روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3980329077 ۹۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

به گزارش الف، تدارک سازمان انرژی اتمی، برای بازدید نمایندگان رسانه‌های موافق و منتقد دولت، در روز دوشنبه ۲۷ خرداد ماه از سایت هسته‌ای اراک، پاسخ روشنی به یک ابهام‌زدایی از یک ادعای جنجالی بود که قلب رآکتور اراک از سیمان پر نشده است. شمار زیادی از خبرنگاران منتقد و موافق دولت که اتفاقا تعدادشان دو برابر بازدید از سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن بود، در این تور هسته‌ای حضور داشتند و شاید دلیل این اتفاق شایعات و حاشیه‌هایی بود که در مورد رآکتور آب سنگین اراک وجود داشت.

نحوه نمایش، چینش برنامه و همچنین توضیحات فنی که مدیران و متخصصین مربوطه به خبرنگاران ارائه دادند، موجب شده بود که در مسیر بازگشت تقریبا سوالی بی‌پاسخ در ذهن خبرنگاران وجود نداشته باشد و این را می‌شد از طریق گپ و گفتی که میان خبرنگاران در مسیر بازگشت از این تور فشرده بود، ملاحظه کرد.

اما یکی از جنجالی‌ترین موضوعات بعد از دستیابی به برجام، روایتی بود که برخی از منتقدین این توافق، مطرح کردند و اینکه جمهوری اسلامی ایران مجبور است در نتیجه تعهدات برجامی‌اش قلب رآکتور اراک را خارج کرده و جای آن را با سیمان پر کند، حتی در تکمیل این ادعا ها تصاویری منتشر شد که بعدها معلوم شد جعلی و  فتوشاپ بوده است، موضوعی که مدیر رآکتور اراک در خلال بازدید توضیحات مبسوطی در مورد آن داد.

بدین ترتیب یک گودالی به عمق ۹ متر در زیر گنبد بتونیِ محل نگه‌داری قلب رآکتور «موسوم به کالندریا» طراحی و استوانه ای بزرگ از جنس استیل درون این گودال قرار گرفته بود اما به دلیل تغییراتی که به دنبال برجام روی داد کالندریا از داخل این گودال برداشته شده و قرار شد سازه‌ای به مختصات جدید جایگزین آن شود، این حفره همان نقطه‌ای بود که با برداشت کالندریا خالی ماند که البته در درون میله های آن طبق توضیحات مدیر راکتور گچ و یا سیمان پر شد نه خود این گودال، اما این موضوع مهملی شد برای انتقاد بسیاری که گفتند رآکتور با سیمان پر شده است و این توضیحاتی بود که از سوی مسئولین مربوطه در کنار بازدید از محوطه نشان داد که این ادعاهای جنجالی دور از واقعیت است و دانشمندان ایرانی باید با کمک چین و روسیه قلب جدیدی را در این حفره جایگزین کنند اما هنوز مشخص نیست که این بازطراحی به کجا برسد و طرف‌های مقابل تا چه اندازه به تعهدات خودشان پایبند باشند.

طبق گفته مدیران رآکتور اراک، طی یک‌سال آینده بازطراحی رآکتور، باید مراحل پایانی خودش را طی کند و طبق برجام باید تجهیزات نهایی‌اش را اروپایی‌ها تامین کنند، اما به دلیل تحولاتی که در اجرای برجام رخ داده است باید منتظر تحولات بود، اگر برجام حفظ شود و اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، این بازطراحی تکمیل می‌شود ولی اگر به توافقات خود عمل نکنند ایران به دوران قبل از برجام باز خواهد گشت. 

این در حالی بود که بهروز کمالوندی در ابتدای نشست با خبرنگاران تاکید کرد که ایران دیگر به سقف ۱۳۰ تن تعیین شده برای حفظ ذخایر آب سنگین پایبند نخواهد بود و به تولید آب سنگین خود ادامه می‌دهد و آن را به مصارف داخلی پزشکی و صنعتی خود می‌رساند و اگر کسی خریدار آب سنگین بود بر اساس نیاز بازار و بعد از رفع نیاز داخلی اقدام به فروش آن می‌کند.

اما نکته‌ قابل توجه دیگر این است که عدم پایبندی طرفهای ایران به تعهداتشان، مانع از این نیست که دانشمندان ایرانی دست از تلاش کشیده و به انتظار کمک به برجام بنشینند، موضوعی که در بازدید از رآکتور نیز کاملا مشهود بود که روند پیشرفت‌ نه تنها متوقف نشده بلکه دستاوردهای قوی‌تری و فراتر از آب سنگین، مثل تولید آب اکسیژن ۱۸ وجود دارد که در صنعت پزشکی به کار گرفته و گام موثری تلقی می‌شود.

