تجربه ای از منش و روش علیرضا رزم حسینی

احمد جلالی، سفیر ایران در یونسکو،   3990707028 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

کیست که نداند که یک مدیر توانمندِ با سابقه، اگر عافیت طلب و منفعت جو باشد، در این احوالِ بسیار دشوار، به زیر بارِ سنگینِ مسولیت های کلان تن در نمی دهد. اما فضیلت این است که اگر تجربه ای و اعتبار و آبروئی فراهم شده، جا دارد و می ارزد آن را به پای کشور و مردم نثار کرد و دل به ایثار داد.

تجربه ای از منش و روش علیرضا رزم حسینی

در دوره ای که آقای رزم حسینی استاندار کرمان بودند، در نظر داشتم، به رسم قدرشناسی، یادداشتی بنویسم و تجربه ی حرفه ای ام از منش و روش سازنده و بسیار مثبتِ ایشان را بازگو کنم زیرا معتقدم که خدمات و زحمات و توانِ درک موقعیت از جانب مدیران توانمندِ کشور، نباید از یادها برود، و در پیچ و خم ایام گم شود. اما متاسفانه تاخیر کردم و ایشان هم از کرمان به استانداری خراسان رضوی رفتند. حالا که در خبرها دیدم ممکن است از آنجا هم به جای دیگری بروند، گفتم بیش از این غفلت نکنم شکرِ نعمت را.

*****

اولین آشنائی بنده با ایشان، به سال 1393 باز می گردد که ما می خواستیم « چشم انداز فرهنگی میمند» کرمان را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسانیم.(1) اینجا جای ذکر مراحلِ فنی و تخصصی کارِ پیچیده و مهمِ ثبتِ جهانیِ آثار تاریخی و فرهنگیِ کشور نیست. همین قدر اشاره می کنم که هرچند سازمان میراث فرهنگی پرونده ی این آثار را آماده، و من هم مراحل کار در یونسکو را تعقیب می کنم، اما واقع امر آن است که احراز ملاک های مندرج در کنوانسیون میراث جهانی با تایید کارشناسانِ بین المللی، عملا به مقدماتی میدانی در سطح استانی نیاز دارد که بدون همکاری و درک درستِ استاندار، به آسانی فراهم نمی شود. این بود که گذارمان به علیرضا رزم حسینی افتاد.

دکتراحمد جلالی، سفیر ایران در یونسکو

 

در این میان، اولین نکته ی تحسین برانگیز برای من این بود که رشتۀ تخصصیِ او، موضوعات بین المللیِ مربوط به میراث جهانی نبود، اما همینکه در جریان قرار گرفت، به سرعت با فضای کار هماهنگ شد، و زیر مجموعه اش را هم هماهنگ کرد؛ اهمیت جهانیِ این ثروت های ملی و نقش آن در توسعه ی پایدار را دریافت، و تلاش کرد اولا، ساز و کار بین المللی در این مقوله را بشناسد و ثانیا، برای ایجاد هماهنگی میان نهادها و تلفیقِ امکاناتِ دولتی و بخش خصوصیِ استان در این مهم، خودش پیشگام و پیگیر شد و صادقانه اهتمام ورزید. از تاثیرِ متقابلِ مولفه های توسعه بر یکدیگر، و از جمله، نقشِ صنعت گردشگری و بوم گردی، و زیرساخت های لازم، تصویر و تصور روشنی داشت.

برای بنده که سالها با تمهیدِ مقدمات و رفع مشکلات میدانیِ ثبت جهانی آثار فرهنگی در سراسر کشور درگیر بودم و گاهی هم از دیر فهمی یا کج فهمی های بعضی مسولان دل پر دردی داشتم، بسیار دلگرم کننده بود که با استانداری سر و کار داریم که، با همۀ گرفتاری هائی که دارد، به آسانی در دسترس و آماده ی گوش دادن و پاسخگوست؛ جانِ کلام را می گیرد، شخصا هم پیگیر می شود و پشتِ گوش نمی اندازد.

