واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

  3990119118 ۹۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

به گزارش الف یکی از عواملی که می تواند شیوع کرونا را به سرعت کند کرده و مردم را به خانه ماندن تشویق کند، حمایت دولت از مشاغل آسیب پذیر از کرونا است. همه مشاغل به نوعی از کرونا آسیب دیده اند و باید با روش های مختلف این آسیب دیدگی تا حد امکان جبران شود، یکی از راهکارهای مناسب ارائه وام و تسهیلات گوناگون به اقشار مختلف جامعه است تا بتوانند با کمترین آسیب از این برهه حساس عبور کنند، یکی از طرح های دولت در این زمینه ارائه کارت های اعتباری است که در دستور کار دولت قرار گرفته است.

بر اساس طرح دولت کارت ها به رانندگان اتوبوس، مینی بوس، کرایه ای بین شهری و کارگران فصلی تا سقف 4 میلیون خانوار اختصاص می گیرد، دولت برای راحت کردن پروسه اداری این کار بانک ها را از بین بانک ها یارانه بگیران انتخاب کرده و این بانک ها بعد از موافقت وزارت کار موظف هستند اعتبار یک میلیونی برای خانواده های یک نفره و اعتبار دومیلیونی برای خانواده های بیش از دو نفره را واریز کنند. بازپرداخت این وام طی 27 ماه بوده که سه ماه ابتدایی آن نیازی به دادن اقساط نیست، یعنی در طول 24 ماه باید 4 درصد سود پرداخت کنند.

افراد مشمول این کمک هزینه نیازی به حضور به بانک ها نداشته و بانک ها به صورت اتوماتیک اقساط خود را از یارانه و هزینه طرح معیشتی برداشت می کنند. یکی از بزرگترین ویژگی های این طرح این است که فردی که چک برگشتی یا اقساط عقب مانده دارد نیز مشمول این طرح می شود.

طرح دیگری که امروز رئیس کل بانک مرکزی از آن خبر داد و جای تقدیر دارد، وام یک میلیون تومانی با کارمزد 12 درصد است که به 23 میلیون خانوار تعلق می گیرد، بانک مرکزی قرار است از طریق تامین اعتبار 75 هزار میلیارد تومانی که از محل ذخیره قانونی بانکها به دست آمده مبلغ یک میلیون تومان با کارمزد 12 درصد به یارانه بگیران وام دهد.

این وام بازپرداخت 24 ماهه و تنفس 4 ماهه دارد که مبلغ قسط آن نیز از یارانه افراد کسر خواهد شد بدین صورت که یارانه یکی از افراد خانواده برای قسط این وام کاسته خواهد شد.

واکنش ها به این تسهیلات

اما اخبار مربوط به این تسهیلات واکنش های مختلفی را هم به دنبال داشت. اولین واکنش به این وام را در میان سیاستمداران عزیز اکبریان نماینده مجلس داشته که در جلسه علنی امروز گفت: «بسیاری از کسبه و صاحبان صنایع را دیده‌ایم که از ۱۰ و ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون در طی دو ماه گذشته چک برگشتی داشتند چه‌طور می‌خواهید این وضعیت را جبران کنید؟ باید دولت و مجلس شورای اسلامی فکری برای پساکرونا کنند. این‌که گفته شده وام یک میلیون تومانی می‌دهند چه فایده‌ای دارد که دو روز است که تلویزیون هم مدام درباره‌ی آن حرف می‌زند؟ اگر همین یک میلیون تومان را به بچه رییس بانک مرکزی بدهند قهر می‌کند این مقدار پول تنها می‌تواند صرف خرید مایحتاج چند روز خانواده شود. باید چرخه تولید، اقتصاد و صنعت کشور را به حرکت درآورد.»

یکی از رسانه های شهر قم در واکنش به این وام نوشت: سود 12 درصدی از وام معیشتی شرعی نیست این میزان سود شرعی نیست و به فتوای تمام مراجع حرام است.

