک چینی برای دادن ۳۰ میلیارد دلار خط اعتباری در آن سفر امضا شود که امضا شد. کشورهای مختلفی مانند کره جنوبی توافقات سنگینی با ایران انجام دادند اما عده‌ای با هر روشی تلاش کردند دولت را در استفاده از این منابع دچار مشکل کنند.

معاون اول رییس‌جمهور اضافه کرد: اما در سال ۹۷ و از اردیبهشت وارد یک دوره جدید و سخت شدیم. این دوران، دوران جنگ اقتصادی بود که رییس‌جمهور آمریکا علیه ایران از اردیبهشت ۹۷ شروع کرد ولی هنوز برای بسیاری از مسئولان درجه یک کشور جا نیفتاده است که جنگ اقتصادی می‌توانست تا چقدر دامنه خطرناکی داشته باشد.

هدف تحریم‌ها یکسره کردن تکلیف جمهوری اسلامی بود

به گفته جهانگیری، طراحی آمریکایی‌ها این بود که با ابرتحریم‌هایی که علیه اقتصاد ایران وضع کردند، اقتصاد ایران در همان شش ماه نخست جنگ اقتصادی دچار فروپاشی ‌شود و از این طریق مردم را به خیابان‌ها کشانده و تکلیف جمهوری اسلامی را یکسره کنند.

وی گفت: در این مقطع هدف‌گذاری ما از ابتدای سال ۹۷ به طور کامل تغییر کرد. از آن زمان توسعه، پیشرفت و اجرای طرح‌های مهم اقتصادی هدف‌گذاری ما نبود؛ هدف‌گذاری ما این بود که چه کار کنیم که اقتصاد کشور را از فروپاشی نجات بدهیم، زندگی مردم از هم نپاشد و شرایط از اینکه هست، سخت‌تر نشود. بنابراین روی دور زدن و بی اثر کردن تحریم‌ها تمرکز کردیم.

معاون اول رییس‌جمهور اضافه کرد: در این مرحله تحریم‌ها برای فشار به دولت و نشاندن آن پای میز مذاکره نبود. تحریم‌ها برای این بود که تکلیف جمهوری اسلامی را یکسره کند. عده ای در داخل می‌گفتند توافق برجام بد است و ترامپ هم ‌گفت این بدترین توافقی است که علیه آمریکا وضع شده است. در این شرایط زندگی مردم خیلی سخت شد.

می‌خواستند دولت را وادار کنند که برجام را به هم بزند/ رییس‌جمهور در باقی ماندن برجام خیلی نقش داشت

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما سعی کردیم در سیاستگذاری‌های‌مان شرایطی که معیشت مردم را حفاظت می‌کند، اعمال شود. کارهای زیادی هم انجام گرفت اما شرایط مردم بسیار سخت بود. ما تلاش کردیم برجام به هم نخورد. این یک هدف‌گذاری بود. اگر یادتان باشد در مجلس پشت تریبون می‌رفتند، برجام را آتش می‌زدند و می‌خواستند دولت را وادار کنند که برجام را به هم بزند اما دولت سعی کرد برجام را نگه دارد و رییس‌جمهور در باقی ماندن برجام خیلی نقش داشت.

وی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی را برای چگونگی کمک‌رسانی به اقشار مختلف مردم بررسی کردیم، اظهارداشت: در این سه سال علیرغم فروش بسیار کم نفت، آسیب دیدن وضعیت درآمدهای دولت و کاهش یافتن میزان درآمدهای ارزی دولت، سعی کردیم از اینکه فشار بیشتری بر مردم وارد شود، جلوگیری کنیم. همین میزان کالایی که صادر می‌کنیم، قیمتش کمتر شد و هزینه واردات بسیار بالا رفت یعنی اگر کالایی را ۱۰۰ دلار می‌فروختیم با این شرایط ۸۰ دلار می‌فروختیم و اگر کالایی را ۱۰۰ دلار وارد می‌کردیم اکنون ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار آن را می‌خریم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه هزینه‌های مضاعفی در صادرات و واردات بر کشور ما تحمیل شد و کارایی منابع‌مان را به حداقل رساند، عنوان کرد: با این همه تلاش کردیم تا شرایط زندگی مردم از اینکه هست، بدتر نشود. همچنین تلاش کردیم کالاهای اساسی و دارو تحت هر شرایطی تامین شود. از اواخر سال ۹۸ کرونا وارد کشور شد. در بحث مقابله با کرونا حداقلش این شد که با کشورهای دیگر قابل مقایسه هستیم. من نمی‌گویم بهتر یا بدتر بودیم. مردم خودشان قضاوت کنند کشوری که درگیر یک جنگ اقتصادی و یک ابرتحریم قرار گرفته، چگونه توانسته کشور را در این شرایط کرونایی مدیریت کند.

 با حل مسائل بین‌المللی، اقتصاد کشور به سرعت به مسیر اصلی برمی‌گردد

جهانگیری با بیان اینکه کرونا در کشورهای پیشرفته هم پدیده جدیدی بود، یادآور شد: کرونا در کشور بسیاری از شغل‌ها را از بین برد. ۵۰ درصد شاغلین در بخش خدمات است. خدمات بیشترین آسیب را دید و بیش از یک میلیون شغل در بخش خدمات، هتل‌ها، رستوران‌ها و آمد و رفت‌های بین شهری و... را از دست دادیم.

وی با تاکید بر اینکه اکنون از سختی کار تا حد زیادی عبور کرده‌ایم، بیان کرد: عده‌ای سعی می‌کنند مردم را نسبت به آینده مایوس و ناامید کنند اما شرایط فعلی دست‌کم به ما این علامت را می‌دهد که افق‌های روشنی پیش‌روی کشور است و کشور می‌تواند مسائل خود را با دنیا حل کند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه اکنون این پیام به دنیا داده شده است که مردم ایران، پای انقلاب و کشور خود ایستاده‌اند و می‌توانند در مقابل سختی‌ها تحمل و آن را مدیریت کنند، گفت: این افق روشن پیش‌روی ما است که در آینده بتوانیم مسائل بین‌المللی را هم حل کنیم. من مطمئنم با حل مسائل بین‌المللی، شرایط اقتصادی کشور به سرعت به مسیر اصلی خود برخواهد گشت.

آمریکایی‌ها دنبال راهکاری هستند تا به برجام برگردند/ تدبیر دولت دستیابی به اجماع در داخل است

جهانگیری در پاسخ به این سوال که چه میزان از سیاست و روابط خارجی در دست دولت است و دولت چقدر می‌تواند مسائل بین‌المللی را حل کند؟، اظهار داشت: این کار دشواری است و من نمی‌توانم بگویم دولت می‌تواند ۱۰۰ درصد این کار را انجام دهد چون اگر قرار بود دولت بتواند، تا الان کار را تمام کرده بود. تدبیر دولت این است که حتماً اجماع در داخل به وجود بیاید. ‌مسئله‌ای به این مهمی بدون اجماع در داخل، دوباره هزینه‌های جدیدی را برای کشور درست می‌کند.

وی اضافه کرد: اگر یکی، دو ماه بیشتر تلاش کنیم که همه نیروها و همه قوای موثر روی شیوه به تفاهم برسند، خوب است. مقام معظم رهبری از ابتدا اعلام کردند اگر بشود تحریم‌ها را یک ساعت زودتر رفع کرد هم نباید تاخیر اتفاق بیفتد و این جهت‌گیری مهمی است که تحریم‌ها را عزتمندانه برطرف کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها از برجام بیرون رفتند و تحریم ها را شروع کردند، تصریح کرد: ما تعهدات خود را تا سال ۹۸ به صورت کامل اجرا کردیم و پس از آن بود که برخی از تعهدات خود را در چارچوب برجام کم و اعلام کردیم به محض اینکه تحریم‌ها را بردارید، ما هم به برجام برمی‌گردیم. الان هم فکر می‌کنم آمریکایی‌ها دنبال راهکاری هستند تا به برجام برگردند.

