محمد بهشتی: نیامدن گردشگر ربطی به حجاب ندارد

گروه اجتماعی الف،   3980810034 ۴۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی با بیان این که حجاب و ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی مانع ورود گردشگران خارجی به ایران نمی‌شود، گفت: آنها برای چشیدن «میزبانی» ایرانی‌ها به ایران می‌آیند.

محمد بهشتی: نیامدن گردشگر ربطی به حجاب ندارد

 به گزارش ایرنا، محمد بهشتی که سال‌ها در سمت‌های مختلفی چون رییس سازمان میراث فرهنگی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و رییس سازمان سینمایی فارابی مشغول کار بود از سال گذشته به دنبال اجرایی شدن قانون منع بکارگیری بازنشستگان در کشور فعالیت دولتی و اجرایی را کنار گذاشته است.

وی معتقد است ایران بسیار بیشتر از کشورهایی همچون یونان امکان جذب گردشگر دارد ولی آنچه وی را از دیگر کارشناسان این عرصه متمایز کرده نگاهی غیر اقتصادی به جذب گردشگر است. 

او می گوید ما به گردشگر خارجی نیاز داریم تا چهره واقعی ایران را بشناسد. سود گردشگری برای سرزمین ما بسیار فراتر از سود اقتصادی است و می‌تواند امنیت و اقتدار ما را در جهان تضمین کند. وی همچنین معتقد است ویژگی های منحصر به فرد ایرانی‌ها،‌ همچون شیوه میزبانی‌شان از مهمانان، انگیزه حضور آنان در ایران است.

بهشتی می گوید:  ایران بیشتر از بسیاری از کشورهای کهن همچون یونان قابلیت جذب گردشگر را دارد، ‌حجاب و ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در ایران مانع ورود گردشگر به ایران نمی‌شود. ما هنوز هم دو موضع نسبت به گردشگری داریم، مخالفین و موافقین. ولی هر دوی اینها در تعریف گردشگری با هم اتفاق نظر دارند. چون هر دو گردشگری را به گردشگری عشرتی منحصر می‌دانند. لیکن ایران در گردشگری عشرتی اصلا جذابیتی ندارند و از این نظر باید خیالمان راحت باشد. ضمن آنکه بر اساس آمارها دوران گردشگری عشرتی سپری شده و دیگر گردشگران مثلا برای رفتن به کاباره‌ها به پاریس نمی‌روند، آنها می روند تا موزه لوور را ببینند. رشد گردشگری فرهنگی در سالهای اخیر قابل توجه است و از قضا ایران برای این گروه از گردشگران بسیار جذاب است. به تبع گردشگران خارجی به ایران می آیند تا ویژگی‌های منحصر به فرد ایران را ببیندد.

اگر از آسمان سنگ ببارد گردشگر به ایران می‌آید

او گفت: این تبلیغات مشکل ما را حل نمی‌کند. اگر ما خصایص و اصالت‌های منحصر به فردمان را بشناسیم و برایشان ارزش قایل شویم و موقعیت‌هایی برای به منصۀ ظهور آوردنشان مهیا کنیم، اگر از آسمان سنگ هم ببارد باز گردشگر به ایران خواهد آمد. آن تبلیغات گردشگرانی را دعوت می‌کند که تنها با بلند شدن صدای آژیر، همه فرار می‌کنند. اما وقتی نگاه می‌کنیم جسته و گریخته می‌بینیم برخی میزبانان گردشگری ایرانی که به این ویژگیها آشنایند چنان توصیفی از ایران برای مسافرینشان عرضه می‌کنند که موفق می‌شوند طعم این سرزمین را به آنها بچشانند؛ هستند کسانی که ای‌بسا کارشان را قبل از انقلاب آغاز کرده‌اند و متداوما ادامه دارد و حتی انقلاب و جنگ هم خللی به آن وارد نکرده است. گردشگرانی که این حال و هوا را می‌چشند حتی اگر سنگ از آسمان ببارد باز به ایران خواهند آمد. در غیر این صورت با انتشار کوچکتر تبلیغی گردشگران، سفر به ایران را لغو می کنند و به جای ایران به کشورهای دیگر خواهند رفت.

