برگزاری هفتمین جلسه دادگاه طبری/ دانیال‌زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم/ طبری کاری برای من نکرده است

گروه سیاسی الف،   3990410069 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم اکبر طبری و سایر متهمان در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

برگزاری هفتمین جلسه دادگاه طبری/ دانیال‌زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم/ طبری کاری برای من نکرده است

به گزارش الف به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهم اکبر طبری و سایر متهمان در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی برگزار شد.

قاضی در ابتدا ضمن اعلام رسمیت و علنی بودن دادگاه از متهم دانیال زاده خواست برای ارائه توضیحات در جایگاه قرار گیرد.

متهم دانیال زاده ضمن قرارگیری در جایگاه، گفت: پرونده‌ای که به خاطر آن در اینجا ایستاده‌ام، پرونده‌ای در مورد به طبری است.

وی ادامه داد: ۵۹ مبایعه نامه وجود دارد و ۵۹ نفر از من ملک خریداری کردند که به دادگاه تقدیم می‌شود.

وی گفت: اتهاماتی وارد شد، گفتند در سال ۸۹ و ۹۰ پرونده داشتم. از نماینده دادستان خواهش می‌کنم پرونده را بدهند بازنگری شود. نماینده دادستان گفت از بانک‌ها تسهیلات گرفتم، وثیقه نداشته‌ام و گران نمایی کرده‌ام، اما تسهیلاتی که از بانک گرفتم معادل ۱۰ برابر آن، وثیقه گذاشتم.

دانیال زاده گفت: اگر بانک‌ها آمدند و گفتند من در ازای تسهیلات ۱۰۰ هزار تومان هم وثیقه ندادم هرچه گفتند به روی چشم، من به یکی از بانک‌ها ۲۴۰ میلیارد بدهکارم و ۱۰ هزار میلیارد از وثایقم در اختیار آن‌ها و در بورس است. تسهیلاتی که از بانک‌ها گرفته‌ام ۷۶۰، ۴۰۰ و ۲۴۰ میلیارد تومان است.

دانیال زاده ادامه داد: در سال ۸۷، ۵۶۰ میلیارد تومان ضرر کردم. در سال ۹۱ به کل سیستم بانکی ۵۱۹ میلیارد تومان بدهی داشتم و آن باعث شد که یا تسهیلات بگیرم یا نیرو‌ها را بیرون بی‌اندازم، اما این کار (بیرون انداختن نیروها) را نکردم.

این متهم افزود: به غیر از خانوار خود ۵ هزار خانواده دیگر نیز از کنار کارخانه‌های من درآمد دارند.

متهم دانیال زاده گفت: آنجایی که گفتم ماشین مدل بالای خود می‌نشینم و پنجره را بالا می‌دهم در رسانه ها برجسته شد ولی سال‌ها هم پشت موتور سیکلت و پشت کامیون می‌ایستادم تا گرم شوم این را هم بنویسید.

رییس دادگاه خطاب به متهم دانیال زاده گفت: فیلمی که پخش شد جزئی از دلایل بوده است و شما اکنون برای توضیحات در خصوص آن در جایگاه قرار گرفتید.

متهم دانیال زاده: سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم

متهم دانیال زاده در ادامه عنوان کرد: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم و تصاویری که پخش شد مربوط به این پرونده نبود.

صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم

وی گفت: در پایان سال ۹۰ منزلی را با طبری تهاتر کردم. اصلا طبری را ندیدم، در پایان سال ۹۱ یک روز طبری را ۲۲ بهمن که از خانه بیرون می‌آمد دیدم، خواهش دارم ۵۹ قولنامه و مبایعه نامه بررسی شود، چرا که عین ۵۹ نفر را حتی در محضر هم ندیده‌ام.

متهم دانیال زاده گفت: نماینده دادستان به نکات خوبی اشاره می‌کند و به او تبریک می‌گویم ممکن است بگوید که به نام فرزندم بوده است، اما حتی فرزندم نیز در محضر حاضر نشده و این کار‌ها را مباشر من انجام می‌دهد. تهاتری که طبری انجام داده با مباشر من بوده و با من نبوده است.

وی گفت: نماینده دادستان گفت دانیال زاده ارز کشور را برای لوازم بهداشتی گرفته است و هیچوقت کالای غیرمجاز یا دست دوم وارد نکرده‌ام.

نماینده دادستان در واکنش به دفاعیات متهم دانیال زاده گفت: من از وزارت اطلاعات نقل کردم.

متهم دانیال زاده ادامه داد: شخصی واحدی خریده و به واسطه صحبت‌های آن فرد می‌گویند گران فروشی یا ارزان فروشی کرده‌ایم، وقتی منزلی را از من ۲۳ میلیارد تومان خرید گرفتار شد، ۳ میلیارد بدهکار بود که آن را بخشیدم.

قاضی بابایی خطاب به متهم دانیال زاده گفت: متهم طبری چه خدمتی به شما کرده است؟

متهم دانیال زاده در پاسخ گفت: طبری هیچگونه کاری برای من نکرده است. سالهاست در این مملکت خدمت می‌کنم و هیچوقت از هیچکس تقاضای کمک نکردم و پاسخگوی اعمالم بودم.