در اجلاس کمیته میراث جهانی که در تیرماه 1394 در شهر بن آلمان برگزار شد، در میان هیات های 187 کشور، او تنها استانداری بود که وقت گذاشت و همت گماشت و شخصا شرکت کرد. قبلا سابقه نداشت که استانداری برای حمایت از اثری از استانش، در چنین اجلاسی حاضر شود. حضورش هم تشریفاتی نبود. مباحث تخصصی اجلاس جهانی را به دقت تعقیب می کرد، و می آموخت. شبها هم که از اجلاس به هتل باز می گشتیم، آماده ی گفتگو بود و حوصله می کرد که تا دیر وقت به کسب آگاهی های بیشتر از چند و چونِ زمینه های بین المللیِ موضوع بپردازد.

سال بعد هم، 1395، در اجلاسِ استانبول، برای ثبت جهانیِ کویر لوت و قنات های ایرانی که به هفت استان و از جمله کرمان مربوط می شد، تنها استانداری بود که شخصا وقت گذاشت و شرکت کرد.(2) علاوه بر این، پیشقدم شد و به ما اعلام کرد که آماده است اجلاس میراث جهانی یونسکو را در کرمان میزبانی کند. بعد هم که به خراسان رضوی رفت، همین آمادگی را ابراز کرد. هرچند که این کار به دلایل مختلف، فعلا شدنی نیست، اما غرضم از ذکر آن، قدردانی از هوشمندی و نگاه او برای گشودن افق های راهبردی است.

 

در قلمرو این همکاری، ایشان به درستی دریافت که کار ما با صرفِ ثبت جهانی این آثار تمام نمی شود. می باید اهمیت و کارسازیِ میراث تاریخی و فرهنگی به عنوان یک ظرفیتِ جدی در توسعه ی پایدار را در ذهن مدیرانمان در سطوح مختلف جا بیندازیم، و نهادهای دولتی و بخش خصوصی را در این وادی هماهنگ و درگیر کنیم. در برنامه ای که در 1395 در کرمان ترتیب داد، جمعی از سفرای خارجی مقیم تهران و مقامات یونسکو و نهادهای دولتی و بخش خصوصی استان را گرد آورد که گامی بود برای نهادینه کردنِ توجه به این ثروت ملی در چرخه ی توسعه پایدار.

 

برایِ ذکر جمیلِِ نوع نگاه و چابکی و چالاکیِ ذهنی، و اهتمام و پیگیریِ رزم حسینی در جلب و جذب موقعیت ها و فعلیت دادن به بالقوه هایِ پنهان یا مورد غفلت، از دو نمونه که خود شاهد بودم یاد می کنم: یکی، مرمت و احیای ارزش فرهنگی و اقتصادی مجموعه ی قاجاریِ «خانه حاج آقا علی»(3) در قاسم آباد رفسنجان بود. این بزرگترین خانه ی خشتی ایران، دهها سال متروک و مهجور و بی پناه، به دستِ بادِ ویرانی رها شده بود. چه ذوقی داشت که در 1395، رفتم و دیدم بیش از صد بنّا و گچ‌کار و کاشي‌‌کار و… به مرمتِ دلسوزانه ی آن مشغولند. و قبل از آن، به همتِ استاندار، در 1394، بازسازی مجموعه ی تاریخی - تفریحی «باغ فتح آباد»(4)کرمان پایان یافته و به روی مردم باز شده بود. برای همه ی این نوع کارها، تخصیص اعتباری از پایتخت در میان نبود، اما به یمنِ بینش درستِ استاندار، امکانات از درون استان تامین می شد. جمعِ دلدادگی و کاردانی، کارساز است.

در این تجربه، من او را کاردانی دیدم و شناختم که نه فقط تن، که دل به کار داده است. همین «باغ فتح آباد» که امروز اینطور دلبری می کند، بیش از چهل سال، تبدیل شده بود به سکونتگاه اراذل و اوباش و معتادان و خلاف کارانِ حاشیه ‌نشينِ شهر، تا بدانجا که مردم آن نواحی، برای تامين امنيت خود، تقاضا داشتند که تخريب شود! راهی و کاری که در پهنۀ ایران مظلوم ما، بسیار رفته اند و بسیار کرده اند. و کم نبوده اند مسولان شهرها و استان های ما، که متاسفانه این درک را نداشته اند که تاریخ را نمی شود تکرار کرد، و تخریبِ ثروت تاریخی، مثل بریدن درختی است که دیگر نخواهد رست! ما کشوری هستیم آکنده از امکانات، و در عین حال، غرقیم در ندیدن و نشناختن آنها. برای بیانِ این دردِ ملی، «یک دهان خواهم به پهنایِ فلک»!

