چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

امیرحسین رحمانی،   3981021108 ۱۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

امروز بعد از گذشت سه روز از اتفاق بسیار تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی، ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه ای «این حادثه را ناشی از خطای انسانی دانست» و «اطمینان داد بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی نماید». بعد از این اتفاق سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در نشست خبری به توضیح ابعاد این اتفاق پرداخت. 

درباره این حادثه اشاره به نکاتی برای روشن تر شدن ابعاد و پیامدهای قضیه حائز اهمیت است:

- این حادثه برای تمام ملت ایران، اتفاقی سخت و تکان دهنده بود. بدون شک همه از این حادثه دلخراش که رخ داده ناراحت و غمگین هستند. بنابراین ضرورت دارد در این شرایط حداقل جهت تسکین آلام خانواده قربانیان چه ایرانی و چه غیرایرانی، از آنها دلجویی شود.ضمن آنکه باید ارزشهای نهفته در سخنان فرمانده هوا فضا از حیث شجاعت در مسئولیت پذیری و صداقت در بیان را مورد توجه قرار داد. 

- عامل سقوط هواپیما خطای اپراتور سامانه پدافندی اعلام شده است. اگر چه نباید از این خطا و اشتباه چشم پوشی کرد اما کافی است هر کدام از ما یک لحظه خود را جای اپراتور سامانه بگذاریم. با توجه به شرایط جنگی که از چند روز قبل و در پی شهادت سردار قاسم سلیمانی بین آمریکا و ایران پدید آمده بود و با توجه به موشک باران پایگاه عین الاسد، احتمال واکنش واشنگتن وجود داشت. بنابراین در چنین فضایی تصمیم گیری آن هم طی 10 ثانیه(به روایت سردار حاجی زاده) بسیار سخت است.

- بر اساس صحبت مسئولان، بهترین اقدام در شرایط جنگی، لغو پروازهای مسافری بوده است. اما مشخص نیست چرا چنین اقدامی صورت نگرفته است. این در حالی است که سردار حاجی زاده عنوان می کند چندین بار چنین درخواستی مطرح شده بود اما در نهایت تصمیم لازم گرفته نشده است. بنابراین ضرورت دارد مسئولان امر در این باره روشنگری کنند که چرا چنین اتفاقی رخ نداده است.

- مهمترین انتقاد به حادثه تلخ سقوط هواپیما، نوعی روایتی است که در روزهای گذشته توسط مقامات لشکری و کشوری بیان شده بود. اگر چه بر اساس گفته ها، کمیته ای تشکیل شده بود تا ابعاد ماجرا را شناسایی کند اما منطقی آن بود در مقابل فضای سنگین رسانه ای که در غرب شکل گرفته بود در ایران صرفاً بر این موضوع تاکید می شد تا پایان تحقیقات نمی توان درباره این حادثه اظهار نظر دقیقی داشت . اما تاکید بر نقص فنی در چند روز گذشته و به یکباره  عقب نشینی از آن، فضا و جو سنگینی برای همه ایجاد کرده است. چنین اقداماتی تاثیر مخربی بر اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی سیستم سیاسی دارد. 

  - ناگفته پیداست وجهه و اعتبار بسیاری از رسانه های داخلی نیز به دلیل بی  توجهی به نقش کلیدی آنان در افکار عمومی، خدشه دار شد. بنابراین ضرورت دارد با عاملان و طراحان چنین روایتی در سه روز گذشته برخورد شود.

- اگر چه باید با مقصران این اتفاق برخورد شود اما قصور چند نفر نباید به پای کل یک مجموعه نوشته شود و در شرایطی که منطقه در وضعیت بسیار بحرانی و تنش آمیزی قرار دارد موجبات تضعیف نیروهای مسلح را فراهم کرد. متاسفانه از ساعات ابتدایی صبح امروز که ستاد کل نیروهای مسلح اطلاعیه خود را صادر کرد بوضوح مشاهده می شود افراد و گروه هایی  بی توجه به منافع ملی و امنیت مردم به تکاپو افتاده اند تا  مجموعه سپاه پاسداران را به عنوان یکی از ارکان تامین امنیت و اقتدار منطقه ای ایران زیر سوال ببرند. اگر چنین هدفی به نتیجه برسد مطمئن باید بود که در هفته ها و ماه های آینده احتمال از دست رفتن توفیقات منطقه ای و حتی به آشوب کشیدن ایران فراهم شده است. این همان موضوعی بود که عطاالله مهاجرانی نیز در توییتر به آن اشاره کرد.