در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: در جلسات گذشته ۴ محور را ترسیم و ۳ محور را تبیین کردیم که یک محور مانده است؛ لذا لازم می‌دانم مسائلی را توضیح دهم و با توجه به حضور مطلعین در جلسه دادگاه از دادگاه اجازه می‌خواهم هر کجا لازم بود مطلعین در جایگاه قرار گیرند و توضیح دهند.

توضیحات نماینده دادستان در خصوص عملیات پولشویی متهم طبری

در ادامه جلسه دادگاه، قهرمانی نماینده دادستان اظهار داشت: در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۰ متهم طبری در معاوضه‌ای با رویکرد پولشویانه ملک ارزان قیمت خود را با اختلاف قیمت ۹ میلیاردی با واحد‌های روما معاوضه می‌کند. طبری گفته ملک کریم خان متری ۲۰۰ میلیون است و از روما هم گرانتر بود. یکی از مطلعان این پرونده محمدباقر صدوقی است که در پرونده دیگری به عنوان متهم حضور دارد. صدوقی در قالب قرارداد کارشناسی املاک بیش از ده میلیارد به طبری واریزی داشته است حال آنکه در برخی موارد اصلا ملکی وجود نداشته و اقدامات صورت گرفته صرفا به منظور پولشویی بوده است.

نماینده دادستان افزود: متهم طبری از صدوقی می‌خواهد ملک کریم خان را بخرد؛ تقاضا دارم آقای صدوقی در جایگاه قرار گیرد و به این سوال پاسخ دهد که طبری از او در مورد ملک کریم خان چه درخواستی داشته است.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به محمد باقر صدوقی گفت در جایگاه قرار گیرید.

صدوقی با قرار گرفتن در جایگاه گفت: طبری با وجود آنکه کارشناسی رسمی دادگستری در زمینه املاک نبوده و صرفا کارشناس سنجش ارزش لوازم خانگی و اداری بوده، از سال ۸۳، هزار مورد کارشناسی برای ما انجام داده که من فتوکپی آن‌ها را به ضابطین تحویل داده‌ام.

صدوقی گفت: طبری در سال ۸۵ یا ۸۶ ملکی را از من در کامرانیه خرید و ملک کریم خان را به عنوان ثمن آن معرفی کرد. طبری گفت آن ملک را فردی به نام کاکاوند می‌سازد و شما برای بازدید به آنجا مراجعه کنید؛ پس از بازدید متوجه شدیم که قیمت موردنظر آن‌ها دو میلیارد و خورده‌ای است که گفتیم ارزش ندارد.
 
صدوقی: طبری خودش ملک خودش را کارشناسی کرده!

صدوقی ادامه داد: خود طبری ملک خودش را کارشناسی کرده و به ما ارائه داده بود؛ علی‌ایحال ملک کریم خان را که به ما پیشنهاد داد معامله ما صورت نگرفت. در مورد ملک کامرانیه از من به ناحیه ۳ ونک شکایت کردند و مجبور شدم ملک کارمارنیه را به مبلغ ۳ میلیارد و خرده‌ای از طبری خریداری کنم. این در حالی است که ملک کریم خان را خود طبری کارشناسی کرده بود حال آنکه اصلا کارشناس نبود و کد کارشناسی نداشت.
صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادمدر ادامه جلسه دادگاه قهرمانی نماینده دادستان گفت: سازنده ملک کریم خان از پیمانکاران قوه قضاییه بوده است و طبری کار‌های عمرانی قوه قضاییه را به وی می‌سپرد که در این زمینه که آیا در این روند تشریفات قانونی رعایت شده تحقیقات در حال انجام است.

نماینده دادستان گفت: خادمی گل میشه از ملازمان دانیال زاده بوده است و چه در پرونده‌های ثبتی و چه در پرونده‌های شهرداری خادمی گل میشه در جریان بوده است. آقای خادمی گل میشه در جایگاه حاضر شود و در مورد موارد فوق الذکر توضیح دهد.

در ادامه، قاضی خطاب به خادمی گل میشه گفت در جایگاه برای ادای توضیحات حاضر شود.

قاضی خطاب به خادمی گفت: خود را معرفی کنید.
 
خادمی گل میشه: در مورد بدهی دانیال زاده به بانک تجارت، به واسطه هماهنگی‌هایی که طبری انجام داد مشکل حل شد

خادمی گل میشه گفت: محمد حسین خادمی گل میشه هستم؛ قسمتی از کار‌های ساختمانی و شهرداری دانیال زاده را انجام می‌دادم؛ در مورد مشکل بانک ملی که برای دانیال زاده به وجود آمده بود از زبان طبری شنیدم با آقای شایان هماهنگی صورت گرفت و مشکل مزبور حل شده است. همچنین در مورد بدهی دانیال زاده به بانک تجارت، به واسطه هماهنگی‌هایی که طبری انجام داد مشکل حل شد.

