تخریب سنت «ریش‌سفیدی» با تصویب یک لایحه

علیرضا کریم‌خانی،   3980417035 ۳۹ نظر، ۲۳ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
تخریب سنت «ریش‌سفیدی» با تصویب یک لایحه

با توجه به آمار بالای طلاق و تأثیر مثبت ریش‌سفیدان در جلوگیری از این واقعه، نگرانی‌هایی در خصوص لایحه تأمین امنیت زنان و نقش مخرب آن در بقای این سنت وجود دارد که موجب مخالفت برخی کارشناسان شده است.

اگر به آمارهای ازدواج و طلاق نگاهی بیندازیم متوجه کاهش تعداد ازدواج‌ها و در مقابل، افزایش شمار طلاق در کشور می‌شویم. در سال‌های اخیر همواره نرخ طلاق در کشور افزایش یافته به طوری که در سال 97 در هر ساعت 63 مورد ازدواج 20 مورد طلاق ثبت شده است. سال 1397 به ازای هر هزار ازدواج ثبت‌شده، ۳۱۸ مورد طلاق ثبت شده که بالاترین عدد در تاریخ ثبت‌احوال ایران است؛ به عبارت بهتر در هر سه دقیقه، سه ازدواج و یک طلاق در ایران رخ داده است[1].

همچنین و به بیان دقیق‌تر، نرخ عمومی طلاق طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۵ از 1.3 به 2.2 طلاق به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت و نرخ خالص طلاق از ۵.7 به 8.2 طلاق به ازای ۱۰۰۰ زن متأهل رسیده است که این موضوع نشان از افزایش محسوس این پدیده در جامعه دارد.

طلاق آخرین راه برطرف کردن اختلاف میان زوجین است و در فرهنگ ایرانی این امر مذموم شمرده شده و راه‌های ساده‌تری برای حل اختلافات به کار برده می‌شود. از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین راهکارها، مراجعه به بزرگ‌ترهای خانواده و اصطلاحاً «ریش‌سفیدان» است.

سازوکار سنتی کارآمد در حل اختلافات خانوادگی

در جامعه ایران از گذشته ریش‌سفیدها نقش موثری در خانواده ایفا می‌کردند و در صورت بروز مشکل در ارتباطات خانوادگی به خصوص در زندگی زناشویی فرزندان ماجرا را فیصله می‌دادند. آنان با استفاده از تجربیاتی که در طول زندگی خود به دست آورده‌اند می‌توانند با واقع‌بینی و به دور از احساسات، مسائل را تحلیل کرده و قبل از مراجعه به قانون، مسئله را در درون خانواده حل کنند. در همین راستا فردین ارژنگی رئیس شعبه ۳۰ تجدید نظر استان تهران طی مصاحبه‌ای می‌گوید: «ظرفیت شورای حل اختلاف محدود است و بنا داریم مسائل خانوادگی با ریش سفیدی و مساعدت بزرگان حل و فصل شود.»[2] همچنین رئیس کل دادگستری استان سمنان گفته است: «ریش سفیدان در کاهش اختلافات خانوادگی نقش بسزایی دارند و حضور آنان از کشمکش‌های خانوادگی می‌کاهد.»[3]

در این میان چند سالی است که لایحه‌ای با عنوان «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» توسط دولت طراحی شده که به نظر می‌آید چندان قائل به برطرف کردن مسائل خانوادگی در درون خانواده نیست و سریعاً آخرین راه، یعنی جدایی را برای اختلافات خانوادگی مقرر می‌کند. پژوهشگران می‌گویند این لایحه با فرهنگ ایرانی سازگاری لازم را ندارد و موجب افزایش مشاجرات خانوادگی خواهد شد. دکتر زهرا آیت‌اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و از اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید: «در این لایحه خشونت متناسب با ویژگی‌های دینی و فرهنگی جامعه ایران تعریف و مصادیق آن مطابق با این اصول ذکر نشده است. تعریف واژه‌ها به جای اینکه با تعریف آن‌ها از اسلام همخوانی داشته باشد، بر اساس معانی غربی‌شان لحاظ شده است.»[4]

این لایحه با جرم‌انگاری گسترده در مواجهه با رفتارهای مرد در برابر همسر یا دخترش، بسیاری از رفتارهایی که ممکن است در زندگی زناشویی و خانوادگی اتفاق بیوفتد را خشونت علیه زن تلقی می‌کند. به عنوان مثال اگر مردی به دلیل مصالح خانواده اجازه ندهد همسرش در ساعات آخر شب در خیابان تردد کند، طبق این لایحه مرتکب خشونت علیه زنان شده است. به موجب این لایحه زنان می‌توانند با مراجعه به دادگاه از همسر خود شکایت کنند و طبق ماده 66 از فصل چهارم لایحه مذکور در صورت تکرار برخی رفتارها توسط شوهر این اجازه به قضات داده شده که به سرعت حکم به جدایی زوجین بدهند. به نظر می‌آید این رویکرد نه تنها هدف اصلی این لایحه یعنی «حفاظت از کیان خانواده و ارتقای سلامت آن» را محقق نمی‌کند بلکه باعث تبدیل شدن کوچک‌ترین کشمکش‌ها به معضلاتی بزرگ مانند طلاق خواهد شد.

