رئیس قوه قضائیه خطاب به دادستان‌ها: به احتکار کنندگان اقلام بهداشتی و دارویی رحم نکنید

گروه اجتماعی الف،   3981212056 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

حجت الاسلام رییسی خطاب به دادستان‌های سراسر کشور، گفت: به احتکار کنندگان اقلام بهداشتی و دارویی رحم نکنید.

رئیس قوه قضائیه خطاب به دادستان‌ها: به احتکار کنندگان اقلام بهداشتی و دارویی رحم نکنید

به گزارش الف به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با تقدیر از زحمات دست‎اندرکاران حوزه بهداشت و درمان در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: توجه به مقوله بهداشت در برخورد با ویروس منحوس کرونا و درمان افراد مبتلا به آن برای کشور یک ضرورت است و همه باید از نظر کارشناسی پزشکان تبعیت کنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‎که دست‎اندرکاران حوزه بهداشت و درمان با مجاهدت و ازخودگذشتگی شبانه روز برای برخورد با ویروس کرونا و تضمین سلامت جامعه تلاش می‎کنند، تصریح کرد: ما هم در دستگاه قضایی وظیفه خود می‎دانیم که در همه بخش‎ها با مجاهدان عرصه بهداشت و درمان همکاری داشته باشیم تا هر چه زودتر با یک همدلی جمعی شاهد کاهش مشکلات این ویروس و رفاه و سلامت جامعه باشیم.

رئیسی در ادامه با دسته‎بندی جریانات و گروه‎هایی که دنبال سوءاستفاده از وضعیت به وجود آمده هستند، اظهار داشت: دشمنان تلاش کردند با بحرانی جلوه دادن جامعه و دروغ‎پردازی و بسیج رسانه‎هایشان نهایت استفاده را از شیوع ویروس کرونا برای التهاب‎آفرینی در کشورمان ببرند و با این کار دشمنی خود را بیش از پیش نشان دادند.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: گاهی می‎بینیم که این رسانه‎ها برای اضطراب‎آفرینی در جامعه، در کنار انتشار یک یا دو خبر از کشورهای دیگر که کانون شیوع ویروس یا درگیر آن هستند، با تجمیع و انتشار قریب به 30 خبر درباره ایران در یک مقطع خبری تلاش می‎کنند نوعی دلهره بین مردم ما ایجاد کنند.

رئیسی گروه دوم را شایعه‎سازان و شایعه‎پراکنان دانست که با بزرگ‎نمایی اخبار و خبرسازی کاذب، می‎خواهند مردم را دچار اضطراب و دلهره کنند و ادامه داد: دسته سوم سودجویان و محتکران هستند که کالای پزشکی مورد نیاز مردم را احتکار می‎کنند که اقدام آنها با هیچ منطق اخلاقی و اسلامی و انسانی سازگار نیست و برای ما هم قابل قبول نیست.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: احتکار اقلام بهداشتی در شرایط فعلی بازی با جان مردم است و نمی توان از این مسأله گذشت. همان‎طور که در دوران جنگ تحمیلی که مردم فرزندان خود را برای مقابله با دشمن به جبهه می‎فرستادند، عده‎ای کالاهای مورد نیاز مردم را احتکار می‎کردند، الآن هم عده‎ای با زندگی مردم سوداگری می‎کنند.

رئیسی با تأکید بر لزوم برخورد مسئولان ذیربط با این مساله تأکید کرد: خوشبختانه دادستانی تهران بیش از 20 نفر از محتکران کالاهای پزشکی را دستگیر و انبارهای آنها را کشف کرده و تحویل وزارت بهداشت نموده است که امیدواریم به سرعت در بازار توزیع شود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به افزایش 5 تا 10 برابر تولید کالاهای بهداشتی مورد نیاز مردم و تقدیر از دست‎اندرکاران این حوزه متذکر شد: در کنار امر تولید، مساله توزیع و نظارت بر شبکه توزیع هم ضروری است و باید سازوکار آن را در وزارتخانه و سازمان‎های مسئول افزایش دهیم.

