نقدی بر یک یادداشت شما بگویید به چه قیمتی ؟!

رضا وحیدی،   3990415070 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
شما بگویید به چه قیمتی ؟!

جناب آقای ناصر ايمانی، در يادداشتي که در الف منتشر شد به ادامه اعتراض مخالفان اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون ايراد گرفته است. استدلال اصلي ايشان تقريباً همان دليلی است كه تاجگردون و طرفداران وی در طول روزها و هفته های گذشته مطرح كرده اند. اينكه صلاحيت يا اعتبارنامه وی در مراحل مختلفی توسط نهادهای متفاوت تائيد شده پس ديگر نبايد معترضان به اعتراض خود ادامه دهند.

اما به استدلال آقای ايمانی از زوايای مختلفی می توان ايراد وارد كرد. از جمله آن كه:

* بدون شك تا به امروز هيچ يك از مخالفان اعتبارنامه تاجگردون، صلاحيت نهادهای امنيتی و اطلاعاتی را زير سوال نبرده اند. همگان اذعان دارند در طول چهار دهه گذشته انقلاب اسلامي، نهادهای امنيتی هميشه مدافعان و سربازان گمنام حمايت از مرزهای ايران و كيان نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران بوده اند و از اين بابت همگان مديون آنها هستيم. اما آيا اين امر به معنای اين است كه آنها معصوم می باشند و هرگز دچار اشتباه نشده يا نخواهند شد؟ آيا هميشه اطلاعات آنها كامل است؟ آيا تحليل آنها به خطا نمی رود؟

 آيا اعتراض به  يك مورد خاص و يك يا حتی چند تصميم آنها به منزله زير سوال بردن كليت آنهاست؟ اگر اين گونه باشد كه اصولاً هيچ اعتراض و انتقادی نبايد نسبت به هيچ نهاد و دستگاهی داشت.
بماند كه جناب آقای زاكانی به صراحت عنوان كرده اند يكی از نهادها به تخلفات آقای تاجگردون صحه گذاشته و آنها را تائيد كرده است.
 در اين باره اشاره به تصميم بنزينی كه توسط سران قوا سال گذشته گرفته شد حائز اهميت است. آيا آن تصميم كه منجر به تبعات و پيامدهای ناگواری شد نبايد نقد شود چرا كه به منزله زير سوال رفتن قوای سه گانه است؟ بدون شك هيچ فردی چنين تلقی از نقد به تصميم بنزينی نخواهد داشت.

*متاسفانه بايد گفت نگاه آقای ايمانی تجويز چشم پوشی بر وظيفه ای است كه هم شرع و هم قانون برعهده نمايندگان گذاشته است كه سرانجام و پايان آن تجويز مماشات  و ناديده گرفتن فساد است. اين همان نگاهی است كه منجر به مشكلات اساسی در طول دهه هاي گذشته براي جمهوری اسلامی شده است. فرض كنيد اگر چنين نگاهی بر تمامی نهادها و مسئولان حاكم باشد هرگز نبايد سراغ امثال طبری ها، حسين فريدون ها و ... رفت چرا كه ممكن است احياناً خدايی نكرده اعتبار قوه قضائيه يا قوه مجريه برای هميشه زير سوال می رفت. اما واقع امر و منطقي آن است بين آن فرد و كليت يك مجموعه بايد تمايز و تفكيك برقرار كرد.

* در وصيت نامه سياسی الهی امام رحمه الله عليه به صراحت درباره اعتبارنامه نمايندگان سخن گفته شده است. امام به عنوان بنيان گذار انقلاب بزرگ اسلامي می فرمايند:«... از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می‌خواهم که اگر خدای‌نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد». در واقع بر مبناي وصيت نامه حضرت امام وظيفه نمايندگان است در هر مرحله ای كه متوجه شده اند عنصر نامطلوبی وارد مجلس شده با آن مقابله كنند. حتی اگر نهادهای ديگر ان قلت و ايرادی در اين باره وارد نكرده باشند.

