اما و اگرهای تحریم ظریف

مهدی پارسا؛ پژوهشگر حقوق بین‌الملل،   3980519070 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
اما و اگرهای تحریم ظریف

به گزارش الف، دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در 31 جولای 2019 وفق فرمان اجرایی 13876، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این اقدام گرچه در چارچوب قوانین داخلی آمریکا صورت می گیرد و قاعدتا نباید دارای آثارفرامرزی باشد، اما نگاه واقع بینانه به این مسئله گویای این واقعیت است که اعمال زورمدارانه قانون داخلی آمریکا به دیگر کشورها و حتی تهدید و تنبیه دیگران به بهانه عدم تبعیت از آن، تبدیل به رفتاری نهادینه در سیاست خارجی این کشور شده است.

تحریم یکجانبه وزیر امور خارجه یک کشور توسط کشوری دیگر از یک سوی، و اعمال آثار این تحریم بر دیگر کشورها با بهره گیری از روش های غیرمنصفانه و غیرقانونی، از سوی دیگر، نه تنها بدعتی خطرناک در تعاملات میان کشورها (هم بین کشور تحریم کننده و تحریم شونده و هم طرف های ثالث) محسوب می شود، بلکه می تواند چشم انداز دیپلماسی در حل و فصل مسالمت آمیز چالش ها و منازعات سیاسی را نیز بسیار تیره و ناامیدکننده کند. صرف تحریم عالی ترین مقام مسئول دیپلماسی یک کشور به نوبه خود می تواند تبدیل به منبعی از تنش ها بین کشورها و در تعاملات بین المللی گردد.

تردیدی در این گزاره نیست که دلیل تحریم وزیر امور خارجه ایران تاثیرگذاری ایشان بر افکار عمومی جامعه آمریکا و جامعه بین المللی است. تلاش برای شنیده نشدن آنچه دکتر ظریف به نمایندگی از مردم ایران در خصوص توطئه ها و تلاش های تیم بی برای تنش افزایی و جنگ افروزی انجام می دهند، می گوید، دلیلی است برای این اقدام خلاف عرف و حقوق بین الملل که هیچ کس تردیدی در مورد آن ندارد؛ حتی با فرض توانایی و امکان دولت آمریکا در جلب تبعیت دیگر کشورها در رعایت این تحریم، این اقدام هرگز وجهه قانونی و منصفانه و صحیح به خود نمی گیرد و ماهیت نادرست چنین اقدامی تطهیر نمی شود.

عصبانیت «تیم بی»، با محوریت بولتون – نتانیاهو و در سطحی دیگر، دو عضو دیگر این تیم در منطقه، از آنچه ظریف می گوید و روشنگری می کند و نور بر تاریکخانه این تیم می اندازد، آمریکا و سیاست خارجی این کشور را وارد مسیری پر چالش و البته و قدر به یقین، با تبعات کوتاه مدت و بلندمدت زیادی، کرده است. با عنایت به آنچه گفته شد، سطور زیر می کوشد آثار تحریم وزیر امور خارجه ایران را از منظری کاملا حقوقی مورد بررسی قرار دهد. 

تحریم ایشان ذیل بخش اول فرمان اجرایی 13876 وضع شده است، بند D بخش اول این فرمان اجرایی بیان می‌دارد: «شخصی که .... برای یا از جانب _ یا ظاهرا اینطور برداشت ‌شود که از جانب_ رهبر عالی ایران یا دفتر وی اقدام می‌کند».[1] وزیر خزانه‌داری ایالات متحده بیان داشت: «جواد ظریف بی‌پروا فرمان رهبر عالی ایران را اجرایی می‌کند و اصلی‌ترین سخنگوی حکومت ایران در سطح جهان است»[2]. در بیانیه وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز آمده است: «وزیر و وزارت امورخارجه ایران خط مشیء اصلی خود را از رهبر عالی و دفتر وی اخذ می‌کنند و ظریف، وزیر امورخارجه، اجرای سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سطح منطقه و جهان را امکان‌پذیر تر می‌کند».[3]

در 24 ژوئن 2019، رئیس‌جمهور ایالات متحده فرمان اجرایی 13876 را صادر و تحریم هایی را علیه مقام معظم رهبری و دفتر ایشان وضع کرد که مبنای قانونی تحریم‌ افراد مرتبط با مقام معطم رهبری یا دفتر ایشان را فراهم می‌نمود. بر اساس همین مبنای قانونی جدید، دفتر کنترل دارایی خارجی،  مقام معطم رهبری را در فهرست تحریم‌ها دفتر کنترل دارایی خارجی قرار داد.