رئیسی با تأکید بر لزوم اصلاح نظام نظارت بر توزیع کالا، افزود: باید معلوم شود ماسکی که تولید می‎شود، چگونه توزیع می‎شود و از مرحله تولید تا توزیع در داروخانه‎ها چه فرایندی را طی می‎کند تا به دست مردم می‎رسد تا سودجویان فرصت سوداگری پیدا نکنند.

رئیس قوه قضائیه، برخورد با متخلفین و متجاسرین به قانون را امری بسیار مهم دانست و به دادستان‎ها دستور داد به هیچ عنوان به محتکران و اخلالگران در نظام عرضه کالاهای پزشکی رحم نکنند و با آنها برخورد عبرت‎آموز داشته باشند تا همه بدانند سلامت، امنیت و نیاز مردم برای دستگاه قضایی اهمیت دارد و با هیچ چیزی قابل معامله نیست.

رئیسی در ادامه، بار دیگر بر تأمین کالاهای اساسی مردم در آستانه عید نوروز تأکید کرد و گفت: مردم از مسئولان انتظار دارند در ایام پایانی سال بر قیمت‎ها و نحوه عرضه کالاهای مورد نیاز آنها نظارت کنند که قبلاً هم در اینباره به مسئولان وزارت صمت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف‎کنندگان تذکر داده‎ام.

رئیس قوه قضائیه افزود: گزارش های خوبی از بازار نمی‎رسد و باز هم تأکید می‎کنم نظارت بر قیمت و کیفیت کالاها امری ضروری است و دستگاه‎های مسئول باید وارد میدان شوند و هرجا نیاز باشد، دستگاه قضایی هم کمک می‎کند تا مردم روزهای پایانی سال را با آرامش بگذرانند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر جدیت قوه قضائیه برای حفظ سلامت زندانیان اظهار داشت: از اولین روزهای شیوع این بیماری، همکاران ما در زندان‎ها اقدامات و تمهیدات لازم را در دستور کار قرار دادند. امروز هم همکاران ما در زندان‎ها خود را موظف به تأمین بهداشت زندان و سلامت زندانیان می‎دانند و همکاری‎های خوبی هم در این خصوص با وزارت بهداشت صورت گرفته است.

رئیس دستگاه قضا افزود: هر ساله در آستانه سال نو به زندانیان مرخصی اعطا می شد اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده، زودتر از موعد بخشنامه‎ای صادر کردیم تا زندانیان بیشتری بتوانند از این مرخصی بهره‎مند شوند که تا امروز هزاران نفر از آنها مشمول این مرخصی شده‎اند.

رئیسی با تقدیر از تلاش شبانه روزی همکاران قضائی در ترخیص جمع زیادی از زندانیان، گفت: خبر داریم که در برخی محاکم، شیفت‎های شبانه روزی برای پذیرش وثیقه و تسریع در فرایند اعطای مرخصی برقرار شده است. لازم است از همه ظرفیت‎های بخشنامه صادره برای اعطای حداکثری مرخصی به زندانیان تا جایی که امنیت جامعه را مخدوش نکند، استفاده شود.

رئیس قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد که این اقدام در بازاجتماعی شدن زندانیان و همچنین تأمین بهداشت آندسته از زندانیانی که قانوناً امکان بهره‎مندی از مرخصی ندارند، تاثیرگذار باشد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش از همکاران خود در بخش‎های مختلف قضایی در سراسر کشور به دلیل تسریع در رسیدگی به پرونده‎های معوقه تقدیر کرد و گفت: پس از بخشنامه ای که در ماه‎های گذشته برای رسیدگی به پرونده های معوقه به دستگاه قضا ابلاغ شد، همکاران ما در همه بخش ها و ارکان قوه قضائیه تلاش مضاعفی کردند تا پرونده‎های معوقه به روز شوند و این تلاش ارزشمند سربازان گمنام در عرصه قضا و اجرای عدالت، حقیقتاٌ قابل تقدیر است.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به برخوردهای صورت‎گرفته با برخی افراد متخلف در دستگاه قضا تصریح کرد: برخورد با یک تخلف در دستگاه قضا نباید خاطر دوستان و همکاران ما را مکدّر کند. صفحه سفید و نورانی عدالت‎خواهی و عدالت‎گستری و تلاش و مجاهدت همکاران دستگاه قضا نباید با یک نقطه سیاه آلوده شود و مدعی این نقطه سیاه قبل از هر کسی قطعاً همکاران عزیز ما در سراسر کشور هستند که صمیمانه از کار و تلاش آنها تشکر می‎کنم.

