روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

گروه جهان الف،   3980628156 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریمپیشنهاد روسیه برای فروش نفت ایران، پیامی سیاسی به آمریکا و اروپا بود که نه تنها مسکو تحریم‌های ایالات متحده را رعایت نمی‌کند، بلکه برای دور زدن و کم اثر کردن آن حتی مسیرهای آبی و امکانات خود را در اختیار ایران می‌گذارد.

روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

به گزارش مهر، روسیه به عنوان یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای به صراحت اعلام کرده که از هیچ یک از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نخواهد کرد.

هر چند روابط تهران و مسکو از نظر اقتصادی طی سال‌های اخیر با توسعه مناسبی مواجه نبوده اما دو کشور زمینه‌های متعدد و گوناگونی برای همکاری دارند و در شرایطی که آمریکا تلاش می‌کند حلقه تحریم‌ها علیه ایران را تنگ‌تر کند، گسترش روابط با روسیه می‌تواند در کم اثر کردن تحریم‌ها مؤثر باشد.

بر این اساس با توجه به فشارهایی که آمریکا برای به صفر رساندن صادرات و فروش نفت ایران به سایر کشورها وارد کرده، روسیه دست کم در دو حوزه فروش نفت و مسیر انتقال انرژی می‌تواند به ایران یاری رساند.

در مورد فروش نفت از سال ٢٠١٤، مذاکرات برای صادرات نفت ایران به روسیه آغاز شد و براساس طرح اولیه، قرار بود روسیه روزانه تا ٥٠٠ هزار بشکه از نفت ایران را در ازای تجهیزات و کالاهای روسی خریداری کند.

این قرارداد بزرگ نفتی که ارزش ماهیانه آن یک میلیارد و 500 میلیون دلار و در مجموع به 20 میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شد، با حصول توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 عملا به دست فراموشی سپرده شد.

با این حال در حال حاضر با توجه به تلاش آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران، تهران می‌تواند از طریق روسیه همچنان به صادرات نفت خود ادامه دهد. به خصوص که از گذشته طرح‌هایی بین ایران و روسیه در زمینه تهاتر نفتی وجود داشته و فعال شدن مجدد این طرح‌ها می‌تواند باعث گشایش در فروش نفت ایران تا حدود 500 هزار بشکه در روز شود.

استفاده از این روش دارای ویژگی‌های قابل توجهی است که می‌تواند منافع درازمدت ایران و روسیه را تامین کند.

1. معامله نفتی میان ایران و روسیه بر خلاف آنچه‌ که به نام «طرح تهاتر نفتی» یا «نفت در برابر غذا» مطرح شده، به هیچ وجه به معنای تهاتر نیست؛ زیرا ایران می‌تواند با پول خود به خرید کالا و یا خدماتی بپردازد که نیاز دارد.

از سوی دیگر روسیه می‌تواند از این طریق به فروش کالا و تجهیزات ساخت خود به ایران بپردازد که برای این کشور دارای سود اقتصادی است.

2. قرارداد نفتی میان ایران و روسیه، روش مناسبی برای تنوع بخشیدن به مشتریان نفت ایران است چرا که بر اساس این قرارداد، روس‌ها نفت دریافت شده از ایران را به هر کشوری که مدنظرشان باشد، صادر خواهند کرد.

با توجه به اینکه نفت ایران از لحاظ کیفیت به نفتی که از ناحیه اورال روسیه استخراج می‌شود، نزدیک است، این امر می‌تواند صادرات و فروش نفت ایران توسط روس‌ها را تسهیل کند. از سوی دیگر روسیه به واسطه فروش نفت ایران می‌تواند سهم بیشتری از بازارهای اروپا را بدست آورد که این امر یکی از استراتژی‌های بلندمدت مسکو در حوزه انرژی محسوب می‌شود.

3. اجرای قرارداد نفتی میان ایران و روسیه سبب افزایش صادرات نفت ایران می‌شود که این امر می‌تواند کمکی برای اقتصاد ایران در دوران تحریم باشد. از سوی دیگر این قرارداد نفتی برای روسیه نیز سودآور است؛ زیرا موجب دریافت حق انتقال و فروش نفت ایران به سایر کشورها می‌شود.

4. معامله نفتی میان ایران و روسیه برای دو کشور که تمایل دارند رابطه گسترده و درازمدت تجاری با یکدیگر داشته باشند، یک فرصت طلایی به شمار می‌آید. این امر می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه مناسبات تجاری دو کشور هم بخش‌های مرتبط با انرژی و هم سایر بخش‌های اقتصادی محسوب شود.

