واکنش «مازیار ابراهیمی» به یادداشت الف

 3980516106 ۵۵ نظر، ۲۳ در صف انتشار و ۳۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
واکنش «مازیار ابراهیمی» به یادداشت الف

انتشار یادداشتی در سایت الف ( اینجا) درباره لزوم شفاف‌سازی نهادهای امنیتی درباره اظهارات «مازیار ابراهیمی» از متهمان ترور دانشمندان هسته ای که پس از مدتی از زندان آزاد و به آلمان رفت، بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای داشت تا جایی که وی نیز در کامنتی که در مطلب یاد شده درج کرد ضمن تشکر از پیگیری این ماجرا توضیحات و اطلاعات دیگری را نیز در اختیار الف قرار داد.

از آنجا که سایت الف نمی توانست درستی این ادعاها را تایید کند از انتشار کامنت ابراهیمی خودداری کرد اما آنچه در این اظهارات خودنمایی می‌کند و شایسته توجه نهادهای امنیتی و قضایی است، تاکید نویسنده بر پیگیری این ماجرا از نهادهای رسمی و طرح شکایت از نهادهای امنیتی پیش از خروج از کشور است.

وی در نوشته ارسالی برای الف مدعی است هیچکدام از این پیگیری ها و شکایت ها راه بجایی نبرده است و در عوض به خاطر پرداخت مهریه دوباره بازداشت شده است.

او می گوید: «حتی قبل از پخش تصاویر از بی بی سی به سفارتهای ایران در اروپا، وزارت امور خارجه، و ... نامه نوشتم ولی باز هم نتیجه نداد.»

ابراهیمی همچنین ادعا می‌کند که بازداشتش «تصادفی» نبوده و حاصل نوعی پاپوش و «رقابت تجاری» رقیبانش با وی بوده است.

وی در نوشته ارسالی خود برای سایت الف یادآور شده است که حتی در اربیل عراق نیز 11 ماه بازداشت شده و ثمره 40 سال تلاش و زندگی، سلامتی و آبرو شخصی و خانواده اش از بین رفته است اما به دلیل وطن دوستی اش تا مدت ها سکوت کرده است.

چنانکه گفته شد سایت الف نمی تواند برخی اظهارت و اتهامات وی به برخی اشخاص حقیقی و حقوقی را تایید کند و از انتشار آن ها معذور است اما راستی آزمایی برخی دیگر از این اظهارات او چندان دشوار نیست و نهادهایی که وی مدعی است برای پیگیری و شکایت به آن ها مراجعه کرده است می توانند اصل این مراجعه و دادخواهی را تایید یا تکذیب کنند.

توجه و پیگیری این اظهارات از سوی مقامات قضایی و امنیتی به دلیل حساسیت نوع اتهامات وی بسیار ضروری است.

متأسفانه در گذشته نیز شاهد مواردی از نادیده گرفته شدن حقوق شهروندی برخی متهمان چه امنیتی و چه غیر امنیتی،‌ بوده‌ایم و شاید همین امر نیز ریاست جدید قوه قضاییه را بر آن داشته که در متن دستورالعمل صادره اخیر خود بر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه تاکید کند. (اینجا بخوانید)

ماده ۸ این دستور العمل، ذیل فصل دوم (دادرسی عادلانه و راهکارهای تضمین آن) بر اجرای اصل سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر رعایت اصل منع شکنجه برای اخذ اقرار تاکید دارد.

در بند الف از ماده ۸ این دستورالعمل مهم قضایی تاکید شده است که هر گونه دستور شفاهی یا کتبی خطاب به ضابطان دادگستری که متضمن استفاده از شیوه‌های غیرقانونی تحقیق که موجب آزار جسمی یا روحی و روانی متهم بازداشتی می‌شود ممنوع است.

همچنین است تاکید بند ب از این ماده: «استماع و مکتوب نمودن اظهارات متهم مدعی شکنجه جسمی یا روحی و روانی توسط معاون دادستان یا دادیار ناظر بر ضابطان دادگستری و عندالاقتضاء معرفی متهم به پزشکی قانونی و ارسال گزارش برای دادستان».

