اما و اگرهای تحریم ظریف

مهدی پارسا؛ پژوهشگر حقوق بین‌الملل،   3980519070 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
اما و اگرهای تحریم ظریف

به گزارش الف، دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در 31 جولای 2019 وفق فرمان اجرایی 13876، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. این اقدام گرچه در چارچوب قوانین داخلی آمریکا صورت می گیرد و قاعدتا نباید دارای آثارفرامرزی باشد، اما نگاه واقع بینانه به این مسئله گویای این واقعیت است که اعمال زورمدارانه قانون داخلی آمریکا به دیگر کشورها و حتی تهدید و تنبیه دیگران به بهانه عدم تبعیت از آن، تبدیل به رفتاری نهادینه در سیاست خارجی این کشور شده است.

تحریم یکجانبه وزیر امور خارجه یک کشور توسط کشوری دیگر از یک سوی، و اعمال آثار این تحریم بر دیگر کشورها با بهره گیری از روش های غیرمنصفانه و غیرقانونی، از سوی دیگر، نه تنها بدعتی خطرناک در تعاملات میان کشورها (هم بین کشور تحریم کننده و تحریم شونده و هم طرف های ثالث) محسوب می شود، بلکه می تواند چشم انداز دیپلماسی در حل و فصل مسالمت آمیز چالش ها و منازعات سیاسی را نیز بسیار تیره و ناامیدکننده کند. صرف تحریم عالی ترین مقام مسئول دیپلماسی یک کشور به نوبه خود می تواند تبدیل به منبعی از تنش ها بین کشورها و در تعاملات بین المللی گردد.

تردیدی در این گزاره نیست که دلیل تحریم وزیر امور خارجه ایران تاثیرگذاری ایشان بر افکار عمومی جامعه آمریکا و جامعه بین المللی است. تلاش برای شنیده نشدن آنچه دکتر ظریف به نمایندگی از مردم ایران در خصوص توطئه ها و تلاش های تیم بی برای تنش افزایی و جنگ افروزی انجام می دهند، می گوید، دلیلی است برای این اقدام خلاف عرف و حقوق بین الملل که هیچ کس تردیدی در مورد آن ندارد؛ حتی با فرض توانایی و امکان دولت آمریکا در جلب تبعیت دیگر کشورها در رعایت این تحریم، این اقدام هرگز وجهه قانونی و منصفانه و صحیح به خود نمی گیرد و ماهیت نادرست چنین اقدامی تطهیر نمی شود.

عصبانیت «تیم بی»، با محوریت بولتون – نتانیاهو و در سطحی دیگر، دو عضو دیگر این تیم در منطقه، از آنچه ظریف می گوید و روشنگری می کند و نور بر تاریکخانه این تیم می اندازد، آمریکا و سیاست خارجی این کشور را وارد مسیری پر چالش و البته و قدر به یقین، با تبعات کوتاه مدت و بلندمدت زیادی، کرده است. با عنایت به آنچه گفته شد، سطور زیر می کوشد آثار تحریم وزیر امور خارجه ایران را از منظری کاملا حقوقی مورد بررسی قرار دهد. 

تحریم ایشان ذیل بخش اول فرمان اجرایی 13876 وضع شده است، بند D بخش اول این فرمان اجرایی بیان می‌دارد: «شخصی که .... برای یا از جانب _ یا ظاهرا اینطور برداشت ‌شود که از جانب_ رهبر عالی ایران یا دفتر وی اقدام می‌کند».[1] وزیر خزانه‌داری ایالات متحده بیان داشت: «جواد ظریف بی‌پروا فرمان رهبر عالی ایران را اجرایی می‌کند و اصلی‌ترین سخنگوی حکومت ایران در سطح جهان است»[2]. در بیانیه وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز آمده است: «وزیر و وزارت امورخارجه ایران خط مشیء اصلی خود را از رهبر عالی و دفتر وی اخذ می‌کنند و ظریف، وزیر امورخارجه، اجرای سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای در سطح منطقه و جهان را امکان‌پذیر تر می‌کند».[3]

در 24 ژوئن 2019، رئیس‌جمهور ایالات متحده فرمان اجرایی 13876 را صادر و تحریم هایی را علیه مقام معظم رهبری و دفتر ایشان وضع کرد که مبنای قانونی تحریم‌ افراد مرتبط با مقام معطم رهبری یا دفتر ایشان را فراهم می‌نمود. بر اساس همین مبنای قانونی جدید، دفتر کنترل دارایی خارجی،  مقام معطم رهبری را در فهرست تحریم‌ها دفتر کنترل دارایی خارجی قرار داد.

آثار تحریم

الف) مستقیم: تمام دارایی و سود حاصل از دارایی ظریف که در ایالات متحده است یا در اختیار یا کنترل شخص آمریکایی است توقیف خواهد شد. مقررات دفتر کنترل دارایی خارجی بطور کلی تمام ارتباطات شخص آمریکایی در (یا در گذر از) ایالات متحده را که به دارایی یا سود حاصل از دارایی ایشان مرتبط می‌باشد را ممنوع کرده است. علاوه بر این، اشخاصی که در معاملات (تراکنش‌های) مشخص با ایشان دخیل باشند، در معرض تحریم قرار خواهند گرفت. همچنین، هر موسسه مالی خارجی که آگاهانه معامله (تراکنش) مشخص برای یا از جانب ایشان را انجام داده یا تسهیل نماید، می‌تواند موضوع تحریم‌های حساب کارگزاری یا حساب قابل پرداخت قرار گیرد.

از آنجایی‌که برچسب تحریمی ایشان عام می‌باشد، بنظر نمی‌رسد که این تحریم تاثیری بر دریافت خدمات غیرمالی داشته باشد. بعنوان مثال Twitter و Gmail نمی‌توانند صرفا با استناد به این تحریم همکاری خود با ایشان را قطع کرده و از ارائه خدمات امتناع ورزند. البته ممکن است دولت ایالات متحده به دلایل دیگر از جمله اقتضای امنیت ملی ایالات متحده، یا با استناد به بند C بخش اول فرمان اجرایی 13746، به شبکه‌های اجتماعی فشار وارد کند تا حساب‌های منتصب به دکتر ظریف را مسدود نمایند.[4] در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز آمده است: «وزیر امور خارجه، جواد ظریف از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات مرتبط با حکومت ایران را در سرتاسر جهان مخابره می‌کند».[5] ارتباطات ایمیلی با ایشان نیز نمی‌تواند موضوع تحریم باشد، زیرا ارتباطات شخصی فقط در مورد تحریم‌های تروریستی از جمله دلایل تحریم است.

در زمینه‌هایی که به تراکنش‌ها و معاملات مالی انجام مرتبط باشد، اوضاع کمی پیچیده خواهد شد؛ رزرو هتل ایشان در خارج از کشور (داخل یا خارج از آمریکا) ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. زیرا آن هتل و همچنین بانک یا موسسه مالی که قرار است این تراکنش را تسهیل نموده یا انجام دهد، در معرض تحریم قرار خواهد گرفت. همین مشکلات جهت سفرهای خارجی نیز وجود خواهد داشت: مجوز پرواز هواپیمای اختصاصی ایشان، صدور بلیط و ارائه سایر خدمات پروازی توسط شرکت‌های هواپیمایی خارجی به ایشان با مشکلاتی همراه خواهد بود. البته همه اینها در صورتی است که دولت‌های خارجی اراده‌ای جهت اجرای این تحریم داشته و قصد داشته باشند با ایالات متحده همراهی کنند.

ب) غیرمستقیم: عبارت پردازی بیانیه‌های وزارت خزانه‌داری و وزارت امورخارجه ایالات متحده، به‌گونه‌ای است که می‌تواند آغاز کننده یک روند غیرمعمول باشد. نظر به ادبیات و استدلال موجود در این بیانه‌ها، تمامی مسئولان و مقامات عالی‌رتبه کشور و وزارت امورخارجه امکان قرارگرفتن در فهرست تحریم‌ها را دارند و از آنجاییکه دکتر ظریف نخستین فردی هستند که با برچسب [IRAN-13876] تحریم شدند، این می‌تواند آغاز این روند باشد.

طبق فرمان اجرایی 13876 اشخاصی که توسط فرد تحریمی ذیل این فرمان اجرایی منصوب می‌شوند یا از جانب وی عمل می‌کنند، تحریم خواهند شد. اگر دولت ایالات متحده قصد اجرای کامل فرمان اجرایی 13876 را داشته باشد، تمامی سفرای جمهوری اسلامی ایران و دیپلمات‌های شاغل در سفارت‌خانه‌های ایران در معرض تحریم قرار دارند. اموال متعلق به سفارت‌خانه‌های ایران نیز در معرض ریسک توقیف قرار دارند. همچنین بانکی که حقوق وزیر امورخارجه را واریز می‌کند و مسئولی که دستور پرداخت حقوق ایشان را صادر می‌کند نیز می‌توانند تحریم شوند.

 


[1] Executive Order 13876, Section 1 (D), June 24, 2019.
[2] Treasury Department, Press Releases, “Treasury Designates Iran’s Foreign Minister Javad Zarif for Acting for the Supreme Leader of Iran”, July 31, 2019. Available at: https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm749
[3] State Department, Michael R. Pompeo Press Statement, “The U.S. Designates Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif”, July 31, 2019. Available at: https://www.state.gov/the-u-s-designates-iranian-foreign-minister-mohammad-javad-zarif/
[4] Executive Order 13876, Section 1 (C), June 24, 2019.
[5] Treasury Department, Press Releases, “Treasury Designates Iran’s Foreign Minister Javad Zarif for Acting for the Supreme Leader of Iran”, July 31, 2019. Available at: https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm749

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۳۹۹۲۰۷:۳۸:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف باعث اعتبار بیشتر او در داخل کشور شد.
ناشناس۱۰۴۴۰۹۷۰۹:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف باعث صرفه جویی در سوخت هواپیما میشود
ناشناس۱۰۴۴۳۳۵۱۱:۳۵:۱۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف سیب و گلابی برجام است که داره میرسه !
ناشناس۱۰۴۴۶۴۳۱۳:۳۲:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
او نشد یکی دیگه
ناشناس۱۰۴۴۴۰۳۱۱:۵۹:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
و کاهش گازهای گلخانه ای و کمک به حفظ محیط زیست و موجودات زنده کره زمین
ناشناس۱۰۴۴۱۰۱۰۹:۲۳:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۲۰
خیر. مگر خود ما قادر به درک مسائل نیستیم که بر اساس رفتار یک عامل خارجی، دیدگاه مان نسبت به ایشان را تغییر دهیم. از نظر بنده آقای ظریف باید پاسخگو باشند که چرا این توافقنامه طوری تنظیم شده است که خروج آمریکا از توافقنامه، تنها برای ما هزینه داشته باشد، نه برای طرف های دیگر؟؟؟!!!ایشان مسئول سیاست خارجی و سرپرست تیم مذاکره کننده بوده است و در تنظیم مفاد توافقنامه نقش داشته است.
ناشناس۱۰۴۴۱۰۷۰۹:۲۵:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ظریف رفت تحریما رو برداره خودش هم تحریم شد :-)
ناشناس۱۰۴۴۱۶۳۰۹:۵۵:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
برای ایشان مستمری بیمه بیکاری در نظر گرفته شود علی برکت الله
ناشناس۱۰۴۴۳۳۰۱۱:۳۴:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۲۰
قرار بود عزت و اعتبار به پاسپورت ایرانی برگردد اما حالا ظریف هم تحریم شده و در سازمان ملل بیش از 800 متر مربع امکان جابجایی ندارد !
خخخخخ هستم از رشت۱۰۴۴۴۵۶۱۲:۲۲:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
حسن رفت اعتبار ببخشه به پاسپورت ایرانی ؛ اعتبار پاسپورت جواد هم پرید
ناشناس۱۰۴۴۱۸۳۱۰:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
بیکاری و سرخوردگی جوانان تحصیلکرده کشور و تورم 120 درصدی امروز که در این کشور حکمفرماست و بر گرده این ملت سنگینی میکند ناشی از عملکرد همین آقا و دولت روحانی است از کدام اعتبار سخن میرانید ؟!!!
ناشناس۱۰۴۳۹۹۵۰۷:۴۲:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۲۰
آمریکا قبلا" رهبری و فرماندهان سپاه را تحریم کرده بود. همانقدر که تحریم این افراد بر نحوه فعالیتشان تاثیر گذاشته، تحریم ظریف هم کم اثر و فقط یک مانور سیاسی از طرف آمریکا است.
ناشناس۱۰۴۴۱۲۱۰۹:۲۹:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
انشاالله یه شغل هم برای ظریف پیدا میشه
ناشناس۱۰۴۴۱۳۸۰۹:۴۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
خدا بزرگه
ناشناس۱۰۴۴۳۲۴۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
خدا بزرگه ؛ درست . ولی تا پارتی نداشته باشی ، کار برات پیدا نمیشه جواد باید به چن نفر بسپاره تا سفارش اش رو بکنن
ناشناس۱۰۴۴۱۲۶۰۹:۳۲:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
پس چرا سفر خارجی نمیره ؟!!!
ناشناس۱۰۴۴۱۳۹۰۹:۴۲:۴۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
چون آخه هوا گرمه
ناشناس۱۰۴۳۹۹۶۰۷:۴۳:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
از محبوبیت ظریف با این اقدام آمریکا کم نمی شود.
ناشناس۱۰۴۴۱۰۰۰۹:۲۲:۴۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
کم بود ؛ کمتر شد
ناشناس۱۰۴۴۱۰۳۰۹:۲۵:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
کدام محبوبیت؟ بنده بعنوان یک نفر از مردم، از جانب دیگران صحبت نمی کنم، می گویم آقای ظریف برای بنده محبوب نیست. دلیل اصلی اش این است که ایشان در صحبت های شان متاسفانه خیلی خلاف واقع حرف می زنند. بعنوان مثال، خود را نماینده و صدای مردم ایران می نامند.
ناشناس۱۰۴۴۱۱۷۰۹:۲۸:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
محبوبیت ؟!!!!!!!!!!!!!
کارگر ساده۱۰۴۴۴۰۹۱۲:۰۲:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
بنده از نجومی بگیران متنفرم
ناشناس۱۰۴۳۹۹۷۰۷:۴۶:۱۸ ۱۳۹۸/۵/۲۰
عقده آمریکایی ها از ظریف قابل فهم است.
ناشناس۱۰۴۴۱۵۱۰۹:۵۰:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۲۰
20 و 30 نیستی ؟!!!!
ناشناس۱۰۴۴۰۰۰۰۷:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۵/۲۰
تحریم ظریف بر روی مسافرت ظریف به دیگر کشورها تاثیری ندارد.
ناشناس۱۰۴۴۱۱۰۰۹:۲۷:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
من بعد سفرهای ایشان با بالن صورت پذیرد
ناشناس۱۰۴۴۰۸۵۰۹:۱۴:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
قهرمان سازی از یک دیپلمات شکست خورده و بی اعتبار توسط استکبار به منظور تحمیل برجام های موشکی و منطقه ای...
ناشناس۱۰۴۴۱۲۹۰۹:۳۴:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۲۰
جواد و حسن و فریدون و اسحاق و شیب ملایم ، کشور رو 75 سال به عقب روندند
ناشناس۱۰۴۴۱۳۰۰۹:۳۵:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ظریف وزیر امور داخله گردد
ناشناس۱۰۴۴۱۵۸۰۹:۵۳:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
با توجه به سفرها و گردش های تفریحی زیادی که در این مدت داشت بنده ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رو پیشنهاد میدم ولی با شرط : اول استرداد سکه ها
ناشناس۱۰۴۴۱۳۳۰۹:۳۸:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۲۰
این تحریم ها برای مردم ایران نعمت هایی را در پی دارد برای آنانکه میدانند
مبتکر طرح های مثمر ثمر به نفع ملت۱۰۴۴۱۳۷۰۹:۴۱:۰۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
هر چه سریعتر باید فرزندان و بستگان سببی و نسبی مسئولانی که در بلاد کفر اقدام به سپری کردن ایام میکنند با اوردنگی به بیرون از این بلاد هدایت شوند .
ناشناس۱۰۴۴۳۰۸۱۱:۲۰:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۲۰
قابل توجه وزارت خارجه یونایتد استیت امریکا
ناشناس۱۰۴۴۳۱۵۱۱:۲۲:۲۱ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ممنون میشیم از دونالد در صورت اقدام
ناشناس۱۰۴۴۱۷۴۱۰:۰۰:۳۲ ۱۳۹۸/۵/۲۰
صلاح ملت در این است
ناشناس۱۰۴۴۲۴۹۱۰:۴۷:۳۰ ۱۳۹۸/۵/۲۰
من فکر میکنم خودشان از امریکا خواستن یه چنین بازی رو راه بندازن . با سفارشی که به مکرون کردن که به ترامپ پیغام بده و یا در دیدار بکلی سری ظریف با نماینده کنگره...الله و اعلم ....
حرف حساب۱۰۴۴۷۱۰۱۴:۰۰:۵۷ ۱۳۹۸/۵/۲۰
ايشان مانند ديگر دولتمردان تدبير و اميد كه همه چيز با سود و زيان مي سنجند بعد از تحريم گفتند من ما ل و أموالي در خارج ندارم جاي تاسف است كه از اين زاويه به قضيه نگاه فرمودند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  2. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  3. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  4. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  5. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

  7. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

  8. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

  9. تقی پور: مجلس دهم به تمایلات دولت گرایش داشت تا به منافع مردم

  10. تصاویری از اشغالگری آمریکا در ژاپن

  11. روحانی: همه باید پای صندوق آراء بیاییم/ روز ۲ اسفند حضور و صف‌های پرشور ما آمریکا را عصبانی می‌کند/ آمریکا در برابر برجام ناتوان است

  12. اسامی و سوابق کاندیداهای نهایی لیست وحدت اصولگرایان

  13. در صحنه اما هیجان زده...!

  14. ظریف: دیدارم با سناتورهای آمریکا جدید نیست/ حق داریم جعبه سیاه هواپیما را خودمان بخوانیم

  15. وعده های مفسده انگیز برخی نامزدهای انتخاباتی

  16. خودروهای جدید تولید داخل در حاشیه جلسه هیات دولت

  17. احمد توکلی: وحدتی که شکل گرفت مورد توصیه دین است/ لیست خوبی‌ست و باید از آن حمایت کنیم

  18. احسان خاندوزی: نظام سیاست‌گذاری کشور نسبت به مشکلات مردم کم توجه و منفعل است

  19. چرا لیست کامل؟

  پربحث‌های هفته

  1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

  2. نیروگاه هسته‌ای امارات

  3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

  4. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

  5. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

  6. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

  7. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  8. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

  9. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  10. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

  11. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

  12. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

  13. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  14. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  15. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

  16. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  17. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

  18. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

  19. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

  20. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

  21. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  22. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

  23. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

  24. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

  25. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

   1. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

   2. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

   3. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

   4. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

   5. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

   6. تقی پور: مجلس دهم به تمایلات دولت گرایش داشت تا به منافع مردم

   7. روحانی: همه باید پای صندوق آراء بیاییم/ روز ۲ اسفند حضور و صف‌های پرشور ما آمریکا را عصبانی می‌کند/ آمریکا در برابر برجام ناتوان است

   8. اسامی و سوابق کاندیداهای نهایی لیست وحدت اصولگرایان

   9. در صحنه اما هیجان زده...!

   10. ظریف: دیدارم با سناتورهای آمریکا جدید نیست/ حق داریم جعبه سیاه هواپیما را خودمان بخوانیم

   11. وعده های مفسده انگیز برخی نامزدهای انتخاباتی

   12. احمد توکلی: وحدتی که شکل گرفت مورد توصیه دین است/ لیست خوبی‌ست و باید از آن حمایت کنیم

   13. احسان خاندوزی: نظام سیاست‌گذاری کشور نسبت به مشکلات مردم کم توجه و منفعل است

   14. چرا لیست کامل؟

   پربحث‌های هفته

   1. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

   2. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

   3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

   4. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

   5. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

   6. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

   7. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

   8. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

   9. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

   10. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

   11. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

   12. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

   13. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

   14. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

   15. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

   16. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

   17. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

   18. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

   19. جلواتی: وکیل الدوله بودن مهمترین نقطه ضعف مجلس دهم

   20. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

   21. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

   22. روحانی: قول می‌دهم شعاری را که روز اول مطرح کردم تا روز آخر پیگیری کنم

   23. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

   24. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

   25. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

   آخرین عناوین