-  نکته آخر نیز اشاره به این مسئله است که برخی مشاوران و مقامات که عملکردشان برای مردم مشکلات فراوانی ایجاد کرده و تا چند روز قبل همه را تهدید می کردند اینک در جایگاه طلبکار و مدعی نشسته اند و فرصت را برای انتقام گیری، پیش بردن سیاست منطقه ای مطلوبشان و انحراف افکار عمومی مناسب دیده اند. اما بدون شک چنین مشاورانی باید مطمئن باشند حربه آنها شاید برای چند روزی موثر واقع شود اما نمی توانند از مسئولیت خود فرار کنند و بدانند تشدید تنش های درون سیستمی در درجه اول به ضرر دولت تمام خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی اصقر۱۲۸۴۳۲۲۲۰:۰۴:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اگه آموزش و شایسته سالاری در سطح مدیریت حاکم باشه خطای اوپراتور به حداقل میرسه. مهتر اینکه ما خطاها را لاپوشانی می کنیم و درس نمی گیریم
بیگی29۱۲۸۵۴۶۹۰۸:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سئوال مهم این است که چرا اپراتور نتوانسته تماس بگیرد؟آیا خط اختصاصی ولی خراب بوده یا خط عمومی و آن طرف مثل سایر خطوط اداری بی پاسخ یا خط مفت و مشغول بوده؟آیاروز اول جنگ که صدام به مهرآباد حمله کرد و اپراتور شلیک نکرد را بخاطر دارید؟
ناشناس۱۲۸۵۵۸۸۰۹:۰۸:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
باید در مورد کیفیت کارکرد موشکها و رادارهای ساخت کشور بازنگری انجام گیرد.
ناشناس۱۲۸۶۲۱۲۱۱:۴۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
این سامانه موشکی ساخت کجا بوده که هواپیمای مسافربری را با موشک کروز 3-4 متری اشتباه گرفته ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۶۷۱۲۱۴:۰۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آن کسی که دکمه شلیک را فشار داده، چقدر آموزش دیده و تجربه داشته؟
ناشناس۱۲۸۷۴۶۶۱۹:۱۴:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
روسیه
آریابان۱۲۸۶۲۲۹۱۱:۴۷:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جناب بیگی ، لازم به یادآوریست که یک استاد دانشگاه شریف که درهیأت عالی بررسی سانحه هم عضویت داشته، بامداد امروز در گفتگو با برنامه کاوشگر رادیو جوان احتمال داد که شاید در سامانه راداری و دریافت اطلاعات مربوط به ارسال موشک های کروز و نیز تماس های خروجی اپراتور ، اختلالاتی از سوی امریکا صورت گرفته بوده !!!!
هموطن۱۲۸۶۷۱۳۱۴:۰۴:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگر این خطاهای پر تکرار در مورد انرژی هسته ای هم وجود داشته باشد چی ؟
ناشناس۱۲۸۵۶۷۳۰۹:۲۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
جالب اینجاست که رسانه های داخلی حتی یک درصد هم احتمال نمیدادن موشک اصابت کرده. با اینکه هیچ مقام نظامی تا اون موقع تکذیب نکرده بود، اینا از کجا انقدر مطمئن بودن که کار موشک نمیتونه باشه؟؟؟
ناشناس۱۲۸۷۷۲۶۲۱:۲۰:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
عزیز من ما آخه رسانه مستقل نداریم!
نوشین۱۲۸۶۰۰۹۱۰:۵۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مقاله منطقی وخوبی بود - هرچند اتفاق دلخراشی بود اما اگر خدای ناکرده تشخیص اپراتور درست می بود و او اقدام نمی کرد و ما دچار تلفات انسانی می شدیم باز هم انتقاد نمی کردیم که چرا اقدام نکرده - او مثل مرغ در جایگاهی است که در عزا و عروسی سرش را می بریم
ناشناس۱۲۸۶۲۱۹۱۱:۴۲:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ماده 10 قانون هواپیمایی کشوری: اداره کل هواپیمایی کشوری می‌تواند در مواردی که امنیت عمومی یا علل نظامی ایجاب می‌نماید با تصویب هیأت وزیران پرواز‌هواپیمای ایرانی یا خارجی را بر فراز قسمتی از خاک کشور ممنوع یا محدود یا مقید به شرایط خاصی بنماید.
ناشناس۱۲۸۴۳۲۶۲۰:۰۷:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
راداری که نتونه هواپیما رواز موشک تشخیص بده به چه دردی میخوره.رادارها از۱۰۰۰کیلومتری رهگیری میکنن موشکارو،خب اگه حرف شمادرست باشه یه روزی جنگ بشه اونوقت چکامیکنین.اونموقع هم اهداف خودیومیزنین میگین ۱۰ثانیه وقت بوده
ناشناس۱۲۸۵۳۶۶۰۸:۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خود اوکراین سال 2001 یک هواپیمای باری رو با هشتاد خدمه تو دریا زده
ناشناس۱۲۸۵۵۴۶۰۸:۵۹:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
و هیچ وقت هم معلوم نشد کی زده .
ناشناس۱۲۸۵۹۸۰۱۰:۴۲:۵۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
هواپیما دیگران را زدن با زدن هواپیمایی که در طی مدت کوتاهی از فرودگاه خودت بلند شده فرق نداره؟ چنین چیزی کجای تاریخ تکرار شده"؟
ناشناس۱۲۸۶۱۸۳۱۱:۳۴:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
احتمال می رود دشمن با جنگ الکترونیک پدافند ما را گول زده باشد !
ناشناس۱۲۸۶۲۳۳۱۱:۴۹:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
نظر شما بر پایه احتمالات اپسیلونی است! 99.9 % لیوان پر را ول کردی رفتی سراغ 0.1% قسمت خالی!
ناشناس۱۲۸۶۴۰۶۱۲:۳۸:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
عذر بدتر از گناه!
ناشناس۱۲۸۶۱۳۰۱۱:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اوکراین در سال 2014 هم هواپیمای مسافربری مالزی رو با 270 سرنشین سرنگون کرد و تاکنون مسئولیت آنرا بعهده نگرفته است.
ناشناس۱۲۸۶۴۱۳۱۲:۴۰:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
نخیر کشور برادر ارزشی شوروی زد همینطور هواپیمای مالزی و کشتی تفریحی سوعد به فنلاند رو الکی مغلطه نکن
ناشناس۱۲۸۴۳۲۹۲۰:۰۸:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
به نکته خوبی اشاره گردید. در شب حادثه به تعبیر شما کشور در شرایط جنگی بوده است و عقل و منطق ایجاب می نمود که تمام پروازهای داخلی و خارجی کنسل شود. فرمانده نیروی هوائی سپاه مدعی است که ما چندین بار درخواست کردیم در این خصوص اقدام شود. سئوال این است که چرا ایشان صریحا در صحبتهای خود اعلام نکردند که از چه نهادی درخواست کردند؟ آیا این نهاد شورای امنیت ملی بود؟ اساساً نهاد تصمیم گیرنده در این خصوص کیست؟ سئوالات بسیاری از این جنس وجود دارد که برای جلب اعتماد عمومی لازم است پاسخ داده شود. مطلبی که دوست نویسنده به شرح فوق نوشته اند این احساس را به انسان منتقل می نماید که دستگاههای نظامی کشور در این قضیه بی تقصیر هستند و باید مقصر را در جای دیگری به احتمال زیاد دولت روحانی پیدا نمود. اگر قصد نویسنده انتقال چنین پیامی باشد خداوند باید به همه ما رحم کند
ناشناس۱۲۸۵۴۳۸۰۸:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
8سال با عراق در جنگ بودیم. مگه پروازها انجام نمیشد؟ لاپوشانی اشتباه با یک اشتباه دیگه اشتباه بزرگتریست.
ناشناس۱۲۸۶۱۳۶۱۱:۲۱:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
در زمان جنگ تحمیلی هم 2 فروند هواپیمای جنگنده خودی به اشتباه ساقط شدند.
