توافق پایِ دار!

محمدكاظم انبارلویی،   3990806031 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
توافق پایِ دار!

تكیه‌كلام ترامپ از روز ورود به كاخ سفید در مورد ایران كلمه «توافق پایدار» بوده است. این روزها كه هرچه به انتخابات ریاست جمهوری آمریكا نزدیكتر می‌شویم، این كلمه را بیشتر تكرار می‌كند. روز زدن زیر تعهدات برجامی و پاره كردن برجام هم به همین سخن تفوه می‌كرد. «توافق پایدار» یا بهتر بگوییم «توافق پایِ دار»! آمریكایی‌ها هر روز بر حجم تحریم‌ها و تهدیدها می‌افزایند تا ایران را دوباره به گفت‌وگوها و مذاكرات بی‌حاصل و بی‌نتیجه با دستاوردهای گرفتن امتیازات یك سویه بكشانند.

در واشنگتن حرف از «توافق پایِ دار» است، در تهران، برخی آن را توافق پایدار ترجمه می‌كنند. گفت‌وگو، مذاكره و توافق نیاز به مهارت دارد. گفت‌وگو نیاز به هوش، علم، حوصله، صبر، ادب، اخلاق و از همه مهم‌تر حق‌پذیری دارد.

وقتی در مناسبات ما با آمریكا همه این واژه‌ها تعطیل است، از دل بستن به نتایج گفت‌وگو باید ناامید بود. همه این مهارت‌ها در گفت‌وگو باید متكی به حكمت و فلسفه صلح باشد. اگر چنین شد و یك طرف گفت‌وگو واجد این مهارت‌ها باشد، از دل گفت‌وگو و مذاكره «صلح حدیبیه» بیرون می‌آید كه منجر به فتح بدون خونریزی و درگیری مكه می‌شود و خداوند از این گفت‌وگو در قرآن به عنوان «فتح مبین» یاد می‌كند، آن‌هم نه موقعی كه مكه فتح می‌شود،‌ بلكه همان هنگام كه «قرارداد صلح» امضا می‌شود.

اگر یك ضلع ابوموسی اشعری باشد و بخواهد بدون این مهارت‌ها گفت‌وگو و مذاكره را مدیریت كند، گرفتار كید، نیرنگ و فریب عمروعاص‌ها می‌شود و نتایج زیانبار عزل علی‌(ع) و نصب قانونی معاویه به عنوان خلیفه مسلمین می‌شود.

دیپلمات‌های ما در مذاكرات برجام فاقد مهارت بودند، ‌دانش لازم را نداشتند. رئیس‌جمهور مملكت وقتی هیئت مذاكره‌كننده را عازم گفت‌وگو می‌كرد، سخن از خزانه خالی كشور به میان آورد كه این خبر هم نادرست بود و اگر راست هم بود، نباید رئیس‌جمهور به آن تفوه می‌كرد. این حرف نشان می‌دهد كه هوشمندی لازم و علم كافی را نداشتند.

وقتی گفت‌وگوها آغاز شد،‌ آگاهان و نخبگان جامعه مرتب هشدار می‌دادند كه از اعتماد به دشمن پرهیز كنید و شروط عقلانی و وحیانی را در توافقات رعایت نمایید.

تیم مذاكره‌كننده و رئیس واقعی دیپلماتیك ما به جای توجه به این هشدار،‌ با نسبت‌های ناروا، منتقدین را می‌نواخت. این تیم به خردجمعی كه تبلور آن در شروط مجلس و شروط شورای امنیت ملی بود،‌ توجه نكرد و رفت زیانبارترین توافق را كه در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است، ‌امضا كرد. این تیم و رئیس آن حق‌پذیر نبودند. پس از پاره‌ كردن قرارداد از سوی دشمن اصلی، حاضر نیستند بپذیرند اشتباه كرده‌اند و اشتباه را جبران كنند. لذا از توافق برجام كه جز خسارت محض چیز دیگری بر آن متصور نیست، همچنان دفاع می‌كنند و به انجام تعهدات یك سویه اصرار دارند. در مذاكرات، «مقصد‌شناسی» تعطیل بود، لذا به «مقصود» كه پایان تحریم‌ها بود، نرسیدیم.

برگردیم به اصل بحث و درك صحیح موقعیت‌های دو طرف منازعه در رسیدن به توافق پایدار!