در ادامه نماینده دادستان گفت: خادمی گل میشه نام فردی در شعبه فردوسی بانک ملی را برد که تسهیلات بی ضابطه به دانیال زاده داده است. وی بعد‌ها به عضویت هیات مدیره بانک ملی درآمده و پیگیر امور دانیال زاده بوده است.

در ادامه جلسه خادمی گل میشه تصریح کرد: دانیال زاده در مورد ساختمان پاسداران تغییر نقشه خواسته بود، با هماهنگی که طبری با شهرداری منطقه یک صورت داد من برای دریافت تسهیلات مراجعه کردم، همچنین طبری برای تسریع در صدور سند‌های مالکیت ساختمان روما اقداماتی را انجام داد.

در ادامه جلسه دادگاه قهرمانی خطاب به خادمی گفت: شما در اظهاراتتان تاکید داشتید اگر طبری نبود، امور دانیال زاده پیش نمی‌رفت.
 
مطلع پرونده طبری: اگر طبری هماهنگی و راهنمایی نمی‌کرد مشکلات دانیال زاده حل نمی‌شد

خادمی گفت: اگر طبری هماهنگی و راهنمایی نمی‌کرد مشکلات دانیال زاده حل نمی‌شد.

در ادامه قاضی خطاب به خادمی گفت: توضیح دهید چه اموری را هماهنگ می‌کردید؟
 
متهم خادمی گفت: یکی همین بانک ملی و آقای شایان بود، بعد از آنکه در سال ۹۵ مشکلی برای دانیال زاده پیش آمد کارهایش پیش نمی‌رفت.
 
صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم
قهرمانی گفت: دانیال زاده ملک فلورا را به طبر‌ی تقدیم می‌کند، اما با یک شگرد پولشویانه طبری از مهر صادقی می‌خواهد ملک را ۱۵ میلیارد از دانیال زاده بخرد. طبری مبایعه نامه آن را با دست خط خود تنظیم می‌کند. متهم طبری در جریان تحقیقات در دادسرا مدعی شده بود از تنظیم مبایعه نامه بین مهر صادقی و دانیال زاده اطلاعی ندارد، اما در جریان جلسه قبلی دادگاه وقتی مستندات ما را مشاهده کرد اعلام کرد که بله این مبایعه نامه را من نوشته‌ام. همکاران بنده تصاویر انکار طبری در مورد تنظیم مبایعه نامه را که در دادسرا مدعی آن شد نشان دهند.

در ادامه جلسه دادگاه کلیپی با موضوع فوق الذکر پخش شد.

در این کلیپ طبری مدعی بود در قرارداد ساختمان کناری فلورا بین مهر صادقی و دانیال زاده حضور نداشته است و مبایعه نامه‌ای در این زمینه وجود ندارد. در ادامه کلیپ طبری می‌گوید اگر مبایعه نامه وجود داشت باید مجازات شود.

در ادامه کلیپ نشان داده می‌شود که طبری به تنظیم مبایعه نامه توسط خود اعتراف می‌کند و وقتی با این سوال مواجه می‌شود که چرا منکر این قضیه بوده است گفت: اشتباه کردم.

نماینده دادستان بیان کرد: طبری مبایعه نامه را با خود برده و به خاطر همین انکار می‌کرده است، بعد که متوجه این مبایعه نامه می‌شویم به وجود آن اقرار می‌کند. در مورخ ۹۵.۱۱.۲۶ گزارشی از سازمان اطلاعات سپاه به دادسرا ارائه می‌شود که در آن آمده ارتباطات نامتعارفی میان طبری و دانیال زاده وجود دارد، در بازرسی از دفتر دانیال زاده فایل‌های گزارش کارشناس دادگستری وجود داشته است که به این علت ظن گران‌نمایی وجود دارد.

وی افزود: طبری ۳ واحد در برج روما را از دانیال زاده گرفته و ملک کریم‌خان را به او داده است. در گزارش گفته شده یکی از متهمین اقتصادی به نام رستمی صفا با دانیال زاده در ارتباط بوده است؛ دادستان تهران شخصاً از طبری تحقیق می‌کند و طبری در ۱۱ صفحه اظهاراتش را می‌گوید و پس از مدتی پرونده به شعبه ۱۵ بازپرسی ارجاع می‌شود.
 
قهرمانی تصریح کرد: بازپرس که علیزاده یکی از متهمان است از طبری در ۷ صفحه تحقیق می‌کند و طبری می‌گوید با دانیال زاده معامله کردم و مبایعه نامه دارم. بازپرس موضوع را به هیئت ۳ نفره کارشناسی ارجاع می‌دهد و قرار می‌شود ملک را کارشناسی کنند. پس از بررسی مشخص کردند ۳ واحد برج روما ۱۱ میلیارد تومان و ملک کریم خان ۱۳ میلیارد تومان ارزش دارد.
 
