ربیعی: تامین واکسن خارجی و تولید داخلی به موازات هم پیگیری می‌شود

سیاسی،   3991016061

سخنگوی دولت با بیان اینکه اشاعه بی‌اعتمادی به واکسن داخلی هدفی جز پراکندن ناامیدی بین مردم ندارد، گفت: تهیه و تامین واکسن خارجی و واکسن تولید داخلی همزمان به موازات هم پیش رفته و هیچ کدام مانع فعالیت‌ دیگری نشده است.

ربیعی: تامین واکسن خارجی و تولید داخلی به موازات هم پیگیری می‌شود

به گزارش ایرنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار شد، ‌ اظهار کرد: در سال نو میلادی و در آستانه ورود به سال ۱۴۰۰، ملت ایران وارد دوران نوینی از حیات سیاسی و اجتماعی خود می‌شود مروری بر مسیر دستاوردهای ملت ایران در این شرایط دشوار و همچنین مسیرهایی که در این ایام تاریخی داشته‌ایم برای امروز و فردای ما قابل توجه و حاوی درس‌های آموزنده است.

وی با اشاره به فشارهای وصف ناشدنی حاصل از اقدامات خصمانه ترامپ گفت: امروز شاهد آشکار شدن شکست سیاست فشار حداکثری هستیم که آخرین مصداق آن شکست دولت آمریکا در تلاش برای احیای پیگیری کمیته تحریم در سازمان ملل بود.

سخنگوی دولت یادآور شد: همزمان سال سختی را با همه گیری ویروس کرونا پشت سر گذاشتیم و تحریم و کرونا درهم آمیخت و سال سختی برای دنیا و ملت ما رقم زد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: سال سختی که بر اثر فریبکاری و پنهان‌کاری دنیا، ایران را ابتدا در رتبه نخست همه‌گیری کرونا قرار دارد و امروز نه تنها با همت کادر درمانی موفق به مهار این ویروس شده‌ایم بلکه جزو معدود کشورهای پیشتاز در تولید واکسن هستیم.

 وی خاطرنشان کرد: در مواجهه با این دستاوردهای انکارناپذیر، تلاش‌های بزرگتری در جهت ناامید کردن مردم در برابر تحریم‌ها آغاز شده است.

ربیعی یکی از این تلاش‌ها را دو قطبی سازی واکسن خارجی و واکسن تولید داخلی عنوان و تصریح کرد: اشاعه بی‌اعتمادی به واکسن داخلی هدفی جز پراکندن ناامیدی بین مردم ندارد. در حالی ‌که واکسن خارجی و تولید داخلی همزمان به موازات هم پیش رفته و هیچ کدام مانع فعالیت‌ آن دیگری نشده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد:‌ در کنار این بی اعتماد سازی، خودتحقیری و یاس پراکنی در سوی برخی جریان‌ها به شدت درحال انجام شدن است و نباید این افتخار ملی را از یاد ببریم که به رغم محدودیت های تحریم، گام‌هایی برای واکسن و درمان کرونا برداشته‌ایم که کشورهای انگشت شماری چنین کرده‌اند.

سخنگوی دولت گفت: شواهد حاکی است تلاش‌های انجام شده قطعا مثمرثمر می‌باشد تا همین‌جا نباید تلاش دانشمندان خود را نادیده بگیریم و قطعا این تلاش‌ها را پاس خواهیم داشت.

ربیعی با اشاره به اینکه این فضاسازی‌ها برای بزرگ‌نمایی نقاط منفی و  کوچک نشان دادن نقاط مثبت جدید نیست، اظهارکرد: روزهای نخست کرونا را به یاد بیاورید که چگونه وضعیت کرونا را در ایران نقطه ضعف دولت و ملت اعلام می‌کردند و همگان دیدید در مقایسه با سایر کشورها عملکرد بهتری داشتیم و به‌ویژه اینکه کادر درمان فداکار برخلاف برخی کشورها نه تنها از ورود بیماران به بیمارستان‌ها ممانعت نکردند بلکه به جان‌فشانی شهره شدند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: هیچ فروشگاهی در ایران غارت نشد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم توانستیم از شوک اول خارج شویم.

