فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

گروه سیاسی الف،   3980419052 ۴۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

سردار فرهاد نظری گفت: من دوست دارم فرصتی پیدا شود و در یک مناظره زنده و رودررو با مسئولان و عناصر آن زمان به گفتگو بنشینم و چهره به چهره به عنوان دو برادر در کنار هم شروع به مرور تاریخ کنیم تا برای آیندگان ما بماند.

به گزارش الف، فرهاد نظری فرمانده انتظامی تهران بزرگ در سال 78، شامگاه سه شنبه در ارتباط تلفنی با برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش شد، با اشاره به فتنه 18 تیر سال 1378 در پاسخ به این سوال که در گزارشی که شورای عالی امنیت ملی وقت در آن زمان منتشر کرد، شخص جنابعالی محکوم شدید و ورود ناجا هم به کوی دانشگاه مورد اعتراض قرار می‌گرفت و کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی هم گزارش دیگری را تهیه می‌کند که نتیجه آن خلاف گزارش شورای عالی امنیت ملی وقت بوده است، اظهار داشت: خدا را شاکرم که در جمهوری اسلامی زندگی می کنم که با تمام فراز و نشیب های آن زمان، حقیقت را مشخص می‌کند. از اینکه برای اولین بار بعد از بیست سال فرصت به یک سرباز جانباز داده شده تشکر می کنم.

وی افزود: داستان فتنه کوی دانشگاه یک طراحی از پیش تعیین شده بود، رهبر معظم انقلاب هم به عنوان فرمانده کل قوا در چندین سخنرانی این را به صراحت مطرح کردند.

فرمانده اسبق انتظامی تهران ادامه داد: آن زمان پارامتری که فضای دانشگاه داشت، حضور پایگاه های سیاسی وابسته به اهداف و گروه‌هایی بود که بخشی از آنها در خارج بودند و اکنون همان عناصر امروز پایگاه هایشان در آمریکا است و سایت ها فضای مجازی و از جمله اینترنشنال را به راه انداختند. لذا ما با یک توطئه از پیش تعیین شده مواجه بودیم، آن هم با هدف گیری پایه و اساس نظام و ولایت.

سردار نظری بر همین اساس اضافه کرد: من دوست دارم فرصتی پیدا شود و در یک مناظره زنده و رودررو با مسئولان و عناصر آن زمان به گفتگو بنشینم و چهره به چهره به عنوان دو برادر در کنار هم شروع به مرور تاریخ کنیم تا برای آیندگان ما بماند. قطعا در این رابطه ابهاماتی در اذهان مردم وجود دارد.

وی تصریح کرد: دولت وقت با تمام قوا و همه عناصری که در دست داشت جریانی را تشکیل دادند که پایه و اهداف این جریان خودشان بودند یعنی طبق اصل 39 قانون اساسی مسئولیت وزیران و هیات دولت با رئیس جمهور وقت است.

وی بیان کرد: رئیس جمهور وقت اطلاع داشت که نامه ای از طریق وزارت اطلاعات آن به سرپرستی وزیر وقت یعنی آقای یونسی به بیرون نشر کرده و به قانون تبدیل و در مجلس تصویب شده است. طرف دعوا هم باز وزارت ارشاد بوده رئیس‌جمهور وقت باید پاسخگوی این دعوا در آن زمان می‌شد و در آنجا این مسئله را حل و فصل می کرد.

سردار نظری در همین رابطه عنوان کرد: حال اتفاقی افتاده و بحثی پیش آمده است عیبی ندارد. به هرحال دانشجویان عزیز ما نظر داشتندو نهایتا اعتراض کردند و درخواستی در تاریخ 15 تیر مطرح کردند، آن هم از وزارت کشور وقت که سرپرستی و مسئولیت آن با آقای لاری بود. آقای موسوی لاری که با حفظ سمت، مسئول کمیته امور دانشجویی بوده و وظیفه داشته است که عملیات پیشگیری از بحران را انجام دهد امروز یکجانبه و ناجوانمردانه شروع به نشر اکاذیب درباره احکام قانون و برائت پلیس کرده، آن هم بعد گذشت 20 سال.

