نقدی بر گزارش عملکرد دولت تدبیر و امید/ اقتصاد نفتی ایران مقاوم شد؟/ وقتی ریشه‌های تورم خشک نشد

گروه اقتصادی الف،   3980602083 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نقدی بر گزارش عملکرد دولت تدبیر و امید/ اقتصاد نفتی ایران مقاوم شد؟/ وقتی ریشه‌های تورم خشک نشد

سازمان برنامه و بودجه گزارشی را در خصوص عملکرد دوازدهم به صورت آمارای ارائه کرده است که نشان می‌دهد وابستگی به نفت همچنان وجود دارد، البته دولت در این گزارش سعی داشته مانند همه دولت‌های پیشین چهره مثبتی از خود نشان دهد و فقط برخی شاخص‌ها را گزینشی انتخاب کرده است.

به گزارش الف، سازمان برنامه و بودجه به مناسبت هفته دولت گزارشی آماری از عملکرد دولت دوازدهم ارائه کرده است. این گزارش که به صورت مختصر منتشر شده مقایسه‌ای از برخی شاخص‌های منتخب سال۹۷ نسبت به سال ۹۲ است و سازمان برنامه و بودجه اشاره‌ای به آمارهای سال‌های گذشته نکرده است.

بنابراین گزارش، زمانی که دولت تدبیر و امید در سال۹۲ روی کار آمد، اقتصاد ایران به دلیل تشدید تحریم‌های غرب و عملکرد نامناسب دولت دهم با رکود مواجه شده بود و دولت آقای روحانی با هدف حل مسئله هسته‌ای و جذب سرمایه‌های خارجی، امیدی را در جامعه ایجاد کرد ولی اقدامات دولت در راستای حل ریشه‌ای مشکلات اقتصادی ایران نبود و برخی تصمیمات دولت باعث شد رکود به ارث رسیده عمیق‌تر شود و با گره زدن اقتصاد به مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌خارجی عملا چند سال را از دست داد.

سازمان برنامه و بودجه اکنون گزارشی از اقدامات دولت دوازهم با عنوان سالی که گذشت، با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و خلاصه اهم عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم را منتشر کرده است البته به نظر می‌رسد این سازمان با انتخاب برخی شاخص‌ها به دنبال نشان دادن چهره مثبتی از عملکرد دولت در اقتصاد است، کاری که دولت‌های گذشته نیز آن را انجام داده بودند. کارشناسان بخصوص طرفداران دولت تدبیر و امید به کارنامه اقتصادی دولت انتقاد جدی دارند، هر چند نمی‌تواند از اقدامات مثبت دولت چشم پوشی کرد اما بهترین شاخص برای نشان دادن کارنامه دولت، رضایتمندی مردم است که با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه نمره خوبی به دولت نخواهد داد.

در ادامه چند شاخص اعلام شده در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند:

۱- افت قیمت نفت و کاهش شدید درآمدهای یک اقتصاد نفتی

براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، قیمت میانگین هر بشکه نفت در سال ۹۲ در حدود ۱۰۴ دلار بود که این عدد برای سال ۹۷ به ۶۸.۸ دلار کاهش یافت این شاخص نشان می‌هد که قیمت نفت در یک بازه زمانی ۵ ساله ۳۵ درصد افت را تجربه کرده است.

به گزارش الف، کاهش قیمت طلای سیاه از مرداد ماه سال۹۳ به دلیل افزایش عرضه این ماده سیاه و نفت شیل‌ها در بازارهای جهانی آغاز شد به طوری که حتی قیمت نفت در مقاطعی حتی به حدود ۴۰ دلار در هر بشکه هم رسید که با تصمیمات اوپک در دو سال گذشته این شاخص کمی بهبود یافت.

افت قیمت نفت این موضوع نشان می‌دهد که نمی‌توان به درآمدهای نفتی اتکا کرد، زیرا از یک طرف ممکن است قیمت آن دچار تلاطم شود و از سوی دیگر وابستگی شدید اقتصاد به پول نفت باعث شده آمریکا از اهرم تحریم برای فشار اقتصادی به ایران اقدام کند که کاهش وابستگی به طلای سیاه یکی از ملزمات اصلاح اقتصاد ایران است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن تاکید شده است.

۲- میزان وابستگی بودجه به نفت!