تبصره های این بندها نیز حکایت از اهمیت این موضوع در دوره جدید قوه قضاییه دارد:

تبصره ۱- در خصوص حکم مقرر در بند «الف»، دادستان مکلف است نسبت به تعقیب کیفری مرتکب اعم از آمر و مأمور اقدام و گزارش مربوط را حسب مورد برای دادسرای انتظامی قضات یا واحدهای نظارت و بازرسی مربوط به ضابطان دادگستری ارسال کند.

تبصره ۲- در مورد حکم مقرر در بند «ب»، چنان چه بیم اکراه متهم مدعی شکنجه به اعلام گذشت یا انصراف از شکایت برود، معاون یا دادیار ناظر بر ضابطان دادگستری دستور انتقال متهم به بازداشتگاه دیگری را صادر و پیگیری می‌کند.

دستور العمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه پس از ماده ۸ در ماده ۹ نیز تاکید می کند: در اجرای اصل سی و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر منع هتک حیثیت افرادی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده‌اند، مراجع قضائی مکلف‌اند موارد زیر را رعایت کنند:

الف- اجتناب از هر گونه رفتار تحقیرآمیز و موجب اذیت و آزار جسمی یا روحی و روانی یا بی حرمتی به متهمان یا محکومان؛

ب- اجتناب از هرگونه رفتار غیرقانونی یا سلیقه‌ای مانند تراشیدن سر، استفاده از پابند، چشم بند، پوشانیدن صورت، نشستن پشت سر متهم و یا انتقال وی به اماکن نامعلوم توسط ضابطان دادگستری در جریان بازجویی؛

پ- اجتناب از بازرسی و تفتیش اسناد و اشیا غیرمرتبط با بزه انتسابی و یا متعلق به ثالث و همچنین اجتناب از افشای محتوا و مضمون اسناد، نوشته‌ها، تصاویر و فیلم‌های خانوادگی متهمان و محکومان و یا ذخیره سازی و تهیه نسخه از آن‌ها؛ مگر به دستور قضائی و در راستای کشف بزه انتسابی.

تبصره ۱ در همین بند نیز یادآور شده است: «در خصوص حکم مقرر در بند «الف»، دادستان مکلف است نسبت به تعقیب کیفری مرتکب اعم از آمر و مأمور اقدام و گزارش مربوط را حسب مورد برای دادسرای انتظامی قضات یا واحدهای نظارت و بازرسی مربوط به ضابطان دادگستری ارسال کند».

تبصره ۲ در مورد حکم مقرر در بند «ب»، چنانچه بیم اکراه متهم مدعی شکنجه به اعلام گذشت یا انصراف از شکایت برود، معاون یا دادیار ناظر بر ضابطان دادگستری دستور انتقال متهم به بازداشتگاه دیگری را صادر و پیگیری می‌کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۹۳۲۲۱۴:۲۹:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۶
کاملا با سخنان وی موافقم پاپوش درست کردن تهمت زدن پرونده سازی برای گرفتن ملک و دارایی افراد یکی از کارهایی بوده که همیشه انجام شده
ناشناس۱۰۳۹۴۶۰۱۵:۴۲:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۱۶
در سایت بی بی سی فارسی خواندم که ایشان غرامت دریافت کردند. 130 میلیون تومان.
ناشناس۱۰۳۹۵۹۸۱۷:۱۰:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۶
چند سال بیگناه زندانی و شکنجه شدن بیشتر می ارزه! 130 میلیون پوله ؟ وضع مادرشو دیدی؟
ناشناس۱۰۳۹۹۵۶۲۱:۳۳:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۱۶
گفتم این اتفاق افتاده. در مورد خوب یا بد بودنش نظر ندادم.
ناشناس۱۰۴۰۳۴۷۱۰:۱۷:۲۰ ۱۳۹۸/۵/۱۷
شکنجه را از کجات آوردی؟
ناشناس۱۰۳۹۶۵۵۱۷:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۶
8 هزار یورو! باز دم دولت آلمان گرم!
ناشناس۱۰۴۰۰۶۵۲۳:۳۵:۱۳ ۱۳۹۸/۵/۱۶
32 هزار یورو بوده به قیمت امروز حساب نکن، ایشان سال 95 آزاد شده.
ناشناس۱۰۳۹۸۷۶۲۰:۱۳:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۶
وزیر اطلاعات درباره اظهارات یکی از متهمان به ترور دانشمندان هسته ای: یک کنفرانس خبری خواهیم گذاشت و پاسخگوی موارد مطرح شده خواهیم بود. منبع: همشهری
ناشناس۱۰۳۹۳۲۳۱۴:۲۹:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۱۶
تو را خدا نگذارید انسانیت و عدالت قربانی شود
ناشناس۱۰۳۹۶۰۶۱۷:۱۳:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۱۶
دو سال استکه عده ای جوان اکثرا تحصیل کرده و حامی محیط زیست همین وضع را دارند بلا تکلیف در زندانند .
فرناز۱۰۴۰۲۹۲۰۹:۳۹:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۱۷
شما تصور کنید که چند سال بعد همین داستان برای فعالان محیط زیست هم تکرار شود، آیا فکر نمی کنید که خود ما هستیم که بهانه به دست سازمان های حقوق بشری می دهیم؟؟
ناشناس۱۰۴۰۳۵۸۱۰:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۷
یعنی اگر سازمانهای حقوق بشری چیزی نگویند ما آزادیم هر رفتاری با مردم داشته باشیم؟ مشکل ما آن سازمانهاست یا انسانیت؟
ناشناس۱۰۳۹۳۳۰۱۴:۳۲:۳۱ ۱۳۹۸/۵/۱۶
خود ارگانهای متهم به تخلف که اظهارات آقای ابراهیمی را تایید نمیکنند ،یک مجموعه مستقل و دارای وجدان و امین باید این اتهامات را رسیدگی کنند و باور واثق داشته باشیم که این امر واقعا واجد اهمیت فراوان است
ناشناس۱۰۳۹۶۰۲۱۷:۱۲:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۶
اگر اینطور باشه برای هر مجموعه ای باید یک مجموعه مستقل تشکیل بشه تا بررسی کنه! اینکار در دنیای امروز توسط رسانه ها و بدون هزینه مالی برای دولتها انجام میشه. دقیقا شبیه همین مصاحبه آقای ابراهیمی با بی بی سی. و منطقی ترین راه هم همینه.
ناشناس۱۰۴۰۸۸۳۱۷:۰۰:۲۳ ۱۳۹۸/۵/۱۷
آخه خود روزنامه نگارها هم در معرض همین خطرات هستند باید پشتوانه داشته باشند
محمد۱۰۳۹۳۳۷۱۴:۳۵:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
تا زمانی که پلیس قضایی تشکیل نشه وضع همینه پلیس قضایی که تخصصش بازجویی و کارهای حقوقی با پلیسی که دنیال مجرم باید باشه فرق میکنه
ناشناس۱۰۴۰۲۳۵۰۸:۱۶:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۷
دادستانی باید زیر نظر وزارت کشور و مستقل از قوه قضاییه باشد مثل بقیه کشورها !