وی ادامه داد: وزارت کشور به دانشجویان مجوز نداد و از طرفی هم روز 16 تیرماه به پلیس کتبا نامه می‌دهند که هر گونه اختلالی که در محل به وجود آمد مسئولیت آن به عهده پلیس است و باید برخورد شود. در شب حادثه نیز آقای لاری وزیر وقت کشور و معاون سیاسی او دستور می‌دهد.

وی با بیان اینکه تمام این مواردی که ذکر می کنم با اسناد و مدارک است، گفت: افسوس می‌خورم که فرصت کم است و ای کاش می‌توانستم این اسناد را در حضور ملت شریف از تلویزیون نشان می دادم.

فرمانده اسبق انتظامی پلیس در ادامه سخنان خود اظهار داشت: تا ساعت 4 بامداد هر اختلال و اغتشاشی شد، پلیس هیچ اقدامی انجام نداد. آقای لاری از طریق فرماندهان ارشد من دستور برخورد را صادر کردند، یعنی اغتشاشگران داخل امیرآباد. اما از فردای آن روز علم حمایت از دانشجو را به دست گرفتند و تا امروز سنگ حمایت از دانشجو را به سینه میزنند.

وی افزود: در تاریخ می خواهند ثابت کنند 18 تیر است اما 18 تیری وجود ندارد. در واقع 17 تیر است. چرا دوست دارید 18 تیر در تاریخ ثبت شود؟ علت را به فراموشی می سپارید و به دنبال معلول هستید؟

سردار نظری ادامه داد: 20 سال خانه نشینی را بر من ایجاد کردید و حصر غیره نوشته و غیرقانونی وارد کردید. پلیس هم فرزندان همین مملکت است، همین ها هستند که خرمشهر ها را آزاد کردند و فتح المبین ها را به وجود آوردند. بگویید علت چه بود؟ علت این بود که دولت وقت اختلافی در بین وزرایش داشته و اتفاقی افتاده و آن اتفاق را در جامعه کشاند. از طرفی هم به پلیس دستور دادند که مقاومت کنید و برخورد کنید از آن طرف هم به دانشجو مجوز ندادند و از طرف دیگر پلیس را به محاکمه کشاندند که منافع جناحی و سیاسی خود را پیش ببرند.

سردار نظری ادامه داد: صادقانه می‌گویم بنده  نظامی، پاسدار و سرباز حرفه ای هستم. من تابع فرمان ولایت هستم. امام بر ما حرام کردند که وارد مسائل سیاسی شویم ، ملت قضاوت کنند که 20 سال گذشته و سکوت را بر جان خریدیم. تا امروز سکوت کردیم حال امروز لطف کردید و چند دقیقه وقت دادید.

وی افزود: آن روز بنده 29 سال سن داشتم 16 بار هم مجروح شده بودم 21 عمل بر بدنم بود و نمی توانستم در خانه بنشینم. در کنار دانشجویان پلیس خدمت کردیم و محاکمه شدیم و برائت گرفتیم.

فرمانده نیروی انتظامی در سال 78 بیان کرد: امروز هم این جناح‌ها نمی خواهند باور کنند ما نه وابستگی به راست و نه به چپ داریم، ما به هیچ جهتی وابستگی نداریم بلکه تابع قانون هستیم و در چارچوب قوانین حرکت می‌کنیم و اکنون هم بر پایه همین قانون پایبندیم.

وی با تشریح واقعه تیر 78 عنوان کرد: این فتنه در روز پنجشنبه اتفاق می افتد و تعدادی دانشجو حرکت و اقدام به آدم ربایی در دو مرحله می‌کنند. آنها گروگان گیری کردند. بدون اینکه از دماغ کسی خون بیاید و جراحت به کسی وارد شود فقط 20 نفر از عاملین این ماجرا دستگیر شدند. تا روز 20 تیر ماه، اصلاً کسی کشته نشده است اما همین مسئولان از تریبون حکومتی استفاده کردند و رئیس جمهور وقت در همدان و رزن اعلام کرد که تخریبی به وقوع پیوسته است اما بعد که بررسی کردند دیدند چنین تخریبی نبوده است.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه تناقض هایی بین گزارش شورای عالی امنیت ملی وقت که مخدوش هم بوده است با گزارشی که بعدها کمیسیون اصل 90 مطرح کرد وجود دارد، گفت: بعد از گروگانگیری و همه آن مباحثی که عرض کردم به هر صورت گزارشی را کمیته تحقیقی به عنوان هیات حقیقت یاب تهیه کرد. البته در ابتدا تیم آرایش دادند و عوامل طراح و افراد آن می‌گویند در آن زمان خودجوش بوده است بنده می‌گویم خودجوش نبوده، اگر خودجوش بوده پس از قرائت قطعنامه توسط معاون آموزشی و روسای دانشکده چگونه قرائت شده است؟ اگر خودجوش بوده چهار دانشجو بیرون ریختند شکستند و رفتند مانند همیشه که ما بودیم آنها هم بودند. اما این دفعه خودجوش نبود.

