عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

گروه اجتماعی الف،   3981207050 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو هیئت‌علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار به مسئولان کشور گفت: با حرکت‌های ساده و روبنایی نمی‌توان بحران گسترش "کرونا ویروس" را مرتفع کرد، بلکه باید با اقدامات زیربنایی و اصولی حرکت کنیم. امروز در شرایطی قرار داریم که شهرهای بزرگ را باید قرنطینه کنیم، در غیراین‌صورت شیوع این بیماری سونامی‌وار پیش می‌رود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

دکتر هاشم رفیعی‌تبار در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی و ارتقای سطح سواد سلامت و بهداشت جامعه با بکارگیری کلیه پتانسیل‌های آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی، اظهار کرد: متاسفانه مساله شیوع کرونا از سوی بخش بزرگی از جامعه جدی گرفته نشده و لذا عدم رعایت بهداشت فردی و عمومی از سوی این افراد سلامت کل جامعه را به خطر می‌اندازد.

با بحران کرونا علمی و مستند برخورد شود

وی با بیان اینکه کنترل این مساله از نصیحت و ارشادهای فردی خارج است، گفت: اصول تغذیه‌ای مطرح شده مانند مصرف سیر و زنجبیل و ... اگرچه ممکن است به تقویت بنیه بدنی افراد کمک کند، ولی نمی‌تواند از بروز کروناویروس جدید پیشگیری کند، چراکه DNA آن هنوز شناخته شده نیست. الان دوران علم است و باید با این بحران به صورت علمی و مستند برخورد شود.

انتقاد از رواج عامه‌گرایی و پوپولیسم در رابطه با کرونا

وی با انتقاد از رواج عامه‌گرایی و پوپولیسم در این رابطه در سطح جامعه، عنوان کرد: اطلاع‌رسانی علمی و دقیق در این رابطه یک ضرورت و الزام غیر قابل اجتناب است. بنابراین مسوولین باید برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق و اصولی در این شرایط از مشورت اساتید برجسته علمی در گروه‌های ویروس‌شناسی، زیست‌شناسی، فیزیکدان‌ها، ایمونولوژیستها و ... غیره بهره‌مند شوند و موضوع را از بازی‌های سیاسی و جناحی و گروهی خارج کنند.

مدیریت بحران کرونا به اتاق فکری متشکل از دانشمندان برجسته کشور واگذار شود

وی ادامه داد: مدیریت این بحران باید از شهرداری و استانداری و یا احیاناً یک وزراتخانه به یک اتاق فکر متشکل از دانشمندان برجسته کشور انتقال یابد که انجام دستوراتشان اجباری باشد. این خواسته در فرم یک بیانیه آماده شود و به تصدیق جامعه پزشکی کشور برسد و سپس برای ریاست جمهوری، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سران سایر قوا ارسال شود. همچنین بیانیه‌های علمی این گروه متخصص باید در سطح گسترده و سطح جامعه منتشر شود تا همگی از آن بهره‌مند شوند.

شهرهای بزرگ را باید قرنطینه کنیم

دکتر رفیعی‌تبار با بیان اینکه این مدیریت قطره‌چکانی کنونی راهی به جا نخواهد برد، اظهار کرد: با حرکت‌های ساده و روبنایی نمی‌توان بحران را مرتفع کرد، بلکه باید با اقدامات زیربنایی و اصولی حرکت کنیم. امروز در شرایطی قرار داریم که شهرهای بزرگ را باید قرنطینه کنیم، در غیراین‌صورت شیوع این بیماری سونامی‌وار پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه بی‌توجهی به اصول جدی بهداشتی و پیشگیری به یک فاجعه ملی منجر می‌شود، گفت: باید تمهیدات ضربتی و اجرایی در نظرگرفته شود، نقش وزارت بهداشت در این شرایط تنها نصیحت و ارشاد نیست و با وضعیت رو به بحران جامعه این اقدامات قطره چکانی جوابگو نیست.

