جهانپور: تعطیلی پمپ بنزین‌ها و قرنطینه شهرها در دستور کار نیست

گروه اجتماعی الف،   3981222063 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شایعاتی در فضای مجازی گفت: شایعاتی نظیر قرنطینه کامل شهر، تعطیلی پمپ بنزین‌ها و ... صحت ندارد و در دستورکار وزارت بهداشت و کشور نیست و قطعا مردم می‌توانند از پمپ بنزین‌ها و فروشگاه‌ها و ... برای تامین مایحتاج خود استفاده کنند.

جهانپور: تعطیلی پمپ بنزین‌ها و قرنطینه شهرها در دستور کار نیست

به گزارش ایسنا،  دکتر کیانوش جهانپور با بیان اینکه تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص کروناویروس جدید از ۳۰ به ۵۰ در سراسر کشور رسیده و قابل افزایش خواهد بود و به ۷۰ مورد می‌رسد، افزود: حتی هدفگذاری شده با مشارکت بخش خصوصی در موارد ضرورت بخش خصوصی، آزمایشگاه‌های مورد تاییدی را معرفی و مشارکت کنند. بر این اساس تعداد آزمایشگاه‌های تشخیصی در روزها و هفته‌های آتی به ۱۰۰ مورد برسد.

هدفگذاری انجام روزانه ۱۰هزار تست تشخیص کرونا

وی با بیان اینکه هدفگذاری انجام ۱۰ هزار تست روزانه را داریم، گفت: ظرفیت فعلی به ۶۰۰۰ تست در روز رسیده است که با توجه به زیرساخت‌ها و مقایسه با کشورهای هم تراز ما عدد قابل توجهی است و در سطح منطقه کشوری با این توانمندی در ساختار شناسایی و ثبت داده‌های بیماری‌های واگیر از جمله کووید ۱۹ را نداریم.

امسال بسیج سلامت نوروزی نداریم

وی درباره بسیج سلامت نوروزی نیز گفت: امسال بسیج سلامت نوروزی نخواهیم داشت؛ زیرا نوروز امسال مشابه نوروز هیچ سالی نخواهد بود و قاعدتا بسیج سلامت نوروزی که همه ساله قبل از چهارشنبه آخر سال و قبل از شروع سال جدید با مشارکت اورژانس و معاونت‌های درمان و بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی شکل می‌گرفت عملا امسال در قالب همان بسیج عمومی مقابله با کرونا فعالیت خواهد کرد که شکل و ساختار خودش را به خوبی بعد از روزهای پایانی اسفند پیدا کرده است. 

وی ادامه داد: این بسیج، پوشش خود را در پنج استان با شیوع بیشتر، کامل کرده و طراحی و برنامه ریزی و ساختاری که به نوعی تعریف شده بود در این پنج استان عملیاتی شده و به زودی در استان‌های دیگر به ترتیب شیوع بیماری، پوشش کامل خواهد شد و با توان بیش از ۵۲ هزار نیروی بهداشتی و درمانی و مشارکت سمن‌ها، خیریه‌ها، بسیج جامعه پزشکی، نیروی مقاومت بسیج و جمعیت هلال احمر ساختار منسجمی شکل خواهیم داد.

وی با بیان اینکه جالب است بدانید بسیجی که ظرف روزهای اخیر شکل گرفت و در پنج استان پوشش آن کامل شده، بخوبی شکل گرفته است، گفت: سازمان جهانی بهداشت بخشنامه و پروتکل بعد از اعلام پاندمی داشت که چیزی فراتر از طراحی بسیج در کشور ما را شکل نمی‌دهد و اقدامات مداخله‌ای و استفاده از حمایت‌های مردمی و مشارکت‌های عمومی در کشور ما برجسته‌تر است.

تعمیم بسیج مقابله با کرونا به تمام استان‌ها

وی افزود: ما باید ویروس را مدیریت کنیم نه انکه ویروس ما را مدیریت کند. تقریبا امروز اقدامات مداخله‌ای خوبی محقق شده است و گزارشات ما در روزهای آتی به مردم بازگو می‌شود. مراقبت های انفعالی باید به مراقبت فعال تبدیل شود. این ما هستیم که باید در نظام سلامت به جای آنکه مراقبت را از بیمارستان شروع کنیم باید بیمار را در نقطه شروع و آغازین مورد مراقبت قرار دهیم. بسیج با این اصول شکل گرفته و در سایر استان‌ها نیز در حال تعمیم است.

وی با بیان اینکه چگونگی تعمیم بسیج به سایر استان‌ها در جلسه امروز وزیر بهداشت با استان‌ها مشخص شد، گفت: جمعیت و جغرافیای ما به ازای هر واحد بهداشتی مشخص است و همکاران ما نقش مداخله و پایش ارزیابی را در هر منطقه برعهده خواهند گرفت که موجب می‌شود بتوانیم به صورت فعال افرادی را با استفاده از سامانه سلامت مورد رصد قرار دهیم.

وی افزود: امکان ثبت خوداظهاری از سوی مردم در سامانه سلامت وجود دارد و می‌توانند علائم بیماری خود را ذکر کنند که علاوه بر بررسی‌ها، در پرونده الکترونیک شان درج می‌شود و همکاران ما رصد کرده و اگر فرد مظنون ابتلا به بیماری باشد، همکاران ما ورود کرده و فرد را به مراکز درمانی ارجاع می‌دهند.

۲۰۰۰ مرکز خدمات سلامت در کشور

وی افزود: در تهران بیش از ۶۰ مرکز و در کل کشور ۲۰۰۰ مرکز خدمات سلامت داریم. مراقبت‌ها و بررسی علائم اولیه و حیاتی انجام می‌شود. برای فرد مظنون دو حالت وجود دارد یا محتمل ابتلا به کروناست و یا مشکوک؛ اگر مشکوک باشد به مراکز درمانی و اگر محتمل باشد دارو دریافت کرده و در منزل قرنطینه خواهد شد.

کاهش بار مراجعات سرپایی به اورژانس‌های قم و گیلان

جهانپور با بیان اینکه همکاران ما به صورت فعال و روزانه این افراد را رصد می‌کنند، گفت: بیش از ۶۰ درصد این افراد مظنون، در بیمارستان بستری نمی‌شوند و در جرگه افراد محتمل قرار خواهند گرفت. با این حال از آنها نیز رصد و مراقبت می‌شود. بازخورد مثبتی را از این اقدامات شاهدیم. امروز، با کاهش بار مراجعات سرپایی به اورژانس ها و مراکز بویژه در قم و گیلان روبرو بودیم و شب قبل حتی در برخی استان‌ها از جمله در آن استان‌هایی که کانون شیوع بودند، گزارش تخت خالی را هم داشتیم و نشانه موثر بودن اقدامات مداخله‌ای است.

تعداد مبتلایان همچنان در حال افزایش است

وی افزود: امید است در تهران حلقه‌های ما کامل‌تر شود. هنوز شیب نزولی در نمودار ابتلا به بیماری را نداریم و تعداد مبتلایان در حال افزایش است. نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم شیب ابتلا نزولی نیست. ولی ما هر روز در مورد خودمراقبتی و دیگر مراقبتی صحبت کرده‌ایم و تاکید داریم که ۸۰ درصد کاهش زنجیره انتقال، بر عهده مردم است که به مشارکت عمومی آنها بستگی دارد. 

وی با بیان اینکه اقدامات مداخله‌ای  وزن ۲۰ درصدی در مهار بیماری دارد و ۸۰ درصد به خودمراقبتی و دیگر مراقبتی بازمی‌گردد، گفت: در حفظ سلامت خودمان و دیگران مسئول هستیم و این بیماری به ما درس داد که جزوی از یک گروه و خانواده از جامعه‌ایم و سلامت ما در سلامت گروی جامعه است و این دو، پیوند دو طرفه‌ای دارند و نمی‌توانیم خودمان را جدای از آن ببینیم.

وی از شناسایی ۱۰۷۵ مورد جدید ابتلا به بیماری ظرف ۲۴ گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد، جمع بیماران قطعی با آزمایشات مثبت از ابتدا تا کنون به ۱۰ هزار و ۷۵ مورد تا ظهر امروز رسیده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه از تعداد کل مبتلایان، ۳۲۷۶ نفر تا قبل از ظهر امروز از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند و امید است با اقدامات خوبی که انجام می‌شود و با زحمات و ایثارگری پرسنل و کادر درمانی عدد بهبود یافتگان افزایش یابد.

جهانپور تعداد افراد فوتی ناشی از بیماری را نیز اعلام کرد و گفت: عمده افراد درگذشته از افرادی بوده‌اند که اقدامات درمانی روی آنها جواب نداده و در آی سی یو بستری بوده‌اند. البته همه افراد در گذشته دارای بیماری زمینه‌ای نبودند، اما عمده آنها دارای بیماری زمینه‌ای و سالمند بوده‌اند. این گروه‌ها آسیب پذیر و پرخطر هستند.

افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای؛ ۸۰ درصد فوتی‌های کرونا

وی ادامه داد: متاسفانه حدود ۸۰ درصد درگذشتگان ما از افراد بالای ۶۰ سال سن و یا مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند و نشان می‌دهد باید مراقبت بیشتری از آنها داشته باشیم. در مجموع متاسفانه ۷۵ مورد از افراد بستری ظرف روز گذشته تا امروز جان خود را از دست داده‌اند و در مجموع ۴۲۹ فوتی داشته‌ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شایعاتی در فضای مجازی گفت: مردم به جز اخبار منتشره از مجاری رسمی به اخبار دیگر توجهی نکنند. شایعه قرنطینه کامل شهر و تعطیلی پمپ بنزین‌ها و ... صحت ندارد و در دستورکار وزارت بهداشت و کشور نیست و قطعا مردم می‌توانند از پمپ بنزین‌ها و فروشگاه‌ها و ... برای تامین مایحتاج خود استفاده کنند.

وی تاکید کرد که توصیه مهم ما  کاهش ترددهای غیرضروری است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۰۲۵۸۱۶:۱۳:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
خیلی خوبه، ۷۰ آزمایشگاه یعنی تقریبا به ازای هر یک میلیون نفر یک آزمایشگاه که اگر روزی ۱۰۰ تست هرکدومشون انجام بدن یک سال طول میکشه ۳۰ درصد جمعیت را پوشش بدن آنهم در یک بیماری مسری مثل کرونا که حداقل ۴۰ درصد مردم را دریک سال میتونه مبتلا کنه. آنوقت قرنطینه هم در دستور کار قرار ندارد. فاین تذهبون؟
ناشناس۱۳۷۰۲۵۹۱۶:۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
قرنطینه در دستور کار نیست ولی پمپ بنزین مثل افزایش قیمت بنزینه که در دستور کار نبود
معلم ژنتیک۱۳۷۰۲۶۸۱۶:۲۴:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
لطفا اماری از تلفات ناشی از انفولانزا را نیز برای مقایسه با کرونا ارائه دهید.تا مردم صمنن رعایت نکات بهداشتی از تظر روانی کمی ارامش پیدا کنند.
سالک۱۳۷۰۳۰۷۱۷:۱۶:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
دستور کار دولت: ابتلای ۱۰۰؛درصدی در جهت !!!!
ناشناس۱۳۷۰۴۵۸۲۰:۵۲:۵۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
حکومت نظامی کنید
ناشناس۱۳۷۰۴۷۹۲۱:۲۱:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
جالبه آقای رییس جمهور فرمودند که از شنبه همه چیز ردیفه و حالت عادی داره ولی وزارت بهداشت میگه روند ابتلا صعودی است وزارت نیرو میگه مصرف آب زیاد شده وزارت بهداشت میگه زیاد بشورید رمز دوم پویا اشکال داره باید بریم بانک بانک هم میگه خطرناکه نیایید بانک
رضا۱۳۷۰۴۸۲۲۱:۲۷:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
سلام : به نظر میرسد تبلیغات روانی دشمنان قسم خورده مردم اعم از شبکه های معاند ماهواره و مجازی و عبری و عربی بعضی ها را خوب قانع کرده مواظب باشیم دشمن اگر صد تا خبر نشر و پخش کند یکی از انها در راستای منافع مردم ما نیست چرا با تبلیغات انها ما همصدا می شویم.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

 6. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 7. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 10. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 11. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 12. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 13. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 14. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 15. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 16. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 17. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 18. کشف دومین اسکلت بانوی اشکانی در اصفهان

 19. روح‌الامینی: بنده و برخی نمایندگان تهران ودیعه مسکن نگرفته‌ایم

 20. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. چرا باید «شور شیرین» را خواند؟

 25. افشای راز واکسن روسی کرونا

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 3. نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

 4. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 7. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 8. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 9. پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست/ مصرف قرص خواب صبح روز حادثه

 10. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

 11. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 12. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 13. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 14. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 15. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 16. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

 17. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 18. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

 19. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

 20. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 21. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 22. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

آخرین عناوین