طبق گفته مسئولین مربوطه تولید آب اکسیژن ۱۸ هزینه زیادی روی دست ایران نمی‌گذارد اما به واسطه دانش و تکنولوژی بومی ایران تبدیل به محصول قابل عرضه‌ای می‌شود که مشتریان خوبی هم برای آن پیدا شده است و قیمتی بالاتر از طلا دارد.

سوالی که شاید به ذهن خیلی‌ها خطور کند این است که دلیل انتخاب رآکتور در نزدیکی اراک چه بوده است، دلیل این انتخاب را باید فراوانی منابع آبی در محل رآکتور و آب و هوای خوب اراک دانست و این همان چیزی بود که در سرسبزی اراک و منطقه رویایی و بکر شهرستان خنداب نمایانگر بود که آب چه نقش مهمی در حیات و محیط زیست دارد و این موضوع موجب شده تا محلی برای برپایی رآکتور در آن مکان باشد، مکانی که در حال حاضر به خار چشم غربی‌ها تبدیل شده است.

از دیگر جذابیت‌های این بازدید، ساختمان‌های جدید و انبوهی در شهرک‌های صنعتی بود که بین خنداب و اراک قرار داشت و پرسنل زیادی که شبانه روز در حال فعالیت هستند  گویای این مطلب است که حجم فعالیت‌های داخلی در رآکتور اراک تا چه اندازه در جریان است و این تدارک‌های در نظر گرفته شده نشان می‌دهد که تحقق برنامه هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائر اهمیت بوده و ایران در تحقق برنامه‌هایش جدی است و علی‌رغم فشارها و کارشکنی‌های طرف مقابل به مسیر خود ادامه داده و شاید بتوان گفت که این موضوع موجب شده است که ایران به قدرت بومی خودش اتکا کند.

این همان چیزی که سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست با خبرنگاران هم بر آن تاکید کرد که اروپایی‌ها هنوز برای تامین خواسته‌های ایران و انجام به تعهداتشان فرصت کافی دارند، اما بدانند که به سرعت زمان در حال سپری شدن است، اگر به تعهدات خود عمل نکنند، ما به کار خود ادامه خواهیم داد و بدانند، هر چه زمان بیشتر بگذرد کار سخت‌تر می‌شود، چون ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف نمی‌کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۰۹۱۹۰۴:۵۲:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
الله اعلم آنچه قطعی است این است که طرف های مذاکره با ایران به چیزی جز نابودی رآکتور اراک در توافق برجام راضی نمی شدند و الا آن را امضا نمی کردند. اما باید دید که رودست خورده اند یا خیر ... آنهم از این مذاکره کنندگان محترم که جناب ظریف در مجلس ابتدا گفتند لفظ تعلیق در هیچ جای برجام نیامده است
ناشناس۹۶۱۲۲۳۱۰:۱۷:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
قلب راکتور آن کالندریا بود که از جنس استیل مخصوص و دارای لوله‌های بسیار است. آن قلب از درون این چاله بیرون آورده شد و درون لوله‌های آن با سیمان پر شد و سازمان انرژی اتمی هم با سیمان پر شدن آن را طبق برجام تایید کرد. این چاله محل قرار گرفتن آن قلب است که در برخی تصاویر فتوشاپی این را پر از سیمان نشان دادند.
ناشناس۹۶۱۳۹۷۱۱:۳۲:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
تو از کجا می دونی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگر تو هم رفتی بازدید کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۹۶۱۶۴۸۱۲:۵۷:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
یه چیزایی شنیده داره یک کلاغ چهل کلاغ می کنه
ناشناس۹۶۱۶۵۴۱۲:۵۹:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
حاضرم شرط ببندم که اصلا نمی داند راکتور و پلوتونیوم چی هست.
ناشناس۹۶۱۷۱۱۱۳:۳۰:۳۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ما که رشتمون اینه شما ها رو نمیدونم
ناشناس۹۶۱۷۶۵۱۴:۰۷:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
برو بابا حال شد رشتتون!
ناشناس۹۶۱۴۰۷۱۱:۳۷:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ما راکتور نخواهیم، کی رو باید ببینیم؟
ناشناس۹۶۱۷۶۹۱۴:۱۱:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
شاید شما اصلا بخواهید مانند زمان پارینه سنگی زندگی کنید. اما ما پیشرفت و توسعه می خواهیم. و کسی هم مانع ما نخواهد شد نه امثال شما و نه اون آمریکا.
ناشناس۹۶۲۳۱۳۲۱:۲۰:۱۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
الان شما داخل پراید چهل سال کره با قطعات چینی داری در زمان حرکت می کنی؟
ناشناس۹۶۱۴۱۰۱۱:۳۹:۵۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
تکنولوژی ساخت راکتور اراک مربوط به 60 سال پیش است. همان بهتر که ساخته نشد چون خطرناک بود.
ناشناس۹۶۱۹۳۵۱۵:۵۸:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
از سال 94 تاکنون که برجام امضاء شد چرا دولت هیچ اقدامی برای طراحی و نوسازی این راکتور انجام نداد ؟!!
ناشناس۹۶۱۲۲۵۱۰:۲۰:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
بشین سرجایت....سالها صالحی و ظریف و روحانی زشت ترین توهین ها را بابت این دروغ بزرگ شنیدند...حتی صالحی را در مجلس قبلی تهدید به کشتن و دفن در سیمان کردند.... این دوره هم هفته ای نبود که ...بگوش نرسد...نه از خدا شرم دارید نه از مردم.
ناشناس۹۶۱۹۳۷۱۶:۰۰:۲۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
دروغ بزرگ آن بود که گفته شد با برجام همه تحریم ها بالمره و همان روز لغو می شوند !
ناشناس۹۶۲۱۰۳۱۸:۰۷:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
همه تحریمهای سازمان ملل طبق گفته روحانی لغو شدند. این آن چیزی بود که وعده داده شده بود و محقق شد. راستی، شما فرق آب معدنی و آب سنگین را میدانی؟
ناشناس۹۶۲۴۶۴۲۳:۳۰:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
متاسفانه هیچکدام از تحریم های پولی و بانکی و مالی با برجام لغو نشدند.
ناشناس۹۶۴۸۷۵۱۵:۲۵:۲۴ ۱۳۹۸/۴/۱
قوانين بين المللي براي وصل شدن به سويفت تغيير كرده و تا مقررات بانكي رو اصلاح نكنيم متاسفانه امكان وصل شدن نداريم.
ناشناس۹۶۱۲۹۵۱۰:۴۸:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
از اول قرار نبود داخل این گودال سیمان ریخته شود بلکه قرار بود تا قلب راکتور خارج شود و داخل محفظه های قلب راکتور سیمان بریزند تا دیگر قابل استفاده نباشد و اینکار انجام شد و به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی هم رسید.
ناشناس۹۶۱۳۹۸۱۱:۳۳:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
خیلی از توضیحات شما ممنون، آقای متخصص هسته ای!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۹۶۱۷۱۳۱۳:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
هر موقع کم میارید مسخره میکنید
ناشناس۹۶۱۳۶۱۱۱:۱۹:۲۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
برجام باید در کنار قراردادهای ترکمنچای و گلستان در کتب درسی دانش آموزان گنجانده شود تا درس عبرت نسل های آینده باشد.
ناشناس۹۶۱۴۰۹۱۱:۳۸:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
برجام یکی از افتخارات دستگاه دیپلماسی ایران است.
ناشناس۹۶۱۹۰۵۱۵:۴۰:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
بتن ریختن قلب راکتور اراک و تبدیل سایت فردو از مرکز غنی سازی به آزمایشگاه نهایت تحقیر یک ملت بود.
ناشناس۹۶۱۶۳۳۱۲:۴۹:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
چرا روز روشن دروغ میگی؟ تا حالا شنیدی روسها از ترکمتچای بد بگویند؟ سرزمینهای ما را بالا کشیدند و یک آب هم روش. ولی آمریکا بود که بسیار علنی جلوی چشم کور بعضی ها از برجام بیرون رفت. اگر برجام مثل ترکمنچای بود آمریکا هزار سال از آن بیرون نمیرفت که هیچ دائم مواظب بود کسی در مورد آن بد نگوید.
ناشناس۹۶۱۹۰۶۱۵:۴۲:۱۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض.
ناشناس۹۶۲۱۹۸۱۹:۲۲:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
امریکا از برجام خارج شد چون گمان کرد میتواند امتیاز بیشتری از این دیپلماتهای سازشکار بگیرد.
ا۹۶۱۳۹۴۱۱:۳۱:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
میشه بگید کل صنعت هسته ای چه دردی از ما دوا کرد یا میکنه؟ از فقز و بی عدالتی چیزی کم کرد یا به پیشرفت اقتصاد کمکی کرد؟
ناشناس۹۶۱۴۷۱۱۲:۰۳:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اگر در قلب راکتور اراک سیمان نریخته بودند اکنون 1000 مگاوات تولید برق داشت و در تابستان 97 دچار قطع برق و خاموشی نمی شدیم.
ناشناس۹۶۱۷۰۴۱۳:۲۷:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
چی میگی اخوی نیروگاه اتمی بوشهر با دو راکتور فول بار 1000 مگاوات تولید داره که رسیدن به سقف تولید بک نیروگاه خودش داستانها داره اونوقت یک راکتور آب سنگین میتواند 1000 مگاوات برق تولید کند ؟ جهت اطلاع من مهندس برق قدرت هستم و بیست سال هم سابقه کار در شبکه برق فشار قوی دارم الان هم بوشهر مشغول به کار و در خدمت شما هستم
ناشناس۹۶۱۹۰۹۱۵:۴۲:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
این هم متخصص شد
ناشناس۹۶۱۴۷۴۱۲:۰۴:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
این صنعت بدرد نخور چی داره که آمریکا حاضره برای از کار انداختنش تمام دنیا رو تحریم کنه تا یه وقت با ایران همکاری نکنن
ناشناس۹۶۲۷۷۶۰۹:۴۰:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۳۱
بمب اتمی
ناشناس۹۶۷۵۸۲۱۸:۴۲:۱۱ ۱۳۹۸/۴/۲
دوستمون گفته بمب اتمی. من هم می خوام یک مطلب دیگه اضافه کنم. بهانه! بهانه برای تحت فشار گذاشتن ایران و بازی رسانه ای و تحریم و ... صنعتی هسته ای این پتانسیل را داره که مورد استفاه قرار بگیره و ما را در دنیا و مجامع بین المللی تحت فشار قرار بدن
ناشناس۹۶۱۵۲۶۱۲:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
دوستانتان نمیگذارند که سودش را حس کنیم . میتواند خیلی مفید باشد اگر غربگرا ها اجازه بدهند و خلل در روندش ایجاد نکنند .
ناشناس۹۶۱۷۵۵۱۳:۵۸:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
با وجود آنکه خبرنگاران رسانه های طرفدار هر دو جناح رفته اند و از نزدیک دروغ بودن ادعاهای دلواپسان را به چشم دیده اند و الان هم حرف دولت در این زمینه را تایید می کنند این دیگه خود را به خواب زدن هست که کسی باز هم همون ادعاها را تکرار کنه و زیر بار واقعیت نره.روسیاهی برای دروغگویان فتوشاپ کار دلواپس باقی ماند که ثابت کردند پیرو تز همان منافقانی هستند که می گفتند هدف وسیله را توجیه می کند.
ناشناس۹۶۱۹۱۴۱۵:۴۴:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
داخل قلب راکتور (کالندریا) سیمان ریختن و قلب راکتور الآن در موزه نگهداری می شود.
علی۹۶۱۹۲۱۱۵:۴۷:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
چقدر تند روها به دروغ گفتند که دولت روحانی راکتور اراک را بتن ریخته اند !!!؟؟ واقعا الان خجالت نمی کشند ؟؟ عذر خواهی پیشکشتان
ناشناس۹۶۱۹۶۱۱۶:۱۹:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
آنهایی که امضاء جان کری را تضمین اجرای برجام میدانستن باید از مردم بابت شکست برجام و تشدید تحریم ها عذرخواهی نمایند.
پرویز۹۶۰۹۴۸۰۶:۵۳:۵۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
خوب. کسی نمیخواهد چیزی بگوید؟ آنهایی که در مجلس بتن ریزی میکردند؟
عجایب شهر۹۶۱۱۱۲۰۹:۳۳:۱۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
مهم این است که قلب رآکتور خارج شده و رآکتور باید بازطراحی شود، فرقی با بتن ریزی داره؟
ناشناس۹۶۱۴۰۱۱۱:۳۵:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
قلب راکتور یعنی چی؟ اصلا می دونی راکتور چی هست؟
ناشناس۹۶۱۱۲۳۰۹:۳۸:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
چندین سانتریفیوژ بتون شدند چرا اونارو نمیگید طی اجرای برجام کلی تجهیزات کرش شدند خسارت اونا کی میخاد بده مگر دوربینها و ناظران آژانس حضور نداشتند این اعمال چه معنی داشت جز این که خواستند ما رو تحقیر کنند طبق متن بالا قراره اروپا تجهیزات تامین کنه تا الان هم اروپا خیلیییییی به قولش عمل کرده
ناشناس۹۶۱۳۶۴۱۱:۱۹:۴۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
هنوز یک عده اصرار بر دروغ دارن و باورشان نمی شود که باورشان ، دروغ بوده
ناشناس۹۶۱۵۱۶۱۲:۱۴:۳۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
دروغ اون برجام بود که دلار تا 20000 بالابرد خود کارشناسای آژانس میگن قلب رآکتور بتون شده از قلب رآکتور چرا تصویری منتشر نمیشه؟
ناشناس۹۶۲۳۷۶۲۲:۰۱:۰۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
تند نرو اگر برجام نبود فشار و تحریم های اون موقع کشور را در آستانه فروپاشی پیش برده بود. نظام از روی دل سیری برجام رو امضا نکرد. حیف چشماتون رو بستید دهنتون رو فقط باز کردید برادر
ناشناس۹۶۲۴۶۸۲۳:۳۳:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
به قول خود جان کری اگر برجام نبود دیوار تحریم های ضد ایرانی فرو ریخته بود.
احمد۹۶۲۵۴۰۰۰:۳۷:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۳۱
چقدر ساده لوح داریم تو این مملکت برجام تبدیل شده به ابزار فشار دشمن و یه عده متوهم دنبال دستاوردسازی برای برجام هستن!
ناشناس۹۶۱۱۵۶۰۹:۵۰:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
بتن ریختن یک اصطلاح بود
ناشناس۹۶۰۹۵۲۰۷:۰۹:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
معلوم شد که راکتور اراک بتون ریزی نشده. شایعه دلواپسان بوده.
ی۹۶۱۱۹۵۱۰:۰۴:۰۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
و معلوم شد همین جوری از اول به دولت روحانی تهمت میزدندو تاختند و کارشکنی و سنگ اندازی میکردند وای بر دروغگویان وای بر دلواپسان
ناشناس۹۶۱۲۸۶۱۰:۴۵:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
قلب راکتور اراک خارج شد و داخل خود کالندریا بتن ریخته شد و بازرسان آژانس هم آنرا تایید کردند.
ناشناس۹۶۱۴۰۴۱۱:۳۶:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۳۰
نه خیر. دل و قلوه اش سرجاش!!!!
ناشناس۹۶۱۳۳۲۱۱:۰۵:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
پس بگو راش بندازه ؟!!!!!!!
