فتاح: از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نکرده‌ایم/ اعلام آمادکی بنیاد مستضعفان برای عرضه املاک در بورس

گروه اقتصادی الف،   3990418012

رئیس بنیاد مستضعفان از اعلام آمادگی برای عرضه تمام املاک این نهاد در بورس مستغلات خبر داد و گفت: بنیاد مستضعفان از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده نکرده است.

به گزارش تسنیم، سید پرویز فتاح در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه پیشنهاداتی درباره پرداخت اعتبارات به صورت قرض الحسنه، تامین مسکن محرومان و تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام کشور اظهار کرد: به دنبال توسعه فعالیت‌های بنیاد مستضعفان در زمینه محرومیت زدایی و کمک به معیشت مردم هستیم و بنیاد مستضعفان برای احداث مسکن محرومان می تواند با تامین زمین، سیمان و برخی از مصالح ساختمانی، از بار دولت در تولید مسکن تا حدودی بکاهد.

وی با اشاره به پیشنهاد بنیاد مستضعفان برای کمک به تکمیل پروژه های نیمه تمام کشور گفت: اگرچه بنیاد مستضعفان مسئولیت تخصصی در برابر تکمیل پروژه های عمرانی ندارد اما این پیشنهاد را داریم تا بنیاد مستضعفان، دولت و مجلس با همکاری یکدیگر طرحی تدوین کنند تا این پروژه ها با استفاده از ظرفیت بنیاد تکمیل شود.

وی افزود: در حوزه ارائه تسهیلات بانکی، تلاش داریم تا به سمت تسهیلات قرض الحسنه حرکت کنیم؛ البته محدودیت هایی در این مسیر داریم ولی معتقدیم که می توانیم برای کمک به مردم با تامین منابع مالی این تسهیلات، وام های قرض الحسنه را در قالب قرض الحسنه مسکن و ... در اختیار اقشار ضعیف قرار دهیم.

وی با ارائه گزارشی از فعالیت های این بنیاد در حوزه اقتصادی تصریح کرد: نهادهایی همچون بنیاد مستضعفان گرچه از بودجه عمومی و دولتی استفاده نمی کنند ولی همواره تابع قوانین کشورند؛ مثل قانون بازنشستگان یا حقوق و پاداش مدیران که تابع قوانین کشوری هستیم و آمادگی داریم تا سازمان های نظارتی نسبت به عملکرد ما نظارت کنند.

رئیس بنیاد مسضعفان با بیان اینکه بنیاد مستضعفان به هیچ وجه از ارز 4200 تومانی استفاده نکرده است گفت: شرکت های بنیاد مستضعفان نه تنها از ارز 4200 تومانی استفاده نکرده اند بلکه ارزهای حاصل از صادراتشان را نیز طبق قانون و در سامانه نیما وارد کشور کرده اند و بانک مرکزی نیز می تواند این موضوع را تایید کند.

فتاح ادامه داد: ما خود را بیش از دیگران موظف به اجرای قانون می دانیم و حتما نسبت به اجرای قوانین کشور حساسیت ویژه ای داریم.

وی با اشاره به این که کل درآمد و فروش ما سال 98، حدود 36 هزار میلیارد تومان بوده است، در واکنش به مقایسه دارایی های بنیاد مستضعفان با دولت گفت: من بارها اعلام کرده ام و اینجا نیز می گویم که نسبت ما در مقایسه با جی دی پی، کمتر از یک درصد است و به هیچ وجه توان اقتصادی ما، قابل مقایسه با دولت نیست و حتی میزان فروش سالانه بنیاد از برخی شرکت های دولتی هم کمتر است.

وی با اینکه بنیاد مستضعفان حتما با مجلس، دولت و قوه قضائیه هماهنگ است افزود: در ماجرای کرونا بنیاد مستضعفان خود را موظف به کمک به اقشار مختلف نیازمند دانست و با هماهنگی دولت تلاش کرد تا تبعات شیوع کرونا برای اقشار ضعیف را کاهش دهد.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه 15 منطقه آبادانی و پیشرفت بنیاد به 31 منطقه افزایش می یابد خاطرنشان کرد: ما با استقرار 3 ساله در هریک از این مناطق سعی داریم تا چهره محرومیت را از این مناطق پاک کنیم ولی البته ما قرار نیست جای دولت را در این مناطق بگیریم.