کارشناسان معتقدند این اتفاق علاوه بر گسترش مراجعات بی‌مورد به قوه قضائیه و افزایش شدید پرونده‌های قضایی، باعث از بین رفتن سنت ریش‌سفیدی و حل مشکلات در درون کانون خانواده شده و بنیان‌های خانواده ایرانی را متزلزل می‌کند. بسیاری از مشکلات خانوادگی با پادرمیانی ریش سفیدان حل شده و به طلاق منجر نمی‌شوند. با از بین رفتن این سنت، روند رشد طلاق بسیار بیشتر از گذشته خواهد شد. در حالی که یکی از اهداف این لایحه صیانت از خانواده ذکر شده، به نظر می‌رسد نوعی نقض غرض و پارادوکس در بندهای آن وجود دارد.[1]                      http://www.salamatnews.com/news/274578/
[2]                      http://radiogoftogoo.ir/NewsDetails/?m=175110&n=450880
[3]                      http://old.alef.ir/vdcjmxev8uqea8z.fsfu.html?174262
[4]                      http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3681325

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۰۶۲۹۱۴:۳۴:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۱۷
ریش سفیدی کیلویی چند؟ آنچه که دیگر در جامعه اعتبار ندارد، سن و سال است. تنها مال و ثروت اعتبار و احترام دارد.
ناشناس۹۹۱۴۶۷۲۳:۰۵:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
کسب درآمد برای وکلا و افزایش مراجعات به دادگاه و افزایش طلاق و زنان خیابانی نتیجه این کار خواهد بود.
ریش سفید۹۹۲۱۵۲۱۰:۳۸:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۸
ازدواج را هم بگذارید در نزد ریش سفیدها ثبت شود نه دفتر ادواج
ناشناس۹۹۰۶۳۰۱۴:۳۵:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۷
چرا ازدواج باید ثبت شود؟
ناشناس۹۹۱۱۸۱۱۹:۰۵:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۱۷
اگه ازدواج ثبت نشه، فردا يکی ادعا ميکنه که زن تو زن منه!
ناشناس۹۹۱۲۵۳۲۰:۱۲:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مگه زن کالاست که خودش زبان و درک نداشته باشه و کسی بتونه چنین ادعایی بکنه ؟؟ یه طوری حرف می زنی انگار خونه یا ماشین معامله شده !
ناشناس۹۹۱۲۶۲۲۰:۲۱:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مگر به ادعا ست؟؟؟
ناشناس۹۹۱۲۶۷۲۰:۲۲:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
بدون ثبت اردواج هم می توان همچین ادعایی کرد.
ناشناس۹۹۱۲۷۴۲۰:۲۸:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۷
در زمان صدر اسلام ثبتی در کار نبوده
ناشناس۹۹۱۲۸۰۲۰:۳۱:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
پس شهود چه کاره اند؟ شهود می توانند شهادت دهند. ثبت ازدواج نیازی نیست.
ناشناس۹۹۰۶۴۳۱۴:۴۱:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۱۷
با این دیدگاه نویسنده، بهتره که وقت رو تلف نکنیم و هرچه سریعتر چند نفر از عالمان گروه طالبان یا داعش رو دعوت کنیم تا طبق شرع و قرآن قوانین برخورد و رفتار با زنان رو برامون بنویسند!!
فرناز۹۹۰۶۴۸۱۴:۴۲:۰۸ ۱۳۹۸/۴/۱۷
خیلی جالب نیست که زن و مردی که علاقه ای به هم ندارند به زور زیر یک سقف نگهشون داشت.
ناشناس۹۹۰۶۷۸۱۴:۵۵:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۷
کجای کاری دوره ریش سفیدی دیگه گذشته. قرن بیست و یکم هستیم و دوره قانونگرایی است باید فکری به حال دادگاهها کرد.
ناشناس۹۹۰۶۸۶۱۴:۵۸:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۱۷
لعنت خدا بر نفوذیهایی که "چراغ خاموش" دارند "سند 2030" را در همه عرصه های فرهنگی و اجتماعی این کشور اجرایی می کنند
ناشناس۹۹۱۱۸۹۱۹:۰۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
شما اصلا می دونی این سند چیه که مثل طوطی حرفهایی که شنیدی تکرار می کنی ؟؟
ناشناس۹۹۱۲۹۶۲۰:۳۶:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
این سند بدنبال ترویج همجنس بازی است و پایه و اساس خانواده را نابود می کند.
ناشناس۹۹۱۴۴۲۲۲:۴۲:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۱۷
اینطور نیست مطالعه کن بعد افاضات کن
ناشناس۹۹۱۶۵۰۰۱:۴۴:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۱۸
فقط ۱ بند از این سند و بگو چیه فقط یک بندش
ناشناس۹۹۰۶۸۷۱۴:۵۹:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۱۷
در این لایحه خشونت متناسب با ویژگی‌های دینی و فرهنگی جامعه ایران تعریف و مصادیق آن مطابق با این اصول ذکر نشده است!!!! یعنی حدی از خشونت هست که در ایران و فرهنگ ما پذیرفته است؟؟؟
ناشناس۹۹۱۱۸۸۱۹:۰۹:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