پایه‌گذار علم نانو فناوری ایران با اشاره به شیوع کرونا ویروس در کشور و با تاکید بر اینکه این موضوع باید جدی گرفته شود، گفت: برخورد و مقابله با این بیماری فقط پزشکی نیست، اجتماعی نیز هست و لذا این مدیریت قطره چکانی کنونی راه به جایی نخواهد برد.

تمام مراکز تجمع اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و... باید تا اطلاع‌ثانوی تعطیل شود

این استاد پیشکسوت دانشگاه ادامه داد: دولت باید تمام مراکز تجمع اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، ورزشگاه‌ها، باشگاه‌ها، اماکن مقدس و سینماها را تا اطلاع ثانوی دربست تعطیل کند. دوم، از نیروی انتظامی برای کنترل عبور و تردد بین شهری استفاده شود. سوم شهروندان به اجبار باید از ماسک ‌و دستکش استفاده کنند.

عضو هیئت‌علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که افراد درگیر فعلی در مدیریت بحران به رغم تمام کوشش‌های درخور تحسینشان از دانش کافی، معلومات کافی و تجربه کافی برخوردار  نیستند، تصریح کرد: دوستان تعارفات را کنار بگذاریم. سرآمدهای جامعه پزشکی کشور باید رهبری این بحران را بعهده بگیرند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۴۹۰۵۳۱۰:۳۷:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۷
قرنطینه نمیکنن چون توان اداره قرنطینه رو ندارن دوما بعضی از حضرات بعد قرینطینه آزادانه رفت و آمدشون سخت میشه. همون روز اول قرنطینه میکردین اینجوری کل کشور رو نمیگرفت. یعنی شما از چین و ایتالیا و .. بیشتر میفهمید که میگید قرنطینه جواب نمیده؟
هموطن۱۳۴۹۱۰۳۱۱:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۱۲/۷
فعلا که دارن فکر میکنن میشه مدارس رو تعطیل کرد یا نه . بازی با جون بچه ها اونم برای رقابت که چرا فلانی چنین گفت
ناشناس۱۳۴۹۴۹۰۱۴:۰۸:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۷
اموزش مدارس هیچ بدرد نمی خوره
ناشناس۱۳۴۹۶۹۰۱۵:۲۸:۵۲ ۱۳۹۸/۱۲/۷
دولت و وزارت بهداشت بايد به هرمنزل مسكوني و هر واحد صنفي مواد بهداشتي لازم مانند الكل ماده ضدعفوني ماسك و دستكش و دستور العمل بهداشتي تحويل داده و وجه آنرا طي دو سه نوبت از قبوض برق يا ترتيبي ديگر دريافت نمايد ، نميشود ملت را به حال خود رها كرد و ضمنا محتكر و گران فروش مواد ضروري نيز تنبيه و مجازات شديد و معرفي گردد ، به عنوان يك فرد سودجو و خبيث و دشمن هموطنانش .
باقر۱۳۵۰۱۸۴۲۱:۱۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۷
بايد استان قم وتهران قرنطينه بشود براي مدت حداقل ٢ هفته
ناشناس۱۳۴۹۱۲۲۱۱:۱۱:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۷
"فیزیکدان‌ها،" اخه چه ربطی داره. در ضمن مدیریت بحران کار دانشمندان نیست. کار کدیران حرفه ای است.
الف میم فیلسوف ممنوع القلم۱۳۴۹۵۶۴۱۴:۳۴:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۷
جنابعالی با تئوری chaos و هانری پوانکاره آشنا نیستی ، پس لطفاً حرف نزن.
ناشناس۱۳۵۰۲۹۴۲۲:۴۳:۵۴ ۱۳۹۸/۱۲/۷
چه ربطی داره، پس منم بگم جنابعالی با تئوری تورینگ آشنا نیستی پس دهانت را ببند!!!!!
ناشناس۱۳۴۹۷۳۹۱۵:۵۵:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۷
تنها ربطش این است که طرف ارزش علم را می داند و گول عوامفریبی را نمی خورد!
ناشناس۱۳۴۹۱۹۳۱۱:۴۷:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۷
ما که در ارومیه هرچه گشتیم ماسک پیدا نکردیم چطور از ماسک استفاده کنیم
