طرح پمپئو برای تجدید تحریم تسلیحاتی ایران و بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت/ آمریکا قرار است این طرح را در پاییز اجرا کند

گروه جهان الف،   3990208021 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا در حال تدوین یک استدلال حقوقی مبنی بر این است که واشنگتن همچنان یکی از مشارکت کنندگان برجام است تا بتواند با افزایش فشارها در شورای امنیت تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

طرح پمپئو برای تجدید تحریم تسلیحاتی ایران و بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت/ آمریکا قرار است این طرح را در پاییز اجرا کند

انتخاب نوشت: «دیوید سنگر در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در حال آماده کردن استدلال حقوقی است که براساس آن، واشنگتن همچنان یکی از اعضای توافق هسته ای است که ترامپ از آن بیرون آمده، استراتژی پیچیده ای برای فشار به شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی تهران یا افزایش تحریم های سخت گیرانه بر این کشور.

در ادامه این مطلب آمده است: این استراتژی در روزهای اخیر بر زبان ها افتاده است. دولت امریکا به دنبال تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل است که کشورها را از صدور تسلیحات متعارف به ایران پس از انقضای تحریم تسلیحاتی در ماه اکتبر منع کند. با این حال، هرگونه تلاش برای تجدید تحریم تسلیحاتی قطعا با مخالفت علنی یا غیرعلنی روسیه و چین مواجه می شود. روس ها پیشتر به مقامات امریکایی و اروپایی گفته اند که آنها مایل به از سر گیری فروش تسلیحات متعارف به ایران هستند.

از سوی دیگر، پمپئو وزیر خارجه آمریکا با طرحی موافقت کرده است که از سوی بسیاری از متحدان اروپایی واشنگتن با مخالفت مواجه خواهد شد. براساس این طرح، امریکا ادعا می کند که به صورت قانونی و حقوقی همچنان یکی از کشورهای حاضر در توافق هسته ای است. البته هدف از این طرح، تنها کلید زدن مکانیزم ماشه و بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران است.

براین اساس، اگر تحریم تسلیحاتی تمدید نشود، امریکا از «حق» خود براساس ادعای حقوقی اش مبنی بر عضو برجام استفاده می کند. این گام می تواند باعث بازگشت تحریم های نفتی و بانکی پیش از انعقاد برجام در سال 2015 شود.

تمام این ماجراها احتمالا در پاییز اتفاق می افتد، تنها چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری امریکا. امری که می تواند رویارویی بالقوه ای با ایران را در میانه ی رقابت های انتخاباتی بوجود آورد.

جدا از محاسبات سیاسی، طرح بزرگتر دولت ترامپ ممکن است فراتر از اعمال تحریم های سنگین تر علیه ایران باشد. این در واقع در راستای مجبور ساختن تهران به نداشتن هیچگونه بهانه برای حفظ برجام است. به گفته ی مقامات امریکایی، تنها نابودی برجام می تواند ایران را مجبور به مذاکره مجدد برای توافقی جدید و دلخواه ترامپ کند.

پیش نویش قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای مدت نامعین برای برخی از اعضای شورای امنیت و عربستان و امارات ارسال شده است. برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا که در حال اجرای استراتژی پیش گفته است، این امر را عهده دار است.

مقامات دولت ترامپ می گویند که این طرح آنها تا پاییز اجرا نمی شود، درست زمانی که از نخستین فاز کرونا عبور شده است.

آمریکا تصور می کند روسیه این قطعنامه را در شورای امنیت وتو خواهد کرد. بنابراین، در پاسخ، امریکا تلاش خواهد کرد که اعلام کند همچنان یک دولت عضو در برجام است. و براین اساس می گوید که ایران در حال نقض برجام است و خواستار بازگشت تحریم ها می شود.

امریکا با تکیه بر مفاد حقوقی تهیه شده توسط وکلای مشغول در وزارت خارجه آمریکا، استدلال منفی سایر اعضای برجام را به چالش می کشد و می گوید ترامپ تمامی حقوقش برای بازگرداندن تحریم ها را پس از خروج یکجانبه از توافق واگذار نکرده است.

یک دیپلمات ارشد اروپایی ضمن رد چنین استراـژی می گوید که این استدلال ها منطقی نیست.»

دیدگاه کاربران

عمران۱۴۲۸۶۷۵۰۹:۴۸:۴۸ ۱۳۹۹/۲/۸
پمپئو و تیمش از قدرت سابق امریکا چیزی در شورای امنیت به ارث نبرده اند و طرح هایشان «چهارده به یک» !!! در رای گیری ها شکست میخورد. بیخود توجهی نکنید! تمام قدرتشان در تحریم های خود امریکاست و موفق به تحریم‌های سازمان مللی نخواهند شد. حداقل تا زمانی که تیم پمپئو بر سر کار است.
ناشناس۱۴۲۸۶۸۱۰۹:۴۹:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۸
پوتین جلو این طرح را خواهد گرفت مطمئن باشد
ناشناس۱۴۲۸۸۴۹۱۲:۰۲:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۸
تا وقتی بین دو کشور دشمنی و کدورت و عدم اعتماد متقابل وجود داشته باشد این قبیل رفتارها ادامه دارد لذا باید فکری اساسی بر پایه اعتماد و حفظ منافع دو طرفه شود .
ناشناس۱۴۲۸۸۹۴۱۲:۴۴:۱۱ ۱۳۹۹/۲/۸
پمپئو غلط کرده.
ناشناس۱۴۲۹۴۲۲۲۱:۴۰:۰۰ ۱۳۹۹/۲/۸
چین هم غلط ..خورده
abbas۱۴۲۸۹۱۸۱۲:۵۸:۴۱ ۱۳۹۹/۲/۸
مذاکره که نمی خواهیم بکنیم .. آمریکا هم تحریم هایش را شدت می دهد پس واقعا تصمیم به چه کاری داریم؟ چطور می خواهیم از این بحران آن هم با وجود کرونا بیرون بیاییم
ناشناس۱۴۲۸۹۸۳۱۴:۰۳:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۸
این اقدام امریکا موضوع قدرت چانه زنی و دیپلماسی در سطح بین المللی را به نمایش می گذارد. امری که دیپلمات های ما از آن در بحبوحه مذاکرات شاید غافل بوده اند. در یک کلام می توان گفت وقتی مقام معظم رهبری مذاکره با این شیطان را ممنوع می کند عمق دیدگاه راهبردی وی چقدر. بالاست. ما حالا حالا ها داریم که از این توافقنامه برجام ضربه بخوریم. صد رحمت به ترکمنچای و گلستان.
ناشناس۱۴۲۹۰۳۵۱۴:۴۲:۱۷ ۱۳۹۹/۲/۸
اقاي پمپ او طرح تحريم بيشتر ايران را بايد بگور ببرد
ناشناس۱۴۲۹۰۴۰۱۴:۴۳:۵۱ ۱۳۹۹/۲/۸
حالا نه اینکه تمام برجام اجرا شده است که این ها الان نگران بخش تحریم تسلیحاتی اش هستند هخخخخ ما رو رنگ می کنند
ناشناس۱۴۲۹۴۴۷۲۱:۵۴:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۸
خودتون گفتین ترامپ باید به برجام برگرده. خوب بفرما داره برمیگرده دیگه. فقط یه ذره با قبل فرق داره!

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 6. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 7. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 8. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 12. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 13. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 14. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 15. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 16. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 17. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 18. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 19. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 20. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 21. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 22. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 23. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 24. اعترافات پدر «رومینا» دختر ۱۴ ساله تالشی

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین