روحانی: کشور براساس میزان شیوع کرونا به سه منطقه سفید، زرد و قرمز تقسیم می‌شود/ در مناطق سفید اماکن مذهبی بازگشایی و نمازهای جمعه برگزار خواهد شد

گروه سیاسی الف،   3990207073 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهور اعلام کرد که با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا، مناطق مختلف کشور بر مبنای میزان ابتلا و شیوع بیماری کرونا و همچنین مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به سه منطقه سفید، زرد و قرمز تقسیم خواهد شد و محدودیت ها و مقررات مرتبط با بیماری کرونا، در این چارچوب در آن مناطق سه گانه اعمال می شود.

روحانی: کشور براساس میزان شیوع کرونا به سه منطقه سفید، زرد و قرمز تقسیم می‌شود/ در مناطق سفید اماکن مذهبی بازگشایی و نمازهای جمعه برگزار خواهد شد

به گزارش الف، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه  با کرونا، گفت: تا زمانی که منطقه ای سفید باقی بماند که بالای 100 شهرستان است و اسامی آنها اعلام می شود، شرایط جدیدی بر آن حاکم خواهد بود که از جمله آنها که در این جلسه راجع به آن بحث شد، بازگشایی اماکن مذهبی و برپایی نمازهای جمعه و جماعت است.

رئیس جمهور همچنین ضرورت داشتن ماسک و دستکش هنگام ورود به متروها را از دیگر مصوبات این جلسه ستاد کرونا عنوان کرد و اظهارداشت که وزارت کشور زمان اجرای این مصوبه را اعلام می کند.

متن سخنان روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مبارک رمضان که در آن قرار داریم ماه پربرکت و ماه انس و کمک به دیگران است؛ می‌خواهم روی این نکته اخیر آن مقداری خدمت مردم عزیز تأکید کنم؛ در این ماه رمضان با توجه به سختی‌ها و مشکلاتی که برای اقشار آسیب پذیر است و با توجه به اینکه خوشبختانه پویش‌هایی از طرف مردم، خیرین، هیأت‌ها و نیروهای مسلح، آغاز شده است؛ همه باید کمک کنیم سفره مردم بی‌افطار نماند. این نکته مهمی است که در این شرایطی که مردم نگرانی برای سلامت و زندگی خودشان دارند، همه تلاش کنیم لااقل در ماه رمضان نگرانی برای سفره افطار نباشد و یک سفره افطار در اختیار مردم عزیز قرار بگیرد.

کار بسیار خوبی در این زمینه در سراسر کشور شروع شده و صدا و سیما در این زمینه تبلیغات بسیار خوبی انجام داده است؛ در فضای مجازی هم باید این تبلیغ را انجام دهیم خود قرآن مجید می‌گوید«الَّذِینَ یُنفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ».

مسأله انفاق یک اصل بسیار مهمی است که خداوند گویی تقوا را هم بر انفاق متصل، متکی و مشروط می‌کند و در این آیه بهشت خودش را هم بر انفاق مشروط می‌کند، انفاقی که همیشه در خوشی یا ناخوشی هستیم، در روز شاد یا در روز حزن هستیم؛ انفاق همیشه ادامه پیدا کند یعنی همیشه به یاری اقشار مستضعف بپردازیم؛ اقشاری که فشار روی زندگی‌شان زیاد است و در شرایط فعلی این فشار بیشتر است. همه ما باید تلاش کنیم که شوق کمک به نیازمندان در سراسر کشور بیشتر شود و آن پویش کمک به اقشار آسیب‌پذیر یک جلوه دیگری را در این ماه رمضان در سراسر کشور داشته باشد.

البته همیشه مردم ما در سیل، زلزله و مشکلی که بوده به صحنه آمدند؛ الان در ماه رمضان جزو مواردی است که باید در برابر سختی‌ها و مشکلات به صحنه بیایند و کمک کنند.