بهشتی ادامه داد: این بسیار اشتباه است که گردشگری را تنها برای افزایش درآمد ارزش مهم بدانیم؛ ورود و جذب گردشگر مانند کشت گندم است و سود اقتصادی آن گاهی است که از قبل کشت گندم حاصل می‌شود. البته کسی که گندم می‌کارد کاه هم درو خواهد کرد. اما کسی که گندم کاشته نیت اصلی‌اش درو کردن کاه نبوده است. اگر هدف اصلی را کاه قرار دهیم به گندم نخواهیم رسید. نگاه سوداگرانه به گردشگری یعنی دیدن آن صرفا از دریچۀ ارزآوری مانند این است که جمع کردن کاه را اصل قرار دهیم. سود گردشگری برای سرزمین ما بسیار فراتر از سود اقتصادی است و می‌تواند امنیت و اقتدار ما را در جهان تضمین کند. مشکل کنونی ما در جهان تبلیغات سوء چهل سال اخیر علیه ایران است. وضعیت سرزمین ما از چشم گردشگران خارجی همچون مجرمین سابقه‌داری است که تصویرش در همه کلانتری‌ها موجود است. در صورت بروز هر جرمی ابتدا به سراغ وی می‌روند. ‌ورود گردشگر می‌تواند این تصور را که به غلط میان مردم جهان ایجاد شده از بین ببرد. در مناسبات داخلی هم همینطور است. ایران کشور با تنوع فرهنگی فوق‌العاده فراوان است که گاه با سوءتدبیر مدیریت جامعه، این تنوع منجر به سو تفاهم و نقار شده است. چه بسیار شهرهایی که کنار همند و با هم در کدورت و نزاع به سر می‌برند. اگر گردشگری داخلی رونق بگیرد، مردم استان‌های مختلف به دیگر استان‌ها سفر خواهند کرد و با فرهنگ و منش یکدیگر از نزدیک آشنا خواهند شد و ‌بسیاری از سو تفاهم‌ها و کدورت‌ها از بین خواهد رفت و وفاق ملی شکل خواهد گرفت. جامعۀ ایران باید یکدیگر را آنطور که هستند به جا آورند و نه با تصورات موهومی که از یکدیگر دارند؛ بلوچ‌ها، کردها، لرها، گیلک‌ها و فارس‌ها باید همدیگر را به معنی واقعی ملاقات کنند. سود اصلی گردشگری همین است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۹۸۹۸۱۰:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۰
یه سرویس بهداشتی مناسب تو این مملکت نیست از امکانات اولیه این کشور واسه گردشگر داخلی برخوردار نیست چه برسه خارجی مسئولین مربوطه فرهنگش رو ندارن چه برسه بیان واسه مردم در این مورد فرهنگسازی کنند
ناشناس۱۱۴۹۹۰۳۱۰:۴۵:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۰
مگر ترکیه سایتهای گردشگری بیشتر از ایران دارد ..؟!!!!
ناشناس۱۱۴۹۹۱۵۱۰:۴۹:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۰
من کارشناس گردشکری نیستم ولی یه تجربه دارم و اونم اینه که :من خودم مالزی دانشجو بودم و استادم راهنمام زنی هندو بود. قصد داشت بیاد ایران بعنوان توریست، ولی وقتی متوجه شد باید حجاب داشته باشه نیومد.
ناشناس۱۱۴۹۹۱۹۱۰:۵۰:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۰
مخصوصا فرهنگ بالامون هست که گردشگرا باید بیان ببینند !
ناشناس۱۱۴۹۹۲۲۱۰:۵۲:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۰
قطعا .. حجاب با عدم ورود گردشگر خارجی ارتباط دارد .
ناشناس۱۱۴۹۹۴۳۱۱:۰۶:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۰
راه حل برای رونق گردشگری ارائه بدهید و از شرکتهای گردشگری داخلی و خارجی علت را جویا شوید. آیا ایشان در سمت هایی که داشتند باعث رونق گردشگری شدند..
ناشناس۱۱۴۹۹۵۹۱۱:۲۴:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
جزیره کیش یک جزیره آزاد برای گردشکری شود
ناشناس۱۱۴۹۹۶۶۱۱:۳۰:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۰