قهرمانی: حتی یک تحقیق از دانیال زاده و مشایخ انجام نمی‌شود

وی ادامه داد: در این گزارش طبری طلبکار می‌شود و دست نویسی می‌دهد و می‌گوید بر اساس سال ۸۸ ارزیابی کنید و متأسفانه هیئت کارشناسی بر اساس سال ۸۸ و خلاف واقع گزارش می‌کنند و طبری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان طلبکار می‌شود. آن هیئت کارشناسی بر فرض تکمیل بودن ملک، کارشناسی‌اش خلاف واقع است، کارشناسان در پرونده‌های دیگر نیز همین اقدامات را انجام داده‌اند و متهم هستند. بازپرس پرونده پس از مشاهده گزارش کارشناس منع تعقیب را صادر می‌کند، این قرار در حالی صادر شده که سازمان اطلاعات سپاه اذعان داشته گزارشش گزارش بدوی بوده و نیاز به گزارش تکمیلی دارد، اما حتی یک تحقیق از دانیال زاده و مشایخ انجام نمی‌شود و هیچ استعلامی صورت نگرفته است.

نماینده دادستان با بیان این نکته که طبری اذعان داشته دانیال زاده را در سال ۸۹ نمی‌شناخته، گفت: طبری اظهارات متنقاضی دارد و در صورتجلسه سال ۸۸ را بیان می‌کند؛ بازپرس پرونده در جریان تحقیقات منزلی از طبری در ولنجک کشف می‌کند و وقتی از آن منزل بازرسی صورت می‌گیرد، مشاهده می‌شود پیش‌نویس قرار علیزاده در آنجا با تاریخ دیگری وجود دارد و معلوم شد بازپرس قرار را به طبری ارسال می‌کرده و چند پیش‌نویس قرار دیگر از جمله مربوط به برادر طبری نیز وجود داشته است، پیش‌نویس قرار در منزل طبری چه کار می‌کرده و چه کسی به طبری داده است.

وی ادامه داد: فردی به نام کریم‌پور در معاونت اجرایی حوزه ریاست قوه قضاییه در زمان طبری حضور داشته که موارد شفافی را بیان و اذعان داشته وقتی پرونده طبری تشکیل شد طبری به او گفته خودت یا یک کارشناس ملک کریم‌خان و برج روما را کارشناسی کنید و برای کارشناسی فردی به نام فریدون آذری را برای بررسی ملک به آنجا می‌فرستند.
 
صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادمنماینده دادستان گفت: پس ازاینکه بررسی انجام شد اعلام شد املاک روما با املاک کریم خان قابل مقایسه نیست. کریم پور می‌گوید برای اینکه محکم کاری شود یک بار دیگر هم با هم رفتیم و بررسی کردیم و دیدیم قابل مقایسه نیست. در ادامه کریم پور به طبری گفته این املاک با هم قابل مقایسه نیستند و روما خیلی بالاتر است که در ادامه طبری عصبی می‌شود.

نماینده دادستان گفت: اعمال نفوذ طبری و پذیرش نفوذ از سوی علیزاده به اینجا می‌رسد که پرونده دانیال زاده و طبری به منع تعقیب منجر شود.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی بابایی ازوکیل متهم طبری خواست برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد.

وی ضمن تفهیم اتهام به وکیل متهم طبری از او خواست دفاعیات خود را شرح دهد و از بیان مطالب تکراری خودداری کند.

وکیل متهم طبری گفت: در مقام وکیل متهم جز رعایت قانون و رعایت حقوق متهم انتظاری ندارم. اگر پیش از ورود به ماهیت و در پاسخ به ادعا‌های مطرح شده مطلبی را بیان کنم نباید از من سلب دفاع صورت گیرد.

قاضی بابایی خطاب به وکیل متهم طبری گفت: حقوق موکل شما مربوط به ماهیت است و نه حواشی.

وکیل متهم طبری در ادامه گفت: موکل دفاعیات خود را از اتهامات بیان کرده و علاوه بر اینکه صورت مجلس شده عین اظهارات و دفاعیات موکل نیز تایپ شده و در قالب لایحه تقدیم دادگاه می‌کنیم.

وی گفت: دفاع از موکل را در آینده به شکل قانونمند و مکتوب تقدیم دادگاه می‌کنم و در این جلسه مختصرا به عرض دادگاه می‌رسانم.
 
وکیل متهم طبری گفت: شخصی به نام صدوقی را آوردند و موکل همین الان به من موضوع را گفت و اشاره کرد از محضر دادگاه محترم می‌خواهم تقاضای سجل کیفری کنند.

این وکیل اظهار کرد: چه در مورد خادمی گل میشه و چه صدوقی این‌ها مربوط به دوره قبل از انجام تهاتر بین موکل و دانیال زاده است.

وکیل متهم طبری گفت: در ارتباط با موکل و در مورد صورت جلسه‌ای که بین سبحانی و دانیال زاده امضا شده موکل کامل توضیح داده و لایحه دفاعیه را تقدیم می‌کنم.

وی بیان کرد: موکل مبایعه نامه را تنظیم کرد.
 
صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم
وکیل متهم طبری گفت: موکل در جلسه قبل گفت از آنجایی که آپارتمان مسکونی خودش در روما همانی است که فیلم آن پخش شد آن را فروخته بود و در عین حال مستاجر آپارتمان فروخته شده خود بود. موکل دنبال محلی مناسب‌تر در همان محدوده از لحاظ قیمت بود که مطلع می‌شود دانیال زاده در حال ساخت پروژه‌ای در کنار فلوراست. موکل به قصد اینکه روزی واحدی در آنجا بخرد به او (متهم دانیال زاده) می‌گوید اگر داخل و چیدمان آن اینگونه باشد بهتر است که اتفاقا دانیال زاده استقبال می‌کند و می‌گوید‌ای کاش همه را همین گونه طراحی می‌کردم.

وکیل متهم طبری در ادامه بیان کرد: چند ماهی گذشت تا اینکه روزی مهرصادقی از طریق شریک تجاری خود به فلورا مراجعه می‌کند و می‌گوید طالب یکی از واحد‌ها هستم. موکل صرفا در این مورد مبایعه نامه را تنظیم کرده و صراحتا همین را بیان داشته است چرا که اگر حضور داشت امضای موکل باید به عنوان شاهد می‌بود.
 
وکیل متهم طبری: موکل در شان خود نمی‌دانسته در بنگاه حاضر شود

وکیل متهم طبری در مورد انتقال ملک مذکور به وی گفت: معامله دوم با دست خط موکل صورت گرفته است. اگر یک گونی هم از این مبایعه نامه‌ها بخواهید می‌توانید در کوچه صور اسرافیل تهیه کنید. موکل گفت این مبایعه نامه‌ها برای سازمان خودشان بوده و در شان خود نمی‌دانسته در بنگاه حاضر شود.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به وکیل طبری گفت: شما در جلسه قبل هم به مطالب حاشیه‌ای پرداختید و ما دفاع مؤثری از شما ندیدم که این امر باعث تضییع حقوق موکل شما می‌شود.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به وکیل طبری گفت: در مورد دست نوشته سال ۸۸ چه توضیحی دارید؟

وکیل طبری اظهار داشت: آن دست نوشته تاریخ ندارد، اما ظاهراً در متنش یک تاریخ اشتباهی درج شده است؛ مبایعه نامه اواخر سال ۹۰ در مورد ملک کریم‌خان و تهاتر با روما در آن صورت جلسه ثبت و ضبط شده است.
 
وکیل طبری در ادامه گفت: اینکه ادعا شد و خادمی گل میشه می‌گوید طبری در سال ۸۸ اقداماتی را برای دانیال زاده انجام داده باید بگویم سال ۸۸ میان طبری و دانیال زاده هیچگونه آشنایی وجود نداشت. در رابطه با اینکه گل میشه می‌گوید اگر طبری نبود سند‌های تفکیکی روما را نمی‌توانستیم بگیریم نیز باید بگویم این موضوع مربوط به زمانی است که طبری در برج روما ساکن شده بود.
 
صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادموکیل متهم طبری در مورد کشف پیش نویس‌های قرار در منزل ولنجک گفت: تا قبل از دستگیری موکل ملک ولنجک جایی برای استفاده نبوده و اگر مدارکی در آنجا وجود داشته دلیل نمی‌شود که جلسات در آنجا برگزار شده است. آن پیش نویس متنی بوده که بعد از صدور قرار به عنوان پرینت در اختیار موکل قرار گرفته و به علت شان موکل پیش از ابلاغ سیستمی آن را ارائه کرده‌اند.
 
وی درباره اظهارات صدوقی گفت: اظهارات صدوقی در مورد املاک موثر است، اما در مقام مطلع یا شاهد چنین اظهاراتی نمی‌تواند موثر واقع شود.

وکیل متهم طبری در خصوص واگذاری دو واحد آپارتمان در برج روما به مشایخ گفت: موکل گفته اگر واحد‌ها را نمی‌دادم می‌گفتند چرا واگذار نکرده‌ام. منشا این سرمایه گذاری به روابط خانوادگی نجفی و موکلم برمی‌گردد. نجفی سرمایه گذار است و مطالب را محرمانه به موکل می‌گفته است.

وی افزود: پول را که می‌دهند موکل به مشایخ می‌گوید باقی مانده را از محل روما پرداخت می‌کنم. موکل گفته نجفی اذعان داشته به هیچ عنوان املاک را به نام مشایخ نزنید و موکل به تعهد خود عمل کرده است. نجفی برای زنده کردن مال خود از دست مشایخ این اقدامات را انجام داده است. نجفی به مشایخ گفته سهام سیمان به شما منتقل شود و پس از مدتی به مشایخ می‌گوید برای سهام سیمان وکالت نامه و اقرار نامه به نام موکلم بزنید. در حالی که روح موکلم از وکالت نامه‌ها بی خبر بوده است. آیا امضای موکل در دفترخانه‌ای ثبت گردیده است؟ آیا موکل در هیات مدیره شرکت سیمان شرکت کرده یا سودی از سهام دریافت کرده است؟ چرا موکل در ۱۱ سال هیچ دخل و تصرفی در واحد‌های برج روما (دو واحد روما) و سیمان خمسه نداشته است.

