پرده‌برداری از پروژه‌ای که فقط بیماران ایرانی در آن مشارکت داشتند/ ایمنی گله‌ای منجر به افزایش بیماران بدحال شد

 3990903106 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

فوق تخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری با انتقاد عملکرد معاون مستعفی وزارت بهداشت، گفت: ایشان واکسن کرونا را به عنوان یک بحث اصلی قبول نداشتند و فقط ایمنی گله‌ای را به عنوان یک رویکرد مناسب برای کشور در نظر داشتند.

پرده‌برداری از پروژه‌ای که فقط بیماران ایرانی در آن مشارکت داشتند/ ایمنی گله‌ای منجر به افزایش بیماران بدحال شد

«سید محمد رضا هاشمیان» فوق تخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به وضعیت بیماران بد حال مبتلا به کرونا، بیان کرد: بیماران کرونایی که با کاهش اکسیژن رسانی و تنگی نفس و همچنین درگیری‌های ریوی و کلیوی و کاهش سطح هوشیاری مواجه هستند، به بخش مراقبت‌های ویژه مربوط خواهد شد، همه جای دنیا این بیماری ابتدا در حکم ویروس تهاجمی است و بعد به مرحله‌ی التهاب می‌رسد، ارگان‌های حیاتی بدن را تحت تعرض قرار می‌دهد و در نهایت با توجه به ضعف سیستم ایمنی بیمار امکان دارد در هر قسمتی از بدن مشکلاتی را ایجاد کند.

بخشی از مرگ و میرها به این دلیل است که درمان کشور ما آی‌سی‌یو محور نبوده است

وی ادامه داد: لذا در واقع اکسیژن رسانی مناسب جنبه‌ی حیاتی برای بیمار دارد، چه بسا بهترین داروها را بیمار استفاده کند، اما از اکسیژن رسانی مناسب برخوردار نباشند، همه‌ی تلاش‌ها بی‌فایده است و همانطور که مستحضر هستید مرگ و میر در کشور ما بسیار بالا است و علت آن این است که درمان در کشور ما از ابتدا ای‌سی‌یو محور نبوده است.

هاشمیان افزود: طبق مقررات در خصوص درمان بیماران بدحال شدت و سرعت عمل در برابر ویروس بسیار مهم است، خیلی وقت‌ها در این موضوع عملکرد خوبی داشتیم اما خیلی وقت ها با اینکه تلاش کردیم تا کارایی بیشتری داشته باشیم، اما با توجه به ضعف سیستم ایمنی بدن بیمار و مشکلات زمینه‌ای مثل چاقی، دیابت و بیماری‌های مستعد کننده همچون انواع سرطان باعث افزایش مرگ و میر در جامعه‌ی بیماران کرونایی شده است.

ایمنی گله‌ای منجر به افزایش بیماران بدحال شد

رئیس بخش آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری، در رابطه با درمان‌های جدید در حوزه کرونا، افزود: درمان‌ها در کشور ما مطابق با سایر نقاط دنیا انجام می‌شود و تنوع پروتکل‌های درمانی در کشورهای مختلف بیشتر شده است، اما مشکل ما شدت واگیر این بیماری بود که از ابتدا تفکر ایمنی گله‌ای در کشور وجود داشت، بنابراین تعداد بیماران بد حال زیاد شد و تخت‌های آی‌سی‌یو پاسخگوی این نیاز نبود.

وی ادامه داد: بیشتر بیمارانی که به بخش مراقبت ویژه منتقل می‌شدند، کسانی بودند که یا در منزل و یا تخت‌های بستری غیر ویژه حضور داشتند و بنابراین با شدت بیماری به ما مراجعه می‌کردند، در واقع زمانی مراجعه می‌کردند که درگیر مشکلات بسیار شدید ریوی و کلیوی شده بودند، همین موضوع میزان مرگ را افزایش می‌داد.

پژوهش دکتر ملک‌زاده با تخصص ایشان ارتباطی نداشت

هاشمیان با اشاره به صحبت‌های انتقادی معاون سابق تحقیقات وزارت بهداشت، گفت: از این نظر که دکتر ملک زاده فرد حرفه‌ای هستند اصلاً در آن شکی نداریم و در تخصص خود چه در داخل و چه در خارج از کشور نامدار هستند، اما ایشان بیشتر در وزارتخانه تشریف داشتند و مسئول پژوهش بودند و در این تیم کار کردند، اما در حوزه‌ی بیماران ویژه، مطالعه در مورد طرح سازمان جهانی بهداشت کاملاً به بخش آی‌سی‌یو مربوط بود، در صورتی که رشته‌ی ایشان گوارش است، یعنی رشته‌ی مرتبط نبوده که در این صورت، این طرح و مطالعه مشکل اخلاقی داشته است.

وی ادامه داد: درست است که ایشان در زمینه‌ی گوارش متخصص هستند اما داروی رمدسیویر و داروهای دیگر که در این پژوهش استفاده شده ارتباطی با داروهای گوارش ندارد، بنابراین می‌توان گفت این مطالعه از نظر اخلاقی مورد بحث است، در هر حال وقتی یک نفر در حوزه مطالعاتی خودش فعالیت نکند مشکلاتی به وجود می‌آید. 

رمدسیویر وقتی در مرحله‌ی مطالعات بود ۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شد

رئیس بخش آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری افزود: این موضوع سوالاتی بر جای گذاشته، مثل اینکه مثلاً اگر طبق گفته‌ی خودشان که گفتند بعضی داروها تاثیری ندارد، چرا اجازه دادند در این مطالعه مورد استفاده قرار بگیرد و یا وقتی که دیدن تاثیرات این داروها فایده‌ای ندارد چرا باید مطالعه را ادامه می‌دادند، ضمن اینکه در همان موقع در بیمارستان‌های دیگری غیر از این بیمارستان‌هایی که مطالعات انجام می‌شد، دارویی رمدسیویر ۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد و بعضی پزشکان از آن استفاده می‌کردند.

وی ادامه داد: سوال دیگر این است که چرا در آن زمان وزارت بهداشت اعلام نکرد تا از جلوی خرید آن جلوگیری شود، اما بعد از تمام شدن مطالعات آمریکا رمدسیویر را به عنوان اولین داروی درمانی اعلام کرد.

گفتند داروی فاویپیراویر به درد نمی‌خورد اما همین باعث شد فرصت پژوهش از ما گرفته شود

هاشمیان با اشاره به واکسن کرونا، بیان کرد: آقای دکتر در رابطه با واکسن هم قبلا می‌گفتند تاثیر زیادی نخواهد داشت و حدود ۵۰ درصد تاثیر دارد که دیدیم ۹۵ درصد تاثیر دارد، بنابراین نوع تفکر ایشان در رابطه با ایمنی گله‌ای و عدم تاثیر واکسن و قرنطیه جای بحث است، همچنین در رابطه افزایش گرما که گفته شده بود در گرما ویروس منجر به ناپدید شدن می‌شود، در صورتی که اسفند و فروردین در بندرعباس و اهواز دیدیم چه اتفاقی افتاد و متاسفانه مرگ و میر زیادی در آن شهرها به وجود آمد و این اطلاعات از طریق تلویزیون و مجامع خبری صورت گرفته بود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر این بود که ایشان گفته بودند داروی فاویپیراویر داروی نیست که به درد بخورد ولی بعد ایران آن داروها را خریداری کرد، در صورتی که می‌شد به جمعی از پژوهشگران اجازه دهند تا این دارو را در بیس‌های گسترده پژوهش کنند که این اتفاق نیفتاد و حتی الان هم در بیمه‌ و در پروتکل خیلی کشورها قرار گرفته است.

پروژه‌ای صورت گرفت که فقط بیماران ایرانی در آن مشارکت داشتند

هاشمیان مدعی شد: پروژه بعدی مربوط به دارویی در یکی از بیمارستان‌ها بود ولی در گزارش با پزشکان خارج از کشور و همکاری با کشورهای مختلف انجام شد، که بهتر بود در این پروژه، بیمارهای مختلف مثلاً از بیماران آمریکا و اروپا هم شرکت می‌کردند، اما بدون شراکت بیماران کشورهای دیگر و فقط از ایران، قبل از اینکه مطالعه‌ی حیوانی به صورت کامل صورت بگیرد، اتفاق افتاد!

