ماجرای سریالی که "شهاب حسینی" را عوض کرد

گروه فرهنگی الف،   3980516028 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ماجرای سریالی که "شهاب حسینی" را عوض کرد

دختر شهید بابایی با اشاره به ماندگاری سریال «شوق پرواز» از عدم ساخت و استمرار نمایش شخصیت‌های بزرگ و قهرمانان معاصر گلایه کرد و گفت که نمی‌دانم چرا در این روزگار، «شوق‌پروازها» فراموش شده‌‎اند؟

به گزارش تسنیم، پانزدهم مردادماه بود که خبر شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش رسانه‌ای شد. این شهید بزرگوار روز عید قربان همراه با یکی از خلبانان نیروی هوایی سرهنگ علی محمد نادری به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار صحیح اجرای عملیات با یک فروند هواپیمای اف5 دو کابینه از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. بابایی و نادری پس از انجام مأموریت به هنگام بازگشت در منطقه عملیاتی سردشت به شهادت رسیدند.

تلویزیون یک پروژه ماندگاری را به کارگردانی یدالله صمدی تقدیم خانواده شهید بابایی کرد. پروژه‌ای که از سال 74 با همکاری ارتش شروع شد. مرحله پیش‌تولید این سریال از سال 76 آغاز و بخش‌هایی از فیلم که مربوط به دوران کودکی شهید بابایی در شهر قزوین بود هم فیلمبرداری شد.

کارگردانی سریال در این دوره برعهده حسین قاسمی جامی و نویسندگی سه تن از نویسندگان ارتش گذاشته شده بود که به علت اختلاف‌نظرهای به وجود آمده بین عوامل تولید در همین ابتدا متوقف شد. ولی پس از وقفه‌ای 10 ساله مجددا از سال 86 کلید خورد.

در این دوره نویسندگی فیلمنامه کار مشترک ارتش، بنیاد امور ایثارگران و جانبازان و خانواده عباس بابایی بود. با ورود مرحوم یدالله صمدی به عنوان کارگردان تصویربرداری سریال از خرداد 88 آغاز شد. ملیحه حکمت همسر عباس بابایی با دیدن فیلم «دلشکسته» تحت تأثیر بازی شهاب حسینی قرار گرفت و وی را برای ایفای نقش همسرش در سریال پیشنهاد داد که با موافقت سایر عوامل تهیه روبرو شد.

حالا بعد از این سال‌ها و چندین بار پخش تلویزیونی بسیاری از سکانس‌ها، پلان‌ها و حتی صدایِ دلنشین و خاطرانگیز یدالله صمدی در ابتدای تیتراژ این سریال یادآور اتفاقات جذاب و ماندگار «شوق پرواز» است.

سلما بابایی در ایام سالگرد شهادت پدرش گفتگویی انجام داده است که میخوانید:

سلما بابایی دختر شهید عباس بابایی درباره سریال «شوق پرواز» تصریح کرد: من اعتقاد دارم آن‌قدر شهاب حسینی قدرتمند نقش پدرم را بازی کرد که انگار گویی عباس بابایی جلوی دوربین بود. واقعاً یکی از عوامل ماندگاری این سریال حتماً بازیگر نقش شهید بابایی است. طبیعتاً کسی می‌تواند این سریال را به این اوج ماندگاری رسانده باشد که کاربلد و حرفه‌ای هدایتگری و کارگردانی کند. یدالله صمدی آنقدر خوب درباره شهید بابایی، نیروی هوایی و اتفاقات دیگر سریال تحقیق کرده بود که می‌توانست در جایگاه یک راوی جامع از زندگی شهید عباس بابایی هم قرار بگیرد.

وی در خصوص صحنه‌هایی که بازیگران و عوامل گریه می‌کردند گفت: بسیاری از مواقع می‌دیدم و می‌شنیدم که آنقدر تحت تأثیر واقعیت‌های زندگی شهید بابایی قرار می‌گرفتند که بازیگران و گروه بارها گریه می‌کردند. جالب است بدانید این سریال تلویزیونی گوشه‌ای از شهید بابایی را نشان داد و نمی‌توانست تمام حقیقت را بیان کند چون باورپذیری‌اش برای مخاطب سخت بود. زیرا بسیاری با دیدن این سریال می‌گفتند واقعاً چنین آدمی وجود داشته؟!

دختر شهید بابایی با اشاره به بازتاب‌های این روزهای سریال «شوق پرواز» تأکید کرد: «شوق پرواز» چندین بار روی آنتن رفته ولی هنوز بازتاب‌های آن را می‌بینم و می‌شنوم. هر سال هم می‌گذرد علاقه مردم به شهید بابایی بیشتر می‌شود و دوست دارند بیشتر با ابعاد شخصیتی و سبک زندگی ایشان آشنا شوند. بسیاری با دیدن این سریال شهید بابایی را الگوی خودشان قرار دادند. خیلی‌ها به خودم گفتم مسیر زندگی‌مان تغییر کرد و حتی می‌گفتند با عباس بابایی زندگی کردیم.

وی با اشاره به اینکه مردم در خارج از کشور هم شهید بابایی را شناختند، گفت: بارها گفته‌ام تا زمانیکه سریال «شوق پرواز» ساخته نشده بود شناخت اکثریت مردم حتی آن‌هایی که در خارج از کشور هستند یک شناخت کامل و جامعی نبود. پیام‌هایی را از خارج از کشور دریافت کردم مرا تحت تأثیر قرار دادند. فکر می‌کنم ساخت این مجموعه‌ها به شدت برای جامعه ما می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد. همیشه گفتم و انگار توجهی به این حرف‌ها نمی‌شود.

سلما بابایی عنوان کرد: بیاییم راجع به کسانی کار کنیم که شناخته شده نیستند ولی بسیار بزرگند. داستان این بزرگمردان بسیار دیدنی و تأثیرگذار است. گفتن خیلی از حرف‌ها و دغدغه‌ها به واسطه فیلم‌های داستانی می‌تواند راهگشاتر از نشر و کتاب باشد. اکثریت این روزها فیلم می‌بینند و کمتر کتاب می‌خوانند. فیلم‌هایی که برایشان جذابیتی داشته باشد طبیعتاً آن را دنبال می‌کنند. براساس داستان واقعی باشد تأثیر بیشتری دارد و خط مشی جوان‌ها را تغییر می‌دهد. همین جوان‌هایی که مسئولین جامعه فردای ما هستند. باعث خوشحالی من است که می‌شنوم بسیاری از همین جوان‌ها با دیدن این سریال، تغییر کردند. به سراغ کتاب‌ها و آثار دیگری رفتند تا بیشتر شهید بابایی را بشناسند.

وی با بیان اینکه شهاب حسینی از لحاظ ظاهری هم به پدرم شباهت بسیاری داشت، افزود: لحظه به لحظه «شوق پرواز» گریه کردم آنقدر تحت تأثیر قرار گرفتم مخصوصاً با هنرنمایی شهاب حسینی که از لحاظ ظاهری هم خیلی به پدرم شباهت داشت. او نقش کسی را بازی می‌کرد که من به عنوان یک فرد عادی شهید عباس بابایی را یک قهرمان ملی می‌دانم. افسوس می‌خورم ای کاش در کنار ایشان بیشتر فرصت زندگی پیدا می‌کردم تا خیلی چیزها را از ایشان می‌آموختم.

دختر شهید بابایی با اشاره به ماجرای عوض شدن شهاب حسینی در دوران بازی نقش شهید بابایی، تصریح کرد: شهاب حسینی واقعا یکی از بازیگران بی‌حاشیه هستند که در صحنه نمایش و ایفای نقش یک سوپراستار به تمام معنا هستند. خودشان به من می‌گفتند، شهید بابایی زندگی من را عوض کرد. به شدت علاقه‌مند شهید بابایی هستم و خیلی تأثیرات زیادی روی من گذاشتند.

وی با گلایه از فراموش شدن «شوق پروازها» در تلویزیون، گفت: این مسئله را بارها گفته‌ام ساختن فیلم‌های طنز و سریال‌هایی با موضوعات اجتماعی خوب و لازمند و مردم به این آثار نیاز دارند ولی انگار در این روزگار، «شوق پروازها» فراموش شده‌اند. یک زمانی آدم‌هایی در این جامعه بودند و بعداً با نقش‌آفرینی در جبهه پایداری، قهرمان معاصر شدند ولی خبری از پرداختن به این شخصیت‌ها نیست. جوان ما باید این شخصیت‌ها را بشناسد تا بتواند از سبک زندگی‌هایشان الگوی درست بگیرد.

