مجلسی‌ها تعطیل شدند؛ کارگران مشغول کارند

گروه اقتصادی الف،   3981221042 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
مجلسی‌ها تعطیل شدند؛ کارگران مشغول کارند

روزنامه آرمان ملی نوشت: در ماه مهم اقتصادی که انتظار می‌رفت روزهای پرتردد و پررونقی برای کسب‌وکارهای خرد و کارگران فصلی رقم بخورد، با شیوع ویروس کرونا و افزایش شمار مبتلایان، ورق برگشت و شوک بزرگی به بازار ایران وارد شد. حال، فعالان جامعه کارگری در شرایطی که تصمیماتی مبنی بر کاهش ساعت کاری کارمندان، تعطیلی مجلس و... گرفته شده است، این پرسش اساسی را مطرح می‌کنند که چرا کارگران در تصمیمات اتخاذشده جایی ندارند و کمافی‌السابق و تنها با اعمال تغییرات جزئی مجبورند که در محل کار خود حاضر شوند؟.

همچنین، در شرایط کنونی که روسای اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون از تحمیل آسیب‌های اقتصادی سنگین به بخش‌های مختلف تولیدی، خدماتی، آموزشی، تجاری و... ناشی از شیوع ویروس کرونا نگران هستند و به همین دلیل نامه‌ای به رئیس‌جمهوری نوشته و خواستار اتخاذ تمهیدات و حمایت‌های خاص از این بخش‌ها تا پایان شهریورماه سال‌ آتی شده‌اند، فعالان جامعه کارگری نیز نگرانند که با توجه به اینکه این روزها بخشی از فشار تعطیلی اصناف به کارگران وارد می‌شود، آنها شب عید را با جیب بدون پول بگذرانند، در نتیجه از دولتمردان می‌خواهند برای این موضوع هر چه سریع‌تر چاره‌اندیشی کنند.

اخيرا، علي اصلاني عضو هيات مديره کانون عالي شوراي اسلامي کار با اشاره به شيوع ويروس کرونا در کشور و صدور دستورالعمل‌هاي وزارت بهداشت براي کنترل اين ويروس در کارخانه‌ها، گفته است:‌ «براساس اين دستورالعمل‌ها، فعاليت رستوران‌ها و غذاخوري‌هاي کارخانه‌ها و واحدهاي توليدي متوقف شده و کارگران هم از آوردن غذا به محل کار منع شده‌اند.» او افزود: «به همين خاطر کارگران اين روزها از ساعت هشت صبح که در محل کار حاضر مي‌شوند تا ساعت چهار بدون غذا مشغول کار هستند، اگرچه معتقديم اين دستورالعمل براي حفاظت از جامعه و کارگران در برابر کرونا خوب است اما از طرف ديگر انتظار مي‌رفت با دستور وزير کار مثل ماه رمضان ساعت کاري 5/1 تا دو ساعت کمتر شود و کارگران زودتر به خانه بروند.»

البته اين تنها نگراني جامعه کارگري نيست؛ جلسات شوراي‌عالي کار به دليل شيوع ويروس کرونا تعطيل شده است و جامعه کارگري نگران سرنوشت دستمزد سال 99 هستند. در چنين شرايطي، فعالان جامعه کارگري با اشاره به بيکاري شمار زيادي از کارگران فصلي و خانه‌نشين شدن آنها، از دولت مي‌خواهند که در قالب بسته‌هاي حمايتي (نقدي و اقلام خوراکي) از اين قشر مستضعف حمايت کند و اجازه ندهد آنها شب عيد را با يخچال خالي و جيب بدون پول بگذرانند.

راهکار حمايت از افراد آسيب‌ديده

همچنين، يک اقتصاددان با بيان اينکه براي حمايت از افراد آسيب‌ديده از اين ويروس، به آنها وام‌هايي بدون‌بهره يا بهره‌ کم پرداخت شود، گفت: «در اين شرايط به جز يارانه هميشگي، يک يارانه کرونايي هم براي حمايت از افراد آسيب‌ديده از شيوع کرونا در نظر گرفته شود.»

