کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با الف مطرح کرد به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 3980419101 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس اقتصادی گفت: رشد نقدینگی ممکن است باعث افزایش نرخ رشد تورم شود، اما اَبَر تورم ایجاد نخواهد کرد، ولی اَبَر رکود شکل می‌گیرد.

به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

سید بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار الف، در مورد رشد نقدینگی در اقتصاد ایران، بیان کرد: به طور متوسط در سالیان گذشته رشد نقدینگی اکثراً در حدود ۲۰ تا ۲۳ درصد بوده که با این میزان رشد، رقم آن چشمگیر  خواهد شد.

وی با بیان اینکه بخشی از افزایش نقدینگی از محل سود سپرده‌های بانکی و بخش دیگر آن به دلیل کسری بودجه دولت رخ می‌دهد، گفت: استقراض دولت به دلیل کسری بودجه، اضافه برداشت بانک‌ها، عدم وصول مطالبات بانک مرکزی از شرکت‌های دولتی و چاپ اسکناس باعث افزایش پایه پولی می‌شود که این موارد از اجزای بد رشد پایه پولی هستند یعنی پایه پولی به صورت غیر انتصابی و غیرموجه افزایش پیدا می‌کند.

این کارشناس ارشد اقتصادی در مورد نقش بانک‌ها در افزایش نقدینگی و تورم، ادامه داد: بانک‌ها مستقیما نقدینگی را افزایش نمی‌دهند، اما وقتی پایه پولی افزایش پیدا می‌کند، این افزایش به عنوان سپرده وارد بانک شده و بانک‌ها با کسر سپرده قانونی، آن را وام می‌دهند و این اتفاق به دفعات رخ می‌دهد که نهایتا ۵برابر سپرده اولیه شده و برای اقتصاد، خطرناک است و بانک‌ها این‌گونه در رشد نقدینگی نقش دارند، یعنی بانک‌ها از محل قدرت وام دهی در ضریب فزاینده پولی نقش داشته و خلق اعتبار می‌کنند که در حال حاضر این مبنای افزایش پایه پولی شده است.

حسینی هاشمی تاکید کرد: اگر پایه پولی بر مبنای رشد اقتصادی و تراز مثبت تجاری خارجی (ورودی ارز بیشتر باشد) رخ دهد، نه‌تنها تورم‌زا نیست بلکه خوب هم هست و باعث افزایش درآمد مردم و ثابت ماندن قدرت خرید می‌شود، ولی متاسفانه زمانی که ارزش  پول کاهش می‌یابد و با وجود افزایش درآمد مردم ولی قدرت خرید آنها کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: وقتی افزایش پایه پولی به دلیل افزایش دارایی خارجی بانک مرکزی رخ دهد، منجر به تورم نخواهد شد، هر چند نقدینگی را افزایش می‌هد، زیرا در این حال بازتوزیع ثروت در جامعه را شاهد هستیم که این اتفاق خیلی خوب است زیرا ثروت و دارایی مردم افزایش و فعالیت‌های اقتصاد بیشتر می‌شود، ولی اگر پایه پولی براساس بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی، اضافه برداشت بانک از بانک مرکزی رخ دهد، باعث افزایش نقدینگی و رضد نرخ تورم می‌شود که متاسفانه در کشور ما حالت دوم در افزایش پایه پولی و نقدینگی رخ می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: دولت بدهی‌های قبلی خود با  بانک مرکزی را تسویه نمی‌کند یا اینکه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تسریع نرخ ارز پرداخت می‌کند، یعنی به جای پرداخت بدهی،‌ آن را پاک کرده که این عملا نه‌تنها رشد نقدینگی را کاهش نمی‌دهد و بلکه افزایش هم خواهد داد، یعنی دولت نمی‌خواهد حجم نقدینگی را کنترل کند. رشد نقدینگی که بر مبنای کالا، خدمات و تولید ملی ایجاد نشده باشد، خطرناک است، ولی اگر نقدینگی حاصل از افزایش فعالیت‌ها اقتصادی و افزایش عرضه و خدمات کالا رخ دهد، ضرر که ندارد، برای اقتصاد سودآور هم است.

به گفته وی، با توجه به ساختار مالی دولت هر ساله نقدینگی کشور ۲۵درصد رشد داشته است، زیرا ۷۰درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت و شرکت‌‌های دولتی و خصولتی است که این یک وزنه سنگین در اقتصاد ایران است و هیچ وقت نمی‌توان با این روند رشد نقدینگی را کنترل کند؛ با این روند حجم نقدینگی در سال‌جاری حداقل به ۲۰۳۰هزار میلیار تومان خواهد رسید؛ زیرا دولت با کسری بودجه مواجه است.

