رئیسی: عدالت باید وارد زندگی مردم شود/ یک حادثه نباید بهانه تضعیف پلیس شود/ هتک حرمت افراد مذموم است

گروه اجتماعی الف،   3990805064 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه مردم باید اجرای عدالت را احساس کنند، گفت: همان طور که حرارت و برودت هیچ مانعی را نمی شناسد و وارد خانه و کاشانه مردم می شود، عدالت هم باید وارد زندگی مردم شود و برای جامعه کاملاً ملموس باشد.

رئیسی: عدالت باید وارد زندگی مردم شود/ یک حادثه نباید بهانه تضعیف پلیس شود/ هتک حرمت افراد مذموم است

به گزارش الف به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز (دوشنبه) شورای عالی قوه قضاییه، با تبریک آغاز امامت دوازدهمین اختر تابناک آسمان ولایت و منجی عالم بشریت، حضرت مهدی (عج)، اجرای عدالت را از ویژگی های مهم حکومت مهدوی عنوان کرد.

عدالت از محوری ترین مسائل در نظام اسلامی است

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز مسأله «عدالت» از مهم ترین و محوری ترین مسائل جمهوری اسلامی به عنوان نظامی است که می تواند زمینه ساز ظهور و تشکیل حکومت مهدوی باشد و اجرای عدالت، هم در قانون اساسی و هم در سیره و سلوک امامین جامعه مورد تأکید قرار گرفته است.

همه اجزای حاکمیت مأمور اجرای عدالتند؛ دستگاه قضا بیش از همه

رئیسی با بیان این که همه اجزای حکومت و کارگزاران نظام ملزم به اجرای عدالت هستند، قوه قضاییه را پیشانی اجرای عدالت معرفی کرد و افزود: همه همکاران دستگاه قضا باید بدانند که مأمور به اجرای عدالت هستند و هر اقدامی را باید با سنجه تحقق عدالت انجام دهیم.

عدالت هم باید مانند گرما و سرما وارد خانه و زندگی مردم شود

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که مردم باید اجرای عدالت را احساس کنند، تصریح کرد: همان طور که حرارت و برودت هیچ مانعی را نمی شناسد و وارد خانه و کاشانه مردم می شود، عدالت هم باید وارد زندگی مردم شود و برای جامعه کاملاً ملموس باشد.
مهم ترین شاخصه عدالت، قانونگرایی و قانونمداری است

رئیسی از قانونمداری و قانونگرایی به عنوان شاخص عدالت یاد کرد و گفت که مسئولان و آحاد مردم باید عمل به قانون و مقررات را ارزش تلقی کرده و قانون گریزی و قانون شکنی را ضد ارزش بدانند و همواره قانونمدار حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا از کرونا به عنوان یکی از دغدغه های امروز جامعه یاد کرد و با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و دستگاه های ذیربط، اجرای این تصمیمات و رعایت بایدها و نبایدها از سوی همگان را مورد تأکید قرار داد.

توهین به مقدسات میلیون ها انسان میدان دادن به افراد جاهل است

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با محکومیت هتک حرمت ساحت مقدس نبی مکرم اسلام در فرانسه، اهانت به ساحت قدسی پیامبر اعظم (ص) را اهانت به همه ادیان و انبیاء الهی دانست و اظهار داشت: توهین به مقدسات میلیون ها انسان خلاف ادیان ابراهیمی و توهین به انسان و خردگرایی و دفاع از جهل و میدان دادن به افراد نادان است.

جسارت به پیامبر اسلام توهین به حضرت موسی و عیسی (س) است

رئیس قوه قضاییه افزود: گاهی در یک گوشه توهینی به مقدسات می شود و دولت ها هم به محض این که مُطلّع می شوند واکنش نشان می دهند اما حمایت دولت مدعی آزادی و حقوق انسان از توهین به آخرین پیام آور الهی در واقع توهین به حضرت موسی و حضرت عیسی سلام الله علیهما، مغایر با آزادی و حقوق انسان هاست.

رئیسی با بیان این که قاطبه آزاداندیشان عالم چه با تحریم کالاهای فرانسوی و چه بدون تحریم کردن کالاهای این کشور از عاملان و حامیان اهانت به پیامبر اعظم (ص) ابراز انزجار کرده اند، یکی از اهداف اهانت کنندگان را حساسیت سنجی جهان اسلام نسبت به این نوع اقدامات عنوان کرد و گفت که آنها به خوبی دریافته اند این اقدام نه تنها در جهان اسلام که از نظر همه مردم دنیا محکوم و منفور است.

انگلیس خبیث می خواهد نهادهای انقلابی را تضعیف کند

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیگیری جدی جنگ روانی از سوی دشمن در کنار جنگ اقتصادی علیه ملت ایران به تحرکات اخیر بنگاه های سخن پراکنی بیگانه در تضعیف نهادهای انقلابی اشاره کرد و گفت: آنها وقتی تقدیر رهبری و مردم از خدمات و اقدامات امنیت آفرین نیروی انتظامی را دیدند، عملیات روانی خود را برای تضعیف این نیرو آغاز کردند.

با هر تخلفی برخورد شود اما یک حادثه نباید بهانه تضعیف پلیس شود

رئیسی افزود: هر گونه تخلف در هر دستگاهی نسبت به هر کسی قابل تعقیب و پیگیری است و خود دستگاه ها هم تخطی از قانون را نمی پسندند و با آن برخورد می کنند ولی باید مراقب تحرکات دشمن باشیم که می خواهد با سوءاستفاده از یک حادثه که در گوشه ای رخ داده، جایگاه و هویت یک نهاد را به طور کامل مخدوش نماید.

رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: امروز دشمن در اتاق فکر خود سناریویی را طراحی می کند که با راه اندازی جنگ روانی و بزرگ نمایی نارسایی ها، مجموعه یک نیروی خدمتگزار و در میدان که مقتدرانه وظایف خود را انجام می دهد، تضعیف کند که باید با این حرکت هوشمندانه برخورد کرد.

هتک حرمت هر کسی چه مسئول باشد یا نباشد، مذموم است

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری در حرام اعلام کردن هتک حرمت مسئولان نظام و تفاوت آن با نقد و نقدپذیری اشاره کرد و گفت: هتک حرمت و هرگونه افترا و تهمت، نه تنها نسبت به مسئولان که نسبت به هر شخصی مذموم و محکوم است.

نقد خوب است اما در نقادی نباید آبروی افراد را برد

رئیس قوه قضاییه افزود: همان طور که رهبری فرمودند، نقد و نقادی آزاد است و مسئولان هم باید روحیه نقدپذیری داشته باشند و خود را در معرض نقد قرار دهند اما حفظ حرمت و آبروی افراد از حدود آزادی است که همه باید به آن توجه و اهتمام داشته باشند.

رئیسی با بیان این که باید مرز بین نظارت و دخالت را رعایت کرد، تصریح کرد: بازرسی باید محکم به وظیفه نظارتی خود عمل کند و گزارش آن را هم ارائه نمایند و مسئولان باید از مسئولان احساس تعامل و همیاری کنند.

وی افزود: مقام معظم رهبری تاکید کردند که کار کشور باید پیش برود اما دشمنان دنبال سنگ اندازی و توقف در امور هستند و سیاست ما در قوه قضائیه این است که با انسجام و همکاری با دیگر دستگاه ها اجازه ندهیم کوچکترین وقفه ای در امور کشور ایجاد شود.
 سوت زنی بدون اثبات ادعای یک فساد، مبارزه با فساد نیست

رئیس دستگاه قضا حفظ حرمت افراد در اجرای عدالت را هم مورد تأکید قرار داد و متذکر شد: برخی تحت عنوان مبارزه با فساد بدون این که رسیدگی و صحت و ثقم آن مشخص شود، اقدام به افشاگری می کنند در حالی که هر خبری الزاماً درست نیست و باید حتماً مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

هر کسی سندی دارد به دستگاه قضایی ارائه دهد

رئیسی با بیان این که «سوت زنی و اعلام فساد به تنهایی، اسمش مبارزه با فساد نیست»، مبارزه با فساد را در گرو اقدام و برخورد با زمینه های فساد و مفسدین دانست و از همگان خواست که گزارش های خودشان درباره مفاسد را برای بررسی و رسیدگی به دستگاه مسئول مبارزه با فساد یعنی دستگاه قضایی و مسئولان ذیربط ارائه دهد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر برخورد قاطع دستگاه قضا با فساد اقتصادی تصریح کرد: فساد را باید اعلام کرد تا پیگیری شود اما این که کسی احساس مسئولیت کند و قبل از اثبات یک ادعا آبروی دیگران را ببرد کار درستی نیست و برای جامعه نیز آورده ای نخواهد داشت.

دورکاری همکاران قضایی نباید در رسیدگی به کار مردم وقفه ایجاد کند

آقای رئیسی همچنین به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای اعمال برخی محدودیت ها در پایتخت و برخی استان ها در هفته جاری گریزی زد و از مسئولان دادگستری خواست که اجرای طرح دورکاری کارکنان را به گونه ای مدیریت کنند که حقوق مردم و ارباب رجوع رعایت شده و در پیگیری کار مردم و رسیدگی به موقع به پرونده ها، وقفه به وجود نیاید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۵۹۹۱۴۱۴:۳۰:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۵
نظر شما در مورد پلیس بقیه کشورها هم همینه؟
ناشناس۱۶۵۹۹۳۵۱۴:۳۹:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۵
مامور و ماموران خاطى پليس را در حد بالا تنبيه و مجازات كنيد ، پليس تقويت ميشود در هر اداره و سازمان و شهرداري و دادگاه و پليس و اگر مامور يا كارمند يا قاضي متخلف تنبيه شده و به جامعه و مردم معرفي شود ، آن دستگاه نه تنها تضعيف نخواهد شد بلكه موجب تقويت و ارتقاء آن سازمان و اداره خواهد شد و مهمتر از همه موجب افزايش اعتماد عمومي مردم به حكومت و احساس وجود عدالت در ميان مردم خواهد بود حتي اگر روزي صدها نفر متخلف معرفي و تنبيه وًمجازات شوند مطمئن باشيد مردم به نظام احساس بهتري خواهند داشت .
ناشناس۱۶۵۹۹۷۱۱۵:۰۲:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۵
سلام جناب رییسی، بنده بعنوان کسیکه با یک ضمانت، خسارت سنگینی خوردم، علیرغم شش سال از خسارتی که بابت ضمانت خرید فردی به بنده وارد شد و حدود یکسال و نیم پیش شکایت کردم و سه بار رای که دوبار آن قطعی بوده بنفع بنده صادر شده، تمامی مدارک هم عین روز روشن است. هنوز که هنوزه به حقم نرسیدم که اگر با این روند طولانی خسارتم را چند ماه دیگه بگیرم یکدهم آنچه از دست دادم نخواهد شد و دلیل آن هم عدم رسیدگی سریع به روند امور است خواهشم اینه که اگر تسریع در امور بشه رضایت بالا میره و خسارت و ناراحتی مردم کمتر خواهد شد. سپاس
ناشناس۱۶۵۹۹۹۴۱۵:۱۴:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۵
کل کار روسای قوا: - فلان چیز باید!!!!! آنطور شود - بهمان چیز نباید!!!!!! اینطور باشد کی باید بکند و کی معلوم نیست!
ناشناس۱۶۵۹۹۹۹۱۵:۱۶:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۵
جناب رییس قضا . این حادثه یعنی جان یک انسان. !!!!!!
حسین۱۶۶۰۰۰۷۱۵:۲۰:۰۱ ۱۳۹۹/۸/۵
مردم باید همه خوب باشند. کار بد کردن عیب است. ما پلیس را دوست داریم، بهش احترام میگذاریم..
ناشناس۱۶۶۰۰۳۰۱۵:۳۰:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۵
آمریکا هم اشتباه یک فرد بود.. بهتره یک مقدار تامل داشته باشیم
شهاب۱۶۶۰۰۴۱۱۵:۴۲:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۵
عدالت با سخنرانی و کارهای تبلیغاتی وارد زندگی مردم نمی شود!
ناشناس۱۶۶۰۱۰۰۱۶:۲۳:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۵
پس چرا خودتون سر قضیه جورج فلوید این همه آمریکا رو تقبیح کردین
ناشناس۱۶۶۰۳۲۷۱۹:۰۴:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۵
آقای رئیسی ناظردرپوشش ارباب رجوع بفرستید به کلانتریه تا..،.. ببینیدچه خبره. گاها بعضی هاشون توهین آمیزترین رفتاروبامردم دارن کسی جرات اعتراض نداره.مگرقرارنبوددوربین نصب کنندچی شد.لطفابی جهت حمایت نکنید.حال و روز امروز بعضی پلیس ها بخاطربسته شدن راه انتقاده.
مهدي۱۶۶۰۳۳۰۱۹:۰۶:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۵
خوب كاري كرده مامور به وظيفه ش عمل كرده طرف املي بوده چه كار ميشه كرد حق همه معتادين مرگه چون هم خودشون هم خانوادشون رو به اتش ميكشند - ادم .. ديگه اسپري هم نبايد بخوره توقع دارين نوازشش كنند
ناشناس۱۶۶۰۶۵۹۲۳:۴۴:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۵
دانشمند! اول یاد بگیر عملی درسته. نه املی!
محسن۱۶۶۰۳۵۰۱۹:۱۸:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۵
مال آمریکا هم یک حادثه بود
ناشناس۱۶۶۰۳۹۷۱۹:۵۱:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۵
لطفا توجیه نکنید کار پلیس متخلف را
ناشناس۱۶۶۰۴۸۳۲۱:۰۹:۵۵ ۱۳۹۹/۸/۵
چه کسی باید عدالت را وارد زندگی مردم نماید.؟؟؟؟ این دستگاه عریض و طویل قضایی چه نقشی در عدالت دارد.؟؟؟؟
ناشناس۱۶۶۰۵۲۱۲۱:۵۳:۵۶ ۱۳۹۹/۸/۵
هیچ جای دنیا نباید یک حادثه موجب تضعیف پلیس شود ،از جمله ایران و آمریکا .
ناشناس۱۶۶۰۶۱۱۲۲:۵۸:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۵
فکر کنم خودتان هم متوجه شده اید ! هیج نشانه ای از زندگی در مردم نیست ! فقط مردم عمر می کنند ! مثل لاک پشت ، سنشان زیاد می شه !!
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 3. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 4. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 5. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 6. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 7. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 8. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 9. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 10. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 11. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 12. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 13. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 14. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 15. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 16. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 4. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 5. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 6. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 7. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 10. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 11. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 12. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 13. ملک زاده استعفا کرد

 14. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 15. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 16. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 17. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 18. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 19. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 20. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 21. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 22. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 23. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

 24. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 25. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

آخرین عناوین