دولت یازدهم و دوازهم زمانی که در سال ۹۲ سرکار آمد سهم درآمدهای نفتی در بودجه عمومی کل کشور براساس آمار سازمان برنامه و بودجه حدود ۴۱ درصد بود که این عدد در پایان سال ۹۷ به ۳۱.۳ درصد کاهش یافته است. هر چند عملکرد کاهش وابستگی به نفت مثبت ارزیابی می‌شود ولی باید به چند مورد اشاره کرد:

* نخست نشان می‌دهد همچنان سهم نفت در بودجه تاثیرگذار و در حدود یک سوم است و یکی از آرزوهایی که دونالد ترامپ به دنبال آن بود، صفر کردن صادرات نفت ایران بود تا بتواند به قول خودش ایران را پای میز مذاکره بکشاند، هر چند در این امر موفق نشد ولی صادرات نفت کشورمان در سال جاری با افت شدید و کسری بودجه مواجه شد و ای کاش دولت تدبیر و امید برنامه‌ای برای این روزهای اقتصاد ایران داشت تا اثر تحریم نفت را خنثی می‌کرد.

* نکته دیگر این است که به نظر آمار اعلام شده مربوط به ارقام بودجه ۹۷ است نه عملکرد بودجه؛ که در همین رابطه عادل آذر رئیس دیوان محاسبات در آذر ماه سال ۹۷ با ارائه گزارش هشت ماه سال، از افزایش سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۷ انتقاد کرد و گفت: سهم درآمدهای نفتی در منابع عمومی بودجه (تا پایان آبان ماه ۹۷) به ۴۳ درصد افزایش یافته است؛ البته برای صحت این شاخص باید منتظر گزارش دیوان محاسبات و تفریق بودجه ماند تا مشخص شود سهم نفت چه میزان است.

* همچنین براساس سخنان علی اسماعیلی عضو کمیسیون اقتصادی نمایندگان در زمان بررسی برنامه ششم توسعه معتقد بودند که سهم درآمدهای نفتی در بودجه می‌بایست سالانه تا ۳۵ درصد کاهش یابد که این میزان نیز می‌بایست براساس میانگین مجموع درآمدهای دولت از نفت باشد، اما در عمل این میزان کاهش یافته است. وی تاکید کرد سهم بودجه از درآمدهای نفتی می‌بایست به میزان 25 درصد کاهش یابد. این سخنان نشان می‌دهد دولت در این امر موفق نبوده است.

* البته در جدول زیر که از سایت سازمان برنامه و بودجه تهیه شده میزان کاهش ۲۴ درصد درج شده است که با توجه به نشان دادن ارقام به درصد و یک مشخص می‌شود میزان کاهش کمتر از ۱۰ درصد است گویا گزارش با عجله تهیه شده است.

۳- ۲۵۲ میلیارد دلار فروش نفت در دولت اعتدال

سازمان برنامه در گزارش خود مقایسه‌ای از میزان درآمدهای نفتی داشته است. در این گزارش مجموع فروش نفت در سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ (۴ سال) ۳۳۲ میلیارد دلار و در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ (۵ سال) ۲۵۲ میلیارد دلار اعلام شده یعنی دولت تدبیر و امید با توجه به کاهش شدید قیمت نفت این میزان درآمد نسبت به دوره قبل ( با کاهش ۲۴درصدی) داشته است.

۴- ادامه روند خام فروشی نفت

یکی از شاخص‌هایی که در گزارش سازمان برنامه اعلام شده مربوط به میزان تولید نفت و جلوگیری از خام فروشی است. براساس این شاخص میزان تولید نفت خام در سال ۹۲ در بیشر از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز بود که در پایان سال ۹۷ با رشد ۳.۳ درصدی به حدود ۴ میلیون و ۵۰ هزار بشکه افزایش پیدا می‌کند.

در این گزارش آمده است در سال ۹۲ در حدود یک میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه نفت به پالایشگاه‌ها و جلوگیری از خام فروشی داده شد که این عدد با افزایش ۷۲ هزار بشکه‌ای در پایان سال ۹۷ به یک میلیون و ۹۳۲ هزار بشکه می‌رسد یعنی دولت همچنان به خام فروشی ادامه می‌دهد  و چشم به پول صادرات نفت دارد که این موضوع با اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. البته دولت چه قبل و چه بعد از اجرایی شدن توافق برجام به دنبال فروش نفت بیشتر به جای انجام اصلاحات اقتصادی بود یعنی هدفش ایجاد رونق با پول نفت بود.

