فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

گروه سیاسی الف،   3980419052 ۴۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

سردار فرهاد نظری گفت: من دوست دارم فرصتی پیدا شود و در یک مناظره زنده و رودررو با مسئولان و عناصر آن زمان به گفتگو بنشینم و چهره به چهره به عنوان دو برادر در کنار هم شروع به مرور تاریخ کنیم تا برای آیندگان ما بماند.

فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

به گزارش الف، فرهاد نظری فرمانده انتظامی تهران بزرگ در سال 78، شامگاه سه شنبه در ارتباط تلفنی با برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش شد، با اشاره به فتنه 18 تیر سال 1378 در پاسخ به این سوال که در گزارشی که شورای عالی امنیت ملی وقت در آن زمان منتشر کرد، شخص جنابعالی محکوم شدید و ورود ناجا هم به کوی دانشگاه مورد اعتراض قرار می‌گرفت و کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی هم گزارش دیگری را تهیه می‌کند که نتیجه آن خلاف گزارش شورای عالی امنیت ملی وقت بوده است، اظهار داشت: خدا را شاکرم که در جمهوری اسلامی زندگی می کنم که با تمام فراز و نشیب های آن زمان، حقیقت را مشخص می‌کند. از اینکه برای اولین بار بعد از بیست سال فرصت به یک سرباز جانباز داده شده تشکر می کنم.

وی افزود: داستان فتنه کوی دانشگاه یک طراحی از پیش تعیین شده بود، رهبر معظم انقلاب هم به عنوان فرمانده کل قوا در چندین سخنرانی این را به صراحت مطرح کردند.

فرمانده اسبق انتظامی تهران ادامه داد: آن زمان پارامتری که فضای دانشگاه داشت، حضور پایگاه های سیاسی وابسته به اهداف و گروه‌هایی بود که بخشی از آنها در خارج بودند و اکنون همان عناصر امروز پایگاه هایشان در آمریکا است و سایت ها فضای مجازی و از جمله اینترنشنال را به راه انداختند. لذا ما با یک توطئه از پیش تعیین شده مواجه بودیم، آن هم با هدف گیری پایه و اساس نظام و ولایت.

سردار نظری بر همین اساس اضافه کرد: من دوست دارم فرصتی پیدا شود و در یک مناظره زنده و رودررو با مسئولان و عناصر آن زمان به گفتگو بنشینم و چهره به چهره به عنوان دو برادر در کنار هم شروع به مرور تاریخ کنیم تا برای آیندگان ما بماند. قطعا در این رابطه ابهاماتی در اذهان مردم وجود دارد.

وی تصریح کرد: دولت وقت با تمام قوا و همه عناصری که در دست داشت جریانی را تشکیل دادند که پایه و اهداف این جریان خودشان بودند یعنی طبق اصل 39 قانون اساسی مسئولیت وزیران و هیات دولت با رئیس جمهور وقت است.

وی بیان کرد: رئیس جمهور وقت اطلاع داشت که نامه ای از طریق وزارت اطلاعات آن به سرپرستی وزیر وقت یعنی آقای یونسی به بیرون نشر کرده و به قانون تبدیل و در مجلس تصویب شده است. طرف دعوا هم باز وزارت ارشاد بوده رئیس‌جمهور وقت باید پاسخگوی این دعوا در آن زمان می‌شد و در آنجا این مسئله را حل و فصل می کرد.

سردار نظری در همین رابطه عنوان کرد: حال اتفاقی افتاده و بحثی پیش آمده است عیبی ندارد. به هرحال دانشجویان عزیز ما نظر داشتندو نهایتا اعتراض کردند و درخواستی در تاریخ 15 تیر مطرح کردند، آن هم از وزارت کشور وقت که سرپرستی و مسئولیت آن با آقای لاری بود. آقای موسوی لاری که با حفظ سمت، مسئول کمیته امور دانشجویی بوده و وظیفه داشته است که عملیات پیشگیری از بحران را انجام دهد امروز یکجانبه و ناجوانمردانه شروع به نشر اکاذیب درباره احکام قانون و برائت پلیس کرده، آن هم بعد گذشت 20 سال.