.. مغلطه گویی .. گردشگر بطور طبیعی از محدودیت بی منطق بیزار است، چرا اینطور نمیگی که اگر محدودیتهای عجیب و غریب ما نبود، بجای 5 میلیون گردشگر که آنهم عمدتا از عراق و پاکستان است، میتوانستیم 50 میلیون گردشگر داشته باشیم؟ چه چیزی کمتر از ترکیه و فرانسه و دبی و مالزی داریم؟
ناشناس۱۱۵۰۴۸۰۲۲:۲۰:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
خیلی چیزها کمتر از ترکیه و مالزی داریم توریست خارجی فقط برای چشیدن خورشت فسنجان و.. نمیاد خیلی چیزها در کنارش هست که در این کشور وجود ندارد خودمان را گول نزنیم !
ناشناس۱۱۴۹۹۷۰۱۱:۳۵:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
گردشگر نیاز به پکیجی از همه امکانات و تفریحات دارد. گردشگری فرهنگی و گردشگری سلامت و .. هیچ گردشگری فقط برای یک منظور خاص سفر نمیکند. گردشگری که میخواهد آثار تاریخی و فرهنگی را ببیند، به مرکز خرید، پارک آبی و ساحل دریا، فستیوال ها، جشن و پایکوبی و آزادی و تفریح ، غذای متنوع، سینما و کنسرت، مناظر طبیعی و .. نیاز ندارد؟!
ناشناس۱۱۴۹۹۷۳۱۱:۳۷:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۰
شاید حجاب به تنهایی مشکل نباشد، ولی دیدی که گردشگر را مجبور ..میکند،‌ از ارتباطات مردم با گردشگران ناراحت است .. تا گردشگری رونق نیابد.
ناشناس۱۱۴۹۹۷۷۱۱:۴۰:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۰
آره خوب ..راست میگی. اینکه میزبانی جام جهانی و المپیک و .. را هم به ایران نمیدهند ولی به آفریقای جنوبی میدهند هم اصلا ربطی به حجاب .. ندارد
ناشناس۱۱۴۹۹۷۹۱۱:۴۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۰
این حرف بسیار ساده لوحانه است در غرب و شرق نداشتن حجاب و اختیار پوشش یک امر عادی است و به معنای عیش و نوش نیست اینکه چند درصد خارجی ها حاضرند برای دیدن ایران زیر بار حجاب.. بروند را میتوان با مقایسه ی صنعت توریست ایران با کشور های دیگر انجام داد.
سامان۱۱۴۹۹۹۱۱۱:۵۰:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۰
اتفاقا مقوله حجاب یه دلیل اصلی هستش. چرا اکثر گردشگرایی که میان ایران افراد سالمند هستن؟ مهماندارهای هواپیمایی ایرفلوت روسیه حاضر نشدن حجاب رو رعایت کنن و از مهماندارهای مرد استفاده کردن. شما از پشت تصورات خودتون مسائل رو تحلیل میکنین در صورتی که اگه با افراد خارجی صحبت کنین میبینین مشکل چیه. شما اگه خیلی راست میگین مشکل حجاب داخلی رو حل کنین. اینکه نیم وجب از پشت سر روسری باشه واقعا خنده داره و نبودنش خیلی بهتر و متین تر از بودنشه.
ناشناس۱۱۴۹۹۹۶۱۱:۵۹:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۰
عجب
ناشناس۱۱۵۰۰۲۰۱۲:۲۵:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۰
آنهایی که این حرف را می زنند چون می خواهند حیا زدایی کنند بحث گردشگران را پیش می کشند تا به مقصود خود برسند
ناشناس۱۱۵۰۴۴۰۲۱:۰۴:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۰
کل عالم و تمام کشورهای مسلمان بی حیا هستند و فقط ما خوبیم ؟؟؟ حیا ربطی به حجاب نداره همه افراد بی حجاب و با ظاهر غیر مذهبی بسیار متین و با وقار و متعهد دیده ایم و افراد با ظاهر مذهبی و بسیار بی حیا و بی شرم هم مرد و هم زن این دزدان و اختلاسگران کدام بی حجاب و ظاهرا غیر مذهبی بودند ؟؟ مغلطه و سفسطه بس نیست ؟؟؟
farhad m۱۱۵۰۰۴۰۱۲:۵۱:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۰
« وضعیت سرزمین ما از چشم گردشگران خارجی همچون مجرمین سابقه‌داری است که تصویرش در همه کلانتری‌ها موجود است. در صورت بروز هر جرمی ابتدا به سراغ وی می‌روند.» اینو خوب اومدی!!!
ناشناس۱۱۵۰۰۴۸۱۲:۵۸:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