نماینده دادستان گفت: وکیل اعلام کرد کسی که سوابق کیفری دارد نمی‌تواند شهادت دهد. صدوقی پرونده دارد و خود من نیز نماینده دادستان پرونده او هستم و تاکنون رضایت بسیاری از شکات را جلب کرده. بخشی از شکات نیز به حق خود نرسیده‌اند، محکم پای حقوق مردم ایستاده‌ایم. اما آیا به لحاظ حقوقی کسی که سابقه محکومیت دارد هیچ سخنش پذیرفته نیست. اما مگر این شهادت شرعی است؟ می‌گویند که صدوقی را هدفمند آورده‌اید. در حالی که معامله صدوقی مربوط به سال ۸۷ بوده و آنچه در پرونده وجود دارد ارزیابی بر اساس سال ۸۸ است. حرف صدوقی مبنا و منطق دارد چرا که سال ۸۷ یا ۸۸ آن ملک ارزشی نداشته است.
 
نماینده دادستان: ۲۵ برگ از اوراق را طبری برداشته و خودش بدون حضور صاحب بنگاه نیک درج کرده 

قهرمانی گفت: وکیل می‌گوید که در خیابان صور اسرافیل یک گونی مبایعه نامه می‌توان تهیه کرد نمی‌شود اوراق مبایعه نامه با مهر بنگاه را تنظیم کرد چرا که ۲۵ برگ از اوراق را طبری برداشته و خودش بدون حضور صاحب بنگاه نیک درج کرده است.

قهرمانی گفت: طبری در جلسه معامله خرید ملک مهر صادقی حضور داشته است یا نه، اگر نبوده چرا مبایعه نامه به خط وی تنظیم شده است؟ در جلسه پیش طبری گفت حضور داشتم و دانیال زاده حضور نداشت. اما در این جلسه چیزی دیگری می‌گوید.
 
صدوقی: طبری کارشناس رسمی دادگستری در زمینه املاک نبود، اما هزار مورد کارشناسی انجام داد و پول آن را گرفت/ در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت/ متهم دانیال زاده: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادموی تصریح کرد: وکیل می‌گوید که ماده ۲۶۷ رعایت نشده نمی‌دانم که وکیل کجا تحصیل کرده کارشناسان گزارش داده اند و ما برایمان محرز شد که مجرم هستند و در مورد یکی از آن‌ها نیز تفهیم اتهام شده و دو نفر نیز مانده‌اند.

قهرمانی در ادامه گفت: وکیل می‌گوید از کارشناسان نظریه تکمیلی گرفته شده در حالی که پرونده مختومه شده ما نظریه اتحادیه را گرفته‌ایم و خودشان نیز می‌پذیرند اشتباه گفته‌اند.

نماینده دادستان در ادامه گفت: گفته‌اند دانیال زاده ادعا کرده ارتباطی با طبری نداشته و خواستار قسامه شدند، اما قسامه مربوط به موضوعات جنائی است. ما از اندوخته‌های حقوقی وکیل واقعا دستمان خالی است.

قهرمانی گفت: اگر طبری را بیاوریم که قسم بخورد، اظهارات سایرین را چه کنیم که می‌گویند طبری تماس گرفته و دستور بسته شدن پرونده را داده است.

وی گفت: وکیل می‌گوید اشتباهی در تاریخ رخ داده چرا در آن متن قید شده قرارداد بین طبری و دانیال زاده وجود ندارد می‌گوید که اظهارات خادمی گل میشه مربوط به اخذ سند‌های برج روما بوده، اما در بانک‌های تجارت و ملی و شهرداری چطوری کمک کرده است.
 
قهرمانی: قرارداد کریم خان به منظور پولشویی است

نماینده دادستان گفت: وکیل با استفاده از همان اندوخته‌های حقوقی می‌گوید نماینده دادستان گفته قرارداد‌ها صوری است ما در کجا گفتیم قرارداد‌ها صوری است قرارداد کریم خان به منظور پولشویی است و موکل شما پولشویی می‌کرده است.

قهرمانی اظهار کرد: در خصوص اینکه گفتیم در مخفی‌گاه متهم طبری اسنادی پیدا کردیم و قرار علیزاده (بازپرسی که در این پرونده متهم است) با تاریخ دیگر کشف شده اعلام می‌کنند بنا نداشته‌اند و اینگونه ابلاغ شده، اما چرا تاریخ مغایر بوده است؟

وی در ادامه اظهار کرد: وکیل می‌گوید انتقال ملک به مشایخ جهت سرمایه گذاری بوده است، اما روما را با چه خریده و اگر با کریم خان خریده ۴ میلیارد و ۲۰۰ کجاست؟ و اگر با ۴ میلیارد و ۲۰۰ خریده چرا طبری ملک کریم خان را برداشته است.

قهرمانی افزود: وکیل می‌گوید طبری و نجفی از ۳۵ سال پیش آشنا بودند بله ممکن است از ۵۰ سال پیش بوده باشد، اما مراوده مالی و محبوبیت طبری برای نجفی بعد از ورود به قوه قضاییه بوده است.

