ماجرای سریالی که "شهاب حسینی" را عوض کرد

گروه فرهنگی الف،   3980516028 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

دختر شهید بابایی با اشاره به ماندگاری سریال «شوق پرواز» از عدم ساخت و استمرار نمایش شخصیت‌های بزرگ و قهرمانان معاصر گلایه کرد و گفت که نمی‌دانم چرا در این روزگار، «شوق‌پروازها» فراموش شده‌‎اند؟

ماجرای سریالی که "شهاب حسینی" را عوض کرد

به گزارش تسنیم، پانزدهم مردادماه بود که خبر شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش رسانه‌ای شد. این شهید بزرگوار روز عید قربان همراه با یکی از خلبانان نیروی هوایی سرهنگ علی محمد نادری به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار صحیح اجرای عملیات با یک فروند هواپیمای اف5 دو کابینه از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. بابایی و نادری پس از انجام مأموریت به هنگام بازگشت در منطقه عملیاتی سردشت به شهادت رسیدند.

تلویزیون یک پروژه ماندگاری را به کارگردانی یدالله صمدی تقدیم خانواده شهید بابایی کرد. پروژه‌ای که از سال 74 با همکاری ارتش شروع شد. مرحله پیش‌تولید این سریال از سال 76 آغاز و بخش‌هایی از فیلم که مربوط به دوران کودکی شهید بابایی در شهر قزوین بود هم فیلمبرداری شد.

کارگردانی سریال در این دوره برعهده حسین قاسمی جامی و نویسندگی سه تن از نویسندگان ارتش گذاشته شده بود که به علت اختلاف‌نظرهای به وجود آمده بین عوامل تولید در همین ابتدا متوقف شد. ولی پس از وقفه‌ای 10 ساله مجددا از سال 86 کلید خورد.

در این دوره نویسندگی فیلمنامه کار مشترک ارتش، بنیاد امور ایثارگران و جانبازان و خانواده عباس بابایی بود. با ورود مرحوم یدالله صمدی به عنوان کارگردان تصویربرداری سریال از خرداد 88 آغاز شد. ملیحه حکمت همسر عباس بابایی با دیدن فیلم «دلشکسته» تحت تأثیر بازی شهاب حسینی قرار گرفت و وی را برای ایفای نقش همسرش در سریال پیشنهاد داد که با موافقت سایر عوامل تهیه روبرو شد.

حالا بعد از این سال‌ها و چندین بار پخش تلویزیونی بسیاری از سکانس‌ها، پلان‌ها و حتی صدایِ دلنشین و خاطرانگیز یدالله صمدی در ابتدای تیتراژ این سریال یادآور اتفاقات جذاب و ماندگار «شوق پرواز» است.

سلما بابایی در ایام سالگرد شهادت پدرش گفتگویی انجام داده است که میخوانید:

سلما بابایی دختر شهید عباس بابایی درباره سریال «شوق پرواز» تصریح کرد: من اعتقاد دارم آن‌قدر شهاب حسینی قدرتمند نقش پدرم را بازی کرد که انگار گویی عباس بابایی جلوی دوربین بود. واقعاً یکی از عوامل ماندگاری این سریال حتماً بازیگر نقش شهید بابایی است. طبیعتاً کسی می‌تواند این سریال را به این اوج ماندگاری رسانده باشد که کاربلد و حرفه‌ای هدایتگری و کارگردانی کند. یدالله صمدی آنقدر خوب درباره شهید بابایی، نیروی هوایی و اتفاقات دیگر سریال تحقیق کرده بود که می‌توانست در جایگاه یک راوی جامع از زندگی شهید عباس بابایی هم قرار بگیرد.

وی در خصوص صحنه‌هایی که بازیگران و عوامل گریه می‌کردند گفت: بسیاری از مواقع می‌دیدم و می‌شنیدم که آنقدر تحت تأثیر واقعیت‌های زندگی شهید بابایی قرار می‌گرفتند که بازیگران و گروه بارها گریه می‌کردند. جالب است بدانید این سریال تلویزیونی گوشه‌ای از شهید بابایی را نشان داد و نمی‌توانست تمام حقیقت را بیان کند چون باورپذیری‌اش برای مخاطب سخت بود. زیرا بسیاری با دیدن این سریال می‌گفتند واقعاً چنین آدمی وجود داشته؟!