یکی از رسانه های اقتصادی نیز در این باره نوشت: وام یک میلیون تومانی تنها 14 درصد از هزینه های خانوار شهری و 26 درصد از هزینه های خانوار روستایی را پوشش می دهد، بر اساس گزارش مرکز آمار از هزینه خانوار شهری و روستایی با فرض لزوم تامین 50 درصد از هزینه یک خانوار در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت وام یک میلیونی تاثیر کمی در زندگی خانوار روستایی و شهری دارد.

احمدخورشیدی آزاد یکی از منتقدان به این وام در لحنی تند نوشت: « سه روز است توی بوق و کرنا کرده‌اند که قرار است یک میلیون تومان به بعضی از مردم بدهند؟ این میزان پول به چه دردی می خورد؟»

یکی دیگر از فعالان فضای مجازی نوشت: «در حالی که دولت های غربی وام های بلند مدت و بسیار زیاد با سود کم را می دهند، دولت روحانی حدود 60 دلار به مردم می دهد که اقساط آن نیز از جیب خود مردم کم شود، آن هم با سود 12 درصدی؟»

یکی از فعالان مجازی نیز نوشت: «کمک بلاعوض کرونایی که هیچ، دولت می خواهد از همان وام یک میلیونی به مردم سود هم بگیرد،دوربین مخفی است؟ کمکی که نه نقدی بلکه اعتبار خرید است و دولت می خواهد از این هم درآمدزایی کند، ربا تعریف دیگری دارد؟»

اصناف، قشری که تنها مانده اند

ستاد ملی کرونا بیشتر در ابلاغیه خود به بیشتر اصناف دستور داده تا فعالیت خود را تعطیل کنند، صنف هایی مانند قنادی، ابزارآلات ساختمانی و بسیاری از صنف های دیگر این روزها حال خوبی ندارند، از طرفی باید فعالیت خود را تعطیل کنند و از طرف دیگر با تعطیلی واحدهای خود نمی دانند معیشت را چگونه تامین کنند، دولت باید برای این قشر زحمکتش که بار اشتغال بیش از نیمی از جامه را به دوش می کشند فکری بکند، ارائه وام های بلند مدت 20 تا 30 میلیون تومانی با سودهای کم می تواند مشکل این روزهای این اصناف را حل کند.

نمی توان از اصناف توقع همکاری با دولت و ستاد ملی کرونا را داشت و از آنان حمایت نکرد، اگر دولت فکری به حمایت از اصناف نکند، صنف های مختلف در معرض های آسیب جدی قرار گرفته و از طرف دیگر دست به نافرمانی از دستورات ستاد ملی کرونا زده و فعالیت خود را شروع می کنند.

گسترش فروش های اینترنتی یکی از گزینه ها در میان مدت و بلندمدت است که البته با زیرساخت فعلی اینترنت و امن نبودن برخی از درگاه های اینترنتی در این شرایط فعلا به کار نمی آید.