وی در ادامه ادعای خود افزود: در حالی که این دارو در مراحل مطالعه بود به صورت بسیار گسترده برای بیماران خارج از بیمارستان مطرح شد و متاسفانه معاونت درمان هیچ‌گونه جلوگیری از این کار نکرد، یعنی یک کار به صورت پژوهشی شروع می‌شود و به صورت گسترده در کشور توزیع می‌شود بدون اینکه از حالت پژوهشی خارج شده باشد و وارد پروتکل‌های بهداشتی قرار بگیرد.

رئیس متخصص آی‌سی‌یو بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در هر صورت اگر پژوهش موثری بوده، باید اجازه دهند مراحل قانونی خود را طی کند، این مسائله هنوز پابرجاست و آقای دکتر ملک‌زاده هیچ جوابی در رابطه با این موضوع ندادند و در نامه‌ای که برای وزیر نوشتند به هیچ وجه به متفاوت بودن تخصصشان و پژوهش‌های انجام شده اشاره نکردند.

هاشمیان افزود: آقای دکتر ملک‌زاده هیچ جوابی در مورد این موضوع ندادند که تمامی مسائل کرونا در کشور کاملا با رهبری خود ایشان انجام می‌شده و قاعدتاً خود ایشان به‌عنوان راهبر پژوهش کشور سکان‌های پژوهشی را در دست داشتند، ایشان در این مدت هیچ گونه فعالیتی نه از جهت پژوهشی و اطلاع رسانی در رابطه با واکسن نداشتند و در واقع ایشان واکسن را به عنوان یک بحث اصلی قبول نداشتند و فقط ایمنی گله‌ای را به عنوان یک رویکرد مناسب برای کشور در نظر داشتند.

ملک زاده و نوبخت مستندات خود را دوستانه ارائه دهند

«حسینعلی شهریاری» رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با اشاره به استعفای رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و علی نوبخت حقیقی نایب رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا، بیان کرد: متاسفانه این روزها شاهد مسائلی هستیم که به رسانه‌ها هم کشیده شده است، الان در این شرایط مملکت هر کسی که راجع به مسئله‌ای نقطه نظر و نقدی دارد باید آن را برای فرصت مناسب دیگری بگذارند.

وی ادامه داد: الان در این شرایط تضعیف مسئولین به صلاح مملکت نیست، در این فرصت به هیچ وجه نباید ما وزیر بهداشت را زیر سوال ببریم و نقد بکنیم اگر نقدی هم داریم بهتر است دو نفره و به صورت دوستانه مطرح شود. الان شرایط مانند جنگ و حتی بدتر از جنگ است.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس افزود: من هم از این دوستان بزرگوار که همکاران قدیمی من هستند، از جناب دکتر ملک زاده و دکتر نوبخت خواهش می‌کنم مثل همیشه در جهت کمک بشتابند و واقعا در پایان این دولت، وقت این دعواها نیست و به مصلحت کشور و سلامت مردم هم نیست، چون فرصت برای دشمن نظام هم به وجود می‌آید و ذهنیتی را برای مردم به وجود می‌آورد که شاید کم کاری وجود داشته در حالی که مدافعین سلامت زیادی در این مسیر به شهادت رسیدند و هرکس هر کاری که از دستش بر آمده در این موقعیت انجام داده.

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم که عزیزان پیشنهاد خود را به صورت خصوصی مطرح کنند و اگر قابل اجرا بود آن را اجرا کنند.

شهریاری در جواب این سوال که آیا طبق گفته‌های دکتر ملک‌زاده در نامه شتابزدگی در مورد واکسن کرونا وجود داشته است یا نه؟ بیان کرد: بهتر است من دیگر به این نقطه نظرها دامن نزنم، قطعاً ما هم پیگیر هستیم و با افرادی که این واکسن را تهیه می‌کنند نشست داشتیم و آنها می‌گویند که می‌خواهند مراحل انسانی را شروع کنند و قبلاً هم گفته شده هر واکسنی که بخواهد درست شود و به دست مردم برسد زمان می‌برد.

وی ادامه داد: بالاخره ما هم مانند بقیه در دنیا شروع به ساخت واکسن کردیم و سه مورد از این واکسن‌ها در سازمان جهانی بهداشت هم پذیرفته شده که مراحل انسانی آن را انجام دهیم، شاید اگر همه چیز خوب پیش برود اردیبهشت ماه واکسن کرونا را در دسترس قرار دهیم.

شهریاری افزود: بنابراین نباید به هیچ وجه در این وضعیت بحرانی که روزی بیش از ۴۰۰ نفر از هم‌وطنانمان جانشان را از دست می‌دهند، حاشیه‌هایی باعث دلسردی افرادی شود که در این حوزه کار می‌کنند، از دکتر ملک‌زاده و نوبخت درخواست دارم اگر مستنداتی دارند به صورت دوستانه ارائه دهند تا این ماجرا حاشیه بیشتری برای حوزه سلامت نداشته باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۹۹۳۹۰۱۶:۴۰:۲۶ ۱۳۹۹/۹/۳
ایمنی گله ای یعنی کشتار مردم
ناشناس۱۶۹۹۶۴۷۲۰:۱۲:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۳
این بندگان خدایی که واکسن روشون آزمایش شده حالشون خوبه؟؟؟
ناشناس۱۶۹۹۶۵۰۲۰:۱۳:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۳
ایمنی گله ای رو از دولت انگلیس تقلید کردند که بهتر بود از مدل آلمان استفاده میکردند.
ناشناس۱۶۹۹۷۹۳۲۲:۴۳:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۳
اعضای ستادکرونا ، وزیر و ملک زاده همگی باید محاکمه بشن
ناشناس۱۶۹۹۹۱۰۰۲:۰۵:۰۴ ۱۳۹۹/۹/۴
چیزی که داره اتفاق می افته و همچنان توپ توی زمین مردم ه.... اگر ااو ندنیا و عدالتی هست که قطعا هست، دلم می خواد فقط ببینم خدا با سران این کشور چه می کنه!
ناشناس۱۶۹۹۴۰۰۱۶:۴۹:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۳
سلام بنده پزشکم و واقعا نمی‌دانم چه اتفاقاتی در وزارت بهداشت رخ داده ولی حرفهای این پزشک بنام دکتر هاشمیان را مغرضانه میدانم و شدیدا بوی سیاست از آن استشمام میشود.
الف۱۶۹۹۴۰۸۱۷:۰۲:۰۱ ۱۳۹۹/۹/۳
فقط باید گفت شرم بر کسانی که جان مردم را فدای بی خردی خود میکند بترسید از آه آنان که عزیزانشان را از دست دادند
ناشناس۱۶۹۹۴۲۸۱۷:۱۳:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۳
وقتی افراد نامحرم پست بگیرند...... این دولت در تاریخ ماندگار شد و درس های زیادی برای ایندگان
ناشناس۱۶۹۹۴۳۰۱۷:۱۴:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۳
خدا رو شکر که جلوی پزشکان بدون مرز را گرفتند وگرنه فاجعه بیشتر از این ها می شد
ناشناس۱۶۹۹۴۵۷۱۷:۳۳:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۳
دارو را قبل از تست حیوانی روی مردم آزمایش کردند،واقعا آدم تنش میلرزه
استاد۱۶۹۹۵۴۶۱۹:۰۷:۲۰ ۱۳۹۹/۹/۳
در زمان جنگ تحمیلی فرماندهان یکدیگر را سرزنش نمی کردند.
ناشناس۱۶۹۹۸۳۲۲۳:۴۴:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۳
چطور با مردم بدبخت با شدت برخورد میکنید و جریمه میکنید،با این بی وجدانها چرا برخورد نمیکنید؟؟؟
ملت آگاه۱۶۹۹۸۹۳۰۱:۱۶:۱۲ ۱۳۹۹/۹/۴
مردم رو موش آزمایشگاهی تصورکردن!!!
ناشناس۱۶۹۹۸۹۹۰۱:۳۴:۰۴ ۱۳۹۹/۹/۴
سالهاست عده اي در كشور اين خيانت را ميكنند از شركتها پول ميگيرند و داروهارا براي بيماران خاص آزمايش ميكنند
ناشناس۱۶۹۹۹۴۱۰۵:۱۲:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۴
استقبال رئیس جمهور از ایمنی گله ای جای تفکر دارد. شاید به کاهش مستمری بگیران فکر کی کردند‌
ناشناس۱۷۰۰۱۵۸۱۰:۰۴:۱۴ ۱۳۹۹/۹/۴
من فقط موندم تا طرف استعفا داد همه کلی پرونده محرمانه رو کردن قبلش میدونستن و چیزی نگفتن؟ یا الان دارن پرونده سازی میکنن و اتهام بی اساس میزنن؟ در هر دو صورت بدبخت ما مردم
ناشناس۱۷۰۰۲۳۰۱۰:۴۶:۴۰ ۱۳۹۹/۹/۴
دکترملک زاده بعد از کلی خرابکاری بایه نامه استعفا ،خودش رو کنار کشیدن به همین راحتی!!!؟
ناشناس۱۷۰۱۲۱۱۲۲:۰۴:۱۵ ۱۳۹۹/۹/۴
کشتار گله ای مد نظر هیتلر چقدر اعداد و ارقامش با امروز شباهت داره!
یکتانت