ناشناس۱۳۴۹۵۰۲۱۴:۱۲:۲۱ ۱۳۹۸/۱۲/۷
والله ما گیج شدیم یکی میگه ماسک بی تاثیره یکی میگه بزنین!! یه نفر میتونه یه مقاله در باره تاثیر یا بی تاثیری ماسک بنویسه ؟
ناشناس۱۳۴۹۲۳۶۱۲:۰۳:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۷
قم باید قرنطینه میشد که نشد. حالادیگر کار از کار گذشته.
ناشناس۱۳۴۹۴۹۲۱۴:۰۹:۱۸ ۱۳۹۸/۱۲/۷
انتخابات نیز باید با تأخیر انجام می شد
ناشناس۱۳۴۹۵۸۱۱۴:۴۲:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۷
اگر جای قم هر شهر دیگری بود حتما قرنطینه می شد و .............
ناشناس۱۳۴۹۲۶۱۱۲:۱۲:۳۰ ۱۳۹۸/۱۲/۷
اینا جون ملت اصلا براشون مهم نیست
ناشناس۱۳۴۹۲۹۹۱۲:۳۱:۴۳ ۱۳۹۸/۱۲/۷
ملت راه افتادن رفتن مسافرت. تو شهر گناوه از ترس مسافرهایی که از قم اومدن بازار رو تعطیل کردن. به جز قرنطینه چه روشی برا مقابله با این نابخردی وجود داره!
ناشناس۱۳۴۹۳۳۲۱۲:۵۱:۵۱ ۱۳۹۸/۱۲/۷
بله راست میگه
ناشناس۱۳۴۹۳۴۲۱۲:۵۵:۵۶ ۱۳۹۸/۱۲/۷
درود بر شرفت ،تغطیل کنید محیط های اموزشی را،شما هم تعطیل نکنید ،دانش اموزان نمی ایند
ناشناس۱۳۴۹۳۴۸۱۳:۰۰:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۷
امیدوارم این یک بار رو مسولین کشور به حرف این استاد محترم گوش بدند و دست از اشتباه پشت اشتباه بردارند. چرا کارگران کارخانه های باید بروند سر کار؟ اون ها بمیرند مهم نیست؟
ناشناس۱۳۴۹۳۵۸۱۳:۰۳:۴۷ ۱۳۹۸/۱۲/۷
دیگه هرکی هرکی شده غیر از مردم عادی، عضو هیئت‌علمی گروه فیزیک و مهندسی پزشکی هم راجع به اپیدمی یک بیماری عفونی اظهار نظر می کند!!!
ناشناس۱۳۵۰۳۸۱۰۰:۱۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۸
فعلا که نتیجه کار متخصصان اپیدمولوژی را داریم میبینیم
ناشناس۱۳۴۹۴۶۷۱۳:۵۸:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۷
مسئولان مملکت اصلا مسئول نیستند و نمیدانند چکار باید بکنند. رئیس جمهور میگه کار را نباید تعطیل کرد و از طرفی وزیر بهداشت به مردم می گوید از خانه خارج نشوید. آخر به شما میگویند مسئول و به مسئولان چینی هم میگویند مسئول!!!! واقعا جای شرمندگی و سرافکندگی دارد برای همه شما و تاسف و امیدواری برای مردم .. تنها امیدمردم باید به خودشان باشد وگرنه شما هیچکاری برای مردم نخواهید کرد.
ناشناس۱۳۴۹۵۸۹۱۴:۴۵:۲۸ ۱۳۹۸/۱۲/۷
اگر حرف دانشمندان وپزشکان گوش ندهید کل مردم بیچاره می کنید برای یک دفعه هم شده دست از دشمن گفتن بردارید وحرف گوش کنید مسئولین چرا خودتون عقل کل می دونید
ناشناس۱۳۴۹۶۶۳۱۵:۱۲:۱۰ ۱۳۹۸/۱۲/۷
به نظر میاد از مسوولین خیری نمیرسه خود مردم باید داوطلبانه مدرسه و محل کار _یعنی جاهایی که تجمیع هست رو موقتا تعطیل کنند و گوش به دولت ندند که این دفعه قضیه مرگ و زندگیه
ناشناس۱۳۴۹۶۷۰۱۵:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۱۲/۷
بنظرم درست گفته نظر دانشمندان كشور را مديران إجرائي أخذ كنند.
هیات علمی۱۳۴۹۶۷۱۱۵:۱۸:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۷
شما اول اخلاق رو در محل کارت رعایت بکن بعد بیا در مورد کرونا اظهار نظر بکن. از طرف جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه
ناشناس۱۳۴۹۷۴۵۱۵:۵۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۲/۷
همچین میگن باید از متخصصان مشورت می گرفتند.. عزیز من، وزارت بهداشت هم متخصص داره هم پزشک و هم مدیر و ... کی گفته از اونا مشورت نگرفتند/!!؟؟ اینم نظری بود و فعلا تشخیص همان متخصصان عدم قرنطینه بوده.