قهرمانی گفت: وکیل می‌گوید نجفی سرمایه خود را برای ابراز مودت به نام طبری کرده است و حتی اگر جانش را می‌خواست می‌داد این رفقا کجا هستند که با اشخاص ذی نفوذ قضایی رفاقت می‌کنند. چرا دو ماه در روما وکالت به طبری داده شد. چون دوستش دارد کریم خان را به نامش می‌زند.

در ادامه جلسه دادگاه قهرمانی نماینده دادستان تصریح کرد: وکیل طبری مدعی است، دریافتی‌ها و پرداختی‌های مشایخ به طبری حسابرسی نشده است؛ باید بگوییم اصل آن‌ها مجرمانه است. ضمن آنکه حسابرسی آن‌ها نیز صورت گرفته است. وکیل مدعی است بالفور پول مشایخ را برگرداند؛ ۵ سال آیا فوریت دارد؟ پول مشایخ ۸۳ تا ۸۵ به حساب طبری واریز می‌شود حال آنکه طبری سال ۹۰ نصف آن را برمی‌گرداند.
قهرمانی نماینده دادستان گفت: وکیل طبری گفت: طبق قانون قوانین می‌تواند شفاهی نیز باشد و فقط لازم نیست کتبی باشد؛ ما این موضوع را می‌پذیریم، اما این نکته جالب بود که متهم و وکیلش در ابتدا می‌گفتند که در آن صندوق امانات توافق نجفی و طبری موجود بود، اما الان می‌گویند، توافق شفاهی بوده است. خب چرا اول گفتید در آن صندوق توافق کتبی وجود داشت. همچنین توضیح دهید محل اجرای قرارداد کجا بوده است که در ازای آن طبری یک ملک کریم خان و ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دریافت کرده است. سوال ما این است که سود‌های سال‌های ۸۳ تا ۸۴ بر اساس کدام قرارداد به حساب‌های شما سرازیر شده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: متهم و وکیل او تا جلسه قبل می‌گفتند طبری با نجفی قرارداد داشت، اما الان می‌گویند، چون نجفی خارج از کشور بود بنابراین باید با کسی که داخل ایران بود قرارداد می‌بستیم، بنابراین با نجفی قرارداد نداشتیم.

قهرمانی گفت: اقدامات صورت گرفته پولشویی است. مشایخ هم سهام سیمان خمسه و هم دو واحد روما را وکالت داده و به همراه اقرارنامه در ید طبری قرار داده است. سوال ما این است بر اساس کدام عقل معاش یک انسان املاک خود را این چنین در اختیار دیگری قرار می‌دهد؟ اگر قراردادی در این بین بوده است توضیح بفرمایند که این قرارداد کجا بوده که این همه سود داشته است؟

قهرمانی نماینده دادستان اظهار داشت: وکیل طبری می‌گوید اگر ملک روما برای طبری بود چرا آن را تصرف نکرده است؛ که باید بگویم طبری املاک زیادی داشته که در آن‌ها باز نکرده است. برای نمونه در خیابان طاهری زعفرانیه طبری یک ملک فوق لوکس دارد که هنوز درش را باز نکرده و پرونده آن مفتوح است. همچنین طبری چندین واحد لوکس در کیش دارد که هنوز در آن‌ها را باز نکرده است. طی دو سه هفته گذشته ما دو واحد لوکس در ولنجک از وی کشف کردیم که هنوز در آن‌ها را نیز باز نکرده است، بنابراین نمی‌توان ادعا کرد طبری، چون در این املاک را باز نکرده بنابراین مالکیت آن‌ها را ندارد.

نماینده دادستان گفت: وکیل طبری مدعی است قدرت مدعی العموم با دادستان جمع شده است آقای وکیل باید بگویم که مدعی العموم همان شاکی عمومی است.

در ادامه جلسه دادگاه صدوقی اعلام کرد با توجه به مطالب مطرح شده از سوی وکیل طبری می‌خواهد توضیحاتی ارائه کند که قاضی به او اجازه داد در جایگاه قرار گیرد.

صدوقی پس از قرار گرفتن در جایگاه گفت: من ۵ سال زندان داشتم و شاکی هم دارم، اما این موضوع که از سوی وکیل طبری مطرح شد به دهه ۸۰ که طبری هزار فقره کارشناسی کرد و آن کارشناسی‌ها واهی بود و پول آن‌ها را گرفت، ربطی ندارد. در تمام کارشناسی‌هایی که طبری انجام داد اصلا ملکی وجود نداشت و بر اساس این کارشناسی‌ها میلیارد‌ها پول از من گرفت؛ شما می‌توانید چک‌هایش را استعلام کنید که من به حساب همسر وی خواباندم.