دختر شهید بابایی با اشاره به بازتاب‌های این روزهای سریال «شوق پرواز» تأکید کرد: «شوق پرواز» چندین بار روی آنتن رفته ولی هنوز بازتاب‌های آن را می‌بینم و می‌شنوم. هر سال هم می‌گذرد علاقه مردم به شهید بابایی بیشتر می‌شود و دوست دارند بیشتر با ابعاد شخصیتی و سبک زندگی ایشان آشنا شوند. بسیاری با دیدن این سریال شهید بابایی را الگوی خودشان قرار دادند. خیلی‌ها به خودم گفتم مسیر زندگی‌مان تغییر کرد و حتی می‌گفتند با عباس بابایی زندگی کردیم.

وی با اشاره به اینکه مردم در خارج از کشور هم شهید بابایی را شناختند، گفت: بارها گفته‌ام تا زمانیکه سریال «شوق پرواز» ساخته نشده بود شناخت اکثریت مردم حتی آن‌هایی که در خارج از کشور هستند یک شناخت کامل و جامعی نبود. پیام‌هایی را از خارج از کشور دریافت کردم مرا تحت تأثیر قرار دادند. فکر می‌کنم ساخت این مجموعه‌ها به شدت برای جامعه ما می‌تواند نتیجه مثبتی داشته باشد. همیشه گفتم و انگار توجهی به این حرف‌ها نمی‌شود.

سلما بابایی عنوان کرد: بیاییم راجع به کسانی کار کنیم که شناخته شده نیستند ولی بسیار بزرگند. داستان این بزرگمردان بسیار دیدنی و تأثیرگذار است. گفتن خیلی از حرف‌ها و دغدغه‌ها به واسطه فیلم‌های داستانی می‌تواند راهگشاتر از نشر و کتاب باشد. اکثریت این روزها فیلم می‌بینند و کمتر کتاب می‌خوانند. فیلم‌هایی که برایشان جذابیتی داشته باشد طبیعتاً آن را دنبال می‌کنند. براساس داستان واقعی باشد تأثیر بیشتری دارد و خط مشی جوان‌ها را تغییر می‌دهد. همین جوان‌هایی که مسئولین جامعه فردای ما هستند. باعث خوشحالی من است که می‌شنوم بسیاری از همین جوان‌ها با دیدن این سریال، تغییر کردند. به سراغ کتاب‌ها و آثار دیگری رفتند تا بیشتر شهید بابایی را بشناسند.

وی با بیان اینکه شهاب حسینی از لحاظ ظاهری هم به پدرم شباهت بسیاری داشت، افزود: لحظه به لحظه «شوق پرواز» گریه کردم آنقدر تحت تأثیر قرار گرفتم مخصوصاً با هنرنمایی شهاب حسینی که از لحاظ ظاهری هم خیلی به پدرم شباهت داشت. او نقش کسی را بازی می‌کرد که من به عنوان یک فرد عادی شهید عباس بابایی را یک قهرمان ملی می‌دانم. افسوس می‌خورم ای کاش در کنار ایشان بیشتر فرصت زندگی پیدا می‌کردم تا خیلی چیزها را از ایشان می‌آموختم.

دختر شهید بابایی با اشاره به ماجرای عوض شدن شهاب حسینی در دوران بازی نقش شهید بابایی، تصریح کرد: شهاب حسینی واقعا یکی از بازیگران بی‌حاشیه هستند که در صحنه نمایش و ایفای نقش یک سوپراستار به تمام معنا هستند. خودشان به من می‌گفتند، شهید بابایی زندگی من را عوض کرد. به شدت علاقه‌مند شهید بابایی هستم و خیلی تأثیرات زیادی روی من گذاشتند.

وی با گلایه از فراموش شدن «شوق پروازها» در تلویزیون، گفت: این مسئله را بارها گفته‌ام ساختن فیلم‌های طنز و سریال‌هایی با موضوعات اجتماعی خوب و لازمند و مردم به این آثار نیاز دارند ولی انگار در این روزگار، «شوق پروازها» فراموش شده‌اند. یک زمانی آدم‌هایی در این جامعه بودند و بعداً با نقش‌آفرینی در جبهه پایداری، قهرمان معاصر شدند ولی خبری از پرداختن به این شخصیت‌ها نیست. جوان ما باید این شخصیت‌ها را بشناسد تا بتواند از سبک زندگی‌هایشان الگوی درست بگیرد.

سلما بابایی در پایان درباره عدم حمایت مسئولین نسبت به کارهای دفاع‌مقدس، گفت: من یک کاری به نام «وکیل مدافع» را کارگردانی کردم اما متأسفانه مورد حمایت قرار نگرفت. من فعلاً قصد ندارم کار دفاع‌مقدسی بسازم چون دلسرد شدم. می‌خواستم با داستان تأثیرگذار «وکیل مدافع» یک تلنگری به مسئولین و کسانی که از جنگ و شهید و شهادت سوء استفاده می‌کنند تا به جایگاه و مقامی برسند، بزنم. اما نشد و کسی ما را حمایت نکرد! به این دلیل فعلاً کار جنگی نمی‌سازم شاید به سراغ کار اجتماعی رفتم و البته اگر فرصت و شرایط مناسبی برای کار جنگی پیش آمد دغدغه‌مندانه در آن میدان حاضر خواهم شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۸۷۴۷۰۹:۵۰:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
خانم سلما بابایی، درود به شرافت پدر بزرگوارتون.
ناشناس۱۰۳۸۸۱۲۱۰:۳۵:۰۲ ۱۳۹۸/۵/۱۶
سپس با یک فیلم سینمایی یا جشنواره دیگه ,مجددا عوض شد!!و الانم آمریکاست !!
ناشناس۱۰۳۹۰۴۴۱۲:۲۰:۵۳ ۱۳۹۸/۵/۱۶
امریکا باشه دلیلی نمیشه ک اعتقاداتش عوض بشه .اقای حسینی واقعا شخصیت دوست داشتنی و بی حاشیه ای هستن.
علیرضا۱۰۳۹۰۱۴۱۲:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۵/۱۶
صحنه آخر این سریال هیچوقت یادم نمیره،شوق پرواز بجایی رسید که پیکر مطهر این شهید هم زمینی نبود و به شوق پرواز پرواز کرد.جاوید باد یاد شهدای وطن از جمله این شهید والامقام.خیلی بهشون مدیونیم،چقدر برای اون صحنه اشک ریختیم،همزاد پنداریه عجیبی بود.
من۱۰۴۰۰۷۷۲۳:۵۱:۱۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
هم ذات پنداری عزیزم
ناشناس۱۰۳۹۸۶۷۱۹:۵۹:۳۳ ۱۳۹۸/۵/۱۶
شوق پرواز به آمریکا ..
ناشناس۱۰۳۹۸۸۸۲۰:۲۵:۵۹ ۱۳۹۸/۵/۱۶
شهاب حسينى يك آدم سود جو است. با همه از جمله بهروز وثوقى قاطى ميشه.

پربحث‌های اخیر

 1. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 2. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 3. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 4. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 5. حادثه تالار عروسی سقز ۱۱ کشته و ۴۲ مصدوم برجا گذاشت/ اعلام عزای عمومی در کرستان

 6. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 7. کرایه اتوبوس‌های جدید DRT در پایتخت چقدر است

 8. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 9. «اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

 10. جزئیات درگیری اشرار در افسریه تهران/ نزاع خیابانی با شمشیر، کلت کمری و کلاشینکف

 11. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

 12. حمله بی‌سابقه تاج به نمایندگان مجلس

 13. مدودف: قطع دسترسی روسیه به سوئیفت اعلام جنگ است

 14. ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد

 15. روایت شاهدان عینی از حادثه سقز/ خبری از انفجار گاز نبود

 16. خجسته: کینه‌ سیاسی دولت عامل حذف کارت سوخت بود

 17. رویترز: اروپایی‌ها در جلسه برجام، ایران را به اِعمال «مکانیسم ماشه» تهدید می‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 2. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 3. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 4. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 5. حادثه تالار عروسی سقز ۱۱ کشته و ۴۲ مصدوم برجا گذاشت/ اعلام عزای عمومی در کرستان

 6. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 7. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 8. کرایه اتوبوس‌های جدید DRT در پایتخت چقدر است

 9. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 10. «اعزام به زندان تا تأمین قرار وثیقه و کفالت» ممنوع شد

 11. جزئیات درگیری اشرار در افسریه تهران/ نزاع خیابانی با شمشیر، کلت کمری و کلاشینکف

 12. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

 13. حمله بی‌سابقه تاج به نمایندگان مجلس

 14. مدودف: قطع دسترسی روسیه به سوئیفت اعلام جنگ است

 15. ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد

 16. روایت شاهدان عینی از حادثه سقز/ خبری از انفجار گاز نبود

 17. خجسته: کینه‌ سیاسی دولت عامل حذف کارت سوخت بود

 18. رویترز: اروپایی‌ها در جلسه برجام، ایران را به اِعمال «مکانیسم ماشه» تهدید می‌کنند

 19. با بزرگترین خودروسازان دنیا آشنا شوید

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 6. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 12. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 13. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 14. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 15. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 16. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 17. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 18. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 19. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 20. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 21. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 22. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 23. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 24. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

آخرین عناوین