ناشناس۱۳۴۹۷۴۹۱۵:۵۷:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۷
اقایی که جمعه ها از همه چیز باخبر میشه که گفت از شنبه همه چیز عادی میشه
ناشناس۱۳۴۹۸۵۷۱۶:۵۶:۰۵ ۱۳۹۸/۱۲/۷
کاش از امثال شما در کشور بهره میبردند . آه و صد افسوس که خیلی ها رو میشناسم با سطح علمی بالا این کشور رو ترک کردن و الان در اروپا دارن کار میکنند. ضربه رو اون کسی زد به ما که تبعیض و فامیل بازی و غیره رو ترویج کرد تو جامعه چون باعث شد نخبه ها از کشور فرار کنند در صورتی که بودنشون الان خیلی مفید بود میشد یه راه حل علمی برای این مشکل پیدا کرد. من به شخصه وقتی به خیلی ابعاد جامعه نگاه میکنم رنج عمیقی آزارم میده.
ناشناس۱۳۴۹۸۶۵۱۷:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۱۲/۷
واقعا عقل میگوید معضل و راه حل یک بیماری ویروسی را باید یک مهندس فیزیک شرح دهد؟ قرنطینه کلانشهرهایی مثل تهران و .. مگر یک فرمول فیزیک است که این آقای مهندس مو سفید اینگونه میگوید شما استاد محترم اپیدمیولوژی چقدر خوانده ای؟ علم مدیریت بحران چقدر میدانی؟ برادر من روانشناسی مردم ایران را چقدر میدانی؟ فقط اعلام احتمال قرنطینه از فضای مجازی سبب خالی شدن فروشگاهها از مواد غذایی و پروتئینی در تهران شد وای بحال اعلام احتمال قرنطینه از سوی مدیران کشور و تصور شرایط و عکس العمل مردم هراسان پس از اعلام قرنطینه بسیار هولناک است لطفا غیر مسئولین کسی حرف نزند
ناشناس۱۳۴۹۸۷۶۱۷:۰۹:۲۵ ۱۳۹۸/۱۲/۷
مشت نمونه خروار است . 16000 تلفات آمریکا با آن تجهیزات . پس مسئله جدی است . مردم باید رعایت کنند
ناشناس۱۳۵۰۰۳۹۱۹:۰۹:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۷
چیزی که من متوجه نمیشم اینه که اصلا چجوری میخوان شهرهای بزرگ رو قرنطینه کنن هم مردم و هم ایده پردازانی که چنین نظریه ای میدن یک مقدار باید به امکان اجرایی شدنش هم فکر کنن. خیلی ها چون شهر خودشون کرونا نیومده فکرمیکنن باچنین پیشنهادی میتونن در امان باشن ولی واقعیت اینه که کرونا اختراع قم تهران اراک یا..نیست هرلحظه ممکن یک مسافر قاچاقی یا تبعه خارجی از افغانستان یا جای دیگه اون بیماری رو وارد کشور کنه و هیچ جوری هم نمیشه جلوی ورود قاچاق اونها رو گرفت.
ناشناس۱۳۵۰۰۹۷۱۹:۵۴:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۷
آقای دکتر از شما بعیده؟ کرونا ویروس ها جزو RNA ویروس ها می باشند. یعنی چه که DNA آنها شناسایی نشده؟
ناشناس۱۳۵۰۱۲۲۲۰:۱۵:۰۳ ۱۳۹۸/۱۲/۷
فقط باید برخورد علمی و پزشکی انجام بشه ؛ هنوز هم برای قرنطینه قم دیر نیست ؛ مسافرت نوروزی طلاب محترم به سراسر کشور فاجعه میشود
ناشناس۱۳۵۰۲۱۲۲۱:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۱۲/۷
نمی دانیم کی درست میگه کی غلط ولی امیدی هم به این دولت نیست باید خودمان کامل رعایت کنیم تمام جزییات بهداشتی رو رعایت کنیم
ناشناس۱۳۵۰۲۱۷۲۱:۳۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۷
قرنطینه گفتنش ساده است اما اجرایش آن هم در شهری مثل قم غیر ممکن است .بفرض راههای خروجی جاده فرودگاه ایستگاه قطار را بستید مردم را راهی دشت بیابان میکنید و با هزار گرفتاری . از مردم بخواهید سفر نکنند زیارت را فعلا متوقف کنید .
ناشناس۱۳۵۰۳۱۰۲۲:۵۶:۴۶ ۱۳۹۸/۱۲/۷
خواندن حرز امام جواد ع برای دفع کرونا مومنان را کفایت است
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. کدام طرف دست برتر را در مذاکرات هسته ای دارد؟

