توضیحات قائم‌مقام دیده‌بان شفافیت درباره دارویی که منجر به نابینایی ۵۲ نفر شد

گروه اجتماعی الف،   3980516121 ۶ نظر، ۲۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
توضیحات قائم‌مقام دیده‌بان شفافیت درباره دارویی که منجر به نابینایی ۵۲ نفر شد

چند روز قبل قائم‌مقام مدیرعامل دیده‌بان شفافیت و عدالت گفته بود: ۵۲ نفر از هموطنان به دلیل استفاده از یک دارو که به صورت چمدانی وارد کشور می‌شده، بینایی خود را از دست دادند. در ادامه توضیحات جلواتی درباره ماجرای داروی «اوستین» که ۴ سال پیش منجر به نابینایی این افراد شده است را می‌خوانید.

روزنامه شهروند نوشت: پرونده «تخلف دارویی» روی میز سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت باز شده است؛ پرونده‌ای که نشان می‌دهد چند‌سال پیش دارویی به نام اوستین وارد کشور شد و ٥٢نفر را نابینا کرد.

خبر اولیه زمستان‌ سال ٩٣ منتشر شد. وقتی اعلام شد که ١٥ بیمار در کلینیک چشم پزشکی رازی به دلیل تزریق داروی اوستین، از یک یا دو چشم نابینا شدند. همان زمان اعلام شد که دارو تقلبی بوده و منجر شده برخی از بیماران ٧٠ تا ٨٠‌درصد بینایی‌شان را از دست بدهند. یکی از  بیمارستان معروف بیماری‌های چشم هم جزو مکان‌هایی بود که این دارو در آن تزریق شده است، اما مسئولان آن بیمارستان موضوع را تکذیب کردند. آن‌سال رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو بود. او همان موقع، درباره این خبر گفت که این دارو در سه مرکز چشم‌پزشکی تزریق شده اما درباره چند و چون آن صحبتی نشد و تنها به این موضوع بسنده می‌شد که دارو تقلبی بوده است و بیماران دارو را از مراجع رسمی تهیه کنند، اما کسی نگفت که این دارو از مراجع رسمی وارد شده و اتفاقا هم برچسب اصالت سازمان غذا و دارو هم داشته است.

دو‌سال از این ماجرا می‌گذشت که سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت که درباره فسادها و تخلفات در حوزه‌های مختلف، تحقیق می‌کند، سراغ این پرونده را گرفت.

حالا حسن جلواتی، قائم‌مقام این سازمان که دو روز پیش در نشست خبری درباره فسادهای حوزه ارز و دارو، افشاگری‌هایی کرده بود، اشاره‌ای کوتاه به بخشی از این پرونده کرد و حالا او در گفت‌وگو با شهروند جزییات تازه‌ای درباره این پرونده اعلام کرد.

٥٢ نفری که شما اعلام کردید در جریان استفاده از داروی اوستین، دچار نابینایی شده‌اند، همه مربوط به تهران‌اند یا در کل کشور؟

همه اینها در تهران اتفاق افتاده بود.

کدام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی؟

شما خودتان ببینید کدام مراکز درمانی برای درمان بیماران چشم فعالیت می‌کنند، این دارو در همان مکان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

اسفند‌سال ٩٣ بود که خبر نابینایی ١٥ نفر در یکی از  کلینیک‌های چشم پزشکی منتشر و اعلام شد که این دارو برای بیماران دیابتی و آنهایی که مشکل قرنیه چشم داشتند، استفاده شده و حتی گفته شد که دارو تقلبی بوده و از مراکز نامعتبر خریداری شده. اما آن زمان جز کمی اطلاع‌رسانی، موضوع کلا منتفی شد و اصلا معلوم نشد که چه اتفاقی افتاد و ما از موضوع بی‌خبر بودیم تا الان که شما جزییات آن را اعلام کردید.

بله؛ مسأله این است که این موضوع هیچ وقت بررسی نشد که عامل این اتفاق چه بود، چرا با افرادی که این داروها را وارد کرده بودند، برخورد نشد، چرا بعضی از بیمارستان‌ها از این دارو استفاده کردند؟ چرا هیچ سیستم نظارتی درباره این پرونده ورود پیدا نکرد؟ چرا هیچ‌کس خسارت نداد؟ مشخص شد که چه عاملی باعث شد تا این دارو در کشور توزیع و تزریق شود؟

وزارت بهداشت اعلام می‌کند که آن زمان دیه افراد پرداخت شده است.

سندش کجاست؟ چرا هیچ وقت این موضوع مطرح نشد. اصلا عنوان شد که چه اتفاقی برای آن ٥٢ نفر افتاد؟ آیا همه‌شان رضایت داده‌اند؟

شما در پیگیری‌هایتان متوجه شدید که این داروها از طریق چه شرکتی وارد شده؟

بله؛ ما می‌دانیم کدام شرکت بوده. نکته این است که کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که گران‌ترین داروی دنیا را دارد، بیشتر داروهایش برند است و نه ژنریک. با این حال دارویی که در ترکیه به قیمت دو‌میلیون تومان فروخته می‌شود، در ایران ٥‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان قیمت‌گذاری شده است، یعنی حتی از خود ترکیه هم گران‌تر.

یعنی از ترکیه قاچاق شد؟

بله؛ گروهی به ترکیه رفته بودند، از آنجایی که ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارد، خیلی راحت هم رفت‌وآمد کردند و دارویی که یخچالی بود را در شرایط بسیار بدی وارد کشور کردند. این دارو بدون این‌که در سازمان غذا و دارو مورد آزمایش قرار بگیرد، وارد چرخه درمان شد، درحالی‌که دارو یخچالی بود و در مسیر رفت‌وآمد در شرایط بسیار بدی قرار گرفته بود. سوال اینجاست که چه اتفاقی می‌افتد دارویی که تقلبی است، از مسیر قانونی وارد کشور می‌‌شود؟ چرا عده‌ای در داخل کشور، برای این دارو، سود ٢٠٠‌درصدی گرفته‌اند، یعنی بیشتر از دو برابر قیمتی که در ترکیه برای این دارو داده می‌شود. چه کسی متولی قیمت‌گذاری بوده و چه کسی از کل این ماجرا سود می‌برده؟

کدام شرکت این دارو را وارد کرده؟

ما می‌دانیم کدام شرکت بوده و انگیزه این واردات و قیمت‌گذاری گران آن را هم می‌دانیم. انگیزه اصلی همان قیمت‌گذاری بالا و سودی است که از فروش این دارو به دست می‌آمد. اگر این دارو با قیمت بالا قیمت‌گذاری نمی‌شد و مسئولان به ٢٠‌درصد سود قانع می‌شدند و دارو را حدود دو‌میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌کردند، دیگر کسی اجازه قاچاق پیدا نمی‌کرد و دارو در شرایط درستی وارد کشور می‌شد.

بررسی‌های شما نشان داد که این دارو به دلیل قرار گرفتن در شرایط نامناسب بیماران را دچار نابینایی کرد؟

بله؛ این دارو در شرایط دمایی درستی قرار نگرفته بود و افزایش دما منجر به از دست رفتن فرمولاسیون آن شد، اگر این دارو در شرایط خوبی نگهداری می‌شد، این اتفاق نمی‌افتاد.

شرکت وارد‌کننده هنوز به فعالیتش ادامه می‌دهد؟

بله متاسفانه. درحالی‌که مقصر اصلی شرکت وارد‌کننده است که با سازمان غذا و دارو لابی کرده، باید سراغ مسئولان وقت سازمان غذا و دارو و کمیسیون ماده ٢٠ رفت.

دیده بان شفافیت در این زمینه شکایتی کرده؟

بله؛ ما به دادگاه شکایت کردیم، همین شرکتی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم، سوءاستفاده‌های دیگری هم از این دارو کرده که در حد جنایت است. ما در این زمینه شکایت‌های دیگری هم کردیم و قرار است اعلام سراسری کنیم.

پرونده درحال حاضر در کجا بررسی می‌شود؟

در دادسرای جرایم پزشکی. به‌طور کلی، شکایت ما به سوء جریان در سازمان غذا و داروست، دادستان تهران پرونده را بررسی کرده و حالا هم پرونده در شعبه ١٥ بازرسی در جریان است. ما در رشته‌ اقتصاد درس خوانده‌ایم، اما در بررسی‌هایی که کردیم متوجه شدیم حتی در زمینه تزریق این دارو هم ایراداتی وجود داشته که لازم است سازمان نظام پزشکی به موضوع ورود پیدا کند، این‌که چرا دارو به هر دو چشم بیمار تزریق شده؟ اگر در یک چشم تزریق می‌شد، مشخص می‌شد که دارو مشکل دارد و دیگر در چشم دوم، تزریق اتفاق نمی‌افتاد. حداقل با این کار، یک چشم بیمار نجات پیدا می‌کرد. جزییات این موضوع را باید متخصصان چشم پزشکی عنوان کنند.