ناشناس۱۲۸۶۲۲۵۱۱:۴۵:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اولا خودت میگی جنگنده ثانیا اگر زمان شهادت شهید بابایی مساله پیگری میشد و ماله کشی صورت نمی گرفت شاید سیستم هماهنگی تا کنون اصلاح شده بود و این فاجعه پیش نمی آمد
مرتضی۱۲۸۶۵۴۵۱۳:۲۲:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگر پیگیری میشد روحانی عزیزتون الان رئیس جمهور نبود... همون شب هم پرواز ممنوع اعلام میشد... چطور تمام کشورهای خلیج پرواز ممنوع اعلام کردند خود ایران مخالفت کرده!!!
ناشناس۱۲۸۵۵۶۷۰۹:۰۳:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
برابر ماده 10 قانون هواپیمایی کشوری ، هیأت وزیران باید تصویب میکرد . باید به این موضوع رسیدکی جدی شود .بوی توطئه دارد .
ناشناس۱۲۸۵۹۴۰۱۰:۲۸:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مسئول اون کار هم یک نهاد نظامی دیگر است، حتی با خون مردم هم دنبال جناح بازی هستید.
ناشناس۱۲۸۶۱۳۲۱۱:۲۰:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
دوست عزیز یک بار دیگه صحبت های سردار حاجی زاده رو گوش کن. خودش میگه پرواز ممنوع هم باید توسط نیروهای مسلح اعلام میشد و باز به صراحت میگه هیچ تقصیری متوجه سازمان هواپیمایی و فرودگاه ها نیست و تمام تقصیرها گردن نیروهای مسلح هست. ولی باز هم دوستان سعی دارن این موضوع رو به دولت بچسبونن
ناشناس۱۲۸۴۳۳۴۲۰:۰۹:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
حوادثی که برای ایران در عرض یک هفته پیش آمد: شهادت سردار سلیمانی کشته شدن 60 نفر در اثر ازدحام در تشیع سردار سلیمانی هدف قرار گرفتن هواپیما و کشته شدن 189 انسان بیگناه سقوط اتوبوس به دره و کشته شدن 20 مسافر این حوادث شاید برای یک کشور مترقی در طول چندین و چند سال اتقاق بیافتد. چرا؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۴۳۳۸۲۰:۱۰:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
نیروی هوافضا اطلاع نداده قبول خود خلبان یعنی اطلاع نداده به برج مراقبت که مورد حمله موشک قرار گرفته اگه اطلاع داده شده یعنی رییس هواپیمایی کل کشور در همان لحظه خبر داشته یعنی وزیر راه خبر داشته یعنی در واقع همه مسولین در همان لحظه خبر دار بودند و همه مقصر در اظهار بی اطلاعی ودروغ به مردم
ناشناس۱۲۸۵۵۶۸۰۹:۰۴:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بر اساس یک فرض ثابت نشده (که خلبان اطلاع داده) همزمان همه مسئولین رو متهم کردید.
ناشناس۱۲۸۵۶۷۸۰۹:۲۸:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خبر بده مورد حمله موشک قرار گرفته؟ معلوم هست چی میگی؟
ناشناس۱۲۸۴۳۴۱۲۰:۱۰:۵۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
استناد به توییت عطاءالله مهاجرانی و تلاش نگارنده به تطهیر و دفاع از کار سپاه و مصون نگاه داشتن اینها از انتقادات و اتهامات خود گویای زوایای دیگری از حقایق است که نقل محافل است.
ناشناس۱۲۸۴۳۴۹۲۰:۱۴:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
یکی به نعل یکی به میخ جرات ندارید بگید اشتباه کردیم. مردم ما رو ببخشید.
عبدالله۱۲۸۵۵۰۸۰۸:۵۰:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خدا رو شکر هم جراتش رو داشتن و هم گفتن . فکر کنم شما گوش ندادی !!!! ولی مقصر واقعی کسیست که مجوز پرواز در حالت آماده باش جنگی نداده . درصورتی که حتی آمریکا پروازها بر بالای خلیج فارس را ممنوع کرده بود.
ناشناس۱۲۸۵۶۹۷۰۹:۳۳:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
معذرت می خواهم مگه فرمانده فضا و هوا نیامد همین را گفت ؟؟
ناشناس۱۲۸۴۳۵۱۲۰:۱۵:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آیا آن آقایانی که سقوط این هواپیما را بر اثر اصابت موشک تکذیب کردند، روی حرف زدن و ایستادن در مسند کار خود را دارند؟؟؟ چه کسی جوابگوی پرپر شدن سرنشینان این هواپیما است؟؟ آیا با عذر خواهی کار تمام می شود؟
ناشناس۱۲۸۴۳۶۱۲۰:۱۹:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
چیزی که واضحه اعتماد مردمه که به کل نسبت به مسئولین از بین رفته
ناشناس۱۲۸۴۳۶۳۲۰:۲۰:۱۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بارها گفته شده که آمریکا هواپیمای ایر باس ایران را بر فراز خلیج فارس تعمدی ساقط کرده است. چون ابعاد این هواپیما بزرگتر از هواپیمای جنگی بوده است. و ایران اشتباه رزم ناو آمریکا در این امر را قبول نکرد. حالا در مورد اصابت هواپیمای اکراینی مقامات ایران چه توضیحی دارند بدهند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۵۶۷۵۰۹:۲۶:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ببخشید، معذرت می خواهیم، خدا رحمتشان کند!!!!!!!!
ناشناس۱۲۸۶۲۱۷۱۱:۴۲:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بدیش اونجاست که اونها بعد از زدن شادی کردند و بعدش مدال گرفتند !
ناشناس۱۲۸۴۳۷۹۲۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
کارشناسانی که در صدا و سیما گزارشهای کانادا، آمریکا، انگلیس و ناتو مبنی بر اصابت موشک به هواپبمای اکراینی را تکذیب کرده و آن را جنگ تبلیغاتی علیه ایران اعلام کردند، باید از شرمندگی آب شده و به زمین فرو بروند. در دنیای امروز هیچ چیز مخفی نمی ماند.
ناشناس۱۲۸۵۶۹۹۰۹:۳۴:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
استدلال رییس سازمان هواپیمایی کشور در صدا و سیما: چون آمریکا نمی خواهد سهام شرکت بویینگ افت شدیدی پیدا کند، عنوان کرده که موشک عامل سقوط هواپیما بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۲۸۴۳۹۲۲۰:۲۸:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
شما که نمی تونید مگه مجبورید وارد معرکه بشین
ناشناس۱۲۸۷۶۸۶۲۱:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ما وارد نشدیم اول امریکا سردار ما را شهید کرد این را فراموش نکنید
ناشناس۱۲۸۴۳۹۵۲۰:۲۹:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
روسای دانشگاههای کانادا برای کشته شدن دانشجویان کانادایی، ایرانی الاصل در کانادا مراسم برگزار کرده و تعدادی از آنها هنگام نطق گریستند. آیا در ایران هم این کار انجام شد؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۴۳۹۷۲۰:۲۹:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
وای بر ما
ناشناس۱۲۸۴۴۰۴۲۰:۳۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
قضیه مشکوک است و شاید سیستم چه پدافند یا هواپیما را دستکاری و خرابکاری کردن از طریق حمله سایبری ان هم بعد از ضربه ای که امریکا خورد تا خلبان یا اپراتور را به اشتباه بیاندازن سابقه زیادی از این کارها است
ناشناس۱۲۸۷۳۰۳۱۸:۰۴:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگر شما درست بگید باز در زمینه ی رادار خیلی ضعیفیم
ناشناس۱۲۸۴۴۰۸۲۰:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بیانیه دیروز هیئت دولت مبنی بر انکار اصابت موشک به هواپیما، هنوز در سایتها هست. انکار کردن در این کشور چه کار ساده ای است!!!!!!
