جهانگیری: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند/ ما کشوری نیستیم که برجام را برهم بزنیم/ زندگی و معیشت مردم دشوار شده

گروه سیاسی الف،   3981028087

معاون اول رییس جمهوری گفت: یکی از بزرگترین ضربه‌هایی که در داستان هواپیما خوردیم این بود که چند روز مبهم نگه داشتیم. مردم بعد از آن خیلی عصبانی شدند که چرا چند روز واقعیت را نگفتیم. بیان واقعیت و شفاف بودن واقعا مهمترین کاری است که باید انجام بگیرد.

جهانگیری: مردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدند/ ما کشوری نیستیم که برجام را برهم بزنیم/ زندگی و معیشت مردم دشوار شده

به گزارش ایرنا، «اسحاق جهانگیری» روز شنبه در آیین تجلیل از شوراهای برتر آموزش و پرورش که در سالن همایش‌های مرکز صدا و سیما برگزار شد، افزود: دی ماه امسال خیلی دی ماه سختی بود. دی ماه پر دلهره و اضطراب و پر از خبرهای غیرمنتظره که شنیدیم و داغ‌های بزرگی که دیدیم.

وی با اشاره به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی اظهارداشت: سردار عزیز و بزرگ سپهد شهید سردار سلیمانی واقعا از سرمایه‌های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران بود.  خیلی برای ملت ایران هم عشق می‌ورزید و هم خدمت کرد و نهایتا جان خود را در این راه تقدیم کرد. البته به بهترین وجه ممکن توسط شقی‌ترین افراد و دولت‌هایی که در کره زمین هستند به شهادت رسید.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: شهیدی که رسما رییس جمهوری آمریکا اعلام کند من دستور دادم که سردار سلیمانی شهید شود که به تعبیر خودشان کشته شود و نهایتا مسوولیت قبول کند آن هم در یک کشور دیگری که وی در آن مهمان بوده است و بعد از آن اتفاقاتی که افتاد.  

جهانگیری ادامه داد: چه حادثه کرمان که جمعی از هموطنان در مراسم تشییع باشکوه جان خود را از دست دادند و چه هواپیمای مسافربری اوکراینی که جمع زیادی از ایرانیان و مسافران خارجی و خصوصا جمعی از نخبگان علمی که در آن هواپیما بودند، افتخارآفرینان میدان دانش که  تک تک آنها جزو افتخارات علمی کشور محسوب می‌شدند، حوادث خیلی دردناکی بود.  

وی افزود: البته در این دی ماه مردم با حضور در مراسم تشییع کار بزرگی کردند و قدرت نمایی عظیمی از خود به نمایش گذاشتند. آمریکایی‌ها واقعا باورشان این بود که برداشت مردم نسبت به سردار سلیمانی همان برداشتی است که آنها دارند و این بدبختی آمریکا از این است که از یک گروه‌های تروریستی که دست آنها به خون ملت ایران آغشته است، خبر می‌گیرند و بر مبنای این خبر و اطلاعات عمل می‌کنند. اما یکدفعه با این موج مردمی که هم در ایران و هم در عراق روبرو شدند شوکه شدند که این چنین سردار در بین مردم جایگاه داشته است که مردم به آن عشق می‌ورزیدند.  

وی افزود: سردار شهید سلیمانی به خاطر صداقت، اخلاص، خاکی بودن و دلسوزی به مردم بوده است که این جایگاه را پیدا کرده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: شاید یکی از جاهایی که باید بیشترین صحبت را درباره شرایط کشور کرد،  مجموعه های آموزش و پرورش است تا به دلیل فرصت ارتباط گیری وسیعی که دارند باید در جریان مسایل قرار گیرند.

جهانگیری اظهارداشت: شرایط کشور شریط دشواری است. هم از نظر سیاست خارجی در شرایط خاصی قرار گرفتیم. آمریکایی ها برای اولین بار در تاریخ خود سردار نامی یک کشور را رسما و عملا ترور می‌کنند. می‌دانند که ما هم عکس العمل داریم.  تهدید هم می‌کنند که اگر عکس العمل نشان دهید عکس العمل نشان می‌دهیم و  ۵۲ نقطه  را می زنیم. عکس العمل محکمی برادران سپاهی انجام دادند. این سیستم  رسانه‌ای متاسفانه چون در انحصار آنها است هر طور می خواهند راجع هر موضوعی فکر می‌کنند می‌توانند افکار عمومی را جهت بدهند.  

آمریکایی‌ها درباره عین الاسد طوری حرف می‌زنند انگار ما شهوت‌ آدم کشتن داشتیم

وی افزود: بلافاصله بعد از حمله موشکی ایران گفتند این که چیزی نبود. گفته بودند که خیلی کارها می کنند چند تا موشک زدند که اصلا معلوم نیست کجا خورده است. کسی که نه زخمی شده و نه کشته شده است. طوری حرف می‌زنند که انگار ما شهوت این را داشتیم که بزنیم صد تا آدم را بکشیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: به هرحال بعد از جنگ جهانی دوم کسی به آمریکایی ها نگاه چپ نکرده بود. آمریکایی ها اگر کسی بخواهد از کنار پادگانشان رد شود، در همان عراق باید از کیلومترها رد می‌شد. ایران رسما اعلام کرد و پادگان آنها را موشک باران کرد. الان دارند کم کم تلفات را اعلام می‌کنند. چرا که نمی‌توانند خیلی مسایل در فضای جامعه را مخفی کنند البته هیچ کس در این دنیا نمی‌تواند مسایل را مخفی کند.  

وی تاکید کرد: هرکس در هر مساله ای پنهان‌کاری کرد ضرر کرد و بعد مجبور شد به دلیل مسایل فضا بیاید رو کند که طوری دیگر مردم در موردش قضاوت کردند. ما خودمان یکی از بزرگترین ضربه ای که در داستان هواپیما خوردیم بیش از سقوط هواپیما و کشته شدند ۱۷۶ نفر انسان محترمی که در این هواپیما بودند همین بود که چند روز مبهم نگه داشتیم که چرا این اتفاق افتاده است. مردم بعد از آن خیلی عصبانی شدند که چرا چند روز واقعیت را نگفتیم. بیان واقعیت و شفاف بودن واقعا مهمترین کاری است که باید انجام بگیرد.

جهانگیری در ادامه گفت: این شرایط بین المللی و منطقه ای است که منطقه پرتنشی داریم. در اطراف منطقه ما همه کشورها درگیر هستند. همه دود و آتش و جنگ از آنها می‌آید. عراق, سوریه، لیبی ، یمن و افغانستان و ما در کانون این چنین شرایطی قرار گرفته ایم. 

وی افزود: آمریکایی ها از برجام رفتند و ما گام های مختلفی برداشتیم . اروپایی ها حرف های عجیب و غریب می زنند با این که  می‌دانند ما کشوری نیستیم که برجام را برهم بزنیم. رسما هم اعلام کردیم که ما در حد موادی که در برجام اختیار دادند که  وقتی طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند اجازه و حق داریم به همان اندازه تعهداتمان را کاهش دهیم که تعهداتمان را به همان نسبت کاهش دادیم.  

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: البته به نظر می آید آنها بیشتر در این فضا می‌خواهند کاری کنند که بحث سردار و حمله به پایگاه آمریکایی تحت اخبار دیگری قرار بگیرد و در دنیا خیلی بزرگ نشود و این که  کشورها احساس کنند می‌توانند مقابل آنها بایستند، خیلی ناراحت هستند.

 باید با مردم رو راست باشیم

جهانگیری در ادامه به شرایط سخت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: ما با مردم باید روراست باشیم . وضعیت معشیت مردم دشوار است. زندگی مردم دشوار شده است. ما  در دو مقطع ۲ شوک تورمی داشتیم یکی در سال ۹۰ یکی هم در سال های ۹۷ و ۹۸ یعنی در یک دهه ۲ شوک تورمی پشت هم دیگر که  قدرت خرید مردم را به شدت کاهش می‌دهد که این واقعیتی است که پیش روی ما است. 

وی افزود: آمریکایی‌ها هم ایستادند و بی سابقه ترین تحریم‌ها و بدترین تحریم ها در تاریخ بین الملل علیه کشور ما در حال اعمال است. این سابقه از تحریم ها و این طور پیگیری اعمال تحریم ها جزو دوران خیلی خاص است که این طور آمریکا کشتی را دنبال کند که کجا می‌رود و نفت ایران است با کاپیتان کشتی تماس بگیرد اگر در این بندر تخلیه نکنی جای دیگر بروی چقدر جایزه می‌دهیم.  دولت بزرگی مثل آمریکا حاضر شود به کاپیتان یک کشتی باج و رشوه دهد که نفت کشور دیگر را به جایی که گفته نبرد و جایی که من می‌گویم ببر. 

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: من به شما بگویم امروز  شرایط اقتصادی ما نسبت به آن چیزی که آمریکایی‌ها فکر می کردند می توانند آن را دچار فروپاشی کنند، چنین چیزی نیست . وضع اقتصاد ما از ثبات، آرامش چه در تولید و صادرات و واردات قرار دارد و همه چیز آن خوب است. ما هیچ کالایی امروز نیست که بخواهیم وارد کنیم نتوانیم. بخواهیم صادر کنیم نتوانیم صادر کنیم البته در موضوع نفت خام شرایط طور دیگر است که باید راهکارهای جدیدتری پیدا کرد.

وی یادآور شد: منبع مهم بودجه دولت نفت خام است. یکی از منابع مهم درآمدی است که وقتی کاهش پیدا می‌کند دستگاه های دولتی در بودجه خود این کاهش را احساس می‌کنند که چه اتفاقی افتاده است. 

 ارتباط اقتصاد با دنیا عین انقلاب است 

جهانگیری اضافه کرد: گاهی اوقات وقتی گفته می شود اقتصاد باید با دنیا ارتباط داشته باشد بعضی‌ها فکر می کنند این حرف غیرانقلابی است در حالی که این حرف عین انقلاب است. اقتصاد به عنوان یک مجموعه یک محیط درونی خود اقتصاد دارد و همین سازوکارهایی است که همه می‌گویند و نقدهایی هم در این زمینه وجود دارد که فضای کسب و کار باید درست شود. بخش خصوصی باید فعال شود. کالاهایی که صادراتی است بیشتر مورد حمایت قرار بگیرد. نظام بانکی باید بتواند به  بخش اقتصاد کشور خوب سرویس دهد که اینها مسایل داخل اقتصاد است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: اقتصاد یک بخش پیرامونی و اثرگذار دارد و اثر آن کمتر از مسائل داخل اقتصاد نیست بعضا هم بیشتر است. سیاست‌های اقتصاد کلان بر سیاست‌های بنگاه‌ها تاثیر می گذارد. این که مسوولین یک سیاست اقتصاد کلانی را پیش بگیرند که منجر به ثبات یا تلاطم اقتصادی شود. در شرایط ثبات اقتصادی بنگاه‌های داخل اقتصاد خوب کار می کنند . اگر تلاطم شود نرخ ارز و تورم قابل پیش بینی نباشد بنگاه اقتصادی کاری نمی تواند کند. همینطور می‌مانند که در این شرایط چه کار باید کنم.

وی با بیان این که سیاست‌های فرهنگی روی اقتصاد تاثیر دارد، گفت: این که سرمایه گذاری که کار می‌کند خوب بدانیم یا بد؛ بخش خصوصی را خوب بدانیم یا بد؛ پولدار شدن را خوب بدانیم یا بد؛ تولید ثروت را خوب بدانیم یا بد بدانیم؛ اینها همه روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد. سیاست خارجی روی اقتصاد تاثیر می‌گذارد. از دنیا می خواهید فناوری، پول، بازار، مواد مورد نیاز بگیرید بنابراین اگر شما نتوانید از دنیا بازار بگیرد و تجهیزات مورد نیاز وارد کنید چه می شود؟ اقتصاد که نمی تواند بدون کار با دنیا کار کند.

جهانگیری افزود: بنابراین سیاست‌های پیرامونی در اقتصاد نقشی تعیین‌کننده دارد حتی در مهمترین سیاست‌های اقتصادی که در مقطع فعلی پیش گرفتیم به اسم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی؛ پنج رویکرد اصلی دارد که هرکاری انجام می‌گیرد باید این رویکردها را در آن داشته باشد. یکی از این رویکردها "درون‌زایی" است که به معنای این که از تمام ظرفیت‌های که در درون کشور چون ظرفیت نیروی انسانی ، منابع طبیعی، موقعیت جغرافیایی کشور و ظرفیت های مختلف استفاده شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: دومین رویکرد "برون نگر" است که جزو رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی است که با دنیا در تعامل باشد کار کند و امکانات به دنیا بدهد و بگیرد که غیر از این اصلا اقتصاد مقاومتی نیست. سومین "دانش بیان" است، چهارمین "عدالت محور" است و پنجمین "مردمی بودن" است  که اینها  رویکردی است که بر هر سیاست اقتصاد مقاومتی که قرار است طراحی شود حاکم است. لذا اقتصاد را نمی‌شود حبس کرد باید با دنیا کار کرد و اگر کسی غیر از این بگوید یعنی این که از اقتصاد چیزی نمی داند. 

وی افزود: در این شرایطی که الان قرار داریم باید اولویت‌های کشور را مشخص کنیم تا کشور از توسعه باز نماند. اولویت اول کشور آموزش و پرورش است. نباید از اولویت اول کشور خارج شود چرا که آموزش و پرورش با تربیت نیروی انسانی مناسب می تواند آینده کشور را تضمین کند و به نقطه‌ای مناسب برساند.

جهانگیری گفت: اولویت دادن به آموزش و پرورش موجب فرصت سازی و دور کردن تهدیدها می‌شود. بنابراین برای این که این کار اتفاق بیفتد دولت باید دو کار را دنبال کند؛ هم در خارج از دولت دنبال شود و هم آموزش و پرورش از حالت بخشی به فرابخشی تبدیل شود.

وی در ادامه گفت: محصولی که از ‌آموزش و پرورش  بیرون می‌آید، نهایتا در دانشگاه‌ها تبدیل به سرمایه انسانی تبدیل می شود. بزرگترین سرمایه ای که در اختیار یک ملت و کشور برای توسعه است.  قطعا سرمایه انسانی هیچ بدیل دیگری ندارد و حتما مهمترین واصلی ترین سرمایه کشور است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: کشورهایی که به توسعه رسیدند و توانستند مسیر توسعه را  خوب دنبال کنند از یک سرمایه انسانی مناسبی برخوردار بودند. همه آن کشورها وقتی که سرمایه های بلندمدت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کردند نتیجه داده و تبدیل به یک کشور توسعه یافته شده اند.

جهانگیری گفت: اگر ما به همین موضوع سرمایه انسانی به عنوان اصلی ترین توجه کنیم، یقینا آموزش و پرورش کانون تربیت این سرمایه انسانی است که مورد نیاز است.

معاون اول رییس جمهور  گفت: آموزش و پرورش که به عنوان بزرگترین دستگاهی که مسوولیت دارد نسلی تربیت کند که به محیط پیرامونی خود آگاهی داشته باشد و آینده دنیا و کشور خود را ببیند که به چه سمت و سویی حرکت کند و نیروی توانمندی تربیت کند که بتواند در مقابل موج های مختلف مقاومت کند و سازوکارهای مناسب طراحی کند و به توسعه کشور کمک کند  این مجموعه و این سازمان معلوم است که اصلی‌ترین و بزرگترین سازمانی است که در واقع این رسالت بر دوش آن است .

وی افزود: در جهان امروز وقتی به ابزارهای توسعه می کنیم می بینیم که هرچه زمان به سمت علمی‌تر شدن و فناوری‌های جدید پیش می‌رود و عصر دانایی حاکم می شود و عصر انفجار اطلاعات بوجود می آید که ویژگی های خاص خود را دارد ،  نیروهایی که در آموزش و پرورش  و نهایتا در دانشگاه‌ها تربیت می شوند متناسب با این شرایط می توانند در داخل جامعه و توسعه کشور نقش آفرین باشند.

جهانگیری ادامه داد: ملت ایران در یک قرن گذشته به صورت جدی به دنبال توسعه بوده است. در هر خیزش و حرکتی و نهضتی حرف مشترکی از مردم ایران شنیده می شده است. از مشروطیت تا الان هر زمان مردم دنبال حرکت بودند مشخص بوده که از یک موضوعی رنج می بردند و آن این بوده که مردم آزادی، استقلال و پیشرفت کشور را می خواستند. مردم ایران همیشه به دنبال یک گنج های حداقل گم شده ای بودند که فکر می‌کردند باید در این حرکت‌ها پیدا کنند.

وی گفت: ما از کره‌ای ها و خیلی از کشورهایی که در آمریکای لاتین هستند زودتر شروع کردیم، خیلی از کشورهایی مثل مالزی بعد از ما شروع کردند.  وقتی به ریشه ها بپردازیم که همچنان ما هنوز به دنبال توسعه هستیم و توسعه یافتگی را جزو مهمترین اهداف خود می دانیم. خوب دلایل ظاهری مانند سیاست گذاری نامناسب، عدم استمرار سیاست‌ها البته اینها واقعیت‌هایی است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: همه کشورهایی که توسعه را پبش بردند سیاست‌های علمی دقیقی برای توسعه گذاشتند و سیاست‌ها را استمرار دادند. حتی در برخی کشورها کودتا شد اما سیاست ها تغییر نکرد یعنی دولت کودتا سر کار آمد، سیاست هایی که برای توسعه کشور پیش بینی شده بود، تغییر نکرد. اما ما گاهی اوقات در یک دولت با یک تغییری که به وجود می آید سیاست های ما تغییر می‌کند چه رسد به این که دولتی که بعد می‌آید سیاست های دولت قبل خود را به عنوان سیاست‌های بدی می داند که حتما باید اصلاح کند.

