شگرد مخوف متهمان برای طلبکار شدن از بانک سرمایه

گروه اجتماعی الف،   3981126075

در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده داریوش امان کی یکانی و ۴ متهم دیگر موضوعات متعددی مطرح شد.

شگرد مخوف متهمان برای طلبکار شدن از بانک سرمایه

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده "داریوش امان کی یکانی" و ۴ متهم دیگر به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی صبح امروز (شنبه ۲۶ بهمن ماه) در شعبه سوم دادگاه‌ ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شد.

در جلسه اول دادگاه ضمن قرائت کیفرخواست از سوی رسول قهرمانی نماینده دادستان، «داریوش امان کی یکانی» متهم ردیف اول پرونده به ارائه دفاعیاتش پرداخت.

در دومین جلسه دادگاه، متهمان «داریوش امان کی یکانی» و «مرتضی فتحی» و وکیل مدافع آن‌ها به ارائه دفاعیات خود پرداختند.

قاضی مسعودی مقام رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی پیش‌تر گفته بود: این پرونده ۱۶ متهم دارد که اتهام ۵ نفر از آن‌ها معاونت و مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی است. میزان تخلفات در این بخش از پرونده بیش از ۶۰ میلیارد تومان است که البته «داریوش امان کی یکانی» متهم ردیف اول، سابقه محکومیت کیفری دیگری هم در پرونده گروه آبداران اصفهانی دارد که اخیرا رأی آن صادر شده است.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی از رسول قهرمانی نماینده دادستان خواست تا در جایگاه قرار گیرد و صحبت کند.

ذوق هنری متهم امان کی یکانی در نوشتن نمایش نامه
قهرمانی نماینده دادستان اظهار کرد: در جلسه قبل وکیل متهم داریوش امان کی یکانی گفت که نماینده دادستان از اجرای عدالت خوشحال نمی‌شود که باید بگویم آقای وکیل اگر شما از اجرای عدالت خوشحال نمی‌شوید ما خوشحال می‌شویم.

وی افزود: وکیل متهم امان کی گفته است که بنده موکلش را تحقیر کردام و گفته‌ام که متهم نمایش نامه نوشته است، من متهم را تحقیر نکردم بلکه از ذوق هنری متهم صحبت کردم و گفتم که آقای امان کی نامه‌ای نوشته‌اند که شبیه نمایش نامه است.

قهرمانی بیان کرد: متهمان خانم کلاهدوزان را از پای دم کردن برنج به بانک برده‌اند و تسهیلات گرفته‌اند، در صورتی که خانم کلاهدوزان از هیچ چیزی خبر ندارد و من از این ذوق هنری متهمان صحبت کردم.

نماینده دادستان گفت: آقای وکیل ابتدا معنای تحقیر را بدانید و بعد اظهارنظر کنید. وقتی کارشناس بانک اعلام می‌کند نباید به شرکتی تسهیلات پرداخت شود، اما بدون هیچ تشریفاتی ۶۵ میلیارد تومان پول مفت مملکت را به یک شرکت بدون سند تسهیلات می‌دهند، جرم است.

احداث بانک در زمین های برهوت
قهرمانی گفت: متهم امان کی یکانی در نامه‌ای ادعا کرده است که ملک آبشار اصفهان کاربری تجاری دارد، در صورتی که شهرداری اعلام کرده ملک فاقد تراکم تجاری است.

وی افزود: متهمان ملک آبشار را در سال ۹۱ به قیمت ۱۰ میلیارد تومان می‌خرند و در سال ۹۵ آن را به بانک ۱۵۳ میلیارد تومان می‌اندازند.

قهرمانی خطاب به وکیل امان کی یکانی گفت: آقای وکیل اول پرونده را مطالعه کنید و بعد به دفاع بپردازید، نه اینکه فقط حق الوکاله دریافت کنید.

نماینده دادستان ادامه داد: آقایان ادعا دارند که ۱۷۰ هزار هکتار تراکم تجاری برای بانک سرمایه گرفته‌اند، کجای دنیا چنین چیزی وجود دارد.

قهرمانی افزود: کارشناس بانک اعلام کرده است که ۱۷۰ هزار هکتار زمین ارائه شده به بانک همه تپه‌های برهوت است و آن‌ها می‌خواستند در زمین‌های برهوت بانک احداث کنند.

قهرمانی گفت: در سال ۹۷ شورای برنامه‌ریزی استان اصفهان مصوبه‌ای برای زمین‌ها می‌دهد که در آن یک طبقه تجاری و ۱ و نیم برابر پارکنیگ اجازه احداث دارد، در حالی که متهمان گفته‌اند مجوز ۲۵ هزار هکتار تجاری و ۲۵ هزار هکتار پارکینگ دارند.

گران نمایی املاک برهوت برای طلبکار شدن از بانک
قهرمانی در مورد شگرد متهمان پرونده گفت: من این پرونده را یک پرونده مخوف می‌دانم و شگرد متهمان این بود که با گران نمایی از بانک طلبکار شوند، در پرونده‌های دیگر متهمان با گران نمایی بدهی خود را صفر می‌کردند، اما این متهمان از بانک طلبکار شدند.

قهرمانی گفت: متهمان ۶۵ میلیارد تومان از بانک تسهیلات گرفتند، اما آنقدر در املاک معرفی شده به بانک گران نمایی کردند که ۱۲۰ میلیارد از بانک طلبکار شدند و جای طلب املاک مرغوب بانک را صاحب شدند.

وی افزود: کارشناس متخلف زمین‌های برهوت را ۱۵۳ میلیارد تومان قیمت گذاری کرده است و متهمان جای طلب خود ۴ میلیارد نقد و ۲۹ میلیارد تومان چک از بانک می‌گیرند و همان روز از بانک ۳ زمین مرغوب دریافت می‌کنند.

در ادامه مدیرعامل شرکت توسعه ساختمان در رابطه با نحوه دریافت سه ملک بانک سرمایه توسط متهمان پرونده گفت: برای متهمان ۱۲۰ میلیارد تومان اوراق موسسه آرمان صادر شد.

وی گفت: متهمان بعد از تهاتر ملک با بانک، ۴ میلیارد تومان نقد و ۲۹ میلیارد تومان چک می‌گیرند که این چک ۲۹ میلیارد تومانی در تاریخ ۹۵/۱۱/۲ به دو چک ۱۴ و ۱۵ میلیارد تومانی تبدیل می‌شود.

مدیر عامل شرکت توسعه ساختمان افزود: همان روز آقایی به نام حمید حاجی اسفندیاری با مراجعه به شرکت درخواست خرید ملکی متعلق به بانک سرمایه در میدان آزادی اصفهان را به صورت نقد و اقساط می‌دهد، جالب این است که این فرد جای سمن قرارداد چکی ۱۴ میلیارد تومانی را ارائه می‌دهد که همان روز بانک سرمایه به نماینده خانم کلاهدوزان جای طلب او از بانک داده است.

سرانجام مبهم تسهیلات دریافتی از بانک سرمایه به بهانه ساخت و ساز
در ادامه نماینده دادستان گفت: دو نفر از متهمان به نام‌های حمیدرضا حاجی اسفندیاری و سیدرضا حسینی در کشور بودند، اما متواری هستند؛ در ردیابی‌ها پول تسهیلات به حسابشان رفته است و همین دو نفر هستند که بعد از تهاتر‌، املاک به نام آن دو خریداری می‌شود، حال آقای فتحی باید پاسخ دهد که اولا این‌ها کجا هستند و چرا این املاک را به نام خودشان خریداری نکرده‌اند.

قهرمانی ادامه داد: آقایان در جلسه قبل عنوان کردند که پول را در ساخت و ساز بردیم. حال سوال من اینجاست خانم سمانه صرافان، آقای سید رضا امانی، آقای سید عباس ذکاوت خوی و آقای بشیر شیرانی چه چیزی برای شما ساخته‌اند که پول به حساب شان رفته است، البته یک مقداری اسکلت‌های ساختمان زده و خرج‌هایی نیز شده است، اما بخش کمی از آن در ملک رفته و باقی پول‌ها به سمت ساخت و ساز نرفته است.

نماینده دادستان بیان کرد: ما آنچه که از پروژه می‌دانیم آن است که در منطقه یافت آباد یک ملک نبوده، بلکه دو ملک بوده است.

قهرمانی با اشاره به فاکتور‌های ارائه شده از سوی متهمان گفت: همه فاکتور‌ها در ملک نرفته است، حال سوال این است که باقی پول‌ها کجا رفته است و اگر در ملک هزینه شده، ما از کجا باید بدانیم که آن ملک، ملک بانک سرمایه بوده است، از سوی دیگر چرا این ملک به نام خانم کلاهدوزان شده است.

در ادامه متهم فتحی گفت: خانم کلاهدوزان امین من بود، برای همین این ملک‌ها را به نام ایشان زدم.

درخواست قاضی از نماینده دادستان برای تعقیب متهمان بانک سرمایه به اتهام پولشویی
در ادامه قاضی خطاب به متهم ذکاوت خوی گفت: شما چه کاره هستید؟ خانم کلاهدوزان شرکت ندارد، اما شما از ایشان استفاده کردید.

در ادامه قاضی به نماینده دادستان گفت: باید این‌ها را به اتهام پولشویی تعقیب کنید که نماینده دادستان گفت: حتما پیگیری می‌کنیم.

در ادامه نماینده دادستان خطاب به متهم رسول ذکاوت خوی همسر خانم کلاهدوزان گفت: سوال اینجاست که خانم کلاهدوزان در ازای چه چیزی این ملک را دریافت کرد؟ شما که می‌خواستید وکالت بگیرید، پس ملک را به نام خودتان می‌زدید.

قهرمانی ادامه داد: فرآیند در پرونده مجرمانه بوده است. آقای ذخاوت خوی و همسرش، مدیران شرکت آریس بودند و آقای فتحی میدان دار موضوع بوده و رفت و آمد به بانک را برعهده داشته و سرشاخه اصلی آقای امان کی بوده است. آقای امان کی کارت ویزیت داشته و خود را مدیر شرکت پایه سازان آریس معرفی کرده است. شرکت قبل از اخذ تسهیلات محل اقامتش را به یافت آباد تغییر می‌دهد. محل قبلی شرکت الهیه خیابان بیدار بوده، الهیه خیابان بیدار دفتر شخصی آقای امان کی و برادرش بوده است.

قهرمانی ادامه داد: محمدرضا خانی که تهاتر ظالمانه را به نفع متهمان انجام داده و به بانک سرمایه تحمیل کرده است و آقای امان کی می‌گوید او را نمی‌شناسم و می‌گوید خانی را یکبار در رستوران دیدم. باید بگویم بعد از دستگیری خانی که بیم آن می‌رفت او در بازداشت حرف‌هایی را بزند به ناگاه ملاحظه کردیم فردی به نام کیوان ذرخش وثیقه آزادی او را تأمین کرده است. کیوان ذرخش کیست؟ آرمان علمایی و او را بابت پرونده صندوق ذخیره بازداشت کردیم و ما به او گفتیم اگر حرف بزند و همه چیز را بگوید، تخفیف به او می‌دهیم. او حدود ۵۰۰ صفحه نوشت و آنجا علمایی اعلام کرد من زمانی که به دفتر آقای امان کی رفتم، برادر آقای خانی را آنجا دیدم و گفت که آمدم برای آقای خانی که بازداشت است وثیقه را تأمین کنم، بعد از آن کیوان ذرخش وثیقه می‌گذارد.

ماجرای جابجایی هزار سکه شرکت اسپادانا در پرونده بانک سرمایه
در ادامه متهم کفیلی با حضور در جایگاه در پاسخ به سوال نماینده دادستان در خصوص آشنایی اش با آقای بخشایش گفت: بنده بخشایش را یک دفعه در دوبی زمانی که با آقای رضایی به صرف ناهار به رستوران بیرون رفته بودیم، دیدم که مشکلی در بانک سرمایه داشتم، ارزی داده بودم و آن را پرداخت نمی‌کردند که گفتیم یا پول ما را پس بدهید یا ارز را بدهید.

قهرمانی از کفیلی پرسید: ماجرای هزار سکه شرکت اسپادانا چه بوده است؟ شما گفتید که جیب امان کی را پر کردید.

متهم پاسخ داد: نه به ولله، من از آن خبر ندارم. من توان ندارم که هزار سکه را جابجا کنم.

قهرمانی ادامه داد: ملک آبشار اصفهان ۱۷ میلیارد تومان بیشتر ارزش نداشت که آن‌ها با قیمت ۱۵۳ میلیارد تومان آن را به بانک سرمایه تحمیل کردند و مالک اولیه آن شرکت اسپادانا بوده است.

در ادامه کارشناس پرونده در جایگاه قرار گرفت و درباره نحوه قیمت گذاری زمین ۱۷۰ هزار هکتاری ارائه شده به بانک سرمایه توضیحاتی داد.

پرداخت رشوه به یورو برای دریافت مجوز ساخت و ساز
کارشناس پرونده گفت: شورای شهرسازی و معماری در سال ۹۵ برای این زمین کاربری فرا شهری زده بود که شهرداری در ۹۷ مصوبه می‌دهد که ۲ و نیم هکتار زمین فقط تجاری است، به همین دلیل ما ملک را ۱۷ میلیارد تومان قیمت گذاری کردیم.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: شهرداری برای این زمین در سال ۹۷ فقط ۲ و نیم هکتار تجاری اعلام کرده است، در حالی که آقای امان کی در سال ۹۵ گفته است که زمین ۲۵ هزار هکتار مجوز تجاری دارد.

قهرمانی خطاب به امان کی گفت: وکیل شما یک مصوبه به دادگاه ارائه دهد که زمین سال ۹۵ مجوز تجاری داشته است.

متهم امان کی گفت: مجوز دارد و قبلا ارائه داده‌ایم.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امان کی گفت: من این زمین‌ها را در اصفهان می‌شناسم و سر زمین هم حاضر شدم و این خبر‌ها هم نیست.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان بیان کرد: آقای امان کی هیچ وقت با حساب‌های خود کار نمی‌کرد، به همین دلیل مشمول دریافت یارانه است و فقط با ارز کار می‌کرد و به یورو رشوه می‌داد.

رد پای اوراق جعلی یک تعاونی در پرونده بانک سرمایه
در ادامه آرمان علمایی به عنوان مطلع دیگر در جایگاه قرار گرفت و نماینده دادستان درباره او گفت: علمایی در مرحله تهاتر املاک محمدشهر و آبشار اصفهان وارد موضوع شد.

علمایی گفت: داریوش امان کی خصومت شخصی دارد.

وی درباره اوراق تعاونی آرمان گفت: بانک سرمایه از تعاونی آرمان استعلام گرفت و وقتی متوجه شد که اوراق جعلی است و آن‌ها این موضوع را مطلع شدند، اوراق را از بانک پس گرفتند.

داریوش امان کی با انکار این موضوع گفت: چنین چیزی نبوده است.

علمایی گفت: من کپی نامه‌های جعلی را نگه داشتم.

وی درباره تهاتر ملک یافت آباد افزود: خانی را از طریق قندالی می‌شناختم و وقتی قرار بر تهاتر شد، مصوبه بانک سرمایه این بود که املاک سهل‌البیع بگیرند و اوراق آرمان را پس بدهند که حتی آقای خانی این موضوع را با خوشحالی به سرپرست دادسرای ٢٨ اعلام کرد و گفت بانک ١٢٠ میلیارد تومان مشکوک الوصول داشت و با این طریق دریافت می‌کند.

علمایی در پاسخ به سوال نماینده دادستان مبنی بر اینکه خانی در قبال تهاتر چه خواست؟ گفت: خانی گفت حق الزحمه ما چه می‌شود که چهار میلیارد تومان از طریق صرافی زرین قلم به من دادند؛ ٩٣٠ هزار یورو گرفتم که ۶۴٠ هزار یورو به خانی دادم و مابقی آن فرش بود.