به گفته وی، در این مسیر با وجود تحریم واردات تجهیزات بهداشتی، حتی ماسک و دارو و عدم انتقال دستاوردهای علمی به ایران، با اتکا به نیروهای داخلی حتی توانستیم به صادرات کیت‌های تشخیصی و ونتیلاتور و مواردی از این قبیل دست یابیم؛ و در نهایت در تولید واکسن به مرحله تست فاز انسانی رسیدیم.

ربیعی با بیان اینکه متاسفانه اکنون همان جریان خبری اسفند و فروردین ماه، در حال دامن زدن دوگانه تولید داخلی و خرید خارجی هستند، گفت: دولت در زمینه واکسن، خریدهای اطمینان بخشی انجام داده است، و برنامه اولیه ما از ابتدا این بوده است که پیش از اطمینان از واکسن‌های تولید شده خارجی خرید نکنیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه روند کنونی کشور در شیوع و مرگ کماکان نزولی شده، گفت: فشار روی کادر درمان تا حدودی کاهش یافته و خوشبختانه تخت‌های بستری و بیمارستانی خالی شده است. علاوه بر این میزان مرگ و میر به کمترین میزان در سه ماه گذشته رسیده است. به طوری که بروز بیماری در هر ۱۰۰ هزار، ۶.۵ نیم نفر، و مرگ و میر در هر یک میلیون نفر به ۱۲.۴ نفر در هفته رسیده است.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با اشاره به اینکه تولید واکسن با سه روش در داخل کشور، و نیز تولید مشترک واکسن در جریان است، خاطرنشان کرد:‌ موضوع دوم در جهت پراکندن یأس در این جنگ روانی، شکست فشار حداکثری و آشکار شدن ناتوانی تحریم‌ها در متوقف کردن پیشرفت‌های ملی ماست.

به گفته ربیعی در روزهای اخیر و در ادامه جنگ روانی شکست خوردگانی که آخرین روزهای صدارت خود را می‌گذارنند، می‌کوشند تا همچنان سایه جنگ را بر سر مردم زنده نگه دارند و شاید خبیثانه در پی توطئه‌هایی برای پیچیده‌تر کردن اوضاع باشند.

زبان تهدید و باجگیری از ایران ناکام مانده است

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش گفت: فارغ از این جنجال‌ها که البته شرارت‌هایی را هم گوشزد می‌کند، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که اولاً زبان تهدید، تحریم و باج‌گیری از ایران ناکام مانده و شانسی برای موفقیت ندارد؛ ثانیاً ما به توانایی بازدارندگی خود اعتماد داریم و با ارسال پیام‌های روشن اطمینان پیدا کرده‌ایم که همه طرف‌های آتش افروز، اراده و قابلیت‌های ایران در دفاع از منافع حیاتی خود را جدی گرفته و نسبت به تبعات هرگونه اقدام ماجراجویانه‌ای آگاهند.

 وی خاطرنشان کرد: این تلاش‌های تبلیغاتی نه شکست سیاست فشار بر ایران را جبران می‌کند و نه کسی را بعد از شکست انتخاباتی به پیروزی می‌رساند.

ربیعی اضافه کرد: ما بجای توجه به این جنگ روانی، همچنان به از هم گسیختن آخرین حلقه بجا مانده از فشار حداکثری بر ایران یعنی رفع تحریم‌ها تمرکز داریم. اگر اصرار ما بر رفع تحریم است، نشانه استیصال ما نیست. ما حتی در شرایط تحریم نه تنها باقی خواهیم ماند بلکه به رشد و توسعه نیز خواهیم رسید.  

سخنگوی دولت  رشد شرایط اقتصادی سال آینده را گواهی بر این مدعا ذکر کرد و گفت: ما رفع تحریم را حق مردم ایران می‌دانیم، چه آمریکا بخواهد به برجام برگرد و چه نخواهد. رفع تحریم حق مردم ایران است و این در وجدان جمعی بین‌المللی به‌عنوان حق مسلم پذیرفته شده است.