این کارشناس پولی و بانکی تاکید کرد: اگر کشور از طریق اخذ مالیات اداره شود، افزایش نقدینگی رخ نخواهد داد، زیرا با مالیات باز توریع نقدینگی در جامعه دوباره جمع آوری می‌شود، یعنی درآمد از طریق کارکرد اقتصادی به مردم می‌رسد و از طریق مالیات دوباره به خزانه برمی‌گردد که در این حالت رشد حجم نقدینگی در جریان کاهش پیدا کرده و مدیریت می‌شود.

حسینی هاشمی در خصوص این سوال مبنی بر اینکه با توجه به حجم نقدینگی (حدود ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان)، شاهد ابر تورم خواهیم بود، گفت: رشد نقدینگی ممکن است باعث افزایش نرخ رشد تورم شود، اما ابر تورم ایجاد نخواهد کرد، ولی ابر رکود شکل می‌گیرد. اقتصاد بعد از کاهش ارزش پول ملی (افزایش سه برای نرخ ارز) با یک رکود بزرگ را در بخش تقاضا مواجه می‌شود، زیرا قدرت تقاضا بخصوص برای مصرف کننده نهایی و واقعی کاهش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر در حال حاضر با توجه به رشد نرخ تورم، خرید و فروش رخ می‌دهد به دلیل خرید و نیاز مصرف کننده نهایی نیست، بلکه مردم برای سرمایه‌گذاری و پس انداز اقدام به خرید به خرید کالا (خودرو، ارز، طلا، مسکن و...) می‌کنند البته این‌ها مصرف کننده نهایی نیستند و با هدف پس انداز اقدام می‌کنند. وقتی اقتصاد روان و در رکود نباشد، مصرف کننده نهایی برای نیاز خود مثلا مسکن خریداری می‌کند، ولی امروز آنن‌هایی که  خانه دارند، می‌خواهد یکی دیگر هم بخرند تا بعدا گران‌تر بفروشد. این موضوع باعث رکود و اقتصاد ایران را با چالش جدی مواجه می‌کند، زیرا تورم همراه با رکود باعث ورشکستگی بنگا‌ها و ایجاد بحران خواهد شد.

این کارشناس کارشناس بانکی و پولی در مورد اینکه باید چه کنیم، بیان داشت: دولت می‌بایست در سیاست گذاری‌های خود تجدید نظر کند، زیرا با دستورالعمل و بخشنامه و فرمان دادن نمی‌توان در اقتصادی به نتیجه رسید.

حسینی هاشمی در مورد نقش تحریم‌ها گفت : امروز ما فقط با چند کشور مشکل و نزاع داریم، ولی با دیگر کشورها می‌توان روابط خوب برقرار کرد، هرچند که در برخی موارد باید تسامح و تعامل هم داشته باشیم. هیچ کشور با وجود تحریم بلند (۴۰ سال) ، نمی‌تواند باقی بماند و ادامه دهد. ایران پتاسیل و دارای جاذبه‌های اقتصادی بسیار خوبی همراه با دانش فنی و نیروی انسانی است.