در مجموع باید گفت تسهیلات یاد شده اگر چه روی کاغذ و در قالب عددی ناچیز جلوه می کند اما بسته به هدف تعریف شده و نسبت به گیرندگان مختلف که بعضا اقشار بسیار ضعیف را شامل می شود می تواند قابل استفاده باشد. هر چند دولت می تواند به اعداد بالاتر هم بسته به توان مالی مختلف اقشار هدف فکر کند یا به همین صورت در مورد افراد دارای ضعیف تر به کاهش سود وام اعطایی هم توجه کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۵۲۲۰۱۵:۴۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
چرا نمی خواهید بپذیرید ،تو این مملکت مردم یعنی کارمندان و خودی ها
ناشناس۱۴۰۵۳۷۰۱۷:۲۴:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
از حسن و اسحاق ملویم سخت در حد ..
ناشناس۱۴۰۵۴۰۳۱۷:۳۵:۰۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
ای کم طاقت ها کارمندان با حقوق چندین ساله بخور و نمیر ساختند شما ها که ماشالله میلیون ها تومان تو حسابتونه دو ماه طاقت نیاوردین.
ناشناس۱۴۰۵۶۰۶۱۹:۴۹:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
سلام بعد کرونا با این وضعیت ورشکستگی اکثر صنوف شاهد هستیم شما ی کارمند از اجاره مغازه قسط چک بر گشتی بنجل شدن اجناس ما که دیگر خریدار ندارد خبر نداری یا خودت به خواب زدی مغازهای شهر ما ۴۰ روزه تعطیل شده بخدا قسم همکاران من برای خرج روزانه خود محتاجند
ناشناس۱۴۰۵۶۸۸۲۰:۵۳:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
بخور و نمیر؟پیشنهاد می کنم اگه تو مشکلات دارین دست و پا میزنین شغلتون رو عوض کنید
ناشناس۱۴۰۶۴۸۱۱۳:۱۰:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
شما چرا شغلتو عوض نمیکنی.تو هم کارمند شو.دکتر شو
ناشناس۱۴۰۶۱۸۵۰۹:۵۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱/۲۰
متاسفم برات که به کارمند بینوا با حقوق ماهی 3 تومانی حسادت میکنی!باز میگفتی معلمین آره قبول میکردم چون معلمین همین 3 تومان رو میگیرن و نصف سال رو هم تعطیل اند
ناشناس۱۴۰۵۲۲۲۱۵:۴۲:۴۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
به خود شیخ حسن ؛ ۱ میلیون بدن با سود ۱۲ ٪ قبول میکنه ؟!...
ناشناس۱۴۰۵۳۵۷۱۷:۱۸:۲۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
۱۰۰۰ تومنی رو ؛ رو هوا میزنیم علی برکت .. چه برسه به ۱۰۰۰۰۰۰ تومن
ناشناس۱۴۰۵۳۷۵۱۷:۲۷:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
طرح 3 فوریتی قرنطینه را هم امروز نامه رسان نامه آورد شتر دیدی ندیدی
ناشناس۱۴۰۵۴۴۱۱۷:۵۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
۱ میلیون تومن خوبه ؛ اگر ؛ فکر نداشته باشی خیال نداشته باشی غم و غصه نداشته باشی وام و قرض و قوله نداشته باشی اجاره خونه نداشته باشی بی خبر باشی بی خیال باشی بی مسئولیت باشی مالک ملک صدها میلیاردی بادآورده باشی .. حالیت نباشه خیلی هم خوبه . ..
ناشناس۱۴۰۵۵۲۸۱۸:۴۷:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
1 میلیون رو میگره قسطاشم نمیده ۱ لیوان آب هم روش
ناشناس۱۴۰۵۸۲۰۲۲:۴۱:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
دولت خودش از کارت یارانه نم نم درمیاد چی داری می گی
ناشناس۱۴۰۵۲۲۳۱۵:۴۳:۲۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
با سود و نزول 12 درصد ااااااااا شاید هدف اصلی جبران مافات بانک هاست.
ناشناس۱۴۰۵۷۳۱۲۱:۲۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آفرین بیَشتر حمایت از بانکهای تا مردم بیچاره
ناشناس۱۴۰۵۹۳۳۰۱:۰۶:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۲۰
خوبی شما با سود ۱۲ درصد جبران مافات. اونم وقتی به مشتری سود ۱۵ درصد میدی
ناشناس۱۴۰۵۲۲۵۱۵:۴۴:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