جعفر خيرخواهان در مورد مقابله با خسارات اقتصادي کرونا و حمايت از افراد آسيب‌ديده از اين ويروس، توضيح داد: «بخشي از خسارت‌هاي اقتصادي با شروع فعاليت دوباره خيلي از کسب‌و کارها جبران مي‌شود.» در ادامه او با اشاره به تمهيداتي که هر يک از دستگاه‌هاي اجرايي کشور در بخش اقتصاد در نظر گرفته‌اند، گفت: «لازم است تا وام‌هاي بدون بهره‌اي يا با بهره کمتر به توليدکنندگان آسيب‌ديده از شيوع اين ويروس داده شود تا نقدينگي مورد نياز اين اشخاص براي ادامه فعاليت تامين شود. علاوه‌براين، در اين چند ماه مبلغ يارانه‌ها را هم افزايش دهند.» اين کارشناس اقتصادي در پايان سخنانش خاطرنشان کرد: «بهتر است در اين شرايط به جز يارانه هميشگي، يک يارانه کرونايي هم براي حمايت از افراد آسيب‌ديده از شيوع کرونا تعيين شود.»

پيش از اين، حميد ديهيم، رئيس انجمن اقتصاددانان ايران گفته بود: «يکي از سياست‌هاي پولي که دولت مي‌تواند آن را دنبال کند، نرخ تنزيل مجدد يا خريد دين است. يعني، دولت طبق اين سياست به کارفرمايان وام اعطا مي‌کند تا آنها بتوانند مشکلات خودشان را حل کنند و بعدا اقساط خودشان را به دولت بدهند.»

