نمکی: به تعویق انداختن کنکور کار درستی نیست/ آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد

گروه سلامت الف،   3990512196 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر بهداشت گفت: با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم.

نمکی: به تعویق انداختن کنکور کار درستی نیست/ آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد

به گزارش فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت، در نشست ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان در خصوص بررسی برگزاری آزمونهای سراسری برگزار شد، اظهار داشت: گرچه تمام نمایندگان مجلس در قبال مردم کشور، مسئول هستند اما باری که بر دوش بنده به عنوان سرباز کوچک نظام در عرصه سلامت، سنگینی می کند، قابل قیاس با هیچ مسئولیتی در این سرزمین نیست.
 
به شدت شرمسار نیروهای بهداشتی و درمانی هستم
 
نمکی افزود: مسئولیت سنگین بنده به سه دلیل عمده قابل مقایسه با دیگران نیست؛ اول اینکه بنده به شدت شرمسار نیروهای بهداشتی و درمانی هستم که 6 ماه شبانه روز به مردم و بیماران خدمت می کنند و تعداد قابل توجهی از آنها مبتلا و شهید شده اند و لحظه ای تخت بیماران را ترک نکرده اند و زمانی که همه از بیماری فرار کردند، آنها پای کار ایستادند و به شدت شرمسار یکایک آنها هستم.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: به همکارانم در هیات دولت گفتم که وقتی ساعت 2 بامداد اکسیژن بیمارستان توحید سنندج، اُفت می کند، کسی با هیچ وزیری به جز وزیر بهداشت تماس نمی گیرد و یا اگر گردشگری برود و منطقه اورامانات را آلوده کند، امکان ندارد که کسی ساعت 3 بامداد برای بیمارستان کامیاران یا بیمارستان های سنندج با وزیر گردشگری تماس بگیرد بلکه وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد و یا ورزشکاران جوان وقتی مبتلا شدند، وزیر بهداشت باید داروی ضد ویروس مورد نیاز را تهیه کند.
 
مقام معظم رهبری الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند
 
نمکی تاکید کرد: دومین دلیل مسئولیت سنگین بنده، مسئولیتی است که در قبال یکی از بزرگمردان تاریخ کشور یعنی مقام معظم رهبری دارم. بارها عرض کردم که شرمنده این مرد بزرگ و قدردان بزرگ منشی و بزرگواری ایشان هستم. ایشان الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند و برای کوچک ترین مسائل درون بیت، هم محبت و مصلحت اندیشی می کنند که چقدر با پروتکل های بهداشتی، منطبق است. 
 
پیشگامی مقام معظم رهبری
 
وی اضافه کرد: اگر مقام معظم رهبری احساس کنند که کوچک ترین موردی ممکن است باعث شکسته شدن پروتکلی شود، پیشگام می شوند تا مبادا خدای ناکرده موجب رنجش یک شهروند ایرانی شود و من باید به ایشان با این همه اعتمادی که کردند، جواب بدهم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سومین دلیل مسئولیت سنگین بنده این است که روز قیامت باید در محضر الهی، پاسخگو باشم.
 
هیچ چیزی برای ما راحت تر از تعطیلی همه امور نیست
 
نمکی یادآور شد: برای وزیر بهداشت در شرایط کنونی بیماری، هیچ چیزی راحت از تعطیلی همه امور نیست. بنده در سه گانه مصحلت، اقتصاد و سلامت، در مقابل مصلحت و اقتصاد زانو زدم که پروتکل هایی تدوین کنم که امور کشور به گونه ای بچرخد که در تحریم ها، کمترین فشار به بخش اقتصاد وارد شود. همان زمان که تعداد مرگ و میر روزانه کرونا در کشور به حدود 30 نفر رسیده بود، به سمت تک رقمی شدن می رفتیم اما برای ما کاملا واضح بود که هر نوع بازگشایی، ممکن است تبعاتی داشته باشد. 
 
پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست
 
وی گفت: پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست. تهیه و ابلاغ پروتکل ها به معنی ختم به خیر شدن همه امور نیست. چنین چیزی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد بلکه با نوشتن و ابلاغ پروتکل ها، می خواهیم موارد بیماری را به حداقل برسانیم. برای وزیر بهداشت، بهترین مکانیزم این است که آمد و شد نباشد و کنکور برگزار نشود. 
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر فقط بیماری کرونا را مدیریت نمی کنیم بلکه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با کرونا را هم باید در نظر بگیریم. در هفته های پیش که در خصوص برگزاری آزمون دکترا جلساتی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم، گفتیم که تیم ما به عنوان ناظر بهداشتی برای اجرای پروتکل ها باید آماده باشند. 
 
نمکی افزود: معتقدم بین کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکترا تفاوت وجود دارد. 32 سال است که معلم دانشکده پزشکی هستم و تعداد زیادی دانشجو و رزیدنت تربیت کرده ام اما در هیچ کجای دنیا برای تحصیلات تکمیلی، آسان نمی گیرند و حتما با پروتکل ها، آزمون ها و مکانیزم خاصی، دانشجویان را می پذیرند. 
 
نظارت 540 ناظر بهداشتی در کنکور دکترا
 
وی خاطرنشان کرد: در مورد کنکور دکترا چون تعداد داوطلبان کمتر از سراسری و کارشناسی ارشد بود، با دوستان اتمام حجت کردیم که اگر این آزمون درست و منطبق با پروتکل ها اجرا نشود از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، جلوگیری خواهیم کرد. آنچه که بررسی کردیم با حضور 540 ناظر بهداشتی در حوزه های امتحانی در کنکور دکترا، شاید تنها 7 تا 8 مورد مشاهده کردم که منطبق با پروتکل ها نبود و این خیلی ارزنده بود.
 
آزمون دکترا با حداقل نقص برگزار شد
 
وزیر بهداشت افزود: داوطلبان، هر کدام از خانواده هایی با فرهنگ و نوعی از اندیشه برای کنکور حاضر می شوند. ممکن است خانواده ای به قدری سخت گیری کند که فرزندش پروتکل ها را کاملا رعایت کند و یا داوطلبی از خانواده ای باشد که در زندگی روزمره نیز خیلی از پروتکل ها را رعایت نمی کند. آزمون دکترا از دید بنده به عنوان مسئول سلامت کشور، با حداقل نقص برگزار شد و اگر بتوانیم اجرای پروتکل ها را برای کنکور کارشناسی ارشد تشدید کنیم، تردید ندارم که این آزمون هم می تواند با کمترین نارسایی برگزار شود. 
 
نمکی گفت: برای وزیر بهداشت، بهترین حالت، تعطیل کردن همه امور است چون به نفع نظام سلامت است. اگر بین صدها هزار نفر داوطلب کنکور 10 نفر هم گرفتار بیماری شوند، بار اضافی بر نظام سلامت، تحمیل می شود اما کنکور دکترا با کمترین نقص در پروتکل ها برگزار شد اما تیم برگزار کننده و ناظر کنکور دکترا ضعف داشتند که برگزاری مناسب این آزمون را به نحو مطلوبی اطلاع رسانی نکرده اند. 
 
کنکور سراسری سوهان روح مردم است
 
وی یادآور شد: کنکور سراسری مشکلی است که فقط به جسم فرزندان مردم در مورد کرونالطمه نمی زند بلکه سالها سوهان روح مردم کشور بوده است. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتم، در حکمی به دکتر گرایی نژاد از کارشناسان قدیمی این سازمان ، ماموریت دادم که تمام تلاش خود را در خصوص حذف کنکور به کار بگیرد. چه مصیبتی برای خانواده ها هر سال وجود دارد که کلاس های کنکور و  رفت و آمدها را باید تحمل کنند. 
 