خدایا ریشه این کرونا را بکن اعصاب مردم رو خورد کرده آدم هم نمیشه
ناشناس۱۴۰۵۳۴۶۱۷:۱۳:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
فریاد ملت ما مرگ بر کرونا
عجایب شهر۱۴۰۶۰۳۵۰۶:۴۶:۵۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
مرگ بر در شان شما نیست
ناشناس۱۴۰۵۳۶۰۱۷:۱۹:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
سال دیگه اینموقع ریشه اش کنده شده
ناشناس۱۴۰۵۲۲۷۱۵:۴۶:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
همه دنیا دارن پول بلاعوض میدن به مردم کشورشون تا نیان بیرون از خونه اینجا داریم کاسبی میکنیم و دلالی راه انداختیم و سود میگیریم
ناشناس۱۴۰۵۲۲۹۱۵:۴۷:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۱۹
خدا ریشه تو بکنه کرونا خدا به زمین گرمت بزنه
ناشناس۱۴۰۵۳۶۱۱۷:۱۹:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
با کرونا تا ۱۴۰۰
ناشناس۱۴۰۵۲۳۶۱۵:۵۱:۰۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
۱ میلیون بخوره توی سر کرونای بنفش
ناشناس۱۴۰۵۳۵۲۱۷:۱۵:۳۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
# کرونا _ بنفش _ .. آویزان _ شود
ایلیا۱۴۰۵۷۷۴۲۱:۵۸:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کرونای بنفش چه اسم با مسماعی
آریابان۱۴۰۵۲۳۷۱۵:۵۱:۳۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
حالا حالا ها مونده که پس از زلزله ویرانگر کرونای بهداشتی ، پس لرزه های کرونای اقتصادی !!!!!! سر و سامان بگیره ؛ اصلا امکانپذیره و چطوری ؟!؟!؟!؟! چقدر طول خواهد کشید ؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۴۰۵۳۱۵۱۶:۵۲:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
مگر خدا تفضلي كنه برادر !! ... خود خدا بايد تفضلي كنه !! ... اميد همه ما به خداست !! ... وگرنه خود امريكا هم زير كرونا زائيده ! ...فرنگ هم باهمه ادعاش از ترس كرونا ماست ها را كيسه كرده !! و هكذا ديگر بلاد و ممالك !! ... به نظرم حالا موقع آن است كه انسان مغرور و متكبر قرن به اصطلاح بيست ويكم دست ها را با اخلاص و قلبي شكسته ، همراه با چند قطره اشك ناقابل به درگاه حضرت احديت دراز كنه و يك استغاثه اي ... مناجاتي ... ناله اي .... الغوث الغوثي ! .. حالا خدا كريمه برادر ...يا سريع الرضا .... !!!
ناشناس۱۴۰۶۲۳۹۱۰:۲۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۲۰
اگر اینجورکه شما میگی میبود تا همین الان هم مردم باید از حصبه و دیفتری و وبا و طاعون جونشون رو از دست میدادن
ناشناس۱۴۰۵۲۴۱۱۵:۵۲:۵۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
رفتار کرونا همچون انگل است
ناشناس۱۴۰۵۲۴۳۱۵:۵۴:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
وقتی مغزهای کوچک زنگ زده تصمیم میگیرند ...
رحمان۱۴۰۵۲۴۵۱۵:۵۶:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
حداقل با توجه به میزان یارانه تا پنج میلیون وام بدن خوبه با سود هفت هشت در صدد باشه خوب است می تواند به رونق بازار باشد
ناشناس۱۴۰۵۲۴۹۱۵:۵۹:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
این انصافه ؟ این عدالته ؟ یه نفر سهم اش از سفره انقلاب ، ۱۰۰۰ متر خونه ویلایی لاکچری بادآورده توی بهترین نقطه ولنجک باشه یه نفر هم ۱ میلیون تومن وام با سود ۱۲ درصد و کسر از محل یارانه نقدئ !
ناشناس۱۴۰۵۳۲۴۱۶:۵۹:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
اون 1000 متر ویلای بادآورده .. ولنجک ؛ هیزم .. اون دنیا باید جواب پس داد
ناشناس۱۴۰۵۷۱۷۲۱:۱۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کدام آخرت دوست عزیز ..
ناشناس۱۴۰۶۲۰۶۱۰:۰۶:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۲۰