وی افزود: قطعنامه قرائت شد، حملات جدی بود، آنها اقدام به حمل سلاح کرده بودند. فیلم‌های آن هم موجود است، به پلیس هم تیراندازی شده است، اما پلیس فقط به فرمانی که هیچ کسی حق تیراندازی ندارد عمل کرد. حتی روی بی‌سیم پلیس می آمدند. امروز می گویند چه کسی بیسیم‌پلیس را داشت؟ بنده به شما می‌گویم، وزارت کشور، بیاید تا ما ثابت کنیم که بی سیم ها چگونه در آن شب و در آن ایام پخش شد.

وی تصریح کرد: کمیته تحقیق تشکیل شد. همان عوامل که باید در دادگاه محاکمه می‌شدند قاضی شدند و بر مسند قاضی نشستند. اسم نمی آورم اما تاریخ نام آنها را نوشته است. این اسامی را نزد رهبری بردند که ایشان دو نفر را هم به این اسامی اضافه کردند.

نظری ادامه داد: آقایان گزارشاتی را نوشتند. ما هرچه سند ارائه دهیم از خودشان می‌دهیم اما شما هم این گزارش را ببینید، اصلا چیزی به نام آدم ربایی و گروگان گیری در دو مرحله نمی بینید، آنها نوشتند پلیس را بردند در محلی نگهداری کردند. تعریف قانونی را به مردم نگفتند.

وی در همین راستا افزود: آمدند نشستند و گزارش را تنظیم کردند و آنرا در روز جمعه قرائت کردند. ربیعی که معروف به عباد بود این مسئولیت را بر عهده داشت.

فرمانده اسبق انتظامی تهران خاطر نشان کرد: روز جمعه گزارش قرائت شد که فردای آن روز یک نامه کتبی آقای وحید به آقای ربیعی می‌زند که ما از این گزارش - که ما دو نفر هم جزو آن بودیم- بی اطلاع هستیم، که بخشی از آن را بزرگنمایی و بخشی را هم کوچک‌نمایی کردند و بخشی هم خلاف واقع است و ما با این نظریه مخالف هستیم.

وی افزود : این نامه از طریق آقای ابطحی رئیس دفتر خاتمی به رئیس جمهور وقت رسید. بنده این نامه ها را دارم که ادعا میکنم. ای کاش می توانستم این نامه ها را به ملت شریف ایران نشان دهم. آقای خاتمی به این مضمون می‌نویسد" همانگونه که گفته بودم عمل کنید، که کردید و با این روش خود درست بوده است". حال این گزارش در اذهان مردم آمد خیلی جالب است اسامی عده ای را با نقطه چین یادآوری می کردند اما اسامی پلیس را آشکار اعلام می کردند و به استناد همین گزارش ما به دادگاه وارد شدیم.

وی ادامه داد: شما می‌دانید پلیس به اتهامی محاکمه شد که در قانون جرم نبود، نیست و نخواهد بود. حتی در مجلس درخواست کردند که ورود پلیس به کوی دانشگاه ممنوع شود اما نمایندگان مجلس در دوره پنجم و ششم با گرایش‌های فکری مختلف آن را رد کردند. حال این گزارش تمام شد و بعد از یک دهه با پیگیری بنده در گزارشی که شورای عالی امنیت ملی مجدداً این را مورد بررسی قرار داد و به صورت کتبی در نامه 90/194 مورخه 16 تیرماه 88 می نویسد "به استحضار می رساند این معاونت یعنی شورای عالی امنیت ملی زمان بررسی اسناد و مدارک موجود در خصوص سردار فرهاد نظری گزارش کمیته تحقیق را غیردقیق و بعضاً غیره مستند می داند و جهت رفع تضاد موجود توجه جنابعالی را به مجلس نوشته موارد ذیل اعلام می کند" و در توضیحات آمده است.