آثار تحریم

الف) مستقیم: تمام دارایی و سود حاصل از دارایی ظریف که در ایالات متحده است یا در اختیار یا کنترل شخص آمریکایی است توقیف خواهد شد. مقررات دفتر کنترل دارایی خارجی بطور کلی تمام ارتباطات شخص آمریکایی در (یا در گذر از) ایالات متحده را که به دارایی یا سود حاصل از دارایی ایشان مرتبط می‌باشد را ممنوع کرده است. علاوه بر این، اشخاصی که در معاملات (تراکنش‌های) مشخص با ایشان دخیل باشند، در معرض تحریم قرار خواهند گرفت. همچنین، هر موسسه مالی خارجی که آگاهانه معامله (تراکنش) مشخص برای یا از جانب ایشان را انجام داده یا تسهیل نماید، می‌تواند موضوع تحریم‌های حساب کارگزاری یا حساب قابل پرداخت قرار گیرد.

از آنجایی‌که برچسب تحریمی ایشان عام می‌باشد، بنظر نمی‌رسد که این تحریم تاثیری بر دریافت خدمات غیرمالی داشته باشد. بعنوان مثال Twitter و Gmail نمی‌توانند صرفا با استناد به این تحریم همکاری خود با ایشان را قطع کرده و از ارائه خدمات امتناع ورزند. البته ممکن است دولت ایالات متحده به دلایل دیگر از جمله اقتضای امنیت ملی ایالات متحده، یا با استناد به بند C بخش اول فرمان اجرایی 13746، به شبکه‌های اجتماعی فشار وارد کند تا حساب‌های منتصب به دکتر ظریف را مسدود نمایند.[4] در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز آمده است: «وزیر امور خارجه، جواد ظریف از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات مرتبط با حکومت ایران را در سرتاسر جهان مخابره می‌کند».[5] ارتباطات ایمیلی با ایشان نیز نمی‌تواند موضوع تحریم باشد، زیرا ارتباطات شخصی فقط در مورد تحریم‌های تروریستی از جمله دلایل تحریم است.

در زمینه‌هایی که به تراکنش‌ها و معاملات مالی انجام مرتبط باشد، اوضاع کمی پیچیده خواهد شد؛ رزرو هتل ایشان در خارج از کشور (داخل یا خارج از آمریکا) ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. زیرا آن هتل و همچنین بانک یا موسسه مالی که قرار است این تراکنش را تسهیل نموده یا انجام دهد، در معرض تحریم قرار خواهد گرفت. همین مشکلات جهت سفرهای خارجی نیز وجود خواهد داشت: مجوز پرواز هواپیمای اختصاصی ایشان، صدور بلیط و ارائه سایر خدمات پروازی توسط شرکت‌های هواپیمایی خارجی به ایشان با مشکلاتی همراه خواهد بود. البته همه اینها در صورتی است که دولت‌های خارجی اراده‌ای جهت اجرای این تحریم داشته و قصد داشته باشند با ایالات متحده همراهی کنند.

ب) غیرمستقیم: عبارت پردازی بیانیه‌های وزارت خزانه‌داری و وزارت امورخارجه ایالات متحده، به‌گونه‌ای است که می‌تواند آغاز کننده یک روند غیرمعمول باشد. نظر به ادبیات و استدلال موجود در این بیانه‌ها، تمامی مسئولان و مقامات عالی‌رتبه کشور و وزارت امورخارجه امکان قرارگرفتن در فهرست تحریم‌ها را دارند و از آنجاییکه دکتر ظریف نخستین فردی هستند که با برچسب [IRAN-13876] تحریم شدند، این می‌تواند آغاز این روند باشد.

طبق فرمان اجرایی 13876 اشخاصی که توسط فرد تحریمی ذیل این فرمان اجرایی منصوب می‌شوند یا از جانب وی عمل می‌کنند، تحریم خواهند شد. اگر دولت ایالات متحده قصد اجرای کامل فرمان اجرایی 13876 را داشته باشد، تمامی سفرای جمهوری اسلامی ایران و دیپلمات‌های شاغل در سفارت‌خانه‌های ایران در معرض تحریم قرار دارند. اموال متعلق به سفارت‌خانه‌های ایران نیز در معرض ریسک توقیف قرار دارند. همچنین بانکی که حقوق وزیر امورخارجه را واریز می‌کند و مسئولی که دستور پرداخت حقوق ایشان را صادر می‌کند نیز می‌توانند تحریم شوند.

 


[1] Executive Order 13876, Section 1 (D), June 24, 2019.
[2] Treasury Department, Press Releases, “Treasury Designates Iran’s Foreign Minister Javad Zarif for Acting for the Supreme Leader of Iran”, July 31, 2019. Available at: https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm749
[3] State Department, Michael R. Pompeo Press Statement, “The U.S. Designates Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif”, July 31, 2019. Available at: https://www.state.gov/the-u-s-designates-iranian-foreign-minister-mohammad-javad-zarif/
[4] Executive Order 13876, Section 1 (C), June 24, 2019.
[5] Treasury Department, Press Releases, “Treasury Designates Iran’s Foreign Minister Javad Zarif for Acting for the Supreme Leader of Iran”, July 31, 2019. Available at: https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm749

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۳۹۹۲۰۷:۳۸:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف باعث اعتبار بیشتر او در داخل کشور شد.
ناشناس۱۰۴۴۰۹۷۰۹:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف باعث صرفه جویی در سوخت هواپیما میشود
ناشناس۱۰۴۴۳۳۵۱۱:۳۵:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف سیب و گلابی برجام است که داره میرسه !
ناشناس۱۰۴۴۶۴۳۱۳:۳۲:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
او نشد یکی دیگه
ناشناس۱۰۴۴۴۰۳۱۱:۵۹:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
و کاهش گازهای گلخانه ای و کمک به حفظ محیط زیست و موجودات زنده کره زمین
ناشناس۱۰۴۴۱۰۱۰۹:۲۳:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۲۰
خیر. مگر خود ما قادر به درک مسائل نیستیم که بر اساس رفتار یک عامل خارجی، دیدگاه مان نسبت به ایشان را تغییر دهیم. از نظر بنده آقای ظریف باید پاسخگو باشند که چرا این توافقنامه طوری تنظیم شده است که خروج آمریکا از توافقنامه، تنها برای ما هزینه داشته باشد، نه برای طرف های دیگر؟؟؟!!!ایشان مسئول سیاست خارجی و سرپرست تیم مذاکره کننده بوده است و در تنظیم مفاد توافقنامه نقش داشته است.
ناشناس۱۰۴۴۱۰۷۰۹:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ظریف رفت تحریما رو برداره خودش هم تحریم شد :-)
ناشناس۱۰۴۴۱۶۳۰۹:۵۵:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
برای ایشان مستمری بیمه بیکاری در نظر گرفته شود علی برکت الله
ناشناس۱۰۴۴۳۳۰۱۱:۳۴:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۲۰
قرار بود عزت و اعتبار به پاسپورت ایرانی برگردد اما حالا ظریف هم تحریم شده و در سازمان ملل بیش از 800 متر مربع امکان جابجایی ندارد !
خخخخخ هستم از رشت۱۰۴۴۴۵۶۱۲:۲۲:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
حسن رفت اعتبار ببخشه به پاسپورت ایرانی ؛ اعتبار پاسپورت جواد هم پرید
ناشناس۱۰۴۴۱۸۳۱۰:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
بیکاری و سرخوردگی جوانان تحصیلکرده کشور و تورم 120 درصدی امروز که در این کشور حکمفرماست و بر گرده این ملت سنگینی میکند ناشی از عملکرد همین آقا و دولت روحانی است از کدام اعتبار سخن میرانید ؟!!!
ناشناس۱۰۴۳۹۹۵۰۷:۴۲:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۲۰
آمریکا قبلا" رهبری و فرماندهان سپاه را تحریم کرده بود. همانقدر که تحریم این افراد بر نحوه فعالیتشان تاثیر گذاشته، تحریم ظریف هم کم اثر و فقط یک مانور سیاسی از طرف آمریکا است.
ناشناس۱۰۴۴۱۲۱۰۹:۲۹:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
انشاالله یه شغل هم برای ظریف پیدا میشه
ناشناس۱۰۴۴۱۳۸۰۹:۴۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
خدا بزرگه
ناشناس۱۰۴۴۳۲۴۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
خدا بزرگه ؛ درست . ولی تا پارتی نداشته باشی ، کار برات پیدا نمیشه جواد باید به چن نفر بسپاره تا سفارش اش رو بکنن
ناشناس۱۰۴۴۱۲۶۰۹:۳۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
پس چرا سفر خارجی نمیره ؟!!!
ناشناس۱۰۴۴۱۳۹۰۹:۴۲:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
چون آخه هوا گرمه
ناشناس۱۰۴۳۹۹۶۰۷:۴۳:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
از محبوبیت ظریف با این اقدام آمریکا کم نمی شود.
ناشناس۱۰۴۴۱۰۰۰۹:۲۲:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
کم بود ؛ کمتر شد
ناشناس۱۰۴۴۱۰۳۰۹:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
کدام محبوبیت؟ بنده بعنوان یک نفر از مردم، از جانب دیگران صحبت نمی کنم، می گویم آقای ظریف برای بنده محبوب نیست. دلیل اصلی اش این است که ایشان در صحبت های شان متاسفانه خیلی خلاف واقع حرف می زنند. بعنوان مثال، خود را نماینده و صدای مردم ایران می نامند.
ناشناس۱۰۴۴۱۱۷۰۹:۲۸:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
محبوبیت ؟!!!!!!!!!!!!!
کارگر ساده۱۰۴۴۴۰۹۱۲:۰۲:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