اونی که میبینه و سکوت میکنه هم باید جواب پس بده.
ناشناس۱۴۰۵۴۴۳۱۷:۵۱:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کوخ نشین های سابق ..
ناشناس۱۴۰۵۲۵۶۱۶:۰۲:۲۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
وامت به درد خودت میخوره ...
ناشناس۱۴۰۵۲۵۸۱۶:۰۳:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
توهین به مردم
علی 671۱۴۰۵۲۷۰۱۶:۰۸:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
ربا برای مردم حرام است و آتش آن سوزانده بنیان خانواده .آنوقت دولت می خواهد از پول خود مردم به مردم وام دهد و 12در صد نزول بگیرد .آنوقت می شود دولت اسلامی و .. سر دسته ..خدا آخر و عاقبت ما را از دست روحانی و دولتش به خیر کند .در این وانفسا عوض اینکه به مردم کمک شود بلا عوض نه ولی ربایی هم نه کامزدی بدهند ..دولت وظیفه کمک دارد و باید کمک بکند ولی نه اینکه مردم را بچزاند و در بوق و کرنا بکند . .از همان کشور های لایک یادبیگیرید که کمک کردند بلاعوض و اسمی از سود نبرده اند .آنها بی دین و کشورما کشور .. چین کمونیسم چه کمکی به مردمش و کشور ما کرد بدون ربا .آنوقت دولت ما .از خجالت سرمان را به کجا بکوبیم .
ناشناس۱۴۰۵۲۷۴۱۶:۱۰:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
ببین توره حضرت عباس پول نفت خودمون رو چی جوری دارن به خودمون میدن ! ع ع ع ع
ناشناس۱۴۰۵۳۷۲۱۷:۲۵:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
ایران اگر روزی 4 میلیون بشکه نفت 60 دلاری بفروشد سهم هر ایرانی میشود حدودا سالی 1000 دلار. برای نجات ایران باید رفت به سمت اقتصاد ترکیبی.
ناشناس۱۴۰۵۹۵۳۰۱:۴۰:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۲۰
بله ولی الان در بهترین حالت داره به یه خانواده حقوق میده ۲۰۰ دلار
ناشناس۱۴۰۵۴۲۲۱۷:۳۹:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
1 بشکه نفت + 12 % ربا
امید۱۴۰۵۲۸۰۱۶:۱۶:۳۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
هر کشوری بریم بگیم تو این شرایط ۶۰دلار وام باسود ۱۲درصد بهمون دادن قطعا بهمون پناهندگی میدن.
ناشناس۱۴۰۵۳۱۹۱۶:۵۶:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
به من اگه پناهندگی افغانستان رو هم بدن با کله میرم . اشرف غنی احمد زی جلوی چینی ها رو گرفته و نذاشته کرونا رو بیارن افغانستان . اشرف غنی ؛ دمت گرم
ناشناس۱۴۰۵۹۳۴۰۱:۰۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
همیشه افراط و تفریط یک روز صدای روحانی مچکریم همه جا شنیده میشد، آنهم چشم بسته بود الان هم میزنندش زمین، این هم چشم بسته است. خداشاهد است دروغ میگی که می ری افغانستان. به این قبله قسم
ناشناس۱۴۰۵۳۴۴۱۷:۱۱:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
حیف که الان ایرانی ها رو به خاطر کرونا هیچ جا راه نمیدن و الا ..
ناشناس۱۴۰۵۲۸۲۱۶:۲۰:۵۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
اندر حكايت وام يك ميليوني !! ----------- درسته !!! ... حاااا فهميدم ... پس بگووووو !! ... مي پرسيد كه چي فهميدم ؟؟ ... اين را فهميدم كه چرا حقوق اكثر كارمندا ن و قريب به اتفاق بازنشستگان كم است !! ... ديگه اين را فهميدم كه چرا مبلغ يارانه ها همين جوري بعد از سالها ثابته .!! . آره ! ... خب تصدقتم كسي در اين وضعيت اقتصادي و كرونايي مي خواد وام يك ميليوني بده معلومه كه يك ميليون براش خيلي پوله ... يك ميليون خيلي زياده !! ... حالا شما هم ملتفت شديد كه چرا حقوق ها و يارانه ها خيلي كم است ؟! ... بله ؟؟؟؟
ناشناس۱۴۰۵۲۹۳۱۶:۳۱:۳۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
سهم 1 میلیون تومن من رو تقسیم کنید بین فریدون و پیوندی کمپوت بخرید براشون ببرید ندامتگاه اوین