5. از مزایای مهم قرارداد نفتی میان ایران و روسیه، تسهیل در روابط تجاری ایران و روسیه است زیرا در حال حاضر میزان مبادلات اقتصادی ایران و روسیه بیش از مبلغ حاصل از نیمی از درآمد فروش ۱۰۰ هزار بشکه نفت است. بنابراین چنین طرحی به تسهیل امور تجاری میان ایران و روسیه منجر می‌شود و دو کشور به حذف مبادله پول با یکدیگر می‌پردازند.

با توجه به مزایای فوق، به نظر می‌رسد امکان آن وجود داشته باشد که ‌بنا بر یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور، تجار و یا شرکت‌های روسی به ایران در زمینه فروش نفت خود در بازار بین المللی کمک کنند و ایران پول‌هایی را که از این راه به دست می‌آورد، صرف خرید کالاهای روسی کند.

این طرح می‌تواند برای هر دو کشور سودآور باشد. در واقع مزایای معامله نفتی برای هر دو کشور، تهران و مسکو را مجاب می‌کند که با جدیت بیشتری به پیگیری و تحقق آن بپردازند.

علاوه بر بحث فروش نفت ایران از طریق روسیه، پس از توقف غیر قانونی نفت‌کش گریس 1 در تنگه جبل‌الطارق، مقامات روس به ارائه طرحی پرداختند که می‌تواند نفت ایران را از طریق دریای خزر به کانال ولگا و دن و سپس به دریای سیاه و از آنجا به دریای مدیترانه انتقال دهد.

مسیر پیشنهادی روسیه برای انتقال نفت ایران

اگر چه ظرفیت انتقال نفت ایران از این مسیر به دلیل فقدان خطوط لوله با گنجایش بالا محدود است، اما این پیشنهاد روسیه از چند جهت حائز اهمیت است:

نخست آنکه مسیر پیشنهادی روسیه بسیار کوتاه‌تر از مسیر کانال سوئز و یا تنگه جبل‌الطارق است.

دوم آنکه نفت‌کش‌های ایرانی در مسیر روسیه با هیچ‌گونه محدودیت سیاسی مواجه نخواهند شد و آمریکا یا هر کشور دیگری قادر به متوقف کردن آنها نخواهد بود. در واقع این مسیر کاملا بی‌خطر و امن خواهد بود و امریکا و اروپا نمی‌توانند در این مسیر اختلال ایجاد کنند.

 سوم آنکه پیشنهاد روسیه، پیامی سیاسی به آمریکا و اروپا بود که نه تنها مسکو تحریم‌های ایالات متحده را رعایت نمی‌کند، بلکه برای دور زدن و کم اثر کردن آن حتی مسیرهای آبی و امکانات خود را در اختیار ایران می‌گذارد.

دیدگاه کاربران

م۱۱۰۰۲۱۳۲۰:۲۱:۱۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
دو سر برد نیست.یک سر برد برای روسیه و یک سر باخت برای مردم ایران.
احسان۱۱۰۰۲۱۸۲۰:۴۰:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
و البته وابستگی ایران را به روسیه بسیار زیاد می کند.
ناشناس۱۱۰۰۴۷۷۰۸:۳۵:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
پیشنهاد بهتری دارید یا پیش امریکا زانو بزنیم
مهران از برلين۱۱۰۰۲۲۶۲۰:۵۶:۱۰ ۱۳۹۸/۶/۲۸
وقتى در مورد معامله با روس ها صحبت ميكنيد، لطفا صحبت از روبل بكنيد، نه دلار، چون صحبت از تجارت تهاتری با روس هاست، نفت ایران در مقابل کالای روسی است نه فروش نفت در بازار های بین المللی!
ناشناس۱۱۰۰۲۲۹۲۱:۰۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۲۸
روسیه همواره رقیب منطقه ای ما بوده و هیچ وقت آمریکا و غرب را فدای ایران نخواهد کرد. نزدیکی روسیه به ايران فقط برای گرفتن امتیاز از غرب هست. روسیه و چین منافع عظیمی از روابط با غرب دارند و هیچ وقت به خاطر این منافع عظیم طرف ما را نخواهند گرفت.
ناشناس۱۱۰۰۲۴۲۲۱:۱۸:۰۷ ۱۳۹۸/۶/۲۸
حقیقت اینه که.. بازار نفتمون رو دو دستی تقدیم روسیه کردیم بزرگترین برنده تحریم ایران روسیه و چین هستن در این میان هم مردم ایران در .. سختی قرار دارن اما مهم نیست چون تصمیم گیران جای راحتی نشستن و فرزندانشان در کشور های امن هستن و خودشان برای درمان به آلمان و .. میروند
ناشناس۱۱۰۰۲۴۴۲۱:۲۱:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۸
روسیه خبیث دشمن درجه یک ایران و ایرانی
ناشناس۱۱۰۰۲۶۱۲۱:۵۴:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۲۸
جالبه، برجام با "غرب" برد برد نبود ولی پول یا مفت تو جیب "شرق" ریختن و داراییت را حراج کردن برد برد است! وقتی ..
بینام۱۱۰۰۲۷۰۲۲:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۲۸
روسیه اهل معامله است این همه نوشتی نگفتی به چه قیمتی عملی می شود!؟فعلا که همه دستاوردها وامتیازات را روس ها می برند حتی تولید اورانیوم غنی شده را
ناشناس۱۱۰۰۳۴۳۰۰:۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۹
روزی همین رویدادها در کتب تاریخ در رده قراردادهای ننگین دوران قاجار رده بندی خواهد شد‌.
ناشناس۱۱۰۰۳۵۶۰۰:۳۴:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۲۹
اینهمه تلاش کردی بگی ما داریم سود میکنیم؟نفت خودمونو داریم میدیم روسها برامون بفروشن و جای بازار ما رو بگیرن و هرچی جنس روسی مونده رو دستشونو مجبوریم بگیریم و نه کنترل رو نفتمون داریم و نه رو پولمون،اونوقت میگی برد برد!؟
سیدرضا۱۱۰۰۴۵۷۰۷:۰۴:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۲۹
باسلام سوال مردم این است "چرا ما باید مشکلاتمان را باجامعه جهانی و بویژه آمریکا حل نکنیم که مجبور باشیم به روسیه وچین باج بدهیم."