با یک میلیون بشکه هم می‌شد بودجه را اداره کرد

جهانگیری در پاسخ به سوالی در خصوص انتقادات منتقدین و اینکه معمولا بخش اعظم مشکلات را ناشی از ناکارآمدی و نه تحریم ارزیابی می کنند و نقش کارشکنی‌های داخلی در عدم پیشبرد برنامه‌های دولت گفت: دوره دو سال و نیم اول دولت آقای دکتر روحانی را با دوره دو سال و نیم آخر دولت آقای احمدی‌نژاد که در هر دو دوره یک گونه تحریم حاکم بود، پیش‌روی ماست. در آن دو سال و نیم، میزان اشتغال ۱۴ هزار نفر، رشد اقتصادی منفی ۷ درصد و نرخ تورم ۴۰ درصد بود. اما در دو سال و نیم آغاز دولت یازدهم، رشد اقتصادی ما مثبت، اشتغال ما حدود ۴۰۰ هزار شغل سالانه بود و همه شاخص‌های اقتصادی مثبت شد.

 معاون اول رییس‌جمهور افزود: دو سال و نیم ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم اصلاً قابل مقایسه با آن دو سال و نیم آخر دولت دهم نیست در حالی که آنها هشت ‌سال تجربه اداره کشور را هم داشتند. اینها قابل مقایسه است و می‌توان با عدد و رقم بیان کرد.

وی با بیان اینکه ما در بودجه خیلی تلاش کردیم اتکا به نفت را کم کنیم، ابراز داشت: دولت قبل از دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی ایران را در تحریم دوره قبل، اجازه صادرات یک میلیون بشکه در روز را داشت. من فکر می‌کنم با یک میلیون بشکه هم می‌شد بودجه کشور را اداره کرد و ما هم اداره کردیم. حتی در سال ۹۳ نفت ۱۰۰ دلاری به بشکه‌ای ۳۰ دلار رسید اما در رشد وقفه‌ای به وجود نیامد و مسیر اقتصاد کشور ادامه پیدا کرد.

مخالفان دولت مشکلات را ۱۰ برابر کرده و بر سر دولت کوبیدند/ یکجا سخن همدلانه از جریانات سیاسی مقابل ندیدم

جهانگیری با بیان اینکه تحریم‌های چند سال اخیر بسیار ناجوانمردانه و ظالمانه بوده و نقاط کلیدی کشور مورد حمله قرار گرفته است، عنوان کرد: هدف‌شان این بود کشور را از هم بپاشند. هدف فشار آوردن به دولت و نشاندن آن پای میز مذاکره نبود. در همین بودجه سال ۹۹ تاکنون ۵۷۰ هزار میلیارد تومان هزینه کردیم که فقط ۹ هزار میلیارد تومان آن از محل درآمد نفتی بوده است و این یعنی صفر و اگر ۳۰ درصد هم بود باید ۲۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شد اما کسی احساس نکرد که اداره بودجه دولت به مشکل خورده است.

وی ادامه داد: اتفاقاً در همین دوره افزایش حقوق کارکنان را داشتیم و حقوق معلمان و بازنشستگان را افزایش دادیم چون می‌دانستیم مردم در فشار سنگین اقتصادی هستند. البته معتقدم با این افزایش‌ها هنوز هم وضع زندگی آنها سخت است و تاثیر تحریم‌ها در این دوره بسیار تعیین‌کننده بود.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اقدامات مخالفان دولت بیان کرد: در شرایطی که دولت در این جنگ قرار داشت و مقام معظم رهبری به رییس‌جمهور فرمودند شما فرمانده جنگ اقتصادی هستید، من یکجا سخن مهربانانه و همدلانه‌ای از جریانات سیاسی مقابل ندیدم و نشنیدم که یکی از آنها با دولت همدلی کند که ما باید کمک کنیم. هر جا مشکلی بود آن را ۱۰ برابر کردند و بر سر دولت کوبیدند. سعی کردند مدیران دولت را بی‌انگیزه کنند و به آنان فشار بیاورند تا ببرند و کار را رها کنند.

جهانگیری با بیان اینکه انواع و اقسام فشارها در این دو، سه سال از سوی مخالفان علیه دولت یادآور شد: با این همه چون دولت متعهد به مردم بود و شرایط مردم را درک می‌کند، سعی داشت تا از همه این فشارها عبور کند و حتی مطالب بسیار گفته شده علیه دولت را بی‌پاسخ گذاشتیم. این هم در تاریخ قابل ارزیابی است.

وی گفت: حتماً در تصمیم‌گیری‌های‌مان اشتباهاتی داشتیم، در سیاست‌گذاری‌ها خطاهایی داشته‌ایم و حتماً در چیدمان مدیریت‌هایمان جاهایی اشتباه رفته‌ایم و مدیرانی متناسب با این شرایط در جایی که باید قرار نگرفتند. اینها واقعیت‌هایی است که نمی‌شود از آن عبور کرد اما تعداد این موارد محدود است و عمده فشارها به تحریم‌ها برمی‌گردد.

معاون اول رییس‌جمهور درباره ادعای برخی از ارگان ها و نهادها مبنی بر کمک به دولت در دوران تحریم به ویژه در بحث فروش نفت گفت: از ابتدای تحریم‌ها در سال ۹۷ مسئله ما این بود که چگونه باید نفت را بفروشیم و پول آن را چگونه جابه‌جا کنیم. علاوه بر نفت، پتروشیمی و فولاد هم تحریم شد. یعنی تمام کالاهای تامین‌کننده ارز برای کشور تحریم شد. کشتیرانی که باید کالاها را جابه‌جا می‌کرد و بنادری که کالا باید وارد آن می شد، همه تحریم شد.

تنها کسی که به ما کمک کرد، سردار سلیمانی بود

جهانگیری با بیان اینکه دولت در شورای عالی امنیت ملی، ستادی به نام ستاد مقابله با تحریم ایجاد کرد که خودم مسئول آن ستاد هستم، اظهار داشت: در آنجا تقریبا هفتگی جلسه برگزار می‌شود. اختیارات ستاد هم اختیارات خوبی است. در این ستاد سیاستگذاری می‌شود که چگونه تحریم‌ها دور زده شود. ریسک‌هایی را هم مسئولان می‌پذیرند و کسی که می‌خواهد با این شرایط نفت بفروشد، به هر حال ریسک دارد؛ اینکه چگونه بفروشد، روی کشتی پرچم دیگری نصب کند و با پرچم دیگر این کار را انجام دهد. تصمیمات مهمی در این ستاد گرفته شد.

وی با بیان اینکه خیلی‌ها مدعی بودند که ما می‌توانیم نفت صادر کنیم اما دولت نمی‌خواهد این کار را به دست آنها بدهد، تصریح کرد: مخصوصا خیلی نیشدار هم گفته می‌شد که دولت نمی‌خواهد و من مانده بودم که اینها چگونه آدم‌هایی ملی هستند که اینگونه درباره کسانی که همه زندگی‌شان را وقف این نظام و انقلاب بوده، تهمت می‌زنند.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: هر کدام مدعی شدند ما با آقای زنگنه توافق کردیم تا به آنها مجوز بدهیم. زمانی وزیر نفت محاسبه کرد که اگر قرار بود آنها صادرات داشته باشند، روزی هشت میلیون بشکه مجوز داده شده بود. همه دست‌شان بالا رفت و هیچ‌کس نتوانست حتی بشکه نفت بفروشد. تنها کسی که توانست در مقطعی به ما کمک بکند، سردار سلیمانی بود.

فروش نفت از مرداد ماه خوب شده است

جهانگیری با اشاره به کمک‌های شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی در جلسه‌ای که آنها مدعی فروش نفت بودند، گفت چرا بی‌خود ادعا می‌کنید، هیچ کدام‌تان نمی‌توانید نفت را بفروشید. بنابراین، وزارت نفت خودش واقعا عمل کرد. روش‌های خوبی پیدا کرد و راه‌های خوبی را رفت و الان وضع فروش نفت خوب است. از مرداد فروش نفت ما خوب شده است یعنی نسبت به آن چیزی که بد بود، خوب شد.

وی با بیان اینکه مقداری در جابه‌جایی پول مشکل داریم که آن هم برایش روش‌هایی طراحی شده است، ابراز داشت: این فروش که الان داریم، اگر سال ۹۸ هم داشتیم، شرایط‌مان بهتر بود. الان گشایش‌هایی در فروش داریم. البته هیچ کشوری به طور رسمی از ما نفت خرید نکرده است.

روش‌هایمان در دور زدن تحریم‌ها نوآورانه و پرریسک است

معاون اول رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره دوگانه‌های ایجاد شده درخصوص خنثی‌سازی تحریم یا رفع تحریم و رویکرد دولت در این زمینه بیان کرد: درباره رفع تحریم رویکرد اصلی ما همان رویکرد رهبر معظم انقلاب است که گفته‌اند حتی اگر یک ساعت زودتر بتوانیم، تحریم‌ها را عزتمندانه برطرف کنیم، کمترین تردیدی به خود راه نمی دهیم اما تا زمانی که تحریم‌ها هستند، سیاست ما خنثی‌سازی تحریم‌هاست.

جهانگیری اضافه کرد: در این زمینه دو کار را به صورت موازی انجام می‌دهیم؛ یکی اینکه سیاست اصلی ما در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی برای صادرات کالاها است و یکی آنکه جایی که آنها گفتند این کالاهای تحریمی نباید صادر و با تحریم نباید جابه‌جا شود، باید روش‌هایی را پیدا کنیم تا این کالاها صادر و جابه‌جا شود و کالاهای مورد نیاز کشور وارد شود. این مهمترین خط مشی ما در این سه سال بوده و تا آخرین لحظه هم دنبال خواهیم کرد که سیاستگذاری اصلی آن در ستاد مقابله با تحریم‌ها انجام می‌شود. بقیه موارد در وزارتخانه‌ها انجام می‌شود. وزارت نفت و سیستم بانکی هم برای خود تشکیلاتی مجزا درست کرده‌اند.

وی گفت: روش‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها اتخاذ کرده‌ایم که بعضی از آنها هم نوآورانه و هم پرریسک است. نوآورانه از این جهت که ما قبلا تهاتر داشتیم؛ یعنی یک کالا بدهیم و یک کالا در مقابل تحویل بگیریم اما اینکه یک کالا را به تاجری در کشوری دیگر می‌دهید، شرکت خارجی پول آن را به شرکت دیگر در آن کشور می‌دهد و او کالا را به یک شرکت دیگر می‌فرستد تا کالایی در قبال آن به ما بدهد. گفتن این روش‌ها راحت است اما عمل ‌کردن به هر کدام از این‌ها خیلی سخت است. اما با این روش میلیاردها دلار را جابه‌جا و وارد کشور کرده‌ایم و توانستیم کالاهای مورد نیاز کشور را در حد صادرات انجام دهیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه بخش دیگر خنثی‌سازی تحریم‌ها در داخل کشور است، عنوان کرد: تحریم‌ها بر زندگی مردم و اقتصاد کشور فشار ایجاد کرده است. مسئله ما این بود که چگونه از زندگی مردم و اقتصاد مراقبت کنیم. ما گفتیم اگر همه تقاضای ارزی که وجود داشته و کشور سالی ۸۰ میلیارد دلار واردات داشته، اگر واردات یک مرتبه مثلا ۳۵ میلیارد دلار شود، قیمت ارز نجومی و فاجعه‌انگیز می‌شد.

۲۵۰۰ تعرفه کالایی را ممنوع کردیم/تمرکز دولت بر اولویت‌ها

جهانگیری خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که کردیم آن بود که تقاضا را کم کنیم. برای کم ‌کردن تقاضا، ۲۵۰۰ تعرفه کالایی را ممنوع کردیم. یک تعرفه کالا به معنا یک قلم کالا نیست گاهی ۵۰ قلم کالا در یک تعرفه است و یکی از آنها خودرو است. گفتیم میلیاردها دلار کالا در این دوره وارد کشور نشود. این را هم می‌دانیم که وارد نشدن این کالاها زندگی بخش دیگری از مردم را ممکن است دچار مشکل کند. به هر حال یک عده‌ای از مردم خودرو خارجی می‌خواهند اما وقتی ارزی برای واردات دارو نداریم چگونه می‌توانیم ارز را برای خرید خودرو تخصیص دهیم.

وی اظهار داشت: اگر چیزی که کمیسیون تلفیق مجلس تصویب کرد، نمایندگان مجلس تصویب می‌کردند - که خوشبختانه با هوشیاری آن را حذف کردند که از مناطق آزاد ۱۷ هزار میلیارد تومان تعرفه واردات خودرو بود - چقدر خودرو در این صورت باید وارد کشور می‌شد و چقدر ارز باید در قبالش پرداخت می‌کردیم!.

معاون اول رییس‌جمهورتاکید کرد: ارز را باید برای تامین مواد اولیه کارخانه‌ها بدهیم که کارخانه‌ها و تولید تعطیل نشود. یکی از تدابیری که باید اتخاذ می کردیم تا اقتصاد به هم نریزد، روی اولویت‌ها متمرکز شدیم و این دو کار را انجام دادیم. یک راه خنثی کردن تحریم ها همین بود که تدابیری بیاندیشیم تا اقتصاد کشور به هم نریزد.

برخی از کشورها مانع وارد شدن دلار به ایران شدند

جهانگیری در بخش دیگری از این گفت و گو به ماجرای ارز۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و درخصوص اظهارات مطرح شده درباره تبعات این ارز گفت: از اواخر سال ۹۶ فشارهای ترامپ علیه اقتصاد کشور شروع و کشور با یک تلاطم جدی در بازار سکه و ارز مواجه شد. سال ۹۵ هم دوره کوتاهی تلاطمی داشتیم. در آن زمان همه سیاست‌های اقتصادی درباره نرخ سود بانکی و افزایش آن اتخاذ شد تا مردم به جای خرید دلار، پول خود را به بانک‌ها ببرند. بعد گفتند این همه هزینه به کشور تحمیل شد در حالی که هیچ اتفاقی نیفتاد و دلار مسیر رشد خود را طی کرد.

وی اضافه کرد: در سال ۹۶، کشورهایی که ما از آنها دلار وارد کشور می‌کردیم، مانع از ورود آن به کشور شدند در این مقطع قیمت ارز در بازار افزایشی شد. رییس‌جمهور به بانک مرکزی اعلام کرد برای اینکه قیمت ارز بالا رفته کاری بکند. بانک مرکزی گفت که دستش بسته است. زمانی که چند میلیارد دلار اسکناس داشتیم، بانک مرکزی روزی بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار در بازار مداخله می‌کرد و به اندازه آن ارز ذخیره داشت اما در این مقطع کشورها واردات ارز را بر روی کشور ما بستند.

معاون اول رییس‌جمهور اضافه کرد: دستگاه‌های امنیتی هم گزارش دادند جریانی توسط برخی کشورهای منطقه می‌خواهد با اعلام خروج ترامپ از برجام به بازار ارز هجوم بیاورد و قیمت وحشتناکی ایجاد کند. قیمت ارز ۶۰۰۰ تومان شد در حالی که دلار در شب‌ عید ۳۸۰۰ و ۴۲۰۰ تومان بود.

رییس‌جمهور خواست نرخ ارز ترجیحی را اعلام کنم

جهانگیری با اشاره به تصمیم‌گیری‌ها درخصوص تثبیت قیمت دلار ابراز داشت: بحث‌های زیادی در این زمینه انجام و جلسات متعددی برگزار شد. اجماع این بود که برای وضع موجود باید کاری انجام دهیم و از بالا هم دستور بود که دولت کاری انجام دهد. فشار مجلس هم بود که دولت باید راهی پیدا کند. هیچ راهی جز تجربه قدیم و تکرار شده‌ای که یک ارز ترجیحی گذاشته شود، نبود تا سیاست‌های متناسب با شرایط جدید اتخاذ شود.

وی با اشاره به اعلام نرخ ارز ترجیحی بیان کرد: یکی از کارهای من این است که مصوبات دولت را ابلاغ کنم. تمام مصوبات دولت و تصمیمات دولت را بنده ابلاغ می‌کنم. آن شب هم که تصمیم‌گیری شد، اعضای دولت و شخص رییس‌جمهور از من خواستند که من در این زمینه مصاحبه و اطلاع‌رسانی کنم.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: رییس‌جمهور هم در جایی گفته است که من از فلانی خواستم. گفتند تاثیر حرف شما بیشتر است و اعلام از طرف دولت یعنی اینکه بانک مرکزی دیگر تنها نیست و دولت پشت آن ایستاده است و دولت واقعاً باید با تمام ظرفیت می‌آید.

به محض برگشت ثبات به اقتصاد کشور تصمیمات باید اصلاح شوند

جهانگیری با بیان اینکه در همه دولت‌های بعد از انقلاب تاکنون ما ارز ترجیحی و ارز آزاد داشته‌ایم، یادآور شد: در دولت مهندس موسوی ارز ترجیحی هفت تومان بود. در دولت آقای هاشمی دوره‌های ارزی هر سال تغییر می‌کرد و آخرش هم ارز ترجیحی ۱۷۵ تومانی، ارز ۳۰۰ تومانی و ۸۰۰ تومانی هم بود. در دوره آقای خاتمی یک دوره طولانی ارز ترجیحی ۱۷۵ تومانی بود. ارز ۸۰۰ تومانی بود و در دوره‌ای تک نرخی شد. در دوره آقای احمدی‌نژاد که وفور ارز هم بود و در دوره طولانی ارز ۸۰۰ تومان بود، ۱۲۰۰ تومان شد و به ۲۴۰۰ و بالاتر از ۳۰۰۰ تومان هم رسید.

وی با بیان اینکه همیشه با این روش اقتصادی مخالف بوده‌ام، عنوان کرد: من جزو افرادی هستم که همواره معتقد به سازوکارهای علمی اقتصاد هستم. الان هم معتقدم به محض برگشت ثبات به اقتصاد کشور و درست شدن شرایط اقتصادی، همه تصمیمات گرفته شده از آن ۲۵۰۰ تعرفه کالای ممنوع شده گرفته تا ارز ترجیحی که همه اینها در شرایط جنگ اقتصادی اعمال می شود و برای دوران عادی نیست، همه باید اصلاح شود و اقتصاد کشور به مسیر واقعی خود برگردد.

به گفته معاون اول رییس‌جمهور، در دوره سخت تحریم باید سیاست‌های صادراتی و تجاری مناسب طراحی می‌کردیم، گروه‌بندی کالاها را مشخص می‌کردیم که چه کالاهایی با ارز ترجیحی و چه کالاهایی با ارز نیمایی است. در آن زمان، ارز نیمایی هنوز راه نیفتاده بود و بانک مرکزی دو، سه ماه برای راه‌اندازی ارز نیمایی فرصت می‌خواست.

به دولت گفتند چرا درباره نرخ ارز ترجیحی دیر تصمیم گرفته است

جهانگیری با بیان اینکه همه تصمیماتی که ما در آن شب گرفتیم آن بود که نرخ ارز را تثبیت نکردیم، گفت: فروردین ۹۷ گفتیم این ارز شناوری است که متناسب با تورم تغییر می‌کند بنابراین ظرف دو، سه ماه این نرخ پنج درصد گران‌تر شد و مرداد ماه  ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود ۴۵۰۰ تومان شد که نرخ ارز آزاد هم ۹ هزار تومان بود و فاصله آن کم بود.

وی با اشاره به جلسه سران سه قوه در ۱۳ مرداد ۹۷ اظهار داشت: در آن جلسه سیاست‌های جدید ارزی تصویب شد و رییس کل جدید بانک مرکزی هم آمد و در آنجا سران سه قوه گفتند این ارز دیگر نباید تغییر داده شود و این ارز ۴۲۰۰ تومان ثابت باشد. اصرار داشتند که کالاهای حیاتی مورد نیاز زندگی مردم به تلاطم ارزی و حتی تغییرات ارزی وصل نشود. در آنجا قرار شد ۱۵ میلیارد دلار اختصاص پیدا کند که مجلس دهم در بهمن ۹۷ همراه با تصویب بودجه، ارز ترجیحی را ۱۵ میلیارد دلار اختصاص داد.

معاون اول رییس‌جمهور اضافه کرد: در آن موقع همه حکومت از این سیاست حمایت کرد و نسبت به آن اجماع داشتند. از قضا، مراجع بالاتر مهمترین اشکالی که مطرح می‌کردند، این بود که به دولت گفتند چرا دیر این تصمیم را گرفته است و گفتند این تصمیم را باید در اسفند می‌گرفتید، یعنی از این منظر به دولت اشکال وارد می‌کردند.

نام دریافت‌کنندگان ارز در سایت بانک مرکزی ثبت می‌شود

جهانگیری با بیان اینکه با توجه به وضعیت ارزی کشور در سال ۹۹ این رقم به هشت میلیارد دلار کاهش یافت، تصریح کرد: البته بعداً این میزان زیاد شد و تاکنون به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. داروی مورد نیاز مردم در این شرایط متلاطم تا سی و چند هزار تومان بالا رفت. نمی‌شد اجازه داد دارو همین‌طور افزایش قیمت پیدا کند و نمی‌شد اجازه داد آب و نان مردم بالا برود. باید حداقل‌هایی که زندگی را نپاشد، در نظر گرفت. البته ممکن است در جایی سوءاستفاده کرده باشند و این را رد نمی‌کنم.

وی با بیان اینکه این تنها دوره‌ای است که هر کسی از بانک مرکزی ارز دریافت می‌کند، نامش در سایت بانک مرکزی ثبت می‌شود، خاطرنشان کرد: هر کس مدعی است کسی ارز گرفته، رابطه داشته یا کاری انجام داده است، اعلام کند. به جای این حرف‌های بیهوده باید بگویم این تنها دوره‌ای است که کسی که ارز می‌گیرد تا لحظه‌ای که کالا وارد شود، اسمش در تمام سامانه ثبت و رصد می‌شود.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه چون دریافت‌کنندگان ارز در این سامانه‌ها رصد می‌شوند، نمی‌توانند فرار کنند، ابراز داشت: البته ممکن است، ارز بگیرند اما کالا وارد کشور نشود که این موارد نادر و انگشت‌شمار است و باید با آن برخورد شود. اگر کالایی آمده باید به قیمت به مردم داده شود که متاسفانه در جاهایی واقعاً ضعف سیستم نظارتی وجود دارد اما هدف این بوده است که در سال آینده به محض اینکه اقتصاد به ثبات برسد، این ارز باید برگشت داده شود و یارانه آن مستقیم به مردم پرداخت شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۶۷۹۹۱۱۷:۲۹:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
فکر کنم ملت یک چیزی هم بدهکار شدند!!!!!
ناشناس۱۸۶۸۰۴۴۱۸:۱۵:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
جنگ اقتصادی=10درصد 90 در صد مشکلات مربوط به .. داخلی و ضعف نظارت است.
ناشناس۱۸۶۸۰۴۵۱۸:۱۶:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
بابا یکی بیاد ترجمه کند حرف های این آقا و رییسش
ناشناس۱۸۶۸۰۴۶۱۸:۱۹:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
با مشاوره گرفتن از مدیران دولت قبل نفت را بیشتر می فروشید!! اقتصاد هم وقتی درست می شود که از درون درست شود و نه از خارج
ناشناس۱۸۶۸۱۱۳۱۹:۴۹:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
عده‌ای با هر روشی تلاش کردند دولت را در استفاده از این منابع دچار مشکل کنند. این تنها دوره‌ای است که کسی که ارز می‌گیرد تا لحظه‌ای که کالا وارد شود، اسمش در تمام سامانه ثبت و رصد می‌شود. بعضی باید از خجالت آب شوند.
ناشناس۱۸۶۸۳۰۰۰۰:۳۹:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای جهانگیری بخاطر خلاف واقع گویی های تمام ناشدنی که دارد مجبور خواهد شد تا...
ناشناس۱۸۶۸۳۰۳۰۰:۴۳:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
ما که ناراحت نیستیم مگه ما ناراحت هستیم ابدا خیلی خوشحال هم هستیم مگه نه
ناشناس۱۸۶۸۳۵۰۰۳:۳۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شیره را خورد و گفت شیرین است...به به.. عجب
ناشناس۱۸۶۸۴۲۲۰۷:۵۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خدایی خیلی پر .. تشریف دارند؟ مردم را بیچاره کردند هنوز میگوید تقصیر احمدی نژاد بود.
حمزه۱۸۶۸۴۵۲۰۸:۳۶:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
لطفاً بگید که دولتتان چه بلایی سر سهامداران آوردن هنوز هم دست بردار نیستید
سعید حسینی۱۸۶۸۵۱۶۰۹:۴۰:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
جان عزیزت این چند ماه فقط ساکت باش..
رزمنده هشت سال دفاع مقدس وجان باز۱۸۶۸۵۶۰۰۹:۵۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای جهانگیری میخواهید چهارسال دیگه شماراانتخاب کنیم کشورگلستان کنید کاری کنید کارستان چطوره آخرآقای معاون اون روزی که جوجه های زبان بسته زنده بگورمیکردید.فکرنکردید خدای هست البته شما ازخط .. عبورکردید فقط بروید تاعمردارید خجالت بکشیدوبقیه عمرتون ...بسرببرید..
ناشناس۱۸۶۸۵۶۷۰۹:۵۹:۰۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خدا وکیلی این دولت خیلی شرایط سختی رو گذرونده و داره میگذرونه باید بهش حق داد نه اینکه تخریبش کرد
جلیل۱۸۶۸۶۱۸۱۰:۲۴:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
تمام وزرای آقا روحانی احتمالا، بعد از پایان عمر دولت به سخن در خواهند آمد و حقایقی را خواهند گفت .
رضا۱۸۶۸۷۱۹۱۱:۰۸:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شما راست میگین پس مسکن.وطلا.که به امریکا ربط نداشت.چرا گران کردید جوان ها رابدبخت کردید
دلفاردی۱۸۶۸۷۶۰۱۱:۱۹:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خدا به شما و تمام کسانی که به فکر رفع مشکلات اقتصادی مردم هستند خیر بده
علیرضا۱۸۶۸۷۶۵۱۱:۲۰:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای جهانگیری باز هم دروغ میگه انگار .. گوش بحرف ولی فقیه نداد راه را بیراه رفتن اگر از روز اول به توان داخلی ارزش میدادن ما در مملکت خودمون همه چیز داریم از معادنها گرفته تا بهترین متخصصین انقلابی حزب اللهی تا تمام ظرفیتها اما شما به دشمن دل بستید و خدارا با وعده هایش فراموش کردید. و تا توانستید بچه های خودتان را به کشورهای دشمنان فرستادی و غافل این ملت بودید حالا هم شرمنده این ملت شدید چطور جواب این ملت و شهدا را میدهید نفرین این ملت تا ابد پشت سر شما هست.
ناشناس۱۸۶۸۷۹۳۱۱:۲۶:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
ای کاش احمدی نژاد هم اونجا بود و باتو مناظره میکرد وجوابت رو میداد البته اگر احمدی نژاد اونجا بود مطمئنا شما و امثال شما جرات حضور و مناظره نداشتید چون پیش قاضی نمیشه..
ناشناس۱۸۶۸۸۰۸۱۱:۲۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
بابا یکی به اینا بگه چرا وقتی دولتتون داره تموم میشه میفهمین مردم چی مشکلهایی دارن آقای عزیز شما کمر ملت رو شکستین این دیگه توجیه کردن نداره
علی۱۸۶۸۸۵۶۱۱:۴۶:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خب که چی الان شما ناراحتید مردم در سختی هستند؟ برو این حرفها را برای کسانی بگو که شما را نشناسند با اعتماد مردم بازی کردید شما و ارباب کلیدسازت مردم را بیچاره کردید
ناشناس۱۸۶۸۸۹۹۱۲:۰۲:۳۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است
محمد۱۸۶۸۹۰۲۱۲:۰۳:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری دوره تبلیغات تمام شده وقت کارنامه هست . دولت شما مردود شده حاصل فریبکاریهای شما فقرمردم وکوچک شدن سفره مردم بود بزودی جز رسوایی و.. شما ودولت تان چیزی در کارنامه نخواهید داشت
قاسم۱۸۶۸۹۳۶۱۲:۱۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شما که پولاتون رو کامیون نمیکشه ، .. واقعا بهتون نمیاد که از فشار اقتصادی روی مردم ذره ایی ناراحت باشید. روز حسابی هم هست.
بینام۱۸۶۸۹۴۳۱۲:۱۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
بله وقتی شمامیشی تصمیم گیرنده وارز۴۲۰۰دویستی رامیدی به برادرت وضع مملکت ازبهترمیشه یاروحانی میده به فاملیهایش بهترازاین چی میشه جناب جهانگیری
ناشناس۱۸۶۸۹۴۹۱۲:۲۱:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
تورو خدا تو این چند ماه باقی مونده حداقل یه کار مفید و مثبت انجام بدید و ما کارکنان شرکتی رو تبدیل وضعیت کنید. حداقل چند نفر به جای فحش دادن پشت سرتون دعا کنن
ناشناس۱۸۶۸۹۵۷۱۲:۲۷:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای جهانگیری لطفا بیخیال مردم شو مردم نون ندارن بخورن بدترش نکن .دست از سر مردم بردار .مردم شدن تامین کننده و سپر منافع شما خسته مون کردییین
ناشناس۱۸۶۸۹۵۸۱۲:۲۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
لعنت به اونهایی که مسبب این وضعند
علی۱۸۶۸۹۶۰۱۲:۲۹:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
من ایرانی به دولت و برنامه ها اعتماد دارم و خسته نباشید با این شرایط تحریم خودی و خارجی
مرتضی قدیمی۱۸۶۸۹۶۲۱۲:۳۱:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
بر شما حرف گفتن آسونه با یک معذرت همه چیزرا میشورین میذارین کنار نمیدونین که مردم چه میکشن ازاین طرف بیکاری ازاون طرف مریضی واز طرف شماهم گرانی موندیم دمه عیدی جواب خانوادمونو چی بدیم خدا ازتون نگذره
ناشناس۱۸۶۸۹۶۶۱۲:۳۳:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
سرمایه مردمو توبورس ..، برای اداره کشور.گلایه که بماندانشا..به حق الناس که اعتقاد دارین آخرتتون پرررر. مسوولین بی تدبیر مال مردم خور..
ناشناس۱۸۶۸۹۷۹۱۲:۳۹:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خدا ازسرتان نگذر
داود۱۸۶۹۰۳۳۱۲:۵۹:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
جناب جهانگیری دروغگویی شما بسیار روشن و واضح است برجام به گفته اکثر مسببان آن هیچ حاصلی برای ایران نداشته و گفته های شما به جهت سرمایه گذاران و هجوم سرمایه خارجی به ایران کذب محض است و فرار رو به جلو ،هیچ کس چوبی نداشت که لای چرخ برجامتان بگذارد ،این برجام بود که چوب لای چرخ تولید و فرارهای تحریمی ولورفتن گذرگاههای نجات شد ،شما هنوز برای پول خودتان گدایی کره و چین را میکنید انوقت انها قرار بود شما را سرمایه گذاری کنند؟ وای بردروغگویان وای برغارتگران بیت المال از جمله برادرتان وای براشغال کنندگان صندلی خدمت وای بر...
ناشناس۱۸۶۹۰۴۹۱۳:۰۶:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
مردم از این همه گرونی ها ی نفس گیر در حال جون دادن هستند وهر روز دعا گوی شما هستند.. اونهم از ته دل.... خجالت بکشید.. مردم تحملشون به آخر رسیده. آخه این چه وضعیتیه برای مردم درست کردید
ناشناس۱۸۶۹۰۶۶۱۳:۱۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری درسال95اگر تورم40درصدبودالان. که تورمو به140درصدرسوندید این حرفها برای مردم انقلابدوست ايران نون و اب نميشه شما بااین کارها تون مردمو شرمنده خانوادهاشون کردید فلان کاروکردیم نون واب برای مردم نمیشه
ناشناس۱۸۶۹۰۷۸۱۳:۲۲:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
بی کفایتی هم حدی دارد ! باید بپذیرید که دولت قادر به اداره کشور نیست ! بیخود مظلوم نمایی نکنید ! تمام شد !!!
ناشناس۱۸۶۹۰۸۷۱۳:۲۶:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
با احترام وخسته نباشید یک عالمه ..کنایه تقدیمت میکنم ..
بازنشسته حقوق ثابت۱۸۶۹۰۹۰۱۳:۲۷:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
حتی اعتراف به اشتباه هم مشکلی از مردم را حل نمی کند .
ن. د۱۸۶۹۱۰۵۱۳:۳۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
یعنی فقط وای عالم بر تو و حسن فریدون
ناشناس۱۸۶۹۱۲۰۱۳:۴۲:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شما که ادعا دارید سیاست خارجی را به سمت تنش زدایی بردید چرا اقتصاد رابه فنا کشیدید؟؟!! حقیقت این است که برخی اطرافیان دزد شما طیف پر ادعا مسبب بدبختی مردم است ان شاالله یک دولت مقتدر بیاید دست .. دزد .. را از بن قطع کند
حسین۱۸۶۹۱۳۰۱۳:۴۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
دولت تدبیر وامید وکلید دار خراب کرد بجای اصلاح افتضاح کرد ودر جایی هم خیانت فرزندان ، برادران ، دوستان ، دامادها را هم داشته بماند اختلاسهای میلیاردی
ناشناس۱۸۶۹۱۳۳۱۳:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای جهانگیری شما خیلی زحمت کشیدید..اما.. اما ما بازنشستگان تأمین اجتماعی را نابود کردید و مردم را نابود کردید...بسه بیشتر از این خودتونا توی زحمت نندازید
ستاره سهیل۱۸۶۹۱۳۷۱۳:۵۰:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری هیچ احتیاج نیست شما به مردم حق بدهید یا ندهید انچه برای این ملت اهمیت داردناکار امدی اقای روحانی وکابینه او بوده جای شرم است که ملت به این بزرگی ومحترم ایران اینچنین رئیس جمهور بی لیاقتی داشته فقط خدمات او با مردم یک اول جبهه گیری او به رهبر ملت دو اختلاسهای فراوان در دوران حکومت وی ودزدی های ح. ف و م.ج بی نظمی در بازار وگرانی های مایحتاج این ملت که در این هشت سال خون این ملت را ..شیشه.. دیگر بی لیاقتی بدتر ازاین موارد بیایید بین ملت وببینید .. .. خودتان را و خجالت بکشید خدارا شکر سایه ولی امر مسلمین بالای سرتان نمایان بود والا مملکت را به بیگانگان ..
سعید۱۸۶۹۱۴۵۱۳:۵۳:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
این دولت، بهترین دولت بعد از انقلاب است. از این دولت بهتر حتی در سطح جهان و بالاترتر در سطح کهکشان راه شیری نداریم. همه دنیا در عجبن از دستاوردهای این دولت ..
ناشناس۱۸۶۹۲۲۱۱۴:۲۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
امیدوارم خداوند تمام تقاص مردم از شما و اون رییس جمهور و هر کسی که باعث این اوضاع اقتصادی شده را بگیره .. دیگه از خجالت زن وبچه گذشته .اگر امام زمانی وجود داره زودتر بیاد خسته شدیم خسته میفهمید.. سرتونو کردید زیر برف...هیچ چراغی تا صبح روشن نمانده
ناشناس۱۸۶۹۲۴۰۱۴:۳۶:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای معاون حرف درمانی کافیه شما و خانواده یکهفته را مثل مردم زندگی کن بعد ببین چقدر تحمل داری دین ایمان مردم را بردید ۱۰۰ سال زمان میبرد تا اگر همه شرایط ایده آل بود مردم باز بایمان خودشان برسن
علی۱۸۶۹۲۶۵۱۴:۴۴:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
الان که سفره مردم رو خالی کردین این حرفا رو میگین ..
محمد۱۸۶۹۲۸۴۱۴:۵۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
انشاالله خدا ریشه منافق و بعضا مسئولان بی لیاقت و دزد را بکند باور یک ملت را از بین بردن
مهرداد۱۸۶۹۳۶۴۱۵:۳۹:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری. اینهمه حرف زدی دلیل صدمن یه غاز اوردی اخرش چی؟؟؟ چه دردی از مردم دوا کردی؟؟ ایا خبر از سفره های مردم بدبخت داری؟؟ میدونی که شب حتی با نون خالی هم نمیتونن شکم خانواده رو سیر کنن؟؟ بجای شعار، عمل کنین. هرچند مقامات کشور خبر از گرسنگی ندارن، شکم گرسنه ایمان ندارد
ناشناس۱۸۶۹۳۸۳۱۵:۵۵:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
دولت روحانی نتوانسته مشکلات اقتصادی مردم رو حل کنه در این زمینه ضعیف بوده
علی۱۸۶۹۴۹۱۱۷:۰۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
پس شما چه کاره بودین نکنه فقط داشتین میخوردین اینا همش میتینگ تبلیغاتیه تا خودشه بشوره و آماده بکنه خودش به اندازه روحانی مقصره اینا خود گلوگاه ..
امیر۱۸۶۹۵۰۵۱۷:۱۳:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
به اندازه کافی شما وقت برای کار داشتید اما بی تفاوت بودید و کشور را به حال خود رها کردید با چند قانون درست میتوانستید کشور را کنترل کنید اما نخواستید و مردم را نا امید کردید یک نگاهی به قولهای اول انتخابات بکنید و بعد عملکرد خود را ببینید با حرف که نمیشه زندگی مردم را درست کرد
ناشناس۱۸۶۹۵۱۲۱۷:۱۶:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
جهانگیری برو .. ،این حرفها هیچ ارزشی ندارند .طی این مدت ،مدیریت دولت شما فوق ضعیف بوده.
هیچکس۱۸۶۹۵۲۶۱۷:۲۰:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
فقط یکی به این.. لیبرال .. بگه دلار ۴۲۰۰ رو بر چه مبنایی و از کجا ..آوردی
ناشناس۱۸۶۹۵۴۴۱۷:۳۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خلاصه با همین بساطا پدر ما مردم رو در اوردین و فقط بلدین کوتاهیها ررو بندازین گردن همدیگه !!!!چرا باید امریکا به مردومتون رحم کنه در حالیکه برای خودتان وضع معیشت مردم مهم نیست !!!!
مردم۱۸۶۹۵۵۶۱۷:۳۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
نکنه با این قیافه حق به جانب و حرفات سودای کاندیدا ریاست جمهوری داری؟نه اقای جهانگیری با این حرف ها مردم رو نمیتونید گول بزنید.تقصیر ها رو گردنه کسی دیگهی انداخت.همه مدیران،وزیران و خود رئیس جمهور در این ناراضیتی وشرایط بسیار دشوار دخیل هستید.پس از وزیر نفت زنگنه ایراد نگیرید.اون از شما بدتر و شما از اون بدتر.تمام،
ناشناس۱۸۶۹۵۷۵۱۷:۴۷:۱۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
سلام در هر مملکت جنگ‌ قدرت در راس هرم میلیونها انسان را نابود میکنه نان سفره گذشته حال وآینده مردم به یغما رفت میلیونها جوان دختروپسر در آستا نه ازدواج‌ با امید وآرزو پرپر شدند کار اقتصاد مریض تورم قطع رابطه با کل دنیا با شعار های صدروزه وکلیدی که هیچ دری را باز نکردواقعا جای سئواله
ناشناس۱۸۶۹۵۷۷۱۷:۴۷:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اعتراف دیر هنگام سیب گلابی برجا متان را دیدیم دیگر دست بر دارید
شاددل۱۸۶۹۶۰۱۱۷:۵۷:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
جناب عزیز اگر واقعا کار بلد بودین حتما می تونسین چاره اندیشی کنید تا مردم به این روز گرفتار نشوند فقط خدا شما را قضاوت کند
ناشناس۱۸۶۹۶۲۱۱۸:۰۴:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
باسلام و احترام باید سه قوا هماهنگ شوند و با جهان تعامل کنند و به قوانین بین المللی دنیا احترام بگذارند و مردم جامعه را با مشکلات اقتصادی وسیاسی و تحریم مواجه نکنند با تمامی مشکلات دولت محترم آقای دکتر حسن روحانی مردم جامعه قدردان زحمات فراوان ایشان را هرگز فراموش نمی‌کنند خداوند درتمام زندگی یار ویاور شان باشد.
حسینی۱۸۶۹۶۴۵۱۸:۱۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
لطفا توجیه نکن خیر نبینید همگی
علی۱۸۶۹۶۵۶۱۸:۱۸:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خدا حکم ت کنه جهانگیری دوباره موقع انتخابات شد و دروغهات شروع شد خیلی ..
امان الله۱۸۶۹۶۶۴۱۸:۲۱:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
جناب جهانگیری میگن ساعت مارک .. که رو دست فرزندعزیزشما هست قیمت ناقابل ۴۰۰میلیون تومان ارزش داره باچه منطقی میشه قبول کرد که شماها به فکر ملت گرسنه ای هستید که واسه سیرکردن شکم چوب حراج به اعضای بدن خودشون میزنن پس لطفآ به شعور ملت توهین نکنید
علی۱۸۶۹۶۸۷۱۸:۳۳:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
عمر دولت وانشاالله .. داره تمام میشه تازه یادت افتاده چه بر سر مردم آوردید اگه فکر میکنی بااین مظلوم نما یی هادوباره از مردم سواری بگیری .. اون وقتی قافیه رو باختی که به نفع روحانی کنار رفتی وبعدش هم در تشکیلات روحانی چنان تو حاشیه رانده شدی که اصلا بعنوان یک موجود نا موجود ، به هر حال مردم ازت ..
ایران۱۸۶۹۷۵۲۱۹:۰۷:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
این شرایطی که آقای معاون اول میگویددرایران بوده؟
علی ایزدی۱۸۶۹۷۵۶۱۹:۰۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
هر چی میکنید زودتر این تحریمهای لعنتی رو بردارید چرا پراید فکستنی باید بشه صدو خوردی میلیون تومن ماشین خریدن برا جوونها شده سراب.
محسن۱۸۶۹۷۶۴۱۹:۱۳:۴۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
همش که گفتی، البته کاستی بوده، البته تخلف بوده، البته دلار گرفتن جنس نیاوردن، البته جنسو گرون دادن، البته نظارت ضعیف بوده، البته باید برخورد بشه، منم میگم البته شما پس چ .. میکنید که نظارت ضعیفه، شما چ شکری میخورید، که بعضی‌ها این تخلفاتو دارند، شما .. کجا هستید آیا؟
عباس۱۸۶۹۷۸۷۱۹:۲۴:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقای جهانگیری تمام مصاحبه اتان و جان کلامتان در این دو خط آخر است ...... ^^ تمام درد مردم در آن دو خط است. آری، مردم جنگ 8ساله و درگیری‌های داخلی و....بخوبی از سر گذرانده و باعزت زندگی کردند،چون میدیدند با فساد و رانتخواری از هرنوعش مسوولان بشدت برخورد میکنند و مسئولین از بالا تا پایین مثل محرومین زندگی میکردند و جهادگرانه و ایثارگرانه برای مردم و مملکت شب و روز نداشتن ^^....... اگر رفتاروعملتان و زندگیتان مثل مسوولان زمان جنگ بشود،مردم نان و سیب زمینی میخورند و هیچ مشکلی ندارند و احساس شادی و رضایتمندی هم دارند.
صادق۱۸۶۹۸۰۵۱۹:۳۰:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
احسنت آقای جهانگیری خیلی خوب. همه مشلات حل شد. فقط غارتگران و دزدان بیت المال آزادند.
ناشناس۱۸۶۹۸۲۶۱۹:۳۶:۱۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
مردم حق دارن شما رو محاکمه کنن دلار ۳۲۰۰تحویل گرفتین ۳۰تومان کردین پراید و ۱۱۰میلیون کردین هر جای دنیا بود استعفا میدادن شما پرو تر از این حرفهایین
مریدی۱۸۶۹۸۴۰۱۹:۴۰:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری چرا چسپیدی به برجام مگه حضرت اقا نمیگن علاج مشکل مردم داخل کشوره این همه نیروی جوان انقلابی بااستعداد چرااستفاده نمیشود ماسرمایه دار ترین کشور دنیا هستیم چرامردممان گرسنه باشند وتحت فشار اقتصادی له شوند وبعضی ها توی همین موقعیت داخل هرشهری یه برج چهارده طبقه میسازند گناه مامردم چیه همش میشینین شعار میدهید آن هم نزدیک انتخابات
ناشناس۱۸۶۹۸۵۵۱۹:۴۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
... مرد حسابی لااقل شهامت داشته باش کارهایی رو که تو این چندسال کردی مسئولیتش را به عهده بگیر پست و مقام آنقدر ارزش نداره
ز۱۸۶۹۸۵۷۱۹:۵۰:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
سسسسسسسسسیییییییییییییسسسسسسسسسسسس
ناشناس۱۸۶۹۸۶۲۱۹:۵۱:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
گذشت زمان خیلی از چهره های پشت پرده رو آشکار میکنه..
محمدرضا۱۸۶۹۹۳۵۲۰:۱۶:۴۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
حیف سردار سلیمانی رفت و امثال تو موندن ..
ناشناس۱۸۶۹۹۴۸۲۰:۲۰:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اگر به خدا و ائمه اعتقاد دارید یه فکری به حال مردم بکنید مردم از گرانی و فقر و نداری بیچارن شمایی که مسئول هستید به خدا سوگندت میدهم فکری به حال مردم کنید این مردم همان مردمی هستند که به شما اعتماد کردند
ناشناس۱۸۶۹۹۵۵۲۰:۲۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری این ..حرفها جز بیهوده گویی چیزی بیشتر نیست شما خودت چه بلایی سر دلار ۴۲۰۰ درآوردی وچوب حراج به بیت المال زدی وبردند وخوردند و نیاوردند ماله کشی روی .. که زدید نکشید شما باید دادگاهی شوید تازه می خواهی رئیس جمهور هم بشوی ..
حجت اله طاهرب۱۸۶۹۹۶۰۲۰:۲۵:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
.. تو که گفتی، ما تمام مشکلات را رفع میکنیم. به قیمتهای سال۹۲نگاه کن و به قیمتهای الان نگاه کن.نکنه عینکها تار می بینه
پینکیو۱۸۶۹۹۶۳۲۰:۲۶:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
بازم هم خدا را شکر می کنیم که بعد از هشت سال دروغ و بدبختی به مردم این اجازه را دادین که ناراحت باشند .
ولایتمدار۱۸۷۰۰۰۱۲۰:۴۴:۱۹ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
به آقای جهانگیری بگویید اینقدر دروغ نگوید .تا حالا هر چه دروغ گفته کافیه .۸سال به اندازه ۱۰۰ سال مملکت را عقب انداختند .تمام مشکلات را به گردن دولت قبلی وتحریمها می اندازد .برگردد به زمان تبلیغات انتخاباتی که همین آقا چه خوب شعار می داد .یادش رفته یا خود را به اون در می زند .شما رسانه ها به اویاد آوری کنید.
مهدی۱۸۷۰۰۷۰۲۱:۱۱:۴۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اقای جهانگیری واقای روحانی وحتی خیلی های دیگر که با کارهاشان توانستند مملکت تو شرایط خیلی سخت واقعا نجات بدهند،وباهر راه حلی بود کم وبیش خطر را دور کردند ودراین بین به مردم هم فشار زیادی از نظر مالی وارد شد ،اما به لطف خدا وفکر خوب این بزرگواران درست میشه ومردم هم ارامش بدست میارند وهمه چیز به خیر وخوشی میگذرد.نگران نباشید وبه این اقایان اطمینان کنید وهواشانه داشته باشید .خدا خیرتان بده ایشالا.
علی۱۸۷۰۱۹۴۲۱:۵۲:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شما یادتون رفته دردولت احمدی چقدر کارشکنی کردید جواب های هویه شماها باهم دعوا دارید ولی این وسط ملت داره له می شه
ناشناس۱۸۷۰۲۵۲۲۲:۱۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
فقط حرف نزنید عمل کنید با حلوا حلوا دهان هیچ کسی شیرین نمیشه
ناشناس۱۸۷۰۲۶۷۲۲:۲۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شما داغ هر چی زندگی خوب رو بدل مردم گزاشتین چطور میخواین جواب ما مردم رو فردای قیامت بدین ؟؟؟؟؟!!!! حرف باد هواست همش شعار !!!!
محمد۱۸۷۰۲۹۲۲۲:۳۰:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
بلی آقای جهانگیری هفت سال پدر مردم درآوردیم ترا خدا پولهای که بخارج میبرند جلوش بگیرند احتیاج به فروش نفت نیست
ناشناس۱۸۷۰۳۲۱۲۲:۳۷:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
اینها همه داستان است اجرا کجاست همه مردم گرفتارند مشکل دارند آخه چند سال صبر کنیم
ناشناس۱۸۷۰۳۸۷۲۲:۵۸:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
آقا.جهان.دیگر.آخراشه.خالی.دیگه.بسه.من.خرداد ماه.مرغ.را.خریدم.نه.تومن.دیگر.جرعت.خرید.مرغ. که.نداریم. ولی.از .مرغ.فروش.پرسید.م.گفت سی.هشت.تومان.چند.صد.برابر.گران.شده.نمی دانم. این.پولها .بجیب.که.میرود.یعنی..
سعید۱۸۷۰۴۵۰۲۳:۱۵:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خجالت هم خوب چیزی است کو ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی. چرا قیمت کالاهای اساسی اینقدر بالا رفته مثل برنج و .. و روغن نایاب شده نظارتت کو خوابی بیدار شو هر روز فقیرتر از دیروزیم بیکاری در اوج فساد و دزدی در اوج مردم در فقر .. تا حرف بزنی فقط عملکردشان فاجعه بار بوده
علی فدایی۱۸۷۰۴۵۲۲۳:۱۶:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
برادرتان را خوب ساپورت کردید و خوب ..