ناشناس۱۴۰۵۳۶۶۱۷:۲۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
احتمال وجود کرونای .. در آن مکان دور از ذهن نیست . ماسک و دستکش و اقلام بهداشتی فراموش نشود
ناشناس۱۴۰۵۴۵۵۱۷:۵۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
ظاهرا کرونا وساطت کرده بیان بیرون و الان بیرونن
ناشناس۱۴۰۵۴۹۵۱۸:۲۳:۴۸ ۱۳۹۹/۱/۱۹
مدتهاست به .. کرونا رفتن خونه .
ناشناس۱۴۰۵۳۲۲۱۶:۵۷:۵۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
اینم از دولت تدبیر وامید،حتی تو این شرایط سخت هم به فکر سود گرفتن از مردم بیچاره هستن،،واقعا که..
ناشناس۱۴۰۵۳۴۷۱۷:۱۳:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آقا دمتون گرم ، گزارش عاالیییی بود
امیر۱۴۰۵۳۴۹۱۷:۱۴:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
اونم تازه پول خود همین مردم رو با سود ۱۲ درصد میخوان بهشون بدن
ناشناس۱۴۰۵۳۵۱۱۷:۱۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
الف همچنان صدای مردم مستضعف بمان، ممنون از سوژه به روز و خوبتون، خدا قوت به نویسنده و سردبیر الف
ناشناس۱۴۰۵۳۷۹۱۷:۲۸:۵۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
کفگیر خورده ته دیگ 32 سال پیش هم اینجوری شد ..
ناشناس۱۴۰۵۳۸۴۱۷:۳۱:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۱۹
يا رب مباد آن كه .. معتبر شود !!!!!!!!!!
ناشناس۱۴۰۵۴۲۹۱۷:۴۵:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
تو روخدا ندید که بخواید با منت ده برابر پس بگیرید.بدید بچه هاتون تو خارج خرجشون بیشتر از ماهاست.ما که فعلا در رفاهیم
زندوکیل۱۴۰۵۴۳۷۱۷:۴۹:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
.. روسفید کردین؟؟؟ شرم کنید با این طرحها شب اول قبر سختی دارید ای تصمیم گیران دولت بنفش.. یک میلیون تومن پول یک ساعت کافی شاپ بازی بچه های شما هم نیست!!! البته امیدواریم مجلس جدید حساب ریال ریال یک میلیارد یورویی که رهبر معظم انقلاب برای امورات کرونا اجازه برداشت دادند،بکشد!!!
ساسان۱۴۰۵۴۴۸۱۷:۵۵:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آخه آقای روحانی یک ملیون به چه درد مردم میخوره بدن مغازه چندتاماکارانی صابون تاید میدن هرکس یارانه بگیر حداقل ده ملیون به همین بیست سه ملیون سرپرست خانوارها که یک تومن میدن بده حداقل ده متن به بالا باز با ده تومن میتونن یک تکانی بخورن
ناشناس۱۴۰۵۴۸۵۱۸:۱۷:۲۹ ۱۳۹۹/۱/۱۹
با این وام پیزوری و بهره وام ! جای مقالات آقای حسین رجایی واقعا خالیه که کمی در مورد مظلومیت رسانه ای ایران و شاهکارهای مدیریتی کشور در مدیریت بحران کرونا در مقایسه با اروپا و آمریکا قلمفرسایی کنند!
ناشناس۱۴۰۵۵۲۴۱۸:۴۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
این وام را به اعضای هيئت دولت بدهند نیاز دارند آخه
ناشناس۱۴۰۵۶۱۶۲۰:۰۱:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۱۹
گزارش هایی مثل این جذاب منتشر کن
شهاب۱۴۰۵۶۱۷۲۰:۰۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
مردم با یه میلیون فقط می تونن ده کیلو گوشت بخرن.
ناشناس۱۴۰۵۶۲۷۲۰:۱۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
این وام هم حکم مهریه رو داره کی داده کی گرفته
ناشناس۱۴۰۵۶۹۷۲۰:۵۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
فرزندان بعضی ازبه اصطلاح آقازاده غذای دو نفره لاکچری شأن بیش از یک میلیون تومان هست
ناشناس۱۴۰۵۷۰۰۲۱:۰۱:۳۱ ۱۳۹۹/۱/۱۹
آقای روحانی خودت و تیمت کشور متلاشی کردی نمی‌تونستی چرا آمدی
ناشناس۱۴۰۵۷۰۳۲۱:۰۶:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۱۹
واقعا شرم آوره چرا به شعور مردم توهین می کنید؟ این اسمش وامه یا پول نزول؟