تبریزی۹۶۰۹۵۵۰۷:۱۵:۲۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
طرف بیمه هاش ورشکسته شدن، یه سرماخوردگی ساده برات 70،000 تومن آب می خوره چون حتی قرص سرماخوردگی هم از شمول بیمه خارج شده، مردمش پول ندارن برن دکتر، مستاجرهاش بی خانمان شدن موندن تو کوچه، اون وقت افتخار می کنه با صنعت هسته ای، آب اکسیژن 18 درصد تولید می کنه که می تونه تو مصارف پزشکی استفاده بشه. با همین فرما برین جلو. سال آینده همین زمان همه چی تو کشور عوض می شه ولی باید کشور ویران شده رو دوباره از نو بسازیم.
حمید۹۶۰۹۶۴۰۷:۳۸:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اولا منتقدین نگفتن جایگاه قرار گرفتن قلب راکتور رو سیمان کردن بلکه گفتن قلب راکتور یاکالندریا رو سیمان کردن که شما رندانه نگفتی چه بلایی سر کالندریا اوردن. دوما اقایونی که قلب راکتور رو سیمان کردن به مردم بگن چند سال طول کشید که که قبلی رو ساختن و چندسال طول خواهد کشید که قلب جدید ساخته شه اونم با شراکت اروپایی ها که دستشون تو کاسه امریکایی هاست.!منتظر بمونید که براتون قلب راکتور بسازن!!
ناشناس۹۶۱۴۰۶۱۱:۳۷:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ما اصلا راکتور نمی خواهیم.
حمید۹۶۱۶۹۹۱۳:۲۶:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
تو نمی خوایی نخواه ما می خواییم
ناشناس۹۶۱۵۰۷۱۲:۱۲:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
طاهرا درست نخوندی مطلب رو اشاره شده به این موصوع اما حرف این مطلب چیز دیگه ای بود، همین طوری انتقاد میکنید که به اینجاها رسیدیم
ناشناس۹۶۰۹۸۳۰۸:۱۰:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
پس آب و صابون رو بیارید
ناشناس۹۶۱۳۵۴۱۱:۱۶:۴۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اکنون که برجام را مو به مو اجرا کردیم اما تحریم ها از دوران غنی سازی 20 درصدی دولت قبل شدیدتر شده باید برای برجام دوستان آب و صابون بیاریم .
ناشناس۹۶۱۰۰۲۰۸:۲۸:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
در زمان تصویب برجام چقدر دروغ به خورد ملت دادین که قلب راکتور رو بتن ریختن و پر کردن! چقدر خوبین شما
ناشناس۹۶۱۰۶۷۰۹:۱۴:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ولی از دروغ برجام خیلی بزرگتر از این حرفاست اجرای برجام خسارت میلیاردی گذاشت دستاوردش چی شد ؟ حتی عربستان گستاخ کرد
ناشناس۹۶۱۱۷۸۰۹:۵۵:۱۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
تیم هسته ای باید محاکمه شود.
ناشناس۹۶۱۱۹۳۱۰:۰۳:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
لطفا بگویید چه خسارت میلیاردی؟ مثلا قبل از برجام چه درآمد میلیاردی داشتیم که با این توافق از بین رفت؟ کلی صحبت نکنید. توضیح دهید دقیقا چند میلیارد ضرر کردیم؟
ناشناس۹۶۱۲۷۹۱۰:۴۲:۰۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
فقط 200 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد غنی شده که اکسید شد در بازار جهانی 18 میلیارد دلار ارزش داشت .
ناشناس۹۶۱۷۸۵۱۴:۲۴:۱۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ارزش وقتی دارد که خریدار داشته باشد. یواشکی نمیشود فروخت
ناشناس۹۶۱۹۲۸۱۵:۵۲:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اورانیوم غنی شده 20 درصدی برای تولید صفحه سوخت برای مصارف راکتور تحقیقاتی و پزشکی تهران مورد نیاز است و هیچ کشوری حاضر به فروش آن به ایران نبود و نیست.
ناشناس۹۶۱۹۳۲۱۵:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
همانطور که مقداری زیادی آب سنگین را فروختیم امکان فروش اورانیوم غنی شده هم وجود داشت .
ناشناس۹۶۱۹۳۰۱۵:۵۴:۲۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
13000 سانتریفیوژ که جمع آوری و اسقاط شده چندین میلیارد دلار برای ساختش هزینه شده بود.
ناشناس۹۶۴۲۲۱۰۹:۵۳:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۱
اطلاع نداری حداقل خبر غلط نده فکر گناهشم باش. جمع آوری نشد فقط لوله های تغذیه آنها قطع شده که کار نکنند همشون همونجا موجودند.
ناشناس۹۶۱۱۹۸۱۰:۰۴:۴۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
