آقای خوئینی‌ها! مشکلات کشور را تقلیل ندهیم

محمدعلی حبیبی،   3990409105 ۴ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای خوئینی‌ها! مشکلات کشور را تقلیل ندهیم

نامه سرگشاده حجت‌الاسلام موسوی خوئینی‌ها به رهبری از مهم‌ترین موضوعات سیاسی روزهای اخیر بوده است و در رسانه‌های مختلف درباره آن بحث شده است. در نگاه اول به نظر می‌رسد نفس انتشار چنین نامه‌ای در انتقاد از رهبری نشان‌دهنده پیشرفت جمهوری اسلامی در امر آزادی بیان است؛ البته مشروط به اینکه در ادامه نیز برای نگارنده نامه مشکلات حقوقی و قضائی پیش نیاید.

اینکه یک سیاستمدار باسابقه بتواند رهبری را مخاطب قرار دهد و تلویحا وی را مقصر همه مشکلات مملکت معرفی کند نشان‌ می‌دهد می‌توانیم به آینده آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در جمهوری اسلامی امیدوار باشیم.

اما درباره این نامه باید گفت مهم‌ترین مشکلی که این نامه و اظهارات مشابه در فضای سیاسی به آن مبتلا هستند فروکاستن همه ضعف‌ها و مشکلات به یک مسئله یا عملکرد یک فرد است. مثلا این موضوع در محافل مختلف و حتی در محافل خانوادگی و حمل‌ونقل عمومی مطرح می‌شود که «اگر رابطه ما با آمریکا درست شود همه مشکلات حل خواهد شد.»

یا مخالفان رئیس‌جمهورها در دوره‌های مختلف اینگونه القا می‌کنند که «اگر این رئیس‌جمهور تغییر کند و همفکر ما بیاید همه مشکلات حل خواهد شد.» از این دست نمونه‌‌ها در فضای سیاسی و فرهنگی کشور ما به‌وفور مشاهده می‌شود.

اما عالمان علوم انسانی و متخصصین روش تحقیق به ما آموخته‌اند که مسائل انسانی و اجتماعی اموری بسیط و ساده نیستند و دارای پیچیدگی‌های فراوان‌اند. در مسائل انسانی و اجتماعی پدیده‌های مختلف صرفا یک علت ندارند و عوامل مختلفی دست در دست هم می‌دهد تا یک پدیده رخ دهد. هرچه آن پدیده پیچیده‌تر باشد طبعا عوامل بیشتری در بروز آن پدیده موثرند.

توجه به این نکته به ما کمک می‌کند در تحلیل پدیده‌‌ها عمیق شویم و اجازه ندهیم قورباغه را به جای قناری به ما بفروشند. نامه صدرالذکر هم از مصادیق همین مسئله است. موسوی خوئینی‌ها ابتدا مشکلات کشور را فهرست می‌کند و بعد هم آن‌ها را به گردن رهبری می‌اندازد و می‌نویسد:

«هنوز کم نیستند کسانی که اصلاحِ امور و تغییر وضع نامطلوب کنونی را از عالی‌ترین جایگاه مدیریت کشور انتظار می‌کشند. در چشم این خیل عظیم، اوضاع غیرقابل‌دوام‌ امروز صرفاً معلول تصمیمات مدیرانی که می‌آیند و می‌روند نیست (که البته این آمدن‌ها و رفتن‌ها هم خارج از چارچوب ارادهٔ عالی و حاکم بر کل مقدرات کشور نیست). از نگاه مردم، شیوهٔ مدیریت در بالاترین سطح، و قدرتِ نافذ آن، نقش‌آفرینِ اصلی در تمام یا اکثر مهامّ امور کشور است.»

این ادعا در حالی در این نامه به مردم نسبت داده شده است که با اندکی تامل و تعمق در مسائل و مشکلات کشور رد می‌شود. مشکلات کشور معلول عوامل متعددی است. افراد مختلفی در بروز این مشکلات نقش داشته‌اند. فراتر از افراد ساختارهای سیاسی و فرهنگی در کشور ما نقش مهم‌تری از افراد داشته‌اند.

اگر بنا داریم مقصر شرایط موجود را پیدا کنیم می‌بایست ابتدا باید صورت‌بندی دقیقی از مشکلات کشور داشته باشیم. سپس افراد و ساختارهایی را که در آن موضوعات موثر بوده‌اند را مشخص کنیم. در آن صورت می‌توانیم سهم هر فرد یا هر ساختار را در بروز این مشکلات مشخص کنیم.

پس از آن هر فردی به هر میزان که تاثیر داشته است باید پاسخگو باشد و رهبری هم مانند هر فردی از آحاد مسئولین به میزانی که در مشکلات سهم داشته‌اند پاسخگو هستند.

از پی چنین کنکاشی راه‌هایی برای رهایی از مشکلات فراهم می‌شود. وقتی افراد به نقاط ضعف خویش و به مشکلات ساختاری وقوف پیدا کنند می‌توان در یک جمع‌بندی ملی برای تغییر آن ساختار یا تغییر آن افراد اقدام کرد وگرنه مشکل نیست همه مشکلات را بر سر یک نفر آوار کرد و از او انتظار پاسخگویی و تغییر روش داشت.

در این چند روز منتقدان نامه جناب خوئینی‌ها به‌درستی بر نقش شخص ایشان در مشکلات کنونی تاکید کرده‌اند. واکنش طبیعی به چنین نامه‌ای هم همین بود. فردی که در ۴۰ سال گذشته یا خودش در مسئولیت بوده یا در سال‌های زیادی دوستانش عهده‌دار مسئولیت بوده‌اند نمی‌تواند دامن خویش را جمع کند و مدعی شود.

اما این نکته نباید مانع از این شود که پاسخگویی و مطالبه آن مورد تعرض قرار گیرد. طبیعتا همه مسئولین در سال‌های پس از انقلاب باید پاسخگوی عملکرد خویش باشند اما هر کس به میزان سهم خویش.

به‌علاوه از نقش ساختارهای سیاسی و فرهنگی نباید غافل شد. ساختارهای سیاسی و فرهنگی همواره در تحلیل‌های مختلف مغفول واقع می‌شوند در حالی‌که حداقل به میزان افراد در بروز مشکلات کشور موثرند. یک نمونه از مشکلات ساختاری، ساختار بروکراتیک کنونی است که از روزهای آغازین تجدد در کشور ما، یعنی پهلوی اول به میراث مانده است.

 

دیدگاه کاربران

علی۱۵۰۳۴۳۸۱۰:۲۲:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۱۰
مشکل اصلی دولتمردان و خیلی از عزیزان این است که با زندگی واقعی مواجه و رودرو نیستند،ای کاش یک ماه با حقوق دو میلیونی زندگی کنند.خداوند میدونه ما زیاد خواه نیستیم ، منزل خیابان فرشته و بنز نمیخواهیم‌، یه زندگی عادی و ساده چیست که تبدیل به آرزو شده؟؟؟
علی 671۱۵۰۳۴۶۸۱۰:۴۲:۵۸ ۱۳۹۹/۴/۱۰
این آقا چی چی گفت .مثل اینکه در ایران نبوده و خبر از سیب و گلابی ندارد.
ناشناس۱۵۰۳۵۴۷۱۱:۳۰:۱۰ ۱۳۹۹/۴/۱۰
مهمترین بخش هر کشور بخش قوه مجریه است که توسط مردم انتخاب می شوند
ناشناس۱۵۰۳۵۸۶۱۲:۰۱:۲۲ ۱۳۹۹/۴/۱۰
حالا شما چرا ناراحت میشی..مملکت را خوردند و بردند.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 5. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 8. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 9. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 10. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 11. دیوان محاسبات اظهارات میعاد صالحی را تکذیب کرد

 12. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 13. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 14. ایران بزرگ‌ترین نیروی موشکی منطقه است

 15. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 16. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 17. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

 18. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 19. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 20. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

 21. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 22. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 23. طرح «سوال از روحانی» به ۱۰۰ امضا رسید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 25. پرونده اعتبارنامه تاجگردون بسته شد/ توصیه آیت‌الله جنتی به دولت/ اعتراف روحانی/ آیا آخوندی محاکمه می‌شود؟ 

آخرین عناوین