ناشناس۱۲۸۴۴۱۲۲۰:۳۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
به ناو آمریکایی حق بدیم یا نه؟
ناشناس۱۲۸۵۲۸۴۰۷:۵۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شما وطن فروش ها به دنبال ماهیگیری هستید، طرف چند بار اعلام کرده خطوط هوایی رو ببندید، مقصر نفوذیانی هستند که به دنبال تخریب سپاه هستند
ناشناس۱۲۸۵۳۸۲۰۸:۲۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
وطن فروش چرا؟؟؟چرا دارین خودتون رو به خواب می زنین...سوال خیلی خوبی پرسیدن...الان چه توضیحی دارن برای این اتفاق.
ناشناس۱۲۸۶۱۰۵۱۱:۱۵:۵۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اگه عذرخواهی کردن و آرزوی مرگ خود را داشتند و هزاران نشانه دیگر از ایثار و جانفشانی حق بدین ولی اگه با تکبر و از موضع قلدری برخورد کردن نه
ناشناس۱۲۸۶۱۶۷۱۱:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
امریکا وقتی به فرمانده ناو مهاجم مدال داد یعنی عمدا"به این هواپیمای مسافربری حمله کردند و از کشتار مسافران ایرانی خوشحال شدند.
مهدی۱۲۸۵۳۸۳۰۸:۲۰:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
لعنت به مهمان ناخوانده ابرقدرت نما که شما هنوزدرپی تطهیر ان هستید . همه آتش ها از گور اون بلند میشه
ناشناس۱۲۸۵۷۶۱۰۹:۴۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
الان کشور رو بدیم به آمریکا شما راضی میشی؟ چرا آخه دروغ گفتید که حالا تا مدت ها یک عده سواستفاده کن با تیکه و متلک ادامه بدن
ناشناس۱۲۸۴۴۱۴۲۰:۳۴:۴۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
کتمان خطای ساختاری و سیستمی همانند کتمان اولیه خطا است و باید انتظار خطاهای دیگر به قیمت جان مردم را داشت.
ناشناس۱۲۸۴۴۱۸۲۰:۳۷:۲۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اگر اکراین و کانادا نبودن که الان هم میزدن زیزش
ناشناس۱۲۸۴۴۲۰۲۰:۳۷:۵۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آیا تویت های مهاجرانی برای خودشیرینی نیست؟ اگر پسر مها جرانی که با پول سعودی در انگلیس تحصیل می کند، جزو سرنشینهای هواپیمای اکراینی بود، او باز هم اینطور توییت می زد؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۴۴۲۲۲۰:۳۹:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
از همان اول هم معلوم بود که این حادثه بر اصابت موشک به وقوع پیوسته است.
ناشناس۱۲۸۴۴۲۴۲۰:۴۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
باید تمام پروازها بر فراز ایران تا اطلاع ثانوی انجام نشود.
شهاب۱۲۸۴۴۲۵۲۰:۴۱:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
کاملا منطقی و منطبق با واقعیت بود ،متاسفانه گاها هیجان و احساسات بعضی ها بهانه به دست دشمنان امنیت و آرامش این کشور می دهد،کسانی که در جنگ بوده اند می دانند شلیک سهوی به نیروهای خودی جزءاجتناب ناپذیر جنگ است و در شرایطی که کشور در آماده باش کامل جنگی بوده است هر اتفاقی ممکن است،تاسف عمیق از دست دادن عزیزان هموطن دلیلی بر هجمه یکجانبه به نیروهایی که حافظ امنیتمان هستند و مردانه مسئولیت کامل حادثه را پذیرفتند نمیشود.
ناشناس۱۲۸۵۵۱۶۰۸:۵۱:۱۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مسئولیت را نپذیرفتند مجبور شدند که بپذیرند
ناشناس۱۲۸۴۴۳۱۲۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
ایران و آمریکا در زدن هواپیما های مسافری به نتیج 1-1 رسیدند. همین چند روز پیش بود که روحانی به ترامپ عدد 252 را یاد آوری کرد!!!!
مهدی۱۲۸۴۴۶۲۲۰:۵۵:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
این همه فقط وقتی اتفاق افتاد که اساسا موشکی از سمت آمریکا شلیک نشده بود اگه شلیک میشد چه اتفاقی میوفتاد؟
ناشناس۱۲۸۴۴۸۳۲۱:۰۱:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
نمک به زخم نپاشید. بجای اینکه خودتان را جای اپراتور و فرمانده بگذارید جای کسی بگذارید که همسر و فرزندش را از دست داد. جای مردمی بگذارید که بدلیل مخفی کاری در دنیا تحقیر شده اند.
ناشناس۱۲۸۴۵۱۷۲۱:۰۷:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
دو سؤال اساسی برای مردم وجود دارد که باید مسؤولینِ ارشدِ سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح به آن پاسخ دهند: ۱- کدام فرمانده با وجود درخواستِ مکررِ فرمانده‌ی هوافضای سپاه، اجازه نداده پرواز ممنوع اعلام شود و جلوی پروازِ هواپیماهای مسافربری گرفته شود؟! ۲- چه کسی یا کسانی با وجود اطلاع از پرتاب موشک، رسانه‌ها، رئیس سازمان هواپیمایی و وزارت خارجه را وادار کرده‌ که بر نقص فنی و محال بودنِ اصابتِ موشک تأکید کنند یا حداقل جلوی اصرارِ آن‌ها بر این موارد را نگرفته‌؟!
محمد۱۲۸۴۵۴۵۲۱:۱۳:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
فرمانده سپاه گفتش که به اون پایگاه گفتن که یه موشک کروز از سوی آمریکا پرتا ب شده و اپراتور هواپیما رو با موشک کروز اشتباه گرفته، حالا چند نکته: چطور هواپیمای چهل متری رو با موشک شش متری اشتباه گرفته. اگر موشک بود که باید به سمت پایین و پایگاه حرکت میکرد ولی این هواپیما داشته اوج می‌گرفته. نکته آخر اینکه الان سرنوشت اون موشک کروز مذکور به کجا انجامید؟؟ اینطور که مشخصه اصلا موشک کروزی کلا درجریان نبوده یعنی اشتباه پشت اشتباه
ناشناس۱۲۸۷۰۰۸۱۵:۵۱:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
میگن اپراتور امکان تماس نداشته پس چجوری بهش گفتن حمله با کروز انجام شده؟!!!!
ناشناس۱۲۸۴۵۴۸۲۱:۱۵:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
شجاعت این بود که صادقانه قبل از رسیدن کارشناسان خارجی می گفتن اشتباهی زدیم یا لااقل می گفتن پدافند شلیک کرده اما نمی دانیم به هواپیما برخورد کرده یا نه
ناشناس۱۲۸۴۵۵۱۲۱:۱۶:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
خدا را شکر که از تنش جنگی بین ایران و آمریکا قدری کاسته شد
ناشناس۱۲۸۴۵۵۷۲۱:۱۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
عطاالله مهاجرانی نون را به نرخ روز می خورد. این بابا در انگلیس چه کار دارد می کند؟ چرا بر ایران بر نمی گردد؟؟؟؟ از علی علیزاده چه خبر؟ چند وقتی است که خبری ازش نیست!
ر.م۱۲۸۴۵۶۱۲۱:۲۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
باز تقصیر رو گردن ریش تراش دزد خواستید بندازید ؟
امیر حسین سلطان/تهران۱۲۸۴۵۶۳۲۱:۲۲:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
آقاجان (نویسنده عزیز) 176 نفر انسان بیگناه و دهها خانواده وابسته و غیروابسته و در واقع یک ملتی به عزا نشسته اند شما هنوز اندر خم یک کوچه اید؟! و هنوز دست از این توجیهات جانبدارانه و جناحی و گروهی برنمی دارید؟! اگر خون گریه کنیم باز هم کاری نکرده ایم.
ناشناس۱۲۸۷۹۷۸۲۳:۵۶:۴۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آقای سلطان دبیر ریاضی بازنشسته ، جنابعالی که استاد توجیحات جانبدارانه و جناحی و گروهی هستید پس ......!
ناشناس۱۲۸۴۵۶۵۲۱:۲۳:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
این سامانه موشکی ساخت کجا بوده که هواپیمای اوکراینی را با موشک کروز اشتباه گرفته ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۲۸۴۵۶۸۲۱:۲۵:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
مقصر اصلی کسی هست که پروازهای آن روز را لغو نکرده. زیرا این خطای انسانی برای هر کسی ممکن هست به وجود بیایید.
ناشناس۱۲۸۴۵۷۹۲۱:۳۱:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
مهم این هست که سه روز دوروغ تحویل ملت دادند و این اعتراف هم زیر فشار افکار عمومی و بین المللی بوده. این موضوع وقتی جای تقدیر داشت که فوراً روز حادثه اعلام می شد.
ناشناس۱۲۸۴۵۸۸۲۱:۳۵:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
مردم ایران مات و مبهوت مانده اند هر روز اخبار غم انگیر و متاثر کننده همه دارن افسرده میشن مشکلات اقتصادی ، مشکلات جانی ، تحریم ها و .... به کدامین گناه
ناشناس۱۲۸۴۵۹۳۲۱:۳۶:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
یک موشک به هواپیمای اوکراین؛ هزاران موشک به اعتماد مردم ایران
ناشناس۱۲۸۴۶۰۷۲۱:۴۲:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
توفیقات منطقه ای؟!!! توضیح میدید لطفا
مهدی۱۲۸۴۶۱۶۲۱:۴۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بنام خدا. اگر سردار حاجی زاده میگوید که از صبح روز حادثه از این موضوع اطلاع داشته همانطور که در بالا گفته شد ایکاش جانب احتیاط در موضعگیری رعایت میشد تا ملتی سرخورده و دولتی سرافکنده نشود. با این اتفاق زبانمان برای همیشه در مقابل شلیک ناو آمریکایی به سوی هواپیمای مسافری بسته شد و با کشته شدن حدود ۶۰ نفر در مراسم تشیع در کرمان قصور مسولان سعودی در حادثه منا فراموش شد.
ناشناس۱۲۸۶۳۶۰۱۲:۲۷:۵۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
در فاجعه منا 7000 الی 8000 نفر کشته شدند نه 56 نفر
ناشناس۱۲۸۶۶۲۱۱۳:۴۱:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شرایط حج هم متفاوت است
ناشناس۱۲۸۶۶۶۱۱۳:۴۷:۴۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کل تعداد جانباختگان منا 2400 بوده ضمن اینکه اون حجم جمعیت عظیم در حج قابل مقایسه با ما نبوده اینجا 70 کشته و صدها زخمی داشتیم توجیه نکنید
ناشناس۱۲۸۴۶۱۸۲۱:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تو این شرایط حساس، جلوی پرواز هواپیماهای مسافربری رو می‌گرفتن. سیستمشون رو تقویت میکردن که فرق هواپیمای مسافربری رو از موشک کروز تشخیص بده. همون اول میگفتن که خودشون زدن تا الآن اینجوری زیر سوال نرن. امیدوارم منتشر کنید، اینطوری لااقل خودتون میتونید به خودتون کمک کنید که مردم یک خبرگزاری داخلی رو جایی ببینن که میتونن نظرشون رو بگن.
کامران۱۲۸۵۴۸۴۰۸:۴۳:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
هشت سال جنگ در کشور بود یک روز هم پروازها رو لغو نکرد توی اون همه بمباران و موشک بارانو در اون هشت سال یک هواپیما هم به اشتباه ساقط نشد. وقتی هواپیمای مسافربری در کریدور و مسیر خودش بود باید اپراتور و یاهر مسئولی احتمال به یقیق می داد که اون هواپیمای مسافربری است نه موشک.
ناشناس۱۲۸۴۶۳۳۲۱:۵۷:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
لطفا اطلاعیه سازمان هواپیمایی را بند به بند بخوانید... بهترین سند برای مقصر دانستن مسئولین ذی ربط است.. هیچ تخطی در مقررات پروازی نبوده...
ناشناس۱۲۸۴۶۳۶۲۱:۵۸:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
چند نکته نوشتی ولی باید چند صد نکته یاد بگیری تا یه جورنالیست خوب بشی
ناشناس۱۲۸۴۶۴۴۲۲:۰۲:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
باشه بنداز گردن آشنا. متحد باشید
ناشناس۱۲۸۴۶۵۱۲۲:۱۱:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تحریم شرکت های هوایی ایران وتحریم فضای ایران برای هواپیما های عبوری یعنی بیکار شدن حداقل یک صدهزار نفر در فرودگاههای کشور و اژانس های هوایی و شرکت های توریستی و رانندگان تاکسی های فرودگاه و ارگانها و سازمان های مرتبط و خسارت به هتلها و شهرهای توریستی
ناشناس۱۲۸۴۶۶۲۲۲:۱۶:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
شما هم که کاملا سپاه را تبرئه کردید...احتمالا مقصر اصلی مردم هستند...که توی دعوای سیاسی شما قربانی میشن...
ناشناس۱۲۸۴۶۷۷۲۲:۲۴:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
کسانی که رادار را برای چند ساعت دیده اند عنوان می کنند که اصلا امکان نداره که رادار تشخیص ندهد که این چه نوع پرنده است، چون سرعت و ابعادش آن مشخص میکنه که آیا هواپیما مسافربری است یا موشک.
عمران۱۲۸۴۶۷۹۲۲:۲۶:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اصل حرفهای این مقاله درست. شرایط به گونه ای بود که مدیریت بحران انجام نشد و آسمان از پرواز ها خالی نشد. همه ی اینها درست و قبول. حالا در مورد آینده: آیا بهتر نیست تمام ارگان های حکومت (امام جمعه ها, سازمانهای دولتی، نظامی ، مشاوران، وزیران، نمایندگان، غیره ) از اظهار نظر در تمامی مسائلی که اطلاع ندارند و مربوط به مسولیت رسمی شان نیست منع شوند؟ سازمان هواپیمایی کشوری نمیتوانست به راحتی بگوید «دلیل سقوط فعلا نامعلوم است و مشغول تحقیقات هستیم»؟ آیا برای انسان عار است بگوید «نمیدانم»؟
ناشناس۱۲۸۴۶۸۸۲۲:۲۸:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
بعد از سه روز پنهان کاری از کدوم صداقت حرف میزنین نظرتون چیه بهشون مدال افتخار بدیم؟
ناشناس۱۲۸۴۷۱۳۲۲:۴۷:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
باشه
ناشناس۱۲۸۴۷۲۵۲۲:۵۳:۳۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
خوبه دیگه پس جنگ شد دیگه هیچ هواپیمایی پرواز نکنه که یهو خدای نکرده اپراتور اشتباه نکنه!!
ناشناس۱۲۸۴۷۴۱۲۳:۰۳:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
به نظر من اگر تهران زیر هزاران موشک قرار میگرفت بازهم شلیک موشک به هواپیمای مسافربری توجیهی نداشت
ناشناس۱۲۸۴۷۴۳۲۳:۰۳:۳۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
لطفا مرجع خبری را تعریف کنید.
رضا۱۲۸۴۷۴۸۲۳:۰۴:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
نقش جنگهای الکترونیک و هک شدن سیستم ناوبری هواپیما فعلا مشخص نشده
Saeid۱۲۸۴۷۵۴۲۳:۰۶:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
حمه این اتفاقها حکمتی تو کار خداست...
ناشناس۱۲۸۴۸۰۰۲۳:۳۰:۰۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
ان روزی که ترامپ زودتر از ایران حقیقت را گفت, عرصه افکار عمومی را 100 بر هیچ واگذار کردید.
ناشناس۱۲۸۴۸۱۱۲۳:۳۹:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
متاسفانه خوش مردم گرفته شد