محسن۱۰۳۹۳۶۴۱۴:۴۸:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
ممنون از الف که منصفانه پیگیر این موضوع ملی - حیاتی - انسانی هست.
ناشناس۱۰۴۰۱۰۱۰۰:۲۹:۰۶ ۱۳۹۸/۵/۱۷
واقعا کار الف یک کارستان است. اگر‌رسانه ها دست از خودسانسوری بردارند و نگذارند مسئولان پا از گلیم خود درازتر کنندو با افشاگری جلو خودسریها را بگیرند کم کم جامعه به سمت صلاح و اصلاح خواهد رفت
ناشناس۱۰۳۹۳۷۴۱۴:۵۱:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۱۶
باز دم الف گرم که به این موضوعات می‌پردازه
ناشناس۱۰۳۹۳۹۸۱۵:۰۳:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۶
بداد آنهایی که الان در این وضعیت هستند برسید.
ناشناس۱۰۳۹۴۵۷۱۵:۴۱:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۱۶
عدالت تنها وقتی می تواند برقرار شود که کسانی که او را وادار به اعتراف تلویزیونی کردند محاکمه شوند، از او عذر خواهی رسمی شود، صدماتی که به وی و خانواده اش وارد شده تا حد ممکن جبران گردد،که از تکرار چنین ماجراهایی جلوگیری شود.
علی کریمی۱۰۳۹۴۸۳۱۶:۰۱:۲۲ ۱۳۹۸/۵/۱۶
تا زمانی که قانون اجرایی نشود در بر همین پاشنه خواهد چرخید.
ناشناس۱۰۳۹۸۲۱۱۹:۳۶:۳۶ ۱۳۹۸/۵/۱۶
ضمانت های اجرای قانون چیه؟ آزادی رسانه‌ها، شفافیت، عزل فوری مسولین غیر پاسخگو الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم این حدیث به صراحت می‌گوید کشوری که فسادش بیشتر از دشمن کافرش هست نباید امید وار به پیروزی باشد.
ایمان۱۰۳۹۴۹۷۱۶:۰۹:۴۰ ۱۳۹۸/۵/۱۶
زیاد با سایت الف آشنایی ندارم؛ فقط می‌دونم بازدیدکننده زیاد داره عکس مازیار ابراهیمی رو که دیدم، گفتم حتماً مثل خیلی از سایت‌های دروغین، می‌خواد بدوبیراه بگه بهش و اراجیف سر هم کنه. ولی دیدم از موضع حقوق شهروندی وارد شده و مدافع حقوق متهم شکنجه‌شده‌ست. جای قدردانی داره.
ناشناس۱۰۳۹۵۳۹۱۶:۳۳:۲۴ ۱۳۹۸/۵/۱۶
مرد در کشاکش روزگار سنگ زیرین آسیاب است
آزاد۱۰۳۹۵۵۰۱۶:۳۷:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۱۶
"مضحکه عدالت" آخرین تصویر از مادر مازیار ابراهیمی دردناکترین تصویری بود که تا بحال دیدم. واقعا یک لحظه خودتون رو جای مادر مازیار ابراهیمی بذارین و یا فکر کنین مادر خودتون بود.
ناشناس۱۰۳۹۶۰۹۱۷:۱۶:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۶
نمایندگان مجلس چرا سکوت کرده اند مجلس در تعطیلات است اما رسانه ها که هستند فقط یکنفر صدایش بلند شده .
جهان۱۰۳۹۷۵۳۱۸:۴۱:۵۸ ۱۳۹۸/۵/۱۶
مگه قبلا کرامت انسانی رعایت نمی شد؟
اسدی۱۰۳۹۷۸۷۱۹:۱۱:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۶
به داد بازداشت شدگان محیط زیستی برسید.
نجم۱۰۳۹۸۱۳۱۹:۳۳:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۶
خب حتما عدالت بوده که آزادش کردن.وگرنه به خاطر حفظ ابرو اعدامش میکرودن.درد بر شرف کسی که حکم آزادی یک انسان بی گناه رو داده.
ناشناس۱۰۳۹۸۶۶۱۹:۵۸:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
چرا این آقا از ایران خارج شد
ناشناس۱۰۴۰۰۳۳۲۲:۵۵:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۱۶
حالت خوبه
ناشناس۱۰۴۰۲۵۵۰۸:۴۳:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۱۷
دلیلش واضح است چون بیگناه بوده
رضوی۱۰۳۹۹۶۸۲۱:۴۸:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
ایا وضعیت بازداشتی های محیط زیست هم اینگونه نیست ؟ اونا هم به جاسوسی متهم شده اند!
فریبرز۱۰۳۹۹۸۰۲۱:۵۹:۵۰ ۱۳۹۸/۵/۱۶
چرا وزارت اطلاعات تا کنون که ۵سال از آزادی این افراد گذشته گزارشی درباره این موضوع منتشر نکرده است؟چرا کسی از درون نظام به این مسئله رسیدگی نکرده؟
ناشناس۱۰۴۰۰۱۸۲۲:۳۸:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۶
مگه می شه یه بی گناه زندان باشه؟ لابد کاری کرده
ناشناس۱۰۴۰۰۸۶۰۰:۰۷:۲۵ ۱۳۹۸/۵/۱۷
با وجود اینکه با گرایشات الف موافق نیستم، اما خیلی لذت بردم از پیگیری این موضوع.. احسنت
ناشناس۱۰۴۰۱۱۳۰۰:۴۹:۲۶ ۱۳۹۸/۵/۱۷
ای کاش رئیس قوه قضاییه در یک اقدام انقلابی این پرونده را مورد بررسی مجدد قرار میداد و اگر حقی از این آقا پایمال شده جبران و افراد خاطی مجازات شوند. اگر ادعاهایش درست باشد بنده خدا خیلی در حقش ظلم شده
علی۱۰۴۰۱۱۹۰۰:۵۲:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۱۷
رئیس ستاد حقوق .بشر قوه قضائیه آقای محمد جواد لاریجانی چرا واکنش نشان نمیدهد.
ناشناس۱۰۴۰۱۳۸۰۱:۳۶:۰۸ ۱۳۹۸/۵/۱۷
باریکلا به سایت الف. کاش رسانه ملی که اعترافات ایشان رو پخش کرده بود حداقل بعد از آزادی دوباره باهاش مصاحبه می کرد و به نوعی اشتباه خودش رو جبران میکرد. بهتره بگوییم خطا کردیم و از کسی که آبرویش رو بردیم دلجویی کنیم. چه ایرادی داره یکبار هم صدای خبرنگاران بیست و سی رو نه با لحن طلبکار که با لحن عذرخواهی بشنویم. اینطوری قطعا اعتماد مردم هم بیشتر جلب میشه تا اینکه از بی بی سی بشنوند که چه ظلم هولناکی صورت گرفته
مهندس۱۰۴۰۱۶۳۰۲:۳۹:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۱۷
خیلی ابهامات هست . مازیار ابراهیمی توسط سازمان اطلاعات سپاه آزاد شد.
ناشناس۱۰۴۰۱۷۹۰۳:۵۳:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۷
مگه این دستورات چیز عجیبی بوده.حقوق اولیه انسانیست.مگه تاحالا رعایت نمیشده؟اونوقت یعده میان ازهمین پرونده ها برعلیه کشور بعلت نقض حقوق بشر استفاده میکنند و تحریمهای شدیدی هم اعمال میکنند
رسول۱۰۴۰۱۹۳۰۶:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۵/۱۷
چه وزارت خارجه ای داریم و چه سفرایی؟! اون از عملکرد سیاسی و صادراتی ضعیفشون اینم از بی تفاوتی های ملیتیشون...
علی۱۰۴۰۲۸۳۰۹:۲۸:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۱۷
برادر من کس دیگه ای بازداشت کرده ، حالا شکنجه کرده یا نکرده از این بدبخت اعتراف تلوزیونی گرفته و بعدشم که ثابت شده بی گناهه ازش اعاده حیثیت نکرده ، به وزارت خارجه چه کار داره ؟
ناشناس۱۰۴۱۲۰۰۲۳:۴۰:۲۷ ۱۳۹۸/۵/۱۷
صحبت رسول به واکنش نمایندگی ایران در خارج کشور به درخواست رسیدگی به وضعیت مازیاربود. دوباره گزارشو بخون!
ناشناس۱۰۴۱۳۱۹۰۷:۵۰:۰۰ ۱۳۹۸/۵/۱۸
چه ربطی به وزارت خارجه داشت؟!!
ناشناس۱۰۴۰۲۲۶۰۸:۰۶:۳۵ ۱۳۹۸/۵/۱۷
متاسفانه دستگاههای امنیتی جایگاهی فراتر از جایگاه خویش داشته و این امر را متبلور می سازد که قوه قضائیه زیر مجموعه و تحت امر آن نهاد ها هستند،؟!
ناشناس۱۰۴۰۲۳۹۰۸:۲۲:۳۷ ۱۳۹۸/۵/۱۷
کامنتش رو تو اینستاگرام خودش منتشر کرده
سیدرضا۱۰۴۰۲۵۷۰۸:۴۵:۱۰ ۱۳۹۸/۵/۱۷
با سلام واحترام مولی علی(ع) می فرماید" اگر درحکومت اسلامی به زور خلخالی از پای زنی یهودی بستانند جا دارد مومن ازقصه بمیرد. این است عدالت علی
هیچکس۱۰۴۰۲۸۹۰۹:۳۴:۲۹ ۱۳۹۸/۵/۱۷
میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است
ناشناس۱۰۴۱۲۰۳۲۳:۴۲:۵۵ ۱۳۹۸/۵/۱۷
قصه کسی رو نمیکشه !! اون غصه است که کشنده است. فارسی شکر است
ناشناس۱۰۴۰۶۳۴۱۳:۱۹:۵۱ ۱۳۹۸/۵/۱۷
بايدسازماني براي بررسي اعتراضات حقوقي در قوه قضاييه باشد
ناشناس۱۰۴۰۸۹۴۱۷:۱۴:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۱۷
نگران نباشید. اگر حقی از ایشان ضایع شده پیگیری کنید تا جبران شود. این داستان در نهایت موجب کسب آبرو برای نظام اسلامی خواهد شد. نباید اشتباه یک شخص یا یک ارگان را به نام جمهوری اسلامی بنویسیم.
ناشناس۱۰۴۱۱۳۵۲۲:۴۸:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۱۷
اقای رییسی باید وروود جدی بکنند ما حرف اقای رییسی را قبول داریم

پربحث‌های امروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 6. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 7. ارزش ریال بعد از سقوط پهپاد آمریکایی افزایش یافت/ ایران با اصلاحات ارزی به جنگ ترامپ رفت

 8. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 9. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 10. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 11. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. بابت برنج اضافه، پول دریافت نمی‌شود!

 14. آیا دمنوش بابونه خواب‌آور است؟

 15. ویتامین‌هایی که به خواب بهتر شما کمک می‌کنند

 16. پیشنهاد هنری برای پایتخت‌نشین‌ها

 17. «شیشه» و «گل» داروی جایگزین ندارند

 18. کُشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسید

 19. آیا غذا می‌تواند جایگزین دارو شود؟

 20. این زن تنها ساکن جزیره دورافتاده است+عکس

 21. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 22. آخرین مهلت ثبت اطلاعات خسارات سیل‌زدگان در سامانه وزارت کشور

 23. بایدها و نبایدها در مبتلایان به هپاتیت خودایمنی

 24. زنگ خطر فرونشست زمین در تهران

 25. تناقض آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 4. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 11. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 12. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 13. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 14. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 15. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 16. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 17. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 18. جانِ انجیر  

 19. پزشکان را به کلاس دست‌فروشان بفرستید!

 20. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 21. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 22. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 23. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 24. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 25. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 7. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 8. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 9. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 10. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 11. چرخش ظریفانه از برجام!...

 12. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 13. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 18. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 19. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 20. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 21. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 22. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 23. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 24. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 25. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

پربحث‌های دیروز

 1. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 2. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 3. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 4. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 5. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 6. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 7. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 8. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 9. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 10. عارف: آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست

 11. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 12. استعفای "لجواد لاریجانی" صحت ندارد

 13. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 14. توئیت صادقی درباره نتیجه شکایت خود از آملی لاریجانی

 15. کنایه فلاحت پیشه به بازداشت چند مسئول ایران خودرو

 16. امروز اولین دیدار اعضای هیأت دولت در سال 98 با رهبر انقلاب

 17. سخنرانی ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم  

 18. جدیدترین جزئیات از برخورد با خاطیان ماجرای گردشگر خارجی در شمال کشور

 19. سرلشکر باقری: ایران در گام دوم انقلاب یک قدرت شکست ناپذیر خواهد بود

 20. نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 21. امیر حاتمی: 770 محصول دفاعی را در کشور تولید می‌کنیم

 22. معارفه نمادین عضو علی البدل شورای شهر شیراز پس از غیبت اعضا+سند

 23. فتاح: از بگیر و ببندها نگران نشوید، انقلاب زنده‌تر می‌شود

 24. هفته آینده؛"رئیسی" به مجلس می رود

 25. جبهه پایداری از مدل انتخاباتی خود رونمایی می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. چرخش ظریفانه از برجام!...

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 8. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 11. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 12. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 13. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 14. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 15. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 16. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 17. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 18. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 19. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 20. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 21. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 22. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 23. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 24. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 25. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

آخرین عناوین