نه فقط اینکه پلیس نباید محاکمه می شد بلکه باید از پلیس نسبت به از خودگذشتگی آن تقدیر می‌شد که در آن ایام کشور را نجات دادند. این گزارش اکنون موجود است اما متاسفانه در اذهان مردم به سانسور کشیده شده است.

وی در خاتمه برنامه درباره نامه دلجویی خاتمی خطاب به خود گفت: مجلس 13 دقیقه یک فیلم را تنظیم و تهیه کرده بود. این فیلم بر اساس اسناد همین احزاب و گروه‌ها که مدعی بودند تنظیم شده و کار پلیس را قانونی می‌داند و در 4 مصوبه اعلام شده که این چهار مصوبه را اعلام کردند اما متاسفانه بعد از قرائت سانسور شد.

وی افزود: یکی از این مصوبات این است که رئیس جمهور وقت که مسئولیت بر عهده او بود و با اسناد و مدارکی که وجود دارد در بند 3 خارج از نوبت باید به دستگاه قضایی مراجعه و پاسخگو باشید. این در کمیسیون اصل 90 آمده اما اجرا نشده است. مگر قانون برای همه یکسان نیست؟ بنده هم به عنوان یک سرباز و جانباز 70 درصد شیمیایی 20 سال در خانه نشسته ام و هیچ ادعایی هم ندارم. بنده هم پایبند قانونم.

فرنانده اسبق  انتظامی تهران یادآور شد: در یکی از مصوبات آمده است حرف نهایی را در هر حکومتی دستگاه قضایی می زند. دستگاه قضایی رسیدگی کرده و ورود به کوی دانشگاه اصلاً بر هیچ مبنایی جرم نبوده، کجای آن جرم بوده است؟ پلیس وارد خانه خدا هم میشود در امام رضا هم اگر جرمی واقع شود پس نمی توانید نقطه قرمزی برای پلیس قرار دهید.