 2. جزییات ماجرای اذیت و آزار یک معلم توسط دانش‌آموزان در کلاس درس

 3. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 4. درگیری در مرز ایران و افغانستان چگونه شکل گرفت؟

 5. بازار ارز در سایه خوشبینی‌ و بدبینی‌ها/ دلار ۱۸ هزار تومانی در راه است؟

 6. کارنامه ۱۰۰ روز دولت رئیسی از نگاه مطبوعات موافق و منتقد

 7. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 8. جنبشی که دیگر جنبش نیست 

 9. آیا نام های محلی، «بیگانه» هستند؟

 10. نجات اردوغان با پول ایران

 11. آقای وزیر، اینترنت مان «نفتی» شده است!

 12. نظر قالیباف درباره ماجرای عنابستانی و سرباز راهور/ ارزیابی امیرعبداللهیان از دور اول مذاکرات وین/ پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی درباره بازار ارز

 13. مهلت تمام شد؛ هیچ عذر و بهانه ای برای ثبت نکردن حقوق و دستمزدها در «پاکنا» وجود ندارد

 14. ماشین تولید مقاله را متوقف کنید

 15. «سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

 16. دولت سیزدهم و یک تصمیم بسیار سخت

 17. واکنش «اندیشکده تونی بلر» به ظهور «تکنوکرات های جدید» در دولت رئیسی

 18. کارشناس صهیونیست: قدرت حمله به ایران را نداریم

 19. فارین افرز: آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد

 20. ادعای فرمانده ارتش انگلیس در مورد ایران، چین و کره شمالی

 21. اقدام خوب دولت برای افزایش حقوق‌ها در سال ۱۴۰۱

 22. اعتراف عطریانفر درباره رای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری/ تاکید آیت‌الله جنتی درباره نقش مردم در نظام/ واکنش رئیس دفتر رئیسی به انتقاد از انتصابات فامیلی

 23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرخش اقتصاد نباید به چرخش سانتریفیوژ گره می‌خورد/ کاش ظریف هم با کارشناسان بیشتری برای مذاکرات می‌رفت/ دولت رئیسی به دنبال احیای برجام است

 24. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 25. واکنش رئیسی به نوسانات ارزی/ بازگشت شفافیت آرا به خانه اول/ تشکر عنابستانی از قالیباف/ خاندوزی: گره‌های اقتصادی در ماه‌های آینده باز می‌شود

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما