وندی شرمن با اشاره به گام سوم ایران: فشار حداکثری ترامپ شکست خورده است

 3980617091 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

مقام ارشد سابق آمریکایی با اشاره به اعلام گام سوم ایران در خصوص تعهدات برجامی می گوید استراتژی "فشار حداکثری" دونالد ترامپ علیه ایران در حال فروپاشی است.

وندی شرمن با اشاره به گام سوم ایران: فشار حداکثری ترامپ شکست خورده است

به گزارش الف  "وندی شرمن" مذاکره کننده ارشد هسته ای دولت اوباما در خصوص برجام، در مصاحبه ای با نشریه "بیزنس اینسایدر" گفت ظاهرا تهران تشویق شده است تا علیه غرب مقاومت کند .

از زمان خروج آمریکا از برجام در سال گذشته، دولت ترامپ تحریم های شدیدی علیه ایران اعمال و سیاست موسوم به "فشار حداکثری" را پیگیری کرده است.

ایران روز شنبه سومین گام خود را در خصوص کاهش تعهدات برجام اعلام کرد و از به کارگیری سانتریفوژهای پیشرفته تر خبر داد. تهران همچنین محدودیت های تحقیق و توسعه هسته ای را که براساس برجام اعمال کرده بود، لغو کرده است. ایران می گوید این اقدامات به دلیل ناتوانی اروپا برای عمل به تعهدات برجامی اتخاذ شده و قابل برگشت است.

 شرمن مدعی شد: "همه چیز نگران کننده است، زیرا روند کار از چارچوبی که ایران را از دست یابی به بمب اتم باز می داشت، دور می شود، چیزی که به قول خود پرزیدنت ترامپ مهم ترین مساله برای وی است."

شرمن افزود: "ایران فقط جسور نمی شود، بلکه در شرایطی قرار می گیرد که اقدام کند، اقداماتی که مشخص است با توسل به زور، راه برگشت برای آن وجود ندارد. ما در موقعیت بسیار بسیار دشواری قرار گرفته ایم. البته آنها گفته اند که این گام ها قابل برگشت است اما اگر آنها مسیر تحقیق در فناوری سانتریفوژ را از سر گرفته، سطوح مختلف سانتریفوژ را  آزمایش کنند، از دانش بیشتری برخوردار خواهند شد که نگران کننده است."

به گفته شرمن، در مذاکرات برجامی، گفت و گوهای مربوط به محدودیت های تحقیق یک نقطه "دشوار" بود و مشخصه ای مهم از مذاکرات برای دولت اوباما محسوب می شد.

شرمن گفت:" اگر آنها واقعا در خصوص تحقیق هسته ای به سمت جلو حرکت کنند، دانش بیشتری کسب خواهند کرد که نمی توان آن را محو کرد، این نکته ای است که پرزیدنت  اوباما درک کرد و دلیل مذاکرات بود."

شرمن افزود:" حتی اگر تمام سایت های هسته ای آنها را بمب باران می کردیم ( کاری که قطعا می توانستیم انجام دهیم) ، آنها را بازسازی می کردند و احتمالا به صورت مخفیانه. ولی نمی توان دانش را نابود کرد، لذا این اقدام قدری پیچیده تر و نگران کننده تر است."

پویش فشار حداکثری ترامپ مانع از دوری ایران از برجام نشده و خاورمیانه را امن تر نکرده است

بیزنس اینسایدر گام سوم ایران را بی اعتنایی عمده تهران به آمریکا و اتحادیه اروپا نامید که به نوشته این نشریه در اقدامی ناموفق تلاش کرده اند ایران را ترغیب کنند به تعهدات برجامی خود پایبند باشد.

شرمن با اشاره به اعلام اخیر ترامپ برای گفت و گو با رئیس جمهور ایران گفت:" به نظر می رسد دولت ترامپ مایل نیست باب مذاکرات را با ایران باز کند. گرچه پرزیدنت ترامپ گفته که مایل است بدون پیش شرط در هر زمان گفت و گو کند، آشکارا هر دو طرف شروطی دارند. لذا در موقعیتی بسیار خطیر قرار گرفته ایم."

به گفته شرمن، در حال حاضر یک "پویایی نامناسب" در ایران و آمریکا وجود دارد که در آن تندروها هدایت امور را در اختیار داشته و این شرایط به بروز "علایمی مختلف" از هر دو منجر خواهد شد.

 شرمن افزود:" پویش فشار حداکثری، حزب الله لبنان را متوقف نکرده، به خطراتی که ... خاورمیانه را تهدید می کند پایان نداده، ایران را از دوری از برجام بازنداشته، و قطعا متحدانمان را از ما دور کرده است، کشورهایی که به سختی همراه ما تلاش کردند تا تضمین شود ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت."

ایران به دنبال "اعمال نفوذ"

شرمن گفت ایران در بحبوحه تحریم های فلج کننده آمریکا، به دنبال اعمال "نفوذ" است، و افزود" این که آیا بن بست پایان خواهد یافت یا خیر، مستلزم آن است که کسی " شهامت و هزینه" به خرج دهد، در غیر این صورت "دیپلماسی خاموشی پشت صحنه شکل خواهد گرفت تا برای یک دیدار زمینه سازی کند."

بیزنس اینسایدر به نقل از "ریچارد نفیو" کارشناس برجسته امور تحریم ها در تیم مذاکره کننده آمریکا با ایران، از سال 2013 تا 2014، می نویسد یک دلیل دیگر که ایران تلاش های آمریکا را برای مذاکره نادیده گرفته، ماهیت شکننده سیاست دولت ترامپ در قبال ایران است. نفیو هم اکنون استاد امور تحقیقات در دانشکده روابط بین المل و امور عمومی در دانشگاه کلمبیای آمریکا است.

در حالی که مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هدف از فشار حداکثری را تن دادن ایران  به تعهدات برجامی می داند، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ بارها از تغییر رژیم در ایران حمایت کرده است.

نفیو در گفت و گو با بیزنس اینسایدر گفت: " نبودن انسجام صرفا یک مشکل جالب نیست. به نظرم یک فاجعه بالقوه استراتژیک است. از آنجا که مشخص نیست آمریکا به دنبال چیست، ایران هم از مذاکره با آنها خودداری می کند."

وی گفت:" ایرانی ها موضعی کاملا آشکار دارند و می گویند از مذاکره با افرادی که تلاش میکنند روند تخریبشان را مهندسی کنند، خودداری می کنند. لذا تصور اینکه مذاکرات جدی صورت بگیرد، دشوار است. زیرا آنها حتی نمی توانند مشخص کنند نخستین مانع مذاکرات چیست، یعنی این که: آیا شما می خواهید دولت ما را سرنگون کنید؟"

اروپا می خواهد برجام را نجات دهد، اما از توان کافی برخوردار نیست

نفیو با اشاره به تلاش رئیس جمهور فرانسه برای نجات برجام و پیشنهاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به ایران گفت: "فکر نمی کنم آنها واقعا معتقد باشند که دولت فرانسه قادر است این کار را انجام دهد، اگر بانک های فرانسوی مایل به تسهیل این امر باشند، تحریم های آمریکا مطرح نخواهد بود. پذیرش وام اساسا برابر است با اینکه ایرانی ها از جانب اروپا اعانه دریافت کنند، و این چیزی نیست که آنها علاقه ای به آن داشته باشند."

به گفته نفیو، تنش بین ایران و آمریکا احتمالا ادامه خواهد یافت اما یک قدم اشتباه می تواند آنها را به جنگی "فاجعه بار" سوق دهد. استراتژی ایران اعمال فشار بر آمریکا و اروپا است تا یکی از آنها تغییر موضع دهد.

وندی شرمرن هم در این باره به بیزنس اینسایدر گفت:" جنگ در خاورمیانه فاجعه بار خواهد بود، چه عامدانه باشد، چه تصادفی و یا از روی ناآگاهی. اقدام نظامی همواره باید آخرین گزینه باشد."

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۵۰۸۱۱۷:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۷
قشنگ نگاه کنید حماقت از سر و کله اش میباره فوج فوج
ناشناس۱۰۸۶۹۲۰۱۹:۲۱:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
تکبر و خودخواهی مشکل اصلی رژیم حاکم بر ایالات متحده است. دولتی که داعش را تولید کرده و سلاح هسته ای استفاده کرده است، داعیه دار صلح شده است.
کوروش۱۰۸۵۰۸۴۱۷:۰۳:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۷
آخه آدم هم تا این حد ..
ناشناس۱۰۸۵۱۰۲۱۷:۱۳:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۱۷
فکر میکنم خیلی هم ضرورت داشته باشه که نظرات هر ننه قمری رو منتشر کنید باید در زمان حال حاضر زندگی کرد اینکه یه مقام سابق چی گفته ، فایده نداره برای ما اینکه مقام حال حاضر چی میگه ، مهمه .
کامنت گذار بالایی۱۰۸۵۱۶۴۱۷:۵۶:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۷
((ضرورت نداشته باشه)) صحیح است ، که بدین وسیله اصلاح میگردد
ناشناس۱۰۸۵۲۸۳۲۰:۲۶:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۱۷
شرمن از جمله اهالی جهنم است که جهنمی ها از بوی تعفن او به ستوه آمده درخواست تغییر مکان میکنند.
ناشناس۱۰۸۵۳۹۹۲۲:۰۲:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۷
خانم های ایرانی با دیدن چهره این خانم باید دریابند که ( یک زن قدرتمند هیچ نیازی به آرایش چهره ندارد ) .
ناشناس۱۰۸۵۸۲۷۱۰:۳۷:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
خانم های ایرانی هر قدر با لیاقت و تحصیلات وتجربه باشند (اگر فامیل مسوولان نباشند) باید در خانه بنشینند و..
ناشناس۱۰۸۶۱۲۲۱۶:۳۲:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۸
زن قدرتمند، در انتخاب پوشش خود آزاد است.
ناشناس۱۰۸۶۳۶۷۰۰:۴۴:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۱۹
《 آرایش چهره 》 که عمل های زیبایی را هم شامل می شود ، چه ارتباطی با آزادی پوشش دارد .
ناشناس۱۰۸۵۵۹۶۰۱:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تنها دستاورد ترامپ باید بمب اتمی ایران باشه تاهم در انتخابات سال بعد رای نیاره و دیگه آمریکا وصهیونیست واعراب جاهل منطقه هوس تحریم حداکثری ایران نکنند.
ناشناس۱۰۸۵۷۴۲۰۹:۱۴:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
#شرمن"اگر آنها واقعا در خصوص تحقیق هسته ای به سمت جلو حرکت کنند، دانش بیشتری می اموزند که نمی توان آن را محو کرد، این نکته ای است که پرزیدنت اوباما درک کرد و دلیل مذاکرات بود حتی اگر تمام سایت های هسته ای آنها را بمب باران می کردیم آنها را بازسازی میکردند ولی نمی توان دانش را نابود کرد##، علی برکت الله پس چه شد آنهمه آقای ظریف شعار میداد که با برجام امکان تحقیق علمی بیشتری فراهم خواهد یعنی حتی در برجام علاوه بر غل و زنجیر بر دستاوردهای چند دهه ، غل و زنجیر بر پای دانش ایران در سالهای بعد را هم قبول کرده بودند؟!!!!!!!!!!!حضرت علی ع می فرماید العلم سلطان و امام حسین می فرماید هیهات مناالذله این دو را در کنار یکدیگر بگذارید تا معلوم شود درجه شیعه بودن و امام حسینی بودن مذاکره .. چه کسی قبول می کند که بازور و اجبار یک ظالم دانش اش مثلا در حد پنجم ابتدایی متوقف شود که این آقایان این تصمیم را برای کل کشور گرفته بودند؟؟!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۸۵۹۸۶۱۳:۲۹:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۸
داشتیم با هزاران سانتریفیوژ غنی سازی میکردیم ۱۰۰ تن اورانیم غنی شده داشتیم که حکم بازدارندگی را داشت و همه چیز داشت خوب پیش میرفت کشورهای زورگو و ظالم هم قبول کرده بودند ایران غنی سازی کند داشتیم کار را به مراحل پیشرفته تر میرساندیم که یکدفعه یک عده سیاستمدار پیدا شدن و بحث مذاکرات که در اصل هم تله و دام بود را پیش کشیدن و کار به اینجا رسانده شد که کل مسائل هسته ای و حتی فضایی کشور کشید شد به اما و اگرها و خود را کلی عقب انداختیم از برنامه پیشرفت و پنچ سال فرصت سوزی کردیم. آنهم بخاطر یک عده که باور داشتن میشود ۴۰ سال دشمنی خونی با آمریکا را با چند جلسه مذکرات و لبخند زدن و پیاده روی با وزیر خارجه دشمن امریکا حل و فصلش کرد و این همه چاله و چوله و سیب و گلابی هم برای خود و کشور به بار آوردند!!؟
ناشناس۱۰۸۶۰۱۰۱۴:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۸
سگ زرد برادر شغال است. این .. خودش اگر جای ترامپ بود بدتر از آنچه دولت ترامپ با ما کرده رفتار می کرد.
ناشناس۱۰۸۶۲۲۶۲۰:۳۳:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تنها راه بیرون رفتن از بن بست آزمایش یک بمب اتمی است
ناشناس۱۰۸۶۳۲۷۲۳:۲۸:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۸
سر و ته یک کرباسید. احمقانه است کسی غیر از این فکر کند.

پربحث‌های هفته

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 23. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 24. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 25. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

   2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

   3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

   4. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

   5. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

   6. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

   7. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

   8. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

   9. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

   10. ویژگی‌های توافق مورد نظر ترامپ بجای برجام تشریح شد

   11. دفنس وان: ۱۱ آمریکایی در حمله ایران به عین الأسد ضربه مغزی شدند

   12. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

   13. دیپلمات آلمانی خطاب به ایران: اسرائیل را به رسمیت بشناسید!

   14. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

   15. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

   16. بازتاب جهانی سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران

   17. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

   18. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

   19. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

   20. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

   21. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

   22. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

   23. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

   24. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

   25. پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد

   آخرین عناوین