وی در پایان گفت: علت مشکلات اقتصادی ما، به سه عامل مدیریتی، سیاست‌گذاری و تحریم‌ها برمی‌گردد که بخشی مهمی از به حوزه مدریتی و تصمیم‌گیری ارتباط دارد، زیرا برخی تصمیم‌گیری‌ها بر مبنای کارشناسی نیست، مثلا سیاست پولی و ارزی کشور با واقعیت‌های اقتصادی کشور تطابق ندارد؛ البته موضوع تحریم هم در اقتصاد ایران تاثیر گذار است که باید برای حل آن اقدام شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۸۵۶۵۱۱:۴۱:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۲۲
چرا شما هیچوقت با یک اقتصاددان اصلاح طلب مصاحبه نمی کنید؟ آیا این سیاست شما یک طرفه پیش قاضی رفتن نیست؟
ناشناس۹۹۸۹۴۷۱۴:۴۷:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اقتصاددان های اصلاح طلب الان وزیر و رییسن عملکردشون رو میبینیم
ناشناس۹۹۸۹۶۵۱۴:۵۷:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
خدا هم چشم دهد هم انصاف که همه چی را جناحی می کنید... دست کم مراجعه با آرشیو بکنید جوابتان را می گیرید
ناشناس۹۹۹۰۴۸۱۵:۳۷:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اصلاح طلبا تو عمل نقدینگی 4 برابر و 60 تن طلا حراج کردند واقعا حرفی برای گفتن دارن؟؟؟؟؟
ناشناس۹۹۹۱۸۱۱۶:۳۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
چون الان 6 ساله اقتصاد دست اصلاح طلبان هست و جز نگاه به اروپا هیچ برنامه دیگری ندارند و مسبب وضع موجود اصلاح طلبان هستند
ایرانی۹۹۹۲۲۰۱۶:۴۹:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
مثلا با جهانگیری مصاحبه اقتصادی کنه بلا به نسبت طراح ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که بدبختمون کرد
سوسن۹۹۹۲۵۱۱۷:۰۶:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
حالا این که اصولگرا نیست چی شده!!!!!!
ناشناس۹۹۹۴۲۲۱۹:۰۹:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
هر چی می کشیم از دست این اصلاح طلبان است
حامد۹۹۹۴۲۸۱۹:۱۳:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۲۲
یا خلاصه ای از توفیقات علمی و حرفه ای کارشناسان بفرمایید که بشود ارزیابی کرد چقدر حرف حساب میزند.
ناشناس۹۹۹۴۳۳۱۹:۱۷:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
واقعا با دلار 14000 بهتره سکوت کنند
ناشناس۹۹۸۵۶۸۱۱:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
با این مدیدریت کار ما تمام است تمام
ناشناس۹۹۸۵۷۶۱۱:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اکثر مشکلات اقتصادی کنونی مربوط به زمان محمود است. ریخت و پاش درآمدهای ارزی کشور حاصلش مشکلات فعلی است. برای مثال ، برای دو طبقه کردن اتوبان صدر 2.5 میلیارد دلار آتش زده شد. پروژه ای که هیچ خاصیتی در کم کردن بار ترافیک نداشت. هزاران مثال از این دست وجود دارد.
ناشناس۹۹۹۴۳۸۱۹:۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
دوست عزیز این عددی که گفتی 2.5 میلیارد دلار اندازه تولید نقدینگی 35 روز توایران هست میتونی تصورش بکنی؟ مشکلات ما مربوط به تولید وحشتناک نقدینگیه
ناشناس۹۹۸۵۷۷۱۱:۴۷:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۲۲
رکود به معنای انکه مردم درامدشان به حداقل رسیده کاری وجود ندارد و این تنها در مسکن نیست تولیدی ها یکی بعد از دیگری تعطیل میکنند و هزاران نفر بیکار خواهند شد رکود در مسکن باعث ارزانی نخواهد شد چون قیمت تمام شده بالا بوده و از نظر اقتصادی وضع خیلی بدتر خواهد شد و لشکر بیکاران و ساخت و ساز و سرمایه گذاری هم در هیچ بخشی نخواهد شد چون مردم قدرت خرید ندارند و دولت هم نمی تواند در همه چیز از تولید تا مسکن سرمایه گذاری کند و همه بر میگردد به قدرت خرید مردم که با افزایش قیمت ارز و چاپ اسکناس بدون پشتوانه وضع از این هم بدتر خواهد شد و روز های سختی در انتظار مردم است
ناشناس۹۹۸۵۹۲۱۱:۵۸:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
اگر اصولگرایان در راس کار بودند، اوضاع اقتصادی الان به مراتب بدتر بود.
ناشناس۹۹۹۴۲۳۱۹:۰۹:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بابا خجالت هم خوب چیزیه
ناشناس۹۹۸۵۹۷۱۲:۰۱:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۲
طبق قانون اقتصاد آزاد تورم شدید پس از آن ابر رکود وسپس بحران خواهد شد
ناشناس۹۹۹۰۵۰۱۵:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۲۲
بايد رييس بانك مركزي درب خزانه را سه قفله كند وپول جاري بايد جوابگوي امور كشور باشد واز گسترش نقدينگي جلو گيري كند
باهر۹۹۹۲۳۴۱۶:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲۲
ام الفساد فقط و فقط مدیریت ناسالم وناشایست و ایل و تبار سالار و همه چیز خوار هست وبس!!!!
ناشناس۹۹۹۶۵۲۲۲:۴۳:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۲۲
توجه کردید که دولت هر کاری کنه، تو هر دولتی، اینا ی چیزی پیدا میکنن بگن
ناشناس۱۰۰۰۲۶۸۱۱:۴۹:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۲۳
بیش از نیم قرن در کار صادرات اقلام سنتی چون فرش و خشکبار هستیم تحریم بانکی که هر روز تشدید هم میشود همه را به توقف کشانده ادامه وضع موجود کشور را وارد بحران خطر ناکی میکند .

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 15. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 16. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 17. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 18. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 19. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 20. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 21. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 22. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 23. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 24. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 25. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

آخرین عناوین