نکته دیگری که می‌خواهم به آن تأکید کنم، محدودیت اجتماعات و فاصله‌گذاری اجتماعی یا فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی است که همچنان بر آن تأکید داریم. خدایی ناکرده بازگشایی‌های کسب و کار باعث نشود که یک برداشت دیگری داشته باشیم مبنی بر اینکه کرونا تمام شده، این بیماری از بین می‌رود و ما هم باید دنبال زندگی روزمره خودمان برویم.

 نمی توانیم بگوییم کرونا کی تمام می‌شود، اگر می‌شد خیلی خوب بود یعنی اگر مسئولین بهداشتی و درمانی کشورمان می‌توانستند به ما بگویند کرونا تا یکی- دو ماه دیگر قطعاً تمام می‌شود ما هم برای برنامه‌ریزی خودمان از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سایر مسایل، خیلی راحت‌تر بودیم اما متأسفانه زمان روشن و مشخصی برای این امر وجود ندارد، به دلیل اینکه یک دارو و واکسن خاصی برای درمان این بیماری وجود ندارد و تقریباً همه بار، به یک معنا  بر روی دوش خود مردم برمی‌گردد.

اگر دچار مشکل بهداشتی و یک بیماری خطرناکی به نام کرونا یا کووید 19 شدیم که ما را گرفتار کرده، تنها راهش مراعات فاصله‌ها و پروتکل‌های بهداشتی و مراقب از خودمان است و اساس، مسأله مراقبت شخصی و حفظ پروتکل هایی است که بخش بهداشتی اعلام می کند که باید همه آنها را مراعات کنیم تا از این مسأله عبور کنیم.

باید اینگونه در نظر بگیریم که کرونا برای مدتی وجود خواهد داشت و متأسفانه باید با وجود کرونا زندگی کنیم. حالا چگونه باید از این کرونا پرهیز کنیم؟ راهش تقوا است. همانطوری که در اسلام راه قدرت و سلامت انسان ، تقوا و پرهیز و فاصله گرفتن از گناه و تخلفات الهی است اینجا هم راهش این است که از همه چیزهایی که می‌تواند ما را مبتلا کند، فاصله بگیریم. پس اساس مساله، خودداری و خودنگهداری، خودحفظی و خود مراقبتی است. اینها ریشه مسأله است که همه ما باید مراعات کنیم.

 الحمدالله تاکنون اکثریت قاطع‌ مردم به همه اصول توجه و آنها را مراعات کردند، دلیل مراعات آنها هم آماری است که هر شب می‌بینیم و در آن دقت می‌کنیم و با شب‌های پیش مقایسه می‌کنیم.

می‌بینیم مردم به خوبی مراقبت و کمک می‌کنند و می‌دانند راه‌حل مساله به دست خودشان است که خودشان بیشتر باید مراقبت کنند. البته پزشکان و بخش مدافعین سلامت مردم هم آماده‌اند و هم هوشیاری و تجربه‌شان بیشتر شده است و روز به روز هم تجربه‌شان بیشتر می‌شود و الحمدالله در این جلسه گزارش داده شد که بسیاری از تخت‌های مراقبتی، بسیاری از وسایل کمک تنفسی و ونتیلاتورها در همین‌ ایام در بیمارستان‌های اضافه شده است.

بر این اساس یکهزار و 100 تخت اضافه شده و در تخت‌های مراقبتی هم  425 تخت اضافه شده است و در وسایل کمک تنفسی 900 مورد اضافه شده است. یعنی هم در حال  تجهیز هستیم و با قدرت بیشتر خودمان را آماده می‌کنیم و از طرف دیگر ، مردم عزیز هم مراقبت می‌کنند که گام به گام به شرایط نزولی برسیم.

برای ما آن 3، 4 نکته خیلی مهم است که تعداد مبتلایان در روز چقدر باشد که این تعداد مبتلا، گاهی مثبت و گاهی منفی است و گاهی خوشحال‌کننده و گاهی ناراحت‌کننده است. امروز به ما می‌گویند، تعداد مبتلایان به این ویروس هزار نفر بیشتر شد و این هزار نفر باید ما را خوشحال کند یا غمگین کند.

بستگی به این است که به چه صورت اضافه شد. اگر این هزار نفر اضافه شده بخاطر پیشتازی بخش بهداشت باشد که یعنی افراد را صدا زده، آورده، تست کرده و از طریق تست تشخیص داده است و اگر این تست نبود، طرف به عنوان مبتلا نبود، به عنوان فرد عادی بود این تست باعث شده که در لیست مبتلا بیاید و چقدر به خودش و خانواده و دوستان و یاران و دیگران کمک کرده است.

در اینجا اگر از طریق تست مبتلا اضافه می‌شود، باعث ناراحتی ما نیست و شاید از یک نظر خوب باشد که توانستیم مبتلا را کشف کنیم و در دایره درمان قرار دهیم اما اگر خدای ناکرده اضافه شدن آمار مبتلایان بر مبنای عدم مراعات اصول بهداشتی باشد، یعنی این جامعه ما صد نفر مبتلا داشته و مراعات نکردیم، هزار نفر با این صد نفر تماس گرفتند و آنها هم مبتلا شدند و این صد نفر،  هزار و صد نفر شد. اینجا جایی است که باید نگران باشیم و چیزی است که باید با آن مقابله کنیم یعنی تعداد مبتلایان و ما کاری کنیم که اگر افزایش پیدا می‌کند، بر مبنای تست‌های جدید ما باشد و نه بر مبنای عدم مراعات مردم و این برای ما در این زمینه خیلی اهمیت دارد.

امروز یک تصمیم جدیدی نسبت به مقابله با کرونا اتخاذ کردیم و الحمدالله هر روزی که جلو می‌رویم،  وزارت بهداشت، درمان و کمیته‌های ما با بررسی‌ها و دقت‌هایی که می‌کنند، راه‌حل جدیدی ارایه می‌دهند و اینجا هم بررسی می‌شود، به تصویب می‌رسد و عمل خواهد شد.

پیشنهاد جدید این است که کشور یک تقسیمات جدید کشوری پیدا کند که نه بر مبنای استان و نه بر مبنای شمال و جنوب و شرق و غرب که یک تصمیماتی بر مبنای ابتلای به این کرونا، شیوع کرونا و مقرراتی که وزارت بهداشت و درمان به عنوان معیار قرار می‌دهد. مثلاً اگر در یک شهرستانی دیدیم ورودی به این بیمارستان برای یک هفته حذف شده و کسی به بیمارستان مراجعه نکرده است.

ویژگی‌هایش را خودشان برای مردم توضیح می‌دهند و اگر یک هفته مردم کسی مراجعه نکرده و فوتی هم نداشتیم و نگاه می‌کنیم که در یک هفته همه فوتی‌ها صفر است. ورودی ها صفر است و بهبودیافتگان الحمدالله بهبود پیدا می‌کنند و اگر این یک هفته، 2 هفته شد و فوتی و ورودی جدید نبود در اینجا وزارت بهداشت و درمان طبق معیارهای خودش می‌گوید این منطقه، شهرستان و بخش سفید است و مناطق دیگر یا زرد یا قرمز‌اند بنابراین در نقشه‌ای که وزارت بهداشت و درمان پیش روی مردم قرار می‌دهد بر مبنای سفید، زرد و قرمز کشور را تقسیم‌بندی می‌کنیم و تبلیغ می‌کند و می‌گوید این شهرستان‌ها سفید هستند که اگر مردم مراعات کنند ان شاءالله تا آخر سفید هستند.

اگر وقتی مراعات نکنند ممکن است این سفید تبدیل به زرد شود یا حتی قرمز شود این را دیگر برای مردم توضیح می‌دهند؛ تا زمانی که سفید باقی می ‌مانند آنجا یک شرایط جدیدی حاکم می شود و درباره این شرایط جدید فعلا در این جلسه راجع به اماکن مذهبی و مساله نماز جماعت بیشتر بحث کردیم.

در هفته های آینده راجع به موارد دیگر هم می توانیم بحث کنیم که آیا در مناطق سفید اگر دیدیم دو یا سه هفته منطقه کامل سفید است می‌توانیم گشایشی برای مشاغلی که تقسیم‌بندی کرده بودیم مثلا پرریسک، برای آنها ایجاد کنیم یا نه؟ البته در این هفته در بحث ما نبوده و کمیته‌های ما هم در این زمینه بررسی نکردند؛ ولی چیزی است که بعدا می توانیم در این زمینه کار کنیم.

فعلا چون ماه رمضان بود و ما هم قول داده بودیم قبل از 15 رمضان یک تصمیم گیری کنیم و یک بررسی جدید انجام دهیم، در این بررسی جدید به این نقطه رسیدیم؛ البته دل ما می‌خواست امروز مصوبه وسیع‌تری داشته باشیم چون این ماه، ماه مقدس و پربرکت است و هر چه هم می گذرد دلها برای زیارت مضاجع شریف ما در سراسر کشور مخصوصا بقاع متبرکه مهم و معروف روز به روز بیشتر می شود و مردم می خواهند سهولتی باشد و راه واقعا باز شود و بروند.

واقعا بعضی از بقاع متبرکه اگر خودِ آن صحن مطرح بود شاید تصمیم گیری کمی آسانتر بود، اما وقتی می‌گوییم این صحن باز شود، آن وقت مسافرت به سمت آن شهر هم شروع می شود؛ وقتی می گوییم مسافرت شروع شود آن وقت بحث قطار و اتوبوس هم مطرح می شود، وقتی آنها مطرح می‌شود بحث هتل و محل اسکان آنها هم مطرح می شود؛ حضور در بازار هم مطرح می شود؛ یعنی یک مجموعه مسائلی است که همه باید کنار هم قرار داده شود و  به این مبنا آمدیم به  این نتیجه رسیدیم که هر کجا سفید شد، فرق نمی کند حالا چه دارای بقعه متبرکه هست یا نیست؛ هر جا اگر سفید باشد؛ فردا اگر به ما گفتند مشهدالرضا(ع) سفید شد؛ یعنی وزارت بهداشت و درمان به این نتیجه رسید، دو هفته دیگر سفید است همانجا می گوییم با آن پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت می‌گوید آن وقت صحن امام رضا(ع) هم باز می‌شود.

به ما می گوید قم سفید است، بلافاصله چند روز بعد شروع به باز شدن می‌شود؛ پس معیاری و تقسیم بندی جدیدی که امروز در این جلسه قرار دادیم بر مبنای تقسیم کشور به مناطق سفید، زرد و قرمز است.

در مناطق سفید که وزارت بهداشت و درمان اعلام می کند که حالا 127 شهرستان، کمتر یا بیشتر است؛ وقتی که از یک روزی اعلام کرد که آن روز می تواند نیمه همین اردیبهشت باشد یا می تواند نیمه ماه رمضان باشد، باید در اعلامشان، چند روز قبل بگویند که آنها بتوانند بگویند این شهرها در این روز می‌توانند مساجد و نماز جمعه با رعایت  پروتکل‌ها ، باز شود؛ این یک آغازی هست برای گشایش در امور معنوی و مذهبی که مورد علاقه شدید مردم است و انشاءالله امیدواریم با مراعات مردم روز به روز این مناطق سفید گسترش پیدا کند و ما شرایط بهتری را پیدا کنیم.

البته در جلسه امروز درباره مترو و اتوبوس هم بحث شد . معمولا فاصله‌هایی که مبنی بر رعایت بیش از یک متر گفته می‌شود، در موقع شلوغی مراعات و توجه نمی شود لذا بحث شد که روی استفاده از ماسک و دستکش تاکید کنیم و روز آن را هم وزارت کشور اعلام خواهد کرد که از چه روزی داشتن ماسک برای سوار شدن به مترو و اتوبوس ضروری است. مردم هم ان شاءالله مراعات کنند و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تلاش کند که تولید ماسک را اضافه کرده و در اختیار مردم بگذارد.