هزینه هایی که کلاس های کنکور بر خانوار تحمیل می کند
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سال 95 که در سازمان برنامه و بودجه بودم، برآورد کردیم که حدود 5 هزار و 300 میلیارد تومان از سبد خانوار، برای کلاس های کنکور، هزینه می شود و این بحث جدی است و سالهاست که سوهان روح مردم است. کشاورز زاده و کارگرزاده ای که نمی تواند هزینه های کلاس های کنکور را پرداخت کند، حسرت آن را می خورد و بهداشت روان او فرسوده می شود. 
 
آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها در آزمونها را داریم
 
نمکی تاکید کرد: یکی از نمایندگان گفت که آیا وزارت بهداشت برگزاری کنکور سراسری امسال را تضمین می کند؟ خیربرای هیچ کدام از آزمونها نمی توانیم تضمین کنیم که پروتکل ها، کاملا رعایت شود اما می توانیم حداکثر نظارت را داشته باشیم. اگر مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم برگزاری کنکور سراسری داشته باشند، آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها را داریم اما این بدان معنی نیست که کوچک ترین عارضه ای اتفاق نیفتد. 
 
وی گفت: تمام فرزندان این سرزمین، فرزندان ما هستند. امسال فرزند بنده نیز یکی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد است و بنده هم پدر هستم و برای فرزندم، دلهره دارم. ضمن اینکه فرزند من از VIP استفاده نمی کند کما اینکه هنوز کسی ندیده پدرش از پاویون فرودگاه، سوار هواپیما شود.
 
وزیر بهداشت گفت: تقاضای ما این است که کنکور کارشناسی ارشد به دلیل نیاز نظام سلامت به رزیدنت و نیروهای بهداشتی و درمانی جوان حتما برگزار شود و اگر رزیدنت پذیرش نشود، در بخش های آموزش عالی، تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان، دچار مشکل می شویم و هیچ کجای دنیا بین دوره های آموزش عالی به ویژه در تحصیلات تکمیلی، گسست ایجاد نمی کنند چون آنها سرمایه های ملی هستند که باید به بازار کار و تحقیقات بروند. 
 
پیچیده ترین ویروس دنیا
 
نمکی اظهار داشت: ویروس کرونا مطلقا قابل پیش بینی نیست و هر کس در جهان ادعا کند که این ویروس را به طور کامل می شناسد، از جهالت است نه دانشمندی او، چون این ویروس پیچیده ترین ویروسی است که تا کنون در جهان وجود داشته است. زمانی که مرگ و میر روزانه حدود 30 نفر بود به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و مرگ سه رقمی در هفته ها و ماه های آینده را به ایشان گفتم. پیش بینی ها نشان می دهد که در فصل پاییز، احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کرونا، بیش از 80 درصد است. 
 
به تعویق انداختن کنکور به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست
 
وی خاطرنشان کرد: با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم. از سویی بلاتکلیفی، داوطلبان کنکور سراسری را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن اضطراب، ضعف سیستم ایمنی بدن و گرفتار شدن به کرونا را در پی خواهد داشت و باید زودتر تصمیمی در مورد برگزاری کنکور سراسری بگیریم. 
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: در کنکور دکترا پروتکل های بهداشتی با درصد قابل قبولی اجرا شد آن هم در شرایطی که داوطلبان از محیط های متعدد اجتماعی در جلسه آزمون شرکت می کنند و هر کدام از آنها را با اسکورت یا از قرنطینه نمی آوریم. کنکور دکترا از نظر ما، تستی برای برگزار کنندگان و ناظران بهداشتی بود که آیا می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را با رعایت پروتکل ها برگزار کنیم یا خیر؟ از دید بنده، با تمهیدات بیشتر و تقویت تعداد ناظران بهداشتی و مجریان، می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم. 
 
وی خاطرنشان کرد: باید به تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، پک های بهداشتی پیش بینی کنیم. اگر حتی یک جوان دچار بیماری شود و در بخش ICU بستری شود، غیر از ناراحتی و رنجش برای خانواده و ما، باعث زحمت بیشتر کادر درمانی می شود. در مورد کنکور کارشناسی ارشد اگر دوستان تصور می کنند که تعویق آزمون برای فراهم شدن فضای بهتر در کشور از نظر بیماری به مصلحت می باشد، خطا است و بنده چنین پیش بینی از آینده بیماری ندارم و هیچ عقل سلیمی این را نمی گوید اما می توانیم با تشدید تمهیدات، کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.
 
وزیر بهداشت گفت: اگر در مورد کنکور سراسری، تمهیدات تازه ای نیندیشیم، نشان داده ایم که نمی توانیم آن را برگزار کنیم. حذف کنکور به مرداد و شهریور نمی رسد و سالها است که طنابی به حلق آموزش کشور بسته ایم اما باید گره های این طناب را باز کنیم و با وفاق ملی، باید یکبار برای همیشه مشکل کنکور را حل کرد.
 
نمی توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم
 
نمکی خاطرنشان کرد: باید برای برگزاری کنکور سراسری، از فضای باز و ورزشگاه ها استفاده، تلفن و اینترنت را در زمان برگزاری آزمون قطع و پک های بهداشتی برای داوطلبان به مقدار کافی پیش بینی کنیم اما نمی توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم چون جان آنها از سر راه نیامده و پدران و مادران، سالها مراقبت کرده اند و هر کدام از این فرزندان در آینده می توانند یکی از دانشمندان گره گشای کشور باشند و اینها سرمایه های اجتماعی ایران هستند. 

وی اضافه کرد: در مورد برگزاری کنکور سراسری، مردد هستم و هیچ گاه هم اینقدر محکم نگفته ام. به عنوان متولی سلامت کشور اگر در آخرین لحظات احساس کنم که سلامت داوطلبان به مخاطره می افتد، ایستادگی می کنم و تصمیمم را صریح اعلام می کنم.