سردار نظری عنوان کرد:  نامه خاتمی برای دلجویی بنده درست است. این نامه را برای اعاده حیثیت پلیس مطرح کرد. اما آقای خاتمی محبت کرد و نامه های رسمی که اکنون در اختیار بنده است ممهور به امضای ایشان است از طریق آقای ابطحی رئیس دفتر وقت او برای من ارسال شد  و در آن ابراز دلجویی کرده که "من هم معتقدم جفایی که در حق شما که به عنوان نماینده پلیس بودید صورت گرفته است". ما جانمان را فدای ملت می کنیم که ایشان در بند اول نوشته " سابقه سردار نظری روشن و درخشان است و هیچ چیز نباید باعث مخدوش شدن این سابقه گردد من هم معتقدم جفایی که در حق ایشان و دیگران شده است" و مطلب به آقای ابطحی و ربیعی ارسال می‌شود که برای دلجویی محبتی کنند که بنده این نامه را به رسم امانت نگه داشتم البته در سایت خودشان حدود 6 ماه گذشته دو بند نامه را منتشر کردند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۴۲۳۹۱۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اقای لاری ( وزیر کشور) و معاون سیاسی اش( تاج زاده) کتبا به پلیس دستور برخورد با دانشجو‌ می دهند ، از فردای همان روز هم ژست حمایت از دانشجو می گیرند تا الان !!!
ناشناس۹۹۴۶۴۹۱۳:۱۷:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مرگ بر عوامل دشمن و جاسوس
ناشناس۹۹۴۷۴۴۱۳:۴۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ماجرای کوی دانشگاه و 18 تیر برای محو پرونده قتل‌های زنجیره‌ای بود. روحانی دستور ورود به دانشگاه را صادر کرد.
ناشناس۹۹۵۲۰۵۱۷:۲۰:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بعد خودش روحانی در سال 92 به قالیباف گفت حمله گاز انبری کردید
ناشناس۹۹۴۲۶۱۱۰:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آره تو راست می گی.... اگه مردم یه جور دیگه بخوان زندگی کنن چیکار باید کنند؟
ناشناس۹۹۴۵۱۵۱۲:۳۴:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
قابل توجه افرادی که به ایشان دشنام می دهند: آقای خاتمی از ایشان دلجوئی کرده. پس هر چیزی که می گید، عین همون رو هم باید به خاتمی بگید!
ناشناس۹۹۴۶۲۰۱۳:۰۵:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مگه جنگله هرکی هرجور خواست زندگی کنه، هر کشوری قانونی داره حتی همون آمریکاتون، مشکلات مملکت هم دقیقا از همینایی هست که میخوان جور دیگه زندگی کنند ( بزنند و برقصند و پلاژ مختلط بروند و اوج مشکلاتشان آهنگ ربنای شجریان باشد ) !!!!
ناشناس۹۹۴۶۷۱۱۳:۲۳:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مقصر ۱۷ تیر دولت مورد حمایت
ناشناس۹۹۴۹۶۱۱۵:۱۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کامنت گذار ۹۹۴۲۶۱ هموطن محترم اولین چیزیکه باعث انحراف میشه ، بی‌حیاییست یعنی آدم بجای آب شدن از شرم ، طلبکار باشه!!!!
ناشناس۹۹۴۷۲۹۱۳:۴۳:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
میتونی زندگی کن
ناشناس۹۹۴۹۲۱۱۴:۵۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کوی دانشگاه چه ربطی به چطور زندگی کردن مردم داره؟ تو که اصلا نمیدونی کوی دانشگاه قضیه اش چیه چرا نظر میدی اونهایی که مثبت زدن نشون دادن بیسوادن و از کوچکترین آگاهی نسبت به مسائل کشور ندارن.
ناشناس۹۹۴۲۶۴۱۰:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
با سلام آقای نظری؛ رفتار پلیس در ورود به کوی دانشگاه حتی اگر قانونی هم باشد، ولی عملکرد وحشیانه پلیس در برخورد با دانشجویان و کشته شدن آنها چیزی نیست که بشود مخفی کرد
علی۹۹۴۹۵۹۱۵:۰۹:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یک طرفه نرید عزیز! خبر دارید که اون ایام یک عده که ظاهرا خودشون رو دانشجو معرفی می‌کردند به مردم حمله می‌کردند و هرکسی که ظاهرش مذهبی بود رو به وحشیانه‌ترین شکل ممکن کتک می‌زدند؟ خبر دارید یک نفر که ظاهر مذهبی داشت و به همراه خانمش سوار موتور بودند رو به روش غیرانسانی از موتور پیاده کردند چادر و روسری از سر خانمش کشیدند و خودش رو چنان زدند که چشمش بیرون زده بود؟ ماجرا رو به طور کامل ببینید.
ناشناس۹۹۴۲۶۵۱۰:۵۷:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فرمانده انتظامي 29 سال سن داشته؟؟
ناشناس۹۹۴۷۹۲۱۴:۱۱:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فکر می کنی خود وزیر وزرا و دیگر مسئولین درسال 78 چند ساله بودند ؟ یا فرماندهان عملیاتهای بسیار بزرگ در زمان جنگ چند ساله ها بودند ؟
ناشناس۹۹۴۲۷۰۱۱:۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
امثال تاجزاده و حجاریان استاد بحران سازی هستند. مشخصه خودتون سناریو میزنید و بعدشم خودتون گزارش رو تهیه کردیت به قولی تاریخ رو فاتحان می نویسند اون زمان شما فاتحانه تاریخ رو می نوشتید
ناشناس۹۹۴۲۷۹۱۱:۰۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همه از ماهیت اسلاحات با خبریم
ناشناس۹۹۴۳۰۱۱۱:۱۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اقای تاجزاده دعوت کردند که بریید و با هاشون مناظره کنید لطفا قبول کنید و صدا و سیما هم پخش کند
دانشجوی ورودی سال 1377دانشگاه تهران۹۹۴۳۵۶۱۱:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
این اعترافات هیچگاه از گناه کسانی که به درون کوی دانشگاه ریختند و خون جوانان را ریختند کم نمی کند.