پس از آن مصطفی کفیلی متهم دیگر پرونده در جایگاه قرار گرفت و قاضی با قرائت اتهامات وی اظهار داشت: شما (مصطفی کفیلی) متهم به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو عمده هستید، آیا اتهام انتسابی را قبول دارید؟

متهم کفیلی خطاب به قاضی گفت: خیر.

قاضی مسعودی مقام گفت: دفاعیات خود را با صداقت بیان کنید.

متهم کفیلی گفت: من یک ریال در این پرونده منفعت نداشتم.

قاضی مسعودی مقام پرسید: شغل شما چیست؟

متهم کفیلی گفت: در کار نیروگاه فعالیت دارم.

قاضی پرسید: سرمایه شما چقدر است؟

متهم کفیلی گفت: سرمایه زیادی ندارم.

قاضی مسعودی مقام گفت: چطور بدون سرمایه در کار نیروگاه فعالیت می‌کنید؟ نام شرکت شما چیست؟ چه نیروگاه‌های ساخته اید؟

متهم گفت: نام شرکت من کیاژنراتور است و چند نیروگاه ساخته‌ایم.

قاضی مسعودی مقام گفت: شرکت به نام پسر شما است و نام نیروگاه‌ها و قرارداد‌های خود را به دادگاه ارائه دهید.

رسول قهرمانی نماینده دادستان از متهم کفیلی پرسید: شما وکیل خانم کلاهدوزان بودید؟

متهم کفیلی گفت: تا الان خانم کلاهدوزان را ندیدم.

نماینده دادستان از متهم پرسید: آیا خانم الهه ذرخش را می‌شناسید؟

متهم کفیلی گفت: من ایشان را نمی‌شناسم، فقط محسن رضایی و داریوش امان کی و آقای فتحی را می‌شناسم.

نماینده دادستان گفت: آیا برای دریافت اوراق آرمان به موسسه آرمان مراجعه کردید؟

متهم گفت: خیر، همه کار‌ها انجام شده بود و من تاکنون موسسه آرمان را ندیدم.

قاضی مسعودی مقام گفت: چنین چیزی امکان ندارد. آیا می‌شود من به جای شما حساب بانکی در آرمان باز کند؟

در این لحظه علی محمدی نماینده بانک سرمایه گفت: همه اوراق آرمان جعلی است و آرمان حتی از بانک سرمایه مجوز نداشته و اکنون منحل شده است.

خرید پله برقی برای ساختمانی که هنوز ساخته نشده است
علی محمدی نماینده بانک سرمایه با حضور در جایگاه گفت: شرکت آریس در ۲۳ بهمن ماه سال ۹۱ تأسیس شد. آقای داریوش امان کی گفته که شرکت طرح توجیهی داشته است و همین کفایت می‌کند و درخواست شرکت به علی بخشایش داده می‌شود.

وی ادامه داد: زمانی که نامه شرکت زده می‌شود، شرکت نه ملک، نه کارمند، نه صلاحیت پیمانکاری و نه حسابی در بانک سرمایه داشته است. من تمام صحبت‌هایم با سند است. نهایتاً در ۲۸ آبان ماه سال ۹۲ شرکت افتتاح شد. سهم بانک سرمایه در پروژه ۸۰ میلیارد تومان و سهم شرکت ۲۰ میلیارد تومان است. من نمی‌دانم اسم هیئت مدیره را چه گذاشتند، اما فقط می‌خواستند به هر ترتیبی شده وام به شرکت آریس پرداخت شود.

وی گفت: شرکتی که قرار بوده پروژه ۵۶ هزار متری را کلید بزند، رتبه سنجی و صورت مالی ندارد. کارشناس گفته پروژه پر ریسک است و امکان دارد منابع بانک بازگشت داده نشود. این پروژه، اولین پروژه شرکت بوده و عملیات شروع شد، اما گودبرداری نشده بود و ریالی فراتر در پروژه خرج نکردند.

وی افزود: در پارت اول بانک سرمایه ۲۵ میلیارد تومان پرداخت می‌کند. تنها مجوز آن‌ها جواز ساختمانی بوده است. این شرکت قرار بوده با بانک‌ سرمایه مشارکت کند و آقای امان کی گفته افزایش سرمایه داشته، در حالی که ریالی پرداخت نکرده است. شرکت ۱۲ نفر کارمند داشته و تمام استخدام‌های آن یک ماه قبل از این بوده است که از بانک سرمایه بیایند و تسهیلات بگیرند.

نماینده بانک سرمایه ادامه داد: در پرونده قبض تلفنی داریم که برای الهیه و متعلق به بنیاد مستضعفان بوده است که طبقه دوم آن دوستان شرکت آریس بودند و طبقه چهارم آقای داریوش امان کی و طبقه پنجم آقای داریوش علمایی بود. فاطمه کلاهدوزان ملک یافت آباد را در اختیار آن‌ها گذاشته تا بیایند از بانک سرمایه بگیرند و آنجا را به عنوان دفتر مرکزی معرفی کنند.

وی افزود: برای تحقق مشارکت هم بانک و هم شما باید هزینه می‌کردید تمام گزارش‌های کارشناسی‌ها مشخص است و در تمام کارشناسی‌ها تأکید شده که خود شرکت خرجی نکرده است و صبر کنید تا هزینه کنند و بعد تسهیلات بعدی را بدهید.

علی محمدی گفت: تمام گزارش‌ها نشان می‌دهد که خود شرکت ریالی از خودش پرداخت نکرده است.

وی گفت: در مرحله بعد بانک سرمایه ۱۰ میلیارد تومان بابت خرید پله برقی پرداخت کرد، در صورتی که فقط اسکلت ساختمان کاملا احداث نشده بود.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: حتما قرار است پله برقی را در پشت بام نصب کنند.

وی افزود: بانک ۶۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به شرکت داده است و کدام بانک به پروژه اسکلت کامل نشده، پول جهت خرید پله برقی و آسانسور می‌دهد؟ شما در پروژه درست پیش نرفتید و صداقت نداشتید، چرا بانک را محکوم می‌کنید؟ شما خوش عهد نبودید. آقای وکیل که اینجا دفاع می‌کنید و سیستم بانکی را زیر سوال می‌برید و این قدر از سود مرکب و ربا صحبت می‌کنید، انصاف داشته باشید، در این پرونده سود مرکب کجاست؟

نماینده بانک سرمایه ادامه داد: شما در مقابل رسانه گفتید بانک رباخوار است که این موضوع به هیچ عنوان در این پرونده رخ نداده است، شما بانک را تهدید کردید. ما حتی گفتیم یک سال دیگر با شما راه می‌آییم، اما شما به تعهداتتان عمل نکردید.

وی ادامه داد: موسسه آرمان مورد تأیید بانک مرکزی نبوده است.

در انتها قاضی مسعودی‌ مقام با اعلام ختم این جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی دادگاه صبح روز چهارشنبه (۳۰ بهمن ماه) برگزار می‌شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 4. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 5. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 6. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 7. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 8. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 9. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 10. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 11. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 12. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 13. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 14. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 15. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 16. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 17. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 18. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 19. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 20. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 21. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 22. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 15. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 16. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 17. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 18. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 19. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 20. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 21. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 22. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 23. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 24. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 25. سفیر چین خطاب به جهانپور: اخبار وزارت بهداشت چین را با دقت بخوانید

پربحث‌های هفته

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 3. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 4. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 5. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 6. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 9. مدرسه مجازی و کارکردهای تربیتی

 10. حجت‌الاسلام فرحزاد: با "صلوات" گرفتاری و بلا دور می‌شود

 11. فرمانده مقابله با کرونا در تهران: ریشه‌کنی زودتر، مداخلات جدی‌تر می‌خواهد

 12. دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

 13. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 14. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 15. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای قرنطینه کامل کشور

 17. نگاه مادی به جان انسان

 18. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 19. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 20. توضیح سازمان ثبت احوال در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات ایرانیان

 21. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 22. عبرتهای کرونا

 23. وزارت علوم تکلیف دانشگاه‌ها را روشن کرد

 24. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 25. کرونا جان ۱۵۸ نفر دیگر را در ایران گرفت/ آخرین آمار تعداد مبتلایان و بهبودیافتگان

آخرین عناوین