وی ادامه داد: وزارت کشور به دانشجویان مجوز نداد و از طرفی هم روز 16 تیرماه به پلیس کتبا نامه می‌دهند که هر گونه اختلالی که در محل به وجود آمد مسئولیت آن به عهده پلیس است و باید برخورد شود. در شب حادثه نیز آقای لاری وزیر وقت کشور و معاون سیاسی او دستور می‌دهد.

وی با بیان اینکه تمام این مواردی که ذکر می کنم با اسناد و مدارک است، گفت: افسوس می‌خورم که فرصت کم است و ای کاش می‌توانستم این اسناد را در حضور ملت شریف از تلویزیون نشان می دادم.

فرمانده اسبق انتظامی پلیس در ادامه سخنان خود اظهار داشت: تا ساعت 4 بامداد هر اختلال و اغتشاشی شد، پلیس هیچ اقدامی انجام نداد. آقای لاری از طریق فرماندهان ارشد من دستور برخورد را صادر کردند، یعنی اغتشاشگران داخل امیرآباد. اما از فردای آن روز علم حمایت از دانشجو را به دست گرفتند و تا امروز سنگ حمایت از دانشجو را به سینه میزنند.

وی افزود: در تاریخ می خواهند ثابت کنند 18 تیر است اما 18 تیری وجود ندارد. در واقع 17 تیر است. چرا دوست دارید 18 تیر در تاریخ ثبت شود؟ علت را به فراموشی می سپارید و به دنبال معلول هستید؟

سردار نظری ادامه داد: 20 سال خانه نشینی را بر من ایجاد کردید و حصر غیره نوشته و غیرقانونی وارد کردید. پلیس هم فرزندان همین مملکت است، همین ها هستند که خرمشهر ها را آزاد کردند و فتح المبین ها را به وجود آوردند. بگویید علت چه بود؟ علت این بود که دولت وقت اختلافی در بین وزرایش داشته و اتفاقی افتاده و آن اتفاق را در جامعه کشاند. از طرفی هم به پلیس دستور دادند که مقاومت کنید و برخورد کنید از آن طرف هم به دانشجو مجوز ندادند و از طرف دیگر پلیس را به محاکمه کشاندند که منافع جناحی و سیاسی خود را پیش ببرند.

سردار نظری ادامه داد: صادقانه می‌گویم بنده  نظامی، پاسدار و سرباز حرفه ای هستم. من تابع فرمان ولایت هستم. امام بر ما حرام کردند که وارد مسائل سیاسی شویم ، ملت قضاوت کنند که 20 سال گذشته و سکوت را بر جان خریدیم. تا امروز سکوت کردیم حال امروز لطف کردید و چند دقیقه وقت دادید.

وی افزود: آن روز بنده 29 سال سن داشتم 16 بار هم مجروح شده بودم 21 عمل بر بدنم بود و نمی توانستم در خانه بنشینم. در کنار دانشجویان پلیس خدمت کردیم و محاکمه شدیم و برائت گرفتیم.

فرمانده نیروی انتظامی در سال 78 بیان کرد: امروز هم این جناح‌ها نمی خواهند باور کنند ما نه وابستگی به راست و نه به چپ داریم، ما به هیچ جهتی وابستگی نداریم بلکه تابع قانون هستیم و در چارچوب قوانین حرکت می‌کنیم و اکنون هم بر پایه همین قانون پایبندیم.