خوشبختانه در این حوزه هم کارگاهها و هم نیروهای مسلح همه بحمدالله تلاش می‌کنند و در این زمینه شرایط خوبی داریم. 18 میلیون ماسک خارجی هم هست که گفتیم به بازار عرضه و در دسترس مردم قرار بگیرد ممکن است ماسک‌های خارجی با قیمتی که خریده شده، کمی گران تر باشد ولی به داروخانه‌ها و فروشگاهها عرضه شود تا هر کس مایل است آنرا خریداری کند در کنار آن ماسک‌های داخلی هم هست اینها را هم عرضه کنند تا بتوانیم از مساله عبور کنیم.

نکته بعدی این بود که در مصوبه قبل گفته شد که پاساژها ساعت 18 بسته شوند اما در مناطق گرمسیر شرایط به گونه‌ای است که این پاساژها عمدتا از ساعت 4 بعدازظهر باز می کنند برای اینکه آنها در مضیقه قرار نگیرند بنا شد که استاندارها مجاز باشند در جاهایی که این چنین است ساعت 18 را تا ساعت 20 هم بتوانند افزایش دهند و تصمیم در این موضوع در اختیار آنهاست که ان شاءالله انجام دهند.

در این جلسه چند مورد اقتصادی هم مورد تاکید بود که تصویب کردیم و آن مربوط به اعطای مهلت به شرکتها و مجامع شرکتها بود. شرکت ها معمولا تا پایان تیر ماه مجامع خود را برگزار می‌کنند تا بتوانند یکی- دو ماهی برای مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده مهلتی داشته باشند لذا در این جلسه آنهایی که انقضای تاریخ 2.1 است از 2.1 به 4.31 تمدید شد.

موارد دیگری هم درباره فعالیت های الکترونیکی بود که شبهاتی در جلسه مطرح شد لذا بنا گردید اینها را بررسی کنند تا ان شاءالله در جلسه بعد در دستور کار قرار بگیرد.

نکته آخری که می خواهم به مردم عزیز بگویم، تشکر بسیار زیاد از همه کارآفرینان، بخش خصوصی، مردم، بخش‌های عمومی غیردولتی و نیروهای مسلح است که کار بزرگی علیرغم کرونا و مشکلات آن،  دارد شروع می شود و این جزو همان کلماتی است که شب، تلویزیون‌های ماهواره‌‌ای عصبانیت‌ خود را باز نشان خواهند داد که هر وقت ما بگوییم وضع ما خوب است، إِنْ تَمْسَسْکُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْکُمْ سَیِّئَةٌ یَفْرَحُوا بِهَا  که در ادامه آیه آن است که َإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا یَضُرُّکُمْ کَیْدُهُمْ شَیْئًا که تا ما یک نقطه مثبت پیدا می کنیم، جیغ و داد آنها بلند که همه دنیا به هم ریخته و همه بدبخت شدند، ایران می‌گوید وضع من خوب است. حالا چه کار کنیم؟

ما آخر هفته افتتاح‌های مهم پیش رو داریم و می خواهیم کارهای عظیم افتتاح کنیم که ارزش سرمایه‌گذاری یک افتتاح ما در پنجشنبه‌ گذشته، یک میلیارد دلار بود و حالا شما عصبانی و ناراحت می‌شوید ما چه کار کنیم؟

اینکه کارآفرینان ما تلاش می‌کنند و اینکه مردم ما تلاش می‌کنند و آمار تورم ما نشان داد علیرغم مشکلاتی که در اسفند و فروردین داشتیم، تورم ما کاهشی بود و هم نقطه به نقطه و هم سالانه پایین آمد که دومرتبه آنها عصبانی می شوند و می گویند چرا در دنیا همه بدبخت شدند، چرا وضع‌ شما خوب شد؟ خوب شد، چه کار کنیم؟ شما اگر ناراحت هستید، گوش نکنید و راهش این است که وَفِی آذَانِهِمْ وَقْرًا که در گوشتان یک پنبه بگذارید این حرفهای خوب را نشنوید.