اینم مسوولین ما. یعنی واقعا شرایط ربطی نداره؟ مگه میشه چنین چیزی؟
ناشناس۱۱۵۰۰۶۲۱۳:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۰
واقعا همین نظرات کارشناسیه آبکی رو دارند که وضعیت مملکت اینه،شانس آوردیم قانون بازنشستگان بعضیها رو جابجا کرد. البته آقازاده ها جایگزین شدند .
ناشناس۱۱۵۰۰۸۲۱۳:۳۶:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۰
امکانات رفاهی برای گردشگران کم هست. بعد هم هر لحظه نهادهای دیگر مترصد اخلال در این روند هستند. چون که کشور نه بر مبنای قانون بلکه بر مبنای سلیقه نهادها اداره می شود.
ناشناس۱۱۵۰۱۲۱۱۴:۲۵:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۰
ایشون اول درآمد گردشگری در ایران را با همسایه ها مثل ترکیه و امارات مقایسه کنه بعد نظر بده ما برای گردشگران داخلی هموطن هم توان ایجاد جاذبه نداریم و بسیاری از مردم که توان مالی دارن برای مسافرت و استراحت خارج از کشور را انتخاب می کنن چرا ؟؟؟
ناشناس۱۱۵۰۱۲۴۱۴:۲۹:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۰
ای بابا پس آزادی های فردی چی؟
ناشناس۱۱۵۰۱۶۱۱۴:۵۹:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۰
چرا یه حرفی میزنید که بدون فکر هم عیان اشتباه گفتن تون؟ آقای محترم گردشگر علاوه بر دیدن مکان ها و میزبانی برای تفریح سفر میکنه پس خیلی براش مهمه که راحت باشه و امکانات تفریحی داشته باشه. اگر یه سر به گردشگرای خارجی در ایران بزنید اکثرا بالای ۴۰ یا ۵۰ سال سن دارن چرا جوونا نمیان ایران!!!؟
ناشناس۱۱۵۰۱۶۵۱۵:۰۱:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۰
پس چرا ترکیه آنقدر گردشگر جذب میکنه و ما نه؟ البته نه اینکه همه اش به خاطر حجاب و اینجور آزادیهاست ولی این جور محدودیتها تاثیر مهمی داره.
عباس۱۱۵۰۱۹۶۱۵:۴۲:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
خوشبختانه در کشورهای پیشرفته اروپایی دیگر خوردن مشروبات الکلی مثبت دیده نمیشود و برعکس حتی افرادی که مصرف میکنند سعی در پنهان کردن هم دارند. ولی آقای بهشتی بجای گردشگران خارجی نظر میدهد، چرا از خارجیها این مسئله حجاب را نمی پرسید؟ اکثراً توریستهای خارجی ما افراد سالخورده هستند و جوانان اروپایی حاضر به آمدن به ایران نیستند. مهمترین دلیل آن .. حجاب است. یکی از پرفسورهای آلمانی که قرار بود دانشجویان خود را به ایران بیاورد که در کاشان و با دانشگاه آنجا مبادلات علمی داشتند، میگفت که دانشجویان دختر اکثر بدلیل حجاب اجباری در ایران از مسافرت به ایران صرف نظر کردند. آقای بهشتی اگر از طرف توریستهای خارجی صحبتی میکنید لااقل از خود آنها هم سوال کنید و نظرشان را جویا شوید.
رضا۱۱۵۰۲۱۵۱۶:۰۴:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۰
توسعه گردشگری ملزومات زیادی می خواهد از جمله فرودگاه و خطوط هوایی گسترده،راه اهن سریع و جاده های مناسب،خدمات بین راهی هتل های مختلف و مراکز تفریحی مختلف مطابق میل گروه های مختلف گردشگر وو نه مطابق سلیقه خودمان و مهمتر از همه ایجاد احساس امنیت و آزادی که در سایه رفتار پلیسی هرگز محقق نمی شود.یک نگاهی به ترکیه و مراکز تفریحی آن در انتالیا بیاندازید تا بفهمید چه شرایط و امکاناتی لازم داریم البته اگر واقعا دنبال درآمد توریسم هستید.بی خیال ما این کاره نیستیم و حتی در حال عقب ماندن در این زمینه از عربستان هستیم.
ناشناس۱۱۵۰۲۱۹۱۶:۰۹:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۰
چطور توقع گردشگر دارید وقتی تو کل جاده های کشور حتی یک توالت تمیز وجود نداره. وضع توالت های بین راهی فاجعه ست
ناشناس۱۱۵۰۲۸۵۱۷:۵۳:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۰
جالب بود خوب است موافقان و مخالفان کارشناسانه نظر خود را مطرح کنند .
ناشناس۱۱۵۰۲۹۱۱۸:۰۳:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۰
تجربه ورشکستگی یونان و مورتوریکو بر اثر گرفتن وام فراوان و ایجاد زیرساخت های گردشگری نشون داد که گردشگری خودش به تنهایی نمیتونه اقتصاد رو متحول کنه بلکه یک نتیجه ی جانبی از پیشرفت سایر قسمت های اقتصاد هست. مثلا بار اصلی اقتصاد فرانسه مربوط به الکترونیک ایرباس هست ولی چون مردم اسپانیا برای سفر به اروپا از فرانسه رد میشن و بالعکس بالتبع سود گردشگری به فرانسه میرسه. حتی موفقیت تایلند هم براثر گردشگری فحشا نیست خیلی از کشورها قوانین آزادتری دارن ولی نتونستن پولی از این راه دربیارن
ناشناس۱۱۵۰۲۹۵۱۸:۰۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۰
بهتر بود ايشان با توجه به تجاربشون راه هاي جذب گردش گر رو ارائه مي كردند.
ناشناس۱۱۵۰۳۱۷۱۸:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۰
.. توریست جایی میره که بهش خوش بگذره ما اگر زرنگ هستیم با ایجاد زیر ساختهای گردشگری با داشتن این همه جاذبه های طبیعی و باستانی از خروج ارز و سفر خانواده های ایرانی به خارج برای استراحت و تفریح جلوگیری کنیم مگه ترکیه چی داره که همه میرن ؟؟؟ جز اینکه از آزادی های نرمال که در همه جا هست استفاده می کنند ؟؟ اینقدر تنگ نظر و سختگیر هستیم که همه فراری می شن
ناشناس۱۱۵۰۳۳۰۱۸:۳۷:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
تعریف گردشگر به معنای جهانی معنا ندارد ما باید دنبال جذب زیارت کننده اماکن مذهبی باشیم که متاسفانه از نظر مالی تاثیری بر اقتصاد ما ندارد چون هدف گردش و خرید و تفریح نیست
ناشناس۱۱۵۰۳۳۱۱۸:۳۹:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۰
خودتان مسئولیت های ایشان در حوزه گردشگری طی سال های طولانی را به صف کرده اید! خوب اگه این نظر ها معتبر بود که باید گردشگری تکانی خورده بود تا حالا! می خواهید بدانید روش تائید شده جواب پس داده به درد ملت خورده کدام است؟! بروید 3 کشور مسلمان امارات و ترکیه و مالزی را بررسی بفرمایید، یونان پیشکش!
علی۱۱۵۰۴۱۰۲۰:۲۳:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۰
متاسفانه در ایران همیشه مسئولین جای بقیه مردم نظر میدهند و آقای بهشتی جای مردم کشورهای دیگر.
ناشناس۱۱۵۰۴۲۴۲۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۰
با 90% حرفاش مخالفم
ف.خ۱۱۵۰۴۶۵۲۱:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۰
اتفاقا بنده با 90 % حرف های ایشان موافق هستم. کسی که ایران را برای سفر توریستی انتخاب می کند برای عیش و نوش و مشروب خواری به اینجا نمی آید.
ناشناس۱۱۵۰۴۸۲۲۲:۲۶:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۰
ولی من خیلی خالص تر ۹۹.۹درصدمخالفم ..
ناشناس۱۱۵۰۴۴۲۲۱:۱۰:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۰
من خودم یه تعداد گردشگر را جلوی بازار وکیل شیراز دیدم که برای صرف چای روی صندلی های کافی شاپ کنار محوطه نشسته بودند و داشتند به لیدر غر می زدند که سرمان به خارش افتاده و کلافه شدیم و این شال را دیگه نمی تونیم تحمل کنیم می گفتند می خوایم از آفتاب استفاده کنیم و .. البته همه هم مسن بودند و جوان اصلا بینشون نبود اول از تور لیدر ها استعلام کنید بعد ..نظر بدین
بهرام۱۱۵۰۴۴۸۲۱:۱۹:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۰
با کدام امکانات اولیه و امنیتی به ایران باید وقتی گردشگر خارجی را در مازندران و دیگر شهرها کتک میزنند و پول و مدارکش را میگیرند چطور میشود اعتمادش را جلب کرد خودمان وقتی مسافرت میرویم یک سرویس بهداشتی تمیز نمیشود پیدا کرد وقتی هم پیدا کردی یک کاسه جلوی شما میگیرند که پول بدهی این صحنه های زشت را در همه جا می بینی موضوع پرداخت 1000 یا 2000تومان نیست قبل از مسافرت بایددغدغه تهیه پول خرد باشی تا چیز دیگر
ناشناس۱۱۵۰۵۱۴۲۲:۵۲:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۰
طرف سالها داره در امور گردشگری کار میکنه هنوز نمیدونه چه کسانی توریست میشوند
منوچهر۱۱۵۰۵۲۹۲۳:۱۷:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۰
آیا افرادی که حجاب وپوشش شرعی را برای گردشگر خارجی الزامی می دانند از میزان گردش مالی صنعت گردشگری در دنیا خبر دارند چرا کشوری با این همه منابع طبیعی و اماکن تاریخی کشوری چهار فصل مردمی فقیر و در بحران معیشتی داشته باشد این دوستان متدین از درامد گردشگری کشورهای مسلمان دیگر مانند مصر و ترکیه خبر دارند یعنی ما از انها مسلمان تریم ! منابع معدنی و زیر زمینی که بعد سالیان سال محتاج سرمایه و تکنولوژی کشورهای غربی هستیم از مواهب خدادادی و طبیعت و اماکن گردشگری هم به دلیل حجاب اجباری استقبالی نمی شود کشورهم که در تحریم است این مردم با این همه مشکلات چه کاری باید انجام دهند متاسفانه برخی در پر قو ارمیده اند و برای مردم نسخه می پیچند !
ناشناس۱۱۵۰۵۴۵۰۰:۰۳:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۱
عجب. چه نظرات مشعشعی . شما یه عنایت به نظرات ایشون بکنین تا متوجه بشین چرا این مملکت به این حال افتاده ..

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

  2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

  3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

  4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

  5. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

  6. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

  7. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

  8. مشروب خواری علنی اراذل و اوباش در اصفهان و مسدود کردن اتوبان

  9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

  10. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

  11. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

  12. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

  13. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

  14. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

  15. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

  16. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

  17. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

  18. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

  19. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

  20. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

  21. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

  22. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

  23. کتابخوان‌ترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می‌کنند؟/ ترامپ سوژه پرفروش ترین کتاب سال میلادی گذشته

  24. دستگیری ۱۵۰ اغتشاشگر در گچساران

  25. دستگیری ۳۴ نفر از اغتشاشگران در رباط‌کریم

  آخرین عناوین