وی با اشاره به جزئیاتی از واگذاری زمین های مصادره شده توسط خاندان پهلوی به مردم گفت: این زمین ها که توسط خاندان پهلوی از مردم غصب شده بود و بعد از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت، حالا به نام مالکان اصلی این زمین ها می شود و به صاحبان آن بازمی گردد.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در حال حاضر 32 شرکت بنیاد در بورس حضور دارند گفت: ما به دنبال تسریع حضور شرکت های دیگر بنیاد در بورس هستیم ولی متاسفانه با توجه به مسیر سخت ورود به بورس، 20 شرکت دیگر ما در حال طی مراحل این مسیر هستند و به زودی در بازار سرمایه عرضه می شوند. ما با عرضه شرکت های خود در بورس، مردم را شریک سود و فعالیت بنیاد مستضعفان می کنیم و قصد داریم تا تمامی شرکت های بنیاد را در بازار سرمایه عرضه کنیم.

فتاح با اشاره به جلسه اخیر با وزیر اقتصاد در خصوص مشارکت بنیاد مستضعفان در بورس املاک و مستغلات گفت: ما به وزیر نیز اعلام کردیم که بنیاد مستضعفان از مشارکت در بورس املاک و مستغلات استقبال می کند و حاضریم تمامی املاک خود را در بورس مستغلات عرضه کنیم و آمادگی کامل برای این کار داریم.

رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه ما به دنبال شفافیت در عملکرد خود هستیم گفت: حضور شرکت های ما در بورس بر اساس همین سیاست است و ما خود را موظف و ملزم به ارائه گزارشات عملکردمان به مردم می دانیم.

وی با اشاره به تکمیل پروژه های نیمه تمام بنیاد مستضعفان طی امسال و سال آینده گفت: علاوه بر این تلاش کرده ایم تا در این شرایط حتما جهش تولید را در شرکت های بنیاد مستضعفان رقم بزنیم و این جهش حتما در بنیاد مستضعفان اتفاق خواهد افتاد؛ این در حالی است که ما دستور داده ایم در این شرایط هیچ کارگری نباید اخراج شود و اجازه نیز نخواهیم داد تا حقوق معوق در شرکت هایمان داشته باشیم.

فتاح با اعلام خبر هزینه 1600 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای کمک به اقشار ضعیف در جریان شیوع کرونا گفت: در آخرین اقدام انجام شده، بنیاد مستضعفان با تخصیص 50 میلیارد تومان زمینه آزادی 2574 زندانی جرائم غیرعمد نیازمند را فراهیم کرد. آمادگی داریم در صحن علنی مجلس ارائه گزارش دهیم و به سوالات مردم و نمایندگان آنها در حضور رسانه ها پاسخ دهیم؛ چراکه ما معتقدیم نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان باید پاسخگوی مردم و نمایندگان باشند.

وی از نمایندگان خواست تا برای کمک های بیشتر به مردم بر روی توانایی نهادهایی مثل بنیاد مستضعفان حساب کنند و با فراهم کردن ساز و کاری، مسیر کمک رسانی بنیاد و نهادهای دیگر را به صورت ملی هموار کنند.

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 9. صحنه آهسته انفجار بیروت

 10. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 11. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 12. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 13. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 16. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 17. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 18. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 19. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 20. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. بازی با اعصاب مردم!

 23. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 24. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

 25. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

   3. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

   4. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

   5. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

   6. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

   7. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

   8. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

   9. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

   10. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

   11. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

   12. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

   13. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

   14. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

   15. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

   16. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

   17. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

   18. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

   19. احمد توکلی : با این شیوه اطلاع رسانی درباره « گشایش اقتصادی »هیچ دردی از مردم دوا نمی‌شود

   20. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

   21. پراید به پیکان پیوست/ خداحافظی با خودروی پرحاشیه

   22. طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار اعلام وصول شد

   23. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

   24. جانشین پراید به ۱۰۷میلیون تومان رسید

   25. مدرس خیابانی: خودروسازان معتقدند زیر قیمت تمام شده خودرو تولید می‌کنند

   آخرین عناوین