سلما بابایی در پایان درباره عدم حمایت مسئولین نسبت به کارهای دفاع‌مقدس، گفت: من یک کاری به نام «وکیل مدافع» را کارگردانی کردم اما متأسفانه مورد حمایت قرار نگرفت. من فعلاً قصد ندارم کار دفاع‌مقدسی بسازم چون دلسرد شدم. می‌خواستم با داستان تأثیرگذار «وکیل مدافع» یک تلنگری به مسئولین و کسانی که از جنگ و شهید و شهادت سوء استفاده می‌کنند تا به جایگاه و مقامی برسند، بزنم. اما نشد و کسی ما را حمایت نکرد! به این دلیل فعلاً کار جنگی نمی‌سازم شاید به سراغ کار اجتماعی رفتم و البته اگر فرصت و شرایط مناسبی برای کار جنگی پیش آمد دغدغه‌مندانه در آن میدان حاضر خواهم شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۸۷۴۷۰۹:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
خانم سلما بابایی، درود به شرافت پدر بزرگوارتون.
ناشناس۱۰۳۸۸۱۲۱۰:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۱۶
سپس با یک فیلم سینمایی یا جشنواره دیگه ,مجددا عوض شد!!و الانم آمریکاست !!
ناشناس۱۰۳۹۰۴۴۱۲:۲۰:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۶
امریکا باشه دلیلی نمیشه ک اعتقاداتش عوض بشه .اقای حسینی واقعا شخصیت دوست داشتنی و بی حاشیه ای هستن.
علیرضا۱۰۳۹۰۱۴۱۲:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۶
صحنه آخر این سریال هیچوقت یادم نمیره،شوق پرواز بجایی رسید که پیکر مطهر این شهید هم زمینی نبود و به شوق پرواز پرواز کرد.جاوید باد یاد شهدای وطن از جمله این شهید والامقام.خیلی بهشون مدیونیم،چقدر برای اون صحنه اشک ریختیم،همزاد پنداریه عجیبی بود.
من۱۰۴۰۰۷۷۲۳:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
هم ذات پنداری عزیزم
ناشناس۱۰۳۹۸۶۷۱۹:۵۹:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۱۶
شوق پرواز به آمریکا ..
ناشناس۱۰۳۹۸۸۸۲۰:۲۵:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
شهاب حسينى يك آدم سود جو است. با همه از جمله بهروز وثوقى قاطى ميشه.

پربحث‌های امروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 3. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 4. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 5. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 6. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 7. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 8. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 9. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 10. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 11. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 12. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 13. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 14. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 15. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 16. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 17. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 18. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 19. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 20. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

 21. دبیر انجمن قطعه‌سازان: توان تولید خودرو شاسی بلند را هم داریم اما...

 22. همتی: بر نرخ ارز کنترل داریم/ آمریکا را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشتیم

 23. جواد خیابانی: جارو می‌زنم اما به شبکه خارجی نمی‌روم

 24. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 25. مقامات ۷ کشور دنیا چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های دیروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 4. واکنش نماینده مجلس به بازداشتش

 5. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 6. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 7. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 8. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 9. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 10. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 11. روایت المانیتور از جزئیات بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

 12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: بدحجابی، واکنشی به وضعیت کشور است/ ساخت مسکن ارزان‌قیمت دولتی؛ راه‌حل معضل مسکن/ مشروعیت حکومت به برقراری عدالت است

 13. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 14. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 15. رفتار غیرعادی نخست وزیر انگلیس؛ پای جانسون روی میز ماکرون+عکس  

 16. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 17. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 18. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 19. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 20. آمریکا: هدف از تحریم‌ها آوردن ایران به میز مذاکره است

 21. گوشت گوسفندی دوباره گران شد

 22. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 23. مجوز تاسیس داروخانه به دیپلمه‌ها و بالاتر به شرطِ...

 24. ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می‌دانیم+فیلم

 25. مرکز آمار ایران: تورم ٤٢.٢ درصد شد/ نرخ تورم ماهانه کاهش یافت

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های هفته

 1. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 2. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 3. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 4. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 5. «جوانمرد قصاب» کیست؟ + تصویر

 6. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 7. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 8. بازیگری که به شبکه «جم» پیوسته بود برمی‌گردد

 9. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 10. دولت فرصت «وزارت گردشگری» را از دست ندهد

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 13. شب‌نشینی مدیری بدون محدودیت‌های صداوسیما

 14. چند در صد از پزشکان به این توصیه دکتر فرهود عمل می‌کنند؟  

 15. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 16. چه کسانی از تشکیل وزارت میراث فرهنگی سود می‌برند؟

 17. برنامه‌های جذاب تلویزیون برای عید غدیر

 18. فیلم‌های تلویزیون در عید غدیر

 19. شناسایی 20 هزار بازیگر برای سریال «سلمان فارسی»

 20. خانم بازیگری که به خاطر پول اجرای یک نمایش را لغو کرد

 21. آشنایی با لقب‌ شهرهای ایران

 22. گوینده و دوبلور پیشکسوت درگذشت

 23. سینا مهراد «آقازاده» شد

 24. چرا پیامبر (ص) جانشینی حضرت علی (ع) را در خود مکه اعلام نکردند؟

 25. نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ را بشناسید

آخرین عناوین