بورس ما خوب شده، عصبانی هستند و می گویند بورس تمام دنیا به هم ریخته، چرا بورس ایران خوب است که بورس ایران به خاطر تلاش همه شرکت‌ها و فعالان اقتصادی خوب است و خوشبختانه عرضه سهام شرکت‌هایی که شرکتهای بزرگ هستند. شستا اعلام کرد امیدواریم به زودی شستان هم اعلام کند در بورس، بانکها هم سهام خود را به زودی در بورس عرضه خواهند کرد و بورس ما رونق پیدا می‌کند و شورای عالی بورس باید مراقبت خود را بکند تا ما جلو برویم.

من این روزها با بعضی از روسای جمهور صحبت می‌کنم و می گویم در لوازم ضد عفونی اضافه داریم و قدرت صادرات داریم، تعجب می کنند و می گویند واقعا شما قدرت صادرات دارید؟ می گوییم بله ما قدرت صادرات داریم.

در مسائل و کالاهای ضدعفونی ما قدرت صادرات داریم و می توانیم صادر کنیم حتی در آینده ممکن است در برخی از وسایل بهداشتی، وحتی در کیت هم ممکن است به این نقطه برسیم که بتوانیم صادرات داشته باشیم.

خیلی ناراحت می شوند، می بینند ایران بعد از دو سال تحریم شدید که فکر می کردند، کشور را نابود کردند و به محض اینکه کرونا پیش آمد که چون کرونا یک چیزی بود که همه یکدفعه به آن مبتلا و روبرو شدیم، دیدند ایران بهتر از آنها عمل می کند و حالا آنچنان عصبانی شدند که نمی توانند جلوی عصبانیت خود را بگیرند.

می خواهم از همه فعالان اقتصادی، کشاورزان ، کارگران و مهندسین عزیز تشکر کنم؛ از تمام مردمی که چه برای تولید نیازمندی های روزمره مردم و چه در بخش تولید دانش بنیان دارند تلاش می‌کنند؛چگونه الان توانستیم ونتیلاتور اضافه کنیم؟ این ونتیلاتور ساخت داخلی خودمان است؛ شرکت‌های داخلی خودمان دارند درست می‌کنند؛ همین ماسک‌های  N95که پرستاران ما نیاز دارند اکثرا در داخل کشور تولید می شود؛ اینها اصلا در مخیله آنها خطور نمی کرد که یک روزی برسد ایرانی که تحت فشار شدید دو ساله تحریم بوده و فکر می کردند استخوانهای ما هم خرد شده و دیگر نمی توانیم تکان بخوریم؛ یک بیماری هم وارد شده و با این بیماری هم مواجه شدیم و مردم ما بهتر و قوی‌تر برخورد کردند و تاب ‌آوری خود را خوب نشان دادند؛ پزشکان ما بهتر برخورد کردند؛ پرستاران ما با ایثار و فداکاری بیشتری برخورد کردند و اینها عصبانی شدند؛ این دیگر تقصیر ما نیست؛ به نظر من این به تلاش پیگیر مردم بسیار عزیز و خوب ما مربوط می شود.

ماه رمضان ماه کمک به روحیه ماست؛ همه چیزِ آن روح و روان است؛ در کرونا هم آن چیزی که آدم را زود خوب می‌کند، روحیه است؛ اگر کسی روحیه خوب داشته باشد از این کرونا زود عبور می کند و اگر کمی خود را ببازد، کرونا پررو می شود؛ ابرقدرت‌ها هم همین طور هستند؛ اگر در برابر ابرقدرت‌ها خودتان را ببازید پررو می‌شوند و ول نمی ‌کنند؛ اما اگر با نشاط بایستید در می روند و این کرونا هم اخلاق و رفتارش مشابه آنهاست.

ما باید با نشاط و قدرت در برابر این کرونا بایستیم؛ نباید اضطراب و نگرانی داشته باشیم؛ البته باید با احتیاط پروتکل‌ها را دقیق مراعات کنیم؛ خدا هم در این ماه رحمت و برکت و فیض و در این ماهی که

" تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ "برای آن است؛ « مِنْ کُلِّ أَمْرٍ"برای همین ماه است؛ ان شاءالله سلام و سلامتی و همه چیز را خداوند بر ما نازل می کند و با کمک همدیگر و با اتحاد عبور خواهیم کرد.