یادم می‌آید در زمان شاه در ایام سربازی وقتی به میدان تیر برای تمرین می‌رفتیم، فرمانده اصرار داشت تعداد فشنگ‌هایی كه تحویل گرفته با تعداد پوكه‌ها برابر باشد. اگر یك تیر فشنگ گم می‌شد، زمین و زمان پادگان را به هم می‌دوختند تا آن را پیدا كنند و می‌گفتند اگر یك فشنگ كم شود، حتما جان یكی از مقامات در خطر است.

وقتی انقلاب پیروز شد،‌ تمام فشنگ‌ها، تفنگ‌ها و سلاح‌هایی كه آمریكایی‌ها در تجهیز ارتش شاه و رژیم طاغوت آورده بودند، گم شد. آن‌ها جنگ تحمیلی را تدارك دیدند تا عمال خود در منطقه و پایگاه‌های خود را حفظ كنند، چون احساس می‌كردند جانشان در خطر است.

امروز ۴۲ سال از حیات انقلاب می‌گذرد. ده‌ها موشك نقطه‌زن، هزاران پهپاد مجهز به انواع موشك‌های هوا به زمین، میلیون‌ها تفنگ و فشنگ در دست ارتش، سپاه و بسیج و صدها موشك زمین به هوا، دریا به دریا و… قلب دشمن را در منطقه هدف قرار گرفته است. علاوه بر همه این جنگ‌افزارها، هزاران فرمانده نظامی در تراز شهید حاج‌قاسم سلیمانی و صدها هزار جوان جان بركف در حال و هوای شهید حججی پشت این جنگ‌افزارها نشسته‌اند تا بی‌سابقه‌ترین، مهیب‌ترین و سریع‌ترین دفاع برق‌آسا را به نمایش بگذارند.

امروز حریف كشور ایران و دشمن ملت به‌پاخاسته ایران هم در داخل دچار ضعف است و هم در خارج از مرزهای خود به‌ویژه در غرب آسیا به شدت متزلزل است. آن‌ها می‌خواهند از منطقه فرار كنند. امروز دشمن صهیونیستی در داخل مرزهای خود محبوس جبهه مقاومت است. امروز ضربات جوانان یمنی بالای سر قارون‌های خلیج‌فارس است. این وضعیت به ما به لحاظ عقلی صحنه رویارویی را در برابر دیدگان بیدارمان قرار می‌دهد و به این سؤال پاسخ می‌دهد كه كدام طرف دعوا «پایِ دار» است و كدام سوی منازعه اصرار به مذاكره و توافق دارد!

اگر یك‌كمی هوش دیپلماتیك وجود داشت، گربه‌رقصانی تحریم‌ها و بالا و پایین شدن ارز و طلا و اغتشاش در بازار را یك «تهدید» تلقی نمی‌كردیم، آن‌هم به قیمت تحریف تاریخ. برخی هنوز اصرار دارند پرچم مذاكره را به بهانه «صلح امام حسن(ع)» و امثال این حرف‌ها در اهتزاز نگه دارند!

خدا رحمت كند شهید حاج‌قاسم سلیمانی را كه می‌فرمود: آن مقدار فرصت كه در تهدیدها وجود دارد، در خود فرصت‌ها وجود ندارد. ما می‌توانستیم تهدید، تحریم و تحقیر آمریكایی‌ها را یك فرصت تلقی كنیم و از دل آن‌ها قدرت ملی را به سمت وحدت و همگرایی هدایت كنیم. قدرت نظامی خود را ارتقاء دهیم كه با تدبیر رهبری می‌توانیم  تهدید تحریم‌های اقتصادی را به سمتی هدایت كنیم كه به قله‌های رفیع خودكفایی و استقلال اقتصادی برسیم.دستگاه‌های تبلیغاتی و ارتش امپریالیستی رسانه‌های غرب و نوكران آن‌ها در داخل تبلیغ می‌كنند كه ما ناگزیر از «توافق پایِ دار» هستیم، در حالی كه قضیه كاملا برعكس است!‌ آن‌ها هستند كه در وضعیت «توافق پایِ دار» قرار دارند. اگر نبودند، این‌همه از قدرت نظامی و نفوذ منطقه ای ایران در هراس نبودند.

آمریكا باید خدا را شكر كند كه اغلب فقهای شیعه، «جهاد ابتدایی» را در عصر غیبت جایز نمی‌دانند، والا خدا می‌داند چه به روزگار آن‌ها می‌آوردیم.

آمریكا باید خدا را شكر كند رهبری به عنوان یك فقیه جامع‌الشرایط، تولید جنگ‌افزارهای كشتارجمعی و سلاح اتمی را حرام می‌داند، والا ایران همان مسیری را می‌رفت كه كره‌شمالی در دستیابی به قدرت هسته‌ای،‌آن را طی كرد.

قدرت نظامی ایران، یك قدرت دفاعی است كه در صورت حمله دشمن تحمیلی، سریع به «قدرت تهاجمی» تبدیل می‌شود. استكبار جهانی خوب این را می‌فهمد، حتی می‌فهمد اگر دولت و ملت ایران در هماوردی كم بیاورد، خداوند پشت و پناه ملت ایران است. آن هنگام كه ایران در اوج ضعف بود، خود خدا دفاع و حمایت از مؤمنین و انقلابیون ملت را تقبل فرمود. آن‌ها این واقعیت را در واقعه طبس تجربه كردند.

ای‌كاش كسانی كه هرازچندی سخن از مذاكره و گفت‌وگو با دشمن را مطرح می‌كنند، این حقیقت را در‌می‌یافتند كه ملت ایران یك ملت قدرتمند است. ارتش، سپاه و بسیج در اوج آمادگی و مجهز به سلاح‌های متعارف در زمین، هوا و دریاست كه در ثانیه و به‌هنگام هر شرارتی را پاسخ می‌دهد. اقتصاد ایران یكی از ۱۷ اقتصاد برتر جهان است. اگر یك كمی كارآمدی و تدبیر توام با صبر، حوصله و مهارت بود،‌ به راحتی اخلال در بازار جمع می‌شد.آن‌ها باید بدانند ترامپ در موقعیت «توافق پایِ دار» است. زمان به نفع آمریكا حركت نمی‌كند. ترامپ می‌خواهد با یك اراده عمروعاصی و با مهندسی معكوس به دولت ایران بفهماند ما در موقعیت «توافق پایِ دار» هستیم. این یك توهم است، دولت آمریكا باید هرچه زودتر در مقابل ملت ایران زانو بزند، والا روزهای سختی را در درون و بیرون خود در پیش دارد.

آمریكا محور شرارت در جهان است. ارتش آمریكا یك نیروی تروریستی است. به قول چامسكی، ترور سردار سلیمانی نشان داد آمریكا «یاغی» است. تكلیف ما در برخورد با یاغی در اسلام روشن است. فكر كردن به مذاكره با یاغی نشانه ترس و خلاف عقلانیت است. آن‌ها كه فكر می‌كنند راه‌‌حل مشكلات اقتصادی، مذاكره است و مشكلات اقتصادی راه‌حل سیاسی دارد، سخت در اشتباه هستند. بر این مبنا رفتند به «توافق پایدار» برسند، سر از «توافق پایِ دار» درآوردند و بزرگ‌ترین خسارت را به كشور زدند.

منبع:‌ رسالت

دیدگاه کاربران

کریم۱۶۶۱۰۳۹۱۱:۱۹:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۶
آگاهان و نخبگان جامعه؟؟؟ میشه بفرمائید این نخبگان چه کسانی هستند؟
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 3. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 4. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 5. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 6. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 7. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 8. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 9. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 10. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 11. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 12. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 13. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 14. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 15. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 4. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 5. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 6. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 7. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 10. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 11. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 12. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 13. ملک زاده استعفا کرد

 14. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 15. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 16. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 17. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 18. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 19. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 20. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 21. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 22. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 23. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

 24. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 25. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

   2. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

   3. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

   4. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

   5. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

   6. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

   7. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

   8. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

   9. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

   10. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

   11. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

   12. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

   13. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

   14. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

   15. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

   16. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

   17. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

   18. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

   19. رضایی: سیاست‌های مسکن باید به سرعت اصلاح شود

   20. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

   21. روحانی: پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی کم شود/ یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۰ میلیون نفر/ ممکن است تعطیلی‌ها ادامه یابد

   آخرین عناوین