تکلیف بیماران آسیب‌‌دیده چه شد؟ شکایت کردند؟

بله؛ همان زمان شکایت کردند؛ اما موضوع رها شد، اگر رها نمی‌شد، دیگر کسی جرأت نداشت با این واردات، سلامتی کسی را به خطر بیندازد.

این دارو چرا تزریق شد؟

این را باید از متخصصان چشم بپرسید اما مصرف اصلی داروی اوستین برای درمان سرطان است؛ اما درمان ثانویه‌اش در چشم‌پزشکی است.

اولین خبر درباره این موضوع زمستان ‌سال ٩٣ منتشر شد، حالا تابستان ٩٨ است؛ شما چرا دیر اقدام کردید؟

ما چهار ‌سال است که در حوزه دارو کار می‌کنیم؛ دو ‌سال پیش درباره این موضوع به دادستان شکایت کردیم، جزییات آن هم در سامانه دیده‌بان شفافیت عنوان شده است و ما موضوع را با عنوان سوء جریان در سازمان غذا و دارو رصد کردیم.

موضوع را از خود سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت پیگیری کردید؟

بله؛ اما وزارت بهداشت فقط رد می‌کرد، می‌گفتند درست نیست. اما ما فقط حرف نزدیم، ما سند داریم و شکایت کردیم.   چه می‌شود که این شرکت متخلف با وجود همه این اتفاق‌ها هنوز فعال است؟

چون هنوز حکم قطعی داده نشده است؛ اما این شرکت یکی از شرکت‌هایی است که بیشترین ارز دولتی را برای واردات دارو گرفته و تخلفات ارزی زیادی دارد که در حال بررسی است. دستگاه قضائی بر روی این شرکت حساس شده است. اگر برخورد درستی با تخلفات این شرکت می‌شد، دیگر این شرکت جرأت نمی‌کرد در عرصه دارو با پرروگری داروهایش را گران‌تر بفروشد و تخلفات این‌چنینی کند.

یعنی این شرکت خودش مستقیما دارو را قاچاق و وارد کشور کرده و سپس آن را به داخل چرخه توزیع و مصرف رسانده است؟

شرکت مورد نظر دارو را به شکل غیرقانونی وارد  و با تقلب آنها را وارد نظام دارویی کشور می‌کرد؛ متاسفانه لیبل ساختگی هم به آن زده شد که مانند دیگر تخلفات سامانه تی‌تک (سامانه پشتیبانی سازمان غذا و دارو) تخلف بوده است. این لیبل‌ها، پزشکان و مسئولان بیمارستان را اغفال کرده و منجر به استفاده از این دارو شده است. مبنای بسیاری از تخلف‌ها در حوزه دارو در سامانه تی‌تک اتفاق می‌افتد. در این سامانه شما می‌توانید کد دارو را به سامانه بدهید و این سامانه مشخصات دارو و تاریخ تولید و انقضایش را اعلام می‌کند، این اتفاق برای داروی اوستین هم افتاد اما سامانه دستکاری شده بود؛ یعنی داروهای غیرقانونی و قاچاق به ‌عنوان قانونی و اصیل معرفی شدند. متاسفانه دراین زمینه دستگاه‌های نظارتی قصور کرده‌اند، باید مشخص شود که چه کسی این برچسب‌ها را زده است  و این برچسب‌ها متعلق به کدام کالا بوده است.

به نظر می‌رسد در جریان این تخلف یک کار تیمی صورت گرفته است؟

بله؛ نه‌تنها ما به این موضوع رسیدیم که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی دولت و سازمان بازرسی کشور هم به این نتیجه رسیده است؛ یکی از علل اصلی تخلفات دارویی در کشور همین سامانه تی‌تک است. اگر برخورد درستی با تخلفات این شرکت می‌شد، اینها جرأت نداشتند در عرصه دارو با پرروگری هر چه تمام‌تر هم داروهایشان را گران‌تر بفروشند و هم پرفورمه‌های گران و جعلی، وارد کشور کنند و ارز را از کشور خارج کنند. زمانی اینها تا ١٢ برابر نسبت به خارج قیمت به ایران می‌دادند با پرفورمه‌های ساختگی و حالا به ٤١ برابر در برخی از این داروها رسیده است. یعنی ٤١ برابر بیشتر ارز از کشور خارج می‌کنند؛ ارزی که با خون دل برای کشور به دست می‌آید، به نظر می‌رسد وظیفه دستگاه‌های اطلاعاتی و دستگاه قضاست که با این تخلف‌ها برخورد کند.

از سوی دادگاه حکمی در زمینه این پرونده داده نشده است؟

هنوز حکمی داده نشده و در دست بررسی است؛ دو شکایت دیگر هم از طریق دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تشکیل شده، یک گروه قبل از‌سال ٩٨، در این قضایا دستگیر شده‌اند و یک‌سری از عوامل این شرکت‌ها بودند در سازمان غذا و دارو  که گرفتن ارز را تسهیل می‌کردند، گروهی از این افراد در یک ماه اخیر دستگیر شدند.

اینها همان افرادی هستند که وزیر بهداشت هم خبرش را اعلام کرده بود؟

بله؛ ممکن است که ما ایراداتی بر عملکرد وزارت بهداشت داشته باشیم اما در این بخشی که وزارت بهداشت فعال شده، کمکشان می‌کنیم تا بتوانیم با متخلفان برخورد کنیم.

** مزایده «اوستین» دردساز شد

توضیحات مهدی مدرس‌زاده- متخصص چشم‌:

اوستین یکی از داروهای متداول بیماری‌های شبکیه چشم است. این دارو برای درمان آثار دیابت بر شبکیه‌ چشم، آثار سنی شبکیه و انسداد عروق شبکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو هم مانند بسیاری از جراحی‌ها احتمال عفونت را دارد. اگرچه این احتمال یک‌ درهزار است ولی در دوره‌ای این دارو مشکل‌ساز شد؛ دوره‌ای که وزارت بهداشت و درمان خرید اوستین را به مزایده گذاشت. یعنی هر شرکتی قیمت پایین‌تری پیشنهاد دهد، برنده مزایده است، برای همین شرکت‌هایی که هیچ تخصصی در زمینه بهداشتی نداشتند، وارد این کار شدند؛ شرکت‌هایی که تخصص بازرگانی داشتند و مثلا جزو واردکنندگان لاستیک بودند، اوستین وارد کردند و برای به‌صرفه‌بودن از شرکت‌های اصلی این دارو را تهیه نکردند و شاید از شرکت‌های هندی یا چینی خرید کردند.

به همین دلیل در آن بازه زمانی اوستین عفونت‌های چشمی را به ‌وجود آورد. این دارو یکی از مفیدترین داروهای چشمی است و تنها در تهران هزاران تزریق صورت می‌گیرد، البته با درنظرگرفتن تمام جوانب بهداشتی و استریل. اوستین درحال حاضر از سوییس وارد می‌شود. اگرچه تولید داخلی این دارو هم وجود دارد و مطالعات گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته و به ‌زودی وارد بازار می‌شود. تفاوت داروی داخلی و خارجی در قیمت آن است درحالی ‌که کیفیت داروی داخلی هم مورد تأیید است. داروی داخلی درحال حاضر یک‌میلیون و ٤٠٠‌هزار تومان قیمت دارد، درحالی ‌که تولید داخلی‌اش ٨٠٠هزار تومان قیمت دارد.

تزریق اوستین که یکی از مفیدترین درمان‌هاست، برای رسیدن به درمان قطعی گاهی باید  از یک‌ تا ٢٠ یا ٣٠بار تکرار شود تا نتیجه مطلوب   از آن به دست بیاید. اگرچه در بعضی از مشکلات چشمی تزریق مادام‌العمری این دارو تجویز می‌شود. در بیمارانی که به دفعات باید از این دارو استفاده کنند، تزریق‌ها به صورت ماهانه است.       

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۹۴۶۴۱۵:۴۸:۱۲ ۱۳۹۸/۵/۱۶
تحریمهای کاغذپاره اصلا اثر نداره ها
ناشناس۱۰۳۹۵۸۳۱۶:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۱۶
واقعا شرم اوره، یعنی 52 نفر کور شدند به همین سادگی، خوب حداقل یک بار فقط چند تا از این متخلفین را اعدام کنید تا بقیه متخلفین حساب کار دستشون بیاد.
ناشناس۱۰۳۹۹۵۲۲۱:۳۰:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۶
برای چی اسم شرکت رونمی گین؟
ناشناس۱۰۴۰۰۰۴۲۲:۲۵:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۱۶
لابی پزشک‌ها خیلی قویست!!!!!
ناشناس۱۰۴۰۰۳۰۲۲:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
من متوجه نشدم چرا چرخه نگهداری دارو در یخچال توسط وارد کننده ها رعایت نشده؟
ناشناس۱۰۴۰۱۷۴۰۳:۳۲:۵۴ ۱۳۹۸/۵/۱۷
اعدام. اعدام حتی پزشک و معاون و . فقط چاره سازه

پربحث‌های امروز

 1. حذف صفر از پول ملی کار درستی است؟

 2. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 3. درخواست ارائه طرح جدید از انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا

 4. با تصویب قوانین فشار کنکور تجربی را کم کنید

 5. سریال قهر و ناهماهنگی در کمدی برترین‌های فوتبال ایران/ صدای تاج هم درآمد

 6. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 7. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 8. فروش نوزاد با شناسنامه فقط ۱۰۰ میلیون!

 9. روایتی از تحصیل زیرسقف‌های لرزان و گرمای سوزان در بلوچستان/ مدارس کپری بلوچستان کی حذف می‌شود؟+ فیلم

 10. ماجرای پخش نشدن «گیله‌وا» چیست؟

 11. چرا نمایندگان امضای خود را از طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی پس گرفتند؟

 12. هلند: در صورت حضور اروپایی‌ها در ائتلاف دریایی آمریکا مشارکت می‌کنیم

 13. نقص‌های بزرگ ورزشگاه‌های فوتبال+ عکس

 14. کاهش تقاضا قیمت دلار را پایین آورد

 15. چرا تورم مرکز آمار با واقعیت زندگی مردم متفاوت است؟

 16. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 17. ترین های هفته اول لیگ برتر|ماشین سازی،صادقی و سایپا بهترین شدند/ استراماچونی ناکام هفته

 18. اعضای ایرانی اتاق جنگ اقتصادی آمریکا  

 19. تحلیل کارنگی؛ بن سلمان مجبور بود در کودتای عدن در برابر بن‌زاید کوتاه بیاید

 20. ۸ فیلم منتخب منتقدان جشنواره «ونیز» کدامند؟/ شانس بالای «رومن پولانسکی»

 21. همتی: امید به بهبود شرایط نسبت به ۶ ماه پیش افزایش یافته است

 22. آغاز اجلاس گروه هفت در فرانسه

 23. پدافند هوایی سوریه موشک‌های رژیم صهیونیستی را بر فراز دمشق سرنگون کرد

 24. تا پایان امسال 3 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود

 25. آمار سیم‌کارت‌های مسدوده شده به دلیل مزاحمت‌ پیامکی اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 3. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 4. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 5. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 6. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 7. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 8. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 9. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 12. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 13. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 14. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 15. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 16. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 17. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 18. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 19. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 20. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 21. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 22. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 23. جواد خیابانی: جارو می‌زنم اما به شبکه خارجی نمی‌روم

 24. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 25. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 9. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 12. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 13. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 14. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 15. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 16. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 17. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 20. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 21. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 22. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 23. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 24. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 25. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

پربحث‌های دیروز

 1. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 2. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 3. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 4. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 5. جریمه هیات مدیره شرکت زیرساخت به خاطر اختلال اینترنت  

 6. پلیس: پیگیر پول کثیف در هنر هستیم/ بعضی قسمت‌های فیلم «متری شیش و نیم» غیرواقعی بود

 7. تعداد زندانیان مهریه به کمتر از هزار نفر رسید

 8. لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به کجا رسید؟

 9. ماجرای واردات لوازم آرایشی با پول دارو

 10. وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد  

 11. جوان فرانسوی در حرم مطهر رضوی مسلمان شد

 12. جزئیات بررسی ۵ لایحه تجدیدنظر در قوانین زنان و خانواده

 13. ترافیک پرحجم و نیمه سنگین در محور فیروزکوه

 14. ناجا: اجازه عرض اندام به اراذل و اوباش نمی دهیم

 15. آخرین آمار از بازگشت حجاج ایرانی

 16. آخرین وضعیت آب و هوا اعلام شد

 17. ورود دادستانی به واگذاری اراضی در شهرداری شهرکرد

 18. حال خوب دریاچه ارومیه با بارندگی‌های امسال + تصویر

 19. اعلام تعداد دانش‌آموزان پناهنده در ایران

 20. خاطره رهبر انقلاب از شب‌های ماه رمضان در زندان

پربحث‌های هفته

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 3. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 4. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 5. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 6. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 7. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 8. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 9. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 13. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 14. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 15. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 16. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 17. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 18. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 19. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 20. تاکید دیده‌بان شفافیت و عدالت بر رسیدگی به پرونده تخلف دادگستری قزوین در هفت سنگان

 21. جریمه هیات مدیره شرکت زیرساخت به خاطر اختلال اینترنت  

 22. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 23. پلیس: پیگیر پول کثیف در هنر هستیم/ بعضی قسمت‌های فیلم «متری شیش و نیم» غیرواقعی بود

 24. چند هزار پزشک در ایران طبابت می کنند؟

 25. رحیم‌پور ازغدی: برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

آخرین عناوین