در این جلسه رئیس سازمان زندان‎ها، با اشاره به اقدامات بهداشتی و درمانی صورت گرفته برای حفظ سلامت زندانیان، از ممنوعیت ورود و خرج، جلوگیری از جابجایی و انتقال زندانیان و بررسی دائمی وضعیت سلامت زندانیان در روزهای اخیر خبر داد و گزارشی نیز از فرایند اعطای مرخصی به زندانیان مطابق با بخشنامه رئیس قوه قضائیه ارائه کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۵۶۰۸۶۱۲:۲۳:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
بسيار سپاسگزارم از آقاي رئيسي عزيز تو رو خدا با محتكران لوازم بهداشتي برخورد قاطع داشته باشيد بجاي اينكه به كمك هم به كرونا غلبه كنيم احتكار ميكنن بي رحما
بیگی29۱۳۵۷۳۰۶۰۸:۴۶:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
چرا موردی به قانون متوسل میشوید؟در همه موارد از قبیل دزدی،اختلاس،حیف و میل اموال،اجحاف به مردم و سایر جرایم .. قانون را بدون اطاله دادرسی و بدون ترحم اجرا کنید.انصافا مجازات آتش زدن سطل زباله بعلت اعتراض به نا بسامانی،یا فلان اعتراض فلان خانم بجا یا نابجا را با مجازات تاراج کنندگان و به باد دهندگان سرمایه های کشور قابل مقایسه و قابل تطبیق با عدالتی که وعده دادید است؟شما در بدو ریاست،وعده هایی دادید .عمل شد؟
بنده خدا. اصل۱۳۵۶۱۶۴۱۳:۱۵:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
واقعا به این ناانسانها نباید رحم کرد. ما در حال جنگ با کرونا هستیم. خیانتکاران به ملت و مملکت را سریعا هرکجاهستند پیدا کنید و اعدامشان نمایید
saeid۱۳۵۶۳۳۶۱۵:۰۹:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
ریاست محترم قوه قضائیه باید بحث مبارزه با این جرایم قوی و قاطع باشد چون مرتب خبر از گران فروشی، احتکار و..می باشد مشکل سازمانهای مربوطه و ضعف قانون مجازات است باید فکری اساسی و دائمی شودتا براحتی جرات انجام این کارهای خلاف را نکنند؟
ناشناس۱۳۵۶۵۲۹۱۷:۰۷:۱۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
حکم مفسد فی الارض و برابر با یک قاتل صادر شود
ناشناس۱۳۵۶۵۳۱۱۷:۰۸:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
مردم هم خواهان زدن شلاق در ملاء عام این افراد را دارند و همچنین مصادره اموال و جریمه از سود گران فروشی و احتکار
علی 671۱۳۵۶۶۰۱۱۷:۴۸:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
این همه احتکاری که گرفته میشود کجا میرود باز در بازار کمبود است .در صورتیکه همین احتکار ها برای سه سال کشور که همه مصرف کنند زیاد است پس کو ..کدام را باور کنیم .
ناشناس۱۳۵۶۶۱۶۱۷:۵۸:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
بی تدبیری برخی مسوولان مفت خور مملکت این بلاها رو سر مردم آورده که ماسک تو این مملکت پیدا نمیشه همیشه دنبال درمان بودین هیچ وقت به پیشگیری فکر نمیکردین
ناشناس۱۳۵۶۶۲۱۱۸:۰۴:۰۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
آقای ریيسی متشکریم مگر اینکه شما یه کاری بکنید این مفسدین از خدا بی خبر جرات چپاول مردم را نداشته باشند.
ناشناس۱۳۵۶۶۵۶۱۸:۳۲:۰۱ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
عدم توزیع ماسک در داروخانه ها چه توجیهی داشت ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۳۵۶۶۷۲۱۸:۴۰:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
آقای رییسی احتکار در این سطح کار افراد عادی نیست ..
ناشناس۱۳۵۶۸۱۰۲۰:۱۵:۴۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
جناب رییسی دادستان مثل همیشه خواب است دادستان می بایست جوان و شجاع وکاری باشد
ناشناس۱۳۵۶۸۶۷۲۰:۴۸:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