*****

برای توسعه و رونق اقتصادی، از این دو شرط لازم گریزی نیست: یکی، کشف منابع ثروت و قدرت طبیعیِ مان، و دیگری، تدبیری برای هم افزائیِ نیروها در زنده کردنِ امکانات. رزم حسینی باور داشت که برای کشوری تاریخی چون ایران، يک ضلع اشتغال و درآمدزايي، اقتصاد گردشگري است، و باور داشت که در عینِ کمبودهای اعتباری، برای ظرفیت سازی و سرمایه گذاری، بالقوه های مردمی و غیر دولتی را نباید دست کم گرفت. در نشست ها و گفتگوهائی که با ایشان اتفاق افتاد، برداشت من این بود که این کار را، هم بلد است، هم جنمش را دارد، و هم جگرش را. می گفت: «اقتصاد مقاومتي» یعنی همین.

*****

آخرین باری که با ایشان تلفنی حرف زدم، روز تشییع پیکر پاک سردار سرفراز ایران، حاج قاسم سلیمانی بود. می دانستم که سعادت داشته است در دوران دفاع مقدس، رفیق و هم رزم آن بزرگ باشد. و من که در غربت، از آن ماتمِ ملی، سخت شوریده حال و دل پریش بودم، لاجرم با دوستان او، عقده ی دلِ داغدار می گشودم.

*****

کیست که نداند که یک مدیر توانمندِ با سابقه، اگر عافیت طلب و منفعت جو باشد، در این احوالِ بسیار دشوار، به زیر بارِ سنگینِ مسولیت های کلان تن در نمی دهد. اما فضیلت این است که اگر تجربه ای و اعتبار و آبروئی فراهم شده، جا دارد و می ارزد آن را به پای کشور و مردم نثار کرد و دل به ایثار داد. برای علیرضا رزم حسینی، و دیگر سرمایه های ارجمند مدیریتیِ کشور، هر جا که باشند، دوام توفیقِ خدمت به میهن عزیز و ملت شریف را آرزومندم.

حدیث آرزومندی که در این نامه ثبت افتاد

همانا بی‌غلط باشد که حافظ داد تلقینم

 

 

پی نوشت ها:

(1) روستای صخره ای و دستكند میمند با قدمت سه هزار ساله از نخستین سكونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که همچنان زندگی در آن جریان دارد. ثروتی است تاریخی و منحصر به فرد در سطح جهان، که در سیزدهم تیرماه 1394 در سی و نهمین اجلاس كمیته میراث جهانی، در بن آلمان، به اتفاق آراء در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

(2) کرمان یکی از هفت استان اطراف بخش بیابانی و مرکزی ایران است که حیات آن مدیون صنعت قنات بوده است. در چهلمین نشست كميته میراث جهانی در استانبول، در جمعه 25 تيرماه 1395، مجموعۀ 11 قنات بیابانی ایران، که هر کدام نمایندۀ یک نوع فن آوری قنات است، تحت عنوان «قنات ایرانی» در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. از این میان، سه قنات: گوهر ريز جوپار، قاسم آباد، و اكبرآباد بم، از استان کرمان بود. نزدیک غروب بود که پرونده ما ثبت شد. خسته ولی خوشحال به هتل رفتم. دو سه ساعت بعد، غرش جنگنده ها در آسمان بلند شد. کودتا شده بود آن جمعه شب در ترکیه! شنبه فضا امنیتی بود اما یکشنبه 27 تیرماه، «بیابان لوت»، اولین اثری از ایران بود که در فهرست میراث طبیعی جهانی ثبت شد که کویر شهداد کرمان هم در آن است، با شگفتی‌های ناشناخته اش، با «گندم بریان»ش، و با چاله ی مرکزي لوت که می گویند گرم ترین نقطه ی جهان است.

(3) حاج آقا علي معروف به زعيم الله رفسنجاني، در سال 1136 خورشیدی، به ساختن این خانه اقدام کرد که با داشتن 110 اتاق و چند صحن و بازار و آب انبار و مسجد و حمام و کاروانسرا، و مساحت 14 هزار متر مربع، امکان جذابی برای گردشگری، و بازوی فرهنگی و اقتصادی بالقوۀ منطقه است. حاج آقا علی، این خانه را ساخته بود تا از تاجران ایران و هند و کشمیر و ترک و عرب و ديگر مناطق، در آن پذيرايي کند که طبیعتا رونق تجارت بین المللی اش را هم به دنبال داشت.

(4) فضل علي خان بيگلربيگي، حاکم کرمان، آن را در 1253 خورشیدی در شمال شهر کرمان بنا کرد که به «باغ بیگلری» و بعدها به «باغ فتح آباد» مشهور شد که از آثار ملی است، و می گویند الگوی احداث «باغ شازده ی ماهان» در ۱۲۷۶خورشیدی بوده است که یکی از ۹ باغ ایرانی است که در ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۷۰۰۵۱۰:۳۶:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۷
از این مقاله نتیجه می گیریم ایشان برای وزارت گردشگری مناسبند، نه وزارت صمت....
ناشناس۱۶۱۷۴۷۴۱۳:۱۶:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۷
خوب است عملکرد ایشان در خراسان هم مورد بررسی قرار بگیره
علی۱۶۱۷۰۲۶۱۰:۴۵:۴۹ ۱۳۹۹/۷/۷
نویسنده محترم و خوش قلم، حقیقتا درست نوشته: «... کیست که نداند که یک مدیر توانمندِ با سابقه، اگر عافیت طلب و منفعت جو باشد، در این احوالِ بسیار دشوار، به زیر بارِ سنگینِ مسولیت های کلان تن در نمی دهد. اما فضیلت این است که اگر تجربه ای و اعتبار و آبروئی فراهم شده، جا دارد و می ارزد آن را به پای کشور و مردم نثار کرد و دل به ایثار داد...» . مقاله بی پرایه و مفیدی بود هم برای اطلاع رسانی و هم تشویق دیگر مدیران و مسولان به درک ثروتها و امکانات کشور. امیدوارم اگر آقای رزم حسینی وزیر صمت شد، به همین روش و منش، به حرف کارشناسان گوش بدهد و برود به طرف سامان دادن امکاناتی که داریم برای کم کردن اثر امکاناتی که نداریم. با تشکر از آقای سفیر با تجربه که نوشت و از الف که منتشر کرد.
ناشناس۱۶۱۷۰۷۱۱۱:۰۶:۰۶ ۱۳۹۹/۷/۷
امیدوارم او را وفادار به آرمان و مشی حاج قاسم سلیمانی بدانیم
رامین۱۶۱۷۰۷۷۱۱:۰۷:۳۰ ۱۳۹۹/۷/۷
وقتی فهمیدم او معاون حاج قاسم سلیمانی در دوران جنگ بوده خوشحال شدم . و امیدوارم بر سر آرمانهایش و خون شهید سلیمانی بماند و به وظیفه خود عمل کند
ناشناس۱۶۱۷۰۸۰۱۱:۰۸:۱۴ ۱۳۹۹/۷/۷
رزم‌حسینی طی سال‌های جنگ ایران و عراق در عملیات‌ امام مهدی (عج) در سال ۱۳۵۹ جبهه سوسنگرد و عملیات ثامن الائمه، بیت‌المقدس، فتح‌المبین، رمضان، بدر و خیبر حضور داشته‌است. وی از بنیان‌گذاران مهندسی مخابرات عملیات جنگ در جبهه‌های جنوب و از هم‌رزمان سرداران شهید احمد کاظمی، حسین خرازی، احمد متوسلیان و هم‌رزم و دوست شهید حسن باقری بوده‌ است. او همچنین قائم‌مقام فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان به فرماندهی شهید حاج قاسم سلیمانی و جانشین عملیات قرارگاه خاتم‌الانبیا در دوران جنگ بود و در عملیات خیبر جانباز شد. گزینه معرفی شده از سوی دولت برای تصدی کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین نشان فتح از سوی رهبر معظم انقلاب دریافت کرده و پس از جنگ نیز، اقدام به پایه‌گذاری بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس کرده است.
ناشناس۱۶۱۷۱۹۶۱۱:۴۳:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
وزارت صمت یک مدیر و اقتصاد دان می خواهد. اینکه ایشان انسان شریفی است شکی درآن نیست ، کاردانی و اقتصاددانی و معیشت مردم و اداره وزارت صنعت ، معدن و تجارت کار چندان ساده ای نیست که از عهده یک استاندار براید. و اداره اقتصاد یک کشور خیلی بیشتر از استانداری است.
محسن۱۶۱۷۲۷۵۱۲:۰۶:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۷
واقعا مفید و آموزنده بود برای اطلاع رسانی. چقدر روشن و رسا، بعضی نکات کلیدی لازم برای مدیریت کلان کشور و نیز نکات مثبت مدیریت و دید آقای رزم حسینی برای امر توسعه را با اشاره به تجربه کاری با ایشان، توضیح داده است: در این تجربه، من او را کاردانی دیدم و شناختم که نه فقط تن، که دل به کار داده است.... غرضم از ذکر آن، قدردانی از هوشمندی و نگاه او برای گشودن افق های راهبردی است..... برای توسعه و رونق اقتصادی، از این دو شرط لازم گریزی نیست: یکی، کشف منابع ثروت و قدرت طبیعیِ مان، و دیگری، تدبیری برای هم افزائیِ نیروها در زنده کردنِ امکانات..... در نشست ها و گفتگوهائی که با ایشان اتفاق افتاد، برداشت من این بود که این کار را، هم بلد است، هم جنمش را دارد، و هم جگرش را. می گفت: «اقتصاد مقاومتي» یعنی همین...... امیدوارم اگر وزیر شد هم‌ همین دید راهبردی را بکار ببرد و در حل مشکلات صنعت هم، از روحیه حاج قاسم سلیمانی سرمشق بگیرد. ممنون از الف و از نویسنده
احمد۱۶۱۷۴۷۲۱۳:۱۵:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۷
امیدوارم در صورت اوردن در مجلس خیلی به حرف رئیس جمهور گوش نده و هر کاری که برای صنعت و مردم مناسب است انجام دهد.
رامتین۱۶۱۷۶۳۴۱۴:۰۴:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۷
خوب است به شایعه دو تابعیتی بودن ایشان هم پاسخ داده شود
اینم پاسخ شما۱۶۱۷۶۹۵۱۴:۱۷:۴۵ ۱۳۹۹/۷/۷
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دو تابعیتی بودن علیرضا رزم‌حسینی وزیر پیشنهادی صمت مطرح می‌شود، کذب محض است. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شایعات مطرح شده درباره دوتابعیتی بودن وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بنده در دوره دهم مجلس شورای اسلامی، عضو گروه تحقیق و تفحص از دوتابعیتی ها بودم و ریاست این گروه هم برعهده آقای کریمی قدوسی بود. وی افزود: به عنوان عضو گروه تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها در مجلس دهم و اکنون به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنم که طبق بررسی‌های انجام گرفته در هیأت تحقیق و تفحص و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دوتابعیتی بودن وزیر پیشنهادی صمت کذب محض است.

پربحث‌های دیروز

 1. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 2. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

 3. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 4. واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان

 5. ۱۳ کلید برای ورود به کاخ سفید

 6. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

 7. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

 8. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

 9. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

 10. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

 11. اعلام نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره سید کمال حیدری

 12. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

 13. احمد توکلی: به‌جای تحمیل هزینه سنگین، با کنکوری‌ها مدارا کنید

 14. مسکن تهران گران‌تر از لس‌آنجلس!

 15. قالیباف: استیضاح رئیس جمهور در حال حاضر به صلاح نیست

 16. عقب‌نشینی از محدودیت‌ها در دقیقه ۹۰

 17. سوگنامه‌ای بر چهلمین سالگرد اشغال خرمشهر

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 11. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 12. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 16. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 17. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 18. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 19. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 20. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 21. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 22. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 23. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 24. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 25. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. قالیباف کرونا گرفت

 5. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 6. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 7. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 8. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

 9. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 10. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

 11. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

 12. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

 13. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

 14. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

 15. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

 16. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

 17. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

 18. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

 19. نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آخوندی باید محاکمه شود

 20. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

 21. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 22. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

 23. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 24. انتقاد صریح رهبری از هتک حرمت روحانی/ماجرای بخشش دناپلاس یک نماینده مجلس/آخرین پیگیری قاسم سلیمانی قبل از شهادت/روایت رحیم‌پور ازغدی از جلسه جنجالی و پاسخ حسام‌الدین آشنا چه بود؟

 25. رحیم‌پور ازغدی: نسبت سازش را اولین بار معاویه به امام حسن بست/ با وعده سراب، اقتصاد را به اینجا رساندند/ دزدی‌هایی که این سال‌ها از بیت‌المال شده، ضربات سنگینی به دین و دنیای مردم زده

آخرین عناوین