وی با تشریح واقعه تیر 78 عنوان کرد: این فتنه در روز پنجشنبه اتفاق می افتد و تعدادی دانشجو حرکت و اقدام به آدم ربایی در دو مرحله می‌کنند. آنها گروگان گیری کردند. بدون اینکه از دماغ کسی خون بیاید و جراحت به کسی وارد شود فقط 20 نفر از عاملین این ماجرا دستگیر شدند. تا روز 20 تیر ماه، اصلاً کسی کشته نشده است اما همین مسئولان از تریبون حکومتی استفاده کردند و رئیس جمهور وقت در همدان و رزن اعلام کرد که تخریبی به وقوع پیوسته است اما بعد که بررسی کردند دیدند چنین تخریبی نبوده است.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه تناقض هایی بین گزارش شورای عالی امنیت ملی وقت که مخدوش هم بوده است با گزارشی که بعدها کمیسیون اصل 90 مطرح کرد وجود دارد، گفت: بعد از گروگانگیری و همه آن مباحثی که عرض کردم به هر صورت گزارشی را کمیته تحقیقی به عنوان هیات حقیقت یاب تهیه کرد. البته در ابتدا تیم آرایش دادند و عوامل طراح و افراد آن می‌گویند در آن زمان خودجوش بوده است بنده می‌گویم خودجوش نبوده، اگر خودجوش بوده پس از قرائت قطعنامه توسط معاون آموزشی و روسای دانشکده چگونه قرائت شده است؟ اگر خودجوش بوده چهار دانشجو بیرون ریختند شکستند و رفتند مانند همیشه که ما بودیم آنها هم بودند. اما این دفعه خودجوش نبود.

وی افزود: قطعنامه قرائت شد، حملات جدی بود، آنها اقدام به حمل سلاح کرده بودند. فیلم‌های آن هم موجود است، به پلیس هم تیراندازی شده است، اما پلیس فقط به فرمانی که هیچ کسی حق تیراندازی ندارد عمل کرد. حتی روی بی‌سیم پلیس می آمدند. امروز می گویند چه کسی بیسیم‌پلیس را داشت؟ بنده به شما می‌گویم، وزارت کشور، بیاید تا ما ثابت کنیم که بی سیم ها چگونه در آن شب و در آن ایام پخش شد.

وی تصریح کرد: کمیته تحقیق تشکیل شد. همان عوامل که باید در دادگاه محاکمه می‌شدند قاضی شدند و بر مسند قاضی نشستند. اسم نمی آورم اما تاریخ نام آنها را نوشته است. این اسامی را نزد رهبری بردند که ایشان دو نفر را هم به این اسامی اضافه کردند.

نظری ادامه داد: آقایان گزارشاتی را نوشتند. ما هرچه سند ارائه دهیم از خودشان می‌دهیم اما شما هم این گزارش را ببینید، اصلا چیزی به نام آدم ربایی و گروگان گیری در دو مرحله نمی بینید، آنها نوشتند پلیس را بردند در محلی نگهداری کردند. تعریف قانونی را به مردم نگفتند.

وی در همین راستا افزود: آمدند نشستند و گزارش را تنظیم کردند و آنرا در روز جمعه قرائت کردند. ربیعی که معروف به عباد بود این مسئولیت را بر عهده داشت.

فرمانده اسبق انتظامی تهران خاطر نشان کرد: روز جمعه گزارش قرائت شد که فردای آن روز یک نامه کتبی آقای وحید به آقای ربیعی می‌زند که ما از این گزارش - که ما دو نفر هم جزو آن بودیم- بی اطلاع هستیم، که بخشی از آن را بزرگنمایی و بخشی را هم کوچک‌نمایی کردند و بخشی هم خلاف واقع است و ما با این نظریه مخالف هستیم.

وی افزود : این نامه از طریق آقای ابطحی رئیس دفتر خاتمی به رئیس جمهور وقت رسید. بنده این نامه ها را دارم که ادعا میکنم. ای کاش می توانستم این نامه ها را به ملت شریف ایران نشان دهم. آقای خاتمی به این مضمون می‌نویسد" همانگونه که گفته بودم عمل کنید، که کردید و با این روش خود درست بوده است". حال این گزارش در اذهان مردم آمد خیلی جالب است اسامی عده ای را با نقطه چین یادآوری می کردند اما اسامی پلیس را آشکار اعلام می کردند و به استناد همین گزارش ما به دادگاه وارد شدیم.