الحمدالله در این داستان کرونا و مشکلات که روز به روز فاصله اجتماعی را بیشتر می‌کنیم، ولی شکاف‌های اجتماعی کمتر می شود و به هم نزدیک‌تر می‌شویم؛ جسم‌هایمان کمی فاصله پیدا می‌کند، اما روح ها و دلهای ما به هم نزدیک‌تر می‌شود و این علیرغم آنست که کرونا در بعضی از کشورها شکاف بزرگ درست کرده است.

در آمریکا نگاه کنید؛ بحث بیمارستان و گرفتاری و مردم را نمی گوییم؛ ببینید چه شکاف عظیمی ایجاد کرده؛ هر چه این می گوید آن یکی مسخره می کند، آن می گوید این مسخره می کند؛ این می گوید و آن می‌گوید دروغ است.

درست نقطه مقابل چنین بساطی که امروز در آ‌مریکا وجود دارد را ما داریم؛ الحمدالله در این کشور همه متحدتر از گذشته، در کنار هم و یاور همدیگر، دست به دست هم دادیم و خداوند ان شاءالله این وحدت و معنویت را برای ما بیشتر کند و این ماه پرخیر و برکت را برای همه مردم و برای همه مسلمانها مبارک بگرداند.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۷۸۳۹۱۲:۳۹:۳۸ ۱۳۹۹/۲/۷
راه حل مساله دست مردم نیست.
ناشناس۱۴۲۸۲۴۵۱۹:۱۵:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۷
وقتی بوستانها و پاساژها و... باز شده چرا مسجد و سینما بسته باشه
ناشناس۱۴۲۸۳۳۷۲۰:۵۹:۱۸ ۱۳۹۹/۲/۷
وقتی همه جا باز میشه چرا فقط میگن نمازجمعه؟ چرا جنجال سازی میکنن؟
ناشناس۱۴۲۷۸۴۱۱۲:۴۰:۲۰ ۱۳۹۹/۲/۷
مشهد و قم را فوری باز کنید
راد۱۴۲۸۲۴۶۱۹:۱۵:۵۶ ۱۳۹۹/۲/۷
منفیا! زندان آلبانی خوش میگذره؟
ناشناس۱۴۲۸۳۵۳۲۱:۰۸:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۷
برادر عزیز خدا همه جاهست در خلوت خودت دعا کن تا مردم هم صدمه نبینند چون خدا راضی به رنج بندگانش نیست
ناشناس۱۴۲۷۹۲۷۱۳:۴۱:۳۷ ۱۳۹۹/۲/۷
تهران که روز روشنش بخاطر تراکم وحشتناک انشانیش قرمز جیگریه الآن چه رنگی بهش تخصیص میخواید بدید؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۴۲۸۵۱۵۰۱:۱۸:۰۵ ۱۳۹۹/۲/۸
بنفش
موسي۱۴۲۸۰۱۴۱۴:۲۷:۴۵ ۱۳۹۹/۲/۷
چرا؟! كه مناطق سفيد رو هم زرد و قرمز كنيم ميشه راهكار چين رو مطالعه كنيد امار ابتلاء چين ١.٤٥.٠٠٠،٠٠٠ نفري دو رقمي شده و تعداد كشته ها در روز يك رقمي
رمضانی۱۴۲۸۰۴۷۱۴:۵۶:۰۸ ۱۳۹۹/۲/۷
آقای روحانی با این کار مناطق سفید و زرد تبدیل به مناطق قرمز خواهد شد
ناشناس۱۴۲۸۱۱۰۱۵:۵۳:۱۲ ۱۳۹۹/۲/۷
دیروز که میگفتن منطقه قرمز نداریم.
ناشناس۱۴۲۸۳۱۱۲۰:۲۷:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۷
بازار پوشاک تهران که لابد خیلی ضروریه و سفید،، که باز شده!!
ناشناس۱۴۲۸۳۲۳۲۰:۴۲:۴۹ ۱۳۹۹/۲/۷
آفرین سفیدها رو هم قرمز کنید . آخر مدیریت بحران
علیرضا۱۴۲۸۳۲۹۲۰:۵۰:۳۹ ۱۳۹۹/۲/۷
توجه داشته باشیم ملت ایران. خودمون به خودمون کمک کنیم زلزله بیاد، سیل بیاد، مرض بیاد، عید بشه رمضان بشه کلا هرچه که بشه فقط و فقط وظیفه داریم خودمون به خودمون کمک کنیم. فقط این وسط دلیل وجود دولت و مجلس رو نمیدونیم چیه، چکاره هستند و چه وظیفه ای دارند!!!!
ناشناس۱۴۲۸۳۴۸۲۱:۰۶:۳۲ ۱۳۹۹/۲/۷
خوبه از بنفش تک رنگ شدیم سه رنگ
ناشناس۱۴۲۸۳۵۹۲۱:۱۰:۵۸ ۱۳۹۹/۲/۷
سفید ها را باز کنید تا زرد شوند
ناشناس۱۴۲۸۳۶۱۲۱:۱۱:۲۹ ۱۳۹۹/۲/۷
کرونا مثل ابر قدرتهاست ؟ فکر نمی کنی به نوعی توهین به خودمان نیست بجای صرف زمان برای ساختن توصیفات من در آوردی وقت خود را صرف مبارزه عملی کنید
ناشناس۱۴۲۸۳۸۶۲۱:۲۷:۳۱ ۱۳۹۹/۲/۷
مگر مناطق مستقل هستند ؟ شما که تردد در سطح کشور را آزاد کرده اید منظر کسترش شیوع باشیم
ناشناس۱۴۲۸۴۸۹۰۰:۱۹:۴۷ ۱۳۹۹/۲/۸
با این طرح تا اول مهر مناطق سفید زرد میشن و زردها نارنجی و نارنجی ها قرمز
ناشناس۱۴۲۸۵۶۵۰۴:۴۵:۵۰ ۱۳۹۹/۲/۸
پس از مشخص کردن رنگها، باید تلاش کنیم سفید را به زرد و زرد را به قرمز تبدیل کنیم. علی برکت الله!
سامان۱۴۲۸۵۸۷۰۶:۴۵:۴۴ ۱۳۹۹/۲/۸
کاری کنین که تمام کشور یکرنگ و قرمز شود. با تشکر
ناشناس۱۴۲۸۶۱۷۰۸:۴۱:۰۷ ۱۳۹۹/۲/۸
خیلی از مشاغل غیر ضروری باز شده به هرحال، چه سفید چه قرمز
ناشناس۱۴۲۸۶۸۹۰۹:۵۴:۰۳ ۱۳۹۹/۲/۸
کاش یک منطقه ای را هم بنفش اعلام می کردی
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  2. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  3. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  4. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