 اجازه نمی‌دهیم آمریکا نقض حقوق ملت ایران عادی سازی کند

دستیار ویژه ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت همچنان که به خنثی کردن تحریم ها ادامه می‌دهد، از پیگیری حق ملت ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد، گفت: مطالبه رفع تحریم از حقوق شهروندی است و از مطالبات بجایی است که مردم از دولت دارند.  

وی افزود: ما اجازه ندادیم و نخواهیم داد که آمریکا این نقض حقوق ملت ایران را عادی سازی کند. مسیر ما هم در این هدف روشن است و بار دیگر تکرار می‌کنیم که به همان ترتیبی که آمریکا ابتدا از برجام خارج شد و ما گام‌های ۵ گانه را در کاهش متناسب تعهدات برداشتیم، مسیر بازگشت نیز به همان تاخر و تقدم باید انجام بگیرد.

سخنگوی دولت، صلح و امنیت منطقه، و زندگی خوب برای مردم منطقه را همچنان اولویت شماره یک ایران در سیاست‌های خارجی برشمرد و گفت: این امر در سایه گفت و گوها و ائتلاف منطقه‌ای محقق می‌شود.

ربیعی تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت را از مصوبات روز یکشنبه هیات دولت عنوان و اظهار کرد: این لایحه با بازتعریف خشونت، و گستره مصادیق خشونت علیه زنان، بر اقداماتی همچون ایجاد و حمایت از نهادها و نیز دوره‌های آموزشی توسط قوه قضاییه، صدا و سیما، آموزش و پرورش، و بهداشت و درمان، حمایت‌های مالی و تربیتی و پیشگیرانه و کیفری درباره زنان، به‌ویژه زنان بزه‌دیده، توسط دستگاه‌هایی همچون دادگستری و سازمان زندان‌ها، و در نهایت تلاش برای بازسازی و افزایش نگاه کریمانه به زنان در نهادهای مربوط، تاکید می‌کند.

به گفته سخنگوی دولت در جلسه دولت همچنین ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت وارده به زیرساخت‌ها و معابر استان قزوین بر اثر سیل، و نیز ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت هزینه‌ای و ۹۹میلیارد تومان به صورت تملک دارایی برای مناطق آسیب‌دیده از سیل در مناطق استان گیلان اختصاص یافت.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان فاجعه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: در سالگرد فاجعه تلخ ملی سقوط هواپیمای اوکراینی بار دیگر به خانواده‌ها و افراد متاثر از این حادثه، نزدیکان این عزیزان، مردم و شهروندانی که در این سانحه عزیزی از دست داده‌اند، تسلیت می‌گویم. این فاجعه تلخ را فراموش نکرده‌ایم و هنوز تلخی آن روی ما سنگینی می‌کند. دولت پیگیر روشن شدن ابعاد این حادثه است.

ربیعی یادآورشد: بیشترین قربانیان این فاجعه شهروندان ایرانی بوده‌اند لذا هیچ کشوری به اندازه ما پیگیر روشن شدن این موضع نیست و به همین منظور کمیته‌ای در دولت تشکیل شد و این کمیته فعالیت‌های  خود را در برخی جنبه‌ها پایان رساند.  در جنبه مدنی گزارش نهایی آماده شده و جنبه کیفری هم در دولت پیگیری می‌شود.

 دسترسی به هوای پاک بدون رفتار سلامت مدارانه شهروندان ممکن نیست 

سخنگوی دولت یکی از موضوعات نشست اخیر هیات دولت را محیط زیست و آلودگی هوا برشمرد و گفت: در نشست علل مختلف آلودگی‌ها و میزان تاثیر هر کدام از عوامل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یکی از مهمترین مسائل دولت تدبیر و امید را مسائل محیط زیستی عنوان و تصریح کرد: دولت از دغدغه سلامت شهروندان استقبال می‌کند و محیط زیست بهتر، مساله مهم دولت و مردم است که نیازمند تلاش همگانی است.