وی ادامه داد: شما می‌دانید پلیس به اتهامی محاکمه شد که در قانون جرم نبود، نیست و نخواهد بود. حتی در مجلس درخواست کردند که ورود پلیس به کوی دانشگاه ممنوع شود اما نمایندگان مجلس در دوره پنجم و ششم با گرایش‌های فکری مختلف آن را رد کردند. حال این گزارش تمام شد و بعد از یک دهه با پیگیری بنده در گزارشی که شورای عالی امنیت ملی مجدداً این را مورد بررسی قرار داد و به صورت کتبی در نامه 90/194 مورخه 16 تیرماه 88 می نویسد "به استحضار می رساند این معاونت یعنی شورای عالی امنیت ملی زمان بررسی اسناد و مدارک موجود در خصوص سردار فرهاد نظری گزارش کمیته تحقیق را غیردقیق و بعضاً غیره مستند می داند و جهت رفع تضاد موجود توجه جنابعالی را به مجلس نوشته موارد ذیل اعلام می کند" و در توضیحات آمده است.

نه فقط اینکه پلیس نباید محاکمه می شد بلکه باید از پلیس نسبت به از خودگذشتگی آن تقدیر می‌شد که در آن ایام کشور را نجات دادند. این گزارش اکنون موجود است اما متاسفانه در اذهان مردم به سانسور کشیده شده است.

وی در خاتمه برنامه درباره نامه دلجویی خاتمی خطاب به خود گفت: مجلس 13 دقیقه یک فیلم را تنظیم و تهیه کرده بود. این فیلم بر اساس اسناد همین احزاب و گروه‌ها که مدعی بودند تنظیم شده و کار پلیس را قانونی می‌داند و در 4 مصوبه اعلام شده که این چهار مصوبه را اعلام کردند اما متاسفانه بعد از قرائت سانسور شد.

وی افزود: یکی از این مصوبات این است که رئیس جمهور وقت که مسئولیت بر عهده او بود و با اسناد و مدارکی که وجود دارد در بند 3 خارج از نوبت باید به دستگاه قضایی مراجعه و پاسخگو باشید. این در کمیسیون اصل 90 آمده اما اجرا نشده است. مگر قانون برای همه یکسان نیست؟ بنده هم به عنوان یک سرباز و جانباز 70 درصد شیمیایی 20 سال در خانه نشسته ام و هیچ ادعایی هم ندارم. بنده هم پایبند قانونم.

فرنانده اسبق  انتظامی تهران یادآور شد: در یکی از مصوبات آمده است حرف نهایی را در هر حکومتی دستگاه قضایی می زند. دستگاه قضایی رسیدگی کرده و ورود به کوی دانشگاه اصلاً بر هیچ مبنایی جرم نبوده، کجای آن جرم بوده است؟ پلیس وارد خانه خدا هم میشود در امام رضا هم اگر جرمی واقع شود پس نمی توانید نقطه قرمزی برای پلیس قرار دهید.

سردار نظری عنوان کرد:  نامه خاتمی برای دلجویی بنده درست است. این نامه را برای اعاده حیثیت پلیس مطرح کرد. اما آقای خاتمی محبت کرد و نامه های رسمی که اکنون در اختیار بنده است ممهور به امضای ایشان است از طریق آقای ابطحی رئیس دفتر وقت او برای من ارسال شد  و در آن ابراز دلجویی کرده که "من هم معتقدم جفایی که در حق شما که به عنوان نماینده پلیس بودید صورت گرفته است". ما جانمان را فدای ملت می کنیم که ایشان در بند اول نوشته " سابقه سردار نظری روشن و درخشان است و هیچ چیز نباید باعث مخدوش شدن این سابقه گردد من هم معتقدم جفایی که در حق ایشان و دیگران شده است" و مطلب به آقای ابطحی و ربیعی ارسال می‌شود که برای دلجویی محبتی کنند که بنده این نامه را به رسم امانت نگه داشتم البته در سایت خودشان حدود 6 ماه گذشته دو بند نامه را منتشر کردند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۴۲۳۹۱۰:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اقای لاری ( وزیر کشور) و معاون سیاسی اش( تاج زاده) کتبا به پلیس دستور برخورد با دانشجو‌ می دهند ، از فردای همان روز هم ژست حمایت از دانشجو می گیرند تا الان !!!
ناشناس۹۹۴۶۴۹۱۳:۱۷:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مرگ بر عوامل دشمن و جاسوس
ناشناس۹۹۴۷۴۴۱۳:۴۷:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ماجرای کوی دانشگاه و 18 تیر برای محو پرونده قتل‌های زنجیره‌ای بود. روحانی دستور ورود به دانشگاه را صادر کرد.
ناشناس۹۹۵۲۰۵۱۷:۲۰:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
بعد خودش روحانی در سال 92 به قالیباف گفت حمله گاز انبری کردید
ناشناس۹۹۴۲۶۱۱۰:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آره تو راست می گی.... اگه مردم یه جور دیگه بخوان زندگی کنن چیکار باید کنند؟
ناشناس۹۹۴۵۱۵۱۲:۳۴:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
قابل توجه افرادی که به ایشان دشنام می دهند: آقای خاتمی از ایشان دلجوئی کرده. پس هر چیزی که می گید، عین همون رو هم باید به خاتمی بگید!
ناشناس۹۹۴۶۲۰۱۳:۰۵:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مگه جنگله هرکی هرجور خواست زندگی کنه، هر کشوری قانونی داره حتی همون آمریکاتون، مشکلات مملکت هم دقیقا از همینایی هست که میخوان جور دیگه زندگی کنند ( بزنند و برقصند و پلاژ مختلط بروند و اوج مشکلاتشان آهنگ ربنای شجریان باشد ) !!!!
ناشناس۹۹۴۶۷۱۱۳:۲۳:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مقصر ۱۷ تیر دولت مورد حمایت
ناشناس۹۹۴۹۶۱۱۵:۱۱:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کامنت گذار ۹۹۴۲۶۱ هموطن محترم اولین چیزیکه باعث انحراف میشه ، بی‌حیاییست یعنی آدم بجای آب شدن از شرم ، طلبکار باشه!!!!
ناشناس۹۹۴۷۲۹۱۳:۴۳:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
میتونی زندگی کن
ناشناس۹۹۴۹۲۱۱۴:۵۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
کوی دانشگاه چه ربطی به چطور زندگی کردن مردم داره؟ تو که اصلا نمیدونی کوی دانشگاه قضیه اش چیه چرا نظر میدی اونهایی که مثبت زدن نشون دادن بیسوادن و از کوچکترین آگاهی نسبت به مسائل کشور ندارن.
ناشناس۹۹۴۲۶۴۱۰:۵۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
با سلام آقای نظری؛ رفتار پلیس در ورود به کوی دانشگاه حتی اگر قانونی هم باشد، ولی عملکرد وحشیانه پلیس در برخورد با دانشجویان و کشته شدن آنها چیزی نیست که بشود مخفی کرد
علی۹۹۴۹۵۹۱۵:۰۹:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یک طرفه نرید عزیز! خبر دارید که اون ایام یک عده که ظاهرا خودشون رو دانشجو معرفی می‌کردند به مردم حمله می‌کردند و هرکسی که ظاهرش مذهبی بود رو به وحشیانه‌ترین شکل ممکن کتک می‌زدند؟ خبر دارید یک نفر که ظاهر مذهبی داشت و به همراه خانمش سوار موتور بودند رو به روش غیرانسانی از موتور پیاده کردند چادر و روسری از سر خانمش کشیدند و خودش رو چنان زدند که چشمش بیرون زده بود؟ ماجرا رو به طور کامل ببینید.
ناشناس۹۹۴۲۶۵۱۰:۵۷:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فرمانده انتظامي 29 سال سن داشته؟؟
ناشناس۹۹۴۷۹۲۱۴:۱۱:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فکر می کنی خود وزیر وزرا و دیگر مسئولین درسال 78 چند ساله بودند ؟ یا فرماندهان عملیاتهای بسیار بزرگ در زمان جنگ چند ساله ها بودند ؟
ناشناس۹۹۴۲۷۰۱۱:۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
امثال تاجزاده و حجاریان استاد بحران سازی هستند. مشخصه خودتون سناریو میزنید و بعدشم خودتون گزارش رو تهیه کردیت به قولی تاریخ رو فاتحان می نویسند اون زمان شما فاتحانه تاریخ رو می نوشتید
ناشناس۹۹۴۲۷۹۱۱:۰۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همه از ماهیت اسلاحات با خبریم
ناشناس۹۹۴۳۰۱۱۱:۱۲:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
اقای تاجزاده دعوت کردند که بریید و با هاشون مناظره کنید لطفا قبول کنید و صدا و سیما هم پخش کند
دانشجوی ورودی سال 1377دانشگاه تهران۹۹۴۳۵۶۱۱:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
این اعترافات هیچگاه از گناه کسانی که به درون کوی دانشگاه ریختند و خون جوانان را ریختند کم نمی کند.
ناشناس۹۹۴۶۷۶۱۳:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
و قطعا گناه امرین اون دستور بیشتره و مسئول آن آمرین یعنی شخص خاتمی.
ناشناس۹۹۴۳۸۴۱۱:۴۱:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
سلام افرادی که دانشجو بودند وساکن کوی هنوز زنده اند
ناشناس۹۹۴۳۸۹۱۱:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ایشان در حال حاضر در چه پست و مقامی هستند؟
ناشناس۹۹۴۳۹۹۱۱:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ورود نیرو های قهریه به محیط دانشگاه بویژه خوابگاه در هیچ قاموسی نمیگنجد. شما به نیروهایت و بویژه لباس شخصی ها دستور داده ای به داخل خوابگاه دانشجویان که بعضی ها در خواب بودند به آن شکل حمله کنند .
شاهرخ۹۹۴۴۰۰۱۱:۴۸:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یه اصل هس که ربطی به قانون و زمانش نداره و اون اینکه ورود نظامی به دانشگاه نباید انجام بشه....
ناشناس۹۹۴۹۳۶۱۴:۵۸:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۹
چرا ؟
علی۹۹۴۹۷۱۱۵:۱۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
- چرا؟ - این اصل رو از کجا آوردید؟ - پزشکان می‌تونند بگند که یه اصل هس که نیروی نظامی نمی‌تونه وارد بیمارستان بشه! مهندسین می‌تونند بگن... اصلا اگه دلیل نمی‌خواد پس هر صنفی می‌تونه این حرف رو بزنه
11111۹۹۴۴۲۰۱۱:۵۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
فتنه از دفتر تحكيم وحدت (تحكيم وحشت) وابسته به اصلاح طلبها شروع شد
ناشناس۹۹۴۴۴۳۱۲:۰۸:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آخرش نفهميديم دستور حمله رو كي صادر كرد؟قاليباف يا روحاني؟
ناشناس۹۹۴۷۹۷۱۴:۱۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
وزیر کشور دولت خاتمی !
ناشناس۹۹۴۴۶۱۱۲:۱۵:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
به نظر من مقصر دانشجو های بازداشتی هستند .
ناشناس۹۹۴۵۰۸۱۲:۳۱:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
ایشون الان مدیرعامل شرکت پارس نئوپان هستند در نشتارود.زمینهای اطراف رو خریده تا فاضلاب کارخونه رو بریزه اونجا.گند تمام منطقه رو گرفته و جالب اینه که هیچکی نمیتونه بهش بگه بالا چشت ابروست.
ناشناس۹۹۴۵۳۸۱۲:۴۱:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
خوب توضیح نداده
ناشناس۹۹۴۷۰۰۱۳:۳۷:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
به اسم دانشجو نمیشه هر کاری دلمون خواست بکنیم قانون همه جا یکسانه هر فتنه ای زیرش اصلاح طلبان خوابیدن
سول۹۹۴۷۰۵۱۳:۳۸:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
همه میدونن پلیس از مافوق دستور میگیره!حالا یا دولت یا شوارای عالی امنیت
ناشناس۹۹۴۹۷۸۱۵:۱۷:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
که هر دو اصلاح طلب بودند.
ناشناس۹۹۴۷۲۵۱۳:۴۲:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
تاریخ رو تحریف نکن آقا, بوی انتخابات و مجلس میاد
ناشناس۹۹۴۷۳۴۱۳:۴۴:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یعنی دانشجوهایی رو که از پشت بام با دست و پای بسته به پایین انداختند خودشون مقصر بوده اند اونایی که کشته شدند و مفقود شدند هم خودشون مقصر بودند
ناشناس۹۹۵۰۰۱۱۵:۳۵:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
