روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

گروه جهان الف،   3980628156 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریمپیشنهاد روسیه برای فروش نفت ایران، پیامی سیاسی به آمریکا و اروپا بود که نه تنها مسکو تحریم‌های ایالات متحده را رعایت نمی‌کند، بلکه برای دور زدن و کم اثر کردن آن حتی مسیرهای آبی و امکانات خود را در اختیار ایران می‌گذارد.

روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

به گزارش مهر، روسیه به عنوان یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای به صراحت اعلام کرده که از هیچ یک از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نخواهد کرد.

هر چند روابط تهران و مسکو از نظر اقتصادی طی سال‌های اخیر با توسعه مناسبی مواجه نبوده اما دو کشور زمینه‌های متعدد و گوناگونی برای همکاری دارند و در شرایطی که آمریکا تلاش می‌کند حلقه تحریم‌ها علیه ایران را تنگ‌تر کند، گسترش روابط با روسیه می‌تواند در کم اثر کردن تحریم‌ها مؤثر باشد.

بر این اساس با توجه به فشارهایی که آمریکا برای به صفر رساندن صادرات و فروش نفت ایران به سایر کشورها وارد کرده، روسیه دست کم در دو حوزه فروش نفت و مسیر انتقال انرژی می‌تواند به ایران یاری رساند.

در مورد فروش نفت از سال ٢٠١٤، مذاکرات برای صادرات نفت ایران به روسیه آغاز شد و براساس طرح اولیه، قرار بود روسیه روزانه تا ٥٠٠ هزار بشکه از نفت ایران را در ازای تجهیزات و کالاهای روسی خریداری کند.

این قرارداد بزرگ نفتی که ارزش ماهیانه آن یک میلیارد و 500 میلیون دلار و در مجموع به 20 میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شد، با حصول توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 عملا به دست فراموشی سپرده شد.

با این حال در حال حاضر با توجه به تلاش آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران، تهران می‌تواند از طریق روسیه همچنان به صادرات نفت خود ادامه دهد. به خصوص که از گذشته طرح‌هایی بین ایران و روسیه در زمینه تهاتر نفتی وجود داشته و فعال شدن مجدد این طرح‌ها می‌تواند باعث گشایش در فروش نفت ایران تا حدود 500 هزار بشکه در روز شود.

استفاده از این روش دارای ویژگی‌های قابل توجهی است که می‌تواند منافع درازمدت ایران و روسیه را تامین کند.

1. معامله نفتی میان ایران و روسیه بر خلاف آنچه‌ که به نام «طرح تهاتر نفتی» یا «نفت در برابر غذا» مطرح شده، به هیچ وجه به معنای تهاتر نیست؛ زیرا ایران می‌تواند با پول خود به خرید کالا و یا خدماتی بپردازد که نیاز دارد.

از سوی دیگر روسیه می‌تواند از این طریق به فروش کالا و تجهیزات ساخت خود به ایران بپردازد که برای این کشور دارای سود اقتصادی است.

2. قرارداد نفتی میان ایران و روسیه، روش مناسبی برای تنوع بخشیدن به مشتریان نفت ایران است چرا که بر اساس این قرارداد، روس‌ها نفت دریافت شده از ایران را به هر کشوری که مدنظرشان باشد، صادر خواهند کرد.

با توجه به اینکه نفت ایران از لحاظ کیفیت به نفتی که از ناحیه اورال روسیه استخراج می‌شود، نزدیک است، این امر می‌تواند صادرات و فروش نفت ایران توسط روس‌ها را تسهیل کند. از سوی دیگر روسیه به واسطه فروش نفت ایران می‌تواند سهم بیشتری از بازارهای اروپا را بدست آورد که این امر یکی از استراتژی‌های بلندمدت مسکو در حوزه انرژی محسوب می‌شود.

3. اجرای قرارداد نفتی میان ایران و روسیه سبب افزایش صادرات نفت ایران می‌شود که این امر می‌تواند کمکی برای اقتصاد ایران در دوران تحریم باشد. از سوی دیگر این قرارداد نفتی برای روسیه نیز سودآور است؛ زیرا موجب دریافت حق انتقال و فروش نفت ایران به سایر کشورها می‌شود.

4. معامله نفتی میان ایران و روسیه برای دو کشور که تمایل دارند رابطه گسترده و درازمدت تجاری با یکدیگر داشته باشند، یک فرصت طلایی به شمار می‌آید. این امر می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه مناسبات تجاری دو کشور هم بخش‌های مرتبط با انرژی و هم سایر بخش‌های اقتصادی محسوب شود.

5. از مزایای مهم قرارداد نفتی میان ایران و روسیه، تسهیل در روابط تجاری ایران و روسیه است زیرا در حال حاضر میزان مبادلات اقتصادی ایران و روسیه بیش از مبلغ حاصل از نیمی از درآمد فروش ۱۰۰ هزار بشکه نفت است. بنابراین چنین طرحی به تسهیل امور تجاری میان ایران و روسیه منجر می‌شود و دو کشور به حذف مبادله پول با یکدیگر می‌پردازند.

با توجه به مزایای فوق، به نظر می‌رسد امکان آن وجود داشته باشد که ‌بنا بر یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور، تجار و یا شرکت‌های روسی به ایران در زمینه فروش نفت خود در بازار بین المللی کمک کنند و ایران پول‌هایی را که از این راه به دست می‌آورد، صرف خرید کالاهای روسی کند.

این طرح می‌تواند برای هر دو کشور سودآور باشد. در واقع مزایای معامله نفتی برای هر دو کشور، تهران و مسکو را مجاب می‌کند که با جدیت بیشتری به پیگیری و تحقق آن بپردازند.

علاوه بر بحث فروش نفت ایران از طریق روسیه، پس از توقف غیر قانونی نفت‌کش گریس 1 در تنگه جبل‌الطارق، مقامات روس به ارائه طرحی پرداختند که می‌تواند نفت ایران را از طریق دریای خزر به کانال ولگا و دن و سپس به دریای سیاه و از آنجا به دریای مدیترانه انتقال دهد.

مسیر پیشنهادی روسیه برای انتقال نفت ایران

اگر چه ظرفیت انتقال نفت ایران از این مسیر به دلیل فقدان خطوط لوله با گنجایش بالا محدود است، اما این پیشنهاد روسیه از چند جهت حائز اهمیت است:

نخست آنکه مسیر پیشنهادی روسیه بسیار کوتاه‌تر از مسیر کانال سوئز و یا تنگه جبل‌الطارق است.

دوم آنکه نفت‌کش‌های ایرانی در مسیر روسیه با هیچ‌گونه محدودیت سیاسی مواجه نخواهند شد و آمریکا یا هر کشور دیگری قادر به متوقف کردن آنها نخواهد بود. در واقع این مسیر کاملا بی‌خطر و امن خواهد بود و امریکا و اروپا نمی‌توانند در این مسیر اختلال ایجاد کنند.

 سوم آنکه پیشنهاد روسیه، پیامی سیاسی به آمریکا و اروپا بود که نه تنها مسکو تحریم‌های ایالات متحده را رعایت نمی‌کند، بلکه برای دور زدن و کم اثر کردن آن حتی مسیرهای آبی و امکانات خود را در اختیار ایران می‌گذارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

م۱۱۰۰۲۱۳۲۰:۲۱:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دو سر برد نیست.یک سر برد برای روسیه و یک سر باخت برای مردم ایران.
احسان۱۱۰۰۲۱۸۲۰:۴۰:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
و البته وابستگی ایران را به روسیه بسیار زیاد می کند.
ناشناس۱۱۰۰۴۷۷۰۸:۳۵:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
پیشنهاد بهتری دارید یا پیش امریکا زانو بزنیم
مهران از برلين۱۱۰۰۲۲۶۲۰:۵۶:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
وقتى در مورد معامله با روس ها صحبت ميكنيد، لطفا صحبت از روبل بكنيد، نه دلار، چون صحبت از تجارت تهاتری با روس هاست، نفت ایران در مقابل کالای روسی است نه فروش نفت در بازار های بین المللی!
ناشناس۱۱۰۰۲۲۹۲۱:۰۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
روسیه همواره رقیب منطقه ای ما بوده و هیچ وقت آمریکا و غرب را فدای ایران نخواهد کرد. نزدیکی روسیه به ايران فقط برای گرفتن امتیاز از غرب هست. روسیه و چین منافع عظیمی از روابط با غرب دارند و هیچ وقت به خاطر این منافع عظیم طرف ما را نخواهند گرفت.
ناشناس۱۱۰۰۲۴۲۲۱:۱۸:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
حقیقت اینه که.. بازار نفتمون رو دو دستی تقدیم روسیه کردیم بزرگترین برنده تحریم ایران روسیه و چین هستن در این میان هم مردم ایران در .. سختی قرار دارن اما مهم نیست چون تصمیم گیران جای راحتی نشستن و فرزندانشان در کشور های امن هستن و خودشان برای درمان به آلمان و .. میروند
ناشناس۱۱۰۰۲۴۴۲۱:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
روسیه خبیث دشمن درجه یک ایران و ایرانی
ناشناس۱۱۰۰۲۶۱۲۱:۵۴:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
جالبه، برجام با "غرب" برد برد نبود ولی پول یا مفت تو جیب "شرق" ریختن و داراییت را حراج کردن برد برد است! وقتی ..
بینام۱۱۰۰۲۷۰۲۲:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
روسیه اهل معامله است این همه نوشتی نگفتی به چه قیمتی عملی می شود!؟فعلا که همه دستاوردها وامتیازات را روس ها می برند حتی تولید اورانیوم غنی شده را
ناشناس۱۱۰۰۳۴۳۰۰:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
روزی همین رویدادها در کتب تاریخ در رده قراردادهای ننگین دوران قاجار رده بندی خواهد شد‌.
ناشناس۱۱۰۰۳۵۶۰۰:۳۴:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اینهمه تلاش کردی بگی ما داریم سود میکنیم؟نفت خودمونو داریم میدیم روسها برامون بفروشن و جای بازار ما رو بگیرن و هرچی جنس روسی مونده رو دستشونو مجبوریم بگیریم و نه کنترل رو نفتمون داریم و نه رو پولمون،اونوقت میگی برد برد!؟
سیدرضا۱۱۰۰۴۵۷۰۷:۰۴:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
باسلام سوال مردم این است "چرا ما باید مشکلاتمان را باجامعه جهانی و بویژه آمریکا حل نکنیم که مجبور باشیم به روسیه وچین باج بدهیم."

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  2. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  3. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  4. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  5. سه میلیون نفر هر سال به علت هزینه های درمان فقیر می شوند/ ناتوانی دولت در کاهش هزینه‌های فقرزای سلامت

  6. احمد توکلی :آنچه اخیرا از قول من علیه آقای رییسی نقل شده دروغ محض است / خدای را شاکرم برای رشد جوانان انقلابی و وطن‌خواه و شکر برای زبان فاخر در نقادی

  7. گوشت‌های لاکچری و ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون تومان + تصاویر

  8. مهدی جهانگیری در کربلا

  9. پرواز پرهزینه لاریجانی به بلگراد + عکس

  10. گذاشتن جعبه روی سر دانش‌آموزان برای جلوگیری از تقلب

  11. انتخابات مجلس و آغاز فعالیت دوباره احزاب فولکس واگنی

  12. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

  13. مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه: گاندوی‌۲ حتما ساخته می‌‌شود/ مهران مدیری گفته دیگر جان ساختن ۹۰ شبی را ندارد

  پربحث‌های هفته

  1. شادی پس از گل متفاوت مهدی ترابی/ تنها راه نجات کشور=اطاعت از رهبری

  2. حسین فریدون زندان نرفته به مرخصی رفت!

  3. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

  4. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

  5. واعظی: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شب سرکار است و به کارهای کشور می‌رسد

  6. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

  7. انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

  8. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

  9. باز هم اختیارات رئیس جمهور/پیشنهاد فراخوان برای تفسیر اصل ۱۱۳

  10. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

  11. روحانی: امسال چهارده برابر دولت های قبل زائر برای شرکت در مراسم اربعین حضور پیدا کرد

  12. سبحانی: اثری از اقتصاد اسلامی در برنامه ریزی ها نمانده/ بانکداری بدون ربا را درست نفهمیده ایم/ فکر می کردند بانک مثل قلک است!/ قانون اساسی، فانوس دریایی ماست

  13. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

  14. انتشار گزارشی عجیب درباره کنسرت گلزار در آمریکا

  15. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

  16. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

  17. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

  18. آخرین دفاعیات شبنم نعمت‌زاده: پدرم پدر خوبی نبود ولی برای مملکت مدیر خوبی بود/ لشگری‌پور حرف‌های راستی می‌زند و آدم را یاد بی‌بی‌سی می‌اندازد

  19. مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید...

  20. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

  21. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

  22. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

  23. درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان

  24. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

  25. عکسی از آقای وزیر و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

   2. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

   3. یادآوری نشریه آمریکایی از پیروزی ایران بر آمریکا در یک جنگ شبیه‌سازی شده با رمز الله اکبر !

   4. حملات شیمیایی ترکیه به رأس العین

   5. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

   6. مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

   7. ترامپ: ایران به دردسر افتاده است

   8. فارین پالیسی: گروه های نیابتی ایران قوی تر از هر زمان دیگر

   9. هشدار نسبت به توطئه علیه جنبش اسلامی نیجریه در اربعین

   10. برایان هوک: دنبال درگیری با ایران نیستیم/توافق جامع می‌خواهیم

   11. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

   12. دروغ‌های پینوکیویی ترامپ به روایت «حقیقت سنج» واشنگتن پست

   13. سی ان ان: سلاح های آمریکایی علیه متحدان واشنگتن در یمن

   14. میدل‌ایست‌آی: اردوغان و پنس بر سر آتش‌بس‌ موقت در سوریه موافقت کردند

   15. اعتراضات در لبنان؛ به نام مردم، به کام پرده نشینان سیاست

   16. دارایی فردی مردم در کدام کشور دنیا بالاتر است؟

   17. فضاسازی پمپئو درباره انقضای تحریم تسلیحاتی ایران

   18. تکذیب ارتباط و یا دیدار روح‌الله زم با آیت‌الله سیستانی

   19. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

   20. درآمد میلیاردی کردهای عراق از کجاست؟

   21. پاریس: روح‌الله زم در فرانسه پناهنده بود/ اطلاعات دقیقی درباره محل فعلی او نداریم

   آخرین عناوین