ناشناس۱۴۰۵۷۸۰۲۲:۰۴:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۱۹
دیروز بود اعلام شد که قرار است یک میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای کرونا برداشته بشه وقتی بدون تفکر و زیرساخت جمعیت افزایش پیدا کنه نتیجش همین میشه تا حالا فکر کردین این مبلغ نسبت به جمعیت ما چه وضعی داره من بهتون میگم به ازای هر ایرانی ماهی یک یورو ( ۱۷۵۰۰ تومان) به مدت یک سال
ناشناس۱۴۰۵۷۹۸۲۲:۱۶:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۱۹
زنده باد الف، زنده باد گزارش مردمی تان
ناشناس۱۴۰۵۸۶۱۲۳:۴۵:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۱۹
تعطیل کنید ۱ ماه.
ناشناس۱۴۰۵۸۷۷۲۳:۵۷:۰۸ ۱۳۹۹/۱/۱۹
باز هم یارانه فتنه کرد.
ناشناس۱۴۰۵۸۸۳۰۰:۰۴:۱۲ ۱۳۹۹/۱/۲۰
بابا همین هم خوبه تو این وضعیت به خدا خیلی ها با همین یک میلیون کلی از مشکلاتشون حل میشه و بیچاره نمیشن
ناشناس۱۴۰۵۹۳۸۰۱:۱۷:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۲۰
اين يك ميليون ودو ميليون تومان وام براي افرادي كه بازاري بودندواين پولهاهزينه يك هفته زندگي شان هم نميشده اكنون بايد يكماه را با دوميليون تومان بگذرانند،زندگي يك باز نشسته سالها است با همين مبلغ ها گذشته وهيچ كس از دولتيان ومجلسيان صداي فريادش را نشينيدندواين روزها شرايط سخت زندگي بخور ونميرباز نشسته بهتروبيشتر درك خواهد شد
ناشناس۱۴۰۵۹۸۳۰۲:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۱/۲۰
من 2 سیم کارت دارم , یکی دائمی همراه اول و یکی هم ایرانسل, چند ماه پیش مجبور شدم سیم کارت همراه اول 4G رو بگیرم چون هی پیام میامد که3G رو عوض کنید , یک ساعت نگذشته بود که علاوه بر شماره همراه اولم به خط ایرانسلم هم پیام آمد که سیم کارت همراه اول شما عوض شده , این داستان رو گفتم که بگم این دولت از زیر و بم همه چی مردم خبر داره , اونوقت چند ساله میخواد یارانه پر درآمدها رو حذف کنه میگه نمیتونم , منکه دارم باور میکنم خود این دولت عمدا داره صدای مردم رو در میاره, میگی نه ؟ یک کمی به رفتارها و گفتارهاش تو این چند سال نگاه کن شاید باور کنی ...
ناشناس۱۴۰۶۰۱۹۰۴:۰۸:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۲۰
هر چی فکر می کنم با صد دلار وام به خانواده ها چکار میشه کرد عقلم نمیکشه .درست است که دولت با کمبود بودجه مواجه است ولی شرایط اضطراری که پیش میاد دیگه شرایط دولت از اولویت برخوردار نیست.در کانادا دولت به هر نفری که کارش از دست داده یا بیزینسش را بسته به شرط اینکه در سال گذشته ۵۰۰۰ دلار کار کرده باشه ۲۰۰۰ دلار بلا عوض میده
هموطن۱۴۰۶۰۶۳۰۷:۴۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
سلام هر چند خیلی از هموطنان با وضعیت فعلی به نان شب هم محتاج هستند اما اگر در جامعه بین الملل عنوان گردد دولت مردان به هر خانواده به میزان...60 دلار..وام 12 درصد بابت مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا دادند چه فکری در خصوص ایران میکنند
ناشناس۱۴۰۶۱۰۰۰۸:۵۲:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۲۰
با سلام واقعا شما تا کی میخواهید به این کشمکش بازی ادامه بدید وضعیت درآمد کشور رو نمیبینید در نقدهاتون یه ارزن انصاف داشته باشید من مخالف دولتم منتهی واقعا آیا درآمدی داره که بخواد بیشتر کمک بده ..
عاشق ایران۱۴۰۶۱۸۶۰۹:۵۵:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۲۰
انصاف نبود که از اول اسفند حقوق گروهی از کارمندان نجومی اضافه شود بیمه بیکاری و حقوق کارگر مظلومی که خودش حق بیمه پرداخت می کنه اصلا دیده نشود ! وام با بهره 12% که دیگه اصلا توجیه ندارد
ناشناس۱۴۰۶۱۹۴۰۹:۵۹:۴۹ ۱۳۹۹/۱/۲۰
این یک میلیون وام شوخی بود یا جدی؟
ناشناس۱۴۰۶۲۴۷۱۰:۳۲:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۲۰
