چند درصد زنان ایرانی فعالیت ورزشی مناسبی ندارند؟

ورزشی،   3991109079

 ۶۴ درصد زنان ایرانی فعالیت ورزشی مناسبی ندارند و طبق آمار سبک زندگی چه در روستا و چه در شهر، به سمت کم تحرکی در حال پیشرفت است.

به گزارش ایسنا، افشین ملایی در نخستین گردهمایی نواب رئیس بانوان هیات‌های استانی فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به اینکه تحول در ورزش بانوان نیازمند کار جهادی است، اظهار کرد: طبق آمار ۶۴ درصد بانوان کشور فعالیت ورزشی مناسبی ندارند و همین امر مسئولیت ها در ورزش همگانی به ویژه در بخش بانوان را سخت تر می‌ کند.

وی افزود: تصور بر این است بانوانی که در روستا زندگی می ‌کنند میزان تحرک بیشتری نسبت به بانوان شهرنشین دارند اما طبق آمار سبک زندگی چه در روستا و چه در شهر به سمت کم تحرکی رفته است و برتری که بانوان روستایی داشتند با پیروی از سبک زندگی شهری تغییر کرده است.

رییس فدراسیون ورزش های همگانی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در بخشی از سخنان خود فرمودند «به ورزش اهمیت دهید. من به خصوص روی ورزش همگانی تاکید می‌کنم. من ورزش را به عنوان یک کار بین المللی (قهرمانی)، یک کار نمایشی و هیجانی در درجه دوم قرار می‌دهم.»، گفت: وقتی رهبر کشور با آگاهی از تاثیرات ورزش در ابعاد مختلف، ورزش همگانی و ورزش تندرستی محور را به عنوان اولویت نخست کشور مدنظر قرار می دهند، این سیاست و تفکر یک ضرورت است برای وزارت ورزش و برای تمام فدراسیون‌ها و سازمان‌ هایی که در حوزه ورزش فعالیت می‌کنند.

ملایی افزود: همانقدر که کار پیچیده است، پیامدهای موثر و مثبت آن در حوزه ورزش بانوان می ‌تواند تغییرات جدی تری را حتی نسبت به ورزش آقایان ایجاد کند، چرا که کانون اصلی توسعه کشور منابع انسانی است و اولین عنصری که روی منابع انسانی در سنین پایین می ‌تواند نقش حداکثری داشته باشد مادر است که جزو گروه‌های مخاطب اصلی برنامه‌ های توسعه ورزش همگانی به شمار می رود و امیدوارم با تلاش مضاعف از همه ظرفیت‌ ها که نیاز به نگاه جهادی دارد بتوانیم تحول آفرین باشیم چراکه با کارهای عادی نمی توان این مسئله را حل کرد.

وی با تاکید بر اینکه مشکل کم تحرکی و فعالیت کم در ورزش بانوان را نمی‌شود با کار کوتاه مدت دچار تحول کرد، گفت: باید با آسیب شناسی در بخش‌های مختلف و برنامه ریزی دقیق و اصولی، وضعیت ورزش بانوان در ابعاد مختلف را بهبود ببخشیم.

به گزارش ایسنا، زهرا موسوی، مدیرکل هماهنگی و نظارت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز در این گردهمایی با اشاره به اینکه فشارهای روانی و استرس ناشی از کرونا باعث تشدید کم تحرکی شده است، گفت: زنان و دختران بیشترین مخاطبان ورزش همگانی هستند و برای توسعه ورزش بانوان طرح‌ هایی را در نظر گرفته است که یکی از آن ها طرح اصلاح ساختار قامتی است که تلاش کرده ‌ایم با همکاری فدراسیون ورزش های همگانی این طرح را توسط استان‌ها و هیات‌ های همگانی اجرا کنیم و امیدواریم همه نهادها و سازمان‌ ها با برنامه ریزی در جهت رفع کم تحرکی بانوان گام بردارند.

همچنین آذین ساکی، نایب رئیس بانوان فدراسیون ورزش ‌های همگانی در این گردهمایی اظهار کرد: امروزه سلامت و رفاه اجتماعی زنان نه تنها به عنوان یک حق انسانی شناخته شده، بلکه تأثیر آن در سلامت خانواده و جامعه نیز اهمیت روز افزون پیدا کرده است و سلامت زنان در بر گیرنده رفاه جسمانی، روانی و اجتماعی آنان است که از عوامل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه تاثیر می گیرد.

وی افزود: بیش از ۴۹.۵ درصد از جمعیت کشور را زنان تشکیل می ‌دهند و سلامت آنان به عنوان تربیت کننده نسل ‌های آینده اهمیت فراوانی دارد، باید بدانیک که رابطه «زن و ورزش از دو بعد» قابل طرح است؛ نخست تاثیر ورزش بر سلامت زن و در نتیجه سلامت جامعه و بعد دیگر، نقش زن به عنوان نقش تربیتی در مقام مادر و همسر و تاثیرگذار در ایفای نقش‌ های فردی، اجتماعی و خانوادگی در جامعه است.

نایب رئیس بانوان فدراسیون ورزشهای همگانی ادامه داد: انتظار می‌رود ورزش همگانی در جهت افزایش فعالیت بدنی، جزء لاینفک سیاست‌ها و برنامه‌ های کلان دولت برای اقشار جامعه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در آستانه ورود به قرن جدید، همچنان میزان حضور زنان در فعالیت ‌های ورزشی در کشورهای مختلف متفاوت است و در تمام کشورها شاهد حضور کمتر زنان در مقایسه با مردان در فعالیت‌های ورزشی هستیم و مطالعات و آمار رسمی منتشره حکایت از «وجود ۶۴ درصد کم تحرکی و عدم پرداختن به فعالیت بدنی و ورزش همگانی در بین زنان دارد.» و بیماری‌ ها و مشکلات ناشی از این معضل و عدم توجه به این مهم، هزینه‌ های مادی و معنوی بسیار گزافی را برای کشور به وجود می ‌آورد.

به گفته نایب رئیس بانوان فدراسیون ورزش‌های همگانی شیوع بیماری ‌های غیر واگیر نظیر «دیابت، فشارخون چاقی و کم تحرکی دو سوم از زنان، نشان از سبک زندگی معیوب و غیر فعال جامعه و اعمال سیاست‌ های نامتوازن در توسعه ورزش‌های همگانی در گذشته دارد که این مهم رسالت ما را در اتخاذ سیاست‌ها و راهبردهای اثربخش افزایش می دهد.

ساکی ادامه داد: گرچه نحوه مشارکت زنان در فعالیت ‌های ورزشی تا حدی پیچیده است اما باور داریم حضور فعال زنان در فعالیت ‌های بدنی منظم و کاهش کم تحرکی، دور از ذهن و دسترس نیست.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آیا کار مجلس این است؟!

  2. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  3. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  4. مشروب تقلبی، جان دختر ۱۲ ساله را گرفت

  5. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  6. تجهیزات کشف شده از تروریست عوارضی تهران

  7. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

  8. جهانپور: واکسیناسیون کرونا فعلا اجباری نیست/ تمام واکسن‌های وارداتی تزریق شده است

  9. آذری جهرمی: اینترنت به هیچ وجه گران نمی‌شود/ آخرین وضعیت پرونده قضایی

  10. مرجع تشخیص سلبریتی بودن افراد کیست؟

  11. توضیحات وزیر بهداشت درباره گلایه تند روزهای گذشته

  12. پول بلوکه‌شده ایران؛ گروگان باتلاق FATF

  13. جابجایی خانه ۱۳۹ ساله در سافرانسیسکو

  14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  15. ستاد تنظیم بازار: دلیل افزایش قیمت میوه صادرات است

  16. واکنش خطیب زاده به اظهارات گزارشگر سازمان ملل در خصوص سانحه هواپیمای اوکراینی

  17. هر آنچه که باید درباره «سهام عدالت» بدانید/ از «پرداخت سود» تا «تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم»

  18. دستگیری یک تروریست در عوارضی تهران

  19. چرا معاون وزیر بهداشت نتوانست سوار هواپیما شود؟

  پربحث‌های هفته

  1. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  2. پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت

  3. چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟

  4. استانداری که صاحب استاندارد شد

  5. میدل ایست آی: برنامه موشکی ایران ناشی از یک نگرانی امنیتی مشروع است

  6. نظر حداد عادل درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات

  7. موافقت مجلس با ارجاع پرونده دولت به قوه قضاییه به خاطر استنکاف از قانون لغو تحریم‌ها

  8. آیا کار مجلس این است؟!

  9. کانون سردفتران: لایحه دولتی نقل و انتقال خودرو توسط پلیس فراقانونی است؛ مانع می‌شویم

  10. دولت پالس‌های فریبنده به دشمن داد/ گام‌های کاهش تعهدات برجامی را اجرا نکرند

  11. ایران؛ جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد

  12. ربیعی: با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که لغو تمامی تحریم‌ها، نزدیک است

  13. ماجرای اجرای حکم قصاص در زندان رجایی‌شهر/ التماس‌های زن اعدامی نجاتش نداد

  14. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  15. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  16. سازمان سنجش و تضییع حقوق برخی داوطلبان کنکور

  17. پاسخ حداد عادل به سخنان احمدی نژاد

  18. پیش‌فروش خودرویی که مجوز هم ندارد !

  19. واکنش احمدی‌نژاد به احتمال ردصلاحیتش در انتخابات۱۴۰۰/ از ابتدا به دنبال رابطه ایران و آمریکا بودم

  20. تورم سوئد سه برابر شد!

  21. حداکثر حقوق دریافتی کارمندان دولت ۱۵برابر حداقل حقوق شد/ تصویب ۵ پله مالیات حقوق‌بگیران

  22. حمله تند زنگنه به منتقدان وزارت نفت

  23. مریخ‌نورد "استقامت" با موفقیت روی سطح مریخ نشست+اولین تصاویر

  24. یکی از مدیران ارشد ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

  25. ماجرای واکسن زدن شهاب حسینی در آمریکا

  آخرین عناوین