ناشناس۱۲۸۴۸۱۷۲۳:۴۳:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
قصور چند نفر را باید به پای خودشان نوشت و بقیه هم که کاری نکرده اند میبری هستند. اما این فقط قصور اپراتور نبوده، قصور کلیه سلسله مراتب فرماندهی است و دوم قصور عده ایی که ۳ روز انکار و دروغگویی کردند.
ناشناس۱۲۸۴۸۵۵۰۰:۰۱:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
واکنش های برخی در جامعه نشان میده که مردم ما دروغ گویی و مسئولیت گریزی را بیشتر دوست دارند مثلا اگر همین رییس سازمان هوا فضا می آمد و میگفت : "من مثل شما صبح جمعه فهمیدم که هواپیما را ما زدیم " الان همه خوشحال بودند و میگفتند این بنده خدا هم خبر نداشته
من۱۲۸۴۸۵۹۰۰:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بیایید منصف و منظقی باشیم اول بگم که من از هیچ طیف سیاسی نیستم و هیچ گرایشی هم به چپ و راست ندارم. بیایید عجولانه قضاوت نکنیم. نگذاریم زحمتهای دلاور مردانی را که برای امنیت ما و سرافرازی و عزت کشورمان در تلاش شبانه روزی هستند، پایمال شود.
ناشناس۱۲۸۵۷۳۵۰۹:۴۴:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کاملا درست می فرمایید قرار است این ماه نصف حقوق شمارو برای جبران خسارت به اکراین پرداخت کنند
ناشناس۱۲۸۴۸۶۴۰۰:۰۶:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
هر راست نشاید گفت ، اما جز راست هم نباید گفت .
ناشناس۱۲۸۴۹۰۶۰۰:۳۹:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
نظرکارشناس جنگ در مورد سقوط هواپیما در تهران چراپدافند موشکی به فرودگاه نزدیک بود از دید نظای و فنی درست نبوده است به عقل جوردرنمی اید چند کیلومتری محل سکونت وفرودگاه باشد
ناشناس۱۲۸۴۹۶۰۰۱:۱۲:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بر اساس صحبت مسئولان، بهترین اقدام در شرایط جنگی، لغو پروازهای مسافری بوده است. اما مشخص نیست چرا چنین اقدامی صورت نگرفته است. این در حالی است که سردار حاجی زاده عنوان می کند چندین بار چنین درخواستی مطرح شده بود اما در نهایت تصمیم لازم گرفته نشده است. بنابراین ضرورت دارد مسئولان امر در این باره روشنگری کنند که چرا چنین اتفاقی رخ نداده است.
ناشناس۱۲۸۴۹۷۴۰۱:۱۸:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ناچار بودن می فهمی ناچار همه دنیا فهمیده بود هواپیما مال خودشون نبود که بگن مال خودمنه به هیچ کی مربوط نیست جعبه سیاهش گمشده حالا چرا زدنش این مهمه
ناشناس۱۲۸۴۹۷۹۰۱:۲۳:۲۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ایران مسئولیت پذیرفت. اما حواستون باشه که بعد از فشار خارجی بود.
ناشناس۱۲۸۴۹۹۶۰۱:۴۵:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
برخورد موشک با هواپیما که تا دیروز از محاسبات بود الان شد نشان صداقت و شجاعت؟
ناشناس۱۲۸۵۰۰۶۰۱:۵۲:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مساله اصلی این است که چه کسی دستور داده سامانه تور ام وان که اساسا برای پدافند در خط مقدم و میدان جنگ و موقعیت های به شدت تهاجمی طراحی شده در شب حادثه به یکباره نزدیک مهمترین فرودگاه کشور و در کریدور پرواز های بین المللی مستقر شود؟!! این خطا قطعا نه یک خطای ساده اپراتور بلکه یک اشکال عظیم فرماندهی شرایط جنگی است!
ناشناس۱۲۸۵۳۹۹۰۸:۲۴:۴۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
احسنت
ناشناس۱۲۸۵۰۶۵۰۳:۳۰:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
از سردار حاجی تشکر می کنیم که به جای فرافکنی و دامن زدن به ناراحتی مردم، شرافتمندانه عمل کرد و آبی بر آتش ریخت.
ناشناس۱۲۸۵۳۱۸۰۸:۰۳:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
شما را به خدا این قدر منت صداقت و شرافت و شجاعت و ... را بر سر مردم نگذارید ! اگر مصاحبه دیروز در فردای روز اتفاق انجام می شد، اسمش صداقت و شرافت و شجاعت و ... بود. مصاحبه دیروز اسمش اعتراف بود !
ناشناس۱۲۸۵۱۰۳۰۵:۴۱:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
میخوایین به خاطر شجاعتش مدال هم بهش بدیم؟ شماها دیگه کی هستید.
ناشناس۱۲۸۵۱۴۸۰۶:۳۹:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اشتباه کردیم یعنی چه؟
محسن۱۲۸۵۱۹۴۰۷:۰۰:۱۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چیزی که باعث ناراحتی مردم و آسیب به اعتبار نظام اسلامی در داخل و خارج شد ، تاکید مسئولان و رسانه های داخلی مبنی بر نقص فنی بود و غیر ممکن بودن برخورد موشک با این گروه باید برخورد شدید شود اون از ندانم کاری اعلام سهمیه بندی بنزین و این هم دروغ با صدای رسا
محمد قاسمی۱۲۸۵۲۲۸۰۷:۲۹:۴۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
عدالت همیشه قربانی مصلحت اندیشی شده ما توقع هیچی نداریم اقا
ناشناس۱۲۸۵۲۳۳۰۷:۳۳:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
پذیرش مسوولیت کافی نیست باید از تمامی خانواده های قربانیان دلجویی کنید
ناشناس۱۲۸۵۲۵۴۰۷:۴۳:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مشگل اصلی دروغگویی است.
ناشناس۱۲۸۵۲۵۷۰۷:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بايد مقصرين غير عمد هرچه زودتر با قبول مسووليت استعفاء دهندوبا دلجويي تنها، داغديگان اين حادثه أرام نميشوند اينكه همه اطلاعيه بدهند واظهار تاسف كنند وهيچ كس نه استعفاء دهدونه محاكمه شود قابل قبول نيست
ناشناس۱۲۸۵۲۶۶۰۷:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سردار حاجی زاده مردانه اشتباه همه اقایان را به گردن گرفت
ناشناس۱۲۸۵۴۴۲۰۸:۳۳:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ایشان فرمانده این یگان هست به جز ایشان چه کسی دیگری مسئولیت داشت؟
ناشناس۱۲۸۵۲۷۲۰۷:۴۹:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
تقصیر دولته الانم خودده شده عقب کشیده که محبوبیت خودشو رو از این طریق به دست بیاره، شورا باید دستور پرواز ممنوع رو میداده
ناشناس۱۲۸۵۲۹۰۰۷:۵۴:۰۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
فقط حیف ... حیف از اعتماد مردم حیف از اتحادی که در مراسم حاج قاسم بوجود اومد حیف از اعتبار رسانه های داخلی حیف از جوانان مملکت حیف از اعتبار بین المللی و صدها حیف . فقط حیف .
ناشناس۱۲۸۵۳۴۵۰۸:۰۹:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کی باید اعلام پرواز ممنوع میکرد؟ جز روحانی رییس شورای عالی امنیت ملی؟
حسن۱۲۸۵۴۰۵۰۸:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
کافی است هر یک از ما خود را جای آن اپراتور بگذاریم یعنی چی؟ حرف نداری تعطیل کنید. بروید نان سنگک بزنید. کدام هر یک من راننده تاکسی, من شاطر نانوا, من معلم, من چی . اپراتور یعنی چی؟ اپراتو از تو خیابون پیدا می کنند؟ اگر تلاش جمعی برای روشن شدن حقیقت نبود. این واقعه و شما رسانه به همان جهتی می رفتید که می رفتید.
ناشناس۱۲۸۵۴۱۱۰۸:۲۶:۴۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سلام تمام این حوادث ریشه در جنگ طلبی و تنش ایران با آمریکا داره .