دیدگاه کاربران

بی نام۱۳۶۸۲۵۰۱۱:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
خداقوت پکیج و کیت گرفتند ما بدون ماسک و ژل و دستکش سرکاریم.
ناشناس۱۳۶۸۲۶۲۱۱:۰۸:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
من هم کارمندم چون یک نفر هستم مدیرم اجازه نمیده ساعت یک برم خانه. کل اداره میرن .بعضی مدیران خدا خیر ندهد.خدا ازتون نگذره بدون غذا تاساعت 4 باید بمانم.کاری هم ندارم.
ناشناس۱۳۶۸۲۷۸۱۱:۱۶:۴۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
کارگر به نماینده رای میده بره مجلس از حقوقش دفاع کنه نماینده از ترس ول کرده رفت ولی کارگران مشغول کارند خیلی خنده داره اما خنده تلخ
ناشناس۱۳۶۸۲۸۳۱۱:۱۸:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
جون کارگر مگه ارزشی داره این نماینده ملت هستن که جونشون اهمیت داره
ناشناس۱۳۶۸۳۱۵۱۱:۳۹:۵۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
پس کارمندان را چرا حساب نکردید که در حال نابودیند باید خسارت دیدگان بعد از بحران از دولت بدلیل اهمال شکایت کنند
ناشناس۱۳۶۸۳۴۰۱۱:۵۴:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
مجلس تعطیل نیست هر کس پول دارد در تعطیلی است مثل برخی نمایندگان هر کس پول ندارد کار میکند و چاره ای ندارد و بیشترین فوتی هم در نیروی کار خواهد بود چون از ابتدا استراحت نمیکنند و وضع بدتر شد استراحت میکنند
ناشناس۱۳۶۸۴۲۷۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
مجلسي كه تعطيل شدند ودولتي هم كه با فاصله مي نشينند وإدارات ومردم عادي هم كه در گير كرونا باشندوهمچنان بدون تعطيلي وقرنطينه وبدون ماسك وأقلام بهداشتي ادامه دهند
ناشناس۱۳۶۸۴۳۴۱۲:۳۳:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
یک ماه باید کشور تعطیل میشد بجز بانک‌ها بیمارستان ها و شرکت نفت و گمرک
ناشناس۱۳۶۸۴۸۷۱۲:۵۰:۱۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
ساعت کاری کارمندان کجا کم شده به ما هم اطلاع بدید. من بعنوان یک بانکی که تا دیروز 14 تا از همکارانم در اثر کرونا فوت کردند میگویم ما هم از ساعت 7:30 تا 16:30 باید سرکار باشیم. لطفا درست اطلاع رسانی کنید
ناشناس۱۳۶۸۴۸۸۱۲:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
این همان رویه ای است که در زمان جنگ هم بود! برخی از آقایان در پشت جبهه بودند و رزمندگان جان بر کف در خط مقدم! آنها شهید شدند و آقایان امروز جزو بزرگترین سرمایه داران هستند! مثل فلانی در .. و آن یکی در .. و دیگری در فلان جا!!!
احمد۱۳۶۸۵۲۵۱۳:۰۷:۱۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
این نشان میدهد که مردم اهمیت ندارد اگه افراد سالم نباید ماسک بزنند چرا مسولان در جلسه هیئت دولت ماسک زده اند؟
فیروزکلا۱۳۶۸۵۳۲۱۳:۱۰:۴۱ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
.. بیچاره ها دراین ایام کرونایی باید کارکنند ودرپایان سال کارفرمابگوید چون فروش نداشتم عیدی صفر حقوق صفر بروید خانه هایتان عیدتان مبارک وسال99 دوباره بخاطر کرونا ونبود فروش حقوق تعطیل تا مهرماه وقتی هم اعتراض میکنند ..
کرونایی۱۳۶۸۵۷۳۱۳:۲۴:۰۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
اینم باید به مصیبت جدیدی تبدیل بشه تا هم شما حرفی برای گفتن داشته باشید هم مسئولین کاری برای ژست گرفتن داشته باشن.
ناشناس۱۳۶۸۶۳۲۱۳:۴۹:۰۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
.. اینها نماینده مردم نیستن. چپیدن تو خونه هاشون و اصلا عین خیالشون نیست که مثلا موکل هاشون اعم از کارمند و کارگر مجبوره بره سر کار!
ناشناس۱۳۶۸۶۹۰۱۴:۰۸:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
این ثابت میکنه که بود و نبود مجلس خیلی فرق نداره ولی اگر کارگران زحمتکش وبی ادعا نباشند مملکت تعطیله
م گ۱۳۶۸۷۴۶۱۴:۳۳:۳۶ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
بهتره كه هميشه تعطيل باشه جز هزينه مگه چيزي داره
محمد قاسمی۱۳۶۸۷۵۳۱۴:۳۵:۳۸ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
به نظر از لحاظ منطقی باید مجلس باز باشد تا پیگیر امور کرونا باشد خیلی جالب دارید نمک به زخم مردم می پاشید
سهیلا۱۳۶۸۷۷۳۱۴:۴۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
واقعا جای یک همت بلند برای کارگرانی که سفره شان خالی تر شده مشهود است و باید تمهیدی برای کارگرانی ک چرخهای اقتصاد مملکت را میچرخاند اندیشیده شود. کشور ما کم سرمایه ندارد چرا برای کسانیکه در این برهه از زمان دچار مشکل شده اند همان یارانه بخور و نمیر را هم اعمال نمیکنید جیبهای کارفرما پر است کمی بفکر جیب خالی کارگر باشید راه دوری نمیرود
ناشناس۱۳۶۸۷۸۸۱۴:۴۹:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
چون بود و نبود مجلسی ها فرقی برای مردم ندارد ولی کارگران اگر یک روز کار نکنند همین مجلسی ها پولی برای .. ..خود و آقازاده ها و دامادزاده هایشان ندارند
ناشناس۱۳۶۸۹۴۸۱۶:۱۱:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
مجلس تعطيل شد . كارگران مشغول كار هستند و جلسه افزايش دستمزد كارگران بدليل ترس آقايان هم تعطيل شد.
ناشناس۱۳۶۹۰۱۹۱۶:۵۹:۱۲ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
مگه تعجب داره انسانهای شایسته و با کیفیت هستند که چرخ یک مملکت رو با کار میچرخونندو..
ناشناس۱۳۶۹۳۱۰۲۰:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
مجلسیان بود و نبودشون برای مردم فرقی نداره ولی کارگران اگر یک روز هم نباشند زندگی خیلی ها تعطیل میشه
محمدی۱۳۶۹۳۲۱۲۰:۱۰:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
مجلس دهم در چهار سال عمر خود هیچ کار مفیدی انجام نداد، نه تنها در راس امور نبود بلکه در هیچ امور هم نبود و با این تعطیلی ثابت کرد بود و نبودش تاثیر خاصی در کارها ندارد.
ناشناس۱۳۶۹۴۰۲۲۱:۲۱:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
سر کار بودن مجلسیها کاملا ضرره.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین