وندی شرمن با اشاره به گام سوم ایران: فشار حداکثری ترامپ شکست خورده است

 3980617091 ۱۶ نظر، ۵ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
وندی شرمن با اشاره به گام سوم ایران: فشار حداکثری ترامپ شکست خورده است

مقام ارشد سابق آمریکایی با اشاره به اعلام گام سوم ایران در خصوص تعهدات برجامی می گوید استراتژی "فشار حداکثری" دونالد ترامپ علیه ایران در حال فروپاشی است.

به گزارش الف  "وندی شرمن" مذاکره کننده ارشد هسته ای دولت اوباما در خصوص برجام، در مصاحبه ای با نشریه "بیزنس اینسایدر" گفت ظاهرا تهران تشویق شده است تا علیه غرب مقاومت کند .

از زمان خروج آمریکا از برجام در سال گذشته، دولت ترامپ تحریم های شدیدی علیه ایران اعمال و سیاست موسوم به "فشار حداکثری" را پیگیری کرده است.

ایران روز شنبه سومین گام خود را در خصوص کاهش تعهدات برجام اعلام کرد و از به کارگیری سانتریفوژهای پیشرفته تر خبر داد. تهران همچنین محدودیت های تحقیق و توسعه هسته ای را که براساس برجام اعمال کرده بود، لغو کرده است. ایران می گوید این اقدامات به دلیل ناتوانی اروپا برای عمل به تعهدات برجامی اتخاذ شده و قابل برگشت است.

 شرمن مدعی شد: "همه چیز نگران کننده است، زیرا روند کار از چارچوبی که ایران را از دست یابی به بمب اتم باز می داشت، دور می شود، چیزی که به قول خود پرزیدنت ترامپ مهم ترین مساله برای وی است."

شرمن افزود: "ایران فقط جسور نمی شود، بلکه در شرایطی قرار می گیرد که اقدام کند، اقداماتی که مشخص است با توسل به زور، راه برگشت برای آن وجود ندارد. ما در موقعیت بسیار بسیار دشواری قرار گرفته ایم. البته آنها گفته اند که این گام ها قابل برگشت است اما اگر آنها مسیر تحقیق در فناوری سانتریفوژ را از سر گرفته، سطوح مختلف سانتریفوژ را  آزمایش کنند، از دانش بیشتری برخوردار خواهند شد که نگران کننده است."

به گفته شرمن، در مذاکرات برجامی، گفت و گوهای مربوط به محدودیت های تحقیق یک نقطه "دشوار" بود و مشخصه ای مهم از مذاکرات برای دولت اوباما محسوب می شد.

شرمن گفت:" اگر آنها واقعا در خصوص تحقیق هسته ای به سمت جلو حرکت کنند، دانش بیشتری کسب خواهند کرد که نمی توان آن را محو کرد، این نکته ای است که پرزیدنت  اوباما درک کرد و دلیل مذاکرات بود."

شرمن افزود:" حتی اگر تمام سایت های هسته ای آنها را بمب باران می کردیم ( کاری که قطعا می توانستیم انجام دهیم) ، آنها را بازسازی می کردند و احتمالا به صورت مخفیانه. ولی نمی توان دانش را نابود کرد، لذا این اقدام قدری پیچیده تر و نگران کننده تر است."

پویش فشار حداکثری ترامپ مانع از دوری ایران از برجام نشده و خاورمیانه را امن تر نکرده است

بیزنس اینسایدر گام سوم ایران را بی اعتنایی عمده تهران به آمریکا و اتحادیه اروپا نامید که به نوشته این نشریه در اقدامی ناموفق تلاش کرده اند ایران را ترغیب کنند به تعهدات برجامی خود پایبند باشد.

شرمن با اشاره به اعلام اخیر ترامپ برای گفت و گو با رئیس جمهور ایران گفت:" به نظر می رسد دولت ترامپ مایل نیست باب مذاکرات را با ایران باز کند. گرچه پرزیدنت ترامپ گفته که مایل است بدون پیش شرط در هر زمان گفت و گو کند، آشکارا هر دو طرف شروطی دارند. لذا در موقعیتی بسیار خطیر قرار گرفته ایم."

به گفته شرمن، در حال حاضر یک "پویایی نامناسب" در ایران و آمریکا وجود دارد که در آن تندروها هدایت امور را در اختیار داشته و این شرایط به بروز "علایمی مختلف" از هر دو منجر خواهد شد.

 شرمن افزود:" پویش فشار حداکثری، حزب الله لبنان را متوقف نکرده، به خطراتی که ... خاورمیانه را تهدید می کند پایان نداده، ایران را از دوری از برجام بازنداشته، و قطعا متحدانمان را از ما دور کرده است، کشورهایی که به سختی همراه ما تلاش کردند تا تضمین شود ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت."

ایران به دنبال "اعمال نفوذ"

شرمن گفت ایران در بحبوحه تحریم های فلج کننده آمریکا، به دنبال اعمال "نفوذ" است، و افزود" این که آیا بن بست پایان خواهد یافت یا خیر، مستلزم آن است که کسی " شهامت و هزینه" به خرج دهد، در غیر این صورت "دیپلماسی خاموشی پشت صحنه شکل خواهد گرفت تا برای یک دیدار زمینه سازی کند."

بیزنس اینسایدر به نقل از "ریچارد نفیو" کارشناس برجسته امور تحریم ها در تیم مذاکره کننده آمریکا با ایران، از سال 2013 تا 2014، می نویسد یک دلیل دیگر که ایران تلاش های آمریکا را برای مذاکره نادیده گرفته، ماهیت شکننده سیاست دولت ترامپ در قبال ایران است. نفیو هم اکنون استاد امور تحقیقات در دانشکده روابط بین المل و امور عمومی در دانشگاه کلمبیای آمریکا است.

در حالی که مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هدف از فشار حداکثری را تن دادن ایران  به تعهدات برجامی می داند، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ بارها از تغییر رژیم در ایران حمایت کرده است.

نفیو در گفت و گو با بیزنس اینسایدر گفت: " نبودن انسجام صرفا یک مشکل جالب نیست. به نظرم یک فاجعه بالقوه استراتژیک است. از آنجا که مشخص نیست آمریکا به دنبال چیست، ایران هم از مذاکره با آنها خودداری می کند."

وی گفت:" ایرانی ها موضعی کاملا آشکار دارند و می گویند از مذاکره با افرادی که تلاش میکنند روند تخریبشان را مهندسی کنند، خودداری می کنند. لذا تصور اینکه مذاکرات جدی صورت بگیرد، دشوار است. زیرا آنها حتی نمی توانند مشخص کنند نخستین مانع مذاکرات چیست، یعنی این که: آیا شما می خواهید دولت ما را سرنگون کنید؟"

اروپا می خواهد برجام را نجات دهد، اما از توان کافی برخوردار نیست

نفیو با اشاره به تلاش رئیس جمهور فرانسه برای نجات برجام و پیشنهاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری به ایران گفت: "فکر نمی کنم آنها واقعا معتقد باشند که دولت فرانسه قادر است این کار را انجام دهد، اگر بانک های فرانسوی مایل به تسهیل این امر باشند، تحریم های آمریکا مطرح نخواهد بود. پذیرش وام اساسا برابر است با اینکه ایرانی ها از جانب اروپا اعانه دریافت کنند، و این چیزی نیست که آنها علاقه ای به آن داشته باشند."

به گفته نفیو، تنش بین ایران و آمریکا احتمالا ادامه خواهد یافت اما یک قدم اشتباه می تواند آنها را به جنگی "فاجعه بار" سوق دهد. استراتژی ایران اعمال فشار بر آمریکا و اروپا است تا یکی از آنها تغییر موضع دهد.

وندی شرمرن هم در این باره به بیزنس اینسایدر گفت:" جنگ در خاورمیانه فاجعه بار خواهد بود، چه عامدانه باشد، چه تصادفی و یا از روی ناآگاهی. اقدام نظامی همواره باید آخرین گزینه باشد."

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۸۵۰۸۱۱۷:۰۱:۵۰ ۱۳۹۸/۶/۱۷
قشنگ نگاه کنید حماقت از سر و کله اش میباره فوج فوج
ناشناس۱۰۸۶۹۲۰۱۹:۲۱:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۱۹
تکبر و خودخواهی مشکل اصلی رژیم حاکم بر ایالات متحده است. دولتی که داعش را تولید کرده و سلاح هسته ای استفاده کرده است، داعیه دار صلح شده است.
کوروش۱۰۸۵۰۸۴۱۷:۰۳:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۷
آخه آدم هم تا این حد ..
ناشناس۱۰۸۵۱۰۲۱۷:۱۳:۳۱ ۱۳۹۸/۶/۱۷
فکر میکنم خیلی هم ضرورت داشته باشه که نظرات هر ننه قمری رو منتشر کنید باید در زمان حال حاضر زندگی کرد اینکه یه مقام سابق چی گفته ، فایده نداره برای ما اینکه مقام حال حاضر چی میگه ، مهمه .
کامنت گذار بالایی۱۰۸۵۱۶۴۱۷:۵۶:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۷
((ضرورت نداشته باشه)) صحیح است ، که بدین وسیله اصلاح میگردد
ناشناس۱۰۸۵۲۸۳۲۰:۲۶:۲۵ ۱۳۹۸/۶/۱۷
شرمن از جمله اهالی جهنم است که جهنمی ها از بوی تعفن او به ستوه آمده درخواست تغییر مکان میکنند.
ناشناس۱۰۸۵۳۹۹۲۲:۰۲:۰۸ ۱۳۹۸/۶/۱۷
خانم های ایرانی با دیدن چهره این خانم باید دریابند که ( یک زن قدرتمند هیچ نیازی به آرایش چهره ندارد ) .
ناشناس۱۰۸۵۸۲۷۱۰:۳۷:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
خانم های ایرانی هر قدر با لیاقت و تحصیلات وتجربه باشند (اگر فامیل مسوولان نباشند) باید در خانه بنشینند و..
ناشناس۱۰۸۶۱۲۲۱۶:۳۲:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۸
زن قدرتمند، در انتخاب پوشش خود آزاد است.
ناشناس۱۰۸۶۳۶۷۰۰:۴۴:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۱۹
《 آرایش چهره 》 که عمل های زیبایی را هم شامل می شود ، چه ارتباطی با آزادی پوشش دارد .
ناشناس۱۰۸۵۵۹۶۰۱:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تنها دستاورد ترامپ باید بمب اتمی ایران باشه تاهم در انتخابات سال بعد رای نیاره و دیگه آمریکا وصهیونیست واعراب جاهل منطقه هوس تحریم حداکثری ایران نکنند.
ناشناس۱۰۸۵۷۴۲۰۹:۱۴:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۱۸
#شرمن"اگر آنها واقعا در خصوص تحقیق هسته ای به سمت جلو حرکت کنند، دانش بیشتری می اموزند که نمی توان آن را محو کرد، این نکته ای است که پرزیدنت اوباما درک کرد و دلیل مذاکرات بود حتی اگر تمام سایت های هسته ای آنها را بمب باران می کردیم آنها را بازسازی میکردند ولی نمی توان دانش را نابود کرد##، علی برکت الله پس چه شد آنهمه آقای ظریف شعار میداد که با برجام امکان تحقیق علمی بیشتری فراهم خواهد یعنی حتی در برجام علاوه بر غل و زنجیر بر دستاوردهای چند دهه ، غل و زنجیر بر پای دانش ایران در سالهای بعد را هم قبول کرده بودند؟!!!!!!!!!!!حضرت علی ع می فرماید العلم سلطان و امام حسین می فرماید هیهات مناالذله این دو را در کنار یکدیگر بگذارید تا معلوم شود درجه شیعه بودن و امام حسینی بودن مذاکره .. چه کسی قبول می کند که بازور و اجبار یک ظالم دانش اش مثلا در حد پنجم ابتدایی متوقف شود که این آقایان این تصمیم را برای کل کشور گرفته بودند؟؟!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۰۸۵۹۸۶۱۳:۲۹:۳۹ ۱۳۹۸/۶/۱۸
داشتیم با هزاران سانتریفیوژ غنی سازی میکردیم ۱۰۰ تن اورانیم غنی شده داشتیم که حکم بازدارندگی را داشت و همه چیز داشت خوب پیش میرفت کشورهای زورگو و ظالم هم قبول کرده بودند ایران غنی سازی کند داشتیم کار را به مراحل پیشرفته تر میرساندیم که یکدفعه یک عده سیاستمدار پیدا شدن و بحث مذاکرات که در اصل هم تله و دام بود را پیش کشیدن و کار به اینجا رسانده شد که کل مسائل هسته ای و حتی فضایی کشور کشید شد به اما و اگرها و خود را کلی عقب انداختیم از برنامه پیشرفت و پنچ سال فرصت سوزی کردیم. آنهم بخاطر یک عده که باور داشتن میشود ۴۰ سال دشمنی خونی با آمریکا را با چند جلسه مذکرات و لبخند زدن و پیاده روی با وزیر خارجه دشمن امریکا حل و فصلش کرد و این همه چاله و چوله و سیب و گلابی هم برای خود و کشور به بار آوردند!!؟
ناشناس۱۰۸۶۰۱۰۱۴:۰۳:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۸
سگ زرد برادر شغال است. این .. خودش اگر جای ترامپ بود بدتر از آنچه دولت ترامپ با ما کرده رفتار می کرد.
ناشناس۱۰۸۶۲۲۶۲۰:۳۳:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۸
تنها راه بیرون رفتن از بن بست آزمایش یک بمب اتمی است
ناشناس۱۰۸۶۳۲۷۲۳:۲۸:۵۷ ۱۳۹۸/۶/۱۸
سر و ته یک کرباسید. احمقانه است کسی غیر از این فکر کند.