* بر اساس آيين نامه داخلي مجلس، نمايندگان اين حق را دارا می باشند كه به اعتبارنامه منتخبان اعتراض كنند. اگر برداشت عدم اعتراض با اعتبارنامه ملاك عمل قرار بگيرد بالطبع بايد تمامی مواد مرتبط با اعتراض به اعتبارنامه منتخبان از آيين نامه داخلي مجلس حذف شوند؛ چرا كه بالاخره اعتراض به هر منتخبی به زعم اقای ايمانی مخالفت با نهادهای اطلاعاتی و امنيتی و شورای نگهبان است. به عبارتی ديگر بر اساس استدلال ايشان از آن جا كه در مراحل قبل صلاحيت منتخبان توسط نهادهای امنيتی و اطلاعاتی، شوراي نگهبان و كميسيون تحقيق مورد بررسی قرار گرفته ديگر هيچ اعتراضی نبايد صورت بگيرد.  اين در صورتی است كه آيين نامه در مواد مختلف به بررسی اعتبارنامه ها پرداخته و به صراحت عنوان مي كند: « اعتبارنامه هايی كه مورد اعتراض نمايندگان قرار گرفته حداكثر ظرف مدت پنج روز كاری توسط شعبه رسيدگی می شود. در صورتی كه نظر شعبه تائيد اعتبارنامه باشد، گزارش تائيد آن براي تصميم گيری به مجلس ارائه می شود».
بنابراين بايد گفت بر اساس قانون حرف نهايی را درباره اعتبارنامه تاجگردون، تمامی نمايندگان در صحن علنی خواهند زد اما اين رای بر اساس استدلال هايی است كه موافقان و مخالفان و جو مجلس خواهد بود.
بدون شك در اين موضوع عقلانيت و منطق و فضاسازی های تاجگردون و طرفدارنش(كه در ادامه به آن اشاره می شود) حكم می كند قوه قضائيه ورود كند چون پرونده برای بسته شدن بيش و پيش از يك رای سياسی به يك رای حقوقی و قضايی نياز دارد. اگر اين اتفاق رخ داد همگان در برابر آن تمكين خواهند كرد.

* غلامرضا تاجگردون و طرفداران وی در طول هفته های گذشته با انواع و اقسام ترفندها تلاش كردند مخالفان به اعتبارنامه اش را منفعل كنند و آنها را از پيمودن اين مسير بازدارند. زدن اتهام لرستيزی يكي از اين موارد است. نكته مهم آن است كه وي به صراحت مخالفان به اعتبارنامه اش را تهديد به افشاگری می كند. تاجگردون در بخشی از يكی مصاحبه های پرتعداد هفته گذشته خود می گويد:« شاید من شیشه کثیف باشم ولی شما هم دستمالتان تمیز نیست که بخواهید شیشه من را تمیز کنید. حواستان باشد».

فيلم گفته های ايشان در طول روزهای گذشته بارها در شبكه های اجتماعي منتشر شده است. اقای ايمانی! مردم از اين ده ثانيه فيلم چه برداشتی داشته يا خواهند داشت؟ او بارها منتقدان به اعتبارنامه اش را تهديد به افشاگری كرده است؟ اگر مخالفان در اين مقطع زمانی عقب نشينی كنند مردم چه تصوری خواهند داشت؟


به نظر شما سكوت در اين پرونده تا چه اندازه جائز است و به صلاح نظام جمهوری اسلامی و اعتماد افكار عمومی است؟