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 2. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 3. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 4. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 5. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 6. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 7. وزیر اقتصاد: سهامی برای جاماندگان سهام عدالت نداریم

 8. نیوزلندی‌ها برق بی‌سیم اختراع کردند

 9. دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: جلسات به فضای باز می‌رود/ افراد مسن در مجالس عمومی شرکت نکنند

 10. ریچارد گلدبرگ کیست و چرا ایران او را تحریم کرد؟ + تصاویر

 11. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

 12. هفت عامل که مانع فرزندآوری می‌شود

 13. طرح سوال از رئیس جمهور تا فردا تعیین تکلیف می شود

 14. خبر خوش برای بازنشستگان تامین اجتماعی

 15. افتتاح موزه و سراسرنمای سردار قاسم سلیمانی

 16. مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس

 17. چراغ سبز کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی ایران

 18. علت برچیده نشدن بزرگ‌ترین داروخانه غیرقانونی کشور

 19. بورس به کانال سه میلیون واحد می‌رسد؟!

 20. کلیات «طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس تصویب شد

 21. چگونه گوشی موبایلی که خیس شده را نجات دهیم

 22. ارتباط مستقیم شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، با رشد سفرها + نمودار

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 4. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 5. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 6. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 7. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 8. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 9. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 15. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 16. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 21. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 22. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 25. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  2. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

  3. آبروریزی جدید پسر ترامپ

  4. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

  5. وقتی ارتش اسرائیل با اشباح خیالی وارد جنگ شد !

  6. چین: به گستاخی آمریکا پاسخ می‌دهیم

  7. کشوری که به اندازه تاریخش سابقه سوت زنی دارد

  8. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

  9. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

  10. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

  11. ترامپ خواستار تعویق انتخابات شد

  12. آمریکا دامنه تحریم‌های فلزات ایران را گسترش داد

  13. یک شرکت عراقی به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی متهم شد

  14. ایران دستیار سابق جان بولتون را تحریم کرد

  15. کرونا کمر ایرباس را شکست

  16. ترامپ: نتیجه انتخابات باید همان شب معلوم شود/ برنده می‌شوم

  17. پاسخ توییتر به اسراییل درباره انتشار پیام‌های آیت‌الله خامنه‌ای

  18. برایان هوک: ایران جنگ بی‌پایان در یمن می‌خواهد/تحریم جهانی می‌خواهیم

  19. هدیه ویژه فرستادۀ رئیس دومای ‌روسیه به قالیباف

  20. مقام سابق کاخ سفید: «بایدن» خواهان مذاکرات فراتر از هسته‌ای با ایران خواهد بود

  21. امارات چه خوابی برای عمان دیده است؟

  22. آیا عناصر اروپایی، هسته جدید داعش را تشکیل خواهند داد؟

  23. استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی

  24. واکنش امارات به تهدید ترکیه

  25. تحلیل رسانه چینی از رزمایش اخیر سپاه: پایگاه‌های آمریکا در تیررس موشک‌های ایران

  آخرین عناوین