وی با بیان اینکه دسترسی به هوای پاک و سالم صرفا با سیاستگذاری و بدون رفتار سلامت مدارانه از سوی شهروندان ممکن نخواهد بود، گفت: پیگیری قوانین گذشته و برخی ضوابط سخت گیرانه آلودگی هوا یکشنبه مورد بحث قرار گرفت که بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره موضع دولت به تغییرات در بودجه و حذف ارز ۴۲۰۰ و جایگزین شدن دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی از سوی کمیسیون تلفیق گفت: تا زمانی که لایحه در مجلس تصویب نشود، نهایی نیست. البته دیشب طرحی از یک نماینده مجلس درباره دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی دیدم که خود نسبت به آن تردید داشت.

ربیعی با بیان اینکه کار دولت در بودجه براساس یک سری مبانی با نگاهی به شرایط سخت و غیرعادی دوران تحریم ۱۳۹۹ و حرکت به شرایط متعادل برای سال ۱۴۰۰ بوده است، ادامه داد: دولت واقعیت آینده را در مبانی لایحه دید و جهت گیری کمیسیون تلفیق در تغییر لایحه بودجه مغایرت‌هایی با لایحه تقدیمی دارد که آثار نامطلوبی می‌تواند بر زندگی مردم داشته باشد.  

وی ابراز  امیدواری کرد که مباحث کارشناسی بیشتری در مجلس انجام و همه جوانب عمیق‌تر بررسی شود تا بهترین تصمیم برای حفظ سهم ایران در بازار نفت جهانی و پایین آمدن نرخ ارز و کمک به معیشت مردم اتخاذ شود.  

ربیعی کاهش حجم صادرات نفت را کمک به سهمیه اوپک عنوان و اظهار کرد: افزایش پیش بینی نرخ ارز که فشار بر قیمت‌هاست و افزایش درآمد مالیات ارزش افزوده هم منجر به فشار بر تولید کننده و مصرف کنندگان می‌شود. مجلس با کاهش حجم صادرات نفت در بودجه، افزایش پیش بینی نرخ ارز در بازار، حذف حمایت از کالاهای اساسی و افزایش درآمد ناشی از مالیات ارزش افزوده آثارغیر قابل پیش بینی ایجاد می‌کند.

وی افزود: درحالی که از نظر دولت این درآمد باید به طور کامل به مصرف کننده برگشت داده شود. موضوع نرخ ارز در بودجه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همین لحاظ ساعات زیادی در دولت در خصوص نرخ تسعیر درآمد ارزی با حساسیت خاصی مورد بحث و بررسی صورت گرفت. شاید در ظاهر این اقدام ناترازی بودجه ناشی از صادرات نفت را پاسخ دهد اما براساس تجارب و نظر کارشناسان بانکی تاثیر آن را در نقدینگی نمی‌توان نادیده گرفت.  

ربیعی با بیان اینکه دولت منابع حاصل از فروش نفت را ۱۹۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود و با این  تصمیم به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: رسمیت دادن به این نرخ تسعیر در بودجه با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌ها و احتمال کاهش تحریم در سال آتی به صلاح کشور نیست.  

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت همچنان معتقد است سهم ایران را در بازار جهانی نفت باید پس بگیریم و طبق برنامه‌ریزی باید  ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر کنیم و به جای بالا بردن نرخ تسعیر در بودجه از تلاش دولت برای صدور نفت بیشتر که حق مردم ایران است حمایت شود.

وی ادامه داد: البته این تصمیم با افزایش نرخ ارز مقدار ریالی حاصل از فروش نفت را بیشتر از پیش بینی دولت در بودجه قرار داده است. نظر دولت این است در برخی موارد دیگر هم پیش بینی‌ها غیر واقعی است. ما در مورد ارزش افزوده در ۹ ماهه ۱۷ درصد کسری داریم که حالا به ۱۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است و کارشناسان مالیات این حجم افزایش را عملیاتی نمی‌دانند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 8. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 9. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 10. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 11. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 12. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 13. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 14. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 15. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 16. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 17. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 18. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 19. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 20. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 21. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 22. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 23. رسالت دولت آینده‎

 24. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

 25. شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

آخرین عناوین