ناشناس۱۲۸۵۴۹۳۰۸:۴۶:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چه قدرتی دارند این ماهواره ای امریکا
ناشناس۱۲۸۵۵۰۱۰۸:۴۸:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ریشه اصلی این همه خون ریزی و بلا در سر زمین ایران ترامپ و دولت آمریکا است. ترامپ فرزند شیطان و نماینده شیطان برای اجرای سیاست های شیطان در روی زمین است. ترامپ! منفورترین شخص در نزد ما ایرانی ها است. ترامپ یک جنایتکار بزرگ جنگی و یک خون آشام روانی است باید به شدت کنترل شود؛ هر لحظه باید انتظار یک رفتار جنون آمیز از ترامپ داشت. علت اصلی سقوط هواپیما اوکراینی ناشی از التهاب های جنگی القاء شده توسط ترامپ به نیروهای مسلح ایران و خطای غیر عمدی انسانی یک نفر( یک فرد) به علت فشار روانی بوده است. ما باید به سپاه و نیروهای مسلح کشورمان که در راه امنیت و آرامش کشور جان بازی می کنند افتخار کنیم... من دست و بازوی همه آنها را می بوسم... کشور ما در حال حاضر بیش از هرچیزی به آرامش نیاز دارد و ما نباید به صورت ناخواسته آب در آسیاب ویرانگر ترامپ بریزیم و به صورت خواسته و ناخواسته برنامه های ترامپ را اجراء کنیم؛ ترامپ و دولتش آشکار ترین و ظالم ترین دشمن ما مردم ایران است. اگر کمی انصاف و وجدان داشته باشیم و بروز این مسائل و مشکلات در این چهل سال توسط کشور استکباری آمریکا بوده است( کمی بدون تعصب و با روشن بینی به تاریخ ایجاد بحران توسط آمریکا نسبت به مردم ایران در این چهل سال را مرور و باز نگری کنیم)... باید با خویشتن داری و حفظ آرامش برنامه های و مسائل کشور را پیگیری کنیم... راه مبارزه با دولت جنایت کار امریکا، راهی است که سردار بزرگ اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی به همه ما مردم ایران یاد داده است، این راه همان راه تلاش و مجاهدات خالصانه بی منت در نهایت تدبیر و شجاعت و قاطعیت است و همه ما باید در جایگاه خود به یک سردار بزرگ سلیمانی تبدیل شویم در مقابل ترامپ و دولت نامردش به الله پناه برده و توکل می کنیم و با تمام توان در مقابل دولت جنایت کار امریکا ایستادگی کنیم ... مهرداد رادمهر --- فرزند کوچک ایران بانو
ناشناس۱۲۸۹۳۹۵۱۴:۲۱:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ملت هنوز هیچی نمیدونن از اینکه چرا هواپیما تغییر مسیر داده سمت منطقه حساس نظامی؟؟؟؟چرا با برج مراقبت هماهنگ نبوده؟؟؟؟حالت تهاجمیش برا چی بوده؟؟؟؟فقط درد اینودارن چرا سه روز بهشون دروغ گفتن.آخه مگه تو این سه روز سپاه به دروغ گفت که ما نزدیم؟؟؟؟یا رسانه هایی که اصلا علم نظامی نداشتن؟؟؟؟این هواپیما بظاهر مسافربری بوده ولی ماهیتش چیز دیگه ای بوده.از راه دور کنترل میشده.بوئینگا از حادثه ۱۱سپتامبر مجهز به سیستم کنترل از راه دور شدن.اصرارش برای پرواز هم به همین خاطر بوده.فقط و فقط انتقام از ایران بعد از حمله به عین الاسد.سیگنالاشو از راه دور تغییر دادن که توی رادار پدافند ایران به شکل موشک کروز دیده شده.جز آمریکا هیچکس نمیتونه اینجوری با جون مردم بازی کنه.زنده بااااد سپاه
حامد۱۲۸۵۵۱۳۰۸:۵۰:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
مجبور شد تا اعتراف کنه اگه پیگیری بین اللمللی و مدارک اونا نبود اعتراف نمی کرد
ناشناس۱۲۸۵۶۱۵۰۹:۱۳:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
آقای روحانی ! چرا پای بیگانگان را در این حادثه مصیبت بار به کشور باز می کنید ( تحت عنوان تحقیقات بین المللی ) ، این چه کار نادرست و توهین آمیزی به کلیت کشور است، عدالت توسط مسئولان کشورمان اجرا ء می شود ، پای دشمن دشنه به دست ، کهنه کار و کینه ورز را با نقش مدعی العموم ایرانیان به آنان می دهید ؟
ناشناس۱۲۸۵۶۱۷۰۹:۱۴:۰۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اشتباه کردید
ناشناس۱۲۸۵۶۴۲۰۹:۲۱:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
منتظر پلاسكوي 2 باشيم؟
هموطن۱۲۸۵۷۹۰۰۹:۵۶:۱۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ضمن احساس همدردی وتسلیت به خانواده های حادثه هواپیمایی.مردم اگاه باشیددراین شرایط بحرانی بهتراست اجازه بدهیم نیروی سپاه زمینی وهوایی ازلحاظ روحی وروانی تقویت شوندمبادادل دشمنان اسلام راشادکنیم .دیدیدکه امریکای جنایتکارپس ازشهادت سرداربزرگمان ازاتحادمردم نگران شدوفکرهمه ی مارابه سمت دیگری سوق داد.نگذاریم فداکاریهای سردارنیروی هوایی وزمینی فراموش شود.تورابه خداقسم گول امریکا ودیگران رانخورید.
مقداد۱۲۸۵۹۳۹۱۰:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
وای خدای من. خدایا یکی منو بیدار کنه و بگه اینا همش خواب بود.
مجتبی۱۲۸۵۹۷۸۱۰:۴۱:۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
خواهش میکنم کلید واژه خطا انسانی را دائم مطرح نکنید خطا سیستمیک بوده و اونهایی که با حداقل اصول نظامی آشنا هستند این مساله را خوب میدانند
ناشناس۱۲۸۶۰۶۵۱۱:۰۵:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
پدافند دست پاچه ایران نشان داد که اصلا برای جنگ اماده نبوده !
ناشناس۱۲۸۶۷۵۲۱۴:۱۶:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
با تهدید به بمباران همه چیز بهم ریخت وای به آن روزی که واقعا بمباران شویم!!!
ناشناس۱۲۸۶۱۲۹۱۱:۲۰:۰۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
پذیرش مسئولیت کار بسیار پسندیده بوده است.
ناشناس۱۲۸۶۲۳۴۱۱:۴۹:۵۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
نگارنده محترم اگر عزیز خودت هم در هواپیما بود همین توجیه ها رو میکری؟
ناشناس۱۲۸۶۲۳۶۱۱:۵۲:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
باید یک کمیته تحقیق بین المللی تشکیل بشه.
علی۱۲۸۶۸۵۹۱۴:۵۶:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
ترامپ از روی نامردی سردار سلیمانی، مصداق عینی اسطوره های ملی ما همچون رستم و آرش کمانگیر را از ما گرفت. مرافب باشیم سردار سلیمانی های دیگر را مفت و مجانی و با دست خودمان از ما نگیرد.
ناشناس۱۲۸۷۲۳۹۱۷:۱۸:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اما قصور چند نفر باید به پای کل فرمانده مجموعه بایدنوشته شود شخصی که مدارج ترقی را پله پله طی ننماید ومدتی اپراتور رادار پدافند نباشد صلاحیت فرماندهی را ندارد
ناشناس۱۲۸۷۲۵۴۱۷:۲۷:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
علل اصلی سقوط هواپیمایی اوکراینی به صورت شفاف در آدرس ویدیویی ذیل بیان می شود؛ اگر خواهان روشن شدن موضوع هستید، حتماً ببینید: https://www.jamnews.com/detail/Video/971244 اگر انصاف دارید بی دلیل قضاوت نکنید و کسی را محاکمه نکیند. همایون --- فرزند کوچک ایران بانو
ناشناس۱۲۸۷۳۷۹۱۸:۳۹:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
بچه سوم راهنمایی هم میدونه سرعت موشک بالای 3000ک متر بر ساعته و رادار کامل نشون میده اونم آرایه فازی وابعاد کامل رو میگه

پربحث‌های دیروز

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 3. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

 4. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

 5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

 6. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

 7. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

 8. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 9. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

 10. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

 11. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

 12. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

 13. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

 14. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

 15. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

 16. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

 17. طعم کرونا به کام کودکان

 18. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

 19. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

 20. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

پربحث‌های هفته

 1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. هنگامه حیرانی است...!

 4. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 5. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

 6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

 10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

 19. خرید کردن مرکل سوژه رسانه‌ها شد  

 20. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 21. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 22. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 23. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 25. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  3. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  4. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  5. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  6. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  7. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  8. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  9. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  10. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  11. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

  12. آمریکا ، کرونا؛ از اتهام تا خوش بینی

  13. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

  14. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  15. پیشرفت ۵۰درصدی برپایی مجتمع بیمارستانی ارتش تنها در۲۴ ساعت

  16. رضایی: مذاکره با آمریکا به بهانه ماسک و دستکش سم مهلک است /می‌خواهند جنازه تحریم‌ها را به ما بفروشند

  17. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

  18. عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس به علت ابتلا به کرونا درگذشت

  19. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

  20. درس های آموختنی از سال سخت ۹۸

  21. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

  22. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

  23. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

  24. رزمایش دفاع بیولوژیک و عملیات پاکسازی محیطی توسط سپاه

  25. روحانی: تب‌سنجی از مسافران در عوارضی‌ها در کمترین زمان انجام شود

  آخرین عناوین