  5. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

  6. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

  7. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

  8. چرا دولت روحانی با برخی از مصالح مردم لجبازی می‌کند؟

  9. بی‌سابقه‌ترین حمله موشکی فلسطین به پایتخت اشغالگران/ اوضاع داخلی صهیونیست‌ها در مرز انفجار

  10. روحانی: مگر یک انتخابات چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید

  11. انتشار فیلم رهگیری ناوگروه زیردریایی ارتش آمریکا توسط سپاه پاسداران

  12. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  13. استهلال ماه شوال در قم

  14. گزارش دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری+ چهره‌هایی که ثبت نام کردند

  15. مناظره شنیدنی کارشناسان ترک درباره دلایل اتحاد ایران و سوریه

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  12. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  13. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  14. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  15. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  16.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  17. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  18. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  19. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  20. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

  21. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  22. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  23. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  24. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

  25. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

   2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

   3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

   4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

   5. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

   6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

   7. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

   9. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

   10. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

   11. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

   12. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

   13. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

   14. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

   15. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

   16. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

   17. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

   18. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

   19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

   20. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

   21. رهبر انقلاب: دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد/صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند

   22. آیت اله رئیسی روز عید سعید فطر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند

   23. کوتاه، اتوبوسی و کلنگی؛ داستان ادامه دار مدیریت های دولتی!

   24. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

   25. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

   آخرین عناوین