بنده از نجومی بگیران متنفرم
ناشناس۱۰۴۳۹۹۷۰۷:۴۶:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۰
عقده آمریکایی ها از ظریف قابل فهم است.
ناشناس۱۰۴۴۱۵۱۰۹:۵۰:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۰
20 و 30 نیستی ؟!!!!
ناشناس۱۰۴۴۰۰۰۰۷:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف بر روی مسافرت ظریف به دیگر کشورها تاثیری ندارد.
ناشناس۱۰۴۴۱۱۰۰۹:۲۷:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
من بعد سفرهای ایشان با بالن صورت پذیرد
ناشناس۱۰۴۴۰۸۵۰۹:۱۴:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
قهرمان سازی از یک دیپلمات شکست خورده و بی اعتبار توسط استکبار به منظور تحمیل برجام های موشکی و منطقه ای...
ناشناس۱۰۴۴۱۲۹۰۹:۳۴:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۲۰
جواد و حسن و فریدون و اسحاق و شیب ملایم ، کشور رو 75 سال به عقب روندند
ناشناس۱۰۴۴۱۳۰۰۹:۳۵:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ظریف وزیر امور داخله گردد
ناشناس۱۰۴۴۱۵۸۰۹:۵۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
با توجه به سفرها و گردش های تفریحی زیادی که در این مدت داشت بنده ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رو پیشنهاد میدم ولی با شرط : اول استرداد سکه ها
ناشناس۱۰۴۴۱۳۳۰۹:۳۸:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
این تحریم ها برای مردم ایران نعمت هایی را در پی دارد برای آنانکه میدانند
مبتکر طرح های مثمر ثمر به نفع ملت۱۰۴۴۱۳۷۰۹:۴۱:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
هر چه سریعتر باید فرزندان و بستگان سببی و نسبی مسئولانی که در بلاد کفر اقدام به سپری کردن ایام میکنند با اوردنگی به بیرون از این بلاد هدایت شوند .
ناشناس۱۰۴۴۳۰۸۱۱:۲۰:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
قابل توجه وزارت خارجه یونایتد استیت امریکا
ناشناس۱۰۴۴۳۱۵۱۱:۲۲:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ممنون میشیم از دونالد در صورت اقدام
ناشناس۱۰۴۴۱۷۴۱۰:۰۰:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
صلاح ملت در این است
ناشناس۱۰۴۴۲۴۹۱۰:۴۷:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
من فکر میکنم خودشان از امریکا خواستن یه چنین بازی رو راه بندازن . با سفارشی که به مکرون کردن که به ترامپ پیغام بده و یا در دیدار بکلی سری ظریف با نماینده کنگره...الله و اعلم ....
حرف حساب۱۰۴۴۷۱۰۱۴:۰۰:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ايشان مانند ديگر دولتمردان تدبير و اميد كه همه چيز با سود و زيان مي سنجند بعد از تحريم گفتند من ما ل و أموالي در خارج ندارم جاي تاسف است كه از اين زاويه به قضيه نگاه فرمودند

پربحث‌های دیروز

 1. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 2. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 3. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 4. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 7. نوبخت: ما ارز خودمان را فروختیم، اگر بانک مرکزی نگه داشته عرضه کند / افزایش قیمت ها را به فروش ارز صندوق ربط ندهید

 8. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 9. گمانه زنی‌ها از "گشایش اقتصادی" رئیس جمهور/ پای عرضه اوراق سلف نفتی در میان است؟

 10. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

 11. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

 12. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

 13. ماه‌چهره خلیلی درگذشت

 14. افزایش آمار کشته‌های انفجار بیروت به ۱۴۵ تن/ ماکرون: کمک‌ها به دست‌های فاسد نخواهد رسید

 15. زیباترین عکس جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تهیه مسکن وظیفه نماینده است و تا این کار نشود درکی از زجر مردم ندارد/ وقتی از مردم مالیات می گیرید آنها تعیین می‌کنند صرف چه می‌شود/ کرونا را نباید سیاسی کرد

 17. جدیدترین خبر از تبدیل ریال به تومان/ ۲.۵ میلیارد دلار ارز برگشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 6. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 12. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 13. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 14. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 15. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 16. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 17. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 18. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 19. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 22. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 23. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 24. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 25. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

ابر آروان

آخرین عناوین