پربحث‌های اخیر

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 3. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 4. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 5. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 6. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 7. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 8. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 9. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 10. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 11. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 12. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 13. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 14. واشنگتن در آستانه مراسم تحلیف بایدن

 15. فرزند آیت‌الله مصباح‌یزدی: درگذشت پدرم پس از تزریق واکسن فایزر، دروغ است

پربحث‌های دیروز

 1. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 2. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 3. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 4. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 5. ابراز تأسف رئیسی از زیان‌های مردم در بورس

 6. شناسایی ویروسی خطرناکتر از کرونا

 7. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

 8. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 9. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

 10. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

 11. ۱۰۲۸ کلمه در خصوص یک پرونده پلیسی - معمایی

 12. پشت پرده یک توئیت جنجالی که حذف شد

 13. مجری آمریکایی: مضحکه ایران و دیگر کشورها شدیم

 14. فارغ از جهان؛ ساحل شلوغ بندرعباس

 15. تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

 16. رئیسی: دستگاه قضایی، خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می‌داند

 17. چرا آلودگی هوای کلان‌شهرها برگشت‌پذیر نیست؟

 18. امارات، بحرین و رژیم صهیونیستی: ایران نباید حق غنی‌سازی داشته باشد

 19. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

 20. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

 21. موحدی‌کرمانی: منع واردات واکسن آمریکایی مبنای علمی دارد

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 5. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 6. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 7. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 8. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 9. وضع تماشایی آمریکا

 10. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 11. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 12. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 13. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 14. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 15. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 16. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 17. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 18. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 23. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 24. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 25.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. خواب جدید دولت برای برق ؟!

  2. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

  3. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

  4. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

  5. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

  6. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

  7. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

  8. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

  9. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

  10. آلودگی هوا، تیغ تیز دولت بر گلوی حقوق عامه

  11. نامه ۲۵۰۰ پزشک به روحانی: واکسن‌‌های mRNA می‌تواند عوارض جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد

  12. همه چیز درباره واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/ واکسن‌های ایرانی بر پایه کدام فناوری‌ها تولید می‌شوند؟

  13. تندیس های بی روایت!  

  14. صوفی: صداوسیما کمتر برنامه زنده داشته باشد/در رابطه با آقای صدیقی خیلی نباید فضا سازی کرد 

  15. عذر‌خواهی حجت‌الاسلام صدیقی بابت نقلی از غسال مرحوم آیت‌الله مصباح

  16. نمکی: با بازگشایی مدارس مخالفیم/ نگران خیز کرونا در دوماه آینده هستیم

  17. ۱۰۲۸ کلمه در خصوص یک پرونده پلیسی - معمایی

  18. پشت پرده یک توئیت جنجالی که حذف شد

  19. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

  20. تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

  21. رئیسی: دستگاه قضایی، خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می‌داند

  22. ثبت آلوده‌ترین هوای پایتخت از ابتدای سال ۹۹ / تهران چه زمانی تخلیه می‌شود؟

  23. نمکی: نگران خیز جدید کرونا هستیم/ گسترش نقاط زرد و آبی

  24. واکسن جدید ایرانی کرونا وارد فاز بالینی شد

  25. جزئیات صدور کارت شناسایی برای معلمان مدارس غیردولتی

  آخرین عناوین