دیدگاه کاربران

جلالیان۱۵۰۹۴۴۲۱۲:۴۸:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۱۵
اگر یک بار برای همیشه با امثال تاجگردونها برخورد نشود دیگر حرف مافیاها نخواهید شد
ناشناس۱۵۰۹۵۸۷۱۳:۵۴:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۱۵
عیار مجلس در مبارزه با فساد باید معلوم شود
ناشناس۱۵۰۹۹۷۴۱۷:۲۷:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۱۵
بهتر است مجلس یازدهم دست از هیاهو و شلوغ بازی بردارد. مجلس محل تسویه حسابهای پوچ ، بچه گانه و جناحی نیست. مجلس محل کار برای مردم است. چیزی که مردم کمتر شاهد آن هستند.
ناشناس۱۵۰۹۹۹۰۱۷:۳۹:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۱۵
هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید.
ناشناس۱۵۰۹۷۸۸۱۵:۴۱:۳۵ ۱۳۹۹/۴/۱۵
من فرض نقص در ارزیابی توسط نهادهای ناظر را رد نمی کنم چه اینکه پیش از این نیز بسیاری از معتمدان نظام دچار مفاسد اقتصادی شده اند. اما از نظر من این برخورد سیاسی است کما اینکه اگر اکثریت مجلس همان مجلس قبلی بود شاید امروز اعتبارنامه شخص یا اشخاص دیگری مورد سوال بود.
ناشناس۱۵۱۰۰۰۶۱۷:۴۵:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
مجلس پس کی می خواهد به جهش تولید بپردازد؟
صادق۱۵۱۰۰۶۵۱۸:۲۰:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۱۵
احسنتم
ناشناس۱۵۱۰۲۱۱۲۰:۱۴:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۱۵
مطرح شدن مذاکره با آمریکا از سوی هر مسئول و دستگاهی که باشد خیانت به کشور محسوب شده و حکم وطن‌فروشی را دارد. راه‌حل مشکلات پیاده کردن اقتصاد مقاومتی است.
رضا۱۵۱۰۲۴۹۲۰:۳۱:۲۸ ۱۳۹۹/۴/۱۵
تخلفات تاجگردون اونقدر واضحه که حتی اگر این‌بار هم قصر در بره و به کارهای خودش ادامه بده باز هم باید منتظر روزی که عدالت اجرا میشه باشه. اما اینکه یک آدم فاسد بارها توسط نهادهای امنیتی تایید شده اتفاقا شاخص وجود فساد سیستماتیک است. این نهادها قصد نداشتن یک آدم فاسد رو تایید کنند بلکه در سیستم فعلی این کارها اصلا فساد به حساب نمیاد و برعکس کاملا هم قانونی به همین دلیل هم همیشه تایید میشه.
ناشناس۱۵۰۹۴۵۸۱۲:۵۷:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۱۵
نماینده فاسد باید از مجلس اخراج بشود.
ناشناس۱۵۰۹۵۹۸۱۳:۵۸:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
مملکت را آب برده وقت گرانبهای مجلس را چرا اینقدر بیهوده میگیرید اعتبار و صلاحیت هر فرد قبل از کاندیدا شدن باید مشخص گردد
هوشیار۱۵۰۹۷۸۲۱۵:۳۶:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۱۵
طبق قانون صلاحیت هم قبل از انتخاب هستش هم بعد از انتخاب
ناشناس۱۵۰۹۹۸۱۱۷:۳۴:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
تاجگردون خار چشم چه کسانی است؟؟؟
رضا۱۵۱۰۴۵۴۲۳:۰۷:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۱۵
خارچشم ماخانواد ه شهدا ازاخرهم زیردست وپای ماله خواهدشد
ناشناس۱۵۰۹۹۸۵۱۷:۳۷:۲۴ ۱۳۹۹/۴/۱۵
نماینده های مجلس باید فاصله اجتماعی را رعایت کرده و ماسک بر صورت بزنند. این هزار بار. قالیباف باید جلوی ورود نماینده های بدون ماسک به مجلس را بگیرد.
ناشناس۱۵۱۰۲۱۹۲۰:۱۶:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۱۵
برای نجات کشور از این مخمصه باید همانند دهه 60 لیبرال‌ها را از صحنه مدیریت کشور حذف کرد و الا به اینها امید بستن سراب است.
صادق۱۵۱۰۰۶۶۱۸:۲۱:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۱۵
احسنت
ناشناس۱۵۰۹۴۵۹۱۲:۵۸:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
رد اعتبارنامه تاجگردون از اوجب واجبات است.