همه دنیا کمک مالی میکنن نه اینکه یه پول مختصری بدن بعد هم با بهره پس بگیرن.
ناشناس۱۴۰۶۳۱۰۱۱:۱۰:۳۹ ۱۳۹۹/۱/۲۰
اگه کسی این وام رو نخواد چکار باید بکنه با سود حرام واقعا کسی نیست جلوی این طرح رو بگیره یا هرچی دولت بگه
ناشناس۱۴۰۶۳۵۴۱۱:۵۳:۱۶ ۱۳۹۹/۱/۲۰
وام؟ بدهکار کردن مردم بازمانده از کار؟
ناشناس۱۴۰۶۳۸۹۱۲:۲۰:۰۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
مثل اینکه نمی دانید با نبود درآمد نفتی وبلاهای مختلف و ساختار هزینه بر اداری کشور دولت پولی ندارد که حتی با شرایط عادی کشور را اداره کند و بیش از حد هم پول بی پشتوانه چاپ کرده. پیشنهاد من تشکیل یک سازمان فرا گیر مردم نهاد برای جمع آوری کمک ملی وتوزیع آن وتبلیغ برای مشارکت عمومی است ونه به امید دولت نشستن.
امین۱۴۰۶۴۸۵۱۳:۱۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۲۰
واقعا خنده دار و تاسف بار نیست؟ پول خودتو بهت میدن بعدش ازت 12 درصدم روش سود میگیرن خودمون انتخاب کردیم پس حقمونه
ناشناس۱۴۰۶۵۰۴۱۳:۲۸:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۲۰
من با روحانی موافق نیستم اما شما هم شرایط کشور و تحریم هم در نظر بگیرید بابا ما دیگه یک قطره نفت هم نمی تونیم صادر کنیم از کجا بیاره دولت به مردم بخواد وام بده، بعد وام زیاد هم نقدینگی تو جامعه را بیشتر میکنه و تورم را زیاد میکنه خودش
ناشناس۱۴۰۶۵۰۸۱۳:۳۶:۰۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
این کسانی که نظر دادند خیلی شکم سیرند الان این یک میلیون برای مردم عادی خیلی کمک است شما هم که یک میلیون بنظرتان نمی آید دارید پس بشنید در خانه و بهمان نون وبوقلمون که می خورید راضی باشید
ناشناس۱۴۰۶۵۲۸۱۳:۴۹:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۰
شما که هر کار دولت میکنه دنبال تخریب هستید، چه مثبت و چه منفی فرقی نداره، شده یک بار از دولت تعریف کنید؟
محمد۱۴۰۷۱۲۱۲۲:۴۲:۲۸ ۱۳۹۹/۱/۲۰
مارا به خیر تو امیدی نیست..
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

  2. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

  3. خودروسازان تا رقیب نداشته باشند وضع ما همین است !

  4. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

  5. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

  6. «اشرف غنی» سکته کرد

  7. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

  8. ایران و پیامدهای احتمالیِ قدرت گیری مجدد "ترامپیست ها" در آمریکا

  9. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

  10. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

  11. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

  12. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

  13. سقوط تاریخی بورس

  14. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

  15. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

  16. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

  17. روابط بین المللی، شرق و غرب ندارد !

  18. احیای داعش و سودای تکراری دموکرات‌های کاخ سفید  

  19. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

  20. یحیی سریع: مراکز حیاتی دبی و پایگاه های نظامی سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفت  

  21. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

  22. خودروهای داخلی همیشه از عقب تصادف می کنند !

  23. جشن تولد «قرائتی» در پشت صحنه «سمت خدا» 

  24. دولت برای بالابردن کیفیت خودرو داخلی برنامه دارد  

  25. متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما