جزئیات تازه از دلایل حذف یارانه معیشتی ۲۴ میلیون ایرانی/ توجیهات دولت برای گرانی بنزین چه بود؟

گروه اقتصادی الف،   3980906043 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

جزئیات تازه ای از دلایل و توجیهات دولت برای گران کردن بنزین و نحوه شناسایی ۲۴ میلیون نفر ثروتمند برای حذف یارانه معیشتی در یک گزارش دولتی اعلام شد.

جزئیات تازه از دلایل حذف یارانه معیشتی ۲۴ میلیون ایرانی/ توجیهات دولت برای گرانی بنزین چه بود؟

تسنیم نوشت: جزئیاتی از یک گزارش دولتی نشان می‌دهد، حدود 80 درصد کارشناسان اقتصادی از دستگاههای مختلف بر ضرورت حذف یارانه‌های پنهان حاملهای انرژی در اقتصاد ایران تاکید کرده‌اند. در همین راستا در شهریور ماه سال جاری، بررسی های اولیه در مجلس شورای اسلامی با محوریت هیئت رئیسه مجلس روی حذف یارانه پنهان انجام شده که ماحصل آن در یک کتابچه جمع بندی شده است.

گفتنی است، بر اساس این پژوهش ایرانیان در هر سال 99 میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنند که سهم هر ایرانی 3.5دلار در روز است. بر این اساس اگرکل یارانه پنهان حذف شود سهم هر ایرانی در ماه 1.5 میلیون تومان است.

لازم به ذکر است، بر اساس گزارش مجلس میزان یارانه پنهان در سال قبل 1390 هزار میلیارد تومان و بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه کل یارانه پنهان  1300 هزار میلیارد تومان ارزیابی شده است.

اما این همه ماجرا نیست، در حال حاضر دهک های ثروتمند 24 درصد از یارانه انرژی  استفاده می‌کند اما دهکهای محروم 4 درصد از آن  منتفع می شوند. این درحالی است که  سهم  انرژی در زندگی دهک های ثروتمند 3.6 درصد است اما دهکهای محروم 9 درصد به انرژی وابسته هستند. یعنی انرژی در دهک محروم 2.5 برابر تاثیر بیشتری دارد بنابراین هر شوک اقتصادی در این وضعیت زندگی اقشار محروم را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با در نظر گرفتن این دو پیش فرض یعنی "ارقام بالای تخصیص یارانه پنهان" در اقتصاد ایران و همچنین "وابستگی بیشتر خانوارهای  محروم تر به انرژی" در خصوص قیمت بنزین چه اقدامی باید صورت می‌گرفت؟

نکته  جالب توجه اینکه جدا از ماهیت طرحهای اقتصادی به نظر میرسد، در حال حاضر بوروکراسی در ایران به شدت ضعیف شده است و یکی از علل شکست طرحهای اقتصادی نیز همین ضعف نظام اداری و اجرایی کشور است.

از طرف دیگر با توجه به فشارهای بودجه ای دولت مجبور شده است دو سیاست را همزمان پیاده کند، یکی حذف یارانه گروهایی از مردم و دیگری افزایش قیمت بنزین، اما  آمارها نشان می دهند که مردم در یک جامعه ثروتمند زیست نمی‌کنند و باید سیاستهای حمایتی را دستور کار قرار داد.

آمارهای جالب توجهی از زیست مالی خانوارهای ایرانی بدست آمده که نشان می‌دهد تصور غالب آنچنان با واقعیتهای میدانی سازگار نیست. به عنوان مثال در ایران 12 میلیون خانواده یا نصف مردم ایران هیچ نوع خودرویی ندارند.

در این بین توجه به نکات زیر حائز اهمیت است.

1- بر اساس گزارش سه هفته قبل مرکز آمار ایران در پایان سال 97 درآمد 4 میلیون تومانی با وجود مستاجر بودن به عنوان معیار  قرار گرفتن در دهکهای بالای درآمدی (جزو 30 درصد ثروتمند جامعه) اعلام شده است. آمار بانک مرکزی نیز درآمد  5.5 میلیون تومان را برای قرار گرفتن در سه دهک بالای درآمدی جامعه اعلام کرده است. پس بخش مهمی از جامعه ما ثروتمند نیست و انتخاب 24 میلیون نفر برای حذف شدن از دریافت حمایت معیشتی کار ساده‌ای نیست.

2- نکته جالب توجه اینکه بر خلاف تصور عمومی تنها 900 هزار خودروی بالای 200 میلیون تومان در کشور وجود دارد. صاحبان این‌خودروها همان خانوارهایی هستند که مسافرت های خارجی می روند و خانه‌ های میلیاردی دارند. بر این اساس آمارهای دیگر نیز موید این مطلب است که فقط 5 درصد مردم کشور ثروتمند هستند.

3- بر اساس معیارهای در نظر گرفته شده، شاخص درآمد 4 میلیون تومان برای خانوار 1 نفره، 5 میلیون تومان برای 2 نفره، 6 میلیون تومان برای 3 نفره و 8 میلیون تومان به بالا برای خانوار 5 نفره جهت حذف یارانه در نظر گرفته شده است. البته ظاهرا هزینه‌های اجاره را باید به نوعی در این اعداد لحاظ کرد.

4- در استان تهران 57 درصد مردم یارانه معیشتی دریافت نکردند اما در شهر تهران تنها 40 درصد در صف دریافت حمایت معیشتی قرار گرفتند. شاید به همین دلیل است که به یکباره  با انبوهی از استعلامهای عدم دریافت حمایت معیشتی در تهران مواجه می‌شویم.

با این تفاسیر با توجه به فقیر شدن جامعه ایرانی در سالهای اخیر و پس از شوکهای ارزی پیاپی انتخاب 24 میلیون نفر برای حذف از دریافت حمایت معیشتی دشوار بود.

در یک جمع بندی می توان گفت که وقتی قسمت مهمی از جامعه فقیر شده است با توجه به کمبود منابع حرکت به سمت حذف عواید ناشی از اصلاح قیمت بنزین بسیار پیچیده می‌شود.  به عبارت ساده تر شاید حذف طبقه متوسط و کارمندان با این ترسیم کلی از شرایط خیلی دور از ذهن به نظر نرسد.

فرایند حذف دهک های بالا از صف دریافت یارانه معیشتی

این طرح باید از لحاظ تکنیکی نیز از روایی قابل قبول برخوردار باشد. در واقع سوال بعدی این است  اگر کلیات استدلال حذف یارانه حدود 24 میلیون ایرانی را پذیرفته باشیم چگونه از خروجی نهایی طرح باید مطمئن شد؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد پنجاه پایگاه اطلاعاتی با محوریت تمرکز در دولت ایجاد، جمع آوری و بهم متصل شده است و آزمون وسع با ترکیب 33 شاخص بر اساس اطلاعات این 50 پایگاه انجام می‌شود.

بایستی توجه داشت که احتمال وجود 5 درصد خطا در این گستره جمعیتی دور از ذهن و غیر قابل پذیرش نیست. یکی از نکات مهم در خصوص شاخصهای حذف مربوط به معیار درآمد خانوار است، پیش از این برای حذف افراد از صف دریافت یارانه نقدی به آزمون وسع بر اساس هزینه تاکید شده بود اما در  حال حاضر شاهد چرخش 180 درجه‌ای در این حوزه هستیم که بایستی دلایل این تصمیم نیز شفاف شود.

اما نکته مهم دیگر اینکه هر فردی به این دسته بندی و حذفیات اعتراض داشته باشد بایستی حسابهای بانکی‌اش بررسی شود، البته لازم است خیال مردم  از درز اطلاعات بانکی  آسوده باشد چرا که کلیه فرایندها با برنامه‌های از قبل تدوین شده  و توسط سیستم انجام می‌شود.

دیدگاه کاربران

بازنشسته کشوری۱۲۰۹۴۲۷۰۹:۵۵:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۶
ملاکهای حذف 24 ميليون نفری بسته حمايتی همش حرفه! من و خانواده ام نه ملکی به ناممان است،ن خودرو داريم و نه سفر خارجی رفته ايم. چند سال قبل من و خانم پاسپورت گرفتیم به کربلا بريم ولی ديديم از عهده هزينه اش بر نمی آييم از خيرش گذشتيم. بهر صورت بسته حمايتی هم شامل ما نشد. لذا به نظر مياد اين حرفها توجيهی بيش نیسيت. الف جان اگر خواستيد صحت نوشته مرا بررسی کنيد، زير اين پيام اشاره کنيد تا کد ملی خود را بشما بفرستم بشرطی محرمانه بماند.
ناشناس۱۲۰۹۴۲۸۰۹:۵۵:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۶
تا اون۸۰درصد کارشناس اقتصادی کیا باشند!
ناشناس۱۲۰۹۴۸۱۱۰:۱۵:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۶
این دولت دیگه شورشو در آورده
ناشناس۱۲۰۹۴۹۴۱۰:۲۱:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۶
اگه دولت بطور دقیق حسابهای بانکی رو کنترل کنه باز هم درآمد ۴ میلیون رو‌ مرفه حساب میکنه؟وقتی خودشون میگن حسابها رو با اجازه اشخاص کنترل میکنیم چطور سه دهک بالا رو تشخیص میدن. فقط یه عده کارمند و کارگر رو اینجور میتونند کنترل کنند
ناشناس۱۲۰۹۵۳۵۱۰:۳۳:۱۵ ۱۳۹۸/۹/۶
چه توجیهات مسخره ای !
ناشناس۱۲۰۹۵۴۶۱۰:۳۷:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۶
خودشان هم میدانند که این توجیهات مسخره هستند.چند سال است که میخواهند یارانه را فقط به نیازمندان بدهند ولی بزعم خودشان شناسایی برایشان غیرممکن بوده است ،حالا چگونه با دستپاچگی این شناسایی را انجام دادند؟ مگر غیر این است که بر اساس بخت واقبال به گروهی تعلق گرفت و به گروهی نگرفت.حذف شدگان یارانه که بدون هیچ دلیل فراگیر و منطقی حذف شده بودند نیز جزو گروهی هستند که اینک نیز حذف شده اند و پیگیری در این خصوص را نیز بیفایده میدانند.
علی۱۲۰۹۵۸۳۱۰:۵۱:۱۶ ۱۳۹۸/۹/۶
چه نیکو فرمود دکترقالیباف 4درصدی ها را .
کلمیس۱۲۰۹۷۱۴۱۱:۴۰:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۶
گروه اقتصادی الف سلام هرکاری که ازکارشناسان حوزه خودش اظهارنظرنشود وتصمیم فوری وسریع االسیر گرفته شود عاقبت آن تصمیم مشخص هست منجر به شکست میشود درهمین تصمیم اخیردولت چرا دولت این تصمیم را درظرف دوسه روزاول افزایش قیمت بنزین گرفت خوب من کارشناس اقتصادی نیستم ولی اینقدر هم ناصواب نمیگویم من اگر جای دولت بودم وقتی قرار بود قیمت بنزین افزایش یابد اول به وزیر نفت دستور میدادم مصرف روزانه بنزین درروزهای عادی وتعطیلات بین هفته ای ومناسبتها را بطور میانگین با آمار ومستدل ارائه کند وبعدش به وزیر صمت دستور میدادم دهکهای بالا را بررسی وبادقت خاص مشخص شود حالا وقتی آمار مصرف بدست اومد و آمار دهکهای بالا ارائه شد یکی دوماه مانده به اجرای طرح هم اماده سازی وافکارعمومی را اقناع میکردم وهم نظرسنجی مردم ونهادهای امنیتی را هم جویا میشدم وقتی طرح باکمترین تنش قابل اجرا باشد اجرا میکردم ولی الان دولت اومد بخاطر اینکه اعتراضات را سرکوب کند وغائله آشوب را خاتمه دهد با دستپاچگی تمام بدون حساب کتاب فلان مبلغ ظرف کمتر ازیک هفته بحساب60میلیون جعمیت واریز میشود ومن باتوجه به اینکه کارشناس اقتصادی نیستم وبراساس قرائن وشواهد وعدم صداقت درگفتار ووعده های مسئولان گفتم این کمک معیشت به مردم یکماه بیشتر دوام نمیاورد هرماه تعدادی را قطع میکنند تا نهایت نصف کمتر ازاین مبلغ به تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی میدهند وهمچنین باید تاسف خوردبیش از75درصد مردمان کشورایران زیرخط فقر زندگی میکنند 60میلیون جعمیت دریافت کننده کمک معیشتی یعنی این تعداد فقیر آقایان مسئولان .. واقعا باچه رویی پشت تریبون میروید وازمردم حرف میزنید؟ ..
محمدعلی محمدی۱۲۰۹۷۴۰۱۱:۴۶:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۶
پنج درصد خطا؟؟؟ بگو نود و پنج درصد خطا دولت اصلا براش مهم نیست این دولت از اولش دروغ را به عنوان تاکتیک عبور از بحرانها انتخاب کرد و خاصیت دروغ اینه که به سرعت تبدیل به خصلت و خصیصه میشه.
ناشناس۱۲۰۹۷۵۴۱۱:۴۹:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۶
ماشاله دولت نگذاشت اولین یارانه معیشتی راحت از حلقوم ملت بره پایین که اما و اگرها و بهانه گیری ها شروع شد. با این روندی که دولت تنها پس از 6 روز گذشت از اولین واریز در پیش گرفته، قطعا تا سال بعد این موقع، احدی مشمول یارانه معیشتی نخواهند شد.
ناشناس۱۲۰۹۸۳۵۱۲:۱۶:۰۰ ۱۳۹۸/۹/۶
نتیجه چند دهه بیسوادی اقتصادی و میدان دادن به اختلاسگران ریاکار و طرد کردن متعهدین و متخصصین واقعی چیزی جز این شرایط نمیتونه باشه.
ناشناس۱۲۰۹۸۹۹۱۲:۳۸:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۶
بایستی توجه داشت که احتمال وجود 5 درصد خطا در این گستره جمعیتی دور از ذهن و غیر قابل پذیرش نیست .با توجه به پایگاههای داده امروز دولت میداند شما در کدام سلمانی موهایتان را اصلاح می کنید و ماهانه چقدر هزینه سلمانی داده اید یا می داند یک بیمار چند عدد قرص در منزل دارد اگر شما قبل از اتمام دارو به بیمه مراجعه نمایید تایید نمی کند و.. لذا دولت می تواند فقیر و غنی را به خوبی تشخیص دهد در این پروژه از پایگاههای اطلاعاتی استفاده نشده و همان اطلاعات اعلام شده فردی در سال 86 مبنای کار قرار گرفته برای مثال فردی که دو واحد مسکونی لوکس و حقوق نسبتا مناسب و همسر شاغل دارد یارانه معیشتی گرفته ولی فرد بیکار فاقد خودرو و مسکن یارانه نگرفته
ناشناس۱۲۰۹۹۰۶۱۲:۴۴:۱۴ ۱۳۹۸/۹/۶
حذف 24 میلیون ایرانی ادعای دولت هست اما احتمالا فقط به 24 میلیون نفر پرداختی داشتند
هاشمی۱۲۰۹۹۰۸۱۲:۴۴:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۶
من خانه هم ندارم ولی جزو فهرست پرافتخار حذف شده های روحانی هستم منتظر ارائه دلیل هستم
فقیر یا ثروتمند۱۲۱۰۰۸۴۱۳:۴۷:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۶
مقدمه چینی برای افزایش آب و برق و گاز و ..
ناشناس۱۲۱۰۵۷۱۱۶:۵۵:۱۲ ۱۳۹۸/۹/۶
هم و غم دولت حذف طبقه متوسط جامعه بود که بین طبقه فقیر و ثروتمند قرار داشتند که الحمدولله با سه برابر شدن قیمت ارز و 4 برابر شدن قیمت خانه و در نهایت با 3 برابر شدن قیمت بنزین این طبقه حذف و فقط جامعه دوطبقه دارد . فقیر و غنی.
ناشناس۱۲۱۰۶۷۸۱۷:۴۵:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۶
دولت باید از اول به حساب و سرمایه تمام 84 میلیون سرک بکشد . چرا به حساب اون 60 میلیون سرک نکشیده که به تعداد زیادی از مرفه ها یارانه داده ولی به بدبختا ؛ نه حالا هم داره تهدید میکنه اون 20 میلیون که به همه سرمایه تون سرک میکشیم . که مردم بترسند و انصراف بدن
ناشناس۱۲۱۰۷۵۳۱۸:۱۹:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۶
شما به معيارهاي إعلامي خودتان عمل نكرديد صد درصد خلاف عملكرد خودتان حرف ميزنيد فرزند بنده با يك فرزند ومستاجر بدون داشتن خودرو و موتور سيكلت وبا يك حقوق شركتي يارانه بنزين نگرفته آن وقت شما ميرويد مثال كسي را ميزنيد كه سه بار خارج رفته وخودرو بالاي ٢٠٠ميليون سوار ميشود با مردم روراست باشيد
ناشناس۱۲۱۰۷۷۷۱۸:۲۶:۰۵ ۱۳۹۸/۹/۶
یک کارمند ساده که به قناعت و مدیریتهای هزینه هایش صاحب یک خانه شده چرا باید کمک هزینه معیشتی نگیرد ، چرا مردم را بسوی مصرف زده گی و دوری از فرهنگ قناعت سوق میدهید ، بنده الان با همکار داخل اتاقم در شرایط برابر قرار داریم چون او بیشتر دنبال مصرف زدگی و به زبان ساده بیشتر ولخرجی می کند بعد از 28سال هنوز مستاجر است ولی بنده بعلت مدیریت هزینه های زندگی دارای منزل مستقل برای خودم میباشم حالا یارانه به همکارم تعلق می گیرد به بنده نه چرا چون اون بیشتر بلد هست پول خرج کند و بیشتر رستوران برود بابا دست بردارید عدالت علی را اجرا کنید.
ناشناس۱۲۱۰۹۵۲۱۹:۳۷:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۶
باعرض سلام وخسته نباشید بنده کارگر آزادم با سه فرزند دانشجو و مستاجر نمیدونم به چه دلیل به بنده یارانه معیشت نداده اند
ناشناس۱۲۱۱۰۱۵۲۰:۲۶:۳۲ ۱۳۹۸/۹/۶
جزییاتی نمیخواد پول کمه به همه نمیرسه
ساسان۱۲۱۱۱۸۰۲۱:۴۶:۴۴ ۱۳۹۸/۹/۶
مشاهده تراکنش های بانکی در برخی موارد گمراه کننده است. برخی افراد بعنوان امین یک خانواده یا یک جمع در نظر گرفته شده اند و در مقاطع مختلف زمانی پولی به حسابشان واریز می شود که متعلق به خودشان نیست.
شهروند مرفه بی درد۱۲۱۱۱۹۲۲۱:۵۵:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۶
جناب آقای دکتر توکلی. شما که مدعی شفافیت و عدالت هستید. لطفا به مساله تعداد افراد یارانه بگیر که دولت ادعا می کند وارد شوید . چون ما مردم که از هر کس در سطح جامعه سوال می کنیم مدعی هستند که یارانه به آنها تعلق نگرفته است و از 100 نفر یک تا دو نفر به آنها پرداخت شده است . خواهشمند است با کمک دیوان محاسبات یا هر نهاد مرتبط دیگر ورود کنید . اگر فردا معلوم شود که یک اختلاس و دزدی بزرگی در این زمینه صورت گرفته است شما هم مقصرید چون هر آنچه شرط بلاغ بود با شما گفتیم
حامد۱۲۱۱۴۷۰۰۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۷
شبی که بنزین را گرون کردن نوبخت قطع به یقین گفت ۶۰ میلیون نفر مشمول یارانه بنزین شدن و اصلا این تعداد حذف نمیشه و حتی بیشتر هم‌ میشه . هنوز یک هفته نشده دارن دبه درمیارن که اولا یارانه بعدی را ۲۴ دی میریزن منتظر ۲۴ اذر نباشند و فقط به اونایی میدن که ملک و زمینی و ماشینی و حقوقی بالا نداشته باشن . آخه شما که یک هفته نمیتونی رو حرفت وایستی بیجا میکنی مردم را نادان فرض میکنی و مثل آفتابگردون میچرخی از حرفت . حیف این ملت از این دولت .

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. گرانی خودرو تا کجا!؟

 8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 13. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 14. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 15. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 16. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 17. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 18. مطالبه از مجلس انقلابی...

 19. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 20. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 21. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 22. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 23. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

 24. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. گرانی خودرو تا کجا!؟

  2. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

  3. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

  4. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

  5. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

  6. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

  7. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

  8. بورس دوپینگی؟!

  9. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

  10. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

  11. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

  12. جدول/ افزایش مجدد قیمت سکه، طلا و دلار

  13. ماجرای ۱۰۰ نفری که سرمایه‌شان در بورس هزار میلیاردی شد

  14. تورم سوئد منفی شد!

  15. ۲.۵ میلیون خانوار مشمول خانه‌های مازاد

  16. ریزش های لیر تمامی ندارد

  17. جهانگیری: فروش اوراق سلف نفت لغو شد/ جهت‌گیری‌های بودجه ۱۴۰۰ باید متمرکز بر رفع دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور شود

  18. چرا قیمت دلار عصر امروز وارد فاز کاهشی شد؟

  19. ۷۰ درصد درآمد کشور در اختیار ۱۰ استان

  آخرین عناوین