ناشناس۱۵۰۹۶۲۴۱۴:۰۵:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۱۵
نه فقط تاجگردون. تمام فاسدهای رانت خواری که تو مجلس هستن باید اخراج بشن.
صادق۱۵۱۰۰۷۰۱۸:۲۴:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۱۵
احسنت
هوشیار۱۵۰۹۵۵۴۱۳:۳۹:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
با هیچ کس مماشات نکنید . مملکت ارث پدری کسی نیست
ناشناس۱۵۰۹۷۲۰۱۴:۵۹:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۱۵
از قوه قضاییه و مدعی العموم گله مندیم که به وظیفه ذاتی خود عمل نکرده و برای نمایندگان مفسد اقتصادی رد صلاحیت شده دادگاه ویژه تشکیل نداده اند اینگونه است که نمایندگان دادای فساد جسارت پیدا کرده و با تبانی با دولت بسیاری از انها پستهای دولتی و در شرکت های زیر مجموعه دولت مشغول بکار شده اند
امیر۱۵۰۹۵۶۰۱۳:۴۱:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۱۵
این شیشه کثیف رو باید شکوند از پاک کردن گذشته
ناشناس۱۵۰۹۹۰۰۱۶:۵۱:۱۹ ۱۳۹۹/۴/۱۵
آقای تاجگردون از نظر ملت و تمام ارگانها تایید شده است.و انشاااله هم پیروز هستن
ناشناس۱۵۰۹۹۸۳۱۷:۳۴:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۱۵
دستمالهای کثیف را هم باید آتش زد.
علی۱۵۱۰۳۵۴۲۲:۰۹:۲۹ ۱۳۹۹/۴/۱۵
دستمال‌های کثیف ونباید استفاده کرد مثل کرونا واگیردار فقط باید چال کرد
ناشناس۱۵۰۹۶۷۱۱۴:۲۹:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۱۵
به نظرم منتقد محترم مقاله آقای ایمانی را نخوانده . او از تاجگردون دفاع نمیکنه . بلکه معتقده مخالفان تاجگردون همه نهادها را زیر سوال نبرند و بگونه‌ای حرف نزنند که اگر به فرض مجلس به اعتبار نامه او رای مثبت داد. مجلس را غیر انقلابی و طرفدار فساد معرفی کنند
ناشناس۱۵۰۹۶۷۳۱۴:۲۹:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۱۵
حالا که نهادهای مسئول در تایید تاجگردون دچار اشتباه شده اند پس احتمال خطای آنها در بررسی ورد صلاحیت افرادی مثل مطهری صادقی وسلحشور هم بسیار زیاد است و لازم است مجددا بررسی شود .
ناشناس۱۵۰۹۷۰۱۱۴:۴۸:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
نظارت مردمی همگانی تنها راه نجات از فساد است. نظارت مردمی همگانی هم محقق نمی شود مگر اینکه برویم از کشورهایی که در این زمینه موفق هستند یاد بگیریم.
ناشناس۱۵۰۹۷۳۹۱۵:۱۰:۴۳ ۱۳۹۹/۴/۱۵
سلام سایت محترم الف ، به راستی چند نماینده در این دوره مجلس همانند آقای تاجگردون داریم . آیا همه سالمند . اگر هستند که خدا را شکر . اگر نیستند راهکار چیست ؟
ناشناس۱۵۰۹۷۵۰۱۵:۱۵:۰۴ ۱۳۹۹/۴/۱۵
سلام شیشه کثیف و دستمال کثیف پس تایید میشود؟؟؟
ناشناس۱۵۰۹۸۰۶۱۵:۴۹:۱۱ ۱۳۹۹/۴/۱۵
یعنی اینکه ایشون سر جهاز این مجلس هستند
ناشناس۱۵۰۹۸۲۰۱۶:۰۰:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۱۵
بس کنیدتاجگردون رو تایید کنید،چون ادم درستیست.افترا نزنید.
علی 671۱۵۰۹۸۶۴۱۶:۳۱:۳۶ ۱۳۹۹/۴/۱۵
با این همه خلاف و پرونده که ایشان دارند و برملا شده چرا پس مجلس تکلیف را روشن نمی کند .مگر طبق قانون نباید در مجلس به رای گذاشته شود چرا این کار را نمی کنند وعوامل فساد را رسوا و تحویل قوه قضاییه نمی دهند .مردم منتظرند این عمل انقلابی فرزندان خودشان را ببینند تا امثال تاجگردون ها باورشان نشود که خیلی قدرتمند هستند و کسی با آنها چون کلفت هستند کاری ندارد و این میانه ضعیفان باید فنا شوند .
عطا۱۵۰۹۸۹۳۱۶:۴۷:۵۷ ۱۳۹۹/۴/۱۵
خداییش اگه مشکل داره طبق وصیت امام (ره) نباید تایید بشه . واگر تایید شود این شبهه پیش میاد که بعضی نماینده ها از تهدیدش حساب برده باشند.
الف۱۵۰۹۹۲۱۱۷:۰۶:۰۹ ۱۳۹۹/۴/۱۵
به هیچ وجه طرفدار کسی نیستم، ولی الف جون این تاجگردون رو ولش کن . بچسب به باقی مشکلات. ممنون
شهروند۱۵۱۰۰۶۷۱۸:۲۳:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۱۵
سلام.. چقدر مجلسی ها وقت اضافه دارند . بابا کشور و مردم زیر آوار فقر ویرانی هست به آنها بپر دارید. ولکن زاکانی و تاجگردون را به فکر مردم باشید
صادق۱۵۱۰۰۶۸۱۸:۲۳:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۱۵
مجلس جای امثال زاکانی وشاکری ونجابت واینجورمردان پاک وانقلابی ست نه جای فاسدان وطاغیان.درودبردکترزاکانی خارچشم مفسدان
ناشناس۱۵۱۰۱۴۴۱۹:۱۱:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۱۵
آفرین برشما جناب وحیدی
اصفهان۱۵۱۰۱۷۹۱۹:۴۱:۴۰ ۱۳۹۹/۴/۱۵
ای مردم وجدان کجاست ایمان وجدان تان را بر. بازی های سیاسی و تسویه حساب های خانوادگی را بر حق رای ۴۰ هزار نفر محروم گچساران و باشت فروختید مگه رای حق الناس نیست . حالا وجدان تان کجا می رود چرا بر طبل جرم ثابت نشده می کوبید وجدان تان کجاست.
ناشناس۱۵۱۰۴۴۵۲۳:۰۳:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۱۵
تاجگردون طبری دوم
حسین۱۵۱۰۴۸۴۲۳:۲۷:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۱۵
تا کنون که نتوانسته اند چیزی علیه تاجگردون اعلام کنند که محکمه پسند باشد و معلومه که غرض شخصی و سیاسی است
Sajjad۱۵۱۰۶۳۰۰۳:۴۰:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۱۶
گرچه به آقای ایمانی هنوزهم ارادتی داریم ومطالبشون روگاهی میخوانم/براساس عدالت وانصافی که ازشاکی بزرگوار آقای تاجگردون آموخته ام نه تنهاحق آقای ایمانی بلکه هرکسی میدانم که مخالف یاموافق مطلبی باشد اگرچه سطربه سطر این مطلب را باموافقت واحسنت مطالعه کردم درخصوص لرستیزی که بنی اسرائیلی ترین ومضحک ترین پاپوش عصرماست عرضی دارم : اگرلرستیزی به این معناست که آقای حسینی رئیس اسبق صندوق توسعه ، ماهیانه بیش از53میلیون دریافتی ناحق بگیرد وبااقساط بسیارناچیزوامی معادل 400میلیون بدون سود اخذکند ودخترخانمشان تمام آنچه بناحق خانواده اش اندوخته رابرداشتن سهم ناچیزشان ازسفره انقلاب برشمرد همه محرومینی که هم زمان باایشان ماهیانه زیر500هزارتومان دریافتی یادرآمدداشته اندوبرای دومیلیون وام به هرصندوقی سرزده انداماجواب ردگرفته اند+لرهای محروم مقیم استانهای غربی کشور ازیک کنار همه لرستیزند/ آقای تاجگردون تشت افتاده است بروخداروشکرکن که شاکیت اهل ناحق وپاپوش نیست وحرف ناحساب توکتش نمیره وگرنه ملت تاآخردنیارهات نمیکردند فسیرو فی الارض فنظروا ... : مثال ساده ترش آقای احمدی نژاده درقبال افشاگری های همین شاکی بوسعت وتوان رسانه ای یک دولت وکابینه علیه او اتهامات واهی وجعلی وبی اساس مطرح کردند چه شدچه نتایجی بدست آورد ؟ آخرش حق پیروز شد رحیمی به زندان رفت آقای کردان رای اعتمادنگرفت وباحوادثی که بعدا درخصوص دیگرمعاونین آقای احمدی نژاد رخ داد حقیقت مسائل روشن تر شدتخلفات نابحق آنهابوضوح برهمگان آشکارگردید زنده بادحق که پرچمش همیشه برافراشته ودراهتزازه
مصیب۱۵۱۰۶۶۱۰۶:۳۱:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۱۶
هیچ یک از شما شناختی از تاجگردون ندارید و نمی دانید که ایشان در طول این مدت چه خدمات خوبی به استان محروم کهگیلویه و بویراحمد کرده است . کمی به دقت به موضوع اعتبار نامه ایشان نگاه کنید می‌بینید که نمی توان گفت همه هم و غم این آقایون مسیله تخلف هست و رد پای جناح بندی پیدا می شود . تاجگردون در طول این چند سال دقیقا به مانند یک فرشته نجات برای عقب مانده ترین استان کشور ظاهر شد و خیلی از محرومیت ها را در این استان رفع کرد. بترسید از اه مردمی که بعد از سالیان سال دیدند یکی پیدا شده که به دردشان می رسد

