آغاز پیک بیماری کرونا در ۱۳ استان

گروه اقتصادی الف،   3990707077

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به چهارم مهر ماه، وضعیت بیماری کووید-۱۹ در کشور روند مختصر صعودی را نشان می‌دهد و در ۱۳ استان شاهد روند صعودی یا آغاز پیک این بیماری بوده‌ایم.

آغاز پیک بیماری کرونا در ۱۳ استان

به گزارش ايسنا، شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان به ۳۳ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۵۰ نفر رسیده و تاکنون مرگ یک میلیون و ۲ هزار و ۴۵۲ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.

همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها، ۲۴ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۶۴ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند. روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

در ایران نیز تا ظهر روز گذشته  ۴۴۶ هزار و ۴۴۸ تن به این بیماری مبتلا شده اند و متاسفانه ۲۵ هزار و ۵۸۹ تن نیز به دلیل این بیماری جان باخته اند. همچنین خوشبختانه تا کنون ۳۷۴ هزار و ۱۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در وزارت بهداشت، روند این بیماری در استانهای مختلف در هفته منتهی به چهارم مهر ماه را اعلام کرد.

بنابر اعلام این کمیته، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. همچنین دسته‌بندی استان‌ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در هفته اخیر، در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد.

برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط  سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد:

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل، ضربدر ۱۰۰

در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است، باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست‌تر می‌توان ارائه داد. ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیردقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان‌ها از نظر میزان گزارش

استان‌ها بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر اساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند بیماری در هفته منتهی به ۴ مهـرماه

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، روند صعودی مختصر دیده می‌شود. در ۱۳ استان خراسان شمالی، لرستان، سمنان، آذربایجان غربی، قزوین، البرز، هرمزگان، یزد، کردستان، کرمان، اردبیل، خراسان جنوبی و مازندران روند صعودی یا شروع پیک مشاهده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در ۱۱ استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، آذربایجان شرقی، فارس، کرمانشاه، خوزستان، تهران، همدان، خراسان رضوی و گلستان مشاهده شد. همچنین در شش استان کهگیلویه و بویراحمد، قم، زنجان، بوشهر، گیلان و سیستان و بلوچستان روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. در استان ایلام ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نداد. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

آیا آنفلوانزای فصلی، زمستان سختی را برای ما رقم خواهـد زد؟

پاییز آغاز شده و زمستان در راه است و به طور معمول زمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا رسیده است. پیش‌بینی اینکه زمستان با کووید-۱۹ چگونه خواهد بود، پیچیده است. دلایلی هم برای نگرانی و هم برای اطمینان خاطر وجود دارد.

آیا ویروس کرونا در زمستان شیوع بیشتری پیدا می‌کند؟. این یک سؤال بزرگ بی پاسخ است اما براساس آنچه ما در مورد ویروس‌های دیگر می‌دانیم، پاسخ ما به این سوال به سمت "آری" متمایل است. باید توجه کرد که چهار نوع ویروس کرونا وجود دارد که باعث سرماخوردگی می‌شوند و همه آنها در زمستان به راحتی گسترش می‌یابند. آنفلوانزا، ویروس‌های سرماخوردگی و ویروسهای تنفسی( (RSV) نیز رفتارهای مشابهی دارند.

دلیل افزایش این بیماری‌ها در فصل زمستان هنوز به خوبی روشن نیست؛ آیا این افزایش بیماری به دلیل تغییرات آب و هوایی است یا تغییر رفتارهای انسان؟.

همه ویروس‌ها در هنگام سرما (در خارج از بدن) بهتر زنده می‌مانند. گروه مشاوره علمی اورژانس انگلستان (سیج) می‌گوید دمای چهار درجه سانتی‌گراد یک دمای عالی برای ویروس کرونا است. همچنین نور ماورای بنفش، که ویروس را غیرفعال می‌کند، در زمستان کمتر است. ما در زمستان بیشتر در داخل خانه و محیط‌های بسته می‌مانیم و پنجره‌ها را هم می‌بندیم و نتیجتا تهویه کمتری اتفاق می‌افتد. همه این‌ها نیز می‌تواند به شیوع ویروس کرونا کمک کند. گزارشی توسط فرهنگستان علوم پزشکی تخمین می‌زند که در بدترین حالت ممکن است در زمستان امسال ۲۵۱ هزار مرگ در انگلیس رخ دهد.

سؤال دیگری که مطرح است این است که آیا ویروس‌های دیگر مانند آنفلوآنزا در زمستان مشکلی ایجاد می‌کنند؟.

ترس بزرگی وجود دارد که ما دچار یک شوک مضاعف از یک فصل آنفلوانزای بسیار بد و موج جدید ویروس کرونا شویم. به نظر می‌رسد تغییر بزرگ در جوامع و الگوی رفتاری ما برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مانند شستن بیشتر دست‌ها، پوشاندن صورت با ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و کار در خانه، بر ویروس‌های دیگر نیز تأثیرگذار بوده است. ظاهراً، محدودیت‌ها در هنگ کنگ گسترش آنفلوآنزا را سرکوب کرده و در زمستان امسال در استرالیا (بر اساس نمودار زیر)، شیوع آنفلوآنزا بسیار پایین بوده است. در کشورهای دیگر نیم‌کره جنوبی، از جمله شیلی و آفریقای جنوبی نیز یک تصویر مشابه در مورد آنفلوآنزا و سایر بیماری‌های زمستانی، در شش ماهه اول سال که زمستان را تجربه کرده‌اند، وجود داشته است. با وجود این، نمی‌توان با اطمینان گفت که در زمستان نیم‌کره شمالی نیز همین الگو اتفاق افتد.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹: این قسمت نیوزلند

نیوزلند از منظر شاخص‌های جهانی پاسخ به همه‌گیری کووید-۱۹ از کشورهای موفق به شمار می‌رود. این کشور در عرض سه روز پس از اعلام وضعیت اضطراری توسط سازمان جهانی بهداشت، اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کرد.

پاسخ نیوزیلند با ارائه توصیه‌های بهداشت عمومی و جمع آوری شواهد آغاز شد. این کشور در هفته اول اسفندماه ۱۳۹۸ با شناسایی اولین مورد بیماری، اجرای برنامه اپیدمی آنفلوانزا را به طور جدی آغاز کرد که این برنامه شامل آماده سازی بیمارستان‌ها برای پذیرش شمار بالای بیماران و اجرای سیاست‌های کنترل مرز برای تأخیر در ورود این بیماری به کشور بود.

در ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹، دولت برنامه سیستم هشداری در چهار سطح اعلام کرد و کل کشور، به غیر از برخی از شاغلین مشاغل ضروری به قرنطینه خانگی ملزم شدند. اجرای قرنطینه پس از پنج هفته، از سطح چهار به سطح سوم با اعمال محدودیت‌های کمتر رسید (به مدت دو هفته).

در نهایت دوره قرنطینه خانگی در این کشور حدود دو ماه اجرا شد. در ۱۹ خردادماه، ۱۰۳ روز پس از شناسایی اولین مورد کووید-۱۹، نیوزیلند محدودیت‌ها را در سطح هشدار لغو کرد و اعلام کرد که این کشور عاری از ویروس است. هر چند حدود دو تا سه هفته بعد، موارد بیماری مجدد با شیب ملایمی افزایش یافت. هم اکنون موارد تجمعی بیماری در این کشور ۱.۸۱۵ نفر و شمار مرگ ۲۵ نفر گزارش شده است. در مجموع، مداخلات کنترل بیماری در نیوزلند در چهار بخش اصلی شامل کنترل مزرها، کنترل انتقال بیماری در جامعه، کنترل در سطح موارد شناسایی شده و حمایت‌های اقتصادی و سلامت است.

پربحث‌های دیروز

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 3. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. آیا در غرب آزادی وجود دارد؟!

 6. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 7. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

 8. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 9. تجمع اعتراضی طلاب بسیجی تهران در مقابل سفارت فرانسه

 10. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 11. دستور جهانگیری به وزیر کشور برای شناسایی عوامل تشکیل اجتماع مشهد

 12. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 13. به‌سبب انتقاد از رژیم صهیونیستی؛ عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس تعلیق شد

 14. ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال گذشته می‌شود؟

 15. یک بازیگر پیشکسوت دیگر بر اثر کرونا درگذشت

 16. رئیس مجلس کجا قرنطینه است؟

 17. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / ‌اگر ‌عقل سیاسی داشتند خود را با جهان اسلام درگیر نمی‌کردند

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 12. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 13. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 15. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 16. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 17. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 18. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 19. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 20. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 21. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 22. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 24. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 25. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

پربحث‌های هفته

 1. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 2. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 3. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 4. برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

 5. مجوز خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز

 6. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 7. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 8. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 9. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 10. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 11. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 12. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 13. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 14. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 15. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 16. واکنش اتاق بازرگانی به عدم بازگشت ارز صادراتی توسط ۷۰ کارتن خواب

 17. مسکن تهران گران‌تر از لس‌آنجلس!

 18. همتی: نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند

 19. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. درخواست صنایع لبنی برای اصلاح قیمت لبنیات+ سند

 22. استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد/ ناکامی بورس پاشنه آشیل وزارت اقتصاد؟

 23. روحانی: مسکن مهر یک طرح بزرگ بود/ تکمیل مسکن مهر در دوره اسلامی شتاب گرفت

 24. آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو/ قیمت پراید ۳۰ میلیون تومان کاهش یافت

 25. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

آخرین عناوین