۵- مثبت و منفی شدن رشد اقتصادی

براساس گزارش عملکرد دولت رشد اقتصادی با نفت برای سال‌های ۹۲، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۰.۶-، ۳.۹ و ۴.۷- است که کاهش نرخ رشد در سال گذشته را ناشی از اعمال تحریم‌ها دانسته است. کارشناسان مثبت شدن رشد اقتصادی را به دلیل افزایش و فروش نفت عنوان کرده و آن را رشد بی‌کیفت می‌دانستند که این اتفاق در آمار اعلام شده نشان داده شده، هر چند دولت منفی شدن را به گردن تحریم‌ها انداخت است اما باید پاسخ دهد چه میزان سیاست‌ها در استای حمایت از تولید ملی و رشد آن با توجه به تاکید سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شده است؟

۶- کاهش نرخ تورم یک دستاورد!

سازمان برنامه و بودجه در گزارش خود به دستاوردی که دولتمردان به آن افتخار می‌کردند اشاره و آورده است نرخ تورم براساس اعلام مرکز آمار ایران در سال ۹۲ به ۳۲.۱درصد و در سال ۹۶ به ۸.۱ درصد و در سال ۹۷ هم به ۲۶.۶ درصد رسیده است. در این گزارش آمار سهم تحریم‌ها از اثرگذاری در افزایش نرخ تورم ۵.۱۸ درصد اعلام شده که همین موضوع نشان می‌دهد سهم تحریم‌ها در مشکلات اقتصاد کم است.

دولتمردان تدبیر و امید همیشه از کاهش نرخ رشد تورم به عنوان یک دستاورد یاد می‌کردند البته کارشناس اقتصادی این کاهش را حاصل رکود تورمی می‌دانستند و معتقد بودند که ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران خشک نشده است که این موضوع در سال گذشته و امسال  با افزایش شدید قیمت‌ها خود را نشان داد. البته دولت برای دفاع از کارنامه خود نرخ میانگین تورم یک ساله را مدنظر قرار داده است اما براساس آمار اعلام شده مرکز آمار در اسفند ماه ۹۷ درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ٤٧,٥ درصد است؛ یعنی خانوارها به طور میانگین ٤٧,٥ درصد بیشتر از اسفند ١٣٩٦ پول پرداخت کردند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۷۷۶۹۱۰:۵۳:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اقتصاد در دولت روحانی شکوفا شد. ثمرات این شکوفایی در سالهای آتی ملموس و هویدا خواهد شد.
ناشناس۱۰۷۸۴۴۷۱۷:۲۵:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۱۲
《 سیلی نقد بِه از حلوای نسیه 》
ناشناس۱۰۷۷۸۶۸۱۱:۴۴:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۱۲
درآمد ریالی دولت روحانی از دولت قبل بسیار بیشتر است زیرا دولت نهم و دهم دلار را با نرخ 1000 الی 3000 تومان در بازار چنج می کرد اما دولت فعلی دلار را با نرخ 3000 الی 12000 تومان چنج می کند.
ناشناس۱۰۷۷۹۰۲۱۲:۰۳:۴۱ ۱۳۹۸/۶/۱۲
عملکرد احمدی‌نژاد قبل از افتادن در دام انحراف اصلاح‌طلب‌های اصلاح‌ناپذیر و فریبکار حیرت‌انگیز بود ایکاش مردمی میماند و فریب فراماسون‌های بزرگ ایران رو نمیخورد
ناشناس۱۰۷۷۹۸۶۱۲:۵۲:۱۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
اگر احمدی نژاد کاندیدا می شد روحانی یک میلیون رای هم نمی آورد.
ناشناس۱۰۷۸۲۲۵۱۴:۵۱:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۱۲
هنوز هم بهترین رییس جمهور بعد انقلاب است بنظرم
ناشناس۱۰۷۸۶۱۴۲۰:۲۱:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۲
مشکلات کشور مربوط به فروش نفت و مربوط به تحریم هاست

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 3. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 4. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 5. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 6. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 7. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 8. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 9. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 10. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 11. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 12. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 13. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 14. حمله به استبداد با پرتقال  

 15. طلاب جهادی محرم  

 16. کمیته انضباطی حریف استقلال را نقره داغ کرد

 17. ترامپ: ایران پهپاد ما را خارج از حریم هوایی خودش ساقط کرد

 18. آینده مبهم نتانياهو در انتخابات سرنوشت‌ساز رژیم صهیونیستی

 19. خبر روحانی از همکاری‌های دفاعی ایران و ترکیه

 20. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 21. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 22. راز جوان‌تر شدن ستایش در فصل سوم چیست؟

 23. فغانی: ایران تیم بداخلاق جام جهانی ۲۰۱۸ بود

 24. آمریکا: حمله به آرامکو با «کروز» انجام شد

 25. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 3. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 4. ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت به زیان مردم تمام شد/ پزشکی تهاجمی و جراح محور در مدل ایرانی نظام سلامت

 5. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 6. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 7. حضور شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 8. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 9. تصاویری از پالایشگاه‌های عربستان بعد از حملات پهپادی یمن

 10. قرار نبود"چادر" لباس متهمان باشد!  

 11. دیدار حسن روحانی با ترامپ  

 12. توکلی: روحانی از برچسب جناحی بودن اقدامات ضدفساد قوه قضائیه پرهیز کند

 13. وزیر خارجه انگلیس: مشخص نیست چه کسی به آرامکو حمله کرده است

 14. وزیر آمریکایی ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

 15. وثیقه‌ ۲۰ میلیاردی جوان ۲۵ ساله برای شبنم نعمت‌زاده

 16. پوشش متفاوت شبنم نعمت‌زاده در دادگاه  

 17. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. جزئیات حملات پهپادی یمن به پالایشگاه‌های عربستان  

 20. روایت یک خیانت/ خاک و شن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید

 21. چم سبز (چال کندی)، بهشت ایران  

 22. ترامپ: به نفت خاورمیانه نیازی نداریم

 23. یک مصوبه ؛ یک اطلاعیه و چند پر سش از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 24. حمله به استبداد با پرتقال  

 25. طلاب جهادی محرم  

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 19. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 20. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 21. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

 22. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 23. اتهام اصلی شبنم نعمت‌زاده

 24. سخنگوی قوه قضائیه: سحر خدایاری در بازجویی‌ها به اشتباه خود اعتراف کرده بود

 25. جمعی از مسئولان قضایی در مراسم ترحیم سحر خدایاری حضور یافتند

پربحث‌های اخیر

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 3. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 4. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 5. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 6. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 7. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 8. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 9. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 10. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 11. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 12. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 13. نقش فرهنگ کار در رونق تولید/ ۱۱ ساعت در هفته میزان کار مفید در ایران

 14. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 15. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 16. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 17. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 18. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 19. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 20. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 21. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 22. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

 23. قیمت سکه افزایش یافت + تازه‌ترین قیمت ارز و طلا

 24. شاخص بورس ۳۵۲۲ واحد رشد کرد

 25. چالش‌ها و مزایای استفاده از رمز ارزها

پربحث‌های دیروز

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 3. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 4. اروپا: پیش از تشخیص مسئول حمله به عربستان باید حقایقی مشخص شوند

 5. پست اینستاگرامی همتی از مذاکرات در ترکیه

 6. محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز

 7. کاهش یک میلیونی قیمت سراتو/۲۰۶ تیپ پنج ۸۹ میلیون

 8. روند کاهشی قیمت خودروهای خارجی در بازار

 9. وزیر صنعت: آرامش بر بازار حکمفرما است

 10. برنج ایرانی ارزان می‌‌شود

 11. انتظار یکساله ۱.۲ میلیون بیکار برای ورود به بازار کار

 12. توضیحات ربیعی درباره حذف سه دهک از یارانه بگیران

 13. اعلام اسامی ۵۰ صنف جدید برای نصب کارتخوان

 14. حاجی‌دلیگانی: لایحه تجارت اقتصاد را منفجر می‌کند

 15. همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده‌است

 16. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 17. نوبخت: ۷ هزار میلیارد تومان امسال به آموزش عالی اختصاص می‌یابد

 18. پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

 19. کد تخفیف دیجی کالا برای خرید از سوپر مارکت اینترنتی و لوازم خانگی

 20. آخرین قیمت خودروهای سایپا

 21. آخرین قیمت محصولات ایران‌خودرو

 22. جهانگیری: آمریکایی‌ها در توقف فروش نفت ایران ناموفق بوده‌اند

 23. رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی منصوب شد

 24. قیمت سکه افزایش یافت + تازه‌ترین قیمت ارز و طلا

 25. شاخص بورس ۳۵۲۲ واحد رشد کرد

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. شیراز را کوه خواران بلعیدند/ اعتبار قولنامه، ریشه زمینخواری

 3. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 4. تشریح طرح واردات خودروی کارکرده از مناطق آزاد

 5. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 6. اهداف چین از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در ایران چیست؟

 7. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 8. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 9. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 10. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 11. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 12. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 13. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 14. واردات برنج همچنان ممنوع است

 15. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 16. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 17. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 18. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 19. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 20. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 21. جریان انحرافی در بازار مسکن

 22. بازگشت قیمت تسه به کانال۴۰هزار تومان/هر وام مسکن معادل ۱۱متر خانه

 23. قیمت برق با حذف قبوض کاغذی تغییر می‌کند؟

 24. چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

 25. از رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی چه خبر؟

آخرین عناوین