ناشناس۹۹۴۶۷۶۱۳:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
و قطعا گناه امرین اون دستور بیشتره و مسئول آن آمرین یعنی شخص خاتمی.
ناشناس۹۹۴۳۸۴۱۱:۴۱:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
سلام افرادی که دانشجو بودند وساکن کوی هنوز زنده اند
ناشناس۹۹۴۳۸۹۱۱:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ایشان در حال حاضر در چه پست و مقامی هستند؟
ناشناس۹۹۴۳۹۹۱۱:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ورود نیرو های قهریه به محیط دانشگاه بویژه خوابگاه در هیچ قاموسی نمیگنجد. شما به نیروهایت و بویژه لباس شخصی ها دستور داده ای به داخل خوابگاه دانشجویان که بعضی ها در خواب بودند به آن شکل حمله کنند .
شاهرخ۹۹۴۴۰۰۱۱:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یه اصل هس که ربطی به قانون و زمانش نداره و اون اینکه ورود نظامی به دانشگاه نباید انجام بشه....
ناشناس۹۹۴۹۳۶۱۴:۵۸:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
چرا ؟
علی۹۹۴۹۷۱۱۵:۱۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
- چرا؟ - این اصل رو از کجا آوردید؟ - پزشکان می‌تونند بگند که یه اصل هس که نیروی نظامی نمی‌تونه وارد بیمارستان بشه! مهندسین می‌تونند بگن... اصلا اگه دلیل نمی‌خواد پس هر صنفی می‌تونه این حرف رو بزنه
11111۹۹۴۴۲۰۱۱:۵۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فتنه از دفتر تحكيم وحدت (تحكيم وحشت) وابسته به اصلاح طلبها شروع شد
ناشناس۹۹۴۴۴۳۱۲:۰۸:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آخرش نفهميديم دستور حمله رو كي صادر كرد؟قاليباف يا روحاني؟
ناشناس۹۹۴۷۹۷۱۴:۱۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وزیر کشور دولت خاتمی !
ناشناس۹۹۴۴۶۱۱۲:۱۵:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
به نظر من مقصر دانشجو های بازداشتی هستند .
ناشناس۹۹۴۵۰۸۱۲:۳۱:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ایشون الان مدیرعامل شرکت پارس نئوپان هستند در نشتارود.زمینهای اطراف رو خریده تا فاضلاب کارخونه رو بریزه اونجا.گند تمام منطقه رو گرفته و جالب اینه که هیچکی نمیتونه بهش بگه بالا چشت ابروست.
ناشناس۹۹۴۵۳۸۱۲:۴۱:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
خوب توضیح نداده
ناشناس۹۹۴۷۰۰۱۳:۳۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
به اسم دانشجو نمیشه هر کاری دلمون خواست بکنیم قانون همه جا یکسانه هر فتنه ای زیرش اصلاح طلبان خوابیدن
سول۹۹۴۷۰۵۱۳:۳۸:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همه میدونن پلیس از مافوق دستور میگیره!حالا یا دولت یا شوارای عالی امنیت
ناشناس۹۹۴۹۷۸۱۵:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
که هر دو اصلاح طلب بودند.
ناشناس۹۹۴۷۲۵۱۳:۴۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تاریخ رو تحریف نکن آقا, بوی انتخابات و مجلس میاد
ناشناس۹۹۴۷۳۴۱۳:۴۴:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یعنی دانشجوهایی رو که از پشت بام با دست و پای بسته به پایین انداختند خودشون مقصر بوده اند اونایی که کشته شدند و مفقود شدند هم خودشون مقصر بودند
ناشناس۹۹۵۰۰۱۱۵:۳۵:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
الکی. از پشت بام با دست و پای بسته.انگار فیلم هندی زیاد می بینی.
ناشناس۹۹۴۷۷۹۱۴:۰۵:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
سردار! برای ورود به خانه يک مجرم هم نياز به حکم قضايی است.
ناشناس۹۹۴۸۸۰۱۴:۳۸:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هر چه که باشد برخورد با دانشجویان محکوم است و حق نداشتند وارد کوی شوند امثال آقای نظری هم عبرت بگیرند.
ناشناس۹۹۴۹۶۰۱۵:۱۱:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
من نمی دونم اعتراض برخی برای حمله به کوی دانشگاه سر چیه؟دادگاه که تشکیل شد و اون سربازی که یک ریش تراش دزدیده بود محکوم شد دیگه.دیگه حرفی مونده
علی۹۹۴۹۶۲۱۵:۱۱:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یک سرباز را به جرم دزدیدن یک ریش تراش محکوم کردند و بعدا شایع شد که ایشان سرهنگ شده و رئیس یک کلانتری شدند !؟؟ البته صحت و سقم آنرا نمی دانم
محمد۹۹۵۱۸۹۱۷:۰۴:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
واقعه کوی دانشگاه و حرکت ضد اخلاقی و ضد انقلابی برخی از غرب گراها مشخص بود که پشت این واقعه افراد ضد انقلاب و لیبرال و غرب گرا بودند که دانشجویان را تحریک کردند تا شعار و حرکات ساختار شکنانه دهند ولی خدا را شکر با درایت و ارشادات مقام معظم رهبری و نیروی انتظامی ، غرب گراها و دشمنان نظام و انقلاب به اهداف شوم خود نرسیدند... واقعه ۷۸ و ۸۸ فتنه ای بزرگ بود که هدفش ضربه به نظام و انقلاب بود که با درایت و رهبری حضرت آقا این فتنه ها عقیم ماند وافراد سود جو و غرب گرا شکست خوردند ... ما اجازه نمیدهیم که برخی فتنه گران بخواهند کشور را به آشوب بکشند ... ما با تبعیت از فرامین رهبر عزیزمون گوش به فرمان حضرت آقا هستیم و با جان و دل از نظام و انقلاب و ولایت فقیه دفاع و پشتیبانی میکنیم ... لبیک یا خامنه ای

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 6. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 7. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 8. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 9. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 10. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 11. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 12. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 13. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 14. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 15. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 16. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 17. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 18. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 19. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 20. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

 21. گل فردوسی‌پور دو ساعته یک میلیون بازدید خورد   

 22. وزارت ارشاد مردم را به جان هم انداخت  

 23. واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس

 24. سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟

 25. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 2. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 3. ادعای یک مقام پنتاگون: «طرح عبور آزاد و باز» در تنگه هرمز به زودی عملیاتی می‌شود

 4. ورود برق آسا تکاوران سپاه به نفتکش انگلیسی  

 5. تلافی‌که تعارف ندارد!

 6. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 7. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 8. زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

 9. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 10. وزیر اقتصاد: زورم نمی‌رسد پوری‌حسینی را بردارم/ رئیس‌جمهور پشت وی است  

 11. کوچ آهسته از تلگرام به واتس اپ

 12. معاون دادستان: فیلترینگ به جای جنبه مردمی، جنبه حاکمیتی دارد/ جدیدترین فیلترشکن‌ها در دست کودکان است

 13. وعده «وزیر صنعت» برای کاهش چشمگیر قیمت کالاهای وارداتی

 14. افزایش قیمت سکه در بازار / آخرین قیمت دلار + جدول

 15. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 16. هیجان خطرناک در اتوبان‌های تبریز  

 17. انتشار مکالمات رادیویی عملیات توقیف نفتکش انگلیسی از سوی بی‌بی‌سی

 18. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 19. تظاهرات گسترده مخالفان پوتین در مسکو   

 20. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 21. زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

 22. اولین تصاویر از داخل نفتکش متخلف؛ پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی  

 23. تخلفات جدید معاون وزیرآموزش و پرورش+ اسناد

 24. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 25. چه کسانی نفتکش انگلیسی را توقیف کردند؟  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. واکنش احتمالی انگلیس به توقیف نفتکش: مصادره دارایی‌ها و تحریم ایران

 5. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 6. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 7. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 10. تصاویر دیده نشده از داخل ناو یو اس اس باکسر آمریکا  

 11. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 12. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 13. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 14. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 15. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 16. توانا بود هرکه با ما بود!