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 3. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 7. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 8. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 9. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 10. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 11. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 12. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 13. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 14. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 15. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 16. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 17. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 18. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 19. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 20. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 21. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 22. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 23. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 24. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 25. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدهاکشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 11. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 14. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 15. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 16. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 17. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 18. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 23. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 5. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 6. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 7. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 8. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 9. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 10. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 11. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 12. قالیباف: تعویق زمان کنکور ضروری است/ دوره پیگیری مشکلات اقتصادی آغاز شده/ سلامت دانش آموزان، خط قرمز است

 13. متن شکایت جمعی از نمایندگان مجلس از وزیر نفت به رؤسای سه قوه

 14. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اتهام میرسلیم به قالیباف علنی رسیدگی شود/ تا انحصار در بازار خودرو باشد مردم ضرر می‌کنند/ باید سایه تهدید را بر سر آمریکا نگه داریم

 16. رهبر انقلاب: افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است/ در عزاداری‌های محرم معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند/ در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد

 17. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 18. روحانی: برای حل مشکلات مردم باید همه دست‌به‌دست هم دهیم/ می‌خواهم برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران باشد

 19. ضرغامی: برخی اصولگراها، استاد پیاده کردن آدم‌ها از قطار هستند

 20. رمزگشایی از مزرعه موشکی سپاه + تصاویر

 21. دلنوشته ربیعی در روزهای ابتلا به کرونا

 22. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 23. وزیر اطلاعات: دشمنان باور نمی‌کنند شارمهد در داخل ایران دستگیر شده باشد

 24. سرکرده یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا در دستان وزارت اطلاعات+فیلم

 25. نامه وزیر بهداشت درباره کرونا به رهبر انقلاب/ تحلیل جهانگیری از بازار بورس/ فرار داماد وزیر سابق با پاسپورت دیگری/ سلیمی نمین: اصلاح‌طلبان باید عناصر تندرویی مثل تاجزاده را مهار کنند

آخرین عناوین