توجيه دروغگويی با اتهام. مثل اينکه در اسلام شما هدف وسيله را توحيه ميکنه حتی با دروغگويی پر کردن قلب رآکتور اراک با سيمان!
ناشناس۹۶۱۲۸۰۱۰:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
پس کالندریا یا قلب رآکتور کجاست؟ میشه توضیح بدید چرا قانع نمیشید واقعا قلب رآکتور بتون شده چرا نشونش نمیدید
ناشناس۹۶۱۴۱۴۱۱:۴۳:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
گستاخی عربستان اونجایی شروع شد که یه عده از دیوارش رفتن بالا .
ناشناس۹۶۱۷۱۷۱۳:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
حادثه منا قبل سفارت بود
ناشناس۹۶۲۱۰۱۱۸:۰۳:۱۱ ۱۳۹۸/۳/۳۰
مجید جان قلب راکتور (کالندریا) رو سیمان کردن اینی که تو گزارش می بینی جایگاه اون قلبه
ناشناس۹۶۱۰۰۳۰۸:۲۸:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
آقایونی که شب و روز میگفتین با بتن پر شده برین استغفار کنین
ناشناس۹۶۱۰۶۹۰۹:۱۵:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
آقایونی که میگفتند با برجام دلار هزار تومن میشه هم برن استغفار کنند شاید بخشی از گناهشون بخشیده بشه
محمد۹۶۱۱۰۴۰۹:۳۰:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
دوستان به خودتون زیاد سخت نگیرید،یجوری دارین انتقاد میکنید که انگار تا حالا هیچ دروغ دیگه ای از مسئولان نشنیدین!!
ناشناس۹۶۱۱۰۸۰۹:۳۱:۵۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
این همه روایت خوندیم این چند روز اما این خوب بود،واقعا نکته خوبی بود که چرا اراک
ناشناس۹۶۱۱۵۱۰۹:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
ما هرکاری هم کنیم امریکا دنبال بهانه است و جنگ میشود
ناشناس۹۶۱۱۸۳۰۹:۵۷:۰۹ ۱۳۹۸/۳/۳۰
رآکتور را نابود.کردند و فکر نمیکنم به این راحتی بشه بازسازی کرد.در زمینه مسایل تخصصی هسته ای کشورهای صاحب تکنولوژی با هم در یک مسیر حرکت میکنند ..
ناشناس۹۶۱۲۰۳۱۰:۰۶:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اينجاست که ضرب المثل آفتاب پشت ابر نمی ماند کاربرد پيدا ميکند.
ناشناس۹۶۱۲۱۲۱۰:۱۲:۳۲ ۱۳۹۸/۳/۳۰
انتخاب اراک خیلی بود توجه نکرده بودیم
ناشناس۹۶۱۲۲۲۱۰:۱۷:۰۳ ۱۳۹۸/۳/۳۰
آب وصابون رو باید برای دولتی ها وتیم مذاکره کننده بیاورید با این سیب و گلابی های گندیده ی آفتاب تابان برجام.
محسن۹۶۱۳۰۹۱۰:۵۶:۳۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
از قدیم گفته اند با یک گل بهار نمیشود قبول دارم ما در صنایع هسته ای و موشکی پیشرفت چشمگیری کرده ایم اما آیا فقر را هم کاهش داده ایم ؟ اما آیا در حفاظت از محیط زیست پیشرفت داشته ایم ؟ اما آیا در کاهش بی سوادی ، بیکاری ، طلاق ، اعتیاد هم پیشرفت کرده ایم ؟ امیدوارم در سایه نظام جمهوری اسلامی در همه ابعاد مادی ، اخلاقی و آخروی پیشرفت بکنیم
ناشناس۹۶۱۶۰۱۱۲:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۳/۳۰
اراک کجاش پر آبه ؟! از اراک پر آب تر نبود؟ یک ساعت در شهر باد نوزد آلودگی کارخانه های اطراف اراک مردم را مسموم می کند!
ناشناس۹۶۱۶۷۳۱۳:۰۵:۰۵ ۱۳۹۸/۳/۳۰
میگم بیایید دوباره محمود رو برگردونیم!!! جلیلی هم بشه مسول مذاکرات هسته ای!!
ناشناس۹۶۱۷۲۰۱۳:۳۷:۲۶ ۱۳۹۸/۳/۳۰
و دلار به همون نرخ محمود برگردونیم!!!!
ناشناس۹۶۱۹۲۳۱۵:۴۸:۵۸ ۱۳۹۸/۳/۳۰
در دولت محمود جزو 8 کشور هسته ای و فضایی دنیا بودیم اما حالا باید برای یک کیلو شکر در صف باشیم !
ناشناس۹۶۱۷۹۰۱۴:۲۷:۵۷ ۱۳۹۸/۳/۳۰
خنداب منطقه بکر شاید باشه تا حدودی ولی رویایی نیست
حمید۹۶۲۷۴۲۰۸:۵۲:۵۰ ۱۳۹۸/۳/۳۱
دوست عزیز قرار بود برید تو صف کنسرت پس چرا رفتی تو صف گوشت و شکر و برنج کوپنی !
ناشناس۹۶۴۱۰۷۰۸:۴۵:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۱
ما باور نداریم
ناشناس۹۷۱۴۰۲۱۶:۰۸:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۴
از پيامدهاي ويرانگر محيط زيستي براي رودخانه‌ء کنار واکنشگر هم مي‌گفتيد، بد نبود و از هزينه‌هاي گزافي که سال‌هاست براي برخورداري انرژي هسته‌اي داده شد و کشور به نابودي رفت و آنچه در برابرش به دست آمد هم مي‌گفتيد، بد نبود!
ناشناس۹۷۲۷۹۰۱۱:۲۵:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۵
متن خوبی بود روان و ساده

پربحث‌های امروز

 1. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 2. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 3. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 4. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 5. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 6. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 9. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 10. وضعیت دولت های عربی در تنش ایران و آمریکا: روزبه روز فرسوده تر می شوند

 11. تنها راه برای رسیدن به دروازه پرسپولیس

 12. تولیت آستان قدس: روحانیت باید به مردم بصیرت و امید بدهد

 13. تداوم بازداشت رئیس جمهور سابق ارمنستان؛

 14. امید استقلال به قانون نانوشته دربی

 15. ارتباط چای کیسه‌ای و سلامت چشم!

 16. عبدالمهدی: حملات به مواضع حشد شعبی ممکن است کار اسرائیل باشد

 17. روسیه به دلار پشت کرد

 18. نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

 19. عادت‌های غذایی مرگبار/ این مواد غذایی را با هم نخورید

 20. چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

 21. کوره آجرپزی   

 22. به هیچ عنوان رمزعبور قبلی را استفاده نکنید!

 23. کرایه‌ها و بلیت‌های اربعین گران می‌شود؟

 24. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 25. ۴ ماده‌ای که می‌توانند به بدن در مقابل استرس کمک کنند

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 4. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 5. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 6. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 7. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 8. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 9. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 10. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 11. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 12. میراسماعیلی: تعلیق جودوی ایران بسیار عجولانه و ناعادلانه انجام شد

 13. فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

 14. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 15. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 16. اطلاعیه جالب مرکز آمار، درآمد مردم از هزینه هایشان بیشتر است  

 17. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 18. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 19. مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی  

 20. ترامپ: به وزیر خزانه‌داری دستور افزایش تحریم‌ها علیه ایران را دادم

 21. قبرستان‌های عمودی هنگ کنگ   

 22. تصاویری کمتر دیده شده از استاد شهریار  

 23. جانشین «جان بولتون» منصوب شد

 24. تردید دولت در سفر به نیویورک

 25. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 7. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 10. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 11. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 12. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 18. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 19. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 20. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 21. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 22. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 23. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 24. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 25. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 2. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 3. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 4. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 5. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 6. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 7. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

 8. ظریف: سفر به نیویورک قطعی نشده/ فعلاً ویزا نداریم

 9. یمن و دو راهی سخت برای عربستان

 10. ربیعی: قطع یارانه شامل طبقات متوسط و پایین نمی‌شود/ تصمیم غلطی نمی‌گیریم

 11. پیام تهران به واشنگتن: هر اقدام نظامی با پاسخ جدی ایران روبرو خواهد شد

 12. تردید دولت در سفر به نیویورک

 13. چرا نمایندگان به طرح دوفوریتی شفافیت آرای نمایندگان مجلس رای ندادند  

 14. روحانی: مبارزه با دلار در حال شروع شدن است/ دشمنان منطقه از پاسخ یمنی‌ها درس بگیرند/ ایران ملت دیپلماسی و مذاکره است

 15. رئیس سازمان بسیج: افزایش گردان سایبری سبب رسیدن صدای انقلاب به دنیا می شود

 16. قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری برای حضور در تلویزیون منتفی است

 17. سفیر جدید سوئد در تهران رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کرد

 18. توضیحاتی در خصوص آزادی سعید مرتضوی

 19. صفار هرندی: اصلاح‌طلبان از رای‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند

 20. امیرعبداللهیان: عربستان پاسخ کوبنده‌ای دریافت کرد

 21. اختصاص تسهیلات برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان

 22. دو اشتباه بزرگ آقای ناطق نوری در انتخابات سال 1376/برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد

 23. آیت‌الله نوری همدانی: نباید تحریم‌ها را بهانه‌ای برای برخی مشکلات کشور بدانیم

 24. ظریف: ترامپ حتی برای امضایش هم ارزشی قائل نیست

 25. ماجرای وثیقه ۲۰ میلیاردی یک دهه هفتادی برای شبنم نعمت‌زاده

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 5. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 6. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 7. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 8. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 9. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 10. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 11. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 12. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 13. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 14. اعتراض روحانی به رئیسی درباره روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی/ پای پرونده حسین فریدون در میان است؟

 15. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 16. روایت ابطحی از تابلوی ورودی شهر احمدی‌نژاد/ طرح دوباره شفافیت آرا در مجلس/ جوانی که برای شبنم نعمت‌زاده وثیقه گذاشته کیست؟

 17. آمریکا بشدت نگران پیشرفت فضایی ایران است

 18. نقوی حسینی: مسئولانی که خانواده آنها خارج از کشور هستند باید عزل شوند

 19. پاسخ مدیر شبکه سه به شایعه ریاستش بر صداوسیما

 20. ایران به آمریکا پیام ارسال کرد: حملات آرامکو کار تهران نبوده/ اگر اقدامی علیه‌مان صورت گیرد با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد

 21. اعتراض روحانی به رئیسی درباره مبارزه با فساد/ آمار وزیر کشور از حجاب/ گزینه جدید برای ریاست آینده صدا و سیما

 22. توضیح درباره حجاب شبنم نعمت‌زاده/ دوقطبی‌ خوب و بد از نگاه عباس عبدی/ روایتی از صحبت‌های رئیسی و روحانی درباره مبارزه فساد

 23. پناهیان: برخی نمایندگان تهمت‌های رذیلانه می‌زنند/ دلیل اصرار روحانی بر مذاکره با آمریکا چیست؟

 24. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ایران، بهشت پزشکان است/ با اجبار قانونی نمی‌توان کودک‌همسری را از بین برد/ چرا اصلاح‌طلبان مجلس مطالبه شفافیت ندارند؟

 25. نگاهی به شمشیر رعدآسای ایران در خلیج فارس + فیلم و عکس

آخرین عناوین