جهانگیری ادامه داد: به نظر من شاه کلید اصلی قطعا نظام تعلیم و تربیت است. باید ببینیم ضعف‌های کلیدی که داشتیم کجاها است و آن ضعف‌ها را شناسایی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر به سمت مثبت هم بخواهیم حرکت کنیم و اصلاحی به وجود بیاوریم، این اصلاح باید در نگرش‌ها، روندها و ساختارها باشد و نگرش متناسب با توسعه و ساختارها طراحی کنیم . در این صورت باز به این نکته می رسیم که اولین نقطه کانونی که می خواهیم به توسعه بپردازیم و این اصلاحات را انجام دهیم باز باید از آموزش و پرورش شروع کنیم.

 وی  یادآور شد: زمانی گزارشی درباره ژاپن می خواندم که آنها گفته بودند ما بعد از جنگ بزرگی که ژاپن نابود شد و از بین رفت الان که می خواهیم به توسعه فکر کنیم و باید از کجا شروع کنیم به این نتیجه رسیدیم که باید از آموزش و پرورش و تربیت معلم شروع کنیم.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: البته در این دوران وقتی به کارهای نقطه‌ای کلیدی می رسیم که در یک مقطعی اتفاق افتاده می بینیم که افراد کارساز بودند که در توسعه ایران کاری انجام دادند آن کارها ماندگار می شود. بعد از جنگ جهانی اول با آن شرایطی که در ایران وجود آمد قحطی گسترده و آن تلفات بسیار زیاد و آن شرایط بسیار عجیب و غریبی که بر ایران حاکم بود، به محض این که می خواهند از آن شرایط بیرون بیایند اولین کاری که می‌کنند، مرکز دارالمعلمین تاسیس می کنند یا اولین دانشگاهی که در صدسال گذشته در ایران راه می افتد به همین عنوان دارالمعلمین است که از اینجا باید شروع کرد.

جهانگیری با بیان اینکه باید موضوع آموزش و پرورش را تبدیل به یک موضوع مهم و کلیدی تبدیل کنیم،گفت: گرفتاری که آموزش و پرورش دارد این نیست که سیاست گذارهای دقیق و نیروی انسانی کافی و زمان شناس که بتواند کار کند ندارد. به فضل الهی یک مجموعه با کفایتی هم از نظر مدیریتی و هم از نظر آموزشی و دلسوزی نسبت به کشور در آموزش و پرورش جمع هستند و یکی از نقاط مرجعی که مردم ایران همواره نظر مثبت به آن داشته اند، معلم بوده است یعنی هنوز هم بهترین مرجع از نظر مردم که در همه نظرسنجی ها رجوع می کنند معلم ها هستند که در پیشگاه مردم یک جایگاه بسیار شریفی دارند که باید قدر آن را بدانند.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 3. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 4. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 5. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 6. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 7. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 24. موتلفه به دنبال چیست؟

 25. دست کارگران کوتاه و سبد معیشت بر نخیل !

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

  2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

  3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

  4. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

  5. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

  6. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

  7. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

  8. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

  9. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

  10. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

  11. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

  12. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

  13. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

  14. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

  15. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

  16. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

  17. موتلفه به دنبال چیست؟

  18. قالیباف با ۲۳۰ رای بر صندلی ریاست مجلس تکیه زد

  19. نکند امام هم «التقاطی» بود؟!

  20. احتمال حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ۱۴۰۰/ چرا وزیر کشور همزمان با اعتراضات آمریکا به یاد حوادث آبان افتاد؟/ افروغ: مردم هرچه فساد ببینند به پای کل نظام می‌نویسند

  21. درباره مسئولی که «آخر آسفالت» زندگی می‌کند

  22. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

  23. نظرات برگزیده مخاطبین الف: با این وضع اقتصادی فرزندآوری محقق نمی‌شود/ آمریکا از ترس تهدیدات نظامی ایران کاری به نفتکش‌ها نداشت/ چرا مدعی‌العموم از نمایندگان ردصلاحیت‌شده شکایت نمی‌کند؟

  24. آمار جانباختگان آبان‌ ماه ۹۸/ نامه جلیلی به قالیباف/ توصیه جنتی به نمایندگان/ ماموران شهرداری به آسیه پناهی اسپری فلفل زدند

  25. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

  آخرین عناوین