 چهار مرحله حیاتی در کنکور

 وزیر بهداشت در پایان گفت: برای کنکور سراسری باید چهار مرحله حیاتی یعنی زمان قبل از ورود داوطلبان به حوزه های امتحانی، زمانی که خانواده ها پشت در حوزه ها حضور دارند، زمان برگزاری آزمون و زمان ترک داوطلبان را مدیریت کنیم. پیشنهاد بنده این است که ساز و کار مدیریت برگزاری کنکور سراسری باز تعریف شود و جلسه کارشناسی مبسوط تری در این زمینه فردا برگزار شود چون هیچ کس راضی به لطمه وارد شدن به مردم نیست.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۴۶۸۴۱۲۳:۳۷:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۲
یک ماه صبر کنید وضعیت قرمز کمتر میشه ‌ ‌ استان های آلوده باید قرنطینه شوند
ناشناس۱۵۴۷۲۲۸۱۲:۳۳:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
چرامثل امتحانات ورودی حوزه،آنلاین برگزارنمیکنید?!
ناشناس۱۵۴۶۸۴۲۲۳:۳۸:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۲
مدیریت شما واقعا نمونه است ، کل کشور آلوده شده وضعیت هی سرخ و سفید میشه
ناشناس۱۵۴۷۱۰۴۱۰:۳۸:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۱۳
آقای وزیر محاسبه کنید چقدر سفر بین شهری کنکوردکترا وکارشناسی ارشد داریم,که موجب انتقال اجباری کرونا ست ,حتی حاضر نیستید ساده ترین چیزها از جمله قراردادن حداقل یک حوزه در هر شهر رو انجام بدید.
ناشناس۱۵۴۶۸۷۵۰۰:۵۲:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۱۳
همانطور که سلامت جسم مهم است, سلامت روان هم مهم است. بزارید امتحان بدیم.
حمید۱۵۴۶۹۰۷۰۲:۳۰:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۱۳
همیشه مشاورین ضعیف و اطلاعات اشتباه مدیران رو در تصمیم گیری دچار مشکل می کنه‌ وضعیت کنکور دکترا اصلا رضایت بخش نبود
ناشناس۱۵۴۶۹۹۶۰۸:۴۴:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۱۳
آفرین به این استدلال منطقی، کنکور را نمی شود لغو کرد امامیتوان تمهیدات بهداشتی حداکثری وضع کرد و آسیب ها را به حداقل رسانید.
ناشناس۱۵۴۷۰۸۵۱۰:۱۷:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۱۳
ا، فا کنکور را برگزار کنید بچه ها وخانواده هاشون خیلی خسته شدند.
ناشناس۱۵۴۷۲۲۶۱۲:۳۲:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۱۳
اولا در کنکور دکتری چیزی که شاهدش بودم با آن چیزی که تعهد داده بودند زمین تا اسمان فرق داشت دوما به فرض رعایت اگر دو سه نفر الوده باشن سیستم سرمایشی سالن ها این ویژگی انتشار الودگی رو داره سوم اینکه اقای نمکی بجای توصیه به رعایت حداکثری رعایت حداقلی رو‌چرا در پیش گرفتن یه سئوال بزرگه؟؟؟چرا موضع این اقایون با توصیه های بهداشت جهانی متناقضه؟؟؟ یا احتمالا سیاست اقای روحانی مبتنی بر ترجیح فعالیت های عادی ملت بر جانشان بر وزرا هم جاری..خلاصه ما که به این وضعیت مشکوکیم
پژوهشگر۱۵۴۷۲۶۲۱۳:۰۸:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۱۳
به روند بازی با جان ملت پایان بدین تا محدودیت ها رو بر نگردونین اوضاع به سمت فلاکت ملی پیش خواهد رفت
Taranoom۱۵۴۸۸۹۶۲۲:۰۷:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۱۴
آقای نمکی بخدا کرونا شوخی بردار نیست ما هم خسته شدیم از درس ولی دنبال نتیجه هستیم نمیخوایم تلاشامون بی نتیجه بمونه تعویق بندازید تو هوای خنک تر و فضای آزاد برگزار کنید بخاطر ترس و استرس کرونا بازدهی مون به کمترین حد میرسه سر جلسه خدا نکنه هیچ کسی این مریضیو بگیره یکی از فامیلامون گرفته بود رفت اون دنیا و برگشت در روز هزار بار آرزوی مرگ میکرد بخاطر زجر و دردی که تحمل میکرد بحث جون جوونا در میونه تروخدا عاقلانه تصمیم بگیرید
ناشناس۱۵۴۸۸۹۸۲۲:۰۸:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۱۴
حداقل نقص؟ صدایش هفته دیگر در میاید! البته برای شما که مهم نیست. هر فاجعه و مصیبتی برای مردم..
ناشناس۱۵۴۸۸۹۹۲۲:۰۸:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۱۴
شرکت کنندگان آزمون دکتری کمتر از ۲۰۰ هزار نفر بودند درحالی که کنکور سراسری بیش از ۱ میلیون شرکت کننده داره،مضاف براینکه برخلاف آزمون های ارشد و دکتری درصد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری با والدینشون میان، وضعیت سختی شده از یک طرف بدون برگزاری کنکور ورودی ۹۹ خالی میمونه و خیل عظیمی به سال دیگه تزریق میشند(اگر تازه کرونا بره) از طرفی سلامت بچه ها هم در اولویته

پربحث‌های هفته

 1. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 4. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 5. گرانی خودرو تا کجا!؟

 6. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 7. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 8. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 10. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 15. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 16. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 17. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 18. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 19. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 20. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 21. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 22. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

ابر آروان

آخرین عناوین