 17. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 18. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 19. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 20. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 21. چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

 22. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 23. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 24. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 25. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

پربحث‌های اخیر

 1. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 2. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 3. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 4. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 5. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 6. سردار سلیمانی: همه ایران بسیجی‌اند

 7. عملکرد پوری‌حسینی، دژپسند را به مجلس کشاند

 8. بعیدی‌نژاد: با قدرت برای روبه‌رو شدن با سناریوهای مختلف آماده‌ایم

 9. کواکبیان: انگلیس هر چه زودتر نفتکش توقیف شده ما را آزاد کند

 10. ضعف در دیپلماسی سلامت برای نجات جان شیخ زکزاکی

 11. کدخدایی: شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

 12. آمریکا مذاکره را راهی برای تحمل خواسته‌هایش می‌داند/ ایران هرگز از خطوط قرمز خود عدول نخواهد کرد

 13. رئیس سازمان بسیج: وظیفه بسیج امت‌سازی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب است

 14. رئیس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت مجلس انتخاب شد

 15. اظهارات منتسب به قاضی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدی تکذیب شد

 16. ابوترابی: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است

 17. لاریجانی: نمایندگان توقعات غیرقابل اجرا نکنند

 18. آوینی؛ پاسدار رؤیای انقلاب اسلا‌می بود

 19. توضیحات موسوی در خصوص نفتکش و یک مصدوم ایرانی کشتی ساویز

 20. پخش مستندی از شناسایی و دستگیری جاسوسان آمریکایی توسط وزارت اطلاعات

 21. ماه آینده بتن‌ریزی فاز دوم نیروگاه بوشهر انجام می‌شود

 22. ظریف: بولتون تلاش کرد انگلیس را به باتلاق بکشد

 23. محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

 24. اگر مشکلات مردم را حل نمی‌کنید نمک به زخم آن‌ها نپاشید

 25. تذکرات کتبی مجلسی‌ها به مسئولان اجرایی

پربحث‌های دیروز

 1. تلافی‌که تعارف ندارد!

 2. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

 3. کدام یگان سپاه نفتکش انگلیسی را توقیف کرد؟ + عکس

 4. آقای رییس جمهور؛ اعداد همه واقعیت‌ها را نمی‌گویند

 5. تاملی بر یک تفسیر اشتباه از شأن امام جمعه و روحانیت

 6. اقدام قانونی ایران در برابر انگلیس

 7. اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

 8. مرگ مسعود رجوی تایید شد + عکس

 9. عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اگر جهانگیری در دولت کارایی ندارد؛  بگوید کار نمی‌کنم

 10. سردار سلیمانی: همه ایران بسیجی‌اند

 11. عملکرد پوری‌حسینی، دژپسند را به مجلس کشاند

 12. بعیدی‌نژاد: با قدرت برای روبه‌رو شدن با سناریوهای مختلف آماده‌ایم

 13. کواکبیان: انگلیس هر چه زودتر نفتکش توقیف شده ما را آزاد کند

 14. ضعف در دیپلماسی سلامت برای نجات جان شیخ زکزاکی

 15. رئیس سازمان بسیج: وظیفه بسیج امت‌سازی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب است

 16. رئیس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت مجلس انتخاب شد

 17. اظهارات منتسب به قاضی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدی تکذیب شد

 18. ابوترابی: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است

 19. لاریجانی: نمایندگان توقعات غیرقابل اجرا نکنند

 20. آوینی؛ پاسدار رؤیای انقلاب اسلا‌می بود

 21. توضیحات موسوی در خصوص نفتکش و یک مصدوم ایرانی کشتی ساویز

 22. پخش مستندی از شناسایی و دستگیری جاسوسان آمریکایی توسط وزارت اطلاعات

 23. ماه آینده بتن‌ریزی فاز دوم نیروگاه بوشهر انجام می‌شود

 24. ظریف: بولتون تلاش کرد انگلیس را به باتلاق بکشد

 25. محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

پربحث‌های هفته

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. واکنش کاربران فضای مجازی به توقیف نفتکش انگلیسی: هنوز مانده تا با هم بی حساب شویم!  

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. حمایت احمدی‌نژاد از مذاکره با ترامپ!/ واکنش ابطحی به توقیف نفتکش انگلیسی/ چرا نمایندگان اصلاح‌طلب به دهقان رای دادند؟

 7. روحانی: میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش یافته/ این رقم امیدوارکننده است

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. دستور رئیس جمهور برای بودجه صداوسیما غیر قانونی است

 10. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 11. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 12. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 13. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 14. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 15. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 16. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 17. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 18. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 19. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 20. تلافی‌که تعارف ندارد!

 21. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 22. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 23. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 24. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 25. چند نکته درباره حکم دادگاه یکی از اعضای شورای شهر اصفهان

آخرین عناوین