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 3. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 4. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 5. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 6. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 7. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 8. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 9. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 10. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 11. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 12. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 13. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 14. حمله به استبداد با پرتقال  

 15. طلاب جهادی محرم  

 16. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 17. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 18. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 19. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 20. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 21. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 22. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 23. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

 24. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 25. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 8. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 11. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 12. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 13. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 14. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 15. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 16. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 17. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 20. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 21. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 22. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 23. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 24. حمله به استبداد با پرتقال  

 25. طلاب جهادی محرم  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

پربحث‌های اخیر

 1. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 2. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 5. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 6. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 7. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 8. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 9. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 10. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 11. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 12. اردوغان و پوتین دیدار کردند

 13. آمریکا این واقعیت را بپذیرد که در جنگ افغانستان شکست خورده است

 14. انگلیس: با شرکای بین المللی به حادثه عربستان پاسخ می‌دهیم

 15. سناتور آمریکایی: عربستان هم پیمان ما نیست

 16. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 17. ولیعهد بحرین: قرارداد خرید اولین سامانه موشکی پاتریوت با آمریکا امضا شد

 18. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم

 19. دروغ ترامپ رو شد؛۷ التماس ترامپ برای دیدار «بدون‌ پیش‌شرط» با ایران

 20. کمالوندی با رییس شرکت ملی اتمی چین دیدار کرد

 21. رویترز: دولت آمریکا کمک‌های اطلاعاتی به ریاض را افزایش می‌دهد

 22. پوتین: برجام هنوز زنده است و جایگزین ندارد

 23. مقام سابق پنتاگون: شواهدی درباره حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی‌ها وجود ندارد

 24. گاردین: ترامپ بی‌ثبات و خطرناک است و روز به روز بدتر می‌شود

 25. رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 2. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 3. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 4. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 5. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 6. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 7. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 8. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 9. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 10. روحانی: جامعه بین‌المللی با اقدامات رژیم صهیونیستی در سوریه مقابله کند

 11. سازمان ملل: عامل حمله به تأسیسات نفتی سعودی هنوز مشخص نیست

 12. ائتلاف سعودی: حمله به آرامکو از خاک یمن صورت نگرفته است

 13. اردوغان و پوتین دیدار کردند

 14. دروغ ترامپ رو شد؛۷ التماس ترامپ برای دیدار «بدون‌ پیش‌شرط» با ایران

 15. کمالوندی با رییس شرکت ملی اتمی چین دیدار کرد

 16. رویترز: دولت آمریکا کمک‌های اطلاعاتی به ریاض را افزایش می‌دهد

 17. پوتین: برجام هنوز زنده است و جایگزین ندارد

 18. مقام سابق پنتاگون: شواهدی درباره حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی‌ها وجود ندارد

 19. گاردین: ترامپ بی‌ثبات و خطرناک است و روز به روز بدتر می‌شود

 20. رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه: حملات نظامی اسرائیل به سوریه تنش را تشدید می‌کند

 21. کره‌شمالی: احتمالاً تا چند هفته آینده مذاکره با آمریکا آغاز می‌شود

 22. نگرانی ایران از برنامه مخفی هسته‌ای عربستان

 23. پاسخ قاطع نماینده ایران در وین به ادعاهای بی اساس وزیر انرژی آمریکا در کنفرانس عمومی آژانس

 24. نشست سه جانبه ترکیه/ پوتین: با تلاش‌های مشترک خشونت در سوریه کاهش یافته است

 25. عربستان صادرات نفت به بحرین را متوقف کرد

پربحث‌های هفته

 1. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 2. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 3. ترامپ جان بولتون را اخراج کرد

 4. پوتین: روسیه به همکاری امنیتی با اسراییل اهمیت می‌دهد

 5. روایت «سی ان ان» از اخراج بولتون: ترامپ، بولتون را بیخود آورد، بیخود هم اخراج کرد/ او ابتدا عمل می‌کند بعد فکر می‌کند!

 6. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 7. ترامپ: مشکلی با دیدار با روحانی ندارم

 8. نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ از میزان آرای نامزد‌های دموکرات در برابر ترامپ/ ترامپ شرایط خوبی ندارد

 9. ترامپ دلایل اخراج بولتون را شرح داد

 10. نامه کوتاه خشم‌آلود استعفای بولتون به ترامپ  

 11. ظریف خطاب به ترامپ: شعار نتانیاهو جنگیدن تا آخرین سرباز آمریکایی است

 12. آيا بعد از بولتون نوبت "پمپئو" است؟!

 13. بعیدی نژاد: نفت خود را به شرکت خصوصی فروخته‌ایم/ یادداشت سفارت نقض نشده است

 14. فقیرترین ایالت‌های آمریکا کدامند؟

 15. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 16. بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد

 17. لطیفه‌‌‌ ترامپ درباره بولتون به روایت پایگاه خبری اینترسپت/ بولتون نهایت تلاش خود را کرد آمریکا را به جنگ بکشاند

 18. وزیر انرژی سعودی توقف پنجاه درصدی تولید نفت را تایید کرد

 19. آمریکا: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می‌یابد

 20. ناگفته‌هایی از زندگی آیت‌الله العظمی سیستانی

 21. واکنش ترامپ به استیضاح احتمالی‌اش در کنگره آمریکا

 22. تحلیل روزنامه لبنانی از حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی(ره)

 23. میدل ایست آی: اشتباهات نتانیاهو درباره ایران برایش گران تمام خواهد شد

 24. ترامپ: مقامات ایران خواستار دیدار هستند

 25. تحلیلی بر حضور مقتدی صدر در بیت رهبر معظم انقلاب

آخرین عناوین