جناب آية الله رييسى شايد لازم باشد اين انسان نماهايى كه در شرايط اضطرارى مانند جنگ ، زلزله ، سيل ، تحريمها ، و اكنون بيمارى كرونا و موارد ديگر به احتكار و گرانفروشى و سودجويي كالاهاى ضرورى ، مورد نياز ، بهداشتى ، پزشكى و مواد غذايي و و و ميپردازند ، دشمن ملت يا دشمن مردم معرفى نموده و تحت عنوان دشمن مردم محاكمه هاى صحرايى سريع و قاطع و جدى انجام گيرد رياست محترم قوه قضاييه اين نوع تخلفات اقتصادى و نفع طلبي هاى به قيمت صدمه و فشار و استرس بمردم و در نهايت به كشور و كاهش اعتماد عمومى به سيستم حكمرانى مملكتمان ميباشد بنظر ميرسد بار بالاى بسيار منفى دشمن ملت بودن بمراتب ميتواند بازدارنده تر از هر اسمى براى آن جرمها باشد حتى بار دشمن ملت و دشمن مردم از مفسد فى الارض هم ميتواند تاثير گذارتر باشد بهرحال كاملا مشخص و معلوم است كسى كه در شرايط اضطرار و حتى غير اضطرار مبادرت به منفعت طلبى و كسب ثروتهاى كلان نامشروع ميكند ، حتما دشمن مردم ، دشمن ملت ، دشمن كشور ميباشد ،
ناشناس۱۳۵۷۱۴۴۰۱:۰۲:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
اگر قبلا هم با اختلاسگران برخورد مناسب شده بود حالا این بی وجدانی ها در مورد احتکار ماسک و دستکش را شاهد نبودیم
وثوق۱۳۵۷۳۸۲۰۹:۵۶:۲۴ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
یک سوال: چگونه هست این محتکران و مفسدان اقتصادی یک بحران را چند ماه قبل شناسائی و تشخیص و انبارهای خود را پر میکنند ولی دولت با این همه وزیر و کارمند و وزارتخانه و اطلاعات و بودجه،همیشه در بحران غافلگیر می شود و مدیریتش منجر به تشدید بحران میشود؟! در مجلس قانون اعدام محتکران و مفسدان و خائنین اقتصادی باید تصویب شود این خواست همه مردم هست.
حسن۱۳۵۷۴۰۳۱۰:۱۴:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
تا به حال طبق کدام قانون به محتکرین رحم میکردند!!!
یه الفی۱۳۵۷۴۴۴۱۰:۳۷:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
آقای رئیسی عمل کنید رحم نکنید و اینجور حرف ها تا عملی پشت آن نباشد میشود ، شعار ی بیش نیست
محمد۱۳۵۷۴۷۷۱۰:۵۸:۱۳ ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
بطری برای توزیع الکل پیدا نمیشه تمام وسایل و ظروف کمیاب و گران شده حالا شما آخر مسیر را کنترل میکنید ؟ اگر میتوانید کار را ریشه ای حل کنید کنترل قیمت مواد اولیه ..

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 10. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 11. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 19. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 20. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 21. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 24. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 25. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 2. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 3. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 4. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 5. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 6. شورای شهر: عدم اجرای طرح ترافیک مشکلی را در پایتخت حل نخواهد کرد

 7. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 8. مجلس انحصار در وکالت را از بین می‌برد

 9. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 10. احتمال تغییر دربرخی سهمیه‌ها تا قبل از کنکور

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. آخرین آمار کرونا در ایران: ۲۴۴۹ مبتلای جدید/ ۱۸ استان در وضعیت قرمز و هشدار

 13. آیت‌الله علم‌الهدی: عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

 14. دولت در انتظار معجزه ماسک ؟!

 15. وضعیت کرونا در تهران اسفناک است

 16. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 17. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 18. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 19. مردانی: تاکنون ۲۰ درصد جمعیت کشور به کرونا مبتلا شده‌اند

 20. کرونا در پیچ سرنوشت ساز؛ تخت هاي پر و پرستاران ٨٩ روزه !

 21. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

آخرین عناوین