به عنوان مثال اگر مردی به دلیل مصالح خانواده اجازه ندهد همسرش در ساعات آخر شب در خیابان تردد کند، طبق این لایحه مرتکب خشونت علیه زنان شده است
میلاد حمیدی۹۹۰۶۹۷۱۵:۰۵:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
کاملا درسته از نویسنده تشکر میکنیم. واقعیت اینه که این قوانین یکجانبه و غیر شرعی معمولا با پروپاگاندا و شلوغکاری فمینیست ها تصویب می شود و وضعیت آشفته را از اینی که هست بدتر میکند. جدای از اینکه در این لایحه نیمی از اعضای خانواده که مردان هستند نادیده گرفته شده اند. گویی خشونتی بر علیه مردان اعمال نمی شود! امروزه میدانیم خشنونت بر علیه مردان بخصوص در خانواده اگر بیشتر از زنان نباشد کمتر از آن هم نیست.
ناشناس۹۹۰۷۰۸۱۵:۱۱:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
نگارنده نفرموده کجای این قانون دخالت ریش سفیدان نهی شده البته شاید منظور ایشان خشونت ریش سفیدان بوده
ناشناس۹۹۰۷۱۲۱۵:۱۲:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مراجعه به ریش سفیدان اگرچه کار خوبیه ولی اصلن جوابگوی روابط امروزی انسانها نیست و مراجعه به قانون بهترین راهه چون قرار نیست به هر قیمتی دو نفر رو کنار هم نگهداریم
ناشناس۹۹۰۷۶۲۱۵:۳۲:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مثل اینکه کارشناسان نمی دونن خیلی از این اختلافها ریشش همین بزرگان فامیل هستند
ناشناس۹۹۰۸۱۳۱۵:۵۳:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
مرد می تواند براساس مصالحی اجازه خروج از منزل را به همسر ندهد. این مساله در روایات مختلف به صراحت بیان شده و مورد اتفاق و نظر مراجع و علمای شیعه است.
ناشناس۹۹۱۴۴۷۲۲:۴۴:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
چقدر هم که جوانان امروزی متشرع هستند !
عباس۹۹۰۸۳۵۱۶:۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
راه حل طلاق، آموزش دختران و پسران ما در مدارس است. که متاسفانه جمهوری اسلامی هیچ ارزشی برای معلم، مدرسه ، دانش آموز ندارد و حتی ازدواج و طلاق جوانان هم مهم نیست براشون . فقط میز و تخت مهمه براشون. مردم خودشون باید به فکر آموزش بچه های خودشون باشند.
ناشناس۹۹۰۸۵۸۱۶:۰۸:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۱۷
سنت با پیراهن سفید برو با کفن برگرد از بین رفته چرا یک زن باید یک عمر بسوزه و بسازه اصلا چرا دو نفر باید یک عمر همدیگه را تحمل کنند و از بودن با هم زجر و عذاب بکشند ؟؟
ناشناس۹۹۱۳۴۲۲۱:۱۷:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱۷
راست میگی و به همین دلیل قانون مهریه باید حذف بشه
علی۹۹۰۹۳۲۱۶:۳۸:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
ظاهراَ بعضی از آقایان هنوز زن را جزء مایملک مرد میدانند و توقع دارند بی سر و صدا کتکها را نوش جان کند.
پیمان۹۹۱۷۱۸۰۳:۲۹:۲۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
فقط بپا نوامیستون زیاد روشنفکر نشن که صحنه خوبی شکل نمیگیره.
ناشناس۹۹۲۱۳۴۱۰:۳۲:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۱۸
اگر مردان هم کمی روشنفکر بشن و از تحجر و کالا انگاری زن خارج بشن حله
ناشناس۹۹۰۹۶۸۱۷:۰۰:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
تصویب این قوانین بعلت فشار قدرتهای خارجی و سازمانهای جهانی است. ضعف ایمان مسوولین و نیاز به فروش نفت هم علل دیگر هستند
محمدرضا۹۹۱۰۵۲۱۸:۰۷:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱۷
متاسفانه نویسنده محترم حداقل سه دهه از جامعه عقب تر هستند. چیزی به اسم سنت ریش سفیدی سالهاست منتفی و منقرض شده است.
ناشناس۹۹۱۰۹۸۱۸:۲۷:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
لایحه‌منع‌خشونت‌علیه‌زنان‌داراین‌برهه‌زمانی‌ومشکلات‌روزافزون‌اقتصادی‌فقط‌میشه‌یک‌برگ‌برنده‌بدست‌زنان‌برای‌سستی‌‌انسجام‌خانواده.
ناشناس۹۹۱۱۱۰۱۸:۳۱:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۷
قانون‌فقط‌بفکرزنان‌هست‌ومردان‌وکودکان‌هیچ.
ناشناس۹۹۱۱۲۸۱۸:۴۰:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۱۷
همون‌مراحل‌ریش‌سفیدی‌بهتره‌‌زندگی‌مابااروپایی‌هافرق‌داره‌مادارای‌رسم‌ورسوم‌سنتی‌هستیم.که‌باوجوداین‌لایحه‌ازبین‌خواهدرفت.
حسین۹۹۱۲۶۱۲۰:۲۰:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۱۷
سنت ریش سفیدی کارامد بوده قدیم ؟ نویسنده کجا بوده وقتی ملیونها زن بهشون با این سنت مسخره اجحاف شده و‌صداشون به جایی نرسیده
ناشناس۹۹۱۹۱۵۰۸:۴۸:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۱۸
هنوز کسانی که قلم بدست هستند هم معنی خشونت علیه زنان رو درک نکرده اند!!!