احمدبازنشست تامین اجتماعی۱۸۷۰۴۹۸۲۳:۳۰:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
همه حرفایی که زده شدحرف مجانی هست تواین هشت سال پدرمردموسوختیددولت میتونست جلوگرانی روبگیره اماهیچ اقدامی نکردیدهمش ازجیب ملت این همه کارهاروکردیدهمه مشکلات کشورربطی به تحریم نداره نمونش وقتی میوه که توکشورخودمون تولیدمیشه قیمتش ازداخل باغ تاتوبازارده هابرابرهست چراخوددولت میوه راازباغدارنمیخریدبعدخودش توبازارتوضیع کنه یااجناس دیگه برج مرغ لوازم منزل ووووخودتون این دلالهارا روی کاراوردیدیاگران کردن بنزین شماکه وضع اقتصادی مردمو می دیدید چرابنزین راگران کردیدکه روی همه اجناس اثربگزاره تمام گرانیهازیرسردولت هست هرموقع قیمت یک جنس رااعلام کردیدفرداش یاتوبازارنبودوقتی هم امدبازارباقیمت بالامردم خریدن هشت سال بودجه همسان سازی تامین اجتماعی روندادیدسختیشومابازنشستهای تامین اجتماعی تحمل کردیم عوضش به کشوری ولشکری هرسال حقوق بالادادیداین تبعیضودولت قائل شدسال ۱۴۰۰هم همون کشوری ولشکری میان رای میدن ..
ایرانی۱۸۷۰۵۲۰۲۳:۳۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
فقط کارشون شده با تیکه و کنایه صحبت کردن مدعیان والا به خدا شما از همه دولت ها مدعی ترید هر چه به انتخابات هم نزدیک میشیم به مردم بیشتر حق میدید جالبه به خدا فاصله ای مرکز شهر تا بهشت زهرا نداره تهش همون جاست راستی آقای جهانگیری یادتان هست شعارهای انتخاباتیتون شما که ادعا میکردید دقیقا خودتون گفتید تو مناظره من سابقم بیشتره پس با اگاهی از مسائل جامعه و مشکلات مملکت امدید الانم نباید هی بهونه بیارید چی شد پس بالاخره هر کشوری مشکلات خودشو داره اما وقتی بعد از ۸ سال همه چیرو گردن این و اون میندازید ناراحت کنندست فقط خودتونو مدیون کردید ذکر خیر پشت آدم باشه خیلی خوبه
علی۱۸۷۰۵۲۹۲۳:۳۵:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
چقدرازخود راضی ..
مجید م۱۸۷۰۵۶۴۲۳:۴۶:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
ایشان که ادعای فروش نفت رو دارند و هی توی بوق و کرنا میکنند بپرسید نفتی که فروختید چرا در قیمت دلار و ارز تغییری نکرد ؟! در هر مصاحبه اش هی میگن کسی نتوانست نفت بفروشه ولی ما فروختیم . پس پولش کجا رفته ؟!
علی۱۸۷۰۵۷۹۲۳:۴۹:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
مظلوم نمایی بسه ..
ایرانی۱۸۷۰۵۹۶۲۳:۵۳:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
شما دیگه خیلی پرگو هستید هر جای دنیا بودید الان کله هایتان .. به جرم ..، واقعاً مردم ایران خیلی نجیبند که به احترام رهبری هنوز کاری باهاتون ندارند
ناشناس۱۸۷۰۶۰۰۲۳:۵۵:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
تحریم به مسکن چه ربطی دارد..چرامسکن راگران کردیدجوان هارا اذیت کردید
ناشناس۱۸۷۰۶۰۳۲۳:۵۷:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵
خیلی رو میخواد که گروهی مملکت را به این وضع فلاکت بار بندازند، بعد هم از خودشون و وضعیت موجود این قدر تعریف و تمجید کنند. جز خودشیفتگی اسمشو چی میشه گذاشت
امیر۱۸۷۰۶۲۶۰۰:۰۴:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
جهانگیری تو رو ارواح خاک اون شهید تون سخن نگو..
ناشناس۱۸۷۰۶۲۹۰۰:۰۵:۲۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
اقای جهانگیری این حرفها برای مردم جواب نمیشه که شماها ودولت متبوعت اقتصاد کشور باتعطیلی هزاران کارخانه وبا بازی بادلار ودستکاری در بورس داشته های مردم یغما بردید.. ارز کشور بارانت 4200 به جیب خودیهایتان ریختید صندوق ذخیره ملی به یغما بردید قاچاق از مبادی رسمی بعنوان رانت بقیمت از بین بردن تولید داخلی به .. هدیه دادید وبا امضای 39 بند از fatf تمام روزنه های دورکردن تحریمها بادادن تمام اطلاعات بانکهای عامل وصرافیها وشرکتها بدون مجوز مجلس به دشمنان دادید حقوقهای نجومی ریخت و پاچهای دولت بی تدبیر بودجه کشور به هدر دادید وووو بهتره که حرف نزنید
محمد۱۸۷۰۶۷۱۰۰:۲۱:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
.. مرغ کردین کیلوی 40 هزار تومان مردم را نابود کردین دیگر چی میخواین از جان مردم
Mohmmad۱۸۷۰۶۷۴۰۰:۲۳:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
ای .. رهبری ومردم در تنگنا گذاشتین به هدف خودتون برسید به وعده حق شما از گندم ری نخواهید خورد ..
ع ن۱۸۷۰۶۷۸۰۰:۲۴:۵۲ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
بی لیاقتی وناکارآمدی شما سران .. دولت بر همگان آشکار است یا تحریم را مقصر میدانیدویا دیگران را حتی شهامت اقرار کردن را ندارید چه بسیار حق الناس کرده اید و چه لعن و نفرین ها بدرقه شما وراهتان است
حسن۱۸۷۰۶۹۷۰۰:۳۳:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
جناب جهانگیری بی لیاقتی فقط استعفا میخواد نه پرندگویی
ع ن۱۸۷۰۷۰۲۰۰:۳۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
با این همه سرمایه ای که کشور ایران داره با این همه ظرفیت با این همه کارشناس ونخبه افراد تحصیلکرده واقعا چی می خواستید که توی کشورمون نداشتیم به خدا قسم اگه ی ذره انصاف داشتید همتون با هم خودتون رو حلق آویز میکردید ..
ناشناس۱۸۷۰۷۲۵۰۰:۴۸:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
سلام براي هزارمین بار. بازم پیامم را نگذاشتید، خدایا تورا بحق خون پاک امام حسین قسمت می‌دهم ملت را از شر دولت روحاني وجهانگیری نجات بده
ناشناس۱۸۷۰۷۲۶۰۰:۴۸:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
والا آ قای جهانگیری عزیز ،اگه سالهای سال هم تعریف کنی که چه کارهایی برای مردم انجام دادین،،بی فایدست،ما از دولت شما جز گرانی و حریص کردن مردم و بی عدالتی ،،و بیماری و بدبختی جوانها چیزی ندیدیم
ع ن۱۸۷۰۷۳۴۰۰:۵۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
کاش تمام نظرات انتشار میشد تا بفهمند چند میلیون ایرانی نفرینشون میکنن
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

  7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

  8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

  10. درباره یک تصمیم

  11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

  14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  16. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

  17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  18. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  21. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

  22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

  25. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

   2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

   3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

   4. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

   5. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

   6. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

   7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

   8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

   9. درباره یک تصمیم

   10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

   11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

   12. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

   13. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

   14. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

   15. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

   16. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

   17. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

   18. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

   19. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

   20. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

   21. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

   22. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

   23. واکنش لاریجانی به اظهارات کدخدایی؛ بهانه و آدرس غلط ندهید

   24. سلیمانی یک نام نیست، یک رسم است...

   25. این همه شباهت عجیب نیست !

   آخرین عناوین