الکی. از پشت بام با دست و پای بسته.انگار فیلم هندی زیاد می بینی.
ناشناس۹۹۴۷۷۹۱۴:۰۵:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۱۹
سردار! برای ورود به خانه يک مجرم هم نياز به حکم قضايی است.
ناشناس۹۹۴۸۸۰۱۴:۳۸:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
هر چه که باشد برخورد با دانشجویان محکوم است و حق نداشتند وارد کوی شوند امثال آقای نظری هم عبرت بگیرند.
ناشناس۹۹۴۹۶۰۱۵:۱۱:۰۹ ۱۳۹۸/۴/۱۹
من نمی دونم اعتراض برخی برای حمله به کوی دانشگاه سر چیه؟دادگاه که تشکیل شد و اون سربازی که یک ریش تراش دزدیده بود محکوم شد دیگه.دیگه حرفی مونده
علی۹۹۴۹۶۲۱۵:۱۱:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
یک سرباز را به جرم دزدیدن یک ریش تراش محکوم کردند و بعدا شایع شد که ایشان سرهنگ شده و رئیس یک کلانتری شدند !؟؟ البته صحت و سقم آنرا نمی دانم
محمد۹۹۵۱۸۹۱۷:۰۴:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
واقعه کوی دانشگاه و حرکت ضد اخلاقی و ضد انقلابی برخی از غرب گراها مشخص بود که پشت این واقعه افراد ضد انقلاب و لیبرال و غرب گرا بودند که دانشجویان را تحریک کردند تا شعار و حرکات ساختار شکنانه دهند ولی خدا را شکر با درایت و ارشادات مقام معظم رهبری و نیروی انتظامی ، غرب گراها و دشمنان نظام و انقلاب به اهداف شوم خود نرسیدند... واقعه ۷۸ و ۸۸ فتنه ای بزرگ بود که هدفش ضربه به نظام و انقلاب بود که با درایت و رهبری حضرت آقا این فتنه ها عقیم ماند وافراد سود جو و غرب گرا شکست خوردند ... ما اجازه نمیدهیم که برخی فتنه گران بخواهند کشور را به آشوب بکشند ... ما با تبعیت از فرامین رهبر عزیزمون گوش به فرمان حضرت آقا هستیم و با جان و دل از نظام و انقلاب و ولایت فقیه دفاع و پشتیبانی میکنیم ... لبیک یا خامنه ای

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 10. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 11. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 12. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 13. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 14. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 15. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 16. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 17. سیروس گرجستانی درگذشت

 18. پایان داستان غم انگیز زم

 19.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 20. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 21. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 22. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 23. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 24. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 25. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

   5. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

   6. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   10. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

   11. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

   12. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   13. جزئیات «تایید اعتبارنامه تاجگردون» در کمیسیون تحقیق

   14. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   15. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   16. واکنش حسین شریعتمداری به نامه خوئینی‌ها؛ از کجا دیکته شده بود؟

   17. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   18. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   19. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   20. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   21. جایگاه ایران در آینده جهان 

   22. واکنش ربیعی به نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس جمهور

   23. انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

   24. چرا مسئولان در جمهوری اسلامی از مردم فاصله گرفتند؟/ ماجرای محاجّه با محسن قرائتی بر سر سفر لاکچری هادی غفاری

   25. پالس‌های روحانی باعث گستاخی اروپا و قطعنامه شورای حکام شد؟!

   آخرین عناوین