قاضی بابایی در پایان با بیان اینکه استماع دفاعیات وکیل دانیال زاده در این جلسه دادگاه مقدور نیست با اعلام ختم جلسه بیان داشت: جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۰۳۵۹۳۱۲:۰۵:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۱۰
بله بله. ما ( خاوری جزایری بابک زنجانی و ..) شهادت می دهیم که ایشون عین ما پاکدست بوده و فقط قربانی سو تفاهم و اختلافات فرهنکی شده. مگر نه. در ایران امکان نداره که بشود با رشوه و بدون وثیقه و... از بانکی وام گرفت. غیر ممکن است. محال است. در ایران شاید بتوان شمال را در جنوب گذاشت ولی گرفتن وام چند تریلیاردی بدون وثیقه محال است...
ناشناس۱۵۰۳۶۵۴۱۲:۳۶:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۱۰
می گوید رشوه دادم ولی بعد میگوید .سالهاست در این مملکت خدمت می‌کنم و هیچوقت از هیچکس تقاضای کمک نکردم و پاسخگوی اعمالم بودم. پر از تناقض حرف میزند.همه میدانند..
ناشناس۱۵۰۳۶۶۹۱۲:۴۱:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۱۰
..گردنی ..،.. برای قرار‌گرفتن زیر گیوتین.‌اینهمه پو ل ثروت در برابر اینهمه فقر‌و بدبختی عموم مردم. فقط ..از بانکها تسهیلات گرفته ام.
ناشناس۱۵۰۳۶۸۳۱۲:۴۶:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۱۰
1- متهم دانیال زاده در ادامه عنوان کرد: در سال ۹۵ به حسین فریدون رشوه دادم و تصاویری که پخش شد مربوط به این پرونده نبود. 2- متهم دانیال زاده در پاسخ گفت: ..سالهاست در این مملکت خدمت می‌کنم و هیچوقت از هیچکس تقاضای کمک نکردم و پاسخگوی اعمالم بودم. تناقض راببین .تنها دریک جلسه دارد متناقض حرف می زند . اگر ادعای بند دومت درست است پس چرا به فریدون رشوه دادی ؟
الف۱۵۰۳۷۶۱۱۳:۲۹:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۱۰
از حرام خوری اینطوری گردن کلفت شده است .گردنش را بزنید تا آینه عبرت شود .
ناشناس۱۵۰۳۸۰۶۱۳:۴۸:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۱۰
به به . بالاخره اسم ح ف هم اومد . اونوقت برادر آقای ج چی میشه . اون کجای پرونده ست ؟
ناشناس۱۵۰۳۹۲۹۱۵:۰۹:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۱۰
حسین فریدون کیه ؟ خدای نکرده با رییس دولت که نسبتی نداره ؟ اگر هم داره به ما چه مربوطه !! نوش جون خودشو و ..
ناشناس۱۵۰۳۹۷۷۱۵:۴۴:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۱۰
جالبه آقای دانیال زاده میگه به طبری رشوه نداده است.حالا دلایل دروغ بودن این موضوع رو دادستان ارایه داده، این که رشوه نداده سر از این جا در آورده و شده خانه چند صد متری کجا و کجا، حالا شما قضاوت کنید اون جا که دانیال زاده گفته به حسین فریدون رشوه داده چه ها به ایشان داده است تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل.
خوش اشتها۱۵۰۴۱۳۴۱۷:۳۶:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۱۰
مگه چه مقدار در قبرش قرار بوده با خود ببره؟ بیچاره مردمی که گرفتار نون شب هستند.
ناشناس۱۵۰۴۱۳۹۱۷:۴۰:۲۶ ۱۳۹۹/۴/۱۰
چه با افتخار میگوید رشوه دادم! الراشی والمرتشی کلا هما فی النار.
ناشناس۱۵۰۴۲۷۰۱۹:۴۴:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۱۰
مفسد مفسده!فريدون و .. هم نداريم!گردن مفسد هم بايد باتبر زده بشه
ناشناس۱۵۰۴۴۵۳۲۳:۳۸:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۱۰
چرا فریدون احضارنشد؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

 1. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 2. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 3. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 4. نامه ۲۱ اندیشکده اقتصادی و سیاست خارجی به آیت‌الله رئیسی/ضرورت تحول ساختاری و سازمانی در وزارت امور خارجه

 5. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 6. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

 7. در جلسه رئیس بنیاد شهید با رئیس جمهور منتخب چه مسائلی مطرح شد؟

 8. رهاسازی آب سد کرخه، از سوسنگرد تا هورالعظیم

 9. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 10. المپیک توکیو| نخستین مدال برای کاروان ایران/ فروغی طلایی شد

 11. جزئیات کمیاب‌ شدن تنها داروی کرونا و فروش و تزریق آن در بازار آزاد/ رمدسیویر دوزی چند؟

 12. نگاهی به بازار انرژی / ۳ سه پروژه ای که زنگنه از آنها غافل شد

 13. شهادت چهار تن از رزمندگان قرارگاه قدس در درگیری با اشرار

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 4. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 5. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 6. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 7. دولت جدید فرهنگ را از حاشیه به متن بیاورد

 8. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 9. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 12. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 13. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 14. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 15. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 16. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 17. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 18. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 19. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 22. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 23. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 24. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 25. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 10. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 11. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 12. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 13. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

 14. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

 15. واکنش رئیس دفتر رئیس جمهوری به ادعای خروج مسئولان دولتی از کشور

 16. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 17. ... ما این را نمی خواهیم

 18. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 19. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 20. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 21. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 22. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 23. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

 24. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 25. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

آخرین عناوین