پربحث‌های امروز

 1. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 2. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 3. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 4. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 5. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 6. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 7. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 8. پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه از جیب کشاورزان!

 9. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 10. حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف   

 11. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 12. خسرو شکیبایی به روایت بیژن بیرنگ و امرالله احمدجو؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز» سال ۸۷

 13. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 14. جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

 15. بروجردی: ایران با چین و روسیه درباره برجام کار نزدیک انجام می‌دهد

 16. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 17. تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور/ هزینه ۵۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی

 18. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 19. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 20. وظایف سنگین شورای نگهبان می‌طلبد سیاسیون شأن این نهاد را رعایت کنند

 21. زیباترین تکنیک‌های سال 2019 ؛ چگونه یک مدافع را نابود کنیم!؟  

 22. رایزنی ظریف با گوترش درمورد محدودیت‌های اخیر آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی

 23. لاوروف: فقط ایران مسئول حفظ برجام نیست/اروپا می‌توانست موضع قاطع‌تری علیه آمریکا بگیرد

 24. کشتی‌های جنگی هند به ائتلاف ضدایرانی آمریکا نمی‌پیوندند

 25. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 15. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 16. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 17. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 18. توقف شوک در بازار ارز

 19. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 20. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 21. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 22. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 23. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 24. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 25. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 4. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 5. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 6. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 7. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 8. دادگاه محاکمه «محمدعلی نجفی»/ قرائت دست‌نوشته نجفی بعد از قتل میترا استاد: کارش را یکسره کردم/ توضیحات دختر نجفی از صحنه قتل/ ابهامات درباره مهدورالدم بودن میترا استاد

 9. ورود به شهر ممنوعه باستی‌هیلز لواسان

 10. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 11. «سرمایه اجتماعی» با توییت بازی مسوولان بدست نمی آید!

 12. ۴۰ سال بی‌برنامگی برای جمعیت کشور

 13. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 14. حقیقتی وحشتناک از یک مدرسه که معلم روستا رسانه‌ای کرد! + عکس   

 15. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 16. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 17. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 18. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 19. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 20. ماجرای فروش کالباس خوک در مشهد

 21. بهشت میان جهنم در ایران کجاست؟+ تصاویر

 22. بیانیه بیش از 40 تشکل دانشجویی سراسر کشور در واکنش به لایحه جامع تامین امنیت زنان

 23. نسخه مهلک بی‌بی‌سی